Nieuw Dean Acheson bepleit ratificatie van het militaire hulpprogramma PEIa Belgische Koningskwestie nog onopgelost Engeland gaat accoord met Russische voorwaarden tot opheffing van blokkade goed r te zijn. ff De Stembus weer in zicht Voor 1 Januari textiel puntenvrij Schout bij Nacht Moormars tot Staatssecretaris benoemd 3 LANGSTRAAT 68 alkmaar ïinginrichting iVERS! ALKMAAR "EMEN EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SC HAGEN NHD 7 8 treinen staan klaar voor Berlijn Donderdag 28 April 1949 45e Jaargang No. 11550 In vredestijd geen troepenuitzending naar West-Europa Tsjiang voorspelt rode nederlaag SS-sadist gepakt Mgr. J. Groen in Nederland Wintergarderobe kan waarschijnlijk reeds vrij worden aangevuld Nietszeggend regeringscornmuniqué 45 Textielpunten geldig verklaard Gezagsorgaan voor het Ruhrgebied Jessup vraagt Malik opheldering onze prachtige vakmensen uit of slaapkamer t, want rommel voor niets de 1POMPEN, WEIDE. SN, KTJNSTMEST- itUIDEGGEN. RUG- VIERSTATEN ETALAGE VOOR MEUBELEN REKENMACHINES EL. 4692 - HOORN niezen, die de auto za- ;n een spijkerband voor waardoor enige banden 'erden. Toch reed de oor en 'eerst een schot, commiezen op de wa rn de motorkap trof, le wagen te doen stop- Ier inzittenden poogde i, doch een schot in de leze poging mislukken. die in de wagen zat, •esteerd. Volgens haar ;n was zij met de auto nde man, de 20-jarige Turnhout, werd naar luis te Tilburg ver smokkelauto bevatte anddoeken, tafel- en en meer van derge- telwaar. ids om ongeveer tien log een gepantserde :elfde richting op. Deze niettegenstaande de aatregelen in het duis- en. 4SLANG VOOR OLITIE-AGEMT onder Gerechtshof te ;e veroordeelde de daagse agent van poli- rbaan tot levenslange raf. Hem was onder iste gelegd dat hij in iet „Juden-referat" van 3D, Joodse landgenoten :teerd en mishandeld, r-fiscaal had de dood- rcumse straten naast rijpaarden en trek- 3n mannener e paarden te kijken; srblauwe kielen aan in Giovanni zijn van Af en toe wordt er r wat gaan stappen geld hebben, hij wil iderden guldens aag over één nacht De paarden worden heet dat! Af en toe :aar: aan de tanden Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, tel 4243. Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, tel. 459 K2240 De tijd van de gemeenteraads verkiezingen nadert snel. De defi nitieve vaststelling van de gros lijst heeft bijna overal plaats ge had en ook nu weer kunnen we zonder betwisting vaststellen, dat dit in de K.V.P. op de meest democratische wijze heeft plaats gehad. Wellicht in geen enkele partij wordt hier aan de kiezers zoveel invloed gegeven, dan juist bij ons, waar eerst het advies met veelzijdige democratische waar borgen is omringd en dit advies wordt dan aan alle georganiseerde kiezers aangeboden, waarbij het aan een ieder heel gemakkelijk wordt gemaakt, zijn invloed op de definitieve vaststelling van de lijst uit te oefenen. De eerste week van Mei zuli en deze candidaten- lijsten officieel worden ingediend en daarmee is dan de verkiezings campagne voor de gemeenteraden officieel ingeluid. Dit zal dan de eerste politieke krachtmeting zijn sinds de Kamerverkiezingen van Juli j.l. en voor de gemeentebe sturen de eerste na Juli 1946. Al beschikken wij in ons land, ook na de oorlog weer, over een vrij constant kiezerscorps en zijn dé politieke verhoudingen tamelijk gestabiliseerd, wijzigingen in de samenstelling van onze gemeente besturen is toch niet uitgesloten. En gezien het spreekwoord, dat het hemd nader is dan de rok, mag zeker niet ontkend worden, dat deze raadsverkiezingen voor ons kiezerscorps van grote betekenis zijn. Ook omdat een college als de Raad grote bestuursbevoegdheden heeft en op de directe gang van zaken in de gemeente grotere in vloed heeft dan de Tweede Kamer of de Prov. Staten. Noch de Twee de Kamer, noch de Staten regeren, maar dit doet Wel de Raad. Wat de Raad wil gebeurt, wat de Raad beslist, wordt uitgevoerd. Alleen daarom verdienen de komende raadsverkiezingen onze bijzondere belangstelling en mo gen wii de betekenis daarvan zeker niet onderschatten. Maar wanneer wij hier op de voorgrond stellen, dat ook bij deze raadsver kiezingen voor iedere katholiek de plicht geldt, goed en juist te stemmen, dan overwegen wij hierbij toch op de eerste plaats het feit, dat onze katholieke be ginselen ook het gemeentelijk be leid vaak zeer nauw raken. Im mers met het gemeentebestuur heeft de burgerij het nauwste contact, de plaatselijke overheid is het dichtst bij huis en onze dagelijkse belangen en behoeften moeten voor een belangrijk deel door de gemeentelijke overheid behartigd worden. Ook op het principieel terrein. Wanneer het gaat om een goede en rechtvaar dige uitvoering van de onderwijs wetten, dan heeft de gemeente daarop een grote invloed. Niet alleen wat het lager, maar ook wat het middelbaar en nijver heidsonderwijs betreft. Voor een goede gezinspolitiek kan de ge meentelijke overheid veel doen. Wij denken hier aan steun aan onze jeugdorganisaties, aan maat regelen ten bate van onze grote gezinnen, vooral door een gezon de woningpolitiek; aan subsidië ring van het prachtige werk van de gezinszorg, dat vooral in onze steden, maar toch ook wel op het platteland, van zo geweldige be tekenis is. Zo zijn er tal van prin cipiële kwesties, die vooral voor ons katholieken grote betekenis hebben en die het daarom drin gend gewenst maken, dat de in vloed van ons katholieken in de gemeentepolitiek zo groot moge lijk is. Daarom kan het niet genoeg ge laakt worden, indien ook Hier door allerlei zakelijke overwegingen, die met de beginselen weinig of niets te maken hebben, de splijt zwam wordt doorgevoerd en daar mee de kath. invloed wordt ver zwakt. Pogingen van de Weiter- partij, middenstandspartijen enz. om een zeteltje te winnen, kun nen niet anders bereiken, dan oen verzwakking van de invloed van de Raad, door een te grote ver snippering en voor zover daardoor kath. stemmen verspild worden, een verzwakking van de kath. in vloed, vaak ten koste van grote katholieke belangen. Deze verzwakking door een te grote versnippering van de poli tieke partijen, moet men straks bij de raadsverkiezingen teker niet onderschatten. De grote klacht van vrijwel alle gemeente besturen de' laatste jaren is, dat het centraal gezag in den Haag er steeds meer en meer op uit is, om de gemeentelijke autonomie te beknotten en de bevoegdheden van de Raden over te dragen aan het centraal gezag, wat in de nrac- tijk hierop neerkomt, dat niet de door het volk gekozen leden de gemeenten besturen, maar een of andere vaak anonieme ambtenaar op een der departementen. Dit gevaar, dat allerminst denkbeel dig is, betekent niet alleen een ernstige beknotting van onze de mocratische volksrechten, maar dat betekent ook vaak, dat de grote beginselen in de gemeente lijke politiek al te veel worden ondergeschikt gemaakt aan amb telijke inzichten en overwegingen, waarbij nog maar al te veel, een verouderd liberalisme de boven toon tracht te voeren. Alleen een krachtige Gemeenteraad, die in staat is zelf behoorlijk te regeren, kan dit euvel de kop indrukken cn de gemeentelijke zelfstandig heid krachtig verdedigen. Maar een Raad, die bestaat uit een groot aantal, vaak kleine politieke belangen-partijen, zal niet in staat zijn een krachtig positief beleid te voeren, omdat ook hier een te grote verdeeldheid tot politieke WASHINGTON, 27 April (Reuter). Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een toespraak voor de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat het congres verzocht het Noord-Atlantisch verdrag en het voorgestelde militaire hulpprogramma ten bedrage van 1.130.000.C00 te ratificeren. Europa's „gevoel voor onveilig heid" is „veroorzaakt door het ge drag van de Sowjet-Unie", aldus Acheson. Hij beschuldigde de Sowjet-Unie wat betreft haar op treden in Oost-Europa, van schen ding van de beginselen van het handvest, geweldpleging of drei ging met geweldpleging, vernieti ging van de menselijke vrijheid, dictatoriale oplossing van econo mische vraagstukken, propaganda en zenuwenoorlog. Acheson lichtte artikel vijf van het Atlantisch verdrag nader toe: Alleen het Congres heeft de be voegdheid oorlog te verklaren; de regering heeft zich in dit artikel alleen verplicht, direct de door haar nodig geachte actie te onder nemen om de veiligheid van het Noord-Atlantisch gebied te her stellen en te handhaven. Acheson zette het verband tus sen het militaire hulpprogramma en het Noord-Atlantisch verdrag nader uiteen. Hij achtte het niet voldoende voor de West-Europese landen en niet in het belang van Amerika, alleen een bevrijding na een eventuele invasie en bezet ting in het vooruitzicht te stellen. „De Vrije landen van West- Europa moeten aangemoedigd worden hun werk voor het her stel voort te zetten. Hun wil om zich te verzetten en hun be kwaamheid om elkaar wederzijds te verdedigen moeten versterkt worden. Zij moeten aangemoedigd 600 jaar geleden stond de heer van Berkshire, John van Gaunt, de bevolking van zijn gebied enige landelijke rechten, en het vrij vissen toe. leder jaar wordt dit in het dorp Hungersford feestelijk herdacht. Het Hock- tide gerechtshof kiest uit de mannelijke bevolking enige „Tuttimannen", die ten teken van hun waardigheid een met bloemen versierde staf mogen dragen. Deze „Tutti-mannen" hebben het recht aan iedere in woner een cent te vragen, óf het leukste meisje uit de streek te kussen. Onder belangstelling van de schooljeugd neemt een „Tutti-man" op een ladder de kus van het liefste meisje in ontvangst. machteloosheid leidt. Dat heeft men in den Haag spoedig in de gaten en deze omstandigheden buit men daar gaarne uit, om dan een flinke vinger in de gemeen telijke pap te houden. Laat men goed bedenken, dat daardoor niet alleen de invloed van de Raad be langrijk wordt uitgeschakeld, maar ook de invloed van de ge meentenaren zelf. Daarom kunnen we de kiezers, ook bij de komende Raadsverkie zingen niet krachtig genoeg op wekken, bij de stembus hun ge zond verstand te gebruiken. Niet het oor te lenen aan allerlei be langengroepen, die als eenlingen in de Raad niets kunnen bereiken en alleen destructief werken en die, omdat zij niet gesteund wor den door duidelijke beginselen, de Raad toch machteloze lichamen maken en daardoor de grote sa boteurs zijn van de gemeentelijke zelfstandigheid. Geldt dit in het algemeen, in het bijzonder geldt dit voor ons katholieken, die ook vaak in de gemeentepolitiek alleen iets be reiken kunnen door eigen kracht Concentreert dan ook in de ko mende weken uw krachten rond de katholieke lijst, maak daar warme propaganda voor, wek uw vrienden en kennissen op, daar aan alleen hun stem te geven, om dat ook bij de raadsverkiezingen grote kath. belangen voor ons op het spel staan! en geholpen worden om hun ver dedigingsstrijdkrachten op te bou wen", aldus Acheson. Op de vraag of Amerika, vol gens het Pact nog voor dat er sprake was van agressie, een aan zienlijk aantal troepen ter be schikking zou moeten stellen ter versterking van de West-Europe se landmacht, antwoordde hij langzaam en duidelijk; „Het ant woord is een duidelijk en absoluut neen". SJANGHAI, 27 April (Reuter). Generalissimus Tsjiang Kai Sjek heeft vandaag op dramatische wijze de toestand van afzondering, waarin hij drie maanden heeft verkeerd, beëindigd. In een radiorede heeft hij de nationalisten opgewekt om „stand te houden" en de strijd tegen „de communistische tyrannie" voort te zetten. Onmiddellijk na de radiorede werd gemeld, dat hij zich per vlieg tuig naar Sjanghai had begeven om met hoge regeringspersonen de ver dediging van de stad te bespreken. Sjanghai is aan de landzijde bijna door de communistische legers in gesloten. De betrekkelijke stilte in de ge vechtshandelingen rondom Sjanghai duurde vandaag voort. Honderd km ten westen van de stad bij Soetsjou, zouden de nationalisten de optrekkende communisten tot staan hebben gebracht. Tsjiang voorspelde in zijn toe spraak een „uiteindelijke overwin ning" voor de regeringstroepen binnen drie jaar. Nu de communis ten de Jangtse waren overgestoken, zouden zij voor ingewikkelde mili taire, politieke en economische pro blemen komen te staan, die tot hun onvermijdelijke nederlaag zouden leiden. De haringvloot1 24 Mei naar zee De redersvereniging voor de Ned. haringvisserij heeft in zijn Woens dagavond te Den Haa_g gehouden buitengewone ledenvergadering met overgrote meerderheid van stem men besloten het eerste gedeelte van de haringvloot niet op 17, maar op 24 Mei a.s. zee te doen kiezen. Het tweede gedeelte zal op 31 Mei en het derde gedeelte op 7 Juni a.s. uitvaren. Deze wijziging is aangebracht op grond van de overtuiging dat bij een vroeger naar zee gaan onrijpe maatjesharing zou worden aange voerd hetgeen de naam van de „Hollandse nieuwe" afbreuk zou doen. LID VAN „JAGDKCMMANDO" EN BEDRIJVER VAN GRUWEL DADEN AMSTERDAM, 28 April. In de nacht van Woensdag op Donder dag is de afdeling Opsporing Ge vluchte Politieke Deliquenten van de Rijkspolitie, gewest Amsterdam, er in geslaagd de sedert 27 Mei 1948 ondergedoken Cornelis Kra mer, lid van het S.S. Jagdcomman- do Nord-West, te arresteren. Cra mer trachtte met behulp van een paspoort op eqn andere naam de Belgische grens te overschrijden, doch kon in het grensgebied wor den achterhaald en gegrepen. Cramer, die kort na de bevrijding is gearresteerd, zag kans op 27 Mei 1948 uit het kamp te Crailo te ont snappen en wist zich sedertdien verborgen te houden, hij was een der hoofdmannen van het z.g.n. S. S.-Jagdcommando Nord-West, ook wel genaamd het Jagdcommando Pieters of Steinbach, dat zich te Brummen en Loosdrecht aan ont zettende wreedheden ten koste van arrestanten te buiten is gegaan. Cramer stond er voor bekend in het bijzonder graag zijn slachtof fers met een witgloeiende pook te bewerken. Hij wordt er van ver dacht medeplichtig te zijn geweest aan moord op 8 tot 10 Nederlan ders. Mogelijk zelfs nog meer. GENERAAL CLAY TREEDT AF WASHINGTON, 27 April (Reu ter). Van de zijde van het Witte Huis te Washington is heden offi cieus vernomen, dat generaal Clay binnen 30 dagen van zijn post als Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland zal worden ontheven. DEN HAAG, (KNP 27 April). De Apostolische Prefectuur van Bandjermasin (Zuid-Oost Borneo-, die onder leiding staat van de Ne derlandse provincie van de missio narissen van de H. Familie, is, zo als het KNP reeds meldde, tot Vi cariaat verheven. De nieuwbenoem de Vicaris, mgr. J. Groen M.S.F., titulair bisschop van Sbida, die ge boortig is uit Grosthuizen bij Aven- horn (N.-H.), zal binnenkort in Ne derland zijn bisschopswijding ont vangen. Mgr. Groen arriveerde Woensdag, 27 April, per KLM- vliegtuig op Schiphol. MINISTER DREES VOOR DE RADIO De minister-president, dr. W. Drees, zal Zaterdag 30 April, op de verjaardag van H.M. de Koningin over de zender Hilversum I van des middags 1 uur tot 1.1Ó uur een toespraak tot het Nederlandse volk houden. De rede wordt naar Indië die middag uitgezonden om 2 uur. (Van een onzer verslaggevers) BINNEN NIET AL TE LANGE TIJD zullen we precies weten hoe we er met de textieldistributie voorstaan. Half Mei zullen besprekingen worden geopend tussen delegaties van de Nederlandse, Belgische en Luxemburgse regeringen waarin o.m. de leverantie van Belgische textiel aan Nederland ter sprake zal komen. Van de resultaten van dit overleg laat men het in hoge mate afhangen, wanneer de textiel wordt vrijgegeven. Die datum ligt in ieder geval vóór 1 Januari 1950. Deskundigen in deze branche zijn het er echter over eens, dat het al te pessimistisch is te menen, dat tot Nieuwjaar zal moeten worden ge wacht alvorens textiel zonder punten zal kunnen worden verkocht. Veel eer is men in deze kringen geneigd te veronderstellen, dat de winter garderobe in ieder geval bonloos zal kunnen worden aangeschaft. Over het algemeen neemt de tex- Op de dag van de Naastenliefde werd Henri de Greeve een feestelijk welkom bereid in Castricum, waar huis aan huis gevlagd werd. Er had een grootse demonstratie plaats, die door ruim zesduizend mensen werd bijgewoond. Het was een grote dag voor de Bond Zonder Naam en voor Castricum. Tot staatssecretaris van Marine is door H. M. de Koningin op voordracht van de Ministerraad benoemd Schout bij Nacht H. C. W„ Moorman, tot op heden vlagofficier personeel van het Minis terie van Marine. De nieuwe staatssecretaris blijft actief Schout bij Nacht. Schout bij nacht Henricus Cor nelis Willem Moorman werd op 30 Juli 1889 te Roermand geboren, en kwam op 6 September 1916 als adelborst op het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord. Op 16 Augustus 1919 werd hij bevor derd tot luitenant ter zee derde klasse, en in October vertrok hij met het s.s. „Oranje" naar 'Ned.- Indië, waar hij diende aan boord van verschillende oorlogsschepen, o.a. op Hh. Ms. onderzeeboot ,,K 1". Van 1923 tot 1929 was hij ge plaatst bij de onderzeedienst te Den Helder en sedert November 1924 belast met het commando over ver- BRUSSEL, 27 April (A.N.P.). Na afloop van de hedenmiddag gehouden vergadering van de kabinetsraad verklaarde Vermeylen minister van Binnenlandse Zaken, aan de journalisten, dat eerste- minister Spaak de raad een uiteenzetting heeft gegeven van zijn besprekingen met koning Leopold. Spaak heeft de koning op de hoogte gebracht van de politieke toestand in België en in het bijzonder wat de koningskwestie aangaat. Minister Vermeylen verklaarde vervolgens: „Wat de ministers ten zeerste heeft verwonderd, zijn de perscommentaren. De regering had geen enkele beslissing te ne men, omdat er geen enkel pro bleem gesteld was. Het verbaasde de ministers, dat men zich heeft voorgesteld dat de koningskwestie opgelost zou kunnen worden bui ten het parlement om". De heer Vermeylen ontweek de andere hem door de journalisten gestelde vragen en beperkte zich er toe te verstaan te geven, dat er geen wijziging in de toestand is ingetreden. „De uitnodiging van de koning", aldus de minister van Binnen landse Zaken, „had ten doel hem in staat te stellen inlichtingen in te winnen over de politieke toe stand". Het korte communiqué heeft in geheel België grote verrassing ge wekt. Men had een sensationele bekendmaking verwacht. Het is onbekend of de koning zich na het onderhoud te Bern, nog met een verklaring tot de Belgische bevolking zal wenden om zijn eigen standpunt uiteen te zetten. Eens te meer blijkt de koningskwestie op een dood punt te zijn gekomen en men zal het resultaat der op 26 Juni te hou den algemene verkiezingen moe ten afwachten alvorens zich in zake de koningskwestie aan voor spellingen te mogen wagen. CHRISTEN-DEMOCRATEN WINNEN IN ITALIË AOSTA, 27 April (Reuter). Volgens de officiële cijfers hebben de Christen-democraten, de groot ste regeringspartij in Italië, een grote overwinning behaald bij de regionale verkiezingen in de Aosta- Vallei. Zij kregen 28 van de 35 ze tels. BLOKKADEPOOL BERLIJN, 27 April (A.P.) Nu er aanwijzingen zijn dat de blokkade van Berlijn misschien spoedig wordt op geheven, is het goklustige Amerikaanse en Duitse per soneel in de geallieerde diensten met blokkade-pools begonnen. Voor een paar centen kan men raden wan neer de blokkade wordt op geheven. Hij die het dichtst er bij is krijgt de pot! schillende onderzeeboten. In 1929 ging hij voor de tweede maal naar Nederlands Indië, waar hij kort na aankomst werd bevorderd tot luite nant ter zee der eerste klasse, en wederom het grootste deel van zijn ,torn" doorbracht aan boord van onderzeeboten. Medio 1933 keerde hij naar Nederland terug, waar hij werd geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Schorpioen", en tot eind Aug. 1937 was hij hoofd van de torpedo- inschietcommissie. In 1939 werd hij geplaatst aan boord van Hr. Ms. kruiser „Java" waarmede hij naar Indië vertrok. Na aankomst aldaar werd hij ge plaatst bij het deportement van Marine, afdeling organisatie van de Marinestaf. Na de mobilisatie werd hij tevens commandant van de maritieme middelen te Tandjong Priok. In November 1941 werd hij bevorderd tot kapitein luitenant ter zee. Op 4 Maart 1942 werd het schip waarop hij zich bevond, en dat van Australië trachtte door te breken, door Japanse oorlogssche pen aangehouden in de Indische Oceaan. Tot 25 Augustus 1945 be vond hij zich in Japanse krijgsge vangenschap. In Februari 1946 ver trok hij als kapitein ter zee via de V. S. naar Nederland. In Juli 1946 werd hij geplaatst bij het ministerie van Marine. Op 15 Januari 1947 werd hij belast met de functie van vlagofficier personeel, en op 1 Mei 1947 bevorderd tot schout bij nacht. Schout bij nacht Moorman is rid der in de onde van de Nederlandse Leeuw, ridder in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden en ridder in de orde van St. Olaf. Het ministerie van economische zaken deelt mede, dat 45 textiel punten van de textielkaart VA 905 worden geldig verklaard. Met ingang van 28 April J949 worden geldig de bonnen gemerkt „S een punt", „T een punt", „S vijf punten", „T 5 punten", „S reserve" ter waarde van 10 punten en „T reserve" ter waarde van 15 punten. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de thans aangewezen punten wederom voor een periode van vier maanden zullen moeten strekken. Radio-Vaficaan beschuldigt Tsjecho-Slowakije Radio-Vaticaan heeft Tsjecho- Slowakije ervan beschuldigd een campagne tegen de kerk te voeren ten gevolge waarvan zich thans 67 geestelijken en 30 nonnen in arrest of gevangeschap bevinden. tielhandel de problemen verbonden aan het „vrijgeven" niet zwaar. Geef de textiel vandaag aan de dag maar vrij" is de mening, die hier heeft postgevat. En als we vragen of dit geen run op de winkels be. tekent, krijgen we ten antwoord: „Misschien de eerste tijd, maar dat luwt al gauw. De winkelier weet maar al te goed, dat er niet veel geld onder.de mensen zit. Dat heeft hij bij de punten-vrije verkoop in Januari wel gemerkt". Ais symptoom voor'de beperkte koopkracht ziet men bijvoorbeeld de lage prijs, die textielpunten mo menteel op de zwarte markt doen. Vijftien a twintig cent hoogstens maakt een punt. Lager kan het bijna niet, want de handel in distributie bescheiden is nog steeds een riskant bedrijf. Wie zich daaraan waagt doet dit niet zonder dat voor het risico betaald wordt. Wit goed nog schaars Wat de deskundigen in de tex tielhandel wel onderschrijven is, dat er nog tal van schaarse artikelen zijn. Voor dameskleding zijn geen bijzondere voorzieningen nodig. Voor de zgn. kleinvakartikelen met uitzondering van breiwol evenmin. Ook wat herenkleding be treft, kan in de behoefte worden voorzien. Het grootste zorgenkind is echter de witgoedsector. Lakens, slopen, thee. en handdoeken, tafel lakens enz. zijn nog zeer schaars en zonder de leveranties van de Belgi sche vrienden zal de Nederlandse industrie er voorlopig niet in kun nen slagen daarin verandering te ^brengen. En wat de witgoedsector geldt slaat ook op die van de meu- beitextiel. Ook in de tekorten, die daaraan in Nederland bestaan, zal België moeten bijspringen. DE KOLENPRIjZEN Naar wij van het departement van economische zaken vernemen ligt het niet in de bedoeling, de kolenprijzen binnenkort te ver hogen. Een nader bericht hierover kan binnenkort worden verwacht. NEDERLAND TEKENT OVEREENKOMST LONDEN, 27 April Reuter. Morgen zullen de vertegenwoordi gers van Engeland, Frankrijk, de V.S. en de Beneluxlantien te Londen bijeenkomen om de overeenkomst tot instelling van het internationale gezagsorgaan voor het Ruhrgebied te ondertekenen. De ontwerp-overeenkomst, die door de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk begin April is geuadgg- keurd, was g-egnend ep d,® besluiten die de zes megendliedp# in een conferentie over Duitsland verleden zomer te Londen hebben genomeiju Onmiddellijk nadat de overeen komst van kracht geworden is, zal de Britse regering de eerste verga dering van het geza.gaorgg^n vqpr het Ruhrgebied bijeenvoegen om de procedure-regels op te stpllen, 'een bestuur te kiezen en een secreta riaat te vormen. Het hoofdkwartier van het orgaan zal in Noordrijn-Westfalen geves tigd worden, waarschijnlijk te Dus- seldorf. LONDEN, 27 April (A.P.). Een officiële Britse woordvoerder heeft vandaag gezegd, dat Groot-Brittannië de Russische voor waarden voor de opheffing van de Berlijnse blokkade zou aan vaarden. De Amerikaanse regering is in kennis gesteld van het feit, dat Groot-Brittannië hiertoe bereid is. De ambtenaar zei, dat de bijeenkomst van de Grote Vier vóór Juli gehouden zou kunnen worden wat Engeland betrof. Dan zal volgens de plannen der Westelijke mogendheden een West-Duitse regering gevormd zijn. De zegsman deelde mede, dat zijn land hoopt, dat de ministers van Buitenlandse Zaken er naar zullen streven, tot een positief ac coord met betrekking tot een Duits verdrag te komen. Amerika's reizend ambassadeur Philip Jessup heeft Jakob Malik een formele verklaring verzocht over het tijdstip en de voorwaarde waarop de Russen de Berlijnse blok kade willen opheffen. Ook heeft hij de verzekering gevraagd, dat in menging in de organisatie van een Westduitse staat geen voorwaarde voor de opheffing van de blokkade zou zijn. Malik heeft beloofd, dat hij van Moskou opheldering zal vragen over eventuele op de organisatie plannen voor de Westduitse staat betrekking hebbende voorwaarden, waarvan de opheffing van de blok kade afhankelijk zou zijn. Het ant woord wordt niet voor het eind van de week verwacht. Dr. Jessup is van plan1 vanavond moedelijk om over zijn besprekin gen met'Malik rapport uit te bren gen aan het Witte Huis en het De partement van Buitenlandse Zaken. Dr. De.an Rusk, de Amerikaanse vice-minister van Buitenlandse Za ken, is gisteravond per vliegtuig uit Washington in New York aan gekomen voor het bijwonen van een dinec, dat door Trygve Lie werd gegeven. Hierbij was ook Gromyko tegenwoordig. Rusk en Gromyko zouden tijdens het diner in de gele genheid zijn geweest, de besprekin gen op niet-officiële wijze voort te zetten. Voorbereidingen getroffen. De treinen en vrachtwagens kun nen onmiddellijk naar Berlgn rjjden vanaf het ogenblik dat de blokkade opgeheven is. De Westduitse en ge allieerde autoriteiten hebben van daag bekend gemaakt, dat men ge reed is te beginnen, indien Rus land toegeeft. Dr. Fritz Busch, di recteur-generaal van de Duitse spoorwegen liet weten dat op ieder gewenst ogenblik 18 treinen kunnen stayten over de enige spoorlijn die nog naar Washington te gaan, ver- door Helmstedt naar Berlijn rijdt. it

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1