RADIO WAAR DE INFANTERIE HAAR OFFICIEREN TRAINT Frankrijk verloor van Schotland Mr. W. H. Fockema Andreae Staatssecretaris van Oorlog Boeren achten verzekering tegen oogstrisico's niet gewenst DETECTIVE i VERWACHTING berichten Donderdag 28 April 1949 PAG. 3 Na de ramp met de Beechcraft Vuurspuwende berg op de Vel uwe India blijft bij Gemenebest Zei U iets Ronde v. Nederland Vignal moest tweemaal zwichten Wijziging in de hogere legerleiding Luit.-Gen. Kruis tot generaal bevorderd Schoonmaak tegen wil en dank door het K.N.M.I. te dig van Donderdag- Vrijdagavond (opge- uur): OVERWEGEND ZWAAR BEWOLKT swaar bewolkt met jk enige lichte regen egen en later ver opklaringen. Zwakke itige zuidwestelijke iter tijdelijk weinig ooral in het Zuiden nd een minder koude verigens weinig ver van temperatuur. van Sjanghai nadert iroep van de commu ters, die, ten getale end man, bij Tsjang- se zijn overgestoken, s een duizend man ïg staan reeds vlieg- Royal Air Force ge- Britse kolonie uit evacueren, waarnemers schatten anschappen der door sten geleide troepen, e is overgestoken, op oen. Men vraagt z;ch V de communisten ïllen aanvallen, of stad verder naar het doorstoten, re en politie-autori- janghai hebben, met openbare veiligheid, oermakers, rovers en die op heterdaad be- n, onmiddellijk te lueten. De Centrale ndaag naar Kanton VAN DJOGJA DR. VAN ROYEN 28 April (Aneta). it dr. van Royen de Djogja ontmoet. Tij- ige bezoek van de iatavia zou hij, naar ;n meent te weten, hebben gehad met instanties. Hedenmid- n ontmoeting tussen s der Nederlandse en delegaties, iikeinse zijde konden geen mededelingen an over de terugkeer aaar Bangka. Eerder publikeinse zijde te ven, dat Hatta in de van deze week zou let republikeinse ant- door dr. van Royen nota met de Neder- rijze betreffende het standpunt ten aan- terugkeer der repu- ering naar Djogja, is reed. Heden wordt erom vergaderd, zo de afgelopen dagen schiedde. Zelo-nieuws (SPEL. Met de else Boys I—Con Zelo zoals deze begonnen eft onze eerste de 81949 besloten. Nu taan bijna onderaan, dasseschap blijft voor Het volgend seizoen nter meer in boven zien te komen en komt allen; niemand steeds trouw op de ien. Houdt dus iedere daarvoor vrij en komt want zonder herhaal- bereikt men niets, training wordt men 0 krijgt weer dezelfde vorige jaar, dus een Jor zich wat dit be- ot richt het bestuur lek tot de supporters dstrijden a.u.b. steeds astering te blijven klachten van de zijn binnengekomen s U denkt hier in het an. raadsverkiezing SPEL. Naar wij oen is als datum voor neenteraadsverkiezing insdag 15 Juni a.s. 27 April Voor- ïarkt Aanvoer 134 [„Jaar 198): voljarige 100, 2'/i.j paarden 375 ge paarden 275—375, ■e.m. 7 jaar 400—600, larden 350—450, hit- lachtpaarden 500—750 27 April Andijvie 1 814, worteltjes 22 4—12; witlof I 19— rode kool 7—13, gele :i 8—12, uien 2.70 -7; bloemkool IA 8, II 3236; radijs 4—7; selie 7; sla II 5, ppelen 4—6, 27 April Bevelan- oopmans blauwe 5.20, 'f I 22—31, II 15—24, inazie 8—14.10; sla afsla 1523; rabarber bospeen 36, bossel- athan 57—90, April Aardappelen azie 812, postelein 57; prei 6—7; gele -13; rode kool 1213 breekpeen 2.50—2 60; barber 6—15; sla 7— )1 1761; knolselde- oofsla 31; aardbeien goudreinette 29—95; 642; jonathan 82 13; keülemans 3032; 54; st. remy 54. April Aanvoer: if I 21—33. II 18—30, 017; 80.000 kg bie- ■50. PURMEREND E O., Bevelanders 4'7.50, iwe 6; witlof 10—23; 57; rode kool 13—17; —10; sninazie 922; idijvie 9—18; radijs 1017; rode bieten 3—8; uien 2—3.50; r Seedling 39; Jona- Yinterjan 5271. !8 April. Goudrei- lellefleur 42—53; Jo- Zoete Ermgard 54-67 90 st. 2.60—4.60; sla - nkool 5568; spina- af 1428; rabarber postelein 25—28; kg. ONDERZOEK NAAR OORZAAK WORDT INGESTELD Over het ongeluk met de Beech craft vernemen wij nog van de rijksluchtvaartdienst dat de drie leerlingen theoretisch vrijwel klaar waren. Zij hadden met goed gevolg hun navigator-examen 2e klasse af gelegd en eveneens het theoretisch- technisch examen. Ridder en Draai- sma zouden in Juli hun vliegbrevet als verkeervlieger behaald hebben en Westerhof op 1 October van dit jaar. Dit vliegbrevet vereist 200 solo uren en een volledige nachtvlucht. Voor deze nachtvlucht was men j.l. Dinsdagavond aan het oefenen. Twee deskundigen van de rijksluchtvaart dienst prof. dr. ir. W. T. Koiter en ir. C. A. F. Falkenhagen zijn Woens dagmorgen om 8 uur met een onder zoek naar de oorzaak van de ramp begonnen. Naar wij vernemen zullen de stoffelijke overschotten van de ver ongelukte bemanning van het vlieg tuig der R.L.S., dat Dinsdagavond bij Schiphol neerkwam, Maandag 2 Mei a.s. worden ter aarde besteld. Instructeur Bender zal met zijn leerlingen Draaisma, de Ridder en Westerhof een laatste rustplaats vinden op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag. Het stoffelijk overschot van de radio-telegrafist Klumpes wordt a.s. Maandag om elf uur op Crooswijk begraven. MASSALE SCHOORSTEEN- BOUW VOOR DE B.P.M. De grootste opdracht, die ooit in Nederland op het gebied van de schoorsteenbouw werd gegeven, is thans door de Bataafsche Petro leum Maatschappij verstrekt aan de aannemersfirma P. E. Vermeul Jr. t'e Rotterdam. Ten behoeve van de kraakinstallatie op de petro- leumterreinen te Pernis zullen daar zes schoorstenen verrijzen van 60 M. hoogte, geheel te bouwen van gewapend beton. Dinsdag a.s. hoopt men de eerste schoorsteen gereed te hebben. Het gehele karwei zal voor het einde van dit jaar worden opgeleverd. PROGRAMMA VRIJDAG 29 APRIL HILVERSUM II. 415 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramo- foonmuziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Gra. mofoonmuziek; 9.00 Gramofoonmu- ziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Schoolradio; 9.55 Schoolradio; 10.05 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 ,.de Bie tenbouwers"; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 ,,De Zevenklap per"; 13.50 „Op de korrel"; 14.00 Gramofoonmuziek; 14.30 Herhaling „Negen heit de klok"; 15.15 Metro- pole orkest; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Pianoreci tal; 17.45 „Wat het buitenland leest" 18.00 Engelse Militaire Band; 18.20 Internationale Tulpenrallye; 18.30 Band (vervolg); 18.45 Klankbeeld; 19.00 Nieuws; 19.15 ,,De internatio nale vluchtelingenorganisatie"; 19.30 Piano; 19.45 „De drie landen"; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 „Don Pasquale" opera van Doni zetti; 22.05 „De eenheid der kerk"; 22.15 Fluit en clavecimbel; 22.45 Avondgebed en liturgische kalen der; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon muziek. HILVERSUM I 301 M. VARA; 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 Causerie; 10.05 Mor genwijding; VARA: 10.20 Gramo foonmuziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Pianorecital; 11.05 Voordracht; 11.25 Orgelspel; AVRO; 12.00 Geva rieerd programma; 12.30 Medede lingen; 12.33 Internationale Tulpen- rally; 12.40 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.20 De Kwintetspelers; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14 20 Kamerorkest en pianosolist; 15.00 Poëzie: 15.20 Ver volg Kamerorkest; VARA: 16 00 Gramofoonmuziek; 16.30 Tussen 12 en 16; 17.00 Kwartet Jan Corduwe- ner; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties: 18.30 Voor de Nederlandse Strijdkrachten; 19,00 Denk om de bocht; 19.15 West- Europees commentaar; VPRO: 19.30 Zeeland"; 20.00 Nieuws; 20 05 Het Goois Trio; 20.30 Lezing; VARA: 21.00 Men vraagt en wij draaien; 21.30 Hoorspel „Inwoning"; 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Gramofoonmuziek: VPRO: 22.40 Lezing; 22.45 Avondwijding; VARA: 23.00 Nieuws: 23.15 Lezing; 23.30 Gramofoonmuziek Tegen elf uur Dinsdagavond is een Beechcraft lesvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool te Gilze-Rijen, de PHUDI, in de Haarlemmermeerpolder verongelukt. De vijf inzittenden werden gedood. Foto van het vernielde toestel met daarachter de boer derij van de landbouwer Thijssen en links de bomen waarmee het toestel in aanraking is geweest. (Van onze redacteur) ERMELO. Toen ]an van Schaffelaar eeuwen geleden van de toren in Barneveld sprong, heeft hij niets geweten van de eier mijn die er later zou worden aangeboord, en evenmin van het feit, dat er nog eens ooit onder Ermelo een groot en modern kazerne-complex (juist gereed toen de Duitsers binnenvielen) naar hem zou worden genoemd. En hij heeft niets vermoed van die stalen bak op rupsbanden die carrier heet, en waarop wij gistermiddag door de zonovergoten hei hebben getold, kuiltje in en polletje over, zandhappend en toch met stickum plezier omdat de man aan het stuur 'm zo lekker van katoen gaf. tai motorvoertuigen snel verplaatst bovendien. In het raam van deze inspanningen en dit ingewikkeld technisch apparaat met zijn toege voegde specialisten, pioniersjen ver bindingsafdeling, moeten de SE.O.I. leerlingen van vandaag, mórgen hun mannen leiden. Geen wonder dat de selectie uiterst zorgvuldig is, dat de noodzakelijke combinatie van lei derschap en lichamelijke paraatheid de keuze beperkt tot nog geen 4% van het totaal van de mannen dat onder de wapens komt, en dat nog tientallen candidaten afvallen. Wat overblijft en de harde training on dergaat, staat zijn mannetje. Oefe ningen als die we gisteren van nabij meemaakten de mannen aan de radio-sets: „Hier is Ajax-Cuba, Overrrr" groene en rode licht- kogels flitsend in de lucht, rook- granaten van het krombaangeschut die gierend óverkomen, carriers zwaar gecamoufleerd en de man schappen woest beschilderd, zware explosies langs alle bosranden en de scherpe roffel van mitrailleurs die echo't over de hei, gaan voort van dag tot dag. Zo maakt de school de vertaling waar, die de soldatenmond voor het infanteriedevies „Nulli Cedo" heeft gevonden: Niks cadeau. Dat zal de Nederlandse infanterie het waar achtig niemand geven. Die cake-walk was dan het slot van het bezoek, dat een aantal journalisten gisteren aan de roem ruchte S.R.O.I., de school voor de reserve-officieren van de infanterie heeft gebracht en dat hen een best idee heeft gegeven van de manier waarop het kader van de infanterie „Koningin van alle wapens", voor zijn taak wordt klaargestóómd. Want het tempo is straf. In een half jaar moeten de 378 jonge kerels die het via een strenge keuring, 'n diensttijd bij de troep en een op de kaderschooi tenslotte tot de S.R.O.l. hebben gebracht, officieren zijn, die de verantwoordelijkheid kunnen dragen voor het peloton van 30 tot 40 man dat zij in harde tropendienst aan te voeren zullen krijgen. Daar hangt veel van af, en de beste man is daarvoor precies goed genoeg. En er is dan ook in dat halve jaar veel te doen. Via een dichtbezette dag indeling die maar één keer in de week een vrije avond laat, ontvouwt zich het opleidingsprogram waaruit alle overbodige dingen zijn geweerd, waarin de theorie beperkt blijft tot het hoognodige en de practijk voor op staat, en dat is afgesteld op de dienst in Indonesië Cwe hebben op z'n Maleis zien en horen zwoegen dat het een aard had), zodat de op leiding enige verandering zal onder gaan als Nederland toe is aan het leveren van zijn militaire bijdrage aan de West-Europese verdediging. ,,We hebben hier het puikje van de Nederlandse jonge mannen" zei luit.-kolonel Gerritsen, de comman dant van de school en daaraan was niets miszegd. Want hoever de me chanisatie van moderne legers ook is voortgeschreden en welke nieu we wapens en gevechtsmethoden ook in de strijd mogen worden ge bracht: nog altijd blijft de infante rist de man die het hem toch ten slotte moet doen, die het terrein moet veroveren, zuiveren en bezet ten. Hij moet kunnen vechten onder alle omstandigheden, in alle weer, in alle terrein en hij moet zichzelf en zijn wapens en verdere uitrus ting, vechtend, kunnen verplaatsen. Want in de combinatie van vuur kracht en beweeglijkheid 'schuilt de betekenis van dit hoofdwapen. Met die vuurkracht is het niet zuinig gesteld: een bataljon infanterie is tegenwoordig met zijn lichte en meestentijds toegevoegde zware mitrailleurs, zijn mortieren 5 en 8, zijn geweren, handgranaten en pi stool-mitrailleurs, granaatwerpers en pantserafweerkanonnen een vuur spuwende berg gelijk, die zich dan o.m. met behulp van een groot aan. LONDEN, 27 April Reuter. In een officieel communiqué over de to Londen gehouden conferentie van de ministers-presidenten der leden- staten van het gemenebest is heden meegedeeld, dat de regering van India de andere dominions in kennis heeft gesteld van de artikelen in de Indiase ontwerp-grondwet, die tot gevolg zullen hebben, dat India een souvereine, onafhankelijke Repu bliek zal worden. De regering van India heeft ech ter verklaard, dat India verlangt volledig lid van het gemenebest te blijven en de koning te erkennen als het symbool van het vrije ver band der ledenstaten en als zoda nig als het hoofd van het gemene best. De regeringen van de andere le den van het gemenebest, de basis van wier lidmaatschap niet veran derd is, blijven India als medelid erkennen. Deze constitutionele kwesties zijn het enige onderwerp van bespreking geweest op de voltallige bijeenkom sten van de premiers, aldus het communiqué. Wie wint de pot? Dat spel letje paan wij Zaterdaq spelen in het Stadion, aan de hand van de nieuwste uitvinding van meneer Briéls. Het reuze- ganzebord, ter ere van de Koninginnedag. In de hele ive- reld gaat het om de pot. Wie zal haar winnen? Rome 'of Moskou? Voelt u waar het over gaat? Heeft u nu al ge dacht om nog eens een qift of een deel van uw eerste gift te geven voor Radio Anno Santo, voor de Paus? Dat is een deel van de wereld-pot! O, het is zo gemakkelijk om een protest te ondertekenen tegen de kerk vervolging of tegen de terreur, die tyardinalen en priesters schandaliseert, het is zo een voudig om thuis te zuchten bij de radio over de slechtheid van de wereld, maar iets doen, iets offeren, werke lijk offeren, dat is nog iets anders. En toch gaat het hier om een deel van de grote strijd om geestelijke rijkdom, geluk en welvaartStraks zult u er van horen en lezen: wie wint de pot? Denkt u dan nog eens om die andere pot! Wie wint haar, Rome of Moskou, daar gaat het om(Giro Radio Anno Santo 533.000). Naar wij vernemen, hebben de organisatoren van de Ronde van Nederland thans 4 buitenlandse renners geëngageerd, die deel zul len uitmaken van de gemengde ploeg, waarin naar alle waarschijn lijkheid ook enkele Nederlandse renners zullen worden Ingedeeld. Het zijn de Spanjaard Langarica, Spaans wegkampioen, alsmede de Italianen Rossi, Adriani en Capelli. Voor de Franse équipe, welke dit jaar in de ronde van Nederland zal starten, heeft de Franse wieler bond de volgende renners aange wezen: Bourlon, Dorgebray,, Gau- tin, Nizerhy, Ferrant, Bocquet en Cosson. MIDDELKAMP VIERDE TE NOKERE Van de wegwedstrijd over 141) km., welke in de Belgische plaats Nokere werd gereden, luidt de uit slag: 1. N. Sterckx (België) 3 uur 25 min.. 2. de Simpelaere (België) op 'It wiel, 3. Michels (België) 3 uur 26 min. 30"Sec., 4. Middelkamp (Ne derland) zelfde tijd, 5. Verpoorten (België) zelfde tijd. ROTTERDAM—ZWALUWEN Het Zwaluwenelftal dat Zaterdag 30 April tijdens het bevrijdings feest in het Feijenoordstadion tegen een Rotterdams elftal speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Stijger (PSV). Achter: Mertens (Willem II) en Wagenaar (Willem II). Midden: d'Hooge (PSV), Bouters (PSV) en Lussenburg (NAC). Voor: van Herpen (Schijndel), de Jong (Willem II), van Melis (Eind hoven), Adang (Bleijerheide) en Hoenen (Bleijerheide). Het Rotterdamselftal komt in de volgende opstelling uit: Doel: Landman (Neptunus). Achter: Everse (Neptunus) en van der Gaag (Goal). Midden: Vermeer (Excelsior), Terlouw (DCV) en Poulus (HDVS). Voor: Heijster (HDVS), van Hoek (Feijenoord), Brandes (Feijenoord), Beun (Xerxes) en Eston (Xerxes). GLASGOW. In Hampden Park te Glasgow leed het Franse elftal, ten aanschouwe van 130.000 toe schouwers, voor de tweede maal binnen vier dagen een nederlaag. Met 20 bleven de Schotten hen de haas, nadat de rust met een 1—0 voorsprong voor de gastheren was ingegatm. De omstandigheden waaronder gespeeld werd waren niet bepaald gunstig. De gehele nacht en ochtend had het geregend en, hoewel de zon scheen, was het veld zwaar. Boven dien stond er een harde wind, die een ongunstige invloed op de bal behandeling had. In de eerste helft hadden de Schotten de wind mee en Vignal moest verschillende malen ingrijpen op schoten van de Schotse voor- waartsen, waarbij de Derby Coun- ty-linksbinnen Steel een hoofdrol speelde. Vignal bleek echter in een geweldige vorm en het aantal saves, die deze donkere athleet verrichtte, was ZO groot, dat men gerust kan zeggen, dat hij zijn elftal voor een debacle behoed heeft. Nadat hij in de 20ste minuut een door Young genomen strafschop wegens hands stopte, moest Vignal tenslotte toch zwichten voor een hard schot van Steel 1—0. Na de rust bleef het Schotse overwicht aanhouden. Eenmaal kon spil Mindonnet de bal op het nip pertje van de doellijn trappen en talrijke andere keren was het steeds weer Vignal die redding bracht. GEZINSHERENIGING PER „SIBAJAK" ROTTERDAM, 27 April. Met de ..Sibajak" van de Kon. Rotter- damsche Lloyd zijn hedenmiddag in het kader van de gezinshereniging 600 vrouwen en 325 kinderen, o.w. 108 babies naar Indonesië vertrok ken. Ongeveer vijftig mannen, bijna allen in Indonesië gewortelden, be vinden zich eveneens aan boord. In verband met het grote aantal kinderen maken een kinderarts, acht kinderverzorgsters en een sportleidster de reis mee, terwijl men dertig verschillende soorteij kindervoeding in de voorraadka mers meeneemt. Aan de andere kant tipte Cowan een gevaarlijke kopbal van Baratte juist over de lat. Het tweede Schotse doelpunt kwam na 33 minuten. Steel kreeg de bal op ruim 15 meter van het doel vrij en nu was het raak. On houdbaar voor de Franse doelman vloog de bal in de touwen 20. Schotland bleef in de aanval, maar Salva en Marche, geïnspireerd door het schitterende werk achter hun, hielden hun hoofd koel en daar de Franse attaques geen moei lijkheden voor de Schotse verdedi ging opleverden, bleef het 20. Met ingang'van 1 Mei a.s. is benoemd tot staatssecretaris aan het Ministerie van Oorlog mr. W. H. Fockema Andreae, aan wie de behartiging van een deel van de taak van de minister zal worden toevertrouwd. Tevens wordt enige wijziging gebracht in de hogere legerleiding. sten en wetenschappen, waarna hij in 1941 werd benoemd tot directeur van het centraal bureau voor de Rijn- en Binnenvaart. Van 1945-1946 was hij hoofd van de Nederlandse Rijnvaartcommissie in Duitsland. In het laatste jaar werd hij opgenomen in de firma R. Mees Zoonen te Rotterdam, terwijl hij tot 1948 tevens optrad als voorzitter van de Nationale Havenraad. In 1932 benoemd tot reserve tweede-luitenant der infanterie is mr. Fockema Andreae thans als tijdelijk reserve-majoor van het garderegiment grenadiers werk zaam op het hoofdkwartier van de generale staf. Tsjechisch attaché blijft in V.S. Brigade-generaal Schejbal, Tsje- choslowaaks militair- en lucht vaart-attaché te Washington heeft geweigerd naar zijn land terug te keren. Vorige week nam Hugo Skala, lid van de Tsjechoslowaakse financiële missie, ontslag, enige uren na dat hij in de Verenigde Staten was aangekomen. Met het oog op zijn voorzitter schap van het chefs-van-staven- comité, gevormd door de chef van de generale staf, de chef van de marinestaf en de chef van de luchtmachtstaf, is luitenant-gene raal mr. H. J. Kruis met ingang van 1 Mei bevorderd tot generaal. In verband met de uit deze taak voortvloeiende werkzaamheden, zomede uit die op internationaal terrein als uit de algemene leiding van de Kon. Landmacht, is met gelijke datum de functie van plaatsvervangend chef van de generale staf ingesteld, als zodanig is benoemd de generaal-majoor M. R. H. Calmeyer, thans chef van het kabinet van de minister van oorlog, onder gelijktijdige bevor dering tot luitenant-generaal. Onder bevordering tot luitenant kolonel is per 1 Mei benoemd tot chef van het kabinet van de mi nister van oorlog de majoor van de generale staf, A. L. van den Berge. Tenslotte is nog te melden, dat generaal-majoor C. Giebel, chef luchtmachtstaf, wordt bevorderd tot luitenant-generaal, terwijl naast de legerraad en admirali- teitsraad, een luchtmachtraad zal worden ingesteld. De benoemde staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae, werd in 1909 geboren Hij volgde het gymnasium te Arn hem en studeerde vervolgens rechten te Leiden. In 1935 werd hij aangesteld aan het ministerie van buitenlandse zaken en in 1937 als hoofdcommies aan het minis terie van algemene zaken onder ar. H. Colijn. In 1940 werd hij tijdelijk chef van het kabinet van de minister van onderwijs, kun- Benoeming tot hofmaarschalk De kapitein-vlieger R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, adjudant van H.M. de Koningin en waarne mend hofmaarschalk is door H. M. benoemd tot Hofmaarschalk. De functie van adjudant zal hij tevens blijven bekleden. Telegrafische gelukwensen aan H. M. de Koningin Met het oog op de beperkte open stelling der PTT-kantoren op Ko ninginnedag wordt het publiek aan geraden, de telegrammen voor de verjaardag van H.M. de Koningin reeds voor 30 April aan te bieden. Zij zullen dan op de verjaardag worden afgeleverd. Eervolle benoeming voor dr. Idenburg Dr. Ph. J. Idenburg, directeur- generaal van de statistiek, werd gekozen tot voorzitter van de sta tistische commissie der Verenigde Naties. OUD-MINISTER SASSEN GASTOPSOE5TDIJK SOESTDIJK, 27 Appil. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden, hebben hedenavond Z. Exc. ,de oudminister van Overzeese Gebiedsdelen en me vrouw mr. E. M. J. A. Sassen, ten Paleize ontvangen. De oud-minister heeft met zijn echtgenote te Soestdijk gedineerd. Het bezoek gold als officieel af scheidsbezoek in verband met het aftreden van mr. Sassen als minis ter van Overzeese Gebiedsdelen. Vrije prijzen voor stort en kuipbaden Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van 28 April a.s. de prijzen voor stort- en kuipbaden, zonnebaden en zwembaden in de open lucht zijn vrijgelaten. BLAUW WIT— ROYAL STANDARD CLUB 2-3 N/. ee> vrij snel gespeelde wed strijd behaalde de. Royal Standard Club (Luik) gisteren in het Olym pisch Stadion te Amsterdam een 32 overwinning op Blauw-Wit. De ruststand was 11. Vereniging van ten onrechte gedetineerden Te Amsterdam heeft zich een vereniging geconstitueerd van per sonen, die aldus een communiqué „na de bevrijding volkomen on schuldig gevangen gezeten hebben. Allen zijn in het bezit van de ge rechtelijke bewijzen en verklarin gen, die geen enkele twijfel aan die onschuld overlaten". De naam van de opgerichte vereniging is „T.O.G.- Actie" (ten onrechte gedetineerden actie, secretariaat Veerstraat 51/3). Haar doel is: volkomen eerherstel en vergoeding der materiële scha den. Volgens het communiqué staat' de actie uitsluitend open voor ieder, wiens vrijlatingsformulieren zijn volkomen onschuld bewijzen. Elk twijfelgeval moet onverbiddelijk ^uitgesloten worden. SOLDAAT MAAKTE VALSE BANKBILJETTEN Door de recherche te Den Haag is gearresteerd de 22-jarige sol daat veldartillerist E. H„ van be roep beeldhouwer, wonende in de Nicolaas Beetsstraat te Vlaardin- gen, die in financiële moeilijkhe den verkeerde en om hierin ver andering te brengen, in totaal vier bankbiljetten van f 100.na maakte. Hij deed dit met kleur potlood en inkt. Zijn zwager, de 23-jarige A. M., los-werkman, wo nende aan de Stationsstraat te Maassluis, was hem behulpzaam bij de uitgifte der biljetten. Het eerste biljet werd in een magazijn in Rotterdam uitgegeven, waar de valsheid even later werd ontdekt Dit biljet werd door de politie te Rotterdam in beslag genomen. Het tweede werd in een café in betaling gegeven en werd in de derde hand in beslag genomen Toen op 24 April het derde biljet aan de cassa van een Haagse bios coop in betaling werd gegeven, liep het tweetal tegen de lamp en werd gearresteerd. Van het ont vangen wisselgeld was een kinder wagen betaald, de rest werd in beslag genomen. Z. H. en A. M zijn ter beschikking van de justi tie gesteld. De biljetten waren zeer slordig nagemaakt. DE BETUWE WEER IN BLOEI' Als het weer niet als spelbreker optreedt, ontwikkelt zich in de Be tuwe een tweede bloesempracht, anders dan de bollenpracht, ook anders dan de kersen- en peren bloesem. Ook Zondag a.s. nog zullen in het Sticht en de Betuwe de appelbomen in kleurenpracht prijken. De eerste coloradokever te Den Haag In Den Haag signaleerde men de eerste coloradokever van dit jaar. Hij vloog binnen in een wo ning aan de Laan van Meerder- voort. De bewoner heeft 't beestje ter vernietiging aan een politie bureau afgegeven. Italiaanse bloemen voor de Prinsesjes De bemanning van het Beech- craft-vliegtuig van de Aero-Hol- lsnd, dat Dinsdag uit Bordighera, het bloemencentrum aan de Ita liaanse Rivièra, op Ypenburg arri veerde, bracht voor ieder der vier prinsesjes een ruiker Italiaanse bloemen mee. Hetzelfde toestel bracht als geschenk van de burge meester van Bondighera een bou quet Italiaanse rozen voor burge meester Visser van Den Haag mee. Na de droge zomer van 1947 heeft de georganiseerde landbouw een onderhoud gehad met de over heid over de gevolgen van deze abnormale droogte. De minister van landbouw heeft toen de sug gestie geuit, dat het bedrijfsleven de mogelijkheid zou onderzoeken zich te verzekeren tegen de ge volgen van bijzondere weersom standigheden. Mede naar aanlei ding van deze suggestie heeft het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw een studie commissie ingesteld, die over dit onderwerp van advies zou dienen. Deze studiecommissie, die op 2 Juni 1948 is geïnstalleerd, heeft allereerst verschillende gegevens verzameld over bestaande oogst ri sicoverzekeringen in de verschil lende landen. Het bleek haar, dat voor zover bekend, alleen in de Verenigde Staten van Amerika een dergelijke verzekering bestaat. In 1947 hadden 360.000 Ameri kaanse boeren hun tarwe-oogst verzekerd. Daarbij gaat men uit van de algemene stelregel, dat in verband met de normale fluctua ties 75 pet. van de gemiddelde oogst verzekerd kan worden en wel in een driejarig contract. Van deze 75 pet., welke verzekerd zijn, draagt de boer b.v. 1/10, de ver zekering 9/10 van het risico. De situatie in de Verenigde Sta ten echter kan men niet zonder meer vergelijken met die in ons land. In Amerika immers is een groot aantal boeren, dat slechts eén product of hoogstens enkele producten verbouwt. Dit maakt het oogstrisico voor hen groter dan voor de Nederlandse boer, die over het algemeen een meer ge varieerd bouwplan heeft. In Ne derland zou men de verzekering moeten beperken tot enkele akker bouwgewassen. De commissie heeft het nood zakelijk geacht een enquête te houden aan de hand van een door haar opgestelde vragenlijst. Uit deze enquête bleek, dat de boeren een verzekering tegen oogstrisico's veroorzaakt door klimaatschomme lingen, niet gewenst achten. Even min achten zij gewenst een ver plichte verzekering tegen rampen. De commissie heeft dan ook ge adviseerd niet over te gaan tot het instellen van een verzekering tegen oogstrisico's, doch wel zo dra de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie voor de landbouw tot stand zal zijn gekomen, een fonds te vormen om bij het optreden van onvoorziene rampen een ze kere financiële tegemoetkoming te kunnen geven. Het voorjaar is de feesttijd voor de zindelijke Hollandse huisvrouw. De Paastijd is dat voor iedereen. Zoals het huis van onder tot boven en in alle hoeken en gaatjes wordt schoongemaakt, zo geven we als goede katholieken ook onze zielen een goede beurt. Onze Paasplicht omvat dat wij te biecht en te Communie gaan. Dat spreekt haast van zelf. Toch zijn er helaas nog zo ve len veel te veel die dit verwaarlozen. Misschien ook in onze eigen parochie. Waar om toch? Heeft God u iets mis daan? Waarom doet ge uzelf tekort? Nog is er gelegenheid tot het vervullen van uw Paas- plichten. God wacht op u met goedheid en liefde. Kom en stel niet uit! MARCUS. door H. VöLMEK FEUILLETON 15. „Jawel baron". „De barones is overstuui, neel begrijpelijk. Zij betreurt het verlies van een kostbaar halssnoer. Wat zeg ik? Van wellicht 't kostbaarste halssnoer dat ter wereld bestaat. Eh je bent de hoteldetective, nietwaar?" „Om u te dienen." Op een toon, alsof hjj een gewel dige ontdekking had gedaan, zei de baron tot zijn echtgenote: „Heb je het gehoord, beste? Hij is een de tective!" „Ik heb het gehoord," antwoord de zij gemelijk. „Jongeman, ik kreeg een flauwte toen mij werd medegedeeld, dat mijn niet te ver vangen sieraad de afgelopen nacht uit jullie brandkast is gestolen." „Vertegenwoordigt 't een hoge waarde?" informeerde August". „Tien millioen francs". „Alle mensen!" Een ogenblik was Söderman perplex. „Hoe kunt u een zo kostbaar iets aan de safe van een hotel toevertrouwen? Het is meer dan roekeloos!" Hooghartig wees de baron hem terecht: „Oordeel niet, jongeman, vóór je de toedracht hebt verno men! Wij zijn vrijwel aan een stuk van Parijs naar Stockholm gereisd en arriveerden hier gisteren in de namiddag. Een vriend van mij had 't „Sint Olaf" als een zeer goed en niet te duur hotel aanbevolen. Nau welijks waren we met uitpakken klaar, of we werden opgebeld door mevrouw Kalnudby, een kennis van de barones, die in Saltsjöbaden woont. Zij verzocht ons, bij haar te komen dineren en de nacht door tebrengen. Daar het heel huiselijk zou toegaan besloot de barones, haar sieraden niet te dragen. De banken waren al gesloten, dus zat er niets anders op dan de kostbaar heden hier in depot te geven. Toen wij daareven terugkeerden, vernam de barones wat de afgelopen nacht is voorgevallen". „Waren de sieraden verzekerd?" „Natuurlijk. Maar 't halssnoer van de barones is iets unieks. Zo bestaat er geen tweede ter wereld. Een mooi hotel 't „Sint Olaf"! Het moest onmogelijk zijn, dat zoiets gebeurde!" „U kunt 't hotel geen verwijten maken, baron. Wij nemen voor de deposito's slechts een zeer beperkte verantwoordelijkheid op ons en dit werd u ongetwijfeld meegedeeld." „Ach wat!" viel 'de baron uit. „Jullie hadden maatregelen moeten treffen, waardoor de eigendommen van gasten tegen inbrekers bevei ligd zijn! Maar wjj laten het er niet bij!! Zend de gérant naar boven!" Verongelijkt verliet Söderman 't adellijk paar en begaf zich naar 't kantoor van de gérant. Somber hoorde Elmblad 't relaas aan. Zover ik mij herinner", zuchtte hij, „hebben we nog nooit een baron en barones in huis gehad en de eer ste de beste keer, dat het gebeurt, plunderen ze onze brandkast! Tien millioen francs zei je?" „De hemel zij dank, dat de boel is verzekerd! Anders zouden zij 't hotel niet zo zuinig op stelten heb ben gezet! Geen wonder, alj je voor een ding van tien millioen francs niet meer dan vijfhonderd kronen vergoed kreeg!" August ging een licht op. „Me neer Elmblad ik wil wedden, dat de brandkast werd geplunderd om dat 't halssnoer van barones de Béringuard er in lag!" De gérant leunde in zijn bureau stoel achteruit en streek zich pein zend over de kin. „Wij verzuimen nooit, gasten die iets in deposito willen gevdli, er opmerkzaam op te maken, dat wij slechts zeer beperk te aansprakelijkheid dragen. Zelden worden dan ook belangrijke geld sommen of kostbare sieraden afge geven. Het „Sint Olaf" behoort niet tot de hotels waar inbrekers een goede slag hopen te slaan. Zij moe ten-dus geweten hebben, dat dit bij uitzondering thans wel 't geval was. Daarom is voor jouw veron derstelling veel te zeggen." „Hoogstwaarschijnlijk hadden de boeven 'n medeplichtige in 't hotel. Op de één of andere wijze zijn zij te wetén gekomen, dat de Béringu- ards naar Stockholm gingen en in 't „Sint Olaf" zouden neerstrijken. Eén van de bende reisde hun van Parijs gauw vooruit, zonder twijfel de zogenaamde mevrouw Hangö. Wanneer wij die hebben, schieten we een eind in de richting." Elmblad knikte. „Zó zit het in el kaar. 'k Ben een boon als je geen gelijk hebt! Komaan, 'k Zal eens naar de Béringuards gaan en een nauwkeurige beschrijving van de verdwenen sieraden vragen." Erg in zijn sas, een pluimpje te hebben ontvangen van de gérant, die hem de afgelopen nacht nog 't hotel uit wilde schoppen, hernam August zijn observatieplaats in de hall. Er bestond nog een andere reden om de toekomst roos kleurig in te zien. Zo goed als ze ker werd door de betrokken assu rantiemaatschappij een hoge belo ning uitgeloofd voor degene, die er in slaagde, de gestolen kostbaarhe den op te sporen. Hij was de enige, die met mevrouw Hangö kennis had gemaakt: dit gaf hem een flin ke voorsprong op de politie en op iedereen die aan de jacht op de vermiste sieraden deelnam. Waar om dus zou hij de plundering van de safe niet tot klaarheid bren gen, de handen op de dieven leggen en de beloning in de wacht slepen? (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3