Betalingsbalans van 1948 vertoonde gunstige tendens Vrees voor represailles belemmert herstel van orde De Tulpenrallye ten einde Drie principes ter oplossing van Duits probleem Heden nog klassementsproef Jaarvergadering Wit-Gele Kruis DETECTIVE PAC. 4 Vrijdag 29 April 1949 Nota over onze deviezenpositie Grote opofferingen blijven noodzakelijk V.. J RADIO Montgomery komt naar Nederland Militair weekoverzicht Olympische Spelen 1956 in Melbourne Toespraak van Dean Acheson Duits deserteur Heerenveen - S.V.V. Amerikaanse wapens voor Ned. gebruik Noordhollandse Bond telt 60.000 leden tegen wil en dank INDIEN MEN DE DOELSTELLINGEN, welke waren neergelegd I in het deviezenprogramma van de regering op het tijdstip waarop het begin van de Marshall-hulp ieder ogenblik werd verwacht, vergelijkt met de resultaten, kan op tal van punten vooruitgang worden geconstateerd. Dit betekent overigens niet, dat alle verwachtingen in vervulling zijn gegaan". Dit deelt de regering mede in haar vierde nota inzake de deviozenpositie van ons land, welke nota aan de Staten-Generaal is aangeboden. Bij de vraag, welke taak Neder land heeft te vervullen, dient on derscheid te worden gemaakt tus sen de maatregelen, die ons land zelfstandig kan nemen, teneinde het evenwicht van de betalings balans naderbij te brengen en de bjjdrage, die Nederland in interna tionaal verband, met name in het kader van de OEEC (Organization European Economie Cooperation) kan leveren. Wat het eerstgenoemde aspect betreft stemt het naar het oordeel van cis regering to^ voldoening, dat de lopende rekening van de beta lingsbalans voor '1948 een aanmer kelijke verbetering ten opzichte van die van 1947 vertoont, doordat het nadelig saldo van f 1566 millioen in 1947 tot f 951 millioen in 1948 is gedaald. Hoewel de verbetering van de be talingsbalans verheugend is, toch is er nog geen reden tot tevredenheid. Nederland is nog ver verwijderd van het ogenblik waarop de totale betalingsbalans sluitend is, ook al ziet men af van de problemen van de convertibiliteit. Het blijft een feit, dat in 1948 tegenover een dol lartekort van circa f 1000 millioen geen overschotten aanwezig waren in valuta's, welke in dollars kun nen worden omgezet. Het vermeerderen van het land- bouw-areaal door verdere inpolde ring zal eveneens de afhankelijk heid van de dollarimport kunnen verminderen. Een tweede factor ligt besloten ln (de gevoerde industrialisatiepoli- tiek. Deze politiek beoogt hetzelfde doel als de landbouw-politiek, t.w. versterking van het exportpakket en vermindering van de import uit harde valuta. In het kader van de noodzakelijke investeringsactiviteit, zowel op agrarisch als op indu strieel gebied, is het vraagstuk van de financiering eveneens in studie genomen. Hierbij is de kernvraag op welke wijze de besparingen, die tengevolge van de maatschappelij ke structuurverandering en in toe nemende mate in de kanalen der in stitutionele beleggers worden ge leid, voor dit doel kunnen worden gemobiliseerd, zonder het karakter van niet-risico-dragend kapitaal aan te tasten. De regering vestigt in dit ver hand tevens de aandacht op het in vergevorderde staat van voorberei ding zijnde wetsontwerp, dat beoogt de bestaande fiscale lasten van de ondernemingen te verlichten ten einde de investeringsactiviteit aan te moedigen. Het streven der Nederlandse re- „DE POT IS VOL" Alle loten van de nationale loterij voor het zwakke kind, verbonden aan het ganzen bordspel ,,Wie wint de pot" op Koninginnedag, zijn ver kort. Recordhoudster in de verkoop van deze loten is mevrouw A. D. M. v. Heems- kerek van Beestvan der Hagen, die met haar staf na 17 April in tien dagen tijds 83.000 loten heeft verkocht. PROGRAMMA ZATERDAG 30 APRIL Nationaal Programma HILVERSUM I, 301 M. en HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Wilhelmus door orkest en koor; 7.02 Gelukwens; 7,07 Nieuws; 7.20 Grarnofoonmuziek; 8.00 Wilhelmus; 8.02 Gelukwens; 8.07 Nieuws; 8.20 Grarnofoonmuziek; 8.30 Carillonspel en kinderzang; 9.00 Omroepkamer- orkest en fluitsolist. HILVERSUM I, 301 M. 10.00 Oranjebloesem in de Neder landse lente. HILVERSUM II, 415 M. 10.00 Morgenwijding. HILVERSUM I, 301 M. en HILVERSUM II, 415 M. 10.30 Lyra trio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Viool en piano; 12.00 Prome nade-orkest, sopraan en bariton; 12.45 Nieuws; 13.00 Toespraak door de Minister-President; 13.10 „Konin ginnedag" (Radiofantasie)13.40 Metropole-orkest; 14.00 ..Het witte huis in het groen"; 14.15 Metropole orkest; 14.30 Wie wint de pot van het oud-Hollands ganzenbordspel; 16.30 Van grens tot strand door Ne derland (gevarieerd programma); 17.20 Klankbeeld voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Tweede deel van de radio-fantasie ..Koninginnedag"; 18.35 Koninklijke Militaire Kapel; 19.05 Sportbeschouwing; 19.15 Korte toespraken door vrouwen uit Indo nesië, de Antillen en Suriname; 19.45 Wognum's zangkoor; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20-0 Gevarieerd programma ,,'t Is Oran je 't blijft Oranje"; 21.20 Voor dracht: 21.45 Zangspel „De fortuin lijke kist" van Joh. Wagenaar; 22.15 Radio Philharmoniseh Orkest: 23.00 Nieuws; 23.15 Radiofantasie ..Konin ginnedag" deel III; 23.3024.00 Tap toe door de Koninklijke Mariniers kapel. gering blijft gericht op het tot stand brengen van een evenwicht in de betalingsbalans. Zij is er van overtuigd, dat nog belangrijke op offeringen noodzakelijk zijn, voor dat dit evenwicht zal zijn bereikt. Niettemin spreekt de regering de hoop uit, dat de gunstige tenden tie, die de betalingsbalans van 1948 vertoont vergeleken met die van 1947, zich ook in dit jaar moge voortzetten efi dat de verenigde po gingen der samenwerkende landen om te komen tot een oplossing van de fundamentele problemen, waar mede West-Europa worstelt, met succes worden bekroond. In de boezem van de Europese organisatie voor economische sa menwerking te Parjjs zijn sedert kort besprekingen gaande, die be ogen de economische moeilijkheden van Europa en (dus ook die van Nederland) ten principale aan dê orde te stellen. Naar wij vernemen zal veldmaar schalk Montgomery Vrijdag 6 Mei a.s. wederom naar Nederland ko men. Hjj komt die dag te 12.00 uur op het vliegveld Welschap bij Eindhoven, waar hij ontvangen zal worden door de burgemeester van Eindhoven, mr. H. A. M. Th. Kolf schoten. Zoals bekend is was het hoofd kwartier van Lord Montgomery na de bevrijding van het zuiden van Nederland en gedurende de strijd in West-Duitsland in Eindhoven gevestigd. Te pl.m, 12.30 uur zal de veld maarschalk officieel worden ont vangen in hotel „Het Silveren See- paard" waar eveneens de lunch zal worden gebruikt. Na een rondrit door Eindhoven begeeft de veldmaarschalk zich te pl.m. 16.00 uur naar Den Haag, waar hij de gast zal zijn van de Britse ambassadeur, Sir Philip Nichols. De volgende dagen zal de veldmaarschalk gebruiken om de bloembollenvelden, de afsluitdijk en de boomgaarden te bezoeken. Op 11 Mei zal de veldmaarschalk te 10.00 uür van het vliegveld Val kenburg vertrekken, Brits opleidingsschip bezoekt Amsterdam y Van 30 Juni tot 7 Juli zal de Britse kruiser „Devonshire", thans opleidingsschip voor adelborsten der Britse marine een niet officieel bezoek aan Amsterdam brengen. Prijzen voor dameshoeden Blijkens een publicatie in de Staatscourant worden volgende week de prijzen voor dameshoeden en damêsbaretten vrijgelaten. BATAVIA, 28 April (A.P.) De Dienst Legercontacten meldt in zijn wekelijks overzicht, dat in de week eindigende op 17 April, 44 Nederlandse soldaten zijn gesneuveld, terwijl 6 solda ten als vermist werden opgegeven. Op Java en Sumatra verloren de guerilla-strijders in de afgelopen week 170 man. Bij een actie ten oosten van Tjikampek op West-Java werden 70 guerilla-strijders gedood, bij een andere botsing ten zuid-oosten van Cheribon 50. gering naar Djokjakarta en de vrees voor represailles voor ac tieve of passieve samenwerking met de Nederlandse autoriteiten. Twee benden, zo meldt het overzicht, hebben het trein- en autoverkeer verstoord. De toestand in het gebied van Malang wordt volgens het over zicht gekenmerkt door voortdu rende onzekerheid, welke in som mige delen van dit gebied elke vorm van bestuur onmogelijk gemaakt. Nederlandse troepen gunnen de hier opererende ben den echter geen rust. De benden, die opereren in de gebieden van Djokjakarta en Soe- rakarta, blijven nog steeds zeer actief. Acties op grote schaal worden echter voorkomen door de grote verliezen, die aan de ben den zijn toegebracht. Het overzicht zegt, dat in som mige delen van Java, waar ter reur en sabotage heerste, het her stel van orde en rust ongunstig wordt beïnvloed door de berich ten aangaande een mogelijke te rugkeer van de republikeinse re- ÉJ ET VEEL BLOEMEN, maar helaas ook met regen en wind «VI werden de deelnemers van de Tulpenrallye gisterenmiddag aan de finish te Noordwijk ontvangen. Slechter weer hadden de organisatoren niet kunnen treffen, maar ondanks alles was de stemming bij Grand Hotel Huis ter Duin, waar de R.A.C. zijn eindcontrole had gevestigd, uitstekend en iedere keer, dat een wagen met een ovaal oranje nummerbordje voor de controle stopte, klonk een hartelijk applaus uit de schare toeschouwers, voor het grootste deel bestaande uit familieleden en vrienden der deelnemers. Om precies 2 uur kwamen de eerste wagens binnen. Het waren de in Londen gestarte equipes van BarsleySequerra (Turkse natio naliteit) met Bristol en van Appley- ardStuart (Engeland) met Jaguar, Daarna kwam de eerste Neder landse wagen binnen. Het was de Ford van WurzerZwart—Eiker bout, die in Monte Carlo was ge start Dan weer een in Londen ge starte ploeg. Ook de vierde en laat ste Londen-starter (de vijfde was onderweg uitgevallen) was spoedig binnen. Als achtste meldde dé ploeg van KemsleyCox (HillmanMinx) zich aan de eindcontrole. En zo ging het door, met kleine tussenpozen, maar soms ook in groepjes van drie, vier tegelijk. Nadat de deelnemers dan aan de nodige contröleformaliteiten hadden voldaan, brachten zij hun wagens vervolgens' bij de technische in spectie, waarna het pare fermé werd opgezocht. Het was precies drie uur toen de Riley van de Nederlandse equipe Beyermanmevrouw Beyerman- SchlimmerLieve, de eerste in Rome gestarte wagen, arriveerde. Met de Ford van mevrouw van PuyenbroekVroom, mevrouw de Marez Oyensvan Vredenburch en mej. Schellens was de eerste dames equipe binnen, onmiddellijk gevolgd door de tweede bestaande uit de Belgische dames Verbeeck en Pie- ters Verbeeck met Frazer. Hoewel de omstandigheden waar onder de verschillende trajecten moesten worden afgelegd, niet al tijd even best waren en men, vooral in Frankrijk, met veel mist te kampen had gehad, verekerden de wagens over het algemeen in goede staat. Over de tocht waren zij allen te vreden. Uitroepen als: volgende week kunnen ze me weer krijgen, werden vaak gehoord. Ook over de organisatie had rneii veel lof en vooral de buitenlanders vonden deze in Nederland heel goed. Anders was het met het oordeel over de controles in Frankrijk, Daar werd nogal eens op gefoeterd, maar ver der had men met de regeling geen moeilijkheden ondervonden. Hoe de kansen staan, wie er strafpunten hebben en hoeveel dit er precies zijn, is nog niet bekend. Pas/nadat alle carnets zijn gecon troleerd en de ditslagen van de technische keuring binnen zijn, kan een stand worden opgemaakt. Maar ook dan weet men nog niet veel. want voor het definitieve klasse ment wordt opgemaakt, volgt Vrij dag eerst nog de klassementsproef op het circuit van Zandvoort. 17 PLOEGEN KREGEN STRAFPUNTEN NOORDWIJK, 28 April. De organisatoren van de Tulpen- ralley maakten vanavond bekend, dat van de 153 deelnemende Tijdens het congres van het in ternationaal Olympisch-comité te Rome werd vanavond een geheime stemming gehouden betreffende de stad, waar de Olympische Spelen in 1956 zullen worden gehouden. Melbourne kreeg 21 stemmen en Buenos Aires 20, zodat aan Mel bourne zal worden opgedragen de 16e Olympische Spelen in 1956 te Organiseren. Het Italiaanse wintersportcentrum .Cortina Dampezzo werd met 31 stemmen aangewezen als plaats waar de 7e Olympische Winterspe len in 1956 zullen worden gehouden. Cortina Dampezzo kreeg 31 stem men, Montreal 7. Colorado Springs (V.S.) 2 en Lake Placid (V.S.) 1 stem. equipes, die in het totaal zijn ge start, er 138 zijn aangekomen. Hiervan zijn 121 equipes nog zon der strafpunten. De 17 ploegen, welke strafpun ten hebben opgelopen, zijn; Startplaats Londen: Barsley—Sequerra (Turk.) met Bristol 1 strafpunt; KemsleyCox 'Gr. Britt.) met Hillman-Minx 1 strafpunt. Startplaats Mon te Carlo; WijnandsJacobsmevr. Wij- nands-v. d. Pol (Ned.) met Ci troen 70 stiafpunten; dr. Mijs Mijs (Ned.) met Ford 1 strafpunt. Startplaats Rome: De Ruytervan Loon (Ned.) met Volkswagen 87 strafpunten: Blansjaar Niekerk Simons (Ned.) met Minor 78 strapunten Startplaats Bern: Hoogenbocm-VermeulDanck- aerts (Ned.) met Wolseley 59 strafpunten: HindesJeffreys (Gr. Britt.) met. Ford 32 strafpun ten. Startplaats Brussel: MullerEversDalk (Belg.) met Ford 2 strafpunten; Edwards —Barker—Borcklehurst (Gr. Br.) met Jaguar 3 strafpunten; van Gunsterenvan Gunsteren (Balg.) met Buick 1 strafpunt; Roos Roosvan AmeFongen (Can.) met Studebaker 1 strafpunt. Startplaats den Haag: MarxRoosende Haas (Ver. St.) met Ford 145 strafpunten; Beekmanvan Pernis (Ned.) met Citroën 1 strafpunt; Guepinde KeizerVonk (Ned.) met M.G. 60 strafpunten, van Eenennaam- Walraven (Ned.) met Skoda 21 strafpunten. Zoals bekend wordt Vrijdag op het circuit te Zandvoort eén klas sementsproef gehouden. Pas hier na kan een definitief eindklasse ment worden opgemaakt. NEW YORK, 28 April. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, heeft in een toespraak tot de Amerikaanse ver eniging van dagbladuitgevers te New York drie principes uiteenge zet, die naar hij zeide de regering essentieel acht voor een bevredi gende oplossing van het Duitse probleem. 1. De bevolking van West-Duits- land kan er gerust op zijn, dat de Amerikaanse regering niet accoord zal gaan met een algemene oplos sing voor Duitsland, waarin de fundamentele waarborgen en voor delen van de bestaande West-Duit se regeling niet zouden zijn verdis conteerd. Voorts kan de West-Duit se bevolking er op vertrouwen, dat de Amerikaanse regering haar krachtige steun zal blijven geven aan de uitvoering van het program voor West-Duitsland, zolang een dergelijke oplossing niet kan wor den bereikt. 2. De bevolking van Europa kan er van verzekerd zijn, dat de Ame rikaanse regering niet accoord zal gaan met een regeling voor Duits land, die de veiligheid van de Euro pese gemeenschap niet waarborgt. 3. Het volk van de Verenigde Staten kan er van verzekerd zijn, dat de Amerikaanse regering bij al le besprekingen over de toekomst VOND IN HOLLAND ZIJN GELUK De ambtenaar van de Burgerlijke Stand in de hulpsecretarie van Nieuwendam heeft Donderdagmid dag het huwelijk voltrokken tussen Adriana van der Moor en Wilhelm Schindler. „Willy" Schindler is een Duits deserteur, een voormalig soldaat van de Duitse luchtafweer, die van de eerste dag af, waarop hij in 1941 in Nederland deel uitmaakte van de bezettingstroepen, vastbesloten was zich los te maken van de nazis, van wie hij altijd een verwoed te genstander was geweest. Als onderduiker kreeg hij contact met de illegaliteit in Amsterdam noord, die hij geregeld van advies diende. De kroon zette hij op zijn werk, toen hij op de verjaardag van prinses Juliana in 1944, dus over morgen 5 jaar geleden, de toren van de kerk in Schellingwoude beklom en de Nederlandse driekleur aan het haantje hing. Na, de bevrijding bleef Willy in Schellingwoude en de vriendschap, die tussen hem en de dochter van Van der Moor was ontstaan, zond zijn bekroning in een huwelijk. van Duitsland zich in de eerste plaats zal laten leiden door de vu rige wens van dat volk deze moei lijke problemen, die de kern waren van zovele van onze na-oorlogse moeilijkheden, op vreedzame en or delijke wijze op te lossen. Kennelijk doelende op de lopende Russische-Amerikaanse besprekin gen over de Berlijnse blokkade, zei Acheson: „indien het mogelijk mocht blijken nieuwe viermogend- hedenbesprekingen te arrangeren, zal de Amerikaanse regering, even als in het verleden, haar uiterste best doen om te komen tot een op lossing van het probleem, dat stel lig een der belangrijke is in de hui dige wereld." Scheepvaartmaatschappijen betalen hun schuld De Internationale Bank voor Her stel en Wederopbouw heeft Don derdag medegedeeld, dat de vier Nederlandse Scheepvaartmaatschap pijen een bedrag van 600.000 dollars hebben terugbetaald van de lening van 12 millioen dollar, welke aan haar werd verstrekt. Dit was de eerste maal, dat' op een lening, door de bank verstrekt, een deel van de hoofdsom werd afgelost. Op Sumatra is een verbetering waar te nemen, behalve aan de west-kust, in de omgeving van Padang, waar de benden-activiteit toeneemt, zo besluit het rapport. ZATERDAG: Tijdens het komend weekend worden wederom drie wedstrij den om het kampioenschap van Nederland gespeeld. Op Konin ginnedag ontvangt Heerenveen de jonge' Schiedamse lè klasser S.V.V. mèt Steenbergen en v. Schijndel, twee Fighters, die de Oranje-trui dragen, waarvan de laatste met bijzonder veel roem! S.V.V. heeft echter tot nu toe geen bijzonder sterke indruk gemaakt en wij geloven, dat de Friezen dan ook in staat zullen zijn in eigen omgeving (en eenieder weet wat de Friese supporters-schare waard is!) meester van de'situatie te blij ven. De beide andere wedstrijden, n.l. NOAD—AGOVV en VSV— BW worden Zondag gespeeld, en wij hopen daar morgen enige gepaste aandacht aan te be steden. NIET VOOR DE STRIJD IN INDONESIË WASHINGTON, 28 April (A.N.P.- Aneta). Woensdag verscheen de Amerikaanse minister svan buiten landse zaken, Acheson, voor de commissie voor de buitenlandse politiek van de senaat in verband met de „hearings" over het Atlan tische Pact en verklaarde bij deze gelegenheid, dat de ondertekening van dit pact niet zal leiden tot een wijziging in de Amerikaanse poli tiek jegens de daarbij betrokken landen met overzeese gebiedsdelen. Op een vraag van de Republikeinse Senator Lodge: „bestaat er zeker heid, dat de wapenen, die wij aan Nederland zullen verstrekken, niet in Indonesië zullen worden ge bruikt?" antwoordde Acheson: „dat staat buiten elke twijfel, dat zullen zij niet". Op dê vraag, of het in het voornemen ligt, het Atlantische Pact, te completeren met een Pa cific Pact, zeide Acheson: „neen". BENELUX-VAKCENTRALES ZENDEN NOTA AAN DE REGERINGEN De drie grootste vakcentralen in de Beneluxlanden, te weten het al gemeen Belgisch vakverbond (A.B.V.V.), de confederation gene rale du travail du Luxembourg (C.G.T.) en het Nederlands'verbond van vakverenigingen (N.V.V.) heb ben zich met een nota tot de rege ringen van België, Nederland en Luxemburg gericht, waarin scher pe critiek wordt geoefend op het Benelux-programma op lange ter mijn. In het protest worden de ramin gen in sterke mate optimistisch ge noemd en wordt het programma niet vrij geacht van sterke liberale tendenzen. De premier van Zuid-Afrika, dr. D. F. Malan, is Donderdag ochtend voor een kort bezoek aan Nederland gearriveerd. Bij aankomst werd dr. Malan (links) begroet door mr. J. Visser, chef van 't protocol, en oud-minister mr. J. A. Jonkman (rechts) AANDACHT VOOR MEDISCHE OPVOEDKUNDIGE BUREAUX In „Krasnapolsky" te Amster dam vergaderde de Noordhol landse Bond Het Wit-gele Kruis onder voorzitterschap van Mr. A. J. M Hendrix. De vergade ring werd door de afgevaardig den van 24 afdelingen bijge woond alsmede door Dr. de Groot, inspecteur van de Volks gezondheid en door afgevaar digden van het Witte Kruis. Gestadige groei De voorzitter kon in zijn ope ningswoord constateren, dat de Bond zich gestadig uitbreidt, iets dat in ons huidige tijdsgewricht ook noodzakelijk is, daar alleen een sterke organisatie levensvat baarheid bezit. Mr. Hendrix wees op de internationale verwikke lingen en op de noodzaak van ruime oriëntering t.a.v. van alle vraagstukken die het sociale le ven raken De tijd, waarin men geisoleerd kon leven is voorbij en in alle gebeurtenissen krijgt een klein land zijn rol in het grote volkeren-verband te spelen. Sprekende over de schade, die de oorlog onder het mensdom heeft aangericht, hetgeen met haast ongelooflijke, dat statistisch juiste cijfers werd geillustreerd, kwam de voorzitter tot de conclu sie, dat de volkskracht in alle landen hevig verminderd is. Van Frankrijk b.v. was dat al langer bekend, doch de na-oorlogse geest heeft in andere landen ook veel schade aangericht, Nederland is nog niet zover, doch het gevaar van een volksverzwakking is hier zeker niet denkbeeldig. Als voornaamste middel om de goede volkskracht en de volksge zondheid te bevorderen, achtte de voorzitter de werkzaamheden van het Wit-Gele Kruis, waarvan de idee wordt gedragen door het verlangen de Christelijke maat schappij te herstellen, noodzake lijk. De bond heeft zich in het afgelopen jaar voornamelijk be- geboekt kon worden. zig gehouden met de ontwikke ling der Medisch-Opvoedkundige Bureaux, voorts met het bepalen van haar positie t.a.v. de over heid en t.o.v. andere sociale orga nisaties, waarbij het bestuur er op bedacht was, de zelfstandig heid te handhaven. In de toe komst zal de bond zich ook dè zorg voor spraakgebrekkigen en lichamelijk gebrekkigen aantrek ken. Tot slot stelde mr. Hendrix vast, dat het vele werk, dat in 1948 werd gepresteerd, slechts verricht kan worden met de steun van de Nationale Federatie, de secretaris, de heer B. J. F. Sut- raan Meycr en door de steun der leden. Het jaarverslag Uit het jaarverslag, uitgebracht door de heer Sutman Meijer, bleek wel duidelijk, welk een werk de organisatie verzette. Het hoofdbe stuur werd van 9 op 11 leden ge bracht. Een nieuwe commissie, die voor de loterij, werd in het leven geroepen. Het batig saldo van de loterij in 1948 bedroeg f 18.000. De bond is verder vertegenwoordigd in het bestuur van de Nationale Federatie door de verkiezing van de heer Schlatmann uit Haarlem tot bestuurslid der Federatie. Het ledental groeide van 27.000 in 1938 tot 60.000 in 1948. Er zijn 38 afdelingen, waarvan Amster dam en West-Friesland verreweg de grootste zijn. In 19 afdelingen werken alleen religieuzen. De ver pleeghulp bestaat uit 28 vrouwe lijke religieuzen, twee mannelij re religieuzen (Amsterdam) en 51 leken-verple^gsters. Er werden 140.985 ziekenbezoeken afgelegd. Aan particuliere inkomsten werd ontvangen f 332.000. Van de overheid werd f 54.850 aan subsi die ontvangen. De kraamzorg telt momenteel 126 kraamverzorgsters en 66 leerlingen. Agendapunten Vastgesteld werd het financieel verslag over 1947, dat sloot met een bedrag van f 15.671.30, waar bij een voordelig saldo van f 3518 De afdelingen Laren, Anna Paulowna en Amsterdam zullen een commissie vormen tot het na zien der rekeningen over 1948. De begroting 1949 sluit, helaas met een nadelig saldo, met een bedrag van f 18.000. Wegens drukke werkzaamheden moest dr. H G. H. Bosch uit Hil versum afstand doen van zijn functie als bestuurslid. Bij monde van de voorzitter werd aan dr. Bosch hulde gebracht voor het vele werk, dat hij gedurende 15 jaar voor de organisatie verrichtte en met leedwezen zag men hem heengaan. Door de afdeling Alkmaar was candidaat gqsteld de heer Wolden- dorp. Het hoofdbestuur zag ech ter liever de plaats van dr. Bosch wederom ingenomen door een arts; de vergadering machtigde daarom het bestuur naar een can didaat uit te zien en de afdeling Alkmaar werd verzocht haar oan- didatuur in te trekken. Bij acclamatie werden de hoofd bestuursleden mr. A. J. M. Hen drix te Amsterdam, dr. J. G. Hoge te Haarlem, H. J. M. Peeperkorn te Heemstede en notaris W. S. Wijnands te Hoogkarspel her kozen. Het voorstel van de afdeling Den Helder om een zuster in algemene dienst te benoemen werd aange houden tot het volgend jaar. De vergadering werd besloten met een causerie door drs. F. Rae- ven over het werk der medisch- opvoedkundige bureaux, waarop wij nog nader terug komen en voorts met een aantal geluids films over de tuberculose-verple- ging en kinderverzorging. TEGELDIEFSTAL OP GROTE SCHAAL Een hoofdopzichter van de ge meente Amsterdam, werkzaam op Schiphol, is gearresteerd wegens diefstal van trottoirtegels. De man had deze diefstal reeds in 1946 ge pleegd, maal het is pas dezer da gen aan het licht gekomen. Hij deed het op vrij grote schaal en verduisterde tegels bij vrachtauto ladingen tcVlijk. Reeds eerder was hij voor dergelijke daden aangehou den en voorwaardelijk veroordeeld. door H. VöLMER FEUILLETON 18. Er kon best een vaardig detective in hem steken! Dit was de manier waarophij te werk moest gaan: zjjn aanleg voor waarnemen en de duceren ontwikkelen, zich gezich ten in 't geheugen prenten, sporen volgen met de hardnekkigheid van een terrier. De lift stopte, de deuren openden zich en een vrouw stapte de hall in, vergezeld door 'n donkere goedge- klede man die werd gevolgd door een chasseur, bijna dubbelgevou wen onder 't gewicht van twee va liezen. August wist niet waarom, maar de dame interesseerde hem. Zij was groot van stuk en had een overvloed van vlammend rood haar. Terwijl hij er over piekerde, waar h(j haar eerder kon hebben gezien, wendde zij zich om ten einde de heer die achter haar kwam, iets te zeggen en op 't zelfde moment vroeg August zich verbijsterd af, of hij waakte dan wel droomde. Nim mer zou de gedachte in hem zijn gerezen als de dame hem niet haar profiel had toegekeerd. Het was 't profiel van mevrouw Hangö! Direct echter hield hij zich voor, dat hjj moest dromen. De bejaarde mevr. Hangö had een gezonde kleur. Deze dame was bleek. Mevrouw Hangö verheugde zich in een formidabele omvang deze was slank. Toen haal de August zich haar profiel weer voor de geest. Het was hem die nacht op de vierde verdieping op gevallen dat mevr. Hangö 'n deuk in de neus had, even beneden de brug. Al het water van alle zeeën wiste niet weg, dat hij zojuist de zelfde neus had gezien! Ook de zelfde vierkante kin en brede on derlip! Plotseling doorflitste hem of het iets ondenkbaars was, dat zij zich een kunstmatige omvang had verschaft, haar gezicht rood gekleurd, zich een grijze pruik op gezet? Met een sprong kwam hq overeind en rende de draaideuren door. Juist hielp de heer zijn dame bij het instappen. Op 't troittoir stond de chauffeur in eerbiedige af wachting. August bereikte de auto toen de heer had plaats genomen en de bestuurder 't portier sloot. „Een ogenblikje, mevrouw Han gö!" riep hij door 't half neergela ten raampje. De mond van de vrouw viel open. Even verscheen 'n vreesachtige uitdrukking in haar ogen. De heer blafte: „Je bent dronken of gek, kerel! Hela, Gustav!" Een vuist als 'n motor trof de nieuw bakken detective opzij aan 't hoofd; zonder een kik sloeg hij tegen de grond. Direct sprong de chauffeur achter het stuur, gaf vol gas en de auto schoot weg. De hotelportier schreeuwe uit alle macht, doch er bevond zich geen politie in de buurt en evenmin een wagen om de acht- tervolging te ondernemen. Dus trachtte de man de gevallene over eind te zetten. Het gelukte niet, de slag had August 't bewustzijn doen verliezen. Met behulp van 'n chas seur droeg de portier de onfortuin lijke hotel-detective de hall binnen, waar deze na een minuut of tien bij kennis kwam. „Je bent je carièrre schitterend begonnen, 'k maak je mijn compli ment!" hoonde de gérant, die was gewaarschuwd. „Een mooie manier van doen, om vlak vóór 't „Sint Olaf" een robbertje te gaan knok ken en als een vaatdoek 't hotel te worden ingedragen! Wat een recla me! Gelukkig was er op dat mo ment niemand in de hall. Houd in 't vervolg je knuisten thuis, wil je?" August maakte een ontkennende beweging en zei met zwakke stem; „Het is niet in me-opgekomen, te gaan knokken, 'k Werd onver wachts neergeslagen door een po- teling van een chauffeur." „Vertel, hoe de vork in de steel zit. Ligt de schuld aan jou, dan ga je de laan uit en ditmaal onverbid delijk!" „Onder alle omstandigheden zal ik de vrouw herkennen en de kerel, die bij haar was evenzeer", ant woordde August onsamenhangend. „Dat is, tenminste iets. 'k Vond het riskant, een gast van 't „Sint Olaf" te arresteren vóór ik absolute ze kerheid had. Die heb ik nu. Waar om schrok zij anders zo?" „Voor den duivel, kerel, spreek geen wartaal!" viel de gérant uit. „Ik kan er geen touw aan vastkno pen!" „Een kwartier geleden verliet mevrouw Hangö 't hotel. Het was haar chauffeur die me de opstopper verkocht." „Wel allemachtig!" Elmblad hief in vertwijfeling de armen omhoog. „Waarom haar niet gearresteerd? Wat ben jij voor een detective?" Söderman's hersenen begonnen weer normaal te functionneren. „Ik wacht nog altijd op de officiële aanstelling, die u me hebt beloofd", verweet hij de gérant. „Zonder die machtiging erkent niemand mjjn bevoegdheid. Mevrouw Hangö was een vrouw op jaren en dik. Deze vrouw was jong en slank. Mevrouw Hangö had grijs haar, deze vuur rood. Toch meende ik haar aan een eigenaardigheid te herkefinen. Om zeker van mijn zaak te zijn, rende ik haar na en riep haar bij de naam. Zij schrok geweldig. Maar de chauffeur sloeg me van de sok ken, zodat zij er vandoor kon gaan." „Hoe zou zij mevrouw Hangö kun nen zijn, als zij in 't geheel niet op haar leek?" (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4