COMMUNISTEN KOMEN TOT ANDERE GEDACHTEN Franklin D. Roosevelt Jr. doet een naar een politieke carrière gooi Een vest voor kille dagen Griekenland bewijstdat het mogelijk is Zondag alle nationale cracks aan de start Bondselftallen Ronde van Nederland Makronisos, het eiland der bekeerden Circuit van Zandvoort tegen Rotherham en Huddersfield De Olympische Dag In de voetstappen van vader? DE POLITIEK DER OLIFANTSHUIDEN Gedenkteken in K.A.B.-gebouw onthuld Zwaluwen-Den Haag gelijk spel (Van een speciale verslaggever) MAKRONISOS is eigenlijk niet meer dan een langgerekte, kale strook bergland een paar mijl uit de kust van de Aegeïsche Zee. Er is geen water en in de schrale bodem wil zo goed als niets groeien. Toch leven er mensen. Het leger heeft er een groot tentenkamp gebouwd. Daarin tracht men communisten en mensen met gelijke opvattingen tot andere gedachten te bren gen. Twee jaar geleden accepteerde het leger dergelijke mensen niet. De meesten van hen waren er allerminst rouwig om. Het betekende, dat zij veilig buiten schot bleven, terwijl andere (en betere) vaderlanders naar het front moesten om hun leven in de waagschaal te stellen. Het was een grote onbillijkheid. Nu is het anders. En Makronisos is er het resultaat van.t Er komen nu drie bataljons. Driemaal tweeduizend man in kaarsrechte rijen tenten. Zesdui zend mensen, die het in feite niet eens zijn met de regering. Niet al len zijn communisten. Er zitten wel partijleden b\j. Velen zijn echter twjjfelaars, meelopers en mensen, die in de bezettingstijd deel uitge maakt hebben van illegale, commu nistische organisaties als EAM en EIAS, maar dikwijls niet eens wis ten, dat ze communistisch waren en zich er verder ook niet in ver diepten in hun verlangen om de Duitse indringers te kunnen bestrij den. Al diegenen komen naar Ma kronisos als hun lichting in militai re dienst moet. Hier krijgen ze een kans hun fouten in te zien. Een eerlijke gelegenheid om zich te re habiliteren en een nieuw leven te beginnen. Heropvoeding. In een van de weinige vaste ge bouwen op het eiland heeft de com mandant zijn bureau. Daar vertelt hij me hoe men te werk gaat. Men tracht het nationale bewustzijn te herstellen. Eerbied voor de vlag en het volkslied. Er worden vaderland se liederen ingestudeerd, die tijdens het exerceren uit volle borst gezon gen worden. De officieren houden lezingen en leggen de nadruk op 't roemrijke verleden van het Griekse volk. Ze vertellen hen van de ware bedoelingen van het communisme. Soms hebben er felle debatten plaats. Er zijn echter maar weini gen, die voet bij stuk houden en als onverzoenlijke vijanden van het land naar een afzonderlijk kamp worden gebracht. Ik vraag de kolonel naar cijfers. „We hebben tot nu toe 22.000 man op Makronisos gehad," ver telt hrj. „van die 22.000 zijn er mis schien 600 bij hun communistische overtuiging gebleven:..... dat - is niet veel, nietwaar", voegt hjj er met zichtbare voldoening aan toe. Het is tevens het bewijs, dat zijn opvatting puist was. Van actieve vijanden van de staat heeft men nu mensen gemaakt, die een positief aandeel aan het welzijn van het land leveren. Het is een winst van tweehonderd procent. Het is niet de bedoeling, dat de mensen op 't eiland blijven. Als hun bekering 'n feit is, en ze hun militaire opleiding voltooid hebben tekenen ze een ver klaring, waarin de trouw aan het vaderland beloofd wordt. Dan gaan ze naar het front. Aan alle fronten vechten ze nu en sterven voor de vrijheid. Hun prestaties zijn van die aard dat verscheidene comman danten speciaal om mensen van Makronisos vragen. Er is een batal jon van ex-reserve-officieren (die nu allen als gemeen soldaat dienst doen), dat zich in de korte tijd van zijn bestaan al een grote vermaard heid verworven heeft. ,,En deserteurs...?" informeer ik. De kolonel geeft toe, dat die er zijn. „Hun aantal is echter op de vin gers van twee handen te tellen," zegt hij, ,,'t is practisch te verwaar lozen." Grieken Dachau? Het spreekt van zelf, dat de com munisten allesbehalve ingenomen zijn met deze instelling. In hun kranten noemen ze Makronisos „Griekenlands Dachau". Ze publi ceren plaatjes van martelpalen van in kettingen geslagen skeletten achter prikkeldraad, met zwepen slaande officieren en dergelijke schrikbeelden. De mensen zelf lachen er echter om. Er heerst een enthousiasme, dat geen grenzen kent en soms wat onwerkelijk aan doet. Ze zijn plus royaliste que ie roi. Onvermoeibaar zingen ze natio nale strijdliederen. Overal schilde ren ze nationale vlaggen op. In de cantines hangen grote afbeeldin gen van de koning en de koningin. vermeld worden van hen, die in de strijd om de vrijheid gevallen zijn. Ze hebben een eigen koor, een or kest, een krant en zelfs een eigen radiostation, dat overal gehoord wordt. In alles zijn het voorbeeldige va derlanders. Ze nemen iedereen op de schouders, die een bezoek aan 't eiland brengt (tot de koning en de koningin toe) en dragen hun juich end en zingend naar de boot. Een van de soldaten zegt heel laconiek tegen me: „Ik ben twee jaar verbannen ge weest, maar nu ben ik weer patri ot". Het klinkt even of iemand ver telt ,dat hij een nieuwe bakker ge probeerd heeft, maar toch maar weer naar de oude teruggegaan is. Maar men mag niet vepgeten, dat de Grieken zeer sentimenteel en bijna naïef zjjn op dit gebied. Bo vendien zijn dit jonge mensen, die zich gemakkelijk laten beïnvloeden. Door de ene partij evengoed als de andere. Ze zijn zonder gevoelens van wraak weer als gelijkwaardige leden in de samenleving opgeno men en ze popelen om te tonen, dat het hen ernst is. De boot vaart weg. Op de rotsachtige kust staan een paar honderd soldaten met hun mutsen te wuiven. De commandant hebben ze op hun schouders geno men. In 'n veelstemmig koor schalt zijn naam over het water. Achter hen tegen de grauwe bergwand staat in enorme letters van witge schilderde stenen een hartekreet: Leve Griekenland Geef ons de wapens waar we op wachten. Als men niet alle vertrouwen in de mensen verloren heeft moet men wel onder de indruk komen van deze manifestatie. En al' is het dan misschien hier en daar wat over dreven, het nuchtere feit blijft be staan, dat duizenden oorspronkelij ke vijanden van het land nu met 't geweer in de hand aan het front staan om datzelfde land te verde digen tegen degenen, waarmee ze zich eens verbonden hadden. En dat is de grote betekenis van Makronisos: het eiland der bekeer den. Ook voor de rest van de we- Er zijn erezuilen, waarop de namen reld. Hoewel het niot onmogelijk ge acht moet worden, dat nog enkele buitenlandse inschrijvingen voor de 125 cc. klasse zullen binnenko men, staat het thans vast dat de bezetting in deze klasse, die als voorronde van de strijd om het wereldkampioenschap zal gelden en een internationaal karakter zal dragen, van dien aard is, dat al leen dit nummer reeds een tocht naar Zandvoort wettigt, waar de K.N.M.V. op Zondag 8 Mei mo torraces organiseert. Nu de inschrijvingen binnen zijn, blijkt dat in de 125 cc. klasse niet minder dan 22 deelnemers zullen uitkomen. Onze Nederland se crack Renooy zal naast drie Ita lianen en een Engelsman ook de sterkste Hollanders tegenover zich vinden. Wij behoeven slechts de namen vari Heineman, Rietveld, Zijlaard, Huysen en Dupont te Op de terreinen van de Bataafse Petroleum Mij. te Pernis zullen dit jaar zes schoorstenen verrijzen van 60 meter hoogte. Deze opdracht is de grootste, die ooit in Nederland op het gebied van schoorsteenbouw werd gegeven Het eerste van deze massale gevaarten werd Dinsdag opgeleverd. 80 kb. Meter beton en 50.000 stenen voor de binnenvoering werden erin verwerkt. Zij worden geplaatst op een. fundering van 155 kub. Meter beton. De laatste werkzaamheden aan de schoorsteen. De bouw van elk zal ongeveer 3V« maand duren. Rechts een nieuwe schoorsteen in aanbouw. noemen om te wéten, dat Renooy zich niet alleen tegen buitenland se concurrenten zal moeten verde digen. De wedstrijden, die om 1 uur aanvangen, brengen allereerst de kwartliters aan de start, die in 18 ronden moeten uitmaken aan wie de zege zal zijn. Jammer genoeg zal Lo Simons verstek moeten la ten gaan, omdat hij nog niet volle dig hersteld is van een val tijdens de training. Maar Henk Vink, Knijnenburg, Sekuur, van Dongen en Peilikaan waarborgen toch vol op spanning en strijd. Aanvanke lijk zouden de zijspancombinaties, waarvan er zeven uitkomen, 12 ronden rijden, doch die zullen nu, om het nummer attractiever te maken, in twee manches, elk van zes ronden, met puntentelling rij den. We behoeven slechts de na men te noemen van Zuur, Kees van Rijssel en Piet Knijnenburg, om de zekerheid te geven, dat het ook tussen deze gelijkwaardige zijspanrijders niet rustig zal toe gaan. In de 350 en 500 cc klasse, die ieder 20 ronden rijden, is de be zetting meer dan voldoende om ook hier de kopstukken tot ver weer van felle aanvallen te nopen. Het is natuurlijk heel moeilijk te zeggen, wie in deze klassen het ererondje zullen rijden, maar tot de kanshebbers mogen we bij de 350'ers toch zeker rekenen Piet Knijnenburg, van Rijswijk, Peel, Jo van Doren en Schot, terwijl dat in de zware klasse zijn Drikiis Veer, Knijnenburg, Poel, Iesberts en wellicht Reinbergen. De clou van de dag blijft echter de strijd bij de „Kleintjes", die niet minder dan 25 ronden moeten draaien. De samenstelling van het Bondselftal, dat 14 Mei te Rotter dam tegen Huddersfield Town speelt, luidt: Doel: De Munck (Sitt. Boys); Achter: Van Bun (M.V.V.), Schijvenaar (E.D.O.); Midden: Vermeer (Excelsior), Terlouw (D.C.V.) en Stoffelen (Ajax) Voor: Biesbrouck (R.C.H.), Wil kes (Xerxes), Appel (Sittard), Timmermans (A.D.O.) en Clavan (A.D.O.). Het Bondselftal, dat 12 Mei te Groningen zal uitkomen tegen Rotherdam, is als volgt samen gesteld: Doel: Landman (Neptunus); Achter: Everse (Neptunus) en Meines (Frisia); Midden: Van Calcar (G.V.A.V.), Visser (D.C.S.) en Appel (Be Quick) Voor: Bloemendal (Go Ahead), Van Eist (Theole), Roosenburg (Sneek), Beun (Xerxes) en B. de Harder (V.U.C.). Het Bondselftal, dat 10 Mei te Rotterdam een wedstrijd zal spe len tegen Rotherdam, is als volgt samengesteld: Doel: Saris (B.V.V.); Achter: Krijgh (B.V.V.) en van der Sluys (B.V.V.) Midden: Schaap ('t Gooi), Mö- De mooiste sportdag van het jaar die 26 Juni voor de tiende maal wordt gehouden belooft zijn reputatie te handhaven want een aantrekkelijk programma, be staande uit gymnastiek, atliletiek, voetbal en een springconcours is inmiddels door de speciale com missie van liet N.O.C. samenge steld. Het luidt in de chronologische volgorde: 1.301.50 uur gymnastiek; 1.50 —1.55 uur uitreiking van Tuyll- beker; 1.552.10 athlefiek; 2.10 2.25 wielrennen; 2.253.10 eerste helft voetbalwedstrijd; 3.103.25 pauze; 3.253.30 athletiek; 3.30 3 35 wielrennen; 3.354.20 tweede helft voetbalwedstrijd; 4.204.25 athletiek; 4.254.35 gymnastiek; 4.35—4.50 wielrennen; 4.505.10 athletiek 5.105.40 concours hip- pique. De clou wordt het optreden van de uit circa 50 turnsters bestaande damesjfloeg van het K.N.G.V., die een gedeelte zal vertonen (bal oefeningen) van hetgeen deze keurploeg zal uitvoeren op de Lingiade te Stockholm. Bij de deelnemers aan de athle- tieknummers zijn vanzelfsprekend Fanny Blankers-Koen en Wim Slijkhuis. De laatste zal op de 3 000 meter starten tegen de sterk ste Zweed op deze afstand. Ook op de 800 meter verschijnt een Zweed aan de start. Voor de wielrenners staan sprint- en afvalwedstrijden op het programma. Aan het springconcours wordt deelgenomen door de tien beste Nederlandse ruiters en tenslotte zal de Nederlandse bondsploeg dei- voetballers de Strijd aanbinden de officiële bevestiging is nog niet ontvangen, doch er is aanleiding die dezer dagen te mogen ver wachten tegen een represen tatieve ploeg uit Wenen. Uit de prachtige resultaten, die de We ners de laatste tijd behalen, blijkt dat het Weense voetbal weer de oude glorie herkregen heeft, zodat ook de voetbalwedstrijd interes sant belooft te worden. (Van onze correspondent) II ET IS MEESTAL een weinig benijdenswaardige positie zoon van een beroemd vader te zijn. Hoe het ook loopt, goed is het nooit. Indien zij in het leven slagen zegt men, dat zij zich via de vele kruiwagens, waarover vader beschikte, vooruit hebben laten duwen; als zij maar om en nabij de middenmaat blijven schommelen spreekt men over hen met een meewarig „lang niet xo'n kerel als de oude baas zelf", en als het eens helemaal mis gaat is de gehele familie geschandaliseerd. In voor- en tegenspoed missen zij het voorrecht van de onbekende burger, rustig de eigen weg te kunnen gaan en zich te kunnen verschuilen in het plezierig duister der anonimiteit. Toen Franklin D. Roosevelt Jr dezer dagen bekend maakte, dat hij candidaat was voor het Con gres in de a.s. verkiezing te New York, waarbij de door de dood van Sol Bloom opengevallen plaats moet worden bezet, was het geroddel derhalve niet van de lucht. Volgens de gangbare publieke opinie zijn de Roosevelts Franklin D. en Eleanore niet bijster gelukkig geweest met hun zoons. Of dit inderdaad zo is, la ten wij gaarne over aan de stem der geschiedenis over een hon derd jaar of zo. Inderdaad, van tijd tot tijd hebben zij zich niet kunnen onttrekken aan bepaalde schandaaltjes, -die zich uitstrekten van financieel politiek domein tot particuliere hartsaangelegenhe den. Nu is dit in de V.S. aanzien lijk minder dramatisch dan wan neer iets soortgelijks in het rus tige Nederland zou geschieden. Zoals altijd zo hebben ook nu weer mijn beide vorige artikelen ervoor gezorgd, dat mij enkele ver zoeken bereikten om eens dit of dat te bespreken, aangezien de persoon in kwestie dit of dat zo graag zou willen maken. Natuurlijk vind ik het prettig op deze manier in nader contact te komen met mijn lezeres sen, en helaas kan ik niet allen tegelijk helpen. Een voorstel echter komt naar mijn mening op het ogenblik uit stekend van pas. En wel een vest, dat men, op een min of meer kille voorjaarsdag, waarop het, terwijl de kachel al enige dagen uit is, plotseling kouder wordt, vlug even aan kan trekken, in afwachting van het ogenblik waarop de zon weer doorbreekt of het toch wel wenselijk blijkt nog weer eens de kachel aan te maken. Een kledingstuk dus, dat in de komende weken van pas kan ko zen. In beide schetsjes vindt U een modelletje, dat met bijzonder weinig moeite in een hand-omdraai te maken is ,en bovendien nog van practisch iedere soort stof. Tricot, effen wollen stof of een fleurige ruit, alles kunnen we gebruiken, wanneer we er maar voor zorgen, dat we een kleur kiezen, die zich bij een andere kleur kan aanpas sen, zodat we het vest bij al onze andere japonnen kunnen dragen. Veel stof hebben we er niet voor nodig, eenmaal de ruglengte en eenmaal de lengte van voren. Het is een vlotte „slipper" met een om geslagen schouderpas en een over slag in de taille. De zakken kan men naar eigen smaak klein, of groot maken, of ook geheel weg laten. Een jeugdig persoontje zullen ze wel goed staan, een oudere da me kan naar mijn mening beter een heupstukje eraan zetten. Het schouderpasje nemen we van dub bele stof, we slaan dit om en zetten de punt even vast. Ter nagedachtenis van de elf honderd twee en vijftig tijdens de tweede wereldoorlog gevallen le den der K.A.B., is Donderdag morgen in het „Huis van de Ar beid" aan de Ouden Oort te Utrecht een uit brons gegoten mo nument onthuld, vervaardigd door de beeldhouwer Piet Jungbiut uit Bilthoven, die zich voor het ont werp heeft laten leiden door het boek der Openbaringen. De ver troosting Piëta het centrale punt van de sompositie is uitge beeld in hoogrelief, de achter grond wordt gevormd door de vier Apocalyptische ruiters. De leider van de cultqurdienst der K.A,B. de heer L. Beumer, bood het gedenkteken namens alle afdelingen aan de voorzitter der K.A.B., de heer A. C. de Bruyn aaan, die de onthulling verrichtte. De geestelijke adviseur der KAB, mgr J. G. van Schaik, sprak woor den van troost tot de talrijke na bestaanden der gevallenen, die de plechtigheid bijwoonden, na zang van het Utrechts Katholiek A Capella-koor en declamatie van Henk Schaar werd de plechtigheid met het zingen van twee couplet ten van het Wilhelmus en gebed besloten. ring (Enschede) en van Buytenen (Hermes-D.V.S.) Voor: Colthoff (H.V.V.), Bal vers (V.S.V.), Ponstyn (Concor dia), Strieker (V.S.V.) en Clavan (A.D.O. Een uitverkocht Houtrust zag 'n aardige wedstrijd tussen een Haags KNVB-team en een ploeg van de Zwaluwen, bestaande uit: Doel: Landman (Neptunus); ach ter: Everse (Neptunus) en van der Gaag (Coal), midden: Schaap ('t Gooi) Terlouw (DCV) en Koers (Xerxes)voor: A. van der Gijp (Emma), van der Tuyn (Hermes DVS), Meyer (De Spartaan), Beun (Xerxes) en Bijl (DHZ). De uitslag geeft de verhouding goed weer, want de technische meerderheid van de Zwaluwen werd teniet gedaan door 't enthou siasme van de Hagenaars, die in het begin niet over gebrek aan ge luk mochten klagen, want Meyer luidde het offensief der Zwaluwen met 2 prima schoten in, die de lat raakten, terwijl een schot van Beun rakelings over de lat ging. Als geheel was het spel van de Zwaluwen in de eerste helft niet groots doch het doelpunt, dat van der Vegt voor rust met een goed schot scoorde gaf de Hagenaars toch een enigszins geflatteerde voorsprong. Rust 10. De tweede helft was veel leven diger en de duels tussen de Haagse verdediging en de Zwaluwen-aan val werden interessant. Succes kon voor de Zwaluwen niet uitblijven. De technische meerderheid kon worden uitgebuit door goals van Meyer en van Beun die geheel naar rechts gezwenkt fraai doel puntte, stand 12. Kort na het tweewe doelpunt der Zwaluwen, ontketende de Haagse voorhoede een stevig offensief en onder luide aanmoedigingen van 't Haagse publiek (vooral voor de fa voriet Bertus de Harder) wist zij de Zwaluwen-verdediging enige malen uit verband te spelen. Bij Politj^ke tegenstanders in dit land deinzen er geen ogenblik voor terug elkaar op de verschrik kelijkste manier bont te maken en met de vreselijkste beschuldigin gen te bombarderen. Het onmid dellijk resultaat, een tegeneis tot schadevergoeding van om en nabij een slordige millioen dollar bete kent daarbij meestal een gratis publiciteit. Én de zaak zelf wordt later door goede vrienden wel weer bijgelegd. Vandaar, dat het in de V.S. zaak is iedere stap in de richting van een politiek leven vooraf te doen gaan door het ver werven van een olifantshuid. Zonder deze bestaat er geen ge moedsrust. Aan deze eis voldoen de vier zoons van Roosevelt volledig: Elliott, Franklin Jr., James en John hebben elk hun aandeel in olifantshuiden betaald. Storm- centrum van de „Roosevelt boys" is Elliott steeds geweest. Hij was bet die met zijn vrouw Stalin be zocht en getracht heeft daar het nodige politieke kapitaal uit te slaan. Thans echter is hij in za ken; hij exploiteert het voorma lige landgoed vati zijn vader als boerderij en de vooruitzichten zijn, dat hij over enkele jaren van een braak stuk land een model boerderij zal hebben gemaakt. Hij is bovendien bekend om zijn so ciaal gevoel omstreeks Kerstmis. Twee jaar achtereen stonden hij en zijn vrouw op een New Yorkse straathoek om het minder bedeel de publiek kerstbomen te verko pen die 200 en 300 pet. beneden de gewone bandelsprijs verkocht werden. De grote lijn der Roosevelt's is echter het zuiverst in stand gehou den door Franklin Jr. Evenals president Teddy Roosevelt en diens verre neef Franklin D., stu deerde hij rechten aan de Univer siteit van Harvard, vestigde zich als advocaat, om vandaar uit de sprong naar de politiek te onder nemen. Zoals geheel in de lijn der verwachtingen was bood hij zijn diensten eerst aan Tammany Hall aan, het New Yorkse hoofdkwar tier van de Democratische partij. Doch Tammany Hall, verstrikt en verstikt in een warnet van poli tieke neringen, wees F. D. R.'s zoon resoluut af, nadat de burge meester van New York, O'Dwyer, in eerste instantie in sympathieke bewoordingen over de jonge Franklin gesproken had. De zetel, waarom de verkie zingsstrijd op 17 Mei gestreden zal worden, is traditioneel altijd be zet geweest door een vertegen woordiger van de Democratische partij, of althans een man van wie de Democraten steun konden verwachten. Niettemin vragen tal van ingewijden zich af, of Tam many Hall zichzelf wel een dienst heeft bewezen door de banden met de Roosevelt's zo bruusk te verbreken. Ook al wordt de na gedachtenis van president Roose velt hier in de V.S. niet zo alge meen vereerd als dat het gevai is in West-Europa, men kan niet ontkennen, dat er van de naam Roosevelt nog steeds voor zeer velen onder het „grote publiek" en vooral in New York waar er zich zoveel eerste-generatie Ame rikanen bevinden, die tien iaar geleden nog een Europese natio naliteit bezaten een magische klank uitgaat. De beroepsgokkers en New York wemelt van de „bookma kers" hebben al uitgemaakt, dat de jonge Roosevelt grotere kansen maakt gekozen te worden In de congreszaal van Krasna- polsky te Amsterdam werden giste ren aan de deelnemers van de ronde van Nederland, de maillots, rug nummers, fietsloden enz. uitgereikt. Officials, ploegleiders, renners en journalisten liepen er rond en spra ken met elkaar in een wonderlijk mengelmoesje van Nederlands, Vlaams, Frans, Duits, Italiaans en Spaans. Bij het uitdelen van de maillots bleek, dat in de Belgische a-ploeg twee wijzigingen zijn gekomen. In de plaats van Corte gaat Lucien Acou mee en Albert Decin zal Ren ders vervangen. De ploegen zullen gekleed in de volgende kleuren starten: Nederland a: rood wit blauw; Ne derland b: geel (Dunlop); Neder land c: rood; Nederland d: geel (Wilco); Nederland e: groen; België a: wit; België b: zwart geel rood; Frankrijk: lichtblauw met Franse lelie; Belgisch-Nederlandse ploeg: paars; Zwitsers-Italiaanse ploeg: donkerblauw. een-der aanvallen werkte de Harder zich handig vrij en scoorde onder grote geestdrift 22. Het Haagse elftal speelde in de volgende opstelling: Doel: Kok (ADO); achter: de Jong (ADO) en Walhain (HBS); midden: Schwencke (HBS), Holt- appel (Quick), v. d. Engel (DHC); voor: de Harder (VUC), Timmer mans (ADO), Langelaan (HBS) v. d. Vegt (HBS) en Colthoff (HVV). dan een van zijn drie tegenstan ders. En zelfs indien men daarbij het emotionele element uitscha kelt, de typische trouw der New Yorkers aan de Roosevelt's, dan zijn er voldoende zakelijke argu menten aanwezig waaruit blijkt dat Franklin Junior's kansen gun stig staan. In de eerste plaats heeft zich in de praktijk reeds een scheuring voltrokken in de gelederen der New Yorkse Democraten. Voorts heeft de, uitsluitend in New York krachtige Liberale Partij (inder daad enigszins te vergelijken met de V.V.D. in Nederland) zijn ean- didatuur sterk gesteund. Tenslotte hebben een groep onafhankelijke kiezers zich ook reeds aan zijn zijde geschaard. De Republikeinse candidaat wordt bij voorbaat als kansloos beschouwd, tenzij Rech ter Benjamin Shalleck die Tammany Hall zal vertegenwoor digen en de jonge Roosevelt elkaar zo weinig in stemmen zul len ontlopen, dat de Republikein de kans krijgt om een nauwe winstmarge te behalen. Dit is ech ter hoogst onwaarschijnlijk. Roosevelt-enthousiasten betogen reeds met grote nadruk, dat de strijd al gestreden is. Niet ont kend kan worden, dat indien Franklin Jr. zegevierend, uit de stembus te voorschijn komt, hij de aangewezen candidaat is voor het gouverneurschap van de staat New York, dat openkomt wanneer Dewey's termijn in 1950 afloopt. Roosevelt's supporters wijzen reeds op de analogie tussen de po litieke ontwikkeling van Franklin Sr. en Frankrlin Jr., indien dat inderdaad het geval zou zijn. In hun enthousiasme vergeten zij( dat de eerste horden op 17 Mej a.s. genomen moeten worden, en dat men nooit weet hoe zelfs het beste paard wel eens kan strui kelen.'. Roosevelt's tegenstanders heb ben zich al evenzeer aan voor spellingen gewaagd. Als Franklin Jr. het ditmaal niet haalt, zo zeg gen zij, dan is zijn politieke car rière verder van de baan. Doch ook dat is voorbarig. Men vergeet dan, dat Franklin Sr. in 1920 als candidaat voor het vice-president- schap tesamen met Jatnes M. Cox definitief verslagen werd door het Team van Harding Coolidge, om 12 jaar later de strijd om het pre sidentschap te winnen. Op dit ogenblik staat alleen dit vast: vier jaar na Roosevelt's dood staat Roosevelt Jr. klaar om de grote sprong te maken. Dit feit alleen al betekent veel leven in de nationaal bezien, thans vrij tamme politieke brouwerij. VOO\? (Y>OEt>Efë YOOR MOfOEt? NEDET YOOR WOEDE»? EUlTöpfi VOOR COOEDET? vooR"Moeoetf GflcoS" VOOR YflD.fcR

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4