Het bezoek vandr. Valentine Zeldzaam jubileum bij de firma Hoogenstraaten FILMS VAN DE WEEK PAG. 2 Zaterdag 30 April 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN N.V.ALKMAAR5E WASSERIJ Goud en zilver voor zes personeelsleden De 14e Ronde van Alkmaar BöKKERINK'S STOF Ieders lof! Valencienne doorrij'gkanf- A. Bökkerink f N 1 WEERSVERWACHTING Laatste nieuv/s Vraagt G.B. BEHANGSELS Marktberichten 'O Nadat dr. Alan Valentine gistermorgen de Alkmaarse Kaasmarkt had geopend, begaf hij zich in gezelschap van de burgemeester, mr. dr. j. H. Wytema en een aantal genodigden naar de grote zuivelfabriek „Aurora" te Opmeer. Aldaar werd het gezelschap door de assistent-directeur, de heer K. Hornstra, verwelkomd, die de hoge gasten door het bedrijf leidde. Met belangstelling nam dr. Valentine kennis van de wijze, waarop de kaas gemaakt wordt. Aan het slot van de excursie werd hem namens de directie een kaasje aangeboden, waarvoor de leider van de ECA- missie zich zeer erkentelijk toonde. Terug in Alkmaar, begaf het ge zelschap zich naar Hotel „Victory," alwaar het gemeentebestuur dr. Valentine en de andere genodigden aan een uitstekend verzorgde lunch noodde. Burgemeester Wytema richtte een speciaal woord van wel kom tot dr. Valentine en noemde het een grote eer, dat de leider van de ECA-missie zich bereid ver klaarde de Alkmaarse Kaasmarkt te openen. Onder de Amerikaanse toe risten wordt de kaasmarkt als een van degrootste bezienswaardighe den beschouwd en de propagandisti sche waarde van de markt mag on geëvenaard genoemd worden. U, mr. Valentine hebt kennis genomen van de kaasmarkt, die niet alleen een lokale gebeurtenis is, maar te vens een nationale propaganda voor een nationaal product. Als u terug gaat naar de States, hoop ik, aldus de burgemeester, dat u overtuigd zult zijn van de eeuwigdurende vriendschap tussen het Amerikaan se en Nederlandse volk, welk laat ste op ieder gebied tot samenwer king bereid is. Ik hoop tevens, dat u in uw hart een warm hoekje zult houden voor deze mooie stad. Vervolgens richtte mr. dr. Wyte ma zich tot de heer D. J. Scheffel, voorzitter van Alcmaria VVV en secretaris van de Kamer van Koop handel. Spr. deelde mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft de heer Scheffel te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Hij wenste de voorzitter van de VVV van harte geluk met deze ho ge onderscheiding. Dr. Valentine. Mede namens mrs. en mr. Mayer dankte dr. Valentine voor de eer, om de Alkmaarse Kaasmarkt te mogen openen. Hij had het met plezier gedaan en het speet hem slechts, dat zijn echtgenote in ver band met de ziekte van hun doch tertje niet in de gelegenheid was geweest dit bezoek aan Alkmaar mee te maken. Reeds lang voordat ik uit Amerika vertrok, aldus dr. Valentine, had ik over deze Kaas markt gehoord. In Nederland waren twee grote bezienswaardigheden. De Kaasmarkt in Alkmaar en de Bloemenmarkt in Aalsmeer. Spre kende over de economische waarde van de historische markt, zeide spr., dat er voor vele producten in Ame rika kansen waren en daarom zeer zeker ook voor kaas. Daarvoor is echter een aandachtige studie van de Amerikaanse markt nodig. Er zullen plaatsen zijn, waar geen WE5TERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WASBEHAN DELING (Advertentie) REGELING STILLE OMGANG ALKMAAR. A.s. Zondag 8 Mei zal de jaarlijkse Stille Omgang ter ere van het H. Bloed weer gehou den worden. Om 12 uur is er in de 3 Parochiekerken een kort Lof met toespraak; ca. 1 uur komen alle deelnemers samen op de Laat, waarna de Omgang zal beginnen. Na de Omgang ca. 2 uur is er een plechtige gezongen H. Mis, we derom in de Parochiekerken. Voor de deelnemers van de Buitenafde lingen is de St. Josephkerk aange wezen, voor de deelnemers v. d. Rijwielclub de St. Laurentiuskerk a. d. Verdronkenoord, terwijl de deelnemers uit de stad in de St. Dominicuskerk verwacht worden. Zeer velen, ook van buiten; zul len dit jaar weer de traditionele „Meyendach" gaan houden. In de stilte van de nacht zullen de om- gangers weer trekken langs de zelfde weg die onze voorvaderen trokken, biddend om de goede God te danken voor het wonder wat Hij in Alkmaar gewrocht heeft. Zoals God in 1345 in Amsterdam qps een wonder gaf in Zijn H. Hostie, zo gaf Hij ons in 1429 een wonder in Zijn H. Bloed. En zoals Christus, ons Zijn H. Lichaam en Bloed naliet op het Altaar, zo is ook de verering van Zijn H. Hostie met Zijn H. Bloed in Alkmaar, in Amsterdam zo nauw verenigd Laten dus de omgangers die elk jaar naar Amsterdam gaan om Hem in Zijn H. Hostie te eren, ook Hem komen eren in Zijn H. Bloed. Wij vragen ook aandacht voor de intenties waarvoor de omgang ge houden wordt: De Hoofdintentie „Voor allen die om hun Godsdienst vervolgd worden en voor de beke ring van de Communisten", is zo juist voor onze tijd. De verdere intenties: „Zegen over onze Rege ring" „Voor onze mannen in Indië" en „Bekering onzer dwa lende medeburgers". En wie heeft geen speciale intentie om daarvoor zijn nachtrust en zijn gebed, aan God op te dragen? Laten zeer ve len deze jaarlijkse omgang mede maken. In de St. Laurentiuskerk de kerk vah het H. Bloed, waar ook de Reliek van het Heilig Miraculeus Bloed, bewaard wordt, zal ook op deze Zondag Kerkelijk het H. Bloed gevierd worden. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie voorkomende in dit nummer. kaas verkocht kan worden, maar aan de andere kant zag dr. Valen tine vele mogelijkheden. Van groot belang is de propaganda en recla me. Zoals Frahkrjjk bekend staat om zijn parfum, Engeland om zijn wollen stoffen en Parijs om zijn mode, zo moet Alkmaar om zijn kaas bekend worden. Het toerisme is hierbij van onschatbare waarde. Als deze toeristen in de States te rugkeren met de mededeling, dat zij de beste kaas in Nederland ge geten hebben, dan hebt u een kos teloze en zeer waardevolle reclame. Dr. Valentine wekte de aanwezigen op de reputatie van de Nederland se kaas op te bouwen, alle energie aan te wenden en daarbij dan het onvermijdelijke risico te nemen. Dan kan het niet anders of uw kaas. zal op de Amerikaanse markt een graag gezien product worden tot heil van u en van uw land, dat in de laatste jaren met behulp van de ECA-steun reeds zoveel gedaan heeft. Het probleem van de export is belangrijk en alleszins een gron dige studie waard. Kaasmarkt verzekerd. Ir. B. v. Dam, directeur van het Bedrijfschap Zuivel deed vervolgens een zeer belangrijke mededeling. Hij was overtuigd van het belang van de kaasmarkt voor de Noord- Hollandse kaas en het toerisme en was tevens op de hoogte van de zorgen, welke aan liet voortbestaan van de kaasmarkt gepaard gaan. Het verheugde de heer v. Dam namens de minister te kunnen me dedelen, dat voor dit jaar geen zorgen behoeven te worden ge maakt. De voortzetting van de kaasmarkt is dit jaar verzekerd en spr. hoopte, dat men zich ook in de komende jaren geen zorgen meer behoefde te maken. Dit bezoek had ir. v. Dam overtuigd v. d. propagan distische waarde van de kaasmarkt. Met belangstelling zou hij naar de markt blijven" uitzien en hij hoopte, dat zij nog vele jaren zal blijven voort bestaan. dhr. D. Boreel. De directeur van de ANVV, jhr. D. Boreel wenste in de eerste plaats de heer Schoffel geluk met zjjn onderscheiding, hetgeen hij een eer noemde voor het VVV-wezen. Spr. bracht dank aan dr. Valentine voor de wijze,, waarop hij de be langstelling voor het toerisme heeft bevorderd. Jhr. Boreel hoopte, dat de Amerikaanse gast, ook als hij op 1 Juli naar Amerika is terugge keerd om het presidentschap van de Universiteit van Wrightchester te aanvaarden, nog vele malen in Nederland zou komen. Vroeger, al dus spr., was er een gezegde „trade follows the flag''. Thans is de vlag veranderd in het bezoek van toeris ten. Waar de toeristen en de zaken man op zakenreis een goede indruk opdoen, volgt de handel Jhr. Bo reel wenste de burgemeester veel succes met de Kaasmarkt en een voorspoedig seizoen. Nadat dr. Valentine in het gas tenboek van het Victory Hotel nog zijn waardering voor deze blijde dag en de uitstekende lunch op schrift had gesteld, behoorde dit officiële en zeer waardevolle be zoek tot het verleden. ALKMAAR. In de grote expe ditiehal van de Conservenfabriek van dó firma v/h W. Hoogenstraa ten werd Gistermorgen een specia le bijeenkomst van directie en per soneel gehouden, om een zestal per soneelsleden, die hun jubileum vier den, te huldigen. Het waren de heren J. Wortel, J. Fernée en P. Wortel, die ieder veer tig jaar aan het bedrijf waren ver bonden, en de heren Andr. Fernée, Ger. Ferneé en J. Peperkamp, die 25 jaar in dienst waren. In de versierde zaal werden de jubilarissen allereerst toegesproken door de directeur, de heer F. L. Driessen, die de feestelingen ver welkomde, waarna de heer L. Klei boer, die met mr. J. H. de Vos tot Nederveen Cappel namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel van zijn belangstelling blijk gaf, in korte woorden aantoonde, hoe deze werkers het doel van deze maatschappij, nl. de bevordering van Nederlands welvaart, door hun onvermoeid werken hebben ge steund. De heer Kleiboer overhan digde daarna de gouden jubilarissen een gouden medaille van de maat schappij, terwijl hij de zilveren ju bilarissen een zilveren legpenning aanbood. De president-commissaris van de N.V., dr. Driessen, sprak vervolgens de feestelingen toe en overhandigde hen namens de N.V. een enveloppe met inhoud. De heer A. Keiler, di recteur, gewaagde van de prettige verstandhouding in het bedrijf en Zondag 1 Mei zal de 14e ronde van. Alkmaar worden verreden. Nu de inschrijvingen allen binnen zijn, kunnen we zeggen dat de sterkste amateurs aan de start zullen ver schijnen. Allereerst noemen wij dan van zelfsprekend onze plaatselijke Fa voriet Jn. Hennink. Deze zal zeker zjjn best doen om weer een zo goed mogelijk figuur te slaan. Ook de renners uit de Zaanstreek, Duif en Hooijschuur, zullen deelnemen. Laatstgenoemde won vorige week de ronde van Medemblik. En daar is ook de winnaar van t vorig jaar, Witteveen. Ook hij zal ongetwijfeld alle krachten inspan nen om nu de Wisselbeker van ,Het Vrije Volk" in zijn bezit te krijgen. Wij zouden nog meer namen kun nen noemen en kansberekingen kunnen geven, maar voorspellingen zjjn zeker niet te maken! Een veld van tachtig amateurs is een waarborg voor een levendige strijd. Voor de nieuwelingen geldt het zelfde als voor de Amateurs, de sterksten zijn present. Voor de wielers-liefhebbers valt er Zondag weer heel wat te genie ten. A. F. C.-nieuws ALKMAAR. Zaterdag 2.45 u. LimmenAFC. 2.30 uur: AFC 4Kolp. Boijs 2, Zondag: AFC 3Wieringerm. 2. Jun. AFC a—GVO a, AFC b—Vi tesse b. Adsp. AFC eAlw. For ward c. Het eerste speelt in een tournooi te Limmen, waarvoor een beker en lauwerkrans zjjn uitgeloofd. Zorgt dat er een prijs in de Kaasstad te recht komt. Het derde en vierde werken nog een restant af voor de competitie. De Jun. a. hebben de taak om te winnen voor de kleine kans, die ze nog hebben. De Jun. b. en asp. e. houden ook de naam AFC hoog! a.s. Maandag 2 Mei ledenverga dering bij Beemster. Voor de a.s. Maandag te houden ledenvergade ring stond de agenda in de AFCer, dit was tevens bedoeld als enige convocatie. Houdt Maandag vrij. Ook de adsp. in het tournooi wen sen wij succes toe. overhandigde de jubliarissen prachtige bloemstukken. Vele waarderende woorden werden er nog gesproken door de bedrijfslei ders Schreuders en Robert en de procuratiehouder, de heer P. J. Kuymans, die namens het personeel cadeaux aanbood. De heer J. van Dalen, personeelslid, huldigde de jubilarissen in dichtvorm. Tot slot sprak, namens de zes feestelingen, de heer Andries Fernée een dank woord, waarna men nog geruimen tijd gezellig bijeen bleef. VOOR HET WOONWAGEN PAARDJE! Van heinde en verre ALKMAAR Wij zijn niet onte vreden over de oogst van de 4e dag. Een abonnée uit Eindhoven stuurde een gulden; „hopelijk heeft u in tussen het geld voor het paardje al bij elkaar, want uw stukje zal wel indruk gemaakt hebben", zo schrijft deze abonnee uit Brabant; mocht dat het geval zijn. zo voegt hij er aan toe, dan beschouwt u de gul den maar als 'n bijdrage voor de baby-uitzet. Nu, we zijn nog niet zover, doch een opbrengst van ruim f 125.in 4 dagen, stelt ons niet teleur. Er waren weer grote giften van f 5. en f 2.50, doch ook weer vele kleine gaven, die samen één grote maken. Twee dienstmeisjes stuurden sa men f 1.50 en vroegen, om het paardje Vera te noemen. We zul len zien; eerst het paardje, dan komt de naam vanzelf. U kunt uw kwartje in 'n enveloppe in onze brievenbus doen. Redactie N.H. Dagblad ARBEIDERS ONDERSCHEIDEN ALKMAAR Op de Alkmaarse IJzer- en Metaalgieterij had giste ren een bijzondere gebeurtenis plaats. Drie der arbeiders, die meer dan 40 dienstjaren bij deze fabriek tellen, n.l. de heren B. J. Koo(5s, J. Kuyper en J. Schaddenhorst, wer den onderscheiden met de ere-me- daille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. In een intieme plechtigheid, waarbij de echtgenoten van de on derscheiden arbeiders aanwezig wa ren. reikte burgemeester Wytema met een toespraak de medailles uit, waarna de directeur, de heer J. F. Ie Blanche, hen in een van waar dering getuigende toespraak met hun onderscheiding geluk wenste. TRIPLON, MIDDEL TEGEN SLIJTAGE Nieuwe uitvinding in practijk ALKMAAR. Een Deense inge nieur Ir. F. Wind Christensen, heeft een nieuw 1 implegneringsmiddel voor textiel uitgevonden, dat tex- tielgoederen driemaal zo sterk maakt, motafwerend is en boven dien nog waterafstotend. In de practijk toegepast betekent dit dat men met zijn kleren, met dit prae- paraat behandeld, 3 maal zo lang kan doen als voorheen, dat men zijn garderobe rustig weg kan han gen, zonder vrees voor motten en dat men er rustig mede door een buitje regen kan lopen. In Denemarken, 'Zweden en Zwit serland wordt het nieuw middel, Tripion, al veel toegepast, zelfs bij het leger in Scandinavië wordt het met succes gebruikt. Momenteel hebben een 70 chemi sche wasserijen in ons land, ook de chem. wasserij en ververij Alc maria, waar wij een demonstratie van proeven, waaraan klederen met Tripion behandeld, werden onder worpen, gebruikt thans dit middel. Dierenbescherming ALKMAAR. -Sinds enige da gen zwerft een witte keeshond in de omgeving van de Boezemsingel. Indien de eigenaar zich niet meldt is hg voor liefhebbers ter beschik king. Adres inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. De Langestraat ruim ALKMAAR. Gemeentewerken heeft toch 'n pluimpje verdiend, de chaos in de Langestraat werd gis ter met het oog op het feest van vandaag opgeruimd, zodat de feest gangers geen hinder zullen hebben van stapels tegels en hopen zand. Hulde! KAASVERKOOP AAN TOERISTEN ALKMAAR. Voor de verkoop van hele kaasjes aan buitenlandse kaasmarktbezoekers bleek de eer ste kaas-marktdag reeds veel be langstelling te bestaan. De verkoop gaat thans tegen elke valuta en in samenwerking met alle plaatselijke deviezenbanken. De prijs was iets lager dan vorig jaar. Het waren meest Engelsen, die 'n kaasje koch ten, voorts Amerikanen, Belgen, Fransen, Elzassers, Zweden en De nen. Om de grote te verwachten druk te op te vangen, zal het aantal lo ketten in de Kleine Waag worden uitgebreid. VERGEL IJ KT U EENS waar U onze prachtige kra gen in zulke VOORDELIGE prijzen vindt! brengen wij vanaf 67 per M. Randfluweel in alle breedtes Ridderstraat 17 Alkmaar (Adv.) LEDENVERGADERING 8 OCTOBERVERENIGING ALKMAAR. In café Centraal vergaderde de October-vereniging onder voorzitterschap van Mr. C. J. de Lange, die in zijn openingswoord de aanwezigen welkom heette en mededeelde, dat van de heer F. H. Ringers een schrijven was binnen gekomen, dat hij wenste te bedan ken als bestuurslid, daar hij plaats wilde maken voor jongere krach ten. Waar de-heer Ringers 35 jaar lang een bestuursfunctie waarnam, was er veel, waarvoor de voor zitter uit naam van de vereniging hem dank wilde zeggen. Hij was o.a. lid van de feestcommissie en kon tot een der beste krachten van de vereniging worden gerekend. Na een uitvoerig verslag van de secretaris, waarin aandacht aan het 375 jarig bestaan van de vereni ging werd besteed, en waarin de stijging van het ledental tot 3000 leden vermeld was, kwam het ver slag van de financiële commmissie uit de bus. Het nadelig saldo be droeg f 1690,Dit nadeel vond voornamelijk zijn oorzaak in het vrijgeven van het vuurwerk, waar uit vroeger aanmerkelijke inkom sten werden getrokken. Voorts was de stedelijk* belasting ook een schadepost. Het bestuur is daarom voornemens met B. en W. over deze laatste aangelegenheid nog te spre ken. De aftredende bestuursleden Mr. C. J. de Lange, A. Koster en G. Grondsma, werden bij acclamatie herkozen. In de vacature Ringers werd benoemd de heer C. J. Mol. Voorgesteld werd om de burge meester, Mr. Dr. H. J. Wijtema. als mede de heer F. H. Ringers, te benoemen tot ereleden der vereni ging. Met algemene stemmen werd daartoe besloten. Over de aanstaande feestviering konden nog geen gedetailleerde plannen worden bekendgemaakt. K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR. -Elk jaar geeft de R.K. Toneelvereniging „Vondel" een speciale uitvoering voor de K. A.B. Dit jaar viel het tezamen met ons 60 jarig bestaan, zodat we in het seizoen '48-'49 geen aparte voorstelling kunnen laten verzor gen. Op Zondag 8 Mei geeft „Von del" voor. het Alkmaarse publiek een zeer mooi blijspel ten beste nl. „Haar andere Man." We voorspellen haar een uitver kochte zaal. Dit is dan ook de re den, dat we onze leden aansporen zich tijdig van plaatsbewijzen te voorzien. De entrée-prijs bedraagt f 1.20 belasting inbegrepen. Het is voor velen wel een hele uitgave, maar gezien het spel, het welk deze toneelvereniging ten bes te gaf in dit seizoen, zeker niet te hoog om een mooie en genotvolle avond te hebben. Daarom nogmaals, voorkom te leurstelling, zorg dat u tijdig in het bezit bent van een entrébewijs. Wij Handbalclub A.O.G. maken onze leden er op attent, dat a.s. Zondag niet kan worden gespeeld door gebrek aan terrein. De H. Mis, die op die dag zou worden opgedragen in Huize Augustinus, is door omstandigheden uitgesteld. In verband met de herdenking der gevallenen wordt er ook a s. Woensdagavond geen training ge houden. Woensdag over een week. 11 Mei, gaan we echter weer op het veld oefenen. De wol kunnen jullie een dezer dagen bij het volgend adres krij gen: Mej. K. Koopman, Baansingel 31 b. SCHOLA PUBLICA Prof. dr. A. Steger over de Vrijmetselarij ALKMAAR Voor een Vrij goed bezet Gulden Vlieszaal hield gisteren dr. A. Steger, op uitnodi ging van de Schola Publica, een lezing over de vrijmetselarij. On der de aanwezigen merkten wij twee vooraanstaande Alkmaarse vrijmetselaars op. Nadat dr. Hofstee de sprekeri had ingeleid, hield deze een op de historie gebouwd betoog; wij ko men op de inhoud van zijn lezing nog terug in een volgend nummer. De heer Dominicus bracht de spreker na afloop dank namens de Schola en gaf dr. Steger de verze kering, dat het bestuur er geen spijt van heeft, hem te hebben uit genodigd. Spr. deelde voorts mede, dat de Excursie naar de Grote Kerk o.l.v. de heer Th. Wortel Dinsdag 17 Mei, des avonds 7 uur gehouden zal worden; na orgelbe speling en een causerie door de gem. archivaris zal een rondleiding door en rond de kerk plaats vin den. Voor het volgend seizoen kondig de spr. reeds een filmavond van Mr. Dr. Regout aan over de Goud kust; voorts zal in Mei weer een toneelvoorstelling door het Rott. Toneel tegen reductie toegankelijk zijn. Voor suggesties t.a.v. het pro gramma voor het volgend seizoen houdt het bestuur zich aanbevolen. Er zullen volgend jaar, gezien het succes van de gehouden cursussen, cursussen worden georganiseerd in Kunsthistorie en muziek. Spr. sloot met een dankwoord aan de leden voor de dit seizoen betoonde belangstelling. 25 JAAR OP DE KAASMARKT Gisteren herdacht de heer L. Snijder de dag, waarop hij vóór 25 jaar werd benoemd tot directeur van de Zuivelfabriek „Brederode" in de Egmondermeer en tevens de dag, waarop hij 25 jaar lang als markter deze fabriek op de Alk maarse Kaasmarxt vertegenwoor digde, In café De Jager, waar hij onder grote belangstelling werd gehuldigd, werd hy allereerst toe gesproken door J. v. d. Berg, wnd. Voorzitter van het fabrieksbestuur die zijn dankbaarheid uitte voor dé wijze, waarop de heer Snijder zich gedurende 25 jaar van zijn taak ge kweten had. In de loop der jaren had de jubilaris zich vele vrien den gemaakt. Namens het bestuur bood spr. hem bloemen en 'n kistje sigaren aan. De heer G. Grondsma feliciteerde de heer Snijder namens de kaas handelaren, eveneens onder aanbie ding van bloemen en 'n rokertje. Het gemeentebestuur van Alk maar bleef niet achter en bood bij monde van de directeur van het Marktwezen gelukwensen aan, die vergezeld gingen van 'n prachtig bloemstuk. De heer Voorthuizen prees de trouw van de jubilaris aan de Alkmaarse Kaasmarkt en hoopte, dat deze nog vele jaren achter zijn stapel kaas mocht staan. De,heer Kroon uit Hoorn, die 25 Jaar geleden de eerste stapel kaas van de jubilaris kocht bracht dit op aardige wijze in herinnering. Hij prees de kwaliteit van de kaas van de „Brederode", waarmee in het buitenland steeds goed re clame viel te maken. Als herinne ring aan de vele aangename uurtjes na afloop van de markt, bood spr. de jubilaris 'n fles cognac aan. Nog tal van zakenrelaties en marktbe- zoekers kwamen de heer Snijder gelukwensen. DE GROSLIJSTSTEMMING Morgen van 9 tot 5 uur hebben de leden van de K.V.P., afd. Alk maar in 't Gulden Vlies de gele genheid deel te nemen aan de gros lijststemming; d.w.z, voor het laatst hun invloed uit te oefenen op de definitieve samenstelling van de candidatenlijst, waarmee de K.V.P. de gemeenteraadsverkiezing zal in gaan. Gaat men accoord met het Poli tiek advies, dan kan men dit op twee manieren kenbaar maken: 1) door het hokje voor de woorden Politiek Advies rood te maken; 2) door een hokje rood te maken voor één der candidaten van het Poli tiek Advies. Doet men dit laatste, dan betekent dit hetzelfde als het eerste, want een stem voor een der geadviseerde candidaten, is een stem voor het gehele politiek advies. Gaat men niet met het Politiek Advies, of met de volgorde der ge adviseerde candidaten accoord, dan kan men dit op slechts één manier tot uitdrukking brengen; n.l. door het hokje zwart te maken voor d i e candidaat van de Vrije Lijst, die men het meest-geschikt acht, om lid van de Raad te zijn. Men bedenke echter, dat zijn stembiljet ongeldig is, als men meer dan één hokje zwart maakt. Feestavond Oranjecomité AIKMAAR. Voor de heden avond te houden feestavond van 't Oranjecomité in 't Gulden Vlies zijn nog kaarten verkrijgbaar aan de zaal. Cinema Americain: Onteerd Het programma, dat aan. de hoofdfilm vooraf ging mocht er alleszins zijn. Niet alleen het nieuws was interessant, maar ook de film over de vervaardiging van wol en wollen stoffen. Bovendien een aardig tekenfilmpje in kleuren. De hoofdfilm „Onteerd is een film met een sterke tendenz. Zij geeft de geschiedenis weer van de strijd om de vrede en de vrijheid, welke op allerlei wijze wordt be dreigd, en voor 't behoud waarvan men alles moet over hebben. Een sterke speelfilm, die volwas senen kan boeien. A.B.T.: Captain America Captain America is de titel van een echte ouderwetse seriefilm, waarvan het eerste deel getiteld is, de Purperen Dood. Ouderwets dan in de zin van een aaneenschake ling vafi spannende gebeurtenissen, modem echter door de middelen, die er in worden gebruikt. Er wordt gegoocheld met dodende stralen, televisie, hoogspanning, tyubommen en meer van die lugubere technische snufjes, alleen radar zagen we nog niet. In een reeks adembeklem mende avonturen duikt steeds de wakkere Captain op die overal en altijd meester van de situatie is en die de rillende toeschouwer nooit of te nimmer in de steek laat, In het voorprogramma weer een uitstekend journaal en buitenlands nieuws. Victoria Theater: „Intrigue" Een groots opgezette smokkel- affaire waarvan de leiding in China zetelt met vertakkingen tot zelfs in Frans Indo China en waardoor het toch al zo arme China 'door de daaruit voortvloeiende zwarte han del nog armer gemaakt wordt. Een ex-Amerikaans piloot' is ook in een der organisaties terecht gekomen en wordt in het begin verblind door de kansen van dit lukratieve be drijf! Een Amerikaans journalist opent hem de ogen en hij weet zich tijdig te onttrekken aan de gevol gen. Inderdaad, intrigues unfaire methoden en moord zijn niet vreemd in deze film. Een film vol spanning en sensa tie! Vooraf interessant nieuws en een cultureel filmpje. ONZE AGENDA GULDEN VLIES 8 uur: Oran je-Festival voor leden van de Oranje-verenigingen WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur: Feestavond Oranje comité. BIOSCOPEN: Harmonie: Een koninkrijk voor een Huis, geprol., alle leeftijden; Ci nema Americain: Onteerd, 18 jaar; Victoria: Intrigue, 18 jaar; A.B.T.: Captain America 18 j. ZONDAGSDIENST DOKTO REN: Dr. J. Maats, Steyn- straat 1, telef. 2387 en Dr. S. P. Bartstra (waarnemer) Emmastraat 93, telef. 4357. NACHT- EN ZONDAGS DIENST APOTHEKEN: Apo theek Dr. H. Hartong van Arik, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: Za terdag: D. de Leeuw, Stu- artstraat 90, telef. 2288. Zondag: Koopman, Linde, gracht 43, telef. 3916. ZONDAGSDIENST DOKTO REN TE LANGEDIJK EN ST. PANCRAS: Dr. de Wit te St. Pancras, telef. te be reiken onder no. K 2260524 V HEROPENING RIETMEUBELHUIS Vanmiddag opent de firma C. Bijvoet en Zoon aan de Dijk no. 5 het geheel gemoderniseerde riet. meubelenhuis waarin een uitge breide collectie riet-producten, van het eenvoudigste mandje tot de meest ingenieuse serremeubelen De zaak, die al 77 jaar bestaat en de grootste afnemers, als de Stoom vaart Maatschappij Nederland met haar grote schepen de Oranje en de Willem Ruys, tot haar afnemers heeft, schenkt ook aan de kleinste bestelling haar aandacht, zodat men er artikelen in velerlei verschei denheid vinden kan. Een keurige, aantrekkelijke zaak, die men gaar ne bezoekt. Vooral voor de a.s. zo mermaanden zal menigeen er iets naar zijn gading vinden. Burgerlijke Stand Geboren: Peter z. v. P. Kieft en A. Koeten. Gehuwd: Melchert Pauw en Mar- garetha M. Pierkes; Johannes F. Hemels en Jansje E. Revers; Jaco bus A. Koortens en Catharlna M. Overman; Gerrit Ditsel en Geeske Ottema; Willem Ranzijn en Catha- rina N. Kramer; Hans Cnossen en IJtje Dantuma. LINTJESREGEN IN ALKMAAR Van de lintjesregen, die over ons land gedaald is, zijn er ook enkele druppels in Alkmaar terecht geko men. Tot Officier in de Orde van Oranje Nassau werden benoemd de heren Th. H. Ringers, dir. van de Ringersfabrieken alhier en M. C. Roos, oud-notaris, alhier. Tot Ridder in de Orde van Oran je Nassau werden benoemd de he ren W. v. d. Vall, oud-raadslid voor de S.D.A.P. en D. J, Scheffel, Voor zitter van V.V.V. Ook de oud-Alkmaarder J. J, D. Verschoor, werd Officier in de orde, terwijl de oud-Bergenaren Matthieu Wiegman, kunstschilder en Mr. D. B. A. Franken, oud-fis caal bij de Zeekrijgsraad Benoemd werden tot resp, Riclder en Officier in de Orde van Oranje Nassau. De gSridderden onze felicitatie. R.K. TONEELVERENIGING ST. JAN avond het toneelseizoen met het blijspel in 3 bedrijven „Tot weder dienst bereid" door Piet Mossin- koff. Een vlot stuk, met aardige in houd als tendenz een eens gegeven woord te houden. Tony Hamilton, goed vertolkt door Aat Groot, wordt het leven gered door een vissèr. Tony dankt en voegt er aan toe „tot wederdienst bereid en zo". De visser komt te overlijden, en Tony wordt pleegva der van zijn kleindochter Charley Green, heel goed gespeeld door Kea van Baar, dochter van de regisseur Jac. v. Baar. Tony is de goedheid zelve, doch zijn tante Mw. Standish, uitmuntend vertolkt door ivuep Vos heeft haar op de kiezen. Zij voert de scepter, ondanks dat het huis eigendom is van Tony. Aardige ver wikkelingen en geestige gezegden, waarvan wel iets verloren gaat door de lachsalvo's van het publiek, wisselen elkaar af. Ben Trebie als Steward Johnson was deze keer ook weer voortreffelijk. De toneelvereniging St. Jan heeft met deze uitvoering het seizoen op waardige wijze besloten. Alle mede werkenden droegen het hunne er toe bij de uitvoering te doen slagen. Het publiek was gul met zijn applaus. Het was een avond waarop regis seur en tonelisten met welgevallen kunnen terugzien. Hopelijk 'al St. Jan het volgend seizoen van wege het aantal donateurs 2 avon den per toneelstuk kunnen geven. Dit kan als iedere donateur er één bij wint. Een gezellig dansje avond. BERGEN De R.K. Toneelvere niging St. Jan besloot Woensdag- besloot de Benoemd in de Orde van a Oranje Nassau BERGEN Van de Directeur- Generaal der Posterijen ontving de heer F. Kóps alhier, voorman-be steller bij de P.T.T., een telegram, dat hij door H.M. de Koningin was onderscheiden met de bronzen ere medaille van de Orde van Oranje Nassau. TE AKERSLOOT AKERSLOOT. Op 1 Mei a.s. zal er een sociale Zondag georgani seerd worden voor alle leden van de Kath. Arbeidersbeweging, de TB en de kath. Middenstand. De dag zal begonnen worden met 'n gezon gen H. Mis, om half acht, met al gemene H. Communie dey leden. De H. Mis zal opgedragen worden door een pater Franciscaan, die ook de predicatie zal houden. Des mid dags om 1.30 uur zullen de werk tuigen waarmede we ons werk verrichten, worden gezegend; ieder neme dus wat mee. Na afloop zal er in de zaal van de heer Verduin een grote bijeenkomst gehouden worden, waarbij de pater als pre ker op zal treden. Als onderwerp zal hij de grote lijnen uit de laatste Vastenbrief behandelen. Het be looft werkelijk een schone dag te worden, 's Avonds na het plechtige sluitingslof met feestpredicatie zal er in café Verduin een buitenge woon mooie film gegeven worden. De entrée is echter niet geheel vrij, 'n geringe toegangsprijs van f 0.60 plus bel. zal worden geheven, dat Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. KOEL WEER. Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Meest matige noordwestelijke wind. Koude ochtend, later temperatuur oplopend 8 12 graden. ln de zitting der algemene ver gadering van de V.N. heeft Her nando Santa Cruz van Chili Zijn voorstel om de Indonesische kwes tie naar de agenda van de poli tieke commissie ad hoe over te hevelen, ingetrokken. Naar te Sjanghai officieel is medegedeeld, naderen de Chinese communistische troepen Koensjan, 56 km ten westen van Sjanghai. Vrijdagavond heeft het Cana dese Lagerhuis het Atlantisch Pact met algemene stemmen goedge keurd. 185 afgevaardigden stem den voor, niemand tegen. (Adv.) (Adv.) ten bate van onze jeugdverenigin gen zal komen. Deze film zal wer kelijk een ware aansluiting op de sociale Zondag zijn en wiü verwach ten daarom dan ook een volle zaal. Diamanten huwelijk AKERSLOOT. Gisteren vier de het echtpaar G. de Haan, wo nende Starnmeer 502, onder zeer veel belangstelling zijn 60-jarig huwelijksfeest. Bij de belangstel- Jenden waren ook o.m. de burge meester en wethouder, die het jubilerende echtpaar hun geluk wensen aanboden. Doch dit was nog niet het einde, 's Avonds om plm. 7 uur werd hun nog eén serenade gebracht door het R.K. Fanfarecorps uit de gemeente Mogen de gelukkige echtgenoten nog lang terugdenken aan dit heugelijke feit. Fancy-fair voor Spierdijk 'T VELD. Op Zaterdag en Zondag a.s. wordt in de St. Mar- tinus-Parochie te 't Veld een grote fancy-fair gehouden, ten bate van de R.K. Jeugdorganisaties. De twee jaar geleden gehouden fancy-fair is een groot succes geworden. Ge bruik makend van de daarbij op gedane ervaring is men er ook deze keer buitngewoon goed in geslaagd een grote verscheidenheid van stands op te bouwen, die de bezoe kers en bezoeksters een gezellige interessante ontspanning garande ren. Alle parochianen, groot en klein, worden door het bestuur en personeel tot een bezoekje uitgeno digd en met open armen hartelijk ontvangen. Burgerlijke Stand PURMEREND. Geboren: Ma- ria Cornelia, d. v. Klaas Hottentot en Maria Kuijt; Olga Hendrientje Beatrice Maria, d. v. Bartholo mew Stefanus Limburg en Jo hanna van Toor; Cornelis, z. v Klaas Kmdt en Aafje Hendrikje Koster. Overleden- Wijnanda Bark, oud 56 jaar, echtgenote van Hermanus Waterhout; Jacob Duunebier, oud 89 jaar, weduwnaar van NeeHje Bonkenburg; Jan Schaak, oud 56 jaar, weduwnaar van Aafje Kra mer; Neeltje Heijnis, oud 68 jaar, echtgenote van Dirk Uitentuis; Jan Smout oud 85 jaar, weduw naar van Geertruida Maria Blee- kemolen. Duitse kampbewakers veroordeeld Door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam werden Vrijdag drie Duitse kampbewakers van het werkkamp Rees in Duitsland, waar Nederlandse gedeporteerden aldus in de sententie zon der behoorlijke kleding, zonder verwarming, met bevroren lede maten, verluisd, op onmenselijke wijze door verdachten werden behandeld, veroordeeld. A. F. Heinse werd veroordeeld tot acht jaar met aftrek, F. D. Roehrig hoorde zes jaar tegen zich uit spreken en R. D. E. Brunner kreeg een straf van tien jaar met aftrek opgelegd. Tegen alle drie verdachten eiste de advocaatfiscaal mr. C. van Rij, veertien dagen geleden de doodstraf. ALKMAAR, 29 April Andijvie 20—30, spinazie 8—14, worteltjes 17 —36; witlof I 20—32, II 10—15; aard beien 2.503.50; rode kool 713; rabarber 916; prei 6—11; uien 3.20 6.60; raapstelen 18.50; bloemkool IA 56—76, I 40—50, II 23—37; wor- teltjes 25; radijs 5-r-ll; selderie 4 8; selie 2—4; sla I 8—12, II 5—7; aardappelen 36 per 100 kg. HEILOO, 29 April Aardbeien 0.851,05 per doosje; asperges I 95 1.25, II 5470 per bos; radijs 47 per bos; witlof I 14—20, II 10—12, spinazie 814, rabarber 712 per kg; kropsla I 914. II 47, bloem kool 4055 per stuk. OBDAM 29 April Aanvoer 22,000 kg witlof le 28—37, 2e 19—33, 3e 16—25. 4e 11—24; 6000 kg kroten a 6b 4.50, c 3.—. ZWAAG, 29 April Spinazie 11 23; postelein 2530; prei 67; rode kool 1013; slabonen 1.90— 2.30; witlof 1032; radijs 49; ra barber 6—13; sla 5.6014.50; bloem kool 1673: perz^t 4868; stoofsla 1126; aardbeien 5,60 per kg; goud- reignetten 56—94; jonathan 58—99; conference 59101; winter jan 70— 76; st. remy 4460. WOGNUM, 29 Aoril Bevelan ders 4.304.50; ijï. eigenheimers 4,704.90: noorderlingen 4.20; 19.500 kg witlof I 24—33, II 18—26, III 10— 15; spinazie 814; rabarber 1012; peen 6—9; sla 10—10.30.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2