Een „garde" van de V. N. Brits-Nederlandse lucht- afweeroefeningen AKKERTJE Koninklijke onderscheidingen in Stad en Gewest BOLERO PELERINE? Het drama van Hoogwoud tWACHTING 1 nieuws richten Zaterdag 30 April 1949 PAG. 3 Zei U iets? DE KONINGIN VERJAART! Amerika houdt vast aan onderzoek van het proces Mindszenty Dr. Valentine bezocht Opmeer Boere-Piet" gepakt ugmtm of Held van Rusland' f won Herkenning aagt HANGSELS ioor het K.N.M.I. ig van Zaterdag- -rdagavond. WEER. )lking met enkele ende buien. Meest westelijke wind, later temperatuur graden. Ier algemene ver- s V.N. heeft Her- uz van Chili 2ljn tidonesische kwes- nda van de poli- ad hoc over te kken. ïghai officieel is deren de Chinese troepen Koensjan, n van Sjanghai. heeft het Cana- let Atlantisch Pact stemmen goedge- vaardigden stem- nd tegen. ze jeugdverenigln- )eze film zal wer- aansluiting op de jn en w\j verwach- aok een volle zaal. n huwelijk Gisteren vier- G. de Haan, wo- r 502, onder zeer ng zijn 60-jarig 3ij de belangstel- ik o.m. de burge- thouder, die het paar hun geluk- ■n. Doch dit was de. 's Avonds om d hun nog een ht door het R.K. it de gemeente :kige echtgenoten denken aan dit oor Spierdijk Op Zaterdag en It in de St. Mar- 't Veld een grote len, ten bate van 'anisaties. De twee louden fancy-fair :es geworden. Ge- an de daarbij op- s men er ook deze i goed in geslaagd ;cheidenheid van ven, die de bezoe- ers een gezellige panning garande- ïianen, groot en or het bestuur en bezoekje uitgeno- i armen hartelijk ke Stand Geboren; Ma- Klaas Hottentot Olga Hendrientje d. v. Bartholo- Limburg en Jo- r; Cornells, z. v Aafje Hendrikje jnanda Bark, oud te van Hermanus b Duunebier, oud laar van Neeitje i Schaak, oud 56 1 van Aafje Kra- tjnis, oud 68 jaar, Dirk Uitentuis; 85 jaar, weduw- uida Maria Blee- ipbewakers rdeeld nder Gerechtshof irden Vrijdag drie vakers van het s in Duitsland, e gedeporteerden sententie zon- kleding, zonder t bevroren lsde- op onmenselijke dachten werden lordeeld. A. F. oordeeld tot acht F. D. Roehrig tegen zich uit- D. E. Brunner wan tien jaar met Tegen alle drie le advocaatfiscaal veertien dagen straf. April Andijvie -14. worteltjes 17 12, II 10—15; aard- rode kool 713; ei 611; uien 3.20 18.50; bloemkool 0, II 23—37; wor- i-r-11; selderie 4— I 8—12, II 5—7; per 100 kg. iril Aardbeien sje; asperges I 95 ;r bos; radijs 47 14—20, II 10—12, barber 712 per 4. II 4—7, bloem ak. ril Aanvoer 28—37, 2e 19—33, 4; 6000 kg kroten ■il Spinazie 11 530; prei 67; slabonen 1.90 radijs 49; ra- i.6014.50; bloem- c 4868; stoofsla i.60 per kg; goud jonathan 58—99; winterjan 70— ipril Bevelan- bl. eigenheimers ingen 4.20; 19.500 II 18—26, III 10— rabarber 10—12; •10.30. Na het verlaten van het Witte Huis te Washington, waar zij een conferentie hadden met president Truman, zetten de Amerikaanse gedelegeerde bij de Veiligheidsraad dr. Philip Jessup, en de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, James E. Webb, hun besprekingen voort. Justitie is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: M. C. Roos, oud-notaris te Alkmaar en oud voorzitter van de Raad van Beroep voor de Directe Belastingen aldaar; is verleend de ere-medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau: in zilver aan: J. G. D. Emmerig, concierge-bode bij de Arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar. Binnenlandse Zaken zijn benoemd tot ridder in de Or de van Oranje-Nassau: W. van de Vall te Alkmaar; J. Bos te Medem- blik; W. H. Lap te Texel; is toegekend de ere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau: in zilver aan: F. Moeijes te Lan- gedijk. Verkeer en Waterstaat zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: J. Koning Azn. te De Purmer, oud-dijkgraaf van het waterschap „De Purmer"; A. Brouwer te Wieringen, technisch hoofdambtenaar bij de Dienst der Zuiderzeewerken is toegekend de ere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau: in zilver, aan: H. Thoma te Wie- ringen, gezagvoerder 1ste klasse bij de Dienst der Zuiderzeewerken; J. Schermer te Den Helder, eerste» ploegbaas wegonderhoud bij de N.V. Nederlandse Spoorwegen; in brons, aan: A. Koel, te Lands- me"'-. besteller bij de PTT-dienst; F. Kops te Bergen (N.H.), bestel ler-voorman der PTT. Economische Zaken zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: A. J. Frederiks, lid van de Middenstands- raad te Zaandam; D. J. Scheffel, secretaris van het kantoor Alk maar van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Noord-Hol land te Alkmaar; G. de Wolf, ere lid van de Katholieke Midden standsvereniging te Purmerend. Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau: Th. A. Ringers te Alkmaar, directeur van Ringers' Cacao- en Chocoladefabrieken N.V. aldaar, voorzitter van het Cacao- bureau; is verleend de ere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau: in goud, aan: J. A. Schol te de Koog, gemeente Texel, boswachter lste klas in de boswachterij „Te xel" van het Staatsbosbeheer; G. Smit te Alkmaar, gewezen opzich ter bij de Veeartsenijkundige Dienst in zilver aan: R. Wiggers te Alkmaar, magazijnchef bij de kaas handel Mij. „Gouda" N.V.; Sociale Zaken. is toegekend de ere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau; in goud aan: J. van Zwijndrecht te Den Helder; in zilver, aan: mej. J. Laan, huis houdster bij de familie P. Zeeman te Beemster (bij Bevordering) in brons, aan: B. J. Koops, werk voorbereider bij de Nederlandse Machinefabriek „Alkmaar"; N. V. v/h N.V. Alkmaarse Ijzer- en Me taalgieterij te Alkmaar; J. Kuijper, crasseur bij de Nederlandse Machi- nefbriek „Alkmaar" N.V. v/h N.V. Alkmaarse Ijzer- en Metaalgieterij te Alkmaar; J. Schaddenhorst. smid bij de Nederlandse Machinefabriek „Alkmaar" N.V. v/h N.V. Alk maarse IJzer- en Metaalgieterij te Alkmaar. Marine. is toegekend de ere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau in zilver, aan: de schildersbaas (opzichter), J. F. Bakker; de zeil makersbaas F. K. Boendermaker; de eerste gezagvoerder A. Moens; de eerste instrumentmaker A: J. J. Nicaise; de schrijver eerste klasse H. Harms. De Lintjes-regen is er weer. Een'regen van grootkruizen en commandeurs, van officieren en leeuwen en Nassautjes, van zwaarden (wel met versierse len, maar zonder eikenloof), van ere-medailles in goud, zil ver en brons. Men zou, als men zo her en der de klachten leest over morele en materiële te kortkomingen in de Volksge meenschap die Nederlandse Natie heet, niet veronderstel len, dat er nog zulk een leger van verdienstelijke Nederlanders bestaat! Twin tig folio-pagina's van een ex tra Nederlandse Staatscourant zijn nodiq geweest,yom de lijst der onderscheiden(en dus verdienstelijke) Nederlanders af te drukken. Dat is een ge lukkig, hoopvpl en moed-qe- vend teken: „Zulk volk kan niet vergaan". Wat in dit ver band te denken valt van het feit, dat er bij de qeridderden zich deze keer geen enkele journalist bevindt, laat ik vooralsnog in het midden. Wij blijven op de bres staan en laten ons niet ontmoediqen! Wij vechten evenqoed als leeuwen en als goede officie s-en, niet met versierde zwaar den, maar met het zwaard van de geest. Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst In deze dagen schept het weer behagen in het symbool der vaderlandse ijdelheid, 't lintje. Die qlorie is, dank zij de be- kendmakinq in de pers(!) maar van korte duur. Daarna gaan we weer bouwen, aan de toe komst! En dan rekenen we op de verdienstelijke Nederlan ders zender lintje. DE Koningin verjaart: In stad en dorp daar zingen De torens in de lentelucht Van feestelijke dingen; En bij der klokken fors geluid Zingt Nederland zijn vreugde uit. DE Koningin verjaart: Langs straten, wegen, pleinen Daar trekken vlag en wimpel speels Hun feestelijke lijnen; En onder 't wapp'rend rood-wit-blauw Denkt Neerland aan zijn eed van trouw. DE Koningin verjaart: Op duizenden gezichten. Gefronst, verstrakt door ernst of leed, Komt toch een glimlach lichten; Want in het wit paleis Soestdijk Weet Nederland zich schatten rijk. DE Koningin verjaart: Al lijkt de toekomst duister, De lente houdt beloften in Voor volle zomerluister; En over veel verschillen heen Voelt Nederland ^ich werk'lijk één! J. H. W. FLUSHING MEADOWS 29 April (Reuter). De algemene vergadering van de V.N. heeft met 47 tegen 6 stemmen, bij eer onthouding, besloten tot instelling van een commissie van veer tien leden ter bestudering van de mogelijkheid tot oprichting van een V.N.-garde. De Sowjet-Unie en andere Oost-Europese landen stemden tegen. Het voorstel tot oprichting van een garde is gedaan door de secretaris-generaal, Trygve Lie. De gares zou in het bijzonder dienst moeten doen als geleide van V.N.- missies. Reisdeviezen voor Frankrijk zonder loting De Nederlandse Bank deelt mee, dat thans wederom de gelegenheid bestaat reisdeviezen voor toerisme naar Frankrijk te verkrijgen. De aanvrage dient op de gebruikelijke wijze door tussenkomst van de deviezenbankên en reisbureaux te worden ingediend, waarna binnen een week de toewijzing zonder loting zal volgen. De toewijzing bedraagt thans maximaal f300 per persoon, ten einde op deze wijze meer perso nen in de gelegenheid te stellen hiervan gebruik te maken. De reis' dient te worden aange vangen uiterlijk in de maand na die waarin de aanvrage werd in gediend. Personen, die in 1949 reeds een deviezen toe wijzing voor toerisme naar enig land hebben verkregen, komen niet meer voor een toewijzing voor toerisme naar Frankrijk in aanmerking. Jacob Malik, de Sowjet-Russische gedelegeerde, verklaarde, dat op richting van een dergelijke garde een „flagrante schending van het handvest" zou betekenen. In de bestuurscommissie van de algemene vergadering van de V. N. heeft Malik gezegd, dat pogingen gedaan werden om de voortgang der besprekingen op te houden ten einde te verhinderen, dat de Spaan se en de Indonesische kwestie in bespreking zouden komen. Deze „tactiek van uitstel" werd volgens Malik toegepast bij de be spreking van de kwestie der Ita liaanse koloniën in de politieke commissie. De Verenigde Staten hebben bjj monde van hun gedelegeerde, Co- hen, in de algemene vergadering van de Verenigde Naties verklaard, dat /ij alles wat in hun macht ligt zullen doen om de feiten van de processen tegen Kardinaal Minds zenty en de Bulgaarse predikanten vast te stellen. De Verenigde Staten zullen het als hun plicht beschouwen de in de vredesverdragen vastgelegde proce dure uit te voeren. De vertegenwoordiger van de Libanon, Charles Malik, voorspelde, dat de Arabische landen zich in de „Kennemerland" betaalt 11 procent dividend De Visserij Maatschappij „Ken nemerland" N.V. is voornemens aan de vergadering van aandeel houders voor te stellen over 1948 een onveranderd dividend van 11 procent uit te keren. algemene vergadering zouden ver zetten tegen het toetreden van Is rael. Het besluit om de zaak dan naar een andere commissie te ver wijzen, zou twee derde van het stemmental der algemene vergade ring vereisen. Hij verzocht de zaak niet in de kleine commissie te be spreken in de zelfde tijd, dat de kwestie van de Italiaanse koloniën of van Indonesië in de politieke commissie behandeld zou worden. VRIJE PRIJZEN Voor belegen en gesmolten kaas en boter Met ingang van I Mei 1949 zul len nog slechts voor jonge kaas maximumprijzen gelden voor ver koop aan detaillist en consument. Voor belegen kaas (d.w.z. kaas ouder dan 3 maanden) en gesmol ten kaas worden de maximum prijzen ingetrokken. In de oude maximumprijzen, welke zowel voor jonge als belegen kaas gol den, waren de kosten verbonden aan de opslag en bewaring van kaas ten behoeve van de winter- voorziening, verdisconteerd. Nu voor belegen kaas geen maximum prijzen meer zullen gelden en de bedoelde kosten in de prijs voor deze kaas tot uiting kunnen ko men, worden de bestaande maxi mumprijzen, die in den vervolge dus slechts voor jonge kaas zullen gelden, zowel voor detaillist als consument verlaagd met 10 cent per kg. Eveneens met ingang van 1 Mei 1949 worden de maximum detail listen- en consumentenprijzen voor boter', waarvoor geen vrees voon prijsverhoging behoeft te be staan, ingetrokken. Generaal-majoor Heath, comman dant van de eerste Britse Luchtaf- weergroep, heeft tijdens een oefe ning in het kamp te Weybourne in Norfolk aan een verslaggever van Reuter verklaard, dat de vijf landen van de Westerse Unie een gemeen- scnappelijke lucntatweergescnuttae- tick zullen aannemen. O Zoals bekend zullen Britse troe pen met luchtafweergeschut demon straties in Nederland en België ge ven. Honderd zes en twintig offi cieren en manschappen zullen 7 Mei in Nederland aankomen en per trein naar Deventer vertrekken. Hun vier stukken geschut zullen over Rotterdam langs de weg naar Deventer vervoerd worden, waar op 9 Mei met het in stelling bren gen ervan kan worden begonnen. Het hoofdkwartier van de batte rij zal in de Westenderkazerne te Schalkhaar worden ingericht. Gedurende hun verblijf, dat waar schijnlijk enige maanden zal duren, zullen de „tommies" van de plaat selijke cantines gebruik kunnen maken en in Nederlands geld wor den betaald. De troep, die in Engelands groot ste trainingskamp voor luchtafweer - OPMEER - Gisterenmorgen om ongeveer half 12 bracht dr. Va lentine, administrateur voor de Marshall-hulp in Nederland, ver gezeld van een aantal autoriteiten, een bezoek aan de Coöp. Zuivel fabriek „Aurora" alhier. Dr. Valentine had te Alkmaar de kaasmarkt bezichtigd en de excur sie naar Opmeer sloot hierbij lo gisch aan. Het gezelschap, waaron der zich o.a. bevond Jhr. Roëll, chef van het Departement van de Com missaris der Koningin voor Noord holland, burgemeester Wytema van Alkmaar, de heer van Dam, voor zitter van het Bedrijfschap voor Zuivel, de heer W. S. Heusdens, voorzitter van de vakgroep Groot handel kaas, de heer ,T. A. Rietdijk, voorzitter van de Ned. Vereniging van Kaas-exporteurs, de heer J. Klein, secretaris van de Vakgroep Groothandel Kaas, de heer Keysper, voorzitter van de contact-commissie van de Middenstand te Alkmaar, en mr. en mrs. Mayer, werd door de assistent-directeur van de zuivelfa briek, de heer K. Hornstra. ontvan gen en rondgeleid. Het was jammer, dat de melk- ontvangst reeds beëindigd was. zo dat het gezelschap zich geen idee kon vormen van de hoeveelheden melk, welke dagelijks door de 16 auto's worden aangevoerd uit het gebied tussen de Wieringmeer, Oost woud, Wogmeer, Hensbroek, Berk meer, Langereis en Aartswoud. Achtereenvolgens werden het centrifuge-lokaal, de botermakerii, het tanklokaal voor de opslag van melk en room, (je kaasmakerij, het pekellokaal en de kaaspakhuizen bezichtigd. Aan het einde van de rondgang door de fabriek werd aan dr. Valentine een in rood celophaan verpakt, Edammer kaasje aangebo den. hetgeen door hem in dank werd aanvaard. Tegen half een begaf het gezel schap zich wederom naar Alkmaar, waar in hotel Victory door het ge meentebestuur een lunch werd aan geboden. DR. MALAN VERTROKKEN Uitgeleide gedaan door de heer en mevrouw Plesman en de leden van het Zuid-Afrikaans gezant schap in ons land vertrok Vrijdag morgen om elf uur precies de mi nister-president van de Unie van Zuid-Afrika dr. Malan, die ver gezeld was van zijn -vrouw, met zijn particulier vliegtuig „De Ta felberg" van Schiphol naar Ber lijn, waar hij de luchtbrug in ogenschouw zal nemen. Het af scheid droeg een hartelijk karak ter en dr. Malan dankte persoon lijk de commandant van de rijks politie voor de- correcte begelei ding tijdens zijn tocht door ons land. artillerie twee maanden lang een speciale opleiding heeft gehad, al vorens naar het continent over te steken, zal door zijn instructeurs, die geselecteerde groepen Neder landse kanonniers zullen oefenen, worden begeleid. Men gelooft dat deze eerste stap naar de verwezen lijking van de verdediging der Westerse Unie in de toekomst door meer van dergelijke uitzendingen gevolgd zal worden. i Na maandenlang speuren is de Haagse Centrale Recherche in sa menwerking met Amsterdamse col lega's er in de nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. in geslaagd de be duchte nationale inbreker „Boere Piet" of wel volgens het haarlemse bevolkingsregister, de 28-jarige Piet Smit, in een huis in de Hofstad te arresteren. Boere Piet was de laatste van 'n kwartet van beruchte landelijke in brekers, n.l.: revolver Henkie (H. Ostermann), Drentse Wim (W. Hoeksema) en Manus Oly, een verre neef van de politieagent-bok ser Sam Oly, die aanvankelijk ter dood werd veroordeeld, doch gratie kreeg. Waarschuwing tegen openbare devotie tot de H. Maagd van Tre Fontane ROME (K.N.P.). Voor de derde maal gedurende de afgelo pen maanden heeft de Osservatore Romano een waarschuwing gepu bliceerd tegen godsdienstige beto; gingen, die gehouden worden bij de grot te Tre Fontane, dicht bij de St. Paulus buiten de Muren te Rome, waar de H. Maagd twee jaar geleden zogenaamd zou zijn verschenen aan een ongelovige tramconducteur en zijn twee kin deren. Waarnemers hechten enige be tekenis aan het feit, dat particu lier gebed is toegestaan, hoewel openlijke erkenning door de ker kelijke autoriteiten van de ver schijning en iedere goedkeuring van' devoties of andere activitei ten daarmede verbonden, volko men is uitgebleven. In de laatste tijd werden prentjes van de H. Maagd, met een gebed aan de achterzijde, rondgedeeld, waarop stond aangegeven, dat de kerke lijke goedkeuring was verkregen en waarin tevens de gelovigen werden aangespoord deze devotie te bevorderen. Herhaaldelijk heb- bij de geestelijke autoriteiten van het Romeinse Vicariaat deze acti viteiten ten sterkste afgekeurd en zij doen dit thans opnieuw. De autoriteiten wijzen er op, dat er generlei kerkelijk oordeel is uit gesproken over deze z.g. verschij ning, noch dat gebeden of andere uitingen van devotie zijn goedge keurd. Zij herhalen hun waar schuwing,' dat alle openbare uitin gen van devotie verboden blijven. WEER EMIGRATIE NAAR CANADA* Evenals vorig jaar zal ook deze zomer de „Tabinta" van de NV. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" in opdracht van de regering een aantal reizen met emigranten naar Canada maken. Vrijdag vertrok de „Tabinta" uit Rotterdam met de eerste 750 emigranten aan boord. De andere vertrekdata zijn vastgesteld op 23 Mei, 23 Juni en 22 Juli. In totaal zal de „Tabinta" ongeveer 3000 emigranten vervoeren. Op de derde thuisreis zal de ..Tabinta" van Quebec naar New York varen, waar 750 Amerikaan se studenten aan boord zullen gaan, die een bezoek aan Europa en aan ons land zullen brengen. Op 2 September zal het schip de ze studenten weer naar de Ver enigde Staten terugbrengen. W0 neem een (Advertentie) De bolero en de pelerine zijn beide gunstelingen van deze lente. Zoals op onze foto's blijkt, nemen zij ook wel eens elkan ders plaats in, want de pelerines worden hier op een rok met blouse ge dragen en zijn daardoor niet anders dan bolero's geworden. Vooral op de onderste foto, bij het costuumpje van Charles Montaigne is dit het geval. Het ma teriaal er van is smette loos witte organdie en een lichte stof in „Pied de Poule", een klein ruitjes-motief in zwart-wit, waar voor Montaigne een voorliefde schijnt te hebben. Langs de rechte rok van dit ensemble, dat gecom pleteerd wordt door een zwart witte hoed, zwarte pumps en een witte parasol, is een lange rand franje aangebracht. Op de tweede foto draagt een mannequin van Andre Ledoux een groen sportcostuum met een Schotse ruit. Er zijn grote knopen op het lijfje genaaid en verder werden zij aan weerszijden van de rok gezet, want ook knopen zijn grote gunstelingen van dit seizoen. BEVESTIGING VAN HET ALKMAARSE VONNIS GEVRAAGD Op 4 Mei 1948 veroordeelde de Alkmaarse Rechtbank de 29-jarige S. Verplante en de 31-jarige H. de Groot, beiden tot gevangenisstraf fen van 20 jaar wegens moord met voorbedachte rade in vereniging bedreven. V., de echtgenote van de land bouwer J. Heida uit Hoogwoud die relaties had met de chauffeur de G. heeft bij herhaling getracht in samenwerking mét haar vriend haar man van het leven te beroven. In September 1947 stierf Heida ten gevolge van het eten van pap waarin rattekruid verwerkt was. De Rechtbank overwoog dat beide verdachten evenveel schuld hadden en veroordeelde beiden tot een ge vangenisstraf van 20 jaar. In No vember van het vorige jaar diende de zaak in hoger beroep, doch werd aangehouden omdat het gerechts hof zich wilde laten voorlichten over de psychische toestand der verdachten. Vrijdag werd de zaak opnieuw voor het Amsterdamse gerechtshof, gepresideerd door mr. J. J. Flines behandeld. Het psychiatrisch on derzoek, verricht door dr. S. P. Tammenoms Bakker concludeerde, dat beide verdachten volkomen toe rekeningsvatbaar moeten worden geacht en de procureur generaal, mr. A. A. L. F. van Dullemen, zag geen aanleiding een lichtere straf te eisen. Hij vroeg bevestiging van het vonnis van de Alkmaarse Rechtbank met aftrek van de tijd doorgebracht in preventieve deten tie. De verdedigers, mr. C. Berk houwer voor verdachte V. en mr. B. van Hilten voor verdachte d. G„ bepleitten clementie. Het Hof zal op 13 Mei uitspraak doen. De hulpverlening van de Wegenwacht Naar de A.N.W.B. ons mededeelt moet het niet uitgesloten worden geacht, dat de A.N.W.B. in de toekomst besluiten zal, de Wegen wacht uitsluitend diensten aan leden te laten verlenen om te voorkomen, dat door het toene mende autoverkeer contribueren de leden te lang op de komst van een Wegenwacht moeten wach ten. Op Zon- en Feestdagen, vifaar- op algemene vrijstelling wordt verleend van het Zondagsrijver bod, zoals b.v. op de Bollenzonda- gen van 1 en 8 Mei a.s. zal de Wegenwacht eet} beperkte dienst onderhouden, waarbij zij echter uitsluitend leden zal helpen. Ook indien t.z.t. het Zondagrijver bod voorgoed opgeheven mocht worden, zal de Wegenwacht des Zondags alleen voor haar leden dienst, doen. PATER G. DOHMEN OVERLEDEN Het Provincialaat van de Oar- mel te Geleen ontving uit Caïro bericht van het overlijden van Pater Dohmen. Hij werd op 16 Oc tober 1870 te Einighausen (L.) geboren, legde 8 October 1887 de gelofte af in de Orde der Onge schoeide Carmelieten, werd 8 Sep tember 1894 te Maastricht priester gewijd en vertrok in 1896 naar Verapoly (India), waar hij filoso fie doceerde en mbewerkte aan de vorming van de eerste inlandse priesters. Hij was bovendien vicaris-ge neraal van de Aartsbisschop van Verapoly In 1928 werd hij naar de Berg Carmel overgeplaatst en be gon van daaruit de nieuwe stich ting te Caïro, waar hij een monu mentale basiliek bouwde ter ere van de kleine H. Theresia. ll BIJ DE PAARDERENNEN In Fleetstreet, de grote Londen- se krantenwijk, werd de medewer ker voor de paardenrennen van de communistische Daily Worker nog al eens in de maling genomen met zijn voorspellingen. „Weet je 't al van Clayton zeiden de journa listen tegen elkaar - „hij is dooi de partij weggezuiverd omdat die de commissaris niet goed tipte." Clayton liet zijn collega's maar kletsen. Wie het laatst lacht En dat deed Cla-ton. Want de 130-ste Grand National, de zwaar ste hindernis-ren voor paarden in Engeland, werd op 26 Maart in Aintree verreden en gewonnen door een volslagen outsider, luisterend naar de veelzeggende naam „Rus sian Hero" (Held van Rusland). Het paard, de negenjarige ruin, stond genoteerd voor 66-1. En Clayton was de enige sport-journa- list, die „Russian Hero" (natuur lijk) als de winnaar van de race in zijn blad had gedoodverfd. Het paard, dat in de totalisator met bij na 203 tegen 1 pond stond, heeft Clayton een slordige som opge bracht. Maar nu doen weer geruch ten de ronde, in Fleetstreet, „Weet je het al, Clayton is weggezuiverd, omdat hij van trouwe partijleden kapitalisten heeft gemaakt Voor de bookmakers was het ook een goede dag. Want als „Crom well", de favoriet, winnaar zou zijn geworden, had hun dat 1 millioen gekost. Maar het noodlot wilde nu eenmaal, dat de Grand National met zijn 30 hindernissen al in 22 jaar niet meer door een favoriet is gewonnen. En geen wonder, dat de bookies daarmede rekening houden Van de 43 paarden bereikten er slefchts 11 de finish. Een paard stierf tijdens de race na een valpar tij. „Russian Hero" was bijna niet aan de start verschenen, omdat de eigenaar, Williamson, van mening was, dat de afstand te veel van het paard zou vergen. \>£T)UltaS" N&OOEN REVANCHE opTfe\NZl: ?BBVX\N HET NieultfSYE NEbERi.£)NDS& 6£1S)EP^ WAAI"? fcgn A(VC9^XAVI g A LCVRETGOEPVOOJ? fV VRIJE PRIJZEN VOOR SCHOENEN EN PANTOFFELS 's-GRAVENHAGE, 29 April. Met ingang van 30 April worden de prijzen voor schoeisel van iedere aard, met uitzondering van gevulcaniseerd schoeisel en klom pen, vrijgelaten. De Vakgroep Schoenindustrie te Tilburg, deelt mede, dat in ver band met de opheffing der orijs- voorschrifter. voor schoenen, 48 schoenfabrikanten, die tesamen de meerderheid van de lederen-schoe nenproductie en de" overgrote meerderheid van de productie van Volksschoeisel vertegenwoordigen, schriftelijk ieder voor zich een verklaring hebben afgelegd, waar bij zij de garantie gevenr dat de grijzen van het door hun bedrijf geleverde volksschoeisel, t.w.: werkschoenen, jongensschoenen, kinderschoenen en ander gewoon straatschoeisel, niet hoger, eerder lager gesteld zullen worden dan zij handhaving van de prjjsvoor- schriften het geval zou zijn. Zij hebben voorts verklaard, dat zij de productie in deze artikelen normaal zullen voortzetten, dus geen verschuivingen in hun be drijf zullen toepassen ten nadele van de productie van volksschoei sel. Waaraan herkent men onze Katholieke Kerk? Waaraan ziet men of iemand katholiek is, of hij het voor God en zijn geweten eerlijk en oprecht is? Aan het altaar, aan de commu nie-bank, waar wij aanzitten aan de Tafel des Heren. De leerlingen van Emmaus her kenden de Heer Jezus aan het breken van het brood. De ver rezen Christus is ook in ons midden telkens als het Heilig Misoffer wordt opgedragen, in de Zondagse Hoogmis, de li turgische bijeenkomst bij uit stek van het gezin der paro chie. Goede parochianen her kent men aan hun aanwezig heid 'juist in deze Hoogmis van Zondagmorgen in de eigen parochie. Bent u een qoed parochiaanMARCUS. (Adv.) (Adv.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3