Nieuw Eeste stap naar definitieve oplossing van het Indonesische probleem Bevin stelt Duitsers gerust WESTDUITSE GRONDWET AANGENOMEN Politieke Commissie van de V.N. nam verrassende beslissing Kapitalisme een sociale plaag ts dan lof ianten feest van IGHT ZEEP DE DE WAS HET HUIS UIT! Stoomwasserij GEBR. SCHOEN ITV0 ERING NIEUWE &GERAAD il na Heropening ands Welvaren irmerhorn i DANSEN I 'ocktail Mixers EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Van Royen en Rum kwamen tot vergelijk Maandag 9 Mei 1949 45e Jaargang No. 11559 Zijn de Katholieken onverdraagzaam? Overeenstemming te Batavia bemoedigende perspectieven Verklaring van Rum en Dr. van Royen Landelijke staking van de stucadoors? Willem Barendsz in Amsterdam terug Vestiging van vrije democratie moet worden verwezenlijkt" Vertegenwoordigers uit Oostelijke zone zoeken contact Debat over Spanje Kroniek en Kritiek Montgomery bezocht Rotterdam Artikel in de Osservatore a Radio-oorlog" tussen Oost en West Gesneuveld in Indonesië Jn afellakeh telkens met gewassen pronkstuk ven was alléén Sunlight je zeker van het doet twee keer zo n en lijfgoed. ight Zeep wast, in de linnenkast. S 79-075 EM. MIDDELB. HAN- ELSDAGSCHOOL MET 'IERJARIUE CURSUS TE ALKMAAR kernvakken: Mod. talen a handelscorr., boekhou. en, handelsrekenen enz. Aangifte van leerlingen oor het nieuwe school- lar vóór 15 Juni a.s. in ;t tijdelijk schoolgeb. :at 199 op Dinsdag van !.3015 uur, op Woensdag an 1112 uur en op rijdag van 11—12 en van .3015 uur, of schr. met irmelding van laatstbe- «hte school. ezitters U.L.O.-diploma mnen worden toegelaten t klasse III. De directeur. G. A. M. Snijders. heeft reeds werk ge- ieg. Laat ons daarom uw as behandelen met onze oderne machines en mo- erne wasmiddelen. Ook „FIJNE WAS" wassen ij piekfijn. Uw goed iat langer mee, als het eegaat met sserslaan 11 Tel. 3712 te Heerhugowaard op Zondag 8 en Dinsdag 10 Mei in de toneelzaal van de heer v. d. Heili. genberg. Opgevoerd zal worden 't buitengewone toneel, werk: Spel van verzet, moed, verraad en nazi-geweld Aanvang 7.30 uur. orverkoop van kaar- i Zondag 8 Mei vanaf uur. Dinsdag voor 1. verlaagde entréeprijs Beneden 16 jaar geen gang. |f| >1' '1' >1« >ti >t< 'I' ift >1' »l' DAG 8 MEI ppele-parketvloer VAN STKAATEN ur A. J. BONTJE f jaar géén toegang J urtje. 't Gebeurt op i, Monky en Tip, je ordige dierkes, hè?" e aapjes een paar oertje. En hij geeft o'n lange, donkere! pakt hij een doosje ant. Hij gaat op de de brand er in. Hij fabrieksschoorsteen. )k.En wat zegt hè broertje?" Gio- die Tonio....! Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief, per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59. tel. 4243. Grote Noord 77, tel 4362 K 2290: ALKMAAR. Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. tel 459 K2240 ii. DE AANDACHT van alle aanwezi gen in Witmarsum was sterk ge spannen, toen pater Dr. Witte S.J. zijn causerie aanving, waarin hij als antwoord op deze vraag, een aantal principiële beschouwingen over het probleem der verdraag zaamheid, aan zijn gehoor voor zette. Hij stelde daarbij op de voor grond, zoals wij Zaterdag reeds op merkten, dat hij het standpunt van de Kerk zo juist mogelijk wilde omlijnen, ook al zou dit hier in dit gezelschap misschien soms wat hard klinken. Dit laatste is inder daad vaak niet te vermijden, omdat het, uitgangspunt van de katholie ken hier nu eenmaal diametraal verschilt van de reformatorische christenen. Het was des morgens al bij het debat gebleken, dat het standpunt van de Kath. Kerk, dat Zij de door Christus geopenbaarde waarheid ten volle bezit en dat alles wat daarvan afwijkt als dwaling moet worden afgewezen, door som mige als arrogant en zelfs onver draagzaam werd gekwalificeerd. Wil men echter vruchtbaar over tolerantie spreken, dan zal men moeten begrijpen, dat de Kath. Kerk ten koste van deze overtuiging nooit enige concessie kan doen. Zij zou daarmee immers haar eigen basis, volkomen ondermijnen. Wil echter deze mening tevens zeggen, dat de Kerk elke dwaling, ook nog anders dan met zuiver geestelijke middelen moet bestrij den? Wil dit zeggen dat op grond van deze overtuiging iemand mag gedwongen worden de kath. leer te aanvaarden, of eerbied te bewijzen aan de kath. sacramenten? Wil dit zeggen, dat op grond van d--e over tuiging, elke propaganda voor de dwaling door de Kerk met machts middelen moet worden belet? Op al deze vragen heeft pater Witte een duidelijk ontkennend antwoord gegeven, al heeft hij er wel aan toegevoegd, dat wat dit laatste be treft, er ongetwijfeld nog een aan tal katholieke theologen zijn, die menen, dat bijv. in overwegend ka tholieke landen, de Kerk de hulp van de ovejheid mag en zelfs moet aanvaarden om de propaganda voor de verspreiding van de dwa ling, te beletten. Zo poneerde pater De Witte de stelling, dat ook wij het kwaad, der dwaling moeten dulden. Dit woord „dulden" wekte echter nog al reactie. Dat wij de protestanten dulden vond men veel te weinig in overeenstemming met de verdraag zaamheid. Tenslotte verzoenden bei de partijen zich hier met het woord „eerbiedigen". Wij katholieken Zul len de dwaling van het protestan tisme eerbiedigen. Nu kwam het echter aan, op dat woordje „wij". Des morgens had de heer v. d. Ploeg reeds gezegd, wij weten wel, dat er een groot aantal katholieken in Nederland zijn, die bereid zijn het protestantisme te eerbiedigen, maar voor ons is de vraag, hoe denkt men er in de lei ding van de Kath. Kerk over. Waar om spreekt de Paus hier niet voor millioenen protestanten, die 'n pa nische angst hebben voor een kath. meerderheid, het verlossende woord, zo had hij uitgeroepen. Pater Witte heeft toen duidelijk aangetoond, dat we hier te maken hebben met een groeiproces en dat Rome als hoogste kerkelijke auto riteit hier niet het beslissende woord kan spreken, zolang de tijd daarvoor nog niet rijp is. Ook een Pauselijke uitspraak is het resultaat van een langzaam groei-proces, want niet het Pause lijk woord maar het groeiend den ken van de kerk, d.i. van alle ka tholieken kan hier het beslissende antwoord geven. Maar dit groei-proces gaat duide lijk in de richting van een geeste lijke verdraagzaamheid. In zijn Kerstboodschap van 1942, heeft de Paus, waar Hij het had over de waardigheid en de rechten van de mens, er zeer duidelijk op gewe zen, dat iedere mens het recht heeft op de private en publieke uitoefe ning van godsdienst met inbegrip van de godsdienstige charitatieve werkzaamheid. Kard. Suhard, verklaarde in zijn Vastenbrief, dat het absoluut in strijd is met de zedelijke eerbie diging van de vrije menselijke per soonlijkheid, indien de Kerk enige geestelijke dwang zou opleggen. Verder deelde pater Witte mee, dat op het vorige jaar te Rome gehou den congres van kath. theologen uit alle landen, vrijwel alle Ame rikanen, Fransen, Engelsen, Bel gen, Nederlanders enz. voorstan ders waren van een volkomen geestelijke vrijheid. Alleen theolo gen in Italië,- Spanje en Zuid-Ame- rika, meenden dat de Kerk, terwil- le van haar beschermende taak van de eigen kudde, niet zo ver mocht gaan. Zolang dit geschil in de Kerk niet uitgevochten is, kan men van de Paus nog geen bindende uit spraak verwachten. Maar voor ieder die het probleem objectief wil zien is het heel duidelijk, wel ke richting we hier uitgaan en wat de uiteindelijke beslissing zal zijn. Maar men moet even geduld heb ben, de Kerk die reeds 19 eeuwen bestaat en nog eeuwen voor zich heeft, haast zich nooit J. H. Prins Bernhard gast bij de Lattre de Tassigny Prins Bernhard, die hedenm'"'4-'-- in Parijs de Lu cMfa ling zal bezoeken, zal tevoren de lunch gebruiKen bij generaal J. J. M. G. de Lattre de Tassigny, chef van de Franse generale staf. teur generaal van het Franse land leger en opperbev,1v"U"'her der landstrijdkrachten van West-Euro- pa. (Van onze correspondent) BATAVIA, 7 Mei (Aneta). Tijdens de heden gehouden formele vergadering van de delegaties onder auspiciën van de Unci, verklaarde de voorzitter van de Republikeinse delegatie, Moh. Rum: ,,Als voorzitter van de Republikeinse delegatie ben ik door Sukarno en Hatta gemachtigd om hun persoonlijke ver zekering te geven, dat zij voorstaan in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari en zijn richt lijn van 23 Maart, bevel te geven aan de gewapende aanhangers van de Republiek om de guerilla te staken en deel te nemen aan de Ronde Tafel Conferentie te Den Haag, met het oog op de bespoediging van de onvoorwaardelijke overdracht van de reële en volledige souvereiniteit van de Ver. Staten van Indonesië. Voorzitter Cochran feliciteerde de leiders der delegaties met de resultaten van de informele be sprekingen en zeide, dat deze re sultaten voortaan de „Van Royen- Rum Statements" dienden te wor den genoemd. Zowel dr. Van Roy en als Moh. Rum gaven daarna uiting van hun verwachting, dat de overeenkomst van beide zijden fair en loyaal zou worden uitge voerd. Cochran kondigde aan dat de delegaties Maandagmiddag in formeel bijeen zullen komen om de leden van de twee commissies te benoemen en het werk voor te bereiden. Ook leden van de Unci zullen hieraan deelnemen. Rum verklaarde verder dat zijn regering wenst samen te werken bij het herstel van de vrede en handhaving van de orde. De leider van de Nederlandse delegatie, dr. Van Royen, zei hier na dat zijn regering met het oog op de plechtige belofte door Moh. Rum aangekondigd instemt met de terugkeer van de Rep. regering naar Djokja. De Ned. delegatie stemt in met de instelling van een of meer gezamenlijke commissies onder auspiciën van de Unci voor doeleinden welke het treffen van voorbereidingen vereisen en voor bestudering van de maatregelen die staking van de guerilla moge lijk moeten maken. De Ned. rege ring stemt er mee in, dat de Rep. regering vrij zal zijn en facilitei ten zal hebben om de haar geëi gende functies in het gebied, be staan de uit de residentie Djokjakarta, uit te voeren. Dr. van Royen bevestigde nog maals dat zijn regering bereid is de onmiddellijke stopzetting te verzekeren van alle militaire ope raties en Rep. politieke gevange nen, gearresteerd sedert 17 Dec. 1948, in vrijheid te stellen. De Nederlandse regering wenst de Republiek als een staat, die zijn plaats inneemt in de Verenigde Staten van Indonesië. Wanneer een voorlopig vertegenwoordigend li chaam voor geheel Indonesië zal worden ingesteld en het deswege noodzakelijk is, het aantal vertegen woordigers van de Republiek in dat lichaam vast te stellen, zal dit aantal gelijk zijn aan de helft van het aantal leden, dat andere ge bieden dan de Republiek vertegen woordigt. Na de terugkeer van de Rep. regering naar Djokja zullen ter conferentie besprekingen kunnen worden gehouden betreffende de wijze, waarop de onvoorwaarde lijke overdracht van de souverei niteit aan de V.S.I. kan worden bespoedigd, in overeenstemming met de Renville-beginselen. Buiten de residentie van Djokja kunnen de Rep. burgerlijke, politiële en an dere ambtenaren van de Indone sische regering, in functie blijven. Naar het A.N.P. verneemt loopt het ultimatum, dat de stucadoors aan het college van Rijksbemidde- laars hebben gesteld, op 9 Mei af. Wanneer niet aan de eisen van de stucadoors wordt voldaan, dan ver wacht het Haagse stakingscomité, dat de stucadoors landelijk in sta king zullen gaan. Deze staking zou dan ongeveer 6000 stakers omvat ten. Algemene voldoening. Op een persconferentie noemde dr. Van Royen de bereikte over eenstemming de eerste stap naar de definitieve oplossing van het Indonesische probleem. Hij bracht de samenwerking met de B.F.O. in herinnering en zeide: „In de toe komst zal er een Indonesië zijn. De BFO en de Republiek zullen het ongetwijfeld eens worden." Van de zijde van de BFO is be kend gemaakt dat men in deze kringen met grote voldoening van de verklaringen der beide delega ties heeft kennis genomen. De BF O besloot in een vergadering op 7 Mei te constateren, dat de hoofd lijnen van de voorlopige staatsin richting van de VSI dienen be sproken te worden op een vóór de RTC te houden Interindonesische conferentie. VOORSPOEDIGE VANGST Zondagochtend ca. 11 uur is de drijvende traanfabriek „Willem Barendsz" van de Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart de sluizen van IJmuiden binnenge- stoomd en des middags 16.30 uur voer hef schip de Amsterdamse ha ven binnen. Op 16 October van het vorig jaar vertrok het schip naar de Zuidpool- wateren, alwaar in totaal 17.507 ton walvistraan en 694 ton spermolie werd geproduceerd, hetgeen meer is dan in het voorafgaande seizoen, toen 13.033 ton traan en 1176 ton spermolie uit de walvissen en pot vissen werd gehaald. De „Willem Barendsz" bracht evenwel niet de gehele traanpro- ductie mee naar huis, want 10.044 ton traan was vooraf reeds door de tankboot „Mijdrecht" naar Rot terdam overgebracht. BERLIJN, 8 Mei (A.P.). De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, die op 7 Mei in Berlijn is aangekomen, heeft vandaag beloofd, op de conferente van ministers van Buitenlandse Zaken, die op 23 Mei in Parijs wordt gehouden, te zullen handelen in het belang van de Duitse vrijheid. Bevin richtte zich in een korte toespraak tot het stadsparlement van West-Berlijn en verklaarde: „Ik zal op de Parijse conferentie namens Groot-Brittannië niets goedkeuren, dat de vrijheid van het Duitse volk zou wegnemen of zijn kansen op de vestiging van een vrije democratie zou bederven". Bevin, die Berlijn bezoekt om met de Britse autoriteiten Duitse kwesties te bespreken en de gealli eerde luchtbrug te inspecteren, verklaarde een krachtig tegenstan der van het totalitaire systeem te zijn. Hij betoogde, dat Groot Brit- tannië zich ten allen tijde zou ver zetten tegen pogingen om Europa met geweld te overheersen, Bevin zinspeelde op bepaalde Europese landen, „die het waar schijnlijk niet met ons eens zullen zijn" en verklaarde: „Wij willen niets liever dan hen de hand van vrede en vriendschap toesteken, doch wij zullen ons altijd verzetten tegen pogingen om ons te dwingen in te stemmen met de overheersing van anderen." Bevin heeft vandaag op een pers conferentie in Berlijn verklaard dat de bijeenkomst van de raad van ministers van buitenlandse zaken in Parijs, de eerste stap zal zijn op weg naar een vredesverdrag met Duitsland. „Wat er in Parijs ook voor rege ling getroffen zal worden, zij zal de grondslag vormen voor een vre desconferentie", zei hij. „Uiteinde lijk moet zij invloed hebben op de totale uitslag." Op 17 Mei a.s. zullen de Nederlandse vissersschepen weer het ruime sop kiezen voor de haringvangst. Aan dit evenement gaan ieder jaar de nodige voorbereidingen vooraf. In en nabij de vissershaven is het een drukte van belang. Ook de vrouwen laten zich niet onbetuigd en leveren haar aandeel in het voor bereidend werk. Scheveningse vissersvrouwtjes in haar traditio nele klederdracht bezig met het opslaan der nieuwe netten. Op de vraag wat het belangrijkste punt op de agenda voor Parijs was, zei Bevin: „De regeling van de gehele Duitse kwestie. Het is onmogelijk een en kel punt afzonderlijk te noemen." Op de vraag, of de conferentie van Parijs een verenigd Duitsland zou opleveren, antwoordde Bevin laconiek: „Misschien wel. ik weet het niet." Hij gaf drie doeleinden, die in Duitsland verwezenlijkt moesten worden, t.w.: Vrije verkiezingen, vrije handel, vrije pers. De opheffing van de blokkade van Berlijn op 12 Mei a.s. heeft in de harten van alle vredelievende mensen een sprankje hoop doen ontstaan, dat de voorgenomen besprekingen tussen de „Grote Vier" tot gunstige resultaten zullen leiden. Een foto montage van de besprekingen tussen de vier staatsmannen, zoals wij ons deze wensen. V.l.n.r. Clement Attlee (Engeland), Henri Queuille (Frankrijk), Harry Truman (V.S.) en Josef Stalin (U.S.S.R.) BONN, 8 Mei (Reuter). De constituerende vergadering van W'est-Duitsland te Bonn heeft met 53 tegen 12 stemmen de nieuwe West-Duitse grondwet aangenomen, nadat deze in derde lezing was gegeven, Tegen stemden behalve de twee communistische afgevaardigden ook zes van de acht leden van de Beierse Christelijke Sociale Bond, twee federalisten 'uit Neder-Sak- sen en de twee leden van de katho lieke Centrumpartij (deze laatsten, daar zij het niet eens zijn met de bepaling over de opvoeding). De Beierse afgevaardigden gaven als toelichting, dat zij het wel eens waren met het iedaal van Duitse eenheid en dat zij de federale re publiek beschouwden als een nood zakelijke stap tot dit doel, doch dat zij tegen zouden stemmen, om dat eisen, die zij van het hoogste belang achtten voor het zelfbe stuur der staten, niet waren inge willigd. De „Duitse Volksraad" in de Oos telijke zfne heeft heden aangebo den met de WeSt-Duitse constitue rende vergadering en de bizonale economische raad een gemeen- schapplijk memorandum over de eenmaking van Duitsland op te stellen, dat aan de vier ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs zou worden aangeboden. De raad. die zegt te spreken voor geheel Duitsland, bood aan de West-Duitse vertegenwoordigers te Brunswijk in de Britse zóne te ont moeten. De raad stelde als agenda voor deze bijeenkomst voor: 1. bespreking van maatregelen voor de politieke, economische en culturele eenmaking van Duitsland. 2. Opstelling van een memoran dum namens geheel Duitsland over LAKE SUCCESS (Reuter) Hector McNeil, Brits minister van Staat, heeft heden in het deba.t over Spanje, dat in de politieke commissie wordt gehouden, de Sowjetrussische en Poolse beschul digingen dat Engeland een allian tie met Spanje had vootïeflteliJ, tegengesproken. Hij sprak tevens een beschuldi ging tegen, dat Engeland straal vliegtuigen aan de Spaanse rege ring had geleverd. „Het Standpunt van mijn rege ring met betrekking tot Spanje is bekend. Wij beschouwen het re giem van Franco als niet represen tatief en ondemocratisch" aldus McNeil. Hij zei, dat Engeland geloofde, dat er thans geen noodzaak bestaat de resolutie der V. N. van 3946 op nieuw te bevestigen. In bedoelde aanvaarde resolutie was voorge steld de diplomatieke betrekkingen met Spanje te verbreken. Enge land achtte zich door de resolutie gebonden. McNeil zei, dat hij tegen de Pool se resolutie, waarin op sancties te gen Spanje wordt aangedrongen, zou stemmen, en zich van stemming zou onthouden ten aanzien van de viermagendhedenresolutie, waarin voorgesteld wordt de leden van de V. N. volledig recht te verlenen tot het benoemen van ambassa deurs te Madrid. Mej. mr. Maria Witteveen, de Nederlandse gedelegeerde, zei, dat zij het niet nodig achtte, dat de algemene vergadering een besluit zou nemen, daar er zich geen nieuw element in de Spaanse kwes tie had voorgedaan, en dat zij zich ook zou onthouden ten aanzien van de viermogendhedenresolutie. De Poolse resolutie bevatte een dergelijke mengeling van beweer de feiten en beschuldigingen tegen leden van de V. N„ dat Nederland er tegen moest stemmen, zo voeg de zij er aan toe. Nadat de Sowjetrussische vice- minister Gromyko zijn beschuldi ging, dat- Engeland en de Verenig de Staten van Spanje een militai re basis maakten, had herhaald ging men in stemming over de Bo liviaanse resolutie, die herroeping wenste van de in 1946 door de Al gemene Vergadering genomen be slissing, dat de ledenstaten hun ambassadeurs uit Madrid dienden terug te roepen. Deze beslissing is door een klein aantal Zuidameri- kaanse landen niet opgevolgd. De Boliviaanse resolutie, die me de ondertekend was door Brazilië, Columbia en Peru, werd met 25 tegen 16 stemmen en 16 onthou dingen aangenomen. Men acht het echter, mogelijk, dat zij in de Al gemene vergadering zal worden verworpen, daar in dit lichaam een twee-derden meerderheid vereist is. 80 ENGELSE ARTILLERISTEN IN ONS LAND Vier stukken Engels afweerge schut van het nieuwste type en voorzien van radar, waarmee de snelste vliegtuigen omlaag kunnen worden gehaald, zullen Dinsdag a.s. langs de weg van Rotterdam naar Deventer werden vervoerd. Van de Engelse militairen, die dit geschut zullen demonstreren, kwa men Zaterdagmiddag 80 man in Deventer, vanwaar zij per auto naar de Westenbergkazerne te Schalkhaar werden vervoerd. een spoedig sluiten van een vre desverdrag en de terugtrekking der bezettingsstrijdkrachten, dat aan de ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs zou moeten wor den voorgelegd. De uitnodiging was gepubliceerd door het Duitse persbureau ADN (Sowjet zóne). Zij was ondertekend door Otto Nuschke, Hermann Kast- ner en Otto Grotewohl, respectie velijk leiders van de Christelijke Democratische Partij, de Liberaal- Democratische Partii en de Socia listische eenheidspartij. ENORM AANTAL TOURISTEN IN ROME VERWACHT ROME (K.N.P.) Volgens een zo laag mogelijk gehouden schat ting zullen in 1949 ongeveer twee en een half millioen toeristen Ita lië bezoeken. Voor het H. Jaar ver wacht men evenwel het dubbele aantal. De directie van de Italiaan se Spoorwegen heeft een voorstel in studie, volgens hetwelk de re ducties op de Italiaanse Spoorwe gen gedurende het H. Jaar als volgt zullen worden vastgesteld. 35-40 voor individuele reizen; 60 voor groepen van reizigers van 100 tot 400 personen en 70 voor groepen van pelgrims in spe ciale treinen. „Burger-dag" (Sm.) Wanneer wij het wèl heb ben is het plan van burgemeester de Ranitz van Utrecht, om de nieu we kiezers van zijn gemeente, in een speciale plechtig" bijeenkomst in te leiden in hun nieuwe taak, geruime tijd geleden voorafgegaan door een soortgelijk initiatief van burgemeester Meissen van Wate ringen. Hoe dan ook: het is een goed plan, dat zeer doeltreffend ge meentelijk kan worden uitgevoerd. Want het „nationale" burgerschap begint bij het plaatselijke. Anders gezegd: in de plaatselijke politieke belangstelling want daar gaat het om! ligt de grondslag voor de interesse voor de landspolitiek! Ons land, zei prof. Scholten op de Utrechtse Burger-dag, is een volks eenheid, die rust op geestelijke verscheidenheid, op geestelijke vrijheid, maar ook op persoonlijke verantwoordelijkheid tegenover de gemeenschap, zo mag daar in dit verband worden bij gezegd. Wie tot het kiesrecht wordt geroepen, wordt gewekt tot verantwoorde lijkheidsbesef, zei de burgemeester van Utrecht. Er spraken ook jon geren: over de taak van de vrouw bij de uitoefening van het kies recht, en over de plicht van de jon geren: „indien het gemeen u roept, bezorg het als uw eigen", citeerde een van de jongeren een bekend Vondel-woord. Zo is op doeltref fende wijze vanwege de burger lijke overheid de betekenis van burgerschap en burgerplicht onder de aandacht gebracht van „e nieu we kiesgerechtigden en feitel.„ stemplichtigen. Nu moeten de poli tieke partijen de verdere opleiding en voorlichting tot dit burgerschap overnemen en de betrokkenen van de nieuwe „burger-lichting" moe ten door belangstelling voor dit werk der politieke partijen tonen, dat zij begrip hebben van de bete kenis van hun nieuwe burger plicht. Want wèl-geordende politie ke partijen zijn het sluitstuk van de politieke democratie! Veldmaarschalk Montgomery, die sinds Vrijdag in ons land ver toeft om enige informele bespre kingen met verschillende Neder landse militaire autoriteiten te voeren, heeft gistermorgen te Rotterdam in de Church of St. Mary vain de British Missions to Seamen een dienst bijgewoond. Hierna begaf hij zich naar het Engelse Zeemanshuis, waar voor de ingang Engelse padvinders stonden opgesteld, die hij inspecteerde. In het gebouw zelf had vervolgens een receptie plaats, waarbij vele leden van de Engelse kolonie aanwezig waren. De lunch gebruikte de veldmaarschalk, die vergezeld was van sir Philip Nichols, de Britse ambassadeur en van enige leden van zijn staf in het gebouw van de Kon roei- en zeil vereniging „De Maas". n VATICAANSTAD (AFP) Van de hand van graaf Delia Torre, hoofdredacteur van de „Osservato re Romano", is in dit blad een ar tikel verschenen getiteld „kerk en kapitalisme" waarin betoogd wordt dat de kerk steeds het kapitalisme heeft bestreden. Het kapitalisme is volgens schrij ver een „sociale plaag", zoals de kanker, die alleen kan genezen worden door de christelijke prin cipes, „in overeenstemming met de economische wetten, waardoor evenwicht en welvaart tot stand komen". Na verscheidene gevallen te heb ben genoemd, waarin de kerk op kwam tegen de „zucht naar rijk dom", verklaart de schrijver, dat zelfs het communisme, als econo misch systeem, en alle filosofische beschouwingen ter zijde gelaten, niet, zoals het kapitalisme, strijdig is met het wezen zelf van het christendom. „Het communisme, LONDEN (Reuter) Zaterdag middag om 15.15 uur Nederlandse tjjd is de radio-oorlog tussen Oost en West begonnen met een „bar rière" van uitzendingen door 61 krachtige radiostations in Amerika Engeland en Duitsland, die met frequenties varierende tussen 10 en 49 meter programma's in het Russisch op de Sowjet-Unie richt ten. De Sowjetrussische storingszen ders kwamen onmiddellijk in ac tie en slaagden er aanvankelijk in het programma van de „stem van Amerika" onhoorbaar te maken, doch de B.B.C. kon op verschillen de golflengten duidelijk worden opgevangen. Later schakelden de storings zenders over op de B.B.C.-uitzen- dingen, waarop verschillende zen ders van de „stem van Amerika" weer duidelijk doorkwamen. De „stem van Amerika", die in het Duits gericht is op Oost-Duits- land, werd niet gestoord. Nog geen 24 uur na het begin van het Britse en Amerikaanse „radio-offensief" tegen de Sowjet- Unie heeft radio Moskou in een uitzending felle critiek geoefend op de Westerse radio-organisaties zo schrijft graaf Delia Torre, „wordt slechts anti-christelijk, wanneer het goddeloos wordt, het kapitalisme is in zijn wezen zelf goddeloos. Het beschouwt het goud als God". Tot besluit zagt hij, dat het communisme, door het kapitalisme met geweld te bestrijden om het kwaad uit te roeien, de gezonde en vitale elementen van de maat schappij kwetst en bovendien niet kan beletten dat het kwaad voort woekert, zodat het kapitalisme, zonder zijn noodlottige actie prijs te geven, zich uitbreidt tot de staat en het gehele sociale rader werk aantast". De regering maakt bekend, dat tot haa.r leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht Gesneuveld 12 Maart 1949: Korp. B. J. Kronenberg, uit Zwartsluis. Gesneuveld 17 April 1949: Sold. W. A. Visch, uit War mond. Gesneuveld 22 April 1949: Sold. Ie kl. C. van Zee, uit Herwijnen. Gesneuveld 23 April 1949: Vaandrig D. van Nieuwenhui- zen, uit Baarn. Gesneuveld 27 April 1949: Sold. Ie kl, J. W. A. Dols, uit Munstergeleen. Gesneuveld 28 April 1949: Sold. Ie kl. H. Dijkstra, uit Eenrum, Sold. Ie kl. J. Meerdink, uit Leeuwarden. Korp. F. M. van Oort, uit Nij megen. Sold. Ie kl. B. Plagmeijer, uit Sassenheim. Serg. P. A. Pouwels, uit Oefelt. Sold. F. M. N. M. Vermeulen, uit Son. Gesneuveld 30 April 1949: le It. J. Remijnse, uit Wol- phaartsdijk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1