Nieuw Amerikaanse regering voldaan over het-verloop der besprekinaen Donderdagmorgen wordt Berlijnse blokkade historie Perscommentaren uit Indonesië Overheid heeft leidinggevende taak bij de bevordering van de industrialisatie Begin Juni bon voor rijst Pauselijke critiek op buiten sporige staatsbemoeienis EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Merdeka" is het er niet mee eens Dinsdag 10 Mei 1949 45e jaargang No. 11560 Na de overeenkomst te Batavia Begin van nieuwe concessies Een minuut na middernacht Radio-rede van Minister v. d. Brink Soepeler houding van Amerika? Adres van de Protestantse Kerken Dr. Beel treedt af Scheuring in de A.R. Kroniek en Kritiek Prinses Margaret naar het Vaticaan Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN tr Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 WASHINGTON, 9 Mei (A.P.) Vandaag is de tekst gepubli ceerd van een verklaring van het State Department, met betrek king tot de verleden week in Batavia bereikte Nederlands Indonesische overeenkomst. Zij luidt als volgt: „De regering der Ver. Staten spreekt zich van ganser harte uit voor de voorlopige overeenkomst tussen Nederland en de Indonesi sche republiek, die in Mei 1949 in Batavia is bereikt en waarvan de voorwaarden in de naaste toekomst zullen leiden tot het herstel van Djokjakarta, een bevel om het vu ren te staken en het houden van een conferentie in Den Haag, lei- MAG MEN de berichten geloven, dan is door de jongste overeen stemming te Batavia de basis ge legd voor de nieuwe toekomstige samenwerking tussen Nederland en de Republiek. Een samenwer king, die beoogde er de republiek toe te brengen, deel te nemen aan de Ronde Tafel Conferentie, waartoe de Nederlandse Regering het plan heeft ontworpen. De principiële bereidheid van mannen als Soekarno en Hatta heeft Nederland afgekocht ten koste van belangrijke en pijnlijke concessies, zonder enige zeker heid. Men kan, gelet op de sfeer, waarin de ontwikkeling van dit nieuwe politieke drama zich heeft voltrokken, slechts vrezen, dat dit alles vooral zal zijn het begin van nieuwe concessies. Van beide zijden door de Nederlandse delegatie (Nederland se Regering) en de Republikeinse delegatie (Republikeinse macht hebbers zijn beloften gedaan en schone woorden gesproken en de leider van de Republikeinse dele gatie Mohammed Rum heeft wel licht de situatie in haar kern ge raakt, toen hij zeide, dat men niet op de woorden, maar op de bedoelingen moet letten! Hebben de Republikeinen zich in het verleden niet altijd volgens die stelregel gedragen? De woor den van de diverse bestands overeenkomsten, van Linggadja- ti, van de Renville, van velerlei toelichtingen en verklaringen en interpellaties waren altijd schoon en veelbelovend, maar de bedoelingen waren blijkbaar al tijd anders. Herinnert men zich nog de da gen der moeizame onderhandelin gen met wijlen de Commissie- Generaal? Hoe zelfs deze scheen in te zien, dat men niet met poli tieke onderhandelingen kan be ginnen, voor en aleer de republi keinen de order „Staakt vuren" hadden gegeven. In October 1946 twee en een half jaar geleden! is daartoe een Bestandsover eenkomst tot stand gekomen. Half November 1946 volgde de parafe ring van de overeenkomst van Linggadjati. Maar met veel moei te kregen wij weer vier maanden later van de Republiek gedaan, dat zij de nog steeds niet nageko men bestandsovereenkomsten nog eens bevestigde, om het ons met enig fatsoen mogelijk te maken, het aangegane Linggadjati-accoord in Maart 1947 te tekenen. Dezelfde vlaggen, die het „pro gressieve" Nederland in Novem ber 1946 uithing, om uit te barsten in paraxismen van geestdrift, vanwege het „herstelde vertrou wen", waren nauwelijks talrijk genoeg, om in Maart 1947 de bui tengewone geestdrift te demon streren, toen „de basis voor de nieuwe samenwerking" gelegd was. Het resultaat? Nederland moest, in Juli 1947 en in December 1948 constateren, dat de Republiek „onwillig en onmachtig" was, de gegeven beloften na te komen. En weer na een eindeloos gelamen teer van onderhandelen, na twee militaire acties, met pijnlijke ver liezen, zijn we wellicht net zo ver als in October 1946, in elk geval niet verder dan vóór de politio nele actie van December 1948! Wij zwijgen er nu maar over, dat Nederland bijna alle „onvoor waardelijk afgewezen" eisen van de Veiligheidsresolutie van 28 Ja nuari j.l. aan het inwilligen is ge gaan, en dat de republiek on danks de sluwe critiek in enkele republikeinse bladen! bijna de 100 pet. van de eisen van de Vei ligheidsraad heeft bereikt. Dit alles nog slechts om te bereiken, dat Sukarno en Hatta deelneming aan de Ronde Tafel-conferentie wanneer en onder welke voor waarden? bevorderen zullen („Let niet op de woorden, maar op de bedoelingen"). Wij zijn gaarne bereid te erken nen dat de Nederlandse Regering in heel de situatie een weinig be nijdenswaardige taak heeft, maar wij kunnen toch niet verzwijgen, dat haar houding tot nog toe in brede kringen van het volk teleur stelling moet wekken. En wij houden ons hart vast, om wat nog volgen zal; wij vrezen, dat met nieuwe concessies een be gin is gemaakt. dende tot een definitieve politieke verklaring. Het staatsmanschap waarvan beide partijen bij het bereiken van deze voorlopige overeenkomst blijk hebben gegeven is veelbelovend voor het verloop van de Haagse conferentie. De regering der Ver. Staten zal door bemiddeling van haar verte genwoordiger bij de Uno-commissie voor Indonesië, onder auspiciën waarvan de voorlopige overeen komst tot stand kwam, haar volle dige steun blijven geven aan de po gingen om te komen tot een poli tieke regeling ten bate van Indone siërs en Nederlanders, overeen komstig de overeengekomen prin cipes. „Intussen feliciteert de regering beide partijen gaarne met de tot dusver behaalde resultaten." Uiteenlopende meningen Alle in Indonesië verschijnende dagbladen wijden een hoofdartikel aan de voorlopige overeenkomst. De „Nieuwsgier" noemt haar „het verzaken van de vroegere beloften aan de gebieden rond Djogja, nadat zij zou zijn bevrijd van terreur en intimidatie". De „Nieuwsgier" is nochtans bereid de Ned. regering het vertrouwen te geven waarom dr. Van Royen heeft gevraagd. Het „Bataviaas Nieuwsblad" meent dat ér ruimte voor een zeker optimisme bestaat. Het „Nieuwsblad voor Su matra" verklaart zich in een hoofd artikel teleurgesteld en verontrust en vreest dat een deel van Sumatra terwille van een overeenkomst zal worden opgeofferd. „Meraeka^net KepuhliKein.se dagblad acht de overeenkomst een „zeer duur gekochte", met als borg de eer van Sukarno-Hatta. Het blad zegt dat ,,onze grote leiders vrijwil lig het slachtoffer werden. Dit is een verlies dat niet meer is goed te maken en dat voorkomen had kun nen worden, wanneer de Republi keinse delegatie van de aanvang af een sterke houding had bewaard tegenover de Nederlandse delegatie zowel als tegenover het Amerikaan, se lid in de Unci, Cochran", „Keng Po", het Chinese dagblad, beschouwt het terugtrekken der Ned. troepen uit Djokja als .ge zichtsverlies", hetgeen het vertrou wen der Indonesiërs die met de Nederlanders samenwerken, kan doen verminderen. Het Federalisti sche blad „Warta Indonesia" meent dat het teruggeven van het Sulta naat Djogja, de weg opent voor chaos en repressaille in dit gebied. Door velen, aldus het blad, wordt de overeenkomst als een nieuwe mijlpaal beschouwd; met evenveel recht echter kan zij een doodvonnis worden genoemd". De twee voornaamste New Yorkse ochtendbladen, „New York Times" en „New York Herald Tribune", begroeten met vreugde het nieuws van de overeenstemming tussen Ne derland en de Republiek. Voorbereidend werk der commissies BATAVIA 9 Mei (Aneta) Heden zijn, naar een communiqué van de Unci te Batavia meedeelt, twee commissies ingesteld: een commissie zal zich bezighouden met de terug keer van de republikeinse regering naar Djogja. De tweede commissie is benoemd „ter bestudering van maatregelen, die moeten genomen worden ter uitvoering van het sta ken van de guerilla en de samen werking bij het herstel van de vrede en de handhaving van rust en orde". In het kader der nauwe samenwerking tussen de gewapende machten van de bij de West Europese Unie aangesloten landen brengt een compagnie zwaar luchtdoelgeschut van het Engelse Royal Regiment of Artillery" een bezoek aan ons land. Vier stukken luchtdoelgeschut 8 cM., welke met een coaster naar Rotterdam werden vervoerd, werden Maandagmorgen in Je Merwedehaven uitgeladen. Rechts op de voorgrond de bedie ningsmanschappen. De vijf maanden oude prins Charles met zijn ouders in Buckingham Palace. BERLIJN, 9 Mei (Reuter). Maarschalk Tsjoeikof, de Sowjet- Russische militaire bevelhebber in Duitsland, heeft heden een order ondertekend tot opheffing van de blokkade van Berlijn op 12 Mei één minuut over middernacht, overeenkomstig de door de wes telijke geallieerden getroffen voor bereidingen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medege deeld, dat de Britse tegenblokkade één minuut over twaalven, in de nacht van 11 op 12 Mei, zal wor den opgeheven. Men is van oor deel, dat de Amerkiaanse autori teiten het zelfde zullen doen. In de order wordt de opheffing van de Sowj et-Russische maatre gelen tegèn het verkeer tussen de westelijke zones en Berlijn bevo len. Ten aanzien van de valuta Gisteravond heeft de Minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. v. d. Brink, ter inleiding van een voor het gezamenlijk programma der radio-omroepverenigingen te houden lezingen-cyclus over het on derwerp der industrialisatie, een radiorede gehouden. In deze rede noemde de minis ter voortgaande industrialisatie een levenskwestie voor ons land. On geveer 40.000 jonge mensen zoeken jaarlijks een nieuwe plaats in het Nederlandse bedrijfsleven en dit aantal zal in de komende jaren nog belangrijk toenemen. Het in dustrialisatie-proces roept evenwel niet alleen sociale, technische en commerciële vraagstukken op, maar ook financiële, gezien het feit dat de investering om aan een enkele arbeider in de industrie een nieuwe plaats te bieden, niet minder dan f 18.000 bedraagt. Ondanks dat verdient het geens zins aanbeveling de aandacht in de eerste plaats te richten op 'de land bouw, de handel en het verkeer, omdat deze bestaansbronnen van ons land met betrekking tot de opne ming van de bevolkingsaanwas niet van het allereerste belang zijn. Deze conclusie werd door de minister aan de hand van beschikbaar cijferma teriaal verduidelijkt. Indien de in dustrialisatie, door welke oorzaken dan ook, onvoldoende voortgang zal vinden, dan is versterkte emigratie en een gevoelige daling van het le venspeil der gehele Nederlandse be volking onafwendbaar. Z. E. was van oordeel dat de overheid zoveel in haar vermogen ligt, er voor zorg dient te dragen dat zodanige omstandigheden ont staan, dat risico's voor de onderne mers, om onder moeilijke omstan digheden aan het herstel der econo mische betrekkingen te arbeiden, met gezonde bedrijfs-economische overwegingen in harmonie kunnen worden gebracht. In dit licht moet o.m. worden gezien het reeds in de Staten-Generaal aangekondigde wetsontwerp, dat een herziening van de op het bedrijfsleven drukkende belastingen beoogt. Daarnaast heeft de overheid een belangrijk leiding gevende taak, zowel de zorg voor het sluitend maken van de betalings balans als het streven naar en hand haven van voldoende werkgelegen heid leggen op haar een zware ver plichting. Mede om déze reden is Z. E. er onlangs toe overgegaan een afzonderlijk Directoraat-Generaal voor de Industrialisatie in te stel len, terwijl een centrale adviescom missie voor de industrialisatie eer lang zal worden ingesteld, waarin naast ambtelijke leden, vertegen woordigers van het bedrijfsleven, ondernemers zowel als arbeidersver tegenwoordigers zitting zullen heb ben. Ook heeft de overheid een meer rechtstreekse taak, om binnen het kader der mogelijkheden, ver antwoorde beslissingen tot investe ren te stimuleren. De minister besloot met de bede: „Moge de Allerhoogste onze geza menlijke krachtsinspanning zegenen. (Van onze correspondent) 'LAKE SUCCESS, 8 Mei. De be vestiging, hier vandaag vernomen, dat de voorbespreking te Batavia tot tastbare resultaten heeft geleid, is door de meeste delegaties te Lake Success met voldoening ontvangen. V.N.-functionarissen, die de laatste tjjd bepaald behoefte hebben ge had aan een hart onder de riem zagen er in een nieuw bewijs van het nut der internationale organi satie. Zo de V.N. gefaald heeft de grote mogendheden tot overeen stemming te brengen, Lake Success heeft de afgelopen maanden toch tal van successen op bescheidener schaal kunnen boeken. De vraag is daarbij gerezen in hoeverre het de V.N. of het State Department is geweest dat tot het resultaat van Batavia heeft bijge dragen. Het is hier velen opgeval len, dat Merle H. Cochran sedert zijn laatste bezoek aan Washington een ietwat soepeler houding heeft aangenomen dan tevoren het geval is geweest. Er zijn ook tal van an dere aanwijzingen geweest, dat het State Department tegenover Repu blikeinse vertegenwoordigers heeft doen uitkomen, dat de Republiek zeker niet op meer steun van Wash ington zou kunnen rekenen, dan zij tot dusver had ontvangen. Waar bij dan nog een advies zou zijn ge voegd om niet langer te rekken en dralen. Er blijven natuurlijk skeptici, die zich afvragen welke obstakels zich na deze phase weer zullen voordoen. Maar het meerderheids-inzicht is toch, dat geen van beide parten er enige baat bij zouden hebben indien de souvereiniteitsoverdracht aan de VSI door verdere obstructie ver traagd zou worden. Er waren vanmorgen tal van vluchtige peilingen tussen de ver tegenwoordigers der resp. blokken wat men nu aan moest met de voor gestelde debatten in de adhoc-com- missie. Er waren er velen, die er de voorkeur aan zouden geven de discussie over Indonesië van de agenda af te voeren. Er waren er echter, die meenden, dat de Azia tische landen dit zouden kunnen opvatten als een Westerse poging hen de mond te snoeren. Bovendien zouden deze krinfAn een uurtje van bloemrijke gelukwensen aan alle partijen en de OVN als een veran dering van diëet niet ongaarne zien. Hoe dan ook, het Indonesisch de bat in Lake Success is a priori van alle betekenis ontbloot, nu het door de feiten is achterhaald. wordt bepaald, dat de huidige re geling voor de import van weste lijke Mark en buitenlandse valuta in de Sowj et-zóne van kracht zul len blijven, totdat de valutakwes tie opgelost zal zijn. Punt 8 van de order bepaalt, dat de „intersectorale politiecontrole" binnen Berlijn niet zal worden voortgezet. Algemeen wordt dit punt beschouwd als een opheffing van de oost-Berlijnse politieposten aan de grens van de Sowj et-Rus sische sector. De commissie, die bij de order wordt belast met de uitwerking van de technische details, nodig voor de ten uitvoerlegging van de order, werd tevens opgedragen er op toe te zien, dat de westelijke autoriteiten hun verplichtingen nakomen. De eerste Britse passagierstrein sinds 13 maanden zal op 12 Mei te 6 uur 's morgens Berlijn binnen rollen. Deze trein zal functionarissen van de controle commissie, jour nalisten en een kleine hoeveelheid vracht meenemen. Er zullen géén legervliegtuigen op de autoweg naar Berlijn wor den toegelaten, voordat deze door de genietroepen veilig is bevon den. Voorafgaande aan de conferen tie van de vier ministers van Bui tenlandse Zaken zullen tegen het einde van de week in Parijs be sprekingen beginnen tussen de drie westelijke mogendheden over hun plan vo,or de toekomst van Duitsland. Dit werd vandaag door een woordvoerder van het Fo reign Office meegedeeld. Diplomatieke betrekkingen tussen Italië en Albanië hervat ROME, (KNP, 9 Mei). Heden is de hervatting van de diploma tieke betrekkingen tussen Italië en Albanië door de publicatie van een officieel communiqué tegelijker tijd te Rome en Tirana bekend ge maakt. „ONTKRACHTING VAN PROCESSIEVERBOD TAST DE VRIJHEID AAN" Het contact in overheidszaken van de oecumenische raad, omvattende: de Nederlands Hervormde Kerk, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Her steld Evangelisili Lutherse Kerk, de Doopsgezinde Gemeenten, de Re monstrantse Broederschap, de Oud- Katholieke Kerk, de Unie van Bap tisten Gemeenten, de Bond van Vrij Evangelische Gemeenten, met de Gereformeerde Kerken en de Chris telijk Gereformeerde Kerken heeft zich met een adres tot de raad van ministers gewend. „In de laatste tijd," aldus dit adres, „doet zich in de Rooms Ka tholieke kring het streven gelden om op ruimere schaal dan tot dusverre geschiedde binnen de grenzen van art. 177 tweede lid der grondwet, processies te houden. De hiervoren genoemde kerken achten zich ver plicht, de Ministerraad de ernstige bezwaren van principiële aard te doen kennen, welke tegen deze „ont krachting van het processieverbod" bestaan. In het adres wordt verder gezegd, dat bij overtreding van het verbod „de straat tot een kerkgebouw wordt gemaakt en aan de vrije staatsburger een visie wordt opge drongen in lijnrechte tegenspraak met de normen der geestelijke en staatsrechtelijke vrijheden, die niet alleen voor grote groepen van ons volk een onaantastbaar erfgoed zijn, maar zelfs aan de Nederlandse na tie het aanzien gegeven hebben." BATAVIA, 10 Mei (Aneta). Een bevoegde Nederlandse autoriteit heeft op vragen van Aneta bevestigd, dat dr. Beel bij de Kroon zijn ontslag heeft ingediend en dat deze ontslag aanvrage verband houdt met de recente overeenkomst. Het verzoek om ontslag is Maan dagavond per luchtpost aan H. M. de Koningin afgezonden. De ontslagaanvraag kan dus eerst over enige dagen in Ne derland worden ontvangen. De eerst verschijnende Bata- viase bladen ria het bekend worden van ontslagaanvraag publiceerden het bericht zon der commentaar. Ook in Repu blikeinse kringen onthield men zich voorlopig van commentaar. Zaterdag j.l. is in ons land het s.s. „Amstelstad" aangekomen met 9000 ton rijst uit Siam. Het restant van onze aankopen in dat land in totaal werd 14.000 ton aange kocht zal met een latere gele genheid worden verscheept. Ook in Italië is circa 2500 ton rijst gekocht, zodat de internationale toewijzing van 18.000 ton aan Nederland thans bijna geheel is gerealiseerd. De nieuwe aanvoer van rijst en het restant van de vorige distribu tie maken het mogelijk in de bon- nenlfjst van 2 Juni een bon voor alle leeftijdsgroepen voor 250 gram rijst op te nemen. Naar de Nieuwe Provinciale Groninger Courant meldt, heeft zich een aantal gereformeerden uit de Anti-Revolutionaire partij teruggetrokken als uiteindelijk gevolg van een congres, hetwelk de gereformeerden in Maart van het vorig jaar te Amersfoort heb ben gehouden om zich te bezinnen op hun politieke roeping. Tot de genen die zich terugtrokken be horen de heren A. zijlstra, prof. dr. K. Schilder, P. Jongeling e.a. De kernoorzaak dezer dissidentie moet worden gezocht in een ker kelijk conflict in de boezem der gereformeerde kerk, hetwelk reeds geruime tijd gaande is. Nationale worsteling (Sm.) „Nooit meer een Tiende Mei", heeft Mussert eens gezegd. En na de bevrijding hebben wij het herhaald. Maar Mussert en wij be doelden niet precies hetzelfde! Te genover Mussert stelden wij: ieder jaar een Tiende Mei, al is hét maar om met een kort woord te herden ken, wat ons toen, deels door eigen fouten en tekortkomingen, overko men is. Onze defensie bijv. was op de overweldiging der onchristelijke nazi-horden niet berekend. In dit opzicht mag, na negen jaar, worden gezegd: Nooit meer een Tiende Mei. Wjj zullen de offers voor een doel treffende nationale defensie moe ten brengen en nooit meer verra ders in ons midden mogen dulden. Maar er is ook een ander aspect aan een Tien Mei-herdenking. Daar heeft minister v. d. Brink gisteren avond in een inleidend woord voor een reeks radiolezingen over de Industrialisatie, vanwege de Avro, het licht op laten vallen. Hij wees op de moordende economische ge volgen van de Duitse roofmethode van 1940-1945 en lichtte met enige treffende voorbeelden en cijfers toe, hoe noodzakelijk het is, dat wij onze krachten verenigen in een waarlijk nationale worsteling om emplooi te vinden voor onze groei ende bevolking. Waarlijk, wij moe ten vooruit en ondanks alles beseft het Nederlandse Volk dit in alge mene zin ook. Het kan nuttig zijn, de Tiende Mei te herdenken, maar niet in mokkend .„ommezien", dat volgens de dichter toch „niet baat", maar om als een volk dat nog leeft, te bouwen aan de toekomst. Yvu weten en minister v. d. Brink heeft er fier op durven wijzen dat de bevolkingsontwikkeling in Nederland gunstig is, hetgeen ook z.i. getuigde van een verheugende levenswil en verheugende levens kracht. In de nationale worsteling, die wij aan het voeren zijn, om onze volkskracht ook economisch te herstellen, is de bevolkingsgroei dus onze kracht en onze zwakheid; onze zwakheid, omdat het tenslotte aan de duizenden nieuwe arbeids krachten, die telkenjare worden toegevoerd, mogelijk gemaakt moet worden, te leven en te werken. Op de problemen, die met de industria lisatie verband houden, gaan wij thans niet nader in. Maar wel ves tigen wij even, aan de vooravond van de Tiende Mei, de aandacht op de grote betekenis van het veel omvattende probleem der Industria lisatie. Wij zullen ons aandeel moe ten leveren in deze nationale wor steling, die niet mislukken mag, gelijk die van negen jaar geleden feitelijk wel mislukt is VATICAANSTAD 8 Mei (Reu ter). De Paus heeft in een toe spraak tot leden van het Interna tionale Congres van Katholieke Werkgevers, welke heden is ge publiceerd, critiek uitgeoefend op buitensporige bemoeienis door de staat met het particuliere be drijfsleven. De Paus verklaarde dat de kerk „binnen zekere grenzen" erkent, dat de staat het recht heeft be paalde indusrtieën te nationalise ren, „doch het maken van een dergelijke nationalisatiepolitiek tot een bijna normale gang van za ken bij het vaststellen van de economische richtlijnen, zou een omverwerpen van de natuurlijke gang van zaken betekenen" In zijn tot deelnemers van het Congres uit Engeland, Australië, België, Canada, Duitsland, Italië, Nederland en Spanje gehouden toespraak zeide de Paus verder nog, dat het de taak van een mo derne staat is „de bedrijvigheid van het particuliere bedrijfsleven te bevorderen en niet, om deze aan zich te trekken". Hij voegde hieraan toe: „De eigenaar van de productie-midde ROME„J) Mei (A.P.). Prinses Margaret zal bij de Paus op audiëntie gaan. Aldus heeft een woordvoerder voor de Britse lega tie bij de H. Stoel vanavond ver klaard. Monseigneur Enrico Pucci's on officiële Vaticaan nieuwsdienst meldde dat de audiëntie op mor gen 17.30 uur plaatselijke tijd is vastgesteld. De prinses zal vergezeld worden door John Victor Thomas Perow- ne, de Britse gezant bij het Va ticaan. Koning George heeft geen be zwaar tegen een audiëntie van prinses Margaret bij de Paus. Dit verklaarde een gezagheb bende zegsman van het Bucking ham Palace die hieraan toevoegde, dat de koning een audiëntie als een persoonlijke kwestie van de prinses beschouwt. Van Britse protestantse zijde is bij de koning er op aangedrongen geen toestemming te geven voor een dergelijk bezoek, omdat dit niet „gepast" zou zijn voor een lid van de koninklijke familie. len onverschillig of deze in particulier bezit, dan wel het eigendom van een coöperatie van werknemers zijn moet zelfstan dig zijn economische beslissingen kunnen nemen. Vanzelfsprekend is zijn beloning hoger dan die van zijn medewerkers, doch hij bezit ook de verplichting het nationale kapitaal door zijn besparingen te doen toenemen. Het is eveneens zeer gewenst, dat arbeiders, met hun spaargelden, deel kunnen ne men aan de vorming van het na tionale kapitaal". De dienst voor de Jacht en Vis vangst in Belgisch Congo begon in 1948 in het woud van An- gumi een jachtcampagne, ten einde dierentuinen van gorilla's te kunnen voorzien. Een jonge gorilla kan zich nog niet met zijn'lot verzoenen. Uit de hoe ken van zijn ogen bespiedt hij angstig zijn bewakers. ZINGEND MARCHEREN Muziekprijsvraag voor ons leger Vanwege de dienst recreatie en algemene ontwikkeling van de dienst van de adjudant-generaal der Koninklijke Landmacht wordt een prijsvraag uitgeschreven voor het componeren van nieuwe melo dieën, geschikt om, nadat zij na derhand van passende teksten zul len zijn voorzien, door de soldaat op mars te worden gezonden. De uitzendingen zullen worden beoordeeld door een commissie, be staande uit de res. It. kol. dr. C. L. Walther Boer, de heren Sem Dres den en dr. Jop. Pollmann en de res. Ie It. J. van de Griend.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1