Drie leden van Raad van Warmenhuizen tegen restauratie oude Ursulakerk Informele besprekingen te Batavia Clandestiene slachters voor de Bijz. Politierechter V y» zc Specia Natnnrl HARMC De Centrale Stierenkeuring Noord-Holland Monument van culturele waarde dreigt verloren te gaan De stemmen staakten... Nederlands standpunt wordt door Republikeinen bestudeerd Een deskundige nabeschouwing Tabaksgrossier had bonnen tekort Wegens D. C. Aanvai 2.12 1.67 0.50 N.V. Alk SLAGE ADVERTEl Een Koni Alkmaar; CAPTA DE PI PAG. 4 Donderdag 28 April 1949 Het heeft er alle schijn van, dat de helft van Warmenhuizen's gemeenteraad niet duidelijk beseft, waarom het bij de restauratie van de Oude Ursulakerk gaat. De tegenstanders van het plan zijn afgeschrikt door de hoge kosten, niet bedenkende, dat voor die zelfde kosten nauwelijks één dubbel woonhuis kan worden gebouwd. Zij beroepen zich op het tekort aan woningen, dat er in Warmenhuizen evenals overal elders bestaat, maar is dat wel een doorslaggevend argument? Immers de bouwkansen stuiten in Warmenhuizen met haar goedsluitende begrotingen helemaal niet af op de kosten, maar alleen op de toewijzigingen van bouw volume. Warmenhuizen ontleent, zoals BurgemeeXer Nolet in zijn verdedi ging van het restauratieplan zeer terecht omstandig uiteen zette, haar dorpsaanzien vooral aan de Oude Ursulakerk. Het is het enigste eer biedwaardige gebouw uit de gehele streek, dat wanneer het in haar oude luister wordt hersteld. be faamd zal zijn door geheel Neder land. Het gaat niet aan om te zeg gen, dat de Ned. Herv. Gemeente haar kerkgebouw zelf maar bekos tigen moet. Want het is een monu ment van allerhoogste culturele en historische waarde voor iedereen. De waarde die de Ned. Herv. ge meente heeft aan het herstelde ge bouw, wordt al meer dan vergoed door de ruim 20 duizend gulden die zij er aan ten koste legt. Bovendien heeft de gemeente zelf de toren. Wanneer het plan verworpen wordt zal de gemeente toch grote repara ties moeten uitvoeren, die wellicht meer zullen kosten, dan het gehele gemeentelijke aandeel in de totale restauratie. Maar toren en kerk zijn samen één geheel. De heer Nannis meent, dat die kerk gerust een bouwval mag wor den, omdat de toren het pittoreske cachet aan het dorp geeft. Heeft hij wel eens bedacht, hoe het dorp er uit zal zien, als de oude hoogopgaan- de bomen het hebben afgelegd? Want de leeftijd van bomen is uiter aard niet onbeperkt. Dan zal die toren daar alleen toekomende gene raties een „Mene Tekel" toeschreeu wen, omdat men dè grote kans om een eeuwenoud bouwwerk te red den niet heeft aangegrepen. Wat draagt deze raad een grote verant woordelijkheid. als hij terwille van nog zeer wel overzienbare financiële consequenties, dit belangrijke werk niet aandurft. De heer Nannis: ..Ons nageslacht zal ons honen als wij onze toestem ming geven. Men ziet de kerken liever afbreken dan opbouwen, want zelfs de Staat geeft geen toestem ming om kerken, waaraan wel be hoefte is. te herbouwen." Een product van langdurige onderhandeling. Voordien had Burgemeester Nolet toegelicht, dat het plan zoals dit ter tafel lag. het resultaat was van maaandenlange onderhandelingen met Rijk. provincie, kerkelijke ge meente en restauratiecommissie. Het bedrag voor de kerk is slechts voor het Noordelijk deel, zij het uiteraard, dat de gemeente voor t resterende deel uiterlijk f 3000. behoeft bij te dragen. Doch dat komt pas na 4 jaar aan de orde. Het is de bedoeling dat de gemeente haar kosten, resp. f 13.830.voor de kerk en f 11.573.— voor de to ren. over meerdere jaren verdeelt, omdat de restauratiewerken voor dit deel ongeveer 4 jaar in beslag neffen. Hieronder is ook begrepen het herstel van de prachtige oude plafond- en muurschilderingen etc. Al deze bedragen zijn maxima. Kost het werk méér dan geraamd is. dan behoeft de gemeente toch niets meer te betalen. De heer Nannis, de eerste der opposanten, verklaar de. dat de cijfers hem bitter tegen waren gevallen. Hij meende dat het herstel van dit monument voor de geestelijke opbloei van geen bete kenis was. De heer Rosendaal was bar ge schrokken van het bedrag en vond het onverantwoord. De heer Mos sprak in gelijke zin. De heer Mink schetste de grote historische waarde van dit bouw werk en haar beslissende plaats in het dorpsaspect. „Wanneer wij in de omgeving de toon willen aangeven met onze vei ling e.d. is het toch wel schril, als wij het grootste sierraad van onze plaats prijs geven op louter finan ciële gronden." De heer Nannis bleef het een te genstelling vinden dat zoveel geld voor een oud gebouw wordt uitge geven, .en zo weinig voor nieuwe woningen. Als het protestantisme had gebloeid, was deze» kerk nooit zo in verval geraakt. De heer Mink gaf hem daarop de verzekering, dat juist in protestant se kring de geloofsbeleving gedu rende de laatste jaren enorm veel intenser is geworden. Wethouder Groot vond Warmen huizen veel te mooi om dit eerbied waardige bouwwerk klakkeloos op te geven, al erkende hij. dat de restauratie otters vraagt. Vreemdsoortig en wonderbaarlijk vond Burgemeester Nolet het. dat hij, als niet-geboren en getogen Warmenhuizenaar, de restauratie van dit kostbare bezit met enthou siasme begroet en een groot deel der raad niet. Spr. betreurde dat 't gebouw zo is vervallen, maar dat feit is nu eeftmaal te aanvaarden. Noord-Holland was nooit goed voor zien van werkelijk schone kerkge bouwen, maar het is vooral jammer, dat men in de tijd, toen men geen waarde aan schoonheid hechtte, ook nog zoveel heeft vernield. Rijks en Provinciale overheden geven met liefde hun grote financiële mede werking, juist floor onze oude kerk, al is het bekend, dat globaal geno men slechts een klein bedrag voor monumenten kon worden uitgetrok ken. Inderdaad, de totale kosten, dat moet ik de heer Rosendaal na geven, zijn hoog. Maar die van hui zen en bruggen wellicht nog hoger. maar daar stappen we overheen, omdat we ze nodig hebben. Spr. vraagt de heren echter in gemoede, of Warmenhuizen de kerk voor zichzelf en haar bevolking niet no dig heeft. De gedachtengang, dat de Ned, Herv. gemeente maar alles moet betalen, ls niet vol te houden. Zij betaalt al een groot deel, en van het volgende bijna alles, d.i. eigen lijk meer, dan deze kleine gemeen schap kan dragen. Geen enkele ker kelijke gemeenschap is ir. staat een oud en eerbiedwaardig bouwwerk te onderhouden, laat staan te res taureren. Bij de stemming bleek het dat de heren Mos. Nannis en Rosendaal in hun weigering volhardden, zodat de stemmen staakten en het voorstel dus nogmaals ter tafel moet worden gebracht. Verbouwing woning te Schoorldam. B. en W. stelden voor. om de ge meentewoning aan de West-Friese- dijk te Schoorldam. eertijds bestemd tot woning voor het hoofd dei- school, zodanig te verbouwen, dat daarin met enig overleg 4 gezinnen kunnen worden gehuisvest. Voor dit plan zou premie ingevolge de rijks regeling worden aangevraagd. De raad was enthousiast over dit voor stel, en men vroeg meteen wanneer het zou worden aanbesteed. Hoewel eerst de toezegging van hogerhand over een bijdrage binnen moet zijn. hoopte voorzitter toch dat het werk nog deze zomer gereed komt. Zowel het voorstel om aan K. Jonker te Krabbedam een tege moetkoming van f 25.te verlenen in de kósten van rijwielvervoer van zijn dochter naar de Meisjesschool te Warmenhuizen als het voorstel tot het verlenen van een gemeente lijke subsidie van 10 cent per inw. aan de Prov. Stichting voor Geeste lijke Volksgezondheid, vonden in stemming. Gelijk verleden jaar kreeg de mechanisatiecotnmissie an dermaal f 50. Ontstemd. De he\r Rosendaal drukte zi.in verontwaardiging uit over het feit. dat Ged. Staten geen verhoging van de presentiegelden voor raadsleden hebben toegestaan. Overal zijn de salarissen verhoogd, maar nu de raad een kleinigheid voor zichzelf vraagt, is het teveel. Zijn motie om een protestschriiven aan dit college te zenden vond algemeen weer klank. Op diens verzoek werd op de meest eervolle wijze ontslag ver leend aan T. Donia. die na meer dan 25 dienstjaren als hoofd der O.L. School, wegens het overschrij den van de pensioengerechtigde leef tijd. in ruste gaat. B. en W. hopen hem een blijk van dankbaarheid voor zijn verdiensten bij het onder wijs namens de gemeente Warmen huizen aan te bieden. Tragisch ongeval HEERHUGOWAARD. Woens dagmiddag is de vijftienjarige N. Pirovano in een sloot voor de wo ning te water geraakt en jammer lijk verdronken. Hij was lijdende aan toevallen. Dr. Noorlander die spoedig ter plaatse was, heeft nog getracht, kunstmatige ademhaling toe te passen, doch dit mocht niet meer baten. WIT-CELE KRUIS HEERHUGOWAARD HEERHUGOWAARD. Over eenkomstig art. 10, 2e lid, der Sta tuten zal op Dinsdag 3 Mei a.s. des avonds 8 uur in café van den Hei ligenberg de jaarlijkse ledenverga dering van het Wit-Gele Kruis wor den gehouden. De agenda vermeldt o.mz Notulen, Mededelingen. Be groting 1949, Jaarverslag 1948, Re kening en verantwoording 1948. Verkiezing 3 bestuursleden wijzen periodieke aftreding. Benoeming re keningscommissie 1949, Rondvraag. De vorige jaarvergadering sloeg het record wat betreft het aantal bezoekers. Behalve het voltallige bestuur toen aanwezig de kas telein. Het is toch wel jammer, dat een jaarvergadering van een vereniging, die het aantal van 750 leden bena dert, zo bitter weinig belangstelling trekt. Teneinde de vergadering meer aantrekkelijk te maken heeft het bestuur gemeend deze keer de medewerking te moeten inroepen van de onderafdeling EHBO ,.Sint. Martinus". Door de leden van deze onderafdeling is onder leiding van Dr. Herckenrath reeds weken lang hard gewerkt, om met iets goeds voor de dag te komen. Na afloop der vergadering zullen een aantal demonstraties ton beste worden ge geven, omvattende o.m. de behande ling van een verkeersongeval en een verdrinkingsgeval, alsmede het leggen van verschillende verban den. Opgemerkt zij nog, dat de jaar vergadering toegankelijk is voor alle leden en hun inwonende meerder jarige huisgenoten, terwijl stemge- rchtigd zijn de leden of. bij afwe zigheid, een inwonend meerderja rig gezinslid. Elk lid heeft het recht tot het doen van voorstellen, welke in het algemeen schriftelijk bij het bestuur moeten worden ingediend. Indien het bestuur niet bevoegd is zelf een beslissing te nemen» worden deze voorstellen op de le denvergadering ter tafel gebracht. Leden van het Wit-Gele Kruis, houdt dus op Dindag, 3 Mei a.s. Uw avond vrij. Mutaties Rijkspolitie Met ingang van 1 Mei 1949 wor den verplaatst, de Wachtmeester C. Verberk van de groep Texel naar cle Recherchegroep Schiphol en de Wachtmeester C. A. Koedam van de Staf van het gewest Amsterdam naar de groep Blokker. Zakenjubileum HEERHUGOWAARD-Z. Op 2 Mei a.s. bestaat het timmerbedrijf van de heer C. Botman 10 jaar. 10 jaar is op zichzelf niet zo'n gewel dig jubileum. We maken echter een uitzondering omdat we weten wat de heer Botman in Heerhugowaard presteert. Als gewone timmermans jongen begonnen, exploiteert hij momenteel een timmerbedrijf met verschillende knechts, die allen even hoog tegen hun baas opzien. Wanneer een comité, een vereni ging een beroep doet op de heer Botman, blijft dit nooit zonder re sultaat en ook zijn daadwerkelijke medewerking steeds is lofwaardig. De heer Botman bereidt, naar we vernemen, zijn personeel op 2 Mei een feestdag, maar wij geloven ze ker dat het hem ook van andere kanten niet aan belangstelling zal ontbreken. Bij Tiel is men bezig met de bouw van sluizen voor het Amster damRijn kanaal. Door middel van een bronbemaling wordt het water uit de 500 meter lange put gehouden, waarin 4800 betonnen palen moeten worden geheid. BATAVIA, 27 April (Aneta). De heren van Royen en Moh. Hatta hebben hedenochtend een onderhoud gehad, hetwelk de derde informele bijeenkomst tussen beide staatslieden was sedert de komst van Hatta, Zondagmorgen, te Batavia. Intussen heeft de officiële republikeinse woordvoerder te Batavia ver klaard, dat de republikeinse delegatie bekend was met de strek king van de eergisteren uitgegeven republikeinse verklaring en daarmede instemde, doch dat zij niet op de hoogte was van de bewoordingen dezer verklaring. De Republikeinse woordvoerder :jaf deze nadere uiteenzetting naar aanleiding van berichten, dat de bewuste verklaring zonder voor kennis van de Republikeinse Dele gatie zou zijn gepubliceerd. „De Nieuwsgier" schrijft onder meer, in dit verband te hebben ver nomen, dat de Nederlandse delega tie „niet voornemens is zich neer te leggen l>jj een toestand die het mogelijk maakt, dat het voorzich tige en geduldige werk der weder zijdse verkenningen voortdurend wordt doorkruist door publicaties omtrent „het Republikeinse stand punt," die de strekking hebben, de atmosfeer te vertroebelen." Intussen wordt van Republikein se zijde vernomen, dat de datum van Hatta's terugkeer nog niet is vastgesteld. De Republikeinen hou den zich thans bezig met het be studeren van de Nederlandse in zichten, zoals deze door dr. van Royen zijn weergegeven op de ver gadering van 21 April, toen dr. van Royen antwoordde op de ver klaring van Moh. Roem, enkele da gen eerder afgelegd, betreffende de Gouden huwelijksfeest HEERHUGOWAARD-Z. Op 2 Mei a.s. herdenkt het echtpaar C. Beers-Rood de dag waarop zij 50 jaar geleden in het huwelijk tra den. De bruigom is 78, de bruid 74 jaar. De Bergerhout te Alkmaar was weer het toneel van de ontmoeting van Noord-Hollands bekende stie ren. Bekend reeds lange, lange ty- den maar nog meer op de voor grond getreden sinds de eerste klas preferente Oldamster Adema I 19056 S er zijn stempel op de fok kerij heeft gedrukt. Aan deze be roemde stamvader allereerst een in memoriam gewyd: bij het behande len van zijn voeten heeft hij een heup gebroken en is hij als bijna 9- jarige helaas afgemaakt. Het kan wel eens lang duren voor er weer zo'n eminente stamvader in Noord-Holland opstaat, als er ooit weer zo één komt. Merkwaardig hoe zijn invloed hier is doorgedrongen: van de 25 be kroonde één-jarige stieren zijn er 23 uit deze O.A.-lijn: 18 kleinzonen en 5 achterkleinzonen. Van de bei de anderen is één ook nog via de vaderszijde uit de Adema 197-lijn en dus, zij het van verre, verwant aan O.A., de andere is uit de Con- stantijn-lijn die voor. O.A. nogal do mineerde Noord Holland. Wat ons bij die 23 eenjarigen wel weer opviel was dat 8 zonen waren van AdAia, 7 van de Woudhoeve, 7 van Adema 21 v. d. W. en slechts 4 van Dina Lindberg Adema, die toch de bekende beste Adema 21 heeft verwekt naast nog andere beste zonen. Hoe het echter zij: de aanwezige stieren gaven weer een goed beeld van de Noord-Hollandse fokkerij: over het geheel ruim gebouwde goedsoortige stieren waarvan mede gezien hun productie-afstamming, goede en productieve Ifcoeiendoch- ters verwacht mogen worden. Uit stekende productie-gegevens trof fen we in de catalogus aan van ver scheidene stiermoeders en groot moeders. Trouwens, de Noord-Hol land koeien zijn bekend om hun productiviteit, speciaal om hun melkrijkheid. Maar het vetgehalte is toch ook zeer bevredigend en daarmede de botervetopbrengst. Welke laatste wel eéns wat al te veel als criterium van de produc tiviteit wordt beschouwd. Maar ook de andere bestanddelen van de melk hebben waarde! Men vergete dat niet! Of het nu allemaal stieren waren daar in de Bergerhout, van het type dat men thans vrij algemeen wenst? Dat zouden we niet graag beweren: sommigen lieten het wel eens wat zitten in hun onderdanen, anderen konden breder en vlakker in hun kruis, weer anderen konden dieper en gewelfder ribben hebben maar er waren toch ook zeer goede exemplaren bij, te veel om ze allen te behandelen. Zo waren de éénjarigen verdeeld in een viertal rubrieken, naar de leeftijd, waarvan we de jongster, wel eens minder goed hebben ge zien. No. 1 Primeur (d. Adema J. v. d. W.) f. e. Jn. Pijper te Lutje winkel is van goed en vrij mooi type. Drie werden 2de klasse. De middelklasse was goed met 6 die in de 1ste kl. werden geplaatst plus 5 in de tweede. Bovenaan een jonge Adema 21: Tine's Adema 3, f. e. Mevr. Wed. J. Ruyter te Beemster, een fraai en edele dier, gevolgd door een jonge Dina Lind berg Adema, Adema 9 van Cruys- .oord, f. e. W. Kool Kz. te Beemster met ook veel moois en dan weer een best ontwikkelde Ad. 21. Jacob Jan v. d. Buurt, f. e. Jl. J. Bakker en Zn. te Venhuizen, waarna weer twee zonen van Adema 7 en één van D.L.A. Van de oudere een jarigen was no. 1 der beide eerste klassers Geertjes Adema (Ad. 16 v. d. W.) van A. Koeman Pz. te Hauwert. fokker D. Olie te Beemster, opzij wel een mooi tpye, maar zijn kruis kon vlakker. Hier vier in de 2e klasse plus één in de 3e klasse. De oudste enterstieren tenslotte werden aangevoerd door Adema 6 v. Cruysoord (d. Adema 7 v. d. W.) fokk. W. Kool Kz. te Beemster, een zeer robuuste knaap met vooral goed kruis. Aan de lijn maakt hij een wel zo goede indruk als bij het rondleiden. Twee anderen werden 2e klasse geplaatst. De tweejarigen maakten niet zo'n bijzonder voorname indruk. Twee brachten het tot de eerste klasse, met als no. 1 Marie's Adema v. d. Buurt (Old. Ad. I) van de Coöp. Ver. v. K. I. te_ Uitgeest, gefokt door Jb. J. Bakker en Zn te Ven huizen, een stier met veel adel en kwaliteit. Twee werden 2e klasse, 8 zelfs derde klasse. De driejarigen, die verleden jaar als tweejarigen reeds opvielen, wa ren heel goed, vooral in het hoofd einde, waar Adema 21 v. d. Woud hoeve. f. e. Gebr. Ruijter te Oos terblokker, onverslaanbaar aan de kop stond. Prachtstier met zeer veel adel, buitengewoon dier. Dan volgde de diepe De Bont's Constan- tijn 2 (d. Etje's Const., f.e. Gm. Dekker te Oosterblokker en Adema 22 v. d. Woudhoeve (d. Dina Lind berg Adema) van de Ver. v. K. I. te Sijbekarspel, beide ook uitste kende stieren, echter rond de staart niet zo fraai als no. 1. Drie tweede, vier derde klasse, waaronder toch ook heel goede. De oudere stieren werden aange voerd door Adelbert Adema 2 (Old. Ad. I) van W. Jimmink Hz. en W. Jimmink Jacz., te 't Zand en Seha- gerbrug, een uitstekende diepe stier die in zijn achterhand nog even beter kon zijn. Dan kwam Adema 34 (kleinzoon van Bontje's Adema in Friesland) van K. Schouten te Schagen, een mooie stier van fraai type met iets ronde dijen en wat fijner doch goed droog beenwerk, die eerst lang aan de kop stond en dan Coba's Adema (Old. Ad. I) van de Ver. v. K. I. te Sijbekarspel, ook een goede diepe stier. Alle drie eerste klasse, ter wijl ook drie in de 2e klasse kwa men. Opvallnd was de zwarte kleur van de hoogstgeplaatste driejarige en oudere stieren. Voor het kampioenschap kwa men de nummers één uit de diver se rubrieken bijeen en het was vrij spoedig uitgemaakt dat Adema 21 van de Woudhoeve met de titel ging strijken. De op hem volgende driejarige die nu mee moest dingen om het reservekampioenschap kon het tegen Adelbert Adema 2 van Jimmink's niet bolwerken, hoewel het verschil -tussen deze beide en tussen Marie's Adema v. d. Buurt niet zo heel groot was. Alle drie konden eventueel de titel reserve kampioen verdedigen. Maar 't was goed zoals de jury besliste. Het was een mooie keuring waarvoor zeer veel belangstelling bestond uit alle delen van het land, terwijl het buitenland toch ook ver tegenwoordigd was. terugkeer van de Republikeinse re gering naar Djokjakarta. Zolang de Republikeinse delegatie nog niet gereed is met haar antwoord op de verklaring van dr. van Royen, zal er geen nieuwe vergadering tussen partijen worden gehouden, doch van Republikeinse zijde werd het mogelijk geacht, dat de volgen- dp vergadering Donderdag of Vrij dag a.s. zal worden gehouden. KONINGINNEDAG-VIERING HEERHUGOWAARD-ZUID. Zaterdag 30 April a.s. vinden o.l.v. het onderwijzend personeel op het Gem. Sportterrein de Kinderspelen plaats. Vorig jaar wisten de leiders de kinderen een leuke morgen te bezorgen. Ook nu is men weer vol goede moed. We willen nog even herinneren aan de circulaire die aan de inwoners van Heerhugo- waard-Zuid is gestuurd en waarin gevraagd wordt lid te worden van de Oranjevereniging a f 1,p. jr. Met dit te doen bezorgt U de kinderen een leuke ochtend. 's Middags om kwart voor 4 rukt onze Vrijwillige Brandweer in volle uitrusting uit en arriveert binnen enkele minuten op het gem. sport terrein. Na het uitleggen van het slangen materiaal wordt begonnen met een voetbalwedstrijd. Als bijzonderheid dient te worden vermeld, dat de doelverdedigers gewapend zijn met een straalpijp, waaruit water komt. De wedstrijd wordt gespeeld over de breedte van het terrein, om d» bestaande doelgebieden, die ontzet tend kaal zijn, te sparen. Deze at tractie zal waarschijnlijk bij goed weer veel publiek trekken. Oranje-comité Heerhugowaard-Noord HEERHUGOWAARD. Uit 't pro gramma voor de feestelijkheden van de komende Oranjedagen ontlenen wij het volgende: Op Zaterdag 30 April om 1 uur filmvoorstelling voor alle schoolkinderen zowel van de bijzondere als van de openbare school. Om 3 uur 30 filmvoorstelling voor de schoolvrije jeugd t./m. 16 jaar. Ook voor de kleuters wordt een feestje gegeven in de kleuterschool. 's Avonds om half 6 Bonte Avond, te geven door de R.K. Ge mengde Zangvereniging „Zang en Vriendschap" de dames Dekker en het Langedijker Cabaretgezelschap. In verband met de beperkte zaal ruimte en de wens om alle buurt genoten van deze bijzondere avond te laten profiteren wordt deze avond herhaald op Vrijdag 6 Mei. Buurtgenoten kunnen kaarten ha len Vrijdag a.s. van 7 tot 9 uur in café Jb. Groenland. Men vergete dit niet, want zonder kaart heeft men geen toegang. Mr. Stoffels had Woensdagmid dag weer enkele economische de licten te berechten, grotendeels echter van niet bijzonder ernstig karakter. Mevr. J. geb. G. L. uit Breezand werd verdacht van het •snode bedrijf, zelfstandig een var ken te hebben onthalsd met een bijl en daarna geslacht. Ook had zij wat van dit vlees naar enkele buren en een tante laten vervoe ren. Dat doodmaken met een bijl vond de Officier wel wat uit de tijd. De raadsman, mr. Emmering, meende evenwel, dat dit hier niets terzake deed. De tenlastelegging sfireekt alleen van vlees in voor raad hebben. In het boerenland ziet men er volgens spr. geen been in, om clandestien een varkentje op te leggen, en het met eigen voeder vet te maken, om het te slachten. Dit is zuiver bestemd voor huiselijk gebruik en er wordt voor geen cent van verkocht. In het licht van de tegenwoordige omstandigheden verliest de straf maat haar waarde. Voorts ver klaarde hij met trots hier voor deze dame te pleiten, omdat zij in de oorlogsjaren niet alleen hem, maar tientallen anderen gehuis vest en gevoed heeft, terwijl dage lijks overvalwagens van de Griine in de nabijheid waren. Uitspraak f 200.plus ver beurdverklaring van het in beslag genomen vlees. Bakker S. uit Schagen bleek uitgerekend een paar gulden loon teveel uitbetaald te hebben aan zijn gediplomeerde maar nogal jeugdige knecht, en enige werk nemer. Later is deze jongeman 's morgens niet meer in de bak kerij blijven eten, en daardoor werd het loon weer wel juist. De Officier vond de gedragslijn van bekl. nu eenmaal niet econo misch verantwoord en eiste f 100 boete. Uitspraak f 75. Slager J. B. uit Warmenhuizen bad op 12' Maart een nuchter Kalf laten slachten door zijn tweeling zoons, dat zij hadden gehaald bij veehouder P. M. De Officier meende, dat van een slager verwacht moet worden, dat hij de vleesdistributie nakomt en geen clandestien kalf door de worst mag draaien, om die sma kelijker te maken. Eis f 100.of 3 mnd. Uitspraak conform. De leverancier van dit kalfje, P. M. uit Warmenhuizen, nu de verdachtenzetel sierend, vertelde omstandig hoe een zoon en een dochter vlak na elkander waren gehuwd. Teneinde de bruilofts gasten geen ongemeubileerde bo terham te moeten serveren, had hij bonnenschuld bij de slager gemaakt en dit nu met het kalf willen aanzuiveren. De slager nad er eerst met veel oren naar. Later had men het beestje toch gehaald, terwijl hij naar de kerk was. Eis en uitspraak f 75.of 25 dg. Feitelijk goed; formeel veroordeeld De pensionhoudster M. L. uit Bergen was tegen het vonnis van de tuchtrechter (f 100.voor waardelijk) in verzet gekomen, omdat zij zich absoluut onschuldig wist aan prijsopdrijving. Ter rechtszitting verklaarde zij, en wist dit door enkele bewijzen te staven, dat zij meerdere brieven aan het Directoraat-Generaal v. d. Prijzen had gericht, met het ver zoek om een prijsklasse-indeling Pas na enkele aangetekende brie ven verwaardigde men zich haar te antwoorden, dat zij f 6.per dag mocht rekenen. Eenzelfde be drag had ze gerekend voor deze mededeling binnen kwam en was deswege verbaliseerd. De Officier vond evenwel, dat het „misdrijf" gepleegd was, om dat zij ten tijde van het consta teren, het bewijs niet kon tonen, en achtte derhalve het appèl on gegrond. De president wilde echter for meel enige verzachting toepassen en veroordeelde haar tot f 50. voorwaardelijk met 2 proefjaren. Mej. M. L. uit Castricum, die te BEVORDERINGEN BI] DE LUCHTMACHT Met ingang van 1 Mei worden de volgende officieren van de lucht macht Nederland bevorderd: gene- raal-majoor C. Giebel tot luitenant- generaal (chef luchtmachtstaf), ko lonel waarnemer A. Baretta tot generaal-majoor (comm. luchtmacht Nederland), luit. kol.-vlieger-waar nemer J. J. van der Werff tot kol. (sous-chef luchtmachtstaf), luit.- kol.-viieger-waarnemer J. L. Zee- gers tot kolonel (commandant vlieg basis Twenthe), luit.kol.-vlieger J. Visch tot kolonel (stafofficier op leidingen). Een groepje Chinese zakenmannen en vrouwen, zijn na een reis van 13000 km met een speciale vliegboot op het vliegveld van Southampton aangekomen. Zij zullen de Britse Industrie Beurs bezoeken, die, jaarlijks in Londen en Birmingham wordt gehou den. De dames van het gezelschap. Amsterdam werkte, doch een iet wat vreemdsoortige indruk maak te, had zich te verantwoorden voor het feit, dat zij in haar werkhuis enkele keren vlees had afgegeven. Zij hing allerlei verhalen op en er was enige grond om aan te ne men, dat zij dit vlees niet op bon nen had gekocht, hoewel zulks niet onomstotelijk kwam vast te staan. Eis en uitspraak f 50.of 20 dg. voorwaardelijk. Haar broer, die het pakje vlees bij slager C te Castricum had af gehaald, werd er door de Officier van beticht, dat hij zijn zuster in deze practijken heeft gesteund. Doch zelf verklaarde bekl., dat hi.j voor de stakker wilde doen,wat zij gevraagd had, nl. een pakje vlees bij de slager vandaan halen. Hij had geen geld en geen bonnen meegekregen, maar meende dat het al verrekend was. De Officier achtte het ten laste gelegde over tuigend bewezen en eiste f 10. boete. Uitspraak conform. A. C., slager te Castricum, de man die het pakje vlees had af gegeven, wist ter terechtzitting pertinent te verklaren, dat mej. L-. haar bonnen punctioneel afgaf. Of zij ergens anders wel eens zon der bon kocht, zou hij niet durven bevestigen Bovendien ging het hier slechts om een pakje poulet met wat beentjes voor de soep. Na enig overleg werd het ten laste gelegde niet bewezen verklaard, zodat vrijspraak volgde. (Kon deze slager niet als getuige gehoord zi.in in voorgaande zaak?) P. J. P., tabaksgrossier te Alk maar, stond terecht wegens een bonnentekort, dat de president weet aan de slordige administratie en beklaagde aan zijn 2-jarige af wezigheid uit de zaak wegens ziekte. In die tijd hadden „de jon gens" de zaak keurig in 't rechte spoor gehouden, alleen waren er abuizen ontstaan met de bonnen. Zo zouden er in één keer 2500 verloren zijn geraakt, door te laat inleveren. Van het oorspronke lijke tekort had hij echter inmid dels alweer een groot aantal rant soenen ingelopen, zodat dit nu nog slechts 4500 was. De Officier critiseerde het sy steem van tabak in voorschot ge ven, omdat daartussen altijd on inbare vorderingen zitten, hetgeen bekl. ook aan den lijve heeft ondervonden. Bekl.: „Als ik geen voorschot geef, lopen de winkeliers naar een andere leverancier, die het wèl doet". Na het constateren van de overtreding was hij er om die reden al 7 kwijt geraakt. Niettemin eiste de Officier uit een oogpunt van deviezenbespa^- ring een boete van f 200. De president, overwegende dat er nu eenmaal zwarte handel in tabak en vlees bestaat, veroor deelde P. conform de eis. WATERSCHAP DE SCHERMEER Verbetering Schermerdijk kost f 23.000 Reeds drie eeuwen bestaat de tradifie dat het polderbestuur»van de Schermeer ten stadhuize zijn vergaderingen houdt; zoals ook ,,De Uitwaterende Sluizen". Andere pol derbesturen, die in vroeger jaren hier ook vergaderden, hebben met deze traditie gebroken, zoals de heer Jb. Posch, dijkgraaf van de Schermer in herinnering bracht, in zijn openingswoord van de Zater dag gehouden vergadering. Hij herdacht voorts de overleden hoofdingeland A. J. Barendregt, die nog maar kort in het polderbe stuur zat en in de volle kracht van het leven heen ging. Staande betrachtte de vergade ring enige ogenblikken stilte ter zijner nagedachtenis. Het besluit tot uitgifte in erfpacht aan S. Voogt te Graft van 'n per ceel in die gemeente, was door Ged. Staten goedgekeurd. Besloten werd tot incorporatie van de salarissen van het perso neel, met uitzondering van de wedde van de bode, waarover nog onderhandelingen gaande zijn. Het bestuur werd gemachtigd tot het aangaan van 'n Kasgeldlening van f 50.000 en tot onderhandse aanbe steding en uitvoering van werken in eigen beheer, tot onderhandse verpachting van gronden en viswa teren en tot onderhandse verkoop van losse goederen voor het jaar 1949. Verbetering Schermerdijk Aan de orde kwam 'n voorstel tot vernieuwing van het wegdek van de Schermerdijk onder de ge meente Zd. en Nrd. Schermer over 'n lengte van 950 M., ter breedte van 4 M. Er zal 'n gesloten wegdek komen met 'n koud asfaltdek op 'n puinfundering van 30 c.m. De kosten worden geraamd op f 23000.waarvoor 'n geldlening zal worden aangegaan tegen 2'/i af te lossen in 7 jaren. Met de vrij komende klinkers, ter waarde van f 3000,zal dé hoek Molenweg Oterlekerweg worden bestraat. Op instigatie van de heer Go- vers, die betoogde, dat ook niet- ingelanden van deze wegvernieu- wing profiteren, zal bij het Prov. bestuur om een bijdrage in de kos ten gevraagd worden. Een voorstel tot heffing van f 1. per H.A. per jaar van de bezitters van onderbemalingen, werd in ver band met 'n ingekomen bezwaar schrift aangehouden. De rekening over '48 werd goed gekeurd in ontvangst op f 329.499,56 en uitgaaf op f 297.359,54 alzo 'n batig saldo van f 32.140. De begro ting 1949, aanvangende met dit saldo, werd goedgekeurd in ontv. en uitg. op f250.606.86. De omslag per H.A. werd vastgesteld op f27 (v. jaar f26). De begroting van „de Matten" werd vastgesteld in ontv. en uitg. op f 812,05 met 'n onvoorzien van f 44.55. Hiervoor werd de omslag vastgesteld op f 11.per H.A. De rekenir/ van „de Matten" over 1948 sloot in ontv. en uitg. op f738.94 met 'n batig saldo van f297.92. De fienningmeester werd onder dank gedechargeerd voor zijn beheer over 1948. Dat 1948 'als 'n droog jaar te boek staat het droogste van de laatste 15 jaren bleek uit het stroom verbruik voor de bemaling, dat 288.052 Kwh bedroeg, tegen 552.000 Kwh in 1939. van stoff LAN Dansii JOH. Lid K Zaterdag 7 ]V van de heer DE CURS Inlichtinge leerl. dage Prima INT DAMESCAM 3 pnt. DAMES ON! KEN, New Loc Korte HEREIN JES, prima Witte SKIS* damesmaten, punten Q DAMESKOUS1 foutjes, zonde: Zware gepia DAMESKO 'l< pnt. ALKMAAR Stenenbrug CANADAPLEIl Abonnementen ZOI zon Geldig van 1 de kassa der Opening Zon alleen Zomer geldig op Ov Dienstregelinge verstrekt. Bij Slage is f ALTIJD GOEDK U belt, wij bre Middenweg B 75 Va HENRIëTTE 1 MATTHIi Voor de 3e en Tot 14 Voorstellingen uur en 9.30. Zc Woensdag 4 M tussen 111 uu VAN) DICK PURCEL in de Dagelijks 8 uur WOENSDAG 4 avond GESLCD ZI

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4