^napókotó uit het van de jatije Konlnaln Het gezinsleven op Paleis Soestdijk )IT BLAD! WACHTING erichten an Alkmaar 'ANCY-FAIR Vrijdag 29 April 1949 PAG. 3 Koninginne dag „Mijn naam is Juliana'" het K.N.M.I. te an Vrijdagavond i (opgemaakt te KOEL WEER bewolking met reid optredende matige noord- nd. Koude nacht ;chutte plaatsen :hte nachtvorst, dag koel weer. ;oed en maak lig keus uit voorjaars- ectie. i enkele voor- lden. mesmantels, e pasteltinten, auschstof, met rnering, geheel ierd 34" len Japonnen, te modetinten, n 44 ^450 larmeuse jurken, prach- t, met zijden e hals 3^** mt, d, zeer geschikt leding 995 p. meter X r-costuums, m, pracht kwa- t grijs 6950 en kamgaren 1 bruin en blauw 1 effen blauw, naten, ff|075 CEURING irmonie: Een Ko- n huis, alle leeft. 18 jaar (C.), i, 18 jaar (C.), America, 18 jaar EN, 29 April. 900 •ove f 5,8000 kg f 9,50; 3300 kg f 28,—; witlof -; witlof UIA f 10. 29 April. 8400 kg f 30,witlof X -; witlof II f 17,— afw. f 10,— f 19,—; I f 8,f 10,50; 2200 11,—. Ei, 28 April. Aard- 9000 kg IJselster :deling f 4,70; Wit- kg f 17,— f 32,—; 300 kg Rabarber 8 April. 2400 kg len, Eigenheimers 0 kg Rode kool 5 kg uien, gewone 10. 137500 Bieten I III f 3,—; 13570 kg f 33,—; Witlof II 75 kg Peen 4 f 1, 28 April. 15300 26,— f 31,—; IB f 14,— f 20,—; IIB lil f 10,— f 14,—; 1 f 6,—; II f 4,50; kg Peen Veevoer Jlauw f 5,40. 000 kg, 3 stapels 0 per 50. 16 stapels 50 per 50 kg. Han- JDE, 29 April. 5600 f 10,60; 2700 kg 10 f 12,50; 4000 kg 0 kroten I f 6, 1600 uien f 4,80 10 f 8,40; 13000 kg 1 33,—; witlof IB witlof II f 25, f 24 witlof III start 50 nieuwelingen rt: - Amateurs 2.30 Kinderen 25 ct. Scorelkade, En- d. Lijnstr., Nic. op parcours SONDAG 1 Mei TIES IJZEN Hjke muziek ÏS Van boven naar beneden: 1. Be zoek aan de vergadering van het Rode Kruis te Bergen op Zoom. 2. Met Haar Koninklijke Moeder bij de opening van de Amsterdam se Bos-roeibaan. 3. Bloemen voor de pas-verloofde Prinses bij een rondrit in de residentie. 4. Bij een bezoek aan de Maasstad. 5. Bij de school voor opleiding van blinde- geleidehonden in Oud-Water- graafsmeer. Van boven naar beneden: 1. Bij een bezoek aan de Openlucht- school te Amsterdam.2. Op d^ fruittentoonstelling Amato in de hoofdstad. 3. Vorstelijk huwelijk: „geeft elkaar de rechterhand". 4. Als Koningin der Nederlanden, met Haar gemaal, Prins Bernhard. 5. Gezinsleven op Paleis Soestdijk! BIJNA SENSATIONEEL is het. dat Nederland zijn Koninginne-dag voor het eerst na vjjftig jaar niet meer op 31 Augustus viert, maar op 30 April. Dertig April Is de dag, waarop de jonge Koningin Juliana haar ge boortedag herdenkt, de veertigste deze keer. In het verleden heeft de Neder landse bevolking steeds met be langstelling en vreugde Prinsesse- üag gevierd, als Juliaantje op 30 April verjaarde. Dat was vooral de dag van de jeugd, want de Prinses was het klassieke voorbeeld van de jongere generatie Nu viert Nederland de verjaar dag van Juliana op 30 April zeker met niet minder belangstelling, want nu is 30 April de echte Ko ninginnedag voor ons geworden, al zullen er zijn, die met weemoed af scheid nemen van de al-oude datum die een halve eeuw als de Konin- ginne-dag heeft stand gehouden. Koninginne-dag heeft voor ons altijd de betekenis van een echte nationale feestdag gehad. Op die dag bleek en zal nu zeker niet min der blijken, dat de Koningin, en nu deze jonge, veelbelovende Koningin, een grote plaats inneemt in de har ten van het Nederlandse Volk. De jonge Koningin, met haar echtgenoot en haar prachtige gezin, de jonge Koningin op de troon van het Koninkrijk der Nederlanden, de al-oude troon van Oranje! Heel Nederland schaart zich mor gen om Haar troon en hoopt en bidt, dat Gods rijkste zegen over Haar Persoon en Haar werk mag nederdalen. En in deze moeilijke tijden, vol zorgen om het geestelijk en tijdelijk welzijn van het land, temidden van weergaloze politieke en sociale be roeringen, moge het vooral het jon ge geslacht zijn, dat opziet naar Haar, die voor ons allen is het sym bool van eensgezindheid en natio nale verbondenheid, gelijk Haar Moeder dat zovele jaren geweest is. Het symbool ook van de rondom ons ver-af schjjnbaar maar wie weet ook hoe dichtbij! zwaar be dreigde ware vrijheid en van die wil tot samenwerken en samen bou wen aan een nieuwe toekomst voor ons land, waartoe Zij in haar ver schillende redevoeringen, vooral na de bevrijding, in het bijzonder de jongeren zo v-aak heeft opgeroepen. Koninginne-dag is een nationale feestdag voor Nederland. Heel ons Vaderland stemt in met de kreet: Leve de Koningin, maar met kre ten alleen kan het program, dat Koningin Juliana zo vaak voor ons heeft ontvouwd, niet worden uitge voerd. Er moet gewerkt worden, aan herstel nog steeds moreel en materieel, aan vernieuwing en aan verjonging. En daarbij wordt voor al op de eerste plaats gerekend op de medewerking van de jeugd, die met haar geestdriftig enthousiasme en élan moet meewerken „de hoeden af, de jassen uit" om Nederland onder leiding van zijn jonge Koningin die plaats te geven in het wereldbestel, die aan ons land toekomt en waar Neder land, krachtens traditie en verdien ste in zoveel opzichten, recht op heeft. God zegene Nederland en zijn Koningin Leve Koningin Juliana!! EEN BOEK MET VOORWOORD VAN PRINSES WILHELMINA „MIJN NAAM IS JULIANA. Mijn moeder Wilhelmina, is Ko ningin der Nederlanden. Mijn moeder is in Londen gebleven. De propaganda-machine van de nazi's, de meest trouweloze en leugen achtige organisatie in de wereld, verweet haar, dat zij na de invasie niet bij haar volk gebleven is aldus een citaat uit een rede van H.M. Koningin Juliana, op 17 Juni 1940, toen zij nog Prinses was, en kort na haar aankomst te Monte- bello (Quebec) tot het Canadese volk sprak. Het is een van de 127 toespra ken en redevoeringen, welke ver zameld zijn in de nieuwste uitgave van Zomer Keuning's Uitgeverij te Wageningen en de titel van het boek van 350 bladzijden is aan deze rede ontleend: „Mijn naam is Juliana". Het initiatief tot deze uitgave, die van historische en documen taire (vaarde genoemd mag wor den, is uitgegaan van M. J. Leen- dertse. De redevoeringen beginnend op 1 Juni 1927 en lopende tot 6 Januari 1949 zijn met mede werking van de particulier secre taris en de directeur van het Koninklijk Huis-Archief, verza meld door A. J. Ubels, weten schappelijk archief-ambtenaar van het Koninklijk Huis-archief. Het boek heeft een gekleurde omslag met een interessant portret van de Koningin, van Louis van Beurden, er staan in het boek tal van treffende, deels onbekende illustraties. Wat het boek ook interessant maakt, is het voorwoord van H. K. H. Prinses Wilhelmina der Neder landen. Niet alleen omdat het, bij ons weten, de eerste maal is, dat de oude Koningin een boek van een inleiding voorziet, maar ook om de inhoud van dit voorwoord, waarin Prinses Wilhelmina terecht laat uitkomen, dat vooral zal op vallen wat zij gesproken heeft tij dens haar verblijf in Canada, in de Verenigde Staten, in Suriname en op de Nederlandse Antillen, „omdat dit hier te lande vrijwel onbekend gebleven is en omdat het zulk een duidelijk licht werpt op het onvermoeide streven van Koningin Juliana onder alle om standigheden haar land en volk 1e dienen". Naast tal van redevoeringen sinds 1927, vooral voor het Rode Kruis, bij gelegenheid van Con gressen en tal van andere uitin gen van maatschappelijk leven, ligt het zwaartepunt vooral op redevoeringen, ten tijde van de ballingschap tot ons volk of tot Canada en Amerika gericht. Daar mede wilde Juliana een vierledig doel dienen- onze zwaarbenroefde landgenoten sterken door haar liefde en warme menselijkheid; voor hen werken met hoofd en handen; het hare bij te dragen tot versterking van de vriendschaps banden tussen Nederland en de Bondgenoten; aan onze bondgeno ten en de Nederlanders, die de verschrikkingen van de bezitting niet hadden meegemaakt, een ge trouw beeld te geven van de na meloze ellende, welke de furie de zer bezetters over Nederland en Indonesië uitstortte. Wij spreken gaarne de verwach ting uit, da!: dit waardevolle do cument in vele handen komen mag. De herlezing van deze Vor stelijke woorden moge menigeen tot steun en sterkte zijn. ten bate van het Vaderland. De schrijver vertelt, dat het H.M. wel gespeten heeft, dat zij nooit een bezoek heeft kunnen brengen aan Indië. De omstandig heden zouden zulk een bezoek nu niet mogelijk maken en bovendien vraagt ook nu nog het gezinsleven de persoonlijkheid van onze Ko ningin heel sterk. Een goede moeder weet immers altijd, dat haar gezin haar nodig heeft. En de vier dochters op Paleis Soestdijk voelen dagelijks behoefte aan het contact met moeder. De vier Prinsessen brengen, ieder op eigen wijze, leven en be weging in het paleis en in het park. Daar is allereerst Prinses Bea trix. Levendig; buitengewoon bij-de- hand in de plezierige zin; zeer intelligent: vaardig in het boetse ren. Wie de hond gezien heeft, die zij voor haar vader boetseerde ter gelegenheid van diens verjaardag, 29 Juni 1948, moet erkennen, dat dit voor een kind van tien jaar een prestatie is, die ver uitgaat boven het gemiddelde van wat kinderen op die leeftijd in de regel plegen te doen. Als oudste, maar ook door neel haar type, neemt Prinses Beatrix de leiding onder de kinderen. Ook tegenover Prinses Irene. Zij leidt, en dat betekent ook een enkele maal: zij regeert, zij het op heel plezierige manier. Een heel ander kind is Prinses Irene. Zij is veel zwijgzamer, veel stil ler en ook veel meer in zichzelf gekeerd. Soms kan zij ineens even loskomen en dan bewijs geven van een zeer goede intelligentie. Maar meestal blijft zij op het tweede plan. Als Trix zegt „we doen dit of dat", dan is het regel „dat wij dat ook doen", en Irene meedoet. Dit betekent echter niet, dat Prinses Beatrix in elk opzicht over haar zusje zou domineren Wanneer het aankomt op moto rische vaardigheid, dan is onge twijfeld Prinses Irene haar oudste zusje de baas. Vooral ten opzichte EEN VERJAARDAG is op de eerste plaats een familiefeest ook de verjaardag van een Koningin, tenminste als dit een Vorstin is als juliana, die er van houdt, het gezinsleven hoog te houden er daarin „zo gewoon mogelijk" te doen. Hoe duidelijk blijkt dit uit het aardige boekje van dr. Waterink, dat indertijd bij Zomer Keuning te Wageningen uitkwam en waarin de schrijver een apart hoofdstuk wijdt aan het gezinsleven op Soestdijk. Wij nemen er enkele passages uit over bij gelegenheid van de veertigste verjaardag van H.M. Koningin Juliana op morgen, Zaterdag 30 April. van de instinctieve bewegingen, zoals die nodig zijn bij paardrijden en bij de meeste vormen van sport, heeft Prinses Irene dat volkomen natuurlijke, dat onmiddellijk vaardige, dat wijst op een bijzon dere beheersing op het gebied, waar het instinctieve en het psy- cho-motorische de toon aangpven. Hoe jong zij ook is, Prinses Irene is nu reeds een uitstekend paardrijdster. Ook Prinses Beatrix rijdt goed, maar Prinses Irene heeft te paard nog meer het na tuurlijke :n haar houding. Wanneer men trouwens met de kinderen een kunstje gaat doen, en dat kunstje vraagt een onmid dellijke intellectuele vaardigheid, dan zegt Irene al spoedig: „dat zal Trix wel beter kunnen dan ik"; maar wanneer men een moeilijk motorisch kunstje voordoet, b'.v. „door je eigen handen kruipen", dan duurt het niet lang of Trix zegt: „dat kan Irene natuurlijk beter dan ik". Dit betekent echter niet, dat Prinses Beatrix niet haar best zou doen. Zij stelt er prijs op om dat gene, wat zij doet, zo goed moge lijk te doen. Weer anders dan de beide oud sten is Prinses Margriet. Zij heeft van haar vader en van grootmoe der van vaders zijde een merk waardige gave geërfd. Zowel Prins Bernhard als Prinses Armgard hebben de gave om heel goed te kunnen vertellen. Zij bezitten een uitstekende woordkeus. Daarbij komt, dat onze jonge Koningin, zoals wij reeds zeiden, ook literair begaafd is. Welnu, de kleine Mar griet is, hoe jong zij ook zijn moge, voor haar leeftijd een meesteres van het woord. Soms haspelt zij, juist in haar pogen om de dingen goed te zeggen en veel synonie men te gebruiken, de dingen nller- vermakelijkst dooreen. Maar aan de andere kant: wat moet men zeggen van een kind, dat, als het vier jaar is, geheel spontaan, zon der dat er enig voorbeeld gegeven is, het volgende presteert: Mar griet was even op bezoek geweest bij een oude dame. Deze oude dame had een echte „oude-dames- stem", die af en toe een beetje beverig wegzakte door een soort ademtekorc. Toen kwam Margriet thuis en vertelde: „Mevrouw (zus en zo) heeft een ingeslikte stem". Prinses Margriet is tóch een zeer ,bij de hand" kind. Ze speelt met haar oudste zusjes gaarne mee. Bij een huiselijke voorstelling", gegeven door de oudere zusjes, komt zij ook graag op het podium. En hoewel zij de regels van de kunst nog niet ver slaat, weet ze zich meermalen zó grappig te gedragen, dat 't kleine publiek haar hartelijk toejuicht. Al de drie ouderen zijn zeer gehecht aan en zeer „wijs met" het kleine zusje, Prinses Ma rijke Met grote liefde en fijne teerheid gaan ze om met de kleine, die op haar beurt weer veel ple zier heeft om de zusjes. Natuurlijk kibbelen ze wel eens. Het zijn kinderen, precies zo als alle kinderen. Maar als de kinderen kibbelen is het altijd de vraag, of dit symp toom is van hun verhouding, dan wel of het een incident is. Welnu, op „Soestdijk" is het een incident. Alles wat zweemt naar het on echte is aan het gezinsleven in het paleis vreemd. Beide, èn Ko ningin Juliana èn Prins Bernhard, houden er van in de mensen, die ze ontmoeten, de eenvoud te vin den, die in oprechtheid wordt be leefd. Onze jonge Koningin moet dan ook niets hebben van lege vorm en van waardeloze frazen. Eens. bij een bezoek, dat ze bracht kort na de bevrijding, ont moette ze een vroegere goede kennis. Die deed zeer officieel, en maakte een vrij diepe buiging. „Toe nou", zei de Prinses loen. „doe niet zo flauw, je kent me toch te goed om niet te weten, dat ik dat onplezierig vind". Telkens weer blijkt er bij Ko ningin Juliana de behoefte aan de eenheid, aan het „alles gewoon deen". Deze eenvoud spreekt telkens weer uit het optreden onzer jonge Koningin. In deze eenvoud zat ze, met de Prins der Nederlanden, negen dagen vóói de geboorte van Prin ses Marijke aan het Avondmaal in de Hervormde Kerk te Baarn temidden van gewone burgers. H. M. KONINGIN JULIANA OP DE GROTE DAG DER KRONING IN DE GOUDEN KOETS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3