Nieuw Elk land moet iets van zijn souvereiniteit prijsgeven" Onverzoenlijke houding van Malik in de vergadering der Verenigde Naties Verwacht Tsjang Kai Sjek nog buitenlandse hulp? EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Malik zorgt steeds voor verrassingen Vrijdag 29 April 1949 45e laargang No. 11551 Op de eerste Koninginnedag van 30 Aprilde veertigste verjaardag van H. M. Koningin Juliana, brengen wij onze eerbiedige hulde aan de jonge Vorstin, Haar de verzekering gevende, dat de onwankelbare trouw, welke millioenen Nederlanders aan Haar onvergetelijke Moeder hebben betoond, op Haar is overgedragen Amerika en de verdediging van West-Europa Montgomery Teleurstelling in Flushing Meadows Geldigheidsduur werkkledingbormen Zeventig doden bij treinramp GROTE BRAND te Enschede Sluisincident opgelost Sovjet-Unie te goeder trouw Sobolef afgetreden Internationaal Ruhrorgaan Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief, per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VA Al HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 Innen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 (Van eeri bijzondere medewerker). Het gaat bepaald niet van een leien dakje met de Amerikaanse hulp aan de verdediging van West- Europa. Men heeft daarbij aanvan kelijk gedacht aan leen- en pacht overeenkomsten zoals die ook tij dens de oorlog bestaan hebben. Op die grondslag is Amerika gedurende die moeilijke jaren de wapensmidse van de geallieerden geweest. Dat leen- en pachtdenkbeeld is de laat ste tijd evenwel plotseling onder de tafel gevallen, zij het niet geheel geruisloos. Een paar dagen vóór het Atlan tisch pact werd ondertekend, heeft generaal Bradley, die Eisenhower is opgevolgd als stafchef van het leger der V. S., een rede gehouden, die in Europa bewesten het IJzeren Gordjjn met instemming werd be groet. Hij zei daar in, dat de ver dediging van West-Europa geen schijnbeweging moest zijn. Integen deel een der doeleinden van de Amerikaanse krijgskunde was: dit gedeelte van ons werelddeel ook metterdaad stevig te houden. Na tuurlijk moest Europa zelf daartoe al het mogelijke doen, maar Ame rikaanse hulp was daarbij bovenal onontbeerlijk en hij pleitte daarvoor warm. Merkwaardig was, dat hij daarbij uitdrukkelijk mededeelde, dit pleidooi voor Amerikaanse mili taire bijstand aan de andere part ners van het Atlantisch pact, te houden ook namens het State De partment. Geleidelijk aan wordt duidelijk wat dit laatste betekende. Het blijkt dat de departementen van oorlog en buitenlandse zaken in Washing ton het met elkaar wel op dit punt eens zijn, maar dat zij het daarover niet eens zijn met andere departe menten en autoriteiten. De Ameri kaanse ministeries van handel en van financiën voelen n.l. niet voor leen- en pachtovereenkomsten met de West-Europeanen ter verlening van militaire steun. Een vooraan staande economische adviseur van Truman, dr. Edwin Nourse, heeft dat onlangs in een rede zeer duide lijk gezegd. Volgens hem moet die militaire hulp betaald worden door inkrimping van de Marshall-dollars en door bezuiniging op de defensie begrotingen van de Verenigde Sta ten zelf. En als om Omar Bradley die imrrters zeide, mede te spre ken namens het State irtment te overtroeven, deeldt Nourse LONDEN, 28 April (Reuter). veiamaarsenaiK uurggiaat Mont gomery, voorzitter van de commis sie der opperbevelhebbers van de landen der West-Europese Unie, heeft hedenavond verklaard dat het opstellen van plannen voor de mi litaire verdediging van West- Europa op fundamentele beginselen zal dienen te berusten. Willen de West-Europese strijdkrachten der Unie in staat zijn op geslaagde wijze tegenstand te bieden aan een aan val". Sprekend tijdens een te Londen gehouden banket, verklaarde Mont gomery dat één van deze fundamen tele beginselen bestaat uit het op stellen van een plan voor een snel le en doeltreffende mobilisatie, een ander principe is hef opbouwen van een organisatie, die in tijd van nood er zorg voor zal dragen, dat een tevoren opgesteld plan voor 't organiseren van de burgerlijke ver dediging onverwijld in werking wordt gesteld. Montgomery verklaarde verder dat in een tijdperk, waarin snelheid de allesbeheersende factor is ge- aan president Truman had laten le zen. Dit alles maakt een wonderlijke indruk. Een intern meningsverschil tussen twee vleugels in de Ameri kaanse regering wordt aldus in het openbaar aan de orde gesteld, waar bij blijkt, dat de economen en fi nanciers in het regeringskasteel van Washington de buitenlandse en defensie-politiek trachten te doorkruisen. Evenwel en daarom zijn wij er zo bijzonder bij geïnteresseerd niet alleen het buitenlandse- en de fensiebeleid van de Ver. Staten, maar ook van ons, West-Europea nen. En deze economen en finan ciers beroepen zich daarbij min of meer openlijk op Truman zelve. Als dit beroep terecht werd gedaan zijn wij. geneigd aan te nemen dat het State Department zal toegeven, ook al omdat van Acheson, veel meen dan van Marshall, een „presiden tiële" buitenlandse politiek wordt verwacht. In zijn oorzaken en ge volgen is dit vraagstuk zó belang rijk dat wij daarover binnenkort verdere beschouwingen hopen te mede, dat hij zijn toespraak vooraf1 houden. worden, een land te allen tijde in staat van paraatheid dient te ver keren om het oorlogsgevaar te kun nen keren. „Op dezelfde wijze als een brandweerbrigade immer ge reed moet zijn om een grote brand te kunnen blussen". Hij voegde hieraan toe: „Men moet nimmer uit het oog verliezen, dat de wetenschap een aanvaller het vermogen heeft ge schonken om, zonder waarschuwing, hard en snel te kunnen toeslaan. Werkelijke paraatheid is thans, als nimmer tevoren, van vitaal be lang". Veldmaarschalk Montgomery be sloot met de woorden: „Indien de landen tot samenwerking voor een gemeenschappelijk doel besluiten, komt het mij voor dat werkelijke samenwerking onmogelijk is, tenzij elk land bereid is een gering ge deelte van zijn souvereiniteit prijs te geven". FLUSHING MEADOWS, 29 April (Reuter). De algemene vergadering der V.N. heeft gisteren voorstellen besproken „ter bevordering van de internationale samenwerking op politiek gebied". Aan de vergadering werden resoluties voorgelegd reeds eerder door de „kleine assemblee" aanvaard welke de regeling van internationale problemen beogen. Onder meer werd voorgesteld de algemene wet voor vreedzame regelingen van de Volkenbond, van het jaar 1928, weder aan te nemen. Een ander voorstel was gegoten in de vorm van een aanbeveling aan de Veiligheidsraad volgens welke in geval van een geschil, een rapporteur of een bemidde laar uit de Raad benoemd zou worden. Zolang verzoeningspogin gen werden gedaan moest de Raad zich „gedurende redelijke tijd' onthouden van enige actie inzake het dispuut. E enderde plan stelde voor een internationale naamlijst samen te stellen voor competente personen, die beschikbaar zouden zijn voor verzoenin gs werk. Malik (Sovjet-Unie) viel in de eerste belangrijke rede na de her- vatting der besprekingen met JessUp over de blokkade van Ber lijn, de Westelijke mogendheden aan „om de bedoelingen", die zij bij het steunen van de voorstel len nastreefden. De voorstellen bedoelden, aldus Malik, de „posi tieve ervaringen op het gebied der internationale samenwerking tus sen de grote mogendheden, voort vloeiende uit de laatste oorlog", te ignoreren. Amerika en Enge land gebruikten de V. N. als in strument van hun „agressieve po- Op 21 April j.l. werden de bon nen H 13 en L 13 geldig verklaard voor de aankoop van werkkleding. Het Centraal Distributiekantoor vestigt er thans de bijzondere aan dacht op dat de tevoren geldig ver klaarde werkkledingbonnen H 1 t.m. H 12 en l, 1 t.m. L 12 na 14 Mei niet meer geldig zullen zijn. De rantsoenbonnen van werkkle ding FC en FD alsmede de bonnen H 13 en L 13 blijven tot nader order geldig. DRIE TREINEN IN BOTSING Bij een treinramp op 12 km. af stand van Johannesburg (Zuid- Atrika), waarbij drie treinen op elkaar botsten, zijn 70 personen ge dood. 48 passagiers zjjn in zieken huizen opgenomen en 45 andere gewonden worden elders verpleegd. Twee treinen, die achter elkaar op hetzelfde spoor reden, werden door een onveilig signaal buiten 'n station opgehouden, toen een ex- pressetrein op de achterste in reed met zo'n snelheid, dat beide stil staande treinen in elkaar geschoven werden. De wagons, die telescoopsgewijze in elkaar waren geschoven moesten met steekvlammen in stukken wor den gebracht. Een brandweerman moest een gewonde vrouw het been amputeren met een in lucifers gesteriliseerd zakmes, alvorens hij haar uit het wrak kon losmaken. MINISTER STIKKER NAAR LONDEN Maandagavond 2 Mei zal minister Stikker zich naar Londen begeven ter bijwoning van een op 3 Mei al daar aanvangende vergadering van de consultatieve raad igevolge het pact van Brussel. litiek". Deze politiek leidde tot de „agressieve Noordatlantische alliantie en maakte deel uit van de oude anti-Sovjetrussische bui tenlandse politiek. De bovenge noemde voorstellen zouden leiden tot „koehandel, bevoorrechting en het uitoefenen van druk". De aanbevelingen werden aan vaard met slechts de Sovjet-Unie en de andere Oost-Europese lan den als tegenstemmers. In diplomatieke kringen toonde men zich teleurgesteld over de felle aanval van Malik, daar men een meer meegaande houding van de Sovjet-Unie. had verwacht naar aanleiding van de besprekingen over de Berlijnse kwestie. In Ma- liks rede kwam weer de beschul diging jegens Engeland en Ame rika van „oorlogophitserij" tot uitdrukking. Waarnemers verklaren, dat er over het algemeen een kloof be staat tussen een verandering in de politiek der Sovjet-regering enerzijds en de resultaten in de practijk van de „van-da ?-tot-dag- politiek". J SCHADE RUIM f 100.000.— In de nacht v?- Woensdag op Donderdag is de turf<-tmoiselfabriek van G. J. M. Gabriel en Zoon te Enschede door een felle brand voor het grootste deel in de as gelegd. Het vuur vond gretig voedsel in de opgeslagen turf, die voor export was bestemd en waarvan morgen een deel naar Zwitserland zou wor den verzonden. Dank zij het optreden van de Enschedese brandweer kon de machinekamer gespaard blijven. Met de fabriek gingen twee nabij- staande turfloodsen verloren. Ook een aantal lorries en een zo goed als nieuwe vrachtauto gingen in de vlammen op. De schade bedraagt meer dan f 100.000.en wordt ge deeltelijk door verzekering gedekt. De oorzaak van de brand is onbe kend. SJANGHAI, 28 April (A.P.). Na de val van SoetsjoU heeft het garnizoen van Sjanghai meege deeld, dat de regeringstroepen nieuwe stellingen 10 km. ten oos ten van Soetsjou hebben ingeno men en dat de strijd voortduurt. 70 km. ten zuiden van Soetsjou hebben de communisten een nieu we aanval gedaan met als doel de belangrijke spoorweg van Sjanghai naar zuid China. De oproep, welke Tsjang Kai Sjek na zijn onverwachte terug keer in Sjanghai tot het Chinese volk heeft gericht om te helpen China te bevrijden van de „com- ONDERZOEK NAAR DE MOORD OP BERNADOTTE Volgens een Israëlisch onderzoek naar de moord op graaf Bernadot- te zijn de leiders van de groep Stern moreel verantwoordelijk voor de aanslag, zo verluidt te Tel Aviv. Binnenkort zullen de resultaten van het onderzoek te Lake Success be kend worden gemaakt. Naar verder verluidt wordt de aanslag geweten aan een nevenor ganisatie van de groep Stern en zijn er niet genoeg bewijzen om in dividuele namen te noemen. Men meent, dat in het rapport verklaard wordt, dat Bernadotte de bescher ming van het Israëlische leger van de hand had gewezen. Commandant landmacht Nederlandse Antillen De luitenant-kolonel der infante rie I. E. Leezer is benoemd tot commandant van de landmacht op de Nederlandse Antillen. Hij zal op 3 Mei per vliegtuig van Schiphol naar de Antillen vertrekken om zijn nieuwe functie te aanvaarden. 80 jaar Marine in Rotterdam Op 1 Mei a.s. zal het 80 jaar ge leden zijn, dat Rotterdam een ma rinegarnizoen kreeg. In verband hiermede geeft de commandant van het depot van het korps mariniers luitenant-kolonel der mariniers P. ,J. van Gijn, Maandag 2 Mei een ontvangst jn de J. Baron van Ghentkazerne aan het Toepad te Rotterdam. De 138 deelnemers aan de internationale Tulpen Rallye 1949, die deze monster-sterrit uitreden, passeerden gisterenmiddag ook Alkmaar. Vooral langs de route, die de meeste rijders volgden, stonden heel wat belangstellenden. Hier ziet men een tweetal deelnemers van de lichtere klasse vanaf de Geestersingel de Kennemerstraatweg oprijden. munistische tirannie", wordt in sommige kringen opgevat als een laatste pleidooi van Tsjang voor hulp uit het buitenland. In sommige kringen wordt het hier voor mogelijk gehouden, dat Tsjang zal proberen van Sjanghai een slagveld te maken in de hoop, dat hierdoor de toestand van Chi na gedramatiseerd wordt en de westelijke wereld geneigd zal zijn meer hujp te verlenen. Ruim 2500 valschermspringers van het Chinese nationalistische leger, zijn. met hun opperbevel hebber, naar de communisten overgelopen, zo meldt de commu nistische radio te Peiping. De radio voegde er aan toe, dat de nationalistische parachutisten werden beschouwd als de keur troepen van de regeringsstrijd- krachten, wier loyauteit ten op zichte van maarschalk Tsjang Kai Sjek nooit in twijfel werd getrok ken. Zij werden door de Amerika nen opgeleid en uitgerust. Voorhoeden van de communisti sche strijdmacht van 4000 man, welke uit Soetsjou naar het oosten oprukt, zijn doorgedrongen tot in de omgeving van Weiting, 61 km. ten westen van Sjanghai. Zaterdagmorgen vers brood In verband met de viering van Koninginnedag mogen de broodbak, kerijen Zaterdag a.s. van zeven uur af brood vervoeren en van 8 uur af verkopen. Om deze reden mag die dag reeds twee uur eerder dan ge. woonlijk met het bakkerswerk wor den begonnen. BSj Charlottenburg, Ploetzensee en Spandau hebben de Russen Woensdag het verkeer te water in de Britse sector gestremd. Russi sche militairen hadden post ge vat bij drie sluizen en hielden alle schepen tegen die zondere 'n speciale pas van de Russen voe ren. Alleen onder Sovjet-contröle varende schepen konden de slui zen ongehinderd passeren. De Westelijke commandanten besloten Britse militaire politie naar de sluizen te zenden, om de controle over te nemen. De Rus sische commanderende officier te Charlottenburg gaf na aankomst van de Britten de verzekering, dat onder Britse controle staande schepen vrije doorvaart zou wor den verleend. Kort hierop konden de binnenschepen normaal door de sluizen varen, waarna de Brit se troepen terugkeerden. Jongetje door trap van paari gedood Woensdag tegen de avond is het anderhalfjarig zoontje van de land bouwer van- Stiphout te Merselo, gemeente Venray, dat in een weide aan het spelen was, door een paard getrapt en ernstig gewond. De ouders waren op dat ogenblik niet thuis, maar op een bruiloft te Oirlo. De grootmoeder, die deze dag met de zorg voor het kind belast was vond het kind stervende in de weide Na overgebracht te zijn naar het ziekenhuis te Venray is het kind overleden. Bedevaartgangers per vliegtuig naar Lourdes Ca. half één Donderdagmiddag zijn 13 bedevaartgangers, wier ge zondheidstoestand zodanig is, dat zij niet per trein kunnen worden vervoerd, met een speciaal ingerich te Dakota van de K.L.M. naar Lourdes vertrokken, waar zij op do bedevaartplaats hun gezondheid ho pen te herwinnen. De leider van het gezelschap is Pater H. J. A. Eras uit Viïght, de stewardes Riet Kremers, die het Rode Kruis-diplo- ma bezit, zal de passagiers onder weg verzorgen. II PERSCONFERENTIE VAN TRUMAN President Truman heeft heden op een persconferentie verklaard, dat naar zjjn mening de regering der Sowjet-Unie „te goeder trouw" handelt bjj de lopende besprekin gen met de westelijke regeringen over het opheffen van de Sowjet- Russisehe blokkade van Berlijn. Truman zeide de ontwikkelingen, die vervat zijn in de gisteren door het ministerie van buitenlandse za ken uitgegeven verklaring over de besprekingen tussen Jessup en Ma- lik, als „bemoedigend" te beschou wen. Hij verklaarde verder, dat de Amerikaanse vloot-strijdkrachten nog bereid en in staat zijn om alle Amerikaanse burgers te evacueren, die Sjanghai of enige andere haven in China willen verlaten. Op de vraag, of zich Amerikaan se slagschepen te Sjanghai bevinden antwoordde Truman bevestigend. Van een schending der diplomatie ke onschendbaarheid van Leighton Stuart, de Amerikaanse ambassa deur te Nanking zei Truman niets af te weten. Hij had van Stuart ook geen klacht ontvangen. ALS ASSISTENT-SECRETARIS GENERAAL DER V. N. LAKE SUCCESS, 28 April (Reuter). De Sowjetrussische assistent-secretaris-generaal der V.N., Arkady Sobolef, is afgetre den en men verwacht, dat hem een belangrijke post op het Sowjet ministerie van Buitenlandse Za ken zal worden gegeven, zo wordt van gezaghebbende zijde te Lake Success verklaard. Het hoofd van de Sowjet dele gatie bij de V-N., Andrei Gromyko, hèeft gisteravond het aftreden van Sobolef aan Trygve Lie, secreta ris-generaal der V.N., medege deeld. Sobolef ging in Januari j.l. met verlof naar de Sowjet-Unie en vroeg vervolgens om verlenging van zijn verlof, omdat zijn vrouw en zoon ziek waren. Volgens kringen, die in nauw contact staan met Sobolef, heeft hij er bij de Sowjetregering krach tig op aangedrongen een pohtiek van samenwerking met de rest van de wereld door middel van de V.N. te aanvaarden. Onder grote belangstelling ver trok een Westland-Sikorsky helicopter van het dak van de Metropolis-Garage, in het cen trum van Londen, naar het hartje van Parijs. De tijdsduur van dit traject is 2'/i uur. Deze dienst is speciaal ingesteld voor reizigers, die teveel tijd kwijt raken met de reis naar en van de vliegvelden, die altijd bui ten de stad zijn gelegen. In overeenstemming met het be sluit, dat genomen is door de re geringen van Nederland, Enge land, de Verenigde Staten van Amerika, Frankrijk, België en Lu xemburg, is Donderdagmiddag op het Foreign Office in Londen een overeenkomst getekend voor de instelling van een internationaal Ruhrorgaan. Voor Nederland werd de overeenkomst getekend door Hare Majesteit's ambassadeur jhr. mr. E. F. M J. Michiels van Ver- duynen, voor Engeland door de heer Bevin, minister van Buiten landse Zaken en voor de Ver enigde Staten van Amerika, Frankrijk, België en Luxemburg door de in Londen geaccrediteer de diplomatieke vertegenwoordi gers dezer landen. Als Nederlands vertegenwoordiger in het interna tionaal Ruhrorgaan is aangewezen de heer J G. Th. Looman, direc teur Verkoopkantoor der Neder landse Staatsmijnen te 's-Graven- hage. In een te Düsseldorf uitgegeven officiële Britse verklaring is be kend gemaakt dat Düsseldorf de zetel van het internationale ge zagsorgaan voor het Ruhrgebied zal worden. In het orgaan zullen Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Lu xemburg en de Verenigde Staten vertegenwoordigd zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1