ouóe WAAG Soetsjow in rode handen r Herziening van de sociale verzekeringen Veelbelovend debuut vanTaveno PAG. 2 Donderdag 28 April 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN J Eerste katholieke gym-uitvoering in Alkmaar Voor 't woonwagen- paardje Seetu Spoedige opheffing van de blokkade? WEERSVERWACHTING die wint Prijs per liter f5.50 Marktberichten 5 ALKMAAR. Over dit onder werp sprak gistermiddag na de lunch voor leden van het departe ment Alkmaar van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel mr. M. G. L. van Schouwenburg, voorzitter van de Raad van Arbeid alhier. Spr. behandelde enkele algemene aspecten van deze ingewikkelde materie en gaf daarbij enkele in structieve opmerkingen. Hij ging, om te beginnen de geschiedenis na van de totstandkoming der sociale verzekering, die dateert van 1901, toen de Ongevallenwet tot stand kwam. Aanvankelijk gold deze wet alleen maar voor met name ge noemde bedrijven, die met bepaal de machines werkten, later is deze wet uitgebreid tot alle onderne mingen en dienstbetrekkingen. De uitkering is hier niet aan een loon grens gebonden en geldt voor alle werknemers in het bedrijf, ongeacht het loon of salaris. Als logische aanvulling op deze wet kwam de Ziektewet, die in 1913 tot stand kwam, doch eerst in 1919 van toepassing werd. Hoewel aan vankelijk de bedoeling was het ri sico voor kortdurende ziekte te dekken, werd later de verzekerings periode verlengd tot 1 jaar. Spr. behandelde voorts de Kin derbijslagwet, welke ervan uitgaat, dat het loon voor grote gezinnen niet voldoende is. Thans is er een streven naar uni ficatie van de sociale verzekering,* uitbreiding van de loongrens wordt daarbij overwogen, waarbij er twee stromingen zijn, nl. één, die tot f 4500 en één, die tot f 6000 wil gaan. Van medische zijde wordt te gen deze uitbreiding hogal bezwaar gemaakt, daar dé dokters verlies van particuliere praktijk vrezen. De unificatie geeft zowel wat de verzekerden als wat de premie be treft, moeilijkheden en spr. gelooft niet, dat we in Nederland, zoals in Engeland, tot unificatie van premie zullen komen. Spr. behandelde voorts de Ouder domswet en de wet op de Bedrijfs- pensioenen, alsmede de Noodwet op de Ouderdomsuitkering, welke laat ste aanvullend werkt op de Ouder domswet, doch rekening houdt met het inkomen. Er ontstond naar aanleiding van deze causerie een gedachtenwisse- ling, waarbij mr. v. Schouwenburg enkele vragen beantwoordde, wat de herziening der sociale wetgeving betreft, besprak spr. de rapporten, door een tweetal regeringscommis sies opgemaakt, waarvan het ene een copie is van het z.g. Beveridge- plan, het andere een verzameling van compromissen genoemd kan worden, thans is de Stichting van de Arbeid weer bezig met een rap port. T.a.v. de resultaten van het werk dezer commissies liet spr. zich niet optimistisch uit. Wat de vereveningsbelasting betreft, merk te spr. in antwoord op 'n vraag op. dat .de opbrengst daarvan niet toereikend is voor de uitkeringen aan sociale maatregelen. De Werk loosheidsverzekering is bij de Ka mer in voorbereiding. Dat de Noodwet voor Ouder domsvoorziening het sparen niet bevordert, kan toegegeven worden, dé regering kon echter, gezien de beschikbare middelen, geen andere methode aanwenden, noodgedwon gen moest 'n zekere aftrek wegens inkomen worden toegepast. T.a.v. de toepassing der sociale wetten bij economische teruggang, wees spr. op de voorbereidende werkzaamheden, door regeringsin stanties getroffen ter voorkoming van werkloosheid en het scheppen van werkgelegenheid. De voorzitter, mr. Le Blanche, bracht mr. van Schouwenburg, dank namens het gehele auditorium. R.K. ALKMAARSE KERKKOREN ALKMAAR Dezer dagen is 'n commissie in het leven geroepen, bestaande uit diverse leden van de drie Alkmaarse Kerkkoren. Het doel is: gezamenlijk medewerking te verlenen bij katholieke bijeen komsten en/of plechtigheden. Het bestuur werd als volgt sa mengesteld: H. A. Swart, voorzit ter, Fr. C. Oudcjans, secretaris, P. Verhagen, penningm.-bibliothecaris, terwijl voorts behalve de drie koordirecteuren aan het bestuur zijn toegevoegd de heren J. B. Moeskops, J. Dingerdis en V. Keijs- per. Het secretariaat is gevestigd: Bierkade li, Alkmaar, tel. 4333. R.K. Verenigingen of Genoot schappen, die medewerking van de Alkmaarse Kerkkoren wensen, kun nen zich in het. vervolg wenden tot het secretariaat van voormelde commissie. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Een koninkrijk voor een Huis, geprolongeerd, alle leeftijden; Victoria: Mo- torduivels, 14 j.; Alk- maars Bioscoop Theater: De Man met de zweep, 14 j.; Cinema Americain: De onbekende Zanger, volw. APOTHEKEN: B. H. J. Schouten, Emma- straat 64 NACHTDIÉNST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, telef. 2288. V. Repetitie R.K. Alkmaarse Kerkkoren ALKMAAR De leden van de R.K. Alkmaarse Kerkkoren worden herinnerd aan de repetitie op he denavond 8.15 uur in café ten Bosch aan het Luttik Oudorp. De gehouden repetitie was goed bezet, doch het kan nog beter. Er zijrf nog slechts twee repetities voor het a.s. concert op 5 Mei in de Grote Kerk, dus heren kerkzan gers hedenavond allen present. Een mooi succes!!! ALKMAAR Het ten bate van de Alkmaarse T.B.C.-vereniging gegeven concert op Donderdag 2l April j.l. door de Accordeonvereni ging „Vita Nova" alhier, heeft een batig saldo opgeleverd van f 145.99. Inderdaad een groot succes! Harte lijk dank aan dirigent, bestuur en leden van de Accordeonvereniging „Vita Nova". Met pensioen ALKMAAR. De brigadier van politie, rechercheur J. Vedder gaat na 30-jarige dienst wegens het be reiken van de voor deze functie pensioengerechtigde leeftijd de ge meentedienst verlaten. Maandag middag neemt het politiecorps af scheid van deze functionaris. Opbrengst Emmabloemcollecte ALKMAAR De Zaterdag ge houden Emmabloem-collecte heeft f 1791.opgebracht. Aan medewer kers en gevers hartelijk dank. Dienstuitvoering Post en Telegraaf op Koninginnedag ALKMAAR. De Dir. van 't Post en Telegraafkantoor maakt bekend, dat ter gelegenheid van de verjaar dag van H.M. de Koningin, zijn kantoor voor de Postdienst zal zijn geopend van 910 uur. Geen behandeling vindt plaats van postwissels (met uitzondering van telegrafische), postbewijzen, quitantiën, belastingbetalingen en pasmuntaangelegenheden. Voor de postcheque- en girodienst is het kantoor jgedurende boven vermelde tijdsduur geopend voor het aannemen van stortingen met spoedbehandelingen of spoedbe richt, het uitbetalen van cheques, on welker adviezen ten girokantore 6poedbehandeling is toegepast of waarvoor telelgrafische machtiging tot het doen uitbetalen is verleend, alsmede voor het doen van uitbeta lingen op reispostchequeboekjes. Er zal slechts één briefpostbestel ling worden uitgevoerd. Quitantie- invordering, pakketpostbestelling en bestelling van aangetekende stukken zullen niet plaats vinden. Aan de busrechthouders zal van 810 uur gelegenheid worden gqge- ven tot afhalen van corresponden tie. Er heeft die dag geen postverzen ding plaats. Voor de Telegraafdienst zal het kantoor geopend zijn van 8—10 en van 1314 uur. Het Post- en Telegraafagentschap Houttil, alsmede de Telegraaf- en 1 elefoonstations Kennemerstraat- weg. Omval en Voormeer zullen ge sloten zijn. 10 MEI Herdenking gesneuvelde militairen ALKMAAR. Telken jare op de tiende Mei begeeft zich een groep oud-militairen uit de oorlogs dagen van 1940 naar de beide Alk maarse kerkhoven, om de in de oor log gesneuvelde en daar begraven soldaten te gedenken. Dft gebeurt in alle stilte zonder uiterlijk ver toon en zonder toespraken. Op de 'graven worden bloemen gelegd, terwijl elk der aanwezigen, ieder op zijn eigen wijze in gedachte bij zijn gevallen kameraden vertoeft. Deze korte plechtigheid laat vooral door zijn eenvoud niet na diepe indruk ,e maken. Ook dit jaar hebben oud-militai- en het initiatief genomen om op 10 Mei wederom een bezoek te bren gen aan de graven van hun gewe zen makkers. Iedereen, die in de periode 1939 1940 onder dienst geweest is, wordt verzocht Dinsdag 10 Mei des mor gens 8 uur bij het verzamelpunt (voor het standbeeld van Mevr., Bosboom-Toussaint hoek Wilhelmi- nalaan-Kennemersingelaanwezig te willen zijn, waarna gezamenlijk schetsen en de conférence waren VOOR HET EERST sinds haar bestaan trad gisteravond de R.K. Gvmnastickvereniging Taveno voor het forum van de publieke be langstelling. Het was een merk waardig feit, omdat dit tevens de eerste opvoering in Alkmaar was, die door een gymnastiekvereniging op katholieke grondslag werd gege ven. Taveno bestaat noig maar kort en de toeloop van leden was van de beginne verheugend groot; er be hoorde daarom dus enige moed toe, om voor het eerst een demonstra tie te geven van de prestaties van de leden. Daarop wees de voorzitter, de heer J. Bruin in zijn openingswoord, waarin hij speciaal de H.E. Deken, die van zijn belangstelling blijk gaf, alsmede de Z.E. Heer Dr. F. Holthuizen welkom heette. Dat er in Alkmaar behoefte bestond aan een katholieke gymnastiekvereni ging, zo zei de heer Bruin, blijkt wel uit de grote toeloop van leden. Er is door trainer en leden hard gewerkt, om voor de eerste keer naar buiten te kunnen optreden. Hoge prestaties mochten evenwel niet verwacht worden, daarvoor be staat de vereniging nog te kort. Het is bovendien niet het streven om topprestaties te bereiken; het is be gonnen om ontspanning in de vorm van gezonde sport. Spr. bracht dank aan de ouders voor hun medewer king en opkomst en hoopte, dat die belangstelling van blijvende aard zou zijn. Met de tamboer voorop marcheer den daarna de jongens en meisjes, dames en heren-leden van uit ach ter de zaal naar het podium, waar de kleintjes reeds stonden opge steld. Behalve de clubvlag, werd de na tionale driekleur en de stadsvlag meegedragen; na het clublied door alle leden op het toneel gezongen, trad de algem. geestelijk adviseur van de Katholieke Sportbeweging, Rector van der Hoek haar voren, die zijn vreugde uitsprak over dit eerste schuchter pogen van Taveno. Spr. wees op de grote vlucht, die de sport na de oorlog had genomen en op de gevaren, die aan sport beoefening in neutraal verband ver bonden zijn. De katholieke sport beweging wil ook rekening houden met de geestelijke belangen van de jeugd. Spr. dankte de ouders voor hun daadwerkelijke belangstelling, waardoor Taveno een bloeiende vereniging werd en wees er nog op, dat nu vrijwel alle sporten in ka tholiek verband in Alkmaar beoe fend kunnen worden. Hierna werd met de afwerking van het uitvoerige programma be gonnen, onder leiding van de trai ner, de heer Van Wonderen. Alle groepen, kleuters, jongens, meisjes, dames en heren kregen een beurt. De Vrijg oefeningen mochten gezien worden; ook de oefeningen aan de ringen voor de pauze ga ven blijk van ernstige studie. Trouwens de meisjes en de da mes gaven ook na de pauze, zo wel aan brug als ringen goede gym nastiek te genieten. De kleuters en de jongens zorgden, resp. op loop plank en paard voor de nodige af wisseling. Er werd met toewijding en enthousiasme gewerkt. De vrije oefeningen meisjes en dames, hoewel niet onberispelijk, mochten gezien worden. Men ver- gete niet, het was het eerste optre den en dan mag men wel wat door de vingers zien. De heren gaven 'n staaltje grondgymnastiek en groeps- standen te zien. Ook hier ontbrak de finishing touch. We hopen ze een volgende keer eens aan het rek te zien. Wat het aanvullend gedeelte van de avond betreft, dat stond niet op het peil, dat wij hadden mogen verwachten. Het optreden van de twee zangeresjes mocht er wezen; dat viel in de smaak. De entr'act- afgemarcheerd wordt. Bijdragen voor de te maken onkosten bloem stukken) worden gaarne door Mr. D. Bosscher ten kantore der Am sterdamse Bank Voordam in ont vangst genomen. Het comité ver trouwt, dat velen zich geroepen zullen voelen deze plechtigheid mee te maken. echter beneden de maat; op dit punt mag men gerust naar topprestaties streven. Vooral voor een publiek, dat voor een groot deel door de jeugd gevormd wordt, dient men iets te brengen, dat voor 100 pet. verantwoord is. Het was al half 12 geweest, toen de H.E. Deken Jacobs het podium betrad, om tot slot nog een enkel woord te zeggen. Hoewel het onze taak is aldus de deken de geestelijke gymnastiek te bevorde ren, staan wij toch niet afwijzend tegenover de oefening van het li chaam, dat ook een schepsel Gods is. De sport mag echter nimmer leiden tot lichaamsvergoding zij moet veeleer medewerken aan ka raktervorming en aan zin voor orde en tucht. Voorts bracht de Deken dank aan Rector v. d. Hoek, die zoveel in Alkmaar voor de Katholieke sportbeweging doet, aan de heer Bruyn, de voorzitter van Taveno en de trainer, de heer Van Won deren, die zijn naam eer heeft aan gedaan. Spr. hoopt, dat het leden tal van Taveno, dat 400 bedraagt, nog zal toenemen, dat nog menige uitvoering na deze mag volgen en dat Taveno mag meewerken aan het fit en vief houden van het jonge geslacht. De deken besloot met een Leve Taveno! waarmee de zaal van harte instemde. EINDLES ALGEMENE TUINBOUWCURSUS ALKMAAR. Dezer dagen had de eindles plaats van de door de afd. Alkmaar van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en de Bloemisten- en Hoveniersvereniging afd. Alkmaar georganiseerde 2- jarige algemene Tuinbouwcursus. Namens .de Rijkstuinbouwconsu- lent was aanwezig de heer van Krabbendam, die de cursisten wéés op het belang van de cursus en de betekenis van dit door het Ryk er kend diploma, dat de mogelijkhe den opent voor verdere studie op dit gebied. De heer van Heugten wenste de cursisten geluk namens de Alkmaarse Bloemistenpatroons- vereniging, waarbij de heer Fre- richs zich aansloot namens de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Ook de docenten n.l. de heren A. Greüter (cursusleider), M. Dogge- naar en N. Veeken werden met het resultaat gelukgewenst. Het diploma werd behaald door de heren O. Aster (ZVV) Alkmaar; T. Meedendorp (ZW) Schoorl; J. de Graaf, Heiloo; J. Impink, H. Gaarthuis en P. Brouwer, Alkmaar. Het ligt in de bedoeling van dn beide genoemde organisaties, om in het najaar wederom een twee jarige algemene tuinbouwcursus te organiseren. Aanwinsten R.K. Leesbibliotheek ALKMAAR. 8571 H. v. Box tel, Op vingers gevang'en; 8572 R. Brouwer, St. Jan; 8573 B. Burman, Mississippi-melodie; 8574 H. v. Eijk, Van huis tot huis; 8575 J. Hilton, Vaarwel; 8576 Ch. Huygens, Toen middernacht nabij was; 8577 A. Ki- vimaa, Eiland in de schoot der win den; 8579 F. Maurian, Rouwende minnares; 8580 H. v. Maurik, Djok ja achter de horizon; 8582 Nord- hoff en Norman Hall, Met bestem ming Marseille; 8584 E. Ott. Sally en de baby Lotta; 8585 Poerbani, Widijawati, het Javaanse meisje; 8586 E. Reynolds, Baden Powel; 8587 A. Romijn, De achtergrond; 8588 S. Roskes, Floortje. Meisjesboeken: 8581 A. v. Moór- Rynalda, Krabbels van Flip; 8583 E. Ott, Fanny de dochter van de pelsjagers; 8589 R. v. Rossem, Cri- nolientje. De heer Frerichs naar Enschede ALKMAAR. De heer J. D. Frerichs hoofdopzichter van Plant soenen en Algemene Begraafplaats is met ingang van 1 Mei benoemd to chef-opzichter van Plantsoenen en Begraafplaats te Enschede. De gemeente Alkmaar verliest in hem een bekwaam en sympathiek func tionaris. Raadsvergadering ALKMAAR Het ligt in de be doeling van de burgemeester een raadsvergadering te beleggen tegen 1 Donderdag 12 Mei 1949 te 14 uur. Feest bij Drukkerij Nagengast ALKMAAR. Woensdag herdacht de heer P. J. Nagengast het feit, dat zijn zaak 12U jaar bestond. Dit jubileum werd "in intieme kring van familie, personeel en vrienden herdacht met een gezongen H. Mis in de St- Dominicus, opgedragen door de Zeereerw. Pater Meijer O.P., gevolgd door een feestelijk ontbijt in het Victory-hotel. Om 12 uur was er een bijeenkomst in de feestelijk versierde drukkerij, waar leden van het personeel het echt paar Nagengast toespraken en waarbij een bloemenmand en een gedenksteen werd aangeboden. 's Middags was er een receptie, die druk bezocht was. N;.V. Noorderbank Alkmaar ALKMAAR. In de op 27 dezer gehouden jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders werd het dividend over over het boekjaar 1948, evenals het vorig jaar, vast gesteld op 7 pet- De heer M. Groot Jr. werd als commissaris herkozen. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Peter, z. van P. Kieft en A. Koeten. Gehuwd: Nogert Pel en Marga- reta M. Pierkes; Johannes F. Hemels en Jansje E. Revers; Jacobus A. Kortens en Catharina M. Overman; Gerrit Ditsel en Geeske Pottema; Willem Ranzjjn en Katharina N. Kramer; Hans Cnotsen en IJtje Dantuma. Lindenschool Rochdaleschool 2I ALKMAAR. Met groot ent housiasme werd gisterenmiddag de schoolvoetbalwedstrijd Lindenschool Rochdaleschool gespeeld. De rust ging in met blanco stand, doch na de rust wisten de kleine mannekes van de Lindenschool de leiding te nemen. Even later bracht Rochdale de stand op 11, doch even voor 't einde maakte de Lindenschool 't winnende doelpunt, hetgeen bete kent, dat zij a.s. Zaterdag tegen de St. Willibrordusschool in de finale uitkomt. Hoewel wij het eerste elf tal van de St. Willibrordusschool opgewassen achten tegen dat van de Lindenschool, toch zullen zij het beste beentje voor moeten zetten, want de kleine mannekes van de Lindenschool zijn niet te onder schatten. HONDERD KWARTJES PER DAG Nauwelijks was onze krant met het bericht over de misère van een woonwagenbewoner de deur uit, of de eerste bijdrage lag al in de bus van ons bureau. En sinds- j dien regende het rijksdaalders, gul- dens kwartjes, dubbeltjes, stuiver tjes en centen in de speciale bus, die wij hiervoor op ons bureau ge reed hebben gezet. Kleirte jongetjes met een kwartje uit hun spaarpot, oude vrouwtjes met haar penninkske van de we duwe, een lid van de K.A. met een rijksdaalder en een woord van waardering voor dit initiatief van naastenliefde, de infanteristen van ons Militair Tehuis, en zovele an deren toonden metterdaad, dat onze oproep in goede aarde gevallen was. Zeshonderd kwartjes dachten wij nodig te hebben; de eerste dag had den wij al ruim 100 kwartjes en de tweede dag eveneens. Intussen na men wij gister een kijkje op de Paardenmarkt; we konden nog geen paardje kopen voor het gezin van de woonwagen. Dat zullen we t.z.t. door een deskundige laten doen, maar wel zagen we, dat voor 60Ó kwartjes op de hele markt géén paard te koop was. Er zal dus nog iets bij moeten. We gaan dus nog enkele dagen door. Vele kleintjes maken een groot. Wij hopen, dat het goede Voorbeeld van degenen, die de eerste 200 kwartjes bijeen brachten, navol ging zal vinden. Morgen Zullen we antwoord geven op de vraag: Hoe is de stand? Intussen vernamen wij, dat onder het personeel van V.. D. voor ons paardje een inzameling wordt gehouden. Een prijzenswaardige geste. Wie volgt? NEW YORK, 28 April (Reuter). Drew Middleton, de correspon dent van „The Times", zegt in een bericht uit Berlijn, dat een hoge Amerikaanse functionaris voor spelde, dat de blokkade in de komende drie of vier dagen zou worden opgeheven. De correspon dent van „The Times" in Lake Success verklaarde van betrouw bare zijde vernomen te hebben, dat Jessup zeer optimistisch ge stemd was na zijn onderhoud met Malik in het gebouw van de Sov jet-delegatie te New York. Het onderhoud duurde anderhalf uur. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond (opge maakt te 10 uur): OVERWEGEND ZWAAR BEWOLKT Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen en later ver spreide opklaringen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind, later tijdelijk weinig wind. Vooral in het Zuiden van 't land een minder koude nacht, overigens weinig ver andering van temperatuur. SJANGHAI, 28 April (Reuter). Naar vandaag officieel bekend gemaakt is, zijn communistische troepen Soetsjow, een spoorweg centrum, 96 km ten westen van Sjanghai, binnengetrokken. Natio nalistische troepen hebben, 10 km ten westen van de stad, nieuwe stellingen ingenomen, aldus deelde het hoofdkwartier van het garni zoen te Sjanghai mede. De commissaris van politie te Sjanghai verklaarde, dat 12 Chi nese oorlogsschepen en meer dan ÏOÖ.OOO man nationalistische strijd krachten in Sjanghai zijn gearri veerd ter verdediging van het ge bied. De communistische radio te Pei- ping heeft hedenmorgen verklaard dat „de bevrijding van Sjanghai wel eens spoediger een feit kan zijn dan verwacht wordt". Na Soetsjow te hebben genomen zijn de door de communisten ge leide troepen thans verder naar het oosten doorgestoten. Een groep van vierduizend man vorderde tot ongeveer vijftien kilometer ten oosten van Weiting, dat is tot op ongeveer tachtig kilometer ten westen van Sjanghai, langs de spoorlijn uit Nanking. Op een tachtig kilometer ten Een vrolijk lied en gulle lach, wij vieren Koninginnedag SINT-PANCRAS. De goede repu tatie van de heer Jn. van Alfen stelde in staat om alhier op a.s. Zaterdag goede klein-kunstenaars te brengen. St. Pancras krijgt de pre mière van dit klein-orkest, dat zich ten doel stelt om populaire melo- diën onder de mensen te brengen. En hiervoor zor'gt b,Advendo"s Klein-Orkest" met medewerking van een zestal kunstenaars-artisten, w.o. pianist, accordeonist, humorist enz. enz. Cultureel zal. deze avond op hoog peil staan, want er wordt uitslui tend goede kleinkunst en gezonde humor gepresenteerd, waarvoor de naam van Jn. van Alfen ons de volle garantie geeft. Is vorig jaar, bij het Openluchtspel te Broek op Langendijk, zijn grote organisatie vermogen niet ontdekt? Laten we hopen, dat dit grote feest door alle inwoners van St. Pancras eensgezind gevierd mag worden en dat dit streven gewaar deerd worde door in grote getale op te komen. Gidsen-nieuws SCHERMERHORN. Zondag j.l. had op enigszins plechtige wijze de installatie plaats van 6 gidsen, nl. Adrie v. Diepen, Greet Koot, Afra Jonk, Corrie Rood, Ria de Lange en Greta Dekker. Vooraf werd gezamenlijk de Gidsenwet op gezegd en wijdde de Z.E.H. Aal moezenier de insignes. Na de instal latie spraken de Aalmoezenier, de leidster eh ass. leidster. Aan het verloop van de verdere middag werd o.a. door enige uitbeeldingen en zangnummers 'n feestelijk aan zien gegeven. Oranje-feestvoering te Warmenhuizen WARMENHUIZEN. In ver band verjaardag van H. M. de Ko ningin, is Zaterdagmiddag 3 uur kinderoptocht, voorafgegaan door het muziekcorps, 's Avonds te 7.30 uitvoering door de toneelver. „Het Masker", die het mooie stoere to neelspel „Zondvloed" van Lockefeer zal opvoeren, 'n Zeeuws spel van het land in 3 bedrijven, ook Zondag 1 Mei wordt gespeeld Mogen velen ook deze uitvoering bezoeken.. Dit is weer, eens iets anders en 'n spel met goede inhoud. Woensdagavond, herdenking van de gevallenen, waarbij de Zangver. enige stemmige nummertjes zal zingen. Donderdag te 7 uur 's avonds concert door het fanfarecorps. Daarna bij eventuele belangstel ling nogmaals het toneelspel Zond vloed. Zie advertentie's Katb. Kinderuitzending BEEMSTER Onlangs is hier opgericht een vereniging voor kin- deruitending, afd. van de Stichting R.K. Kinderuitzending in het Bis dom Haarlem. Deze vereniging is actief en houdt zich reeds met de taak der uitzending van zwakke kinderen bezig. Het blijkt, dat zij dit jaar reeds 10 kinderen denkt te kunnen plaatsen. De vereniging heeft, daarvoor ook de steun van de gemeente aangevraagd. Het ge meentebestuur is bereid .deze steun te geven. En zo hebben B. en W. bij de gemeenteraad het voorstel ingediend om ter bestrijding van de kosten van de uitzending per verpleegdag per kind bij te dragen een bedrag van 50 cent evenals men dit bedrag beschikbaar stelt bij uitzending van kinderen door het „Centraal Genootschap" en de Vereniging voor Christelijke Va- cantie- en Gezondheidskólonies. Gemeenteraad BEEMSTER De gemeenteraad zal Vrijdagmiddag in vergadering j bijeenkomen. Er staan verschillende punten op de agenda. I STEENENBgUG ALKMAAR TELEFOON 2604 (K 2200) KLEUTERSCHOOL BEGONNEN NIEUWE NIEDORP. Op Dins dag 26 April begon in N. Niedorp voor het eerst de kleuterschool. Be langstellende moeders brachten hun kleinen naar het zeer mooie, door de heer Groen geschilderde school tje, wat 30 kinderen kon bevatten en ineens tot het laatste stoeltje en tafelfje bezet was. Mét blije stralende gezichten ke ken de kleintjes naar al het moois, wat voor hun ogen was uitgestald en voelden zich al heel gauw thuis bij de vriendelijke zuster en bij het aantal vriendjes en vriendinnnetjes zó groot, als ze nog nooit gezien hadden. Maar enkele moeders, die voor het eerst hun kind een dagje mis tenkeerden met tranen in de ogen huiswaarts, alsof ze voorgoed gescheiden werden. Och., hoe zijn moeders! Zo is het Rectoraat dan weer een onderwijsinrichting rijker gewor den. De lagere school bevat reeds bijna 90 kinderen en zal in Sept. nog toenemen. De naaischool kan nog enkele leerlingen gebruiken. De mooie nieuwe tafels en machine's, die daar intussen gekomen zijn, hebben dit lokaal een echt prettige sfeer ge geven. Het gebouw is thans, na de Paas- vacantie geheel klaar. De schilders hebben hun werk vlug en goed ver richt, zodat we gerust van een mo delschooltje kunnen spreken. De zusters zijn er dan ook niet weinig trots op. Raadslid bedankt CASTRICUM. -De heer Beyers- bergen van Henegouwen voorzitter van de Kath. raadsfractie heeft be dankt als lid van de gemeenteraad. Voor de groslijststemming was het duidelijk dat de heer Beyersber- gen van Henegouwen doordat deze geen organisatie achter zich heeft nimmer op die wijze een verkies bare plaats kon behalen, wat hem genoodzaakte ook zijn candidatuur voor de K.V.P. in te trekken. Herdenking gevallenen op 4 Mei CASTRICUM. Evenals voor afgaande jaren zal op 4 Mei de Castricumse bevolking deelnemen aan de Herdenking gevallenen bij het monument te Limmen in sa menwerking met de organisatie aldaar. Voor Castricum zal het da meskoor „Duinenbat" bij het monu ment enige toepasselijke liederen ten gehore brengen. De kransleg- ging geschiedt door de Burgemees ters van Limmen en Castricum. Te 7.30 's avonds, dus onmiddellijk na de kerkdiensten zal de stoet zich sa menstellen bij de R.K. Kerk. Aanv. te Limmen precies 8 uur. Wij ver wachten dat nu ook onze gesneu velden in Indië worden herdacht de belangstelling op deze avond zeer groot zal zijn. Onze bollenvelden CASTRICUM. De belangstel ling voor onze bollenvelden vooral die gelegen op de Zanderij alsmede aan de Herenweg richting Egmond Binnen was veel groter dan voor afgaande jaren. De velden met het duingebied als achtergrond waar door de prachtige kleuren goed tot zijn recht kwamen hadden veel be kijks, Kon i n gin nef eest CASTRICUM. Op Zaterdag 30 April organiseert 't Comité Oranje Buurt Kinderspelen en vermoede lijk ook een bloemencorso. Overi gens bereikt ons weinig nieuws omtrent de feestviering dien dag. MARKTOVERZICHT PURMEREND. De aanvoer van groot vee bestond weer uit een kleine 4000 stuks, waaronder waren 1245 runderen. De gang in de verse melkkoeien was wel iets beter, maar de verkoop gaat wegens de nog steeds hoge prijzen maar kalm aan. Ook de' gelde koeien gingen niet zo vlug van de hand als de vorige week, de reden daarvan was wel dat de vraagprijzen weer hoger waren, wat wel remde, maar zo langzamerhand werd toch alles verkocht en men kan niet anders zeggen als voor hoge prijzen. Voor het jonge vee was ook aardig vraag. Op de nuchtere kalveren- markt was het voor de fokkers ook iets williger. Het aanbod van ge bruikssferen was niet te groot en er was wel liefhebberij voor. De wolvee-markt was ook weer aardig bezet, maar het schijnt wel dat daarvoor de liefhebberij niet groot is daar het daar niet overloopt van de kopers. Maar de prijzen van de weidesehapen blijven ondanks de stille gang vrij vast staan. Ook van de stelletjes kan men niet anders zeggen als dat ook met een stugge gang de prijzen daar voor vrij om de f 100 staan blijven. De bokken en geiten profiteerden van 'n wil liger stemming terwijl er toch een flink aanbod van was. De biggenmarkt, die een flink aanbod te zien gaf, was ook in 'n iets betere stemming waardoor dan ook de prijzen iets aantrokken. Voor de fokzeugen was de animo niet groot, het schijnt wel dat de meeste fokkers al genoeg fok-ma- teriaal hebben. De paardenmarkt blijft voor 't leven nog maar steeds een stugge boel, de daad was wel flink koper en gaf iets hogere prij zen. Als men de pluimvee-markt be zocht, waande men zich in Artis, 'daar er een ten verkoop aanbood schildpadden, marmotten, ganzen, eenden, kanaries en vinken, dat had nog al belangstelling. Ook van het pluimvee was een aardig aanbod, kalme handel. Politieke Godsvrede Oude Niedorp is een van de weinige gemeenten in den lande waar men geen gemeenteraadsverkiezing zal houden. In de algemene ver- faderingen van K.V.P. en .v.d.A. heeft men nl. be sloten om met één gezamen lijke lijst uit te komen, waarop bovenaan de namen van de thans zittende raads leden prijken. Dit is moge lijk omdat de „koppen zijn geteld" en dus wijzigingen in de raadsconstellatie on mogelijk worden geacht. De overeenkomst, bij het aan gaan van deze politieke Godsvrede gesloten, houdt in, dat wanneer een der raadsleden komt te over lijden of tussentijds bedankt een der volgende candidaten van dezelfde partij zitting zal nemen. Een op dat mo ment eventueel hoger staan de candidaat van de andere partij moet dan bedanken en verzoeken om plaatsing onder aari de lijst. noordwesten van Sjanghai nadert een andere groep van de commu nistische legers, die, ten getale van vierduizend man, bij Tsjang- soe de Jangtse zijn overgestoken. Deze groep is een duizend man sterk. In Hongkong staan reeds Vlieg tuigen van de Royal Air Force ge reed om de Britse kolonie uit Sjanghai te evacueren. Militaire waarnemers schatten het aantal manschappen der door de communisten geleide troepen, dat de Jangtse is overgestoken, op een half millioen. Men vraagt zich thans af, of de communisten Sjanghai zullen aanvallen, of voorbij deze stad verder naar het zuiden zullen doorstoten. pe militaire en politie-autori- teiten van Sjanghai hebben, met bet oog op de openbare veiligheid, besloten, oproermakers, rovers en misdadigers, die op heterdaad be trapt worden, onmiddellijk te laten neerschieten. De Centrale Bank zou vandaag naar Kanton verhuizen. SULTAN VAN DIOGIA ONTMOET DR. VAN ROYEN BATAVIA, 23 April (Aneta). Gisteren heeft dr. van Royen de Sultan van Djogja ontmoet. Tij dens het vorige bezoek van de sultSn aan Batavia zou hij, naar men algemeen meent te 'weten, geen contact hebben gehad met Nederlandse instanties. Hedenmid dag volgt een ontmoeting tussen de voorzitters der Nederlandse en republikeinse delegaties. Van republikeinse zijde konden nog steeds geen mededelingen worden gedaan over de terugkeer van Hatta naar Bangka. Eerder werd van republikeinse zijde te verstaan gegeven, dat Hatta in de tweede helft van deze week zou terugkeren. Het republikeinse ant woord op de door dr. van Roven overhandigde nota met de Neder landse zienswijze betreffende het republikeinse standpunt ten aan zien van de terugkeer der repu blikeinse regering naar Djogja, is nog niet gereed. Heden wordt hierover wederom vergaderd, zo als ook in de afgelopen dagen regelmatig geschiedde. Cbn Zelo-nieuws HARENKARSPEL. Met de wedstrijd Texelse Boys I—Con Zelo I die eindigde, zoals deze begonnen was 00, heeft onze eerste de competitie 1948—1949 besloten. Nu jongens Wij staan bijna onderaan, maar het 2e klasseschap blijft voor ons behouden. Het volgend seizoen moeten wij echter meer in boven ste regionen zien te komen en daarom boys komt allen; niemand uitgezonderd, steeds trouw op de trainingsavonden. Houdt dus iedere Dinsdagavond daarvoor vrij en komt ter training. Want zonder herhaal de oefeningen bereikt men niets door geregelde training wordt men sterk. Con Zelo krijgt weer dezelfde trainer als 't vorige jaar, dus een ieder weet voor zich wat dit be tekent. Tot slot richt het bestuur nog een verzoek tot de supporters om b'j de wedstrijden a.u.b. steeds achter de afrastering te blijven aangezien er klachten van dé grensrechters zijn binnengekomen Dus supporters U denkt hier in het vervolg wel aan. Gemeenteraadsverkiezing HARENKARSPEL. Naar wil vernomen hebben is als datum voor de a.s. i gemeenteraadsverkiezing vastgesteld, Dinsdag 15 Juni a.s. ALKMAAR, 27 April Voor- jaars-paardenmarkt Aanvoer 134 paarden (vorig jaar 198): voljarige Paalden 500—800, 2V«-j. paarden 375 —475, 1 /'-jarige paarden 275—375, werkpaarden t.e.m. 7 jaar 400600 oudere werkpaarden 350—450, hit ten 500—700, slachtpaarden 500—750 Handel stug. 1 ALKMAAR, 27 April Andijvie IT sPlnazle 814, worteltjes 22 —34 rabarber 4—12; witlof I 19— 28, II 1016, rode kool 713 gele kooi 7.50, prei 8—12, uien 2.70— 5.40; brnten 6—7; bloemkool IA ^To5' \,fa~48' 11 32-36; radijs 5T11Aelderl? 4~~7' selie L sla II 5, 1 14—16; aardappelen 46. WOGNUM, 27 April Bevelan ders 3—4.40, koopmans blauwe 5.20, 21 750 kg witlof I 22—31, II 15—24, ?L 17; spinazie 8—14.10; sla 6.80—10.60; stoofsla 15—23; rabarber 8—11, radijs 9, bospeen 36, bossel- derie 34; jonathan 5790. ZWAAG, 27 April Aardappelen 2.40—3.70, spinazie 8—12, postelein 40—45; bieten 5—7; prei 6—7; gele bewaarkool 12—13; rode kool 12—13 witlof 11—32; breekpeen 2.50—2.60' radijs 710 rabarber 615; sla 7— 13.13: bloemkool 17—61; knolselde- rie A 3—6; stoofsla 31; aardbeien 4per kg; goudreinette 29—95; zoete appel 36—42; jonathan 82— 87; bellefleur 43; keulemans 3032; provisiepeer 29—54; st. remy 54 27 April Aanvoer: 37.000 kg witlof I 21—33. II 18—30, Jlf D22, IV1017; 80.000 kg bie ten a 6.—, b 4 50 BEEMSTER, PURMEREND E. O., 27 April. Bevelanders 4'7.50, Koopmans blauwe 6; witlof 10—23- bloemkool 32—57; rode kool 13—17; Savoye kool 910; spinazie 922; sla 6.50—17; andijvie 9—18; radijs 8—10; rabarber 10—17; rode bieten 5; gare bieten 3—8; uien 2—3.50; prei 6; Bramley Seedling 39; Jona than 98—122; Winterjan 52—71. BLOKKER, 28 April. Goudrei nette 60—94; Bellefleur 42—53; Jo nathan 6598; Zoete Ermgard 54-67 Aardbeien p. 100 st. 2.60—4.60; sla 5.307.50; bloemkool 5568; spina le 813; witlof 1428; rabarber 8—10; prei 6—7; postelein 25—28; slabonen 2.31 p. kg.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2