Engeland en de Verenigde Staten zoeken contact met Chinese comm. leiders Bisschoppen, priesters en religieuzen onderscheiden Slot van de Tulpen-Rallye Conferentie Jessup-Malik Samenvoeging van „Oorlog" en Marine" gewenst geacht Prins Bernhard reikte 'n vaandel uit aan Reg. Stoottroepen EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHD Prins Bernhard wijst op ereplicht Zaterdag 30 April 1949 45e Jaargang No. 11552 Sjanghai steeds meer bedreigd Spanning in de politiek Gesneuveld in Indonesië Militaire steun aan Nederland Hatta naar Bangka Vorming van Westduitse staat Begroting van Oorlog ff Nationalisatie van Britse gasfabrieken Kroniek en Kritiek De Paus sprak tot de priesters Klassementsproef handicap voor grote wagens Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., Inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, tel 2046 (2 lijnen), K 2200DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 WIJ MAAKTEN reeds eerder mel ding van de mening van mr. v. d. Goes van Naters, dat de benoeming inmiddels een feit geworden van twee staatssecretarissen, nl. aan Oorlog en aan Marine, politie ke moeilijkheden zou kunnen ver oorzaken. Uit een beschouwing in „Het Parool" 'blijkt nu, dat er in de Partij van de Arbeid een stroming bestaat, die meent, dat geen genoe gen genomen kan worden met het feit, dat er onder deze twee be noemden zich geen socialist be vindt. Zelfs wordt gesproken van de „eis," dat een derde staatssecretaris nl.voor de luchtmacht benoemd zou worden, wel uit socialistische kring. Gebeurt dat niet, dan zou het wel eens kunnen zijn, dat aan de P.v.d.A.-ministers in het kabinet duidelijk werd gemaakt, dat zij maar moesten retireren. De vér gaande consequenties zouden lei dende figuren in de P.v.d.A. willen aanvaarden. De parlementaire redacteur van het „Handelsblad" maakt melding van politieke spanningen rondom het wetsontwerp inzake de P.B.O. Herinnerd kan worden aan de ver klaring van mr. v. d. Goes, op het Partijcongres van de P.v.d.A., dat deze partij ten aanzien van tege moetkoming op dit punt niet verder kan gaan. Een zeer belangrijk ontwerp, dat nog op behandeling wacht, is dat inzake de regeling van de materiele oorlogsschade. Ook hier sterke te genstellingen tussen K. V. P. en P.v.d.A. Parlementaire spanning is ook te verwachten rondom de komende in terpellatie inzake de afgebroken onderhandelingen over de onderwij zerssalarissen, waarbij de critiek op de houding van de regering vrij al gemeen is. Een en ander heeft wel tot ge volg, dat de komende weken zullen behoren tot de zeer spannende in ons politieke en parlementaire le ven! TELEFOONVERKEER MET BERLIJN Op 1 Mei a.s. zal het telefoon verkeer tussen Nederland en de drie westelij ké sectoren van Ber lijn officieel worden geopend on der dezelfde beperkende bepalin gen als in het verkeer met de drie westelijke bezettingszones van Duitsland van kracht zijn. De tot dusver uitgereikte doorlopende vergunningen voor het telefoneren met de drie westelijke bezettings zones van Duitsland zijn van 1 Mei af ook geldig voor de drie ge noemde sectoren van Berlijn. Jacob Malik, de Sowjet-Russische gedelegeerde bij de V.N. en dr. Jes- sup, de Amerikaanse reizende am bassadeur voor internationale on derhandelingen, zijn gisteravond in het hoofdkwartier van de Sowjet- delegatie bij de V.N. te New York aangekomen. Men verwacht, dat Malik aan Jes- sup een tijdschema voor de ophef fing van de Berlijnse blokkade en het begin van de zitting van de raad der ministers van buitenlandse zaken der grote vier heeft over handigd. Na afloop wil Jessup Cadogan en Chauvel, de Britse en Franse ge delegeerden bij de V. N. ontmoeten. GROOT BRITTANNIË EN DE VERENIGDE STATEN zullen contact zoeken met de Chinese communistische autoritei ten. Beide landen hebben kort geleden hierover van gedachten gewisseld en zij achtten het raadzaam, de consuls in het door de communisten bezette deel van China aan te houden, !en en ander houdt echter geenszins in, dat de communistische regering door de betrokken landen als wettig wordt erkend. In Sjanghai, waaraan de com munistische legers voorbij trek ken, verwacht men een nieuwe aanval op de 500 mijl lange natio nalistische verdedigingslinie in het zuiden. Naar gemeld wordt hebben de nationalistische troepen sterke stellingen in Woekang ingenomen, dat ten zuid-westen van Sjanghai een sleutelpositie in de linie van Tsjekiang naar Nantsjang, in het noorden van Kingsi, inneemt Naar verder gemeld wordt, be vindt zich een communistische ko- lonne op slechts 25 mijl ten noor den van Hangkou. Ten oosten van het Tai-meer rukt een andere com munistische kolonne op naar het strategische punt Kasjing. Op de oostelijke flank rukt een kolonne op naar Sjanghai. Naar gemeld zou deze zich op een afstand van 35 mijl van de stad bevinden. Op grond van de nieuwe militaire maatregelen zijn te Sjanghai meer dan 1000 ,onge- De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 24 Febr. 1949: Sold. Ie kl. C. Rietveld-uit Rijswijk (Z.H.). Gesneuveld 4 April 1349: Sold J. A. Vermaas uit Oud Beyerland. Gesneuveld 11 April 1949: Korp. A. F. Hilgerink uit Almelo. Gesneuveld 12 April 1949: Huzaar J. F. A. M. de Beer uit Nistelrode (N.Br.). 2e It K. J. M. Bloemen uit Venlo. Sold. Ie kl. N. J. D. Theuns uit Hilversum. Gesneuveld 13 April 1949: Sold. J. C. van Erp uit Waspik (N.B.). Sold. C. F. M. van Kleef uit Boxtel. Gesneuveld 16 April 1949 Sold. J. H. M. Nederveen uit Helmond. Gesneuveld 17 April 1.949: Sold. P. J. Lennertz .uit Maastricht. Sold. D. Meijerhof uit Gro ningen. Gesneuveld 19 April 1949: Sold J. H. W. Dekker uit Kampen. Gesneuveld 20 April 1949: Serg.-majoor H. W. Bos uit Wassenaar. Huzaar le kl. A. Bosman u't Aalsmeer. Sold. J. H. Dolman uit Apel doorn. Gesneuveld 21 April 1949- Sold, le kl. F. Jonkers uit Zutphen. Gesneuveld 22 April 1949: Sold, le kl. J. M. van der Erve uit Amsterdam. Gesneuveld, datum onbe kend (na vermissing): Sold J. J. Tegelaar uit Leiden. De twee Amerikaanse vliegeniers Bill Berris en Dick Riedel hebben het gepresteerd 1008 uur en twee minuten met hun één-motorig vliegtuig in de lucht te blijven. Hiermee hebben nij een nieuw wereld-uur record gevestigd. Een tienduizend koppige menigte, waaronder hun vrouwen en kinderen, wachtten de nieuwe recordhouders op. wenste personen" gearresteerd, die gedeporteerd zullen worden. Volgens plaatselijke berichten bevindt de nationalistische vredes- delegatie zich te Peiping in hech tenis. In Hongkong melden zich vele vrijwilligers. Men vreast, dat zich op initiatief van communis ten stakingen in vitale bedrijven zullen voordoen. In scheepvaartkringen te Sin gapore werd heden vernomen, dat de meeste Britse, Amerikaanse, Nederlandse en Deense scheep vaartmaatschappijen in Sjanghai, in het kader van de door haar onderhouden geregelde scheep vaartverbindingen met havens in het Verre Oosten, zullen blijven aandoen. De buitenlandse kolonies in Sjanghai, met uitzondering van de Amerikanen en wit-Russen, zul len in de stad blijven. OPPOSITIE IN AM. CONGRES WORDT VERWACHT WASHINGTON, 29 April A.N.P./ Aneta. Volgens Aneta's diploma tieke correspondent te Washington wordt verwacht, dat de komende debatten in het Congres over de goedkeuring van het Amerikaanse regeringsprogram voor militaire steun aan de landen van het Atlan tisch Pact een krachtige controverse zullen uitlokken over de voorwaar den van de militaire steun aan Nederland. Verschillende leden van de Amerikaanse Senaat, die onlangs zich uitspraken voor intrekking van alle Marshall-steun aan Nederland, aldus de correspondent, zullen zich ongetwijfeld ten sterkste kanten tegen iedere verscheping van mili taire uitrusting naar Nederland, als niet eerst de Indonesische kwestie volledig geregeld is voordat het de bat in het congres een aanvang neemt. DR. J. F. RÖTTGER HOOGLERAAR Het bestuur der Sint Radboud- stichting heeft besloten de heer èr'T?* Ju.^öttSer, lector aan de R. K. Universiteit, te bevorderen tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijs begeerte. De leeropdracht van dr. Röttgei lVtt CltlTfAV r, J am J TVi i BATAVIA, 29 April (Aneta). Moh. Hatta is hedenochtend naar Bangka vertrokken na een verblijf van vijf dagen te Batavia, waar hij een reeks informele besprekingen heeft gehad met dr. van Royen, Merle Cochran, de leiders der fede rale deelstaten en anderen. Intussen heeft hedenochtend we derom een informele ontmoeting plaats gehad tussen Moh. Rum en dr. van Royen. Het is nog steeds niet bekend, wanneer de volgende vergadering onder auspiciën van de commissie der V. N. zal worden gehouden, doch welingelichte zegs lieden zijn van mening, dat dit be gin volgende week zou geschieden. Het Republikeinse antwoord op de Nederlandse zienswijze ten aanzien van de terugkeer van de Republi keinse regering naar Djokja is nog niet formeej ingediend. ONGEACHT CONFERENTIE FRANKFORT. 29 April (Reuter). De Britse en Amerikaanse mili taire gouverneurs hebben vandaag de premiers van de dubbelzone me degedeeld, dat zij verwachten een West-Duitse staat te stichten onge acht een eventuele nieuwe confe rentie der vier bezettende mogend heden. EEN-EN-TWINTIG BIGGETJES De Nederlandse veestapel zal spoedig weer op het peil van voor de oorlog zijn, zo is dezer dagen meegedeeld. Een belangrijke bij drage daartoe werd gisteren ge boekt op een boerderij te Borne- broek. waar, als unicum in de ge schiedenis der varkensfokkerij, een varken een-en-twintig bigge tjes kreeg. DODELIJKE AANRIJDING Op de Boulevard te Schevenin- gen nabij de Keizerstraat werd de 68-jarige voetganger G. H. Hoorn- sma, toen hij de rijweg overstak, aangereden door eenauto en op slag gedood. In het diep geheim worden op verborgen plaatsen in de bossen van Java inlanders ingewijd in de guerilla-tactiek door de solda ten van de T.N.I. Een exclusieve opname van deze guerilla- school in Midden-Java. De navolgende bisschoppen, pries ters en religieusen werden onder scheiden Benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: Z. Hw. Exc. Mgr. H. Leven, Apo stolisch Vicaris van de Kleine Sun- da-eilanden; Z. Hw. Exc. Mgr. L. J. Th. van der Veen Zeppenfeldt, Apo stolisch Vicaris van de Nederlandse Antillen; mgr. dr. F. J. Féron, vi caris-generaal, kanunnik en presi- Aan de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der com missie van rapporteurs uit de Eer ste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk 8a van de Begroting van Oorlog ontlenen wij het volgende: De bezorgdheid door vele leden geuit, dat Nederland, ondanks de bij voortduring ernstig blijvende internationale toestand, in Europa vrijwel weerloos is, wordt door de minister ten volle gedeeld en hij ziet het als zijn voornaamste taak om aan deze verontrustende toe stand zo snel mogelijk een einde te maken. De opbouw onzer krijgsmacht zou - vyvuuw uuz,cj. xvij-jHsinacin zuu kimde" P "Dmtse taal" I geheel onmogelijk zijn, indien niet 1 met reden mocht worden berekend Z.K.II. Prins Bernhard heeft Vrij dagmorgen als inspecteur-generaal der Koninklijke Landmacht in naam van H.M. de Koningin aan het re giment stoottroepen in Den Bosch een vaandel uitgereikt. De plech tigheid, waarvoor zo wel van de zij de der burgerij a's uit militaire kringen grote belangstelling be stond, geschiedde op de parade te Den Bosch. Van de vele autoriteiten, die bij de plechtigheid aanwezig waren, noemen wij mr. W. F. Schokking, Minister van Oorlog en van Marine a.i. en luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, chef-staf. Na de Inspectie door de Prins van de troepen, las de adjudant van Z.K.H. het Koninklijk Besluit van 13 Juni 1946 voor, waarbij aan het regiment een vaandel werd toege kend. Hierna sprak de Prins de troep toe. Z.K.H. memoreerde de opmars van het regiment op 21 September 1944 en zeide blij te zijn, dat daarbij ook enkele van zijn oude kameraden betrokken waren geweest. Het regiment had reeds een traditie geschapen, zo zeide Z. K.H. verder. Er werd gevochten NA-INLEVERING ONGELDIGE MUNTEN Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat de destijds aange kondigde laatste gelegenheid tot na-inlevering van halve guldens, halve stuivers en halve centen zal worden opengesteld van 1 Mei tot en met 15 Juni 1949. Na deze ter mijn zal de mogelijkheid tot om wisseling van de genoemde mun ten definitief zijn gesloten. De omwisseling kan plaats hebben bij alle postkantoren, bij- en hulp kantoren der posterijen en post stations en de halve gulden bo vendien bij de hoofdbank, de bij bank en de agentschappen van de Nederlandse Bank N.V. onder moeilijke omstandigheden in Zeeland, Brabant, Limburg en Duitsland. De Prins sprak vervolgens over Je mannen, die voor ons volk op de bres staan. Hjj zeide, dat de wij ze waarop zjj hun plicht doen, zeer bijzonder is. Er wordt daar veel meer geëist van het moreel dan er gens anders. Hierna deed Z. K. H. een beroep op het Nederlandse volk om de mannen, die grote of fers brengen voor ons volk niet te vergeten. Dit legt de overheid zowel als de particulier de grote verplichting op om deze mannen als zij terugkeren een plaats in de burgermaatschappij te geven, waarop zij recht hebben. Dit vaandel is een symbool waar onder u allen met moed, beleid en trouw op de bres zult moeten staan. „Moge ik dan, zo zeide Z.K. H. tenslotte tot de commandant-ko lonel C. Walraven, dit vaandel aan overdragen," en de Prins reikte bij deze woorden het Oranje-vaandel, waarop in het midden een grote gouden W. is geborduurd, over. LONDEN, 29 April (A.P.). Op 1 Mei worden de Britse gasfabrie ken genationaliseerd. Zij zullen daarmee de zevende belangrijke industrie zijn, die sinds 1945 door de Labour-regering in publiek eigen dom wordt gesteld. De staat neemt door de nationa lisatie 1.046 gasfabrieken over, die het eigendom zijn van 771 particu liere maatschappijen en 276 gemeen ten. De totale waarde bedraagt 265.000.000 pond. Het compensatiebedrag is nog niet vastgesteld, maar geschat wordt, dat de staat in de vorm van Britse gas-aandelen tussen de 175,000.000 en 200.000.000 pond aan de aandeelhouders zal betalen. op de verstrekking van een belang rijk deel van het benodigde mate rieel uit door de V.S. van Noord- Amerika daartoe beschikbaar te stellen voorraden. Hetgeen ter zake door ons zelf zal moeten worden gedaan zal, voor wat betreft het onderhavige hoofdstuk der rijksbe groting, uitdrukking moeten vinden in een suppletoire begroting, welke bij de regering onderwerp heeft uitgemaakt van langdurige en diep gaand overleg en welke de minister zich voorstelt eerlang aan de Sta- ten-Generaal aan té bieden. De minister is overtuigdgeraakt van de wenselijkheid, dat de leiding der defensie-aangelegenheden in één hand blijve. Niet alleen zijn er tussen de beide thans bestaande defensie-departementen vele aan rakingspunten en kunnen zodoende dupliceringen worden voorkomen dan wel opgeheven, doch vooral ook blijkt het bij het internationaal overleg, dat omtrent defensieaan gelegenheden thaijis regelmatig ge voerd wordt, noodzakelijk, dat ook daaraan van Nederlandse zijde wordt deelgenomen door een minis ter, die, evenals zijn ambtsgenoten van de andere Unie-partners, het gehele veld der defensie kan over zien. De consequentie hiervan zou zijn de ministeries van oorlog en van marine samen te voegen tot een ministerie van landsverdediging en de minister acht dit uiteindelijk dan ook de beste oplossing. ÉEN CONTROLEDIENST BIJ ECONOMISCHE ZAKEN Van bevoegde zijde deelt men mede, dat op het ministerie van Economische Zaken voorbereidin gen worden getroffen voor samen voeging van de prijscontröledianst P.C.D. en de Centrale Dienst voor de Economische Controle (C.DE. C.). Wanneer deze fusie tot stand gekomen is zal er bij Economische Zaken dus een controledienst zijn, welke zowel met de controle op naleving van de prijsvoorschriften belast zal zijn, als met de con trole op alle andere economische voorschriften, welke liggen binnen de sfeer van de werkzaamheden van het ministerie. Post voor Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" De gelegenheid wordt openge steld gewone en aangetekende brieven en briefkaarten te ver zenden naar de opvarenden van Hr. Ms. Torpedobootjager „Tjerk Hiddes", welk oorlogsschip op zijn reis van Indonesië naar de Neder landse Antillen de havens Hono lulu (Hawaii), San Diego (Cali- fornië) en Willemstad (Curagao) zal aandoen. De voor de opvarenden bestem de correspondentie behoort voor Honolulu uiterlijk te worden ge post op 4 Mei, voor San Diego op 16 Mei, voor Willemstad op.31 Mei a.s. De stukken behoren volledig vol gens het Binnenlandse tarief met Nederlandse frankeerzegels te zijn gefrankeerd en te zijn voorzien van twee elkander snijdende lij nen, over bet gehele adres lopen de van de ene hoek naar de an dere dent van het Grootseminarie te Roermond. Benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau: De Hoogeerwaarde Heer A. W. G. M. Wiegerink, Deken en pastoor te Utrecht; de Hoogeerwaarde Heer L. I. D. B. Buve, Deken en pastoor te Groningen; De Zeereerwaarde Heer C. P. van der Salm, pastoor te Delft; de Hoogeerwaarde Heer J. J. de Kroon, ere-kanunnik en pastoor te 's-Hertogenbosch; de Hoogeerwaarde Heer A. C. J. M. Asselbergs, kanunnik en pastoor te Breda; de Zeereerwaarde Heer R. H. M. Verhoeven, reserve-aalmoe zenier met de rang van luitenant kolonel; de eervol ontslagen vloot- aalmoezenier, de Zeereerwaarde Heer F. P. M. van de Vliet. Benoemd tot ridder In de Orde van Oranje Nassau: de kapitein aalmoezenier J. A. van Gestel. Bevorderd tot officier in de Orde van Oranje Nassau: Moeder Maria Imelda (in de wereld Christine Es- ser), generaal-priorin van de Con gregatie van de Zusters Dominica nessen van Bethanië te Venlo. Is toegekend de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau: In zilver aan: Soeur Marie Hu- bertine (in de wereld mej. J. C. Wintmans), fröbelonderwijzeres te Heer (L.). Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: Moeder Sophie (in de wereld mej. C. M. Franken), moeder-overste der Zusters van Et- ten te Sambas, (Indonesië); Frater M. Realino (in de wereld F. J. A. Jansen), onderwijzer bij het bijzon der katholiek onderwijs op Curagao; Zuster Maria Georgini (in de we reld mej. M. L. J. van Meyel), on derwijzeres op St. Maarten. Benoemd tot broeder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: Broeder Gallus (in de wereld C. van der Lith), broeder-missionaris te Flo- res. Standspolitiek. (Fr. O.). In de Opmars van 22 April schreef iemand uit 't Gooi hij noemt zich Jan de Gooyer 'n ingezonden stuk over „De Standorganisaties en de Candidaat- stelling," dat ons uit het hart ge grepen is. „In de Gooise landouwen schijnt men eigenaardige opvattin gen te huldigen t.a.v. candidaatstel- lingen," zo schrijft de Gooyer en hij haalt dan enkele frappante staaltjes aan van politiek, bedreven door bestuurders en andere instan ties van standsorganisaties, aan welke het bij van 1916 daterende Bisschoppelijke bepaling verboden is politiek te plegen. En hij vraagt dan, of dit niet de spuigaten uit loopt. Nu, dat doet het inderdaad, doch de heer de Gooyer zij getroost, want wat hij signaleert, is niet iets specifieks Gooi's. Ook in ons gewest hebben de standsorganisaties de een meer, de ander minder, al dan niet met medewerking van de KV P-besturen openlijk of bedekt, zich met de candidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezing be moeid. Men gaat naar vergaderingen van een politiek advies-commissie met een vooraf-klaargemaakte ver deling van de zetels tussen de standsorganisaties. Bestuurderen van KVP-afdelingen durven het zelfs bestaan aan de redactie van een krant berichten over candidaat stelling en uitslagen van de gros lijststemming door te geven, waarin de candidaten als vertegenwoordi gers van diverse standsorganisaties worden ingedeeld. Wij hebben zelfs een oproepbiljet voor ons liggen van een der afdelingen van de KV P in ons gewest, waarop de can didaten in drie groepjes: arbeiders, tuinders en middenstanders, zijn onderverdeeld en verdere aanwijzin gen gegeven worden voor de door de standsorganisaties gewenste verdeling der zetels. Dit gaat in derdaad te ver. Zijn er geen andere kiezers dan alleen leden van standsorganisaties? Of zijn die an dere KVP-leden alleen maar goed, om een politiek advies erdoor te helpen jagen? Het wordt tijd, dat de reglementen voor de gemeente raadsverkiezingen eens door hogere partij-instanties onder de loupe ge nomen worden, waarbij dan radi caal afgerekend dient te worden met elke vorm van groeps-dicta- tuur. Ter gelegenheid van de zesde verjaardag van het Leonpano dia- nagni pontificale college heeit Z H de Paus op het Vaticaan tot een groep van 500 priesters verklaard, dat de kerk geen werkeloze toe schouwster kan zijn, waar de mens heid thans op een beslissend punt in haar geschiedenis is gekomen. Het bedrog, dat de wereld regeert moeten wij bevechten met waarheid egoime met christelijke broeder schap en de geest van corn—tie met reinheid, zo zeide de Paus. „Deze tijd verlangt van de pries ters krachtiger deugd, vuriger ijver en moediger vastbeslotenheid. De priesters moeten offeren en wer ken". De klassementsproef, welke gis terenmiddag op het 't te Zand- voort werd gehouden, vormde het laatste technische deel van de 1ste Tulpenrallye, die door de regionale automobielsportclub RAC-West ge organiseerd werd. Op het rechte eind voor de tribu ne had men het traject voor deze klassementsproef op zodanige wijze uitgezet, dat heel wat rijkunst voor een foutloze uitvoering nodig was. Vanuit een door oliebiikjes afgezet te „garage" van 3 meter breed moesten de wagens vertrekken. Op 85 m. afstand van de startlijn werd een midden op de weg staande paal gepasseerd, vervolgens een 20 m. lang pad doorgereden, hierna op 'n breedte van 9 meter een tweede paal gerond en dan volgde dezelfde weg terug naar de startlijn, waarop a chëval, d.w.z. de voorwielen er over, de achterwielen er voor, moest worden gestopt. Ook de grenzen van het 9 m. brede gedeelte en het smalle pad werden door olieblikjes aangegeven. De moeilijkheid van deze proef zat voornamelijk in het ronden van de tweede paal. Voor de grote wa gens vormde deze manoeuvre een grote handicap, immers steeds moest gebruik worden gemaakt van de achteruitversnelling. De kleine types, zoals Volkswagen, Simca en Morris wisten daarentegen de draai vaak ineens te maken waardoor veel tijd werd bespaard. Door ge durfd slippen konden echter ook enkele grote wagens zonder veel tijdverlies ineens keren. Bij de tweede maal dat alle wa gens dezelfde proef nogmaals af legden (de beste prestatie gold) speelden de zenuwen nog a] eens 'n rol. De Gatse-equipe Barendregtv. Ellinkhuizen maakte het beste to taal van de dag en nam hierdoor, aangezien ook deze ploeg strafpunt- loos was, tevens de kop. Buitengewoon was ook de wijze waarop madame Trouls van de Franse dames-equipe Mad. Trouis— Mad. Gatsonides haar Simca be stuurde. Foutloos en zeer snel legde zij het traject af en waarschijnlijk veroverde zij hiermede de dames- prijs. Zowel Appleyard, Koks als Hoogeveen bleven onder hun totaal van 's morgens en het begon er al aardig op te lijken, dat Barendregt aan de kop zou blijven, toen de Engelse Ford van WhartonCooke hem overtrof. Het totaal van Whar ton was zo laag, dat hij zich onbe dreigd als snelste van deze proef handhaafde. Intussen waren bij de controle commissie protesten binnengekomen tegen deelnemers, die voor de klas sementsproef iets aan hun remmen hadden veranderd, zodat de wagen bij het draaien om de paal eerder en in heviger mate slipte, dan bij normale conditie van het rem-sy- steem het geval zou zijn geweest. Deze deelnemers werden na afloop van de klassementsproef voor een extra wagenkeuring opgeroepen. Pas nadat deze keuring is afge lopen en men met de berekening van de totalen is geëindigd kan de de finitieve uitslag van deze Tulpen- raillye bekend worden gemaakt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1