Amerika wil geen nieuwe actie tegen het Spanje van Franco Montgomery in ons land Duitse ontwerp-grondwet te Bonn goedgekeurd Prins Bernhard en Minister v. d. Brink bezochten Jaarbeurs te Brussel EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Amerika zal Franco met rust laten Zaterdag 7 Mei 1949 45e Jaargang No. 11558 Zijn de Katholieken onverdraagzaam? Moordenaar van Roos krijgt 12 jaar Polen stelt wapenembargo voor Verboden lectuur verspreid Enthousiaste ontvangst te Eindhoven Geweigerd kampong af te branden Berlijn ook in de federatie? Radio-oorlog tussen Oost en West Vliegramp boven het Kanaal Kroniek en Kritiek Overeenstemming te Batavia? Prinses Margaret te Rome HET FEIT Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. •Stumpel. Hoofc^edacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig(Vonde.) A S H VA Al HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221. teL 2046 (2 lijnen), K 2200DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 Over deze ongetwijfeld actuele en belangrijke vraag, is deze week door katholieken en niet-katholie- ken in volle openhartigheid, maar toch in een irenische sfeer, met el kander gesproken en we hebben van beide groepen elkander eens precies gezegd, hoe wij over elkaar denken en wat ons in ieders op treden hindert en stoot. Er is hier gesproken over anti-papisme, maar ook over papisme, wat ongetwijfeld ook bestaat en misschien nog wel meer dan wij katholieken vaak vermoeden. Men vond een Ned. Herv. predikant Dr. v. d. Linden uit Utrecht bereid, een bespreking over deze problemen in het klooster te Witmarsum te leiden en een ander niet-katholiek n.l. Ds. Bijlsma een inleiding te houden, over wat men in prot. kringen „katholieke onverdraag zaamheid" pleegt te noemen. Daar naast zou pater Dr. Witte S.J. te Groningen, dan het kath. beginsel van de tolerantie tegenover niet- katholieken behandelen terwijl pa ter Bruna O.F.M. uit Drachten iets zou vertellen over de waarheid in Spanje en in Ierland. Zo opgezet bleek er wel belang stelling te zijn en niet minder dan 15 predikanten, zowel vrijzinnigen als orthodoxen en gereformeerden deelden mee, dat zij gaarne aan deze besprekingen zouden deelnemen terwijl ook een aantal kath. geeste lijken en leken, journalisten van beide kampen en ook een aantal dames, him bezoek aan Witmarsum hadden aangekondigd. Van prof. zijde werd Dinsdagmor gen de aanval geopend, wel niet door Ds. Bijlsma, die enkele dagen voor de bijeenkomst had laten we ten door ambtsbezigheden absoluut verhinderd te zijn, maar door Drs. J. G. v. d. Ploeg uit Rotterdam, die van prot. zijde, als de plaatsvervan ger van Ds. Bijlsma was aangewe zen. De heer v. d. Ploeg ging direct meer in het offensief over, door de katholieken te beschuldf- gen van onverdraagzaamheid, waar bij hij natuurlijk uitvoerig op de Spaanse toestanden inging, waarbij hij niet zozeer laakte, dat daar door heethoofdige jonge Spanjaarden prot. bedehuizen zijn vernield en op enkele plaatsen protestanten waren gedwongen eerbetuigingen te bieden aan kath. godsdienstige plechtighe den, maar hij laakte het vooral, dat de protestanten daar -op allerlei wijze in de uitoefening van hun godsdienst werden -onderdrukt. Hij erkende, dat door mannen als Kar dinaal Suhard en ook door vooraan staande Nederlandse geestelijken dit wordt afgekeurd, maar wat wij protestanten in deze zo graag zou den zien, aldus de inleider, is. waarom Rome dit niet afkeurt? Pater Witte heeft des avonds op deze vraag uitvoerig geantwoord en wij komen daarop nog wel nader terug, terwijl op de practi- sche daden van geloofsvervolging, pater Bruna Dinsdag is ingegaan. Ook diens betoog en de zeer inte ressante discussie daarop, lijkt ons belangrijk genoeg, daaraan een af zonderlijk artikel te wijden. Van katholieke zijde vond men het raadzaam op allerlei detail kwesties niet in te gaan, omdat ze zo licht leidden tot een verwatering van het debat op principiële pun ten. Men volstond er mee met te wijzen, dat waar katholieken soms laakbaar waren opgetreden, men dit afkeurde, maar dat wel geconsta teerd kon worden, dat over een z.g. anti-papistisch optreden van prot. zijde, de katholieken met heel an dere en veel belangrijker grieven konden komen, dan de heer v. d. Ploeg had opgenoemd. Als men er van prot. zijde prijs op stelde, wil de men er gaarne verschillende van noemen, al betwijfelde men, of daardoor het doel van deze bijeen komst zou worden gediend. Wel zou men gaarne een antwoord ont vangen, hoe men het van prot. zijde verklaarde, dat over het algemeen van die zijde veel agressiever tegen de katholieken werd opgetreden, dan omgekeerd. Op deze vraag is een antwoord gekomen, dat niet geheel bevredig de, nl. dat dit voornamelijk zou geschieden door de groep Kerstia- nen, de aanhangers van de groep Kersten en Lingbeek z. gedachtenis en nu ds. Zandt, waarvan echter de overgrote meerderheid det pro testanten zich volkomen zou distan- ciëren. We betwijfelen of dit wel hele maal juist is. J. H. Het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof veroordeelde Vrijdag de 41-jarige Johannes Ides, een in Duitsland geboren Nederlander, tot 12 jaar met aftrek en levenslange ontzetting uit de burgerrechten. Zeven jaar voor het neerschieten van de 26-jarige B.S.-er Dirk Roos uit Wijdenes in de avond van de 17e April '45 te Hoorn, en vijf jaar voor dienstneming bij de organisa tion Todt. In beide gevallen was 10 jaar geëist. AMERIKA WIJST SOWJ ET-PROTESTEN AF 'WASHINGTON, 6 Mei (Rr.) De Verenigde Staten hebben een aantal Sowjetrussische protesten tegen de arrestatie van de Sowjet- ingenieur Goebitsjef, die deel uit maakte van de staf der Verenigde Naties, afgewezen, zo is door een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Buiten landse Zaken meegedeeld. Goebitsjef, die wegens spion- nage door de Amerikaanse rege ring difdewiatieke immuni teit. Tijdens het Vrijdag gehouden debat in de Politieke Commissie der Verenigde Naties heeft Ray Artherton, de Amerikaanse afgevaardigde, verklaard, dat zijn regering van mening is, dat er niets is geschied om een nieuw optreden van de Verenigde Naties tegen Franco-Spanje te rechtvaardigen. Met name keerde de Amerikaanse vertegenwoordiger zich tegen een Poolse reso lutie, die een embargo wil opleggen op wapenleveringen aan Spanje en verder aan de leden van de Verenigde Naties wil ver bieden verdragen of overeenkomsten met Spanje te sluiten. Voordat de Amerikaan aan hef woord was gekomen, had Gromyko een heftige aanval gedaan op Enge land en de Ver. Staten, die hij ver weet militaire en economische hulp te hebben verleend aan Franco. Verder verweet Gromyko deze beide landen alles te hebben gedaan om de pogingen van de Verenigde Na ties. die de ineenstorting van het Franco-regiem ten doel hebben, te dwarsbomen. Gromyko betoogde verder, dat in Spanje intensieve voorbereidingen worden getroffen voor de aanleg van een net' van vliegvelden. Hij oefende critiek op de handel van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, Nederland en België met Spanje. De Amerikaanse afgevaardigde Ray Atherton zeide, dat de houding van zijn regering tegenover het Ma- drileense bewind onveranderd is. „Ondanks verzekeringen, die het tegendeel inhouden, kan ik u zeg gen, dat wij geen militair bondge nootschap met Spanje zijn aange gaan", verklaarde hij, hieraan toe voegend: „Wij hebben Spanje geen militaire hulp verleend en wij heb ben geen militaire of marine-mis sies in dat land. Er bestaat geen enkele Amerikaanse luchtmacht basis op Spaans gebied. Wij hebben met getracht Spanje lid van de Verenigde Naties te doen worden, of het de voordelen van het Europese herstelprogramma deelachtig te doen worden, terwijl wij evenmin pogingen hebben aangewend Spanje tot het Noord-Atlantisch Verdrag te doen toetreden. Of Spanje al dan niet aan dergelijke overeenkomsten zal deelnemen is iets dat alle aan gesloten landen aangaat en niet slechts de Verenigde Staten." Atherton verklaarde verder, dat de situatie in Spanje niet recht, vaardigt het opleggen van de in het Poolse voorstel genoemde sancties. Ofschoon de Ver. Staten niet voornemens zijn een nieuwe motie met betrekking tot Spanje in te dienen, menen zij wel dat het Spaanse volk niet langer behoort te worden uitgesloten van de voorde len, die het door deelname aan het werk van speciale organisaties der Verenigde Naties zou verwerven. Atherton zeide verder, dat de Verenigde Staten van mening zijn, dat de in 1946 door de algemene vergadering der Ver. Naties met betrekking tot Spanje aangenomen resolutie geen ambassadeurs in Spanje te detacheren, van kracht moet blijven. Noord-Amerika zal zijn stem niet geven aan een voor stel, om dit besluit ongedaan te maken. Tenslotte wens ik nog te verkla ren, dat mijn regering geen nieuwe actie wenst te ondernemen, welke zou kunnen worden voorgesteld als beledigend voor de nationale geest van zelfrespect van hef Spaanse volk. Ook de Franse afgevaardigde, Jean Chauvel, verklaarde dat er, sinds de aanneming in 1946 door de algemene vergadering der Verenig de Naties van de resolutie over Spanje, in wezen niets is veran derd. „Deze resolutie is nog steeds van kracht en er bestaat geen re den, om een nieuwe resolutie aan te nemen. TWEE MILITAIREN VOOR DE KRIJGSRAAD De Krijgsraad te velde-zuid be handelde Vrijdag de zaken tegen twee dienstplichtige militairen, die ervan verdacht werden verboden lectuur te hebben verspreid. Verdachte P. H. Langendijk had in Februari j.l. in de Hojel-kazerne te Utrecht afdrukken van' brieven van soldaten, die in Indonesië dienst doen. verspreid. In deze brie ven kwamen verschillende zinsne den voor, die ondermijnend voor de krijgstucht worden geacht. In een van de brieven stond onder meer, dat een aantal T.N.I.-soldaten, dat tijdens de tweede politionele actie gevangen genomen was, na zijn gevangenneming eerst half dood werd geschopt en daarna een nek- sohot kreeg. De eis luidde een jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdachte, Eric Mol, geboren te Haarlem, werd ten laste gelegd, dat hij in Huis ter Heide pamfletten van het Algemeen, Nederlands Jeugdverbond had rondgedeeld waarin demobilisatieuitkering werd geëist voor soldaten, die niet in Indonesië hadden gediend. Het pamflet bevatte tevens het ant woord van de Minister van Oorlog op deze eis. Ook tegen Mol werd een jaar met aftrek geëist. De verdedigster mr. C. Enthoven vroeg voor beide verdachten nietig verklaring van de dagvaarding en drong aan op vrijspraak, omdat vol gens haar bij de verdachten niet van opzet tot ondermijning van de krijgstucht sprake was geweest. Uitspraak over acht dagen. Op het vliegveld Tempelhof bij Berlijn heerste grote vreugde toen officiëel werd bekend gemaakt, dat de Russen de blokkade jullen opheffen. Amerikaanse piloten, die de dienst op de luchtbrug van Berlijn onderhouden, worden door verheugde Duitsers op de schouders genomen. MARINIERS KRIJGEN GRATIE De Minister van Justitie had reeds in December van het vorige jaar de Nederlandse mariniers op Oost-Java, die destijds weigerden, 'n bevel van hun meerdere om een kampong af te brandén, op te vol gen en die deswege op 2 April 1943 voor het Hoog Militair Gerechtshof te Batavia tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld, in vrijheid doen stellen, zulks in afwachting van de beslissing op ingediende gratiever zoeken. De 30-jarige L, J. Stokking te Amsterdam en de 35-jarige M. Smit te Leiden waren veroordeeld tot gevangenisstraffen van resp. 2 ja- ren met aftrek en 2 jaren en 6 mnd. met aftrek. De derde militair, de 20-jarige J. H. J. de Hoog, had zijn gevangenisstraf reeds ondergaan toen hij in vrijheid gesteld werd. Als bijkomende straf werd ontslag uit de militaire dienst verleend zonder ontzetting van de bevoegd heid om bij de gewapende macht te dienen. Bij Kon. Besluit is hun thans bij wege van gratie het onvervuld ge deelte der gevangenisstraf, alsmede de bijkomende straf kwijtgeschol den. Aan de veroordeelde De Hoog is de bijkomende straf kwijtgeschol den. De ondertekening van het Statuut voor de Raad van Europa in het St. James' Palace te Londen door de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk, Italië, Ne derland, België, Denemarken, Noorwegen, Luxemburg, Zwe den en Ierland. Minister Mr. D. U. Stikker tekent het Sta tuut voor Nederland. BONN, 6 Mei (Reuter). De te Bonn vergaderende West- Duitse grondwetgevende vergadering heeft Vrijdag de ontwerp- grondwet in tweede lexing met 47 tegen twee (communis tische) stemmen goedgekeurd. 15 leden onthielden zich van stemming. De grondwetgevende vergadering heeft voorts 18 van de meest voor aanstaande leden uit haar midden aangewezen om een „interim-com missie" te vormen. Er zijn geen communistische leden aangewezen. Deze commissie heeft tot taak het werk van de toekomstige federale Westduitse regering voor te berei den, doch van haar wordt ook ver wacht, dat zij tijdens de komende viermogendheden-conferentie als woordvoerster van de Westduitse bevolking zal optreden. In de com missie hebben twee afgevaardigden uil: West-Berlijn, namelijk het so ciaal-democratisch lid dr. Otto Suhr en zijn Christen-Democratische col lega Jakob Kaiser, zitting. Prof. Carlo Schmidt, voorzitter van de voornaamste commissie der grondwetgevende vergadering, ver klaarde: „In de Westduitse Grond wet zullen bepalingen worden opge nomen, welke het mogelijk zullen maken uitbreiding te geven aan het gebied, waarvoor de Grondwet in Vrijdag is te Washington bekend gemaakt, dat Engeland en de Vere nigde Staten, met ingang van he den, Zaterdag twee maal per dag over 61 zenders in de lucht zullen zijn, in de hoop dat zij op deze wij ze erin zullen slagen het door de Sowjet-Russen gelegde krachtige „radio-scherm" te doorbreken en de Sowjet-Russische luisteraars te be reiken. Volgens Amerikaanse autoriteiten heeft een kortgeleden ingesteld on derzoek aangetoond, dat 60 Sowjet- Russische zenders worden gebruikt in een „tegenoffensief" tegen de „stem van Amerika", de reusachti ge, door de staat gesteunde radio- omroep, waarmede de Verenigde Staten Amerikaans nieuws over de gehele wereld willen verspreiden. Het Sowjet-Russische radio-..te- genoffensief" heeft thans, volgens een mededeling van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Za ken, ongeveer twee weken geduurd. Het ministerie heeft hiertegen bij de regering te Moskou en bij de te Ge- nève gevestigde organisatie der Ver enigde Naties, die tot taak heeft de internationale radio-uitzendin'gen te regelen, geprotesteerd. Uit Londen wordt nog gemeld dat Vrijdag aldaar is onthuld, dat En geland, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie maatregelen nemen voor een intensivering van de radio oorlog. Van beide zijden zal in de loop van de zomer, het aantal uit zendingen in vreemde talen worden verhoogd. eerste instantie van kracht zal zijn. Ook zal de inhoud van de constitu tie kunnen worden gewijzigd, wan neer een verenigd Duitsland in staat zal zijn in volledige vrijheid en in het bezit van onbeperkte sou- vereiniteit, over de vorm van de Duitse Staat te beslissen. Wij hebben opzettelijk de-grens, gesteld in de aanbeveling der Geal lieerden, overschreden, door ook Berlijn als een deelstaat in onze federatie op te nemen. Wij hebben dit gedaan, teneinde kracht bij te zetten aan onze eis tot het verkrij gen van een grotere democratische eenheid en om de worsteling van Berlijn voor zijn vrijheid te steunen. Maarschalk Montgomery is Vrij dagmiddag om 12 uur op het vliegveld Welschap gearriveerd voor een vijfdaags bezoek aan ons land. Op het vliegveld werd hij ontvangen door de burgemeester van Eindhoven, Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, terwijl ook de mili taire attache der Britse legatie te Den Haag aanwezig was. Een ere wacht van de luchtstrijdkrachten stond opgesteld en werd door Montgomery geïnspecteerd. De daarop volgende rijtoer naar het stadhuis van Eindhoven werd een ware zege-tocht. Duizenden schoolkinderen stonden langs de weg opgesteld en juichten de veldmaarschalk toe. Op een re ceptie maakten vele autoriteiten hun opwachting. Onder hen waren de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, Prof. Dr. De Quay, Dr. A. F. Philips, Ir. F. Philips, de deken van Eind hoven, de oud-burgemeester A. Verdijk en de heer en mevrouw De Vries in wier huis Montgomery destijds zijn hoofdkwartier had. Na de receptie volgde een intieme lunch waarna een bezoek werd gebracht aan de Philips-fabrieken. waar een televisie-uitzending werd bijgewoond. Om vier uur vertrok Montgomery weer naar het vlieg veld Welschap om naar Den Haag te gaan. Om kwart voor vijf kwam de veldmaarschalk op het vlieg veld Valkenburg bij Den Haag aan. Hier waren ter begroeting aanwezig de Britse ambassadeur Sir Philip Nichols en van Neder landse zijde de plaatsvervangende chef van de generale staf, luite nant-generaal Calmeyer. In de auto van de Britse ambassadeur begaf Montgomery zich vervol gens naar Den Haag waar hij op de Britse ambassade werd ver welkomd met een bouquet Mont- gomery-tulpen. Deze tulp is tij dens de oorlog door de kweker E. J. van der Zaal te Lisse ge kweekt en na de oorlog kreeg hij van Montgommery toesteming diens naam er aan te verbinden. Veldmaarschalk Montgomery, die tijdens zijn verblijf in 6ns land de gast zal zijn van de Britse am bassadeur, zal informele bespre kingen hebben met verschillende Nederlandse militairen. Naar wordt aangenomen zijn er alleen voor Dinsdag 10 Mei a.s. officiële besprekingen met Nederlandse autoriteiten vastgesteld. Tijdens zijn verblijf in ons land zal de veldmaarschalk onder meer de bloembollenvelden, de Betuwe en de afsluitdijk bezoeken. Het is niet uitgesloten, dat hij ook een zeiltocht op de Kaag zal maken. Zondag woont Mongomery een dienst bij in de Britse kerk voor zeelieden in Rotterdam. Hij zal Woensdagmorgen om 10 uur van het vliegveld Valkenburg naar Parijs vertrekken'. ZEVEN DODEN PORTLAND, (Engeland), 6 Mei (A.P.). Een tweemotorig Brits transportvliegtuig is Vrijdagmiddag met zeven personen aan boord in het kanaal gestort waarbij blijkbaar alle inzittenden om het leven zijn gekomen. De eerste berichten, afkomstig van schepen die zich in de buurt van de ramp bevonden, zeiden dat het toestel, een Bristol, blijkbaar in de lucht uit elkaar gesprongen is. Een Britse onderzeëer heeft twee lijken opgepikt en het zoeken naar andere slachtoffers voortgezet. Het vliegtuig behoorden aan de Bristol Aeroplane Company, die meldde, dat het toestel een oefen- vlucht maakte en was een type dat gebruikt wordt voor het transport van auto's en andere grote vracht stukken over het kanaal. Feest zonder feest. (Sm.) Het is met de Nationale Feestdag dit jaar niet goed ge gaan. Volgens de radio is de dag in heel Nederland met grote vreugde gevierd. Dat was niet waar. Laat overal goed gevlagd zijn, in de meeste van de ruim duizend gemeenten was niets te doen. Daar zullen wel allerlei re denen voor zijn, maar de hoofd zaak was toch wel het gebrek aan aanmoediging van officiëele zijde, om feest te vieren. De officiëele bureaux waren meestal pas om 1 uur gesloten, ook de scholen ga ven slechts aarzelend een halve dag vrij en op het laatste ogen blik kwamen de gezamelijke werk gevers de ook al zuinige beslissing van de Rijksbemiddelaars, dat om 1 uur vrij gegeven mocht worden, met een officiëel contra advies torpederen. Dit getuigde allemaal niet van vorstelijke, noch van na tionale stijl. Er zullen natuurlijk wel verschillende argumenten voor deze houding zijn aan te ge ven. Naast de redelijke motieven zorgt de oud-Hollandse geest van uitgerekende kruidenierspolitiek wel voor de rest. Ook is het niot nodig, van de Nationale Feestdag der bevrijding, die zo kort op de nieuwe Koninginnedag volgt, om vlak na elkaar twee grandioze feesten te vieren. Maar de sobere houding van nu is weer een ander uiterste. Men zou dus kunnen overleggen, om tot een zekere verdeling van de vier of meer feestelijke herdenkingen over 30 April en 5 Mei te komen. Niemand zal Koninginnedag willen missen, maar het zou in meer dan één op zicht nationaal verlies zijn, als de bevrijdingsherdenking uit de be langstelling van het volk ver dween! Z. K. H. Prins Bernhard en de minister van Economische Zaken, Prof. Dr. J. R. M. van den Brink, hebben Vrijdag een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs te Brussel. Om ongeveer tien ujr kwamen de hoge bezoekers op het vliegveld Meisbroek aan, waar zij werden begroet door de Nederlandse Ambassadeur te Brussel, Mr. B. P. Baron van Harinxma thoe Sooten en door de Belgische minister van Buitenlandse Handel, Moens de Fernig. Onmiddellijk na aankomst ging het gezelschap waartoe ook behoorde de voorzitter van de Raad van Bestuur van de Neder landse Jaarbeurs, Dr. F. H. Fentener van Vlissingen, zich naar de Jaarbeursgebouwen, waar de Prins met veel belangstelling de Nederlandse stands in ogenschouw nam. Geruime tijd verbleef hij op de stands van Nederlandse textielwa- ren. waarover hem inlichtingen werden verstrekt door de heer Van Goethem, de leider van deze inzen ding. Bij het verlaten van het Ne derlandse paviljoen werd de Prins door de toegestroomde standhouders en de Nederlandse en Belgische standhouders, hartelijk toegejuicht en werd een driewerf hoera op hem uitgebracht. Na hun bezoek aan de Jaarbeurs zaten de Prins en Minister Van den Brink in de gotische zaal van het schilderachtige Brusselse stadhuis aan een banket. Bij het nagerecht vertolkte bur gemeester Van der Meulebroeck de vreugde der Brusselse bevolking een zo hoge gast van het bevriende Nederland te mogen ontvangen. Over de Benelux sprekend merkte de burgemeester op, dat deze Euro pa de weg heeft getoond, welk uit de door de oorlog veroorzaakte cha os zal leiden. Vervolgens wees Mi nister Moens de Fernig in een toe spraak op het belang van de voor unie bij de totstandkoming van de Economische Unie tussen België, Nederland en Luxemburg. Aan het einde van zijn rede reikte hij na mens Prins-Regent Karei aan Minis ter van den Brink de onderschei ding van het Grootlint in de Orde van de Kroon van België uit. De Prins hield vervolgens een rede, waarin hij zeide tot zijn vol doening te hebben geconstateerd, dat zijn land op deze beurs waardig is vertegenwoordigd. Ten aanzien van de te stichten Economische Unie zeide de Prins, dat het vanzelf spreekt, dat België, Luxemburg en Nederland zich voor het tot stand brengen hiervan of fers zullen moeten getroosten, maar het behoeft wel nauwelijks betoogd, dat de drie landen deze Unie niet zouden wensen, indien zij .niet de overtuiging koesterden, dat de voordelen de nadelen verre zullen overtreffen, en wel steeds meer naarmate de Unie zich consolideert. Weest er van verzekerd, dat ik met u doordrongen ben van hét grote gewicht van deze problemen België, Luxemburg en Nederland zullen deze tezamen moeten oplos sen. Tenslotte dankte de Prins harte lijk voor het gastvrij onthaal en bracht hij een heildronk uit op het Belgische Koningshuis. Prins Bernhard reikte vervolgens de volgende onderscheidingen uit: Groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau: E. Ludwig, onder voorzitter van de Brusselse Jaar beurs; Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau: L. Cooremans, ad ministrateur van de Brusselse Jaar beurs en Schepen van Brussel; Officier in de Orde,van Oranje- Nassau: E. Verbruggen, directeur van de Brusselse Jaarbeurs. Minister van den Brink zeide de overtuiging te hebben, dat deze Jaarbeurs van Brussel niet alleen een waardig representante is voor de prestaties van het Belgische be drijfsleven in al zijn geledingen, maar dat zij tevens een waarlijk internationaal karakter draagt. Hiermede is een practische en waardevolle bijdrage geleverd tot 't zozeer gewenste internationale con tact in het handelsverkeer. Na het banket maakten de Prins en Minister van den Brink, vooraf gegaan door de stafdragers van het Stadhuis in hun 17de eeuwse kle derdracht, de traditionele rondgang door de salons en bewonderden zij de fraaie schilderijen en wandtapij ten. Te ongeveer 16 uur verlieten de hoge gasten het Stadhuis en bega ven zich per auto naar het Paleis te Laeken, waar zij een bezoek brachten aan Koningin Elisabeth. Vrijdagavond namen zij deel aan een intiem diner in de Nederlandse Ambassade. Prins Bernhard bracht de nacht door in de Nederlandse Ambassade. Heden vertrok hij per vliegtuig naar Soesterberg. Ter gelegenheid van de viering van ,,Army Day" vertonen le den van het vrouwelijke hulp korps haar kunnen met een radarwagen in het Hyde Park te Londen. Met „Army Day" wordt het staken van het vuren op het vasteland van Europa herdacht. BATAVIA, (Rr.). Volgens gewoonlijk welingelichte Ne derlandse en Republikeinse kringen zouden de Nederlandse en Republikeinse delegaties bij de voorbereidende besprekingen op het punt staan overeenstem ming te bereiken. De overeenstemming zou de vol gende punten bevatten: 1. Herstel van de republikeinse regering met als territorium het sultanaat Djokjakarta. 2. De Sultan zal Minister zonder portefeuille in het Republikeinse kabinet zijn. 3. De leden van de republikeinse delegatie zouden als individuele personen na het herstel van de re publikeinse regering aandringen op een bevel tot staken van het vuren en eveneens op bijwoning van de Ronde Tafel-confërentie in Den Haa2- u -J De laatste dagen werd van beide zijden van optimisme blijk gegeven. De aanwijzingen, dat het stadium der informele besprekingen thSns beëindigd is, maken het aanneme lijk, dat een formule gevonden is, die'voor beide partijen aanvaard baar is. De eerste zitting van de voorlopige conferentie werd gehou den op 14 April, de laatste formele zitting op 21 April. Daarna werd een reeks informele besprekingen gehouden. ROME, 6 Mei (AP). Prinses Margareth is Vrijdagmiddag in Ro me aangekomen. Op weg van Sor rento naar Rome reed de Prinses door de ruïnes van Cassino. Het ge zelschap hield echter op dit bloedige slagveld uit d,e tweede wereldoorlog niet stil. Even voor Frosinone stopte men even om de meegenomen lunch te gebruiken. Onder geleide van Ita liaanse politie-agenten ging de Prin ses direct na aankomst in Rome naar de Britse ambassade die zetelt in villa Wolkonsky bij de St. John Lateran basiliek waar voorheen de Duitse ambassade was gehuisvest. Later bezochten de Prinses en haar gezelschap het internationale paardensporttournooi.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1