Interneringskamp „De Slikken in opspraak gebracht Blonde Gerrit in Oranjetrui won de vierde etappe Zullen Soekarno en Hatta hun woord gestand kunnen doen? DETECTIVE Dinsdag 10 Mei 1949 PAG. 3 RWACHTING orsstaking zich uit berichten Dwangarbeidskamp of rustoord? Kampaalmoezenier weerlegt beschuldigingen RADIO RONDE VAN NEDERLAND Buitenlanders speelden bescheiden rol IV BRUILOFT VAN HET BLONDE MEISJE in het leuke plaatsje Borne, werd een kort moment door de feestelingen verge ten toen er om Half twee een groep witgehelmde politiemannen op luid ronkende motoren door de smalle hoofdstraat daverden. Bruid en bruidegom plus de sleep genodigden in rok en hoge hoed stoven naar buiten, om nog juist een glimp op te vangen van een forse gestalte, gestoken in een fel oranje shirt, die op een blinkende racefiets met een gangetje dat zo tegen de 50 km was fier aan de kop ging van een troepje van 5 man. Dat was Gerrit Schulte, de pas tot leider gepromoveerde Bossche reus, die op deze naargeestige dag in zijn hoofd had gezet om coute que coute de vierde etappe naar Apeldoorn te winnen. Het zal afhangen van de krachts verhoudingen in de „herstelde Republiek De vreugde tegen wil en dank het K.N.M.I te Dinsdagavond BUIÏG wolking met aan- enkele verspreid buien. Vannacht overdag matige noord-oostelijke koud met van plaatsen nacht- fVBINET VOOR \NTILLEN 10 Mei (ANP), jing aan de afge- het college van voor de in hun ;n lande bewe- de Gouverneur Antillen heden inde heren: in het bijzon- Jenbare werken, landbouw, vee- Costa Gomez, van algemene ociale zaken, economische za- etreffende de ha- enst, radio, radio- slefonie en lucht- onderwijs, volks- openbare gezond- van de heer W. van het kabinet daar hij thans zitter der staten zal de Gouver- wijze de nieuwe openen. NIEUWE rRECELINC OORWECEN uwe Dienstrege- g van 15 Mei as., treinen Haarlem >erd naar en van elk uur een rbinding Haarlem- ontstaan. ng op het traject elder wordt uitge- n v.v. in de mid- v.v. in de avond- 16.18, Den Helder aar v. 23.05, Den omgekeerde rich- v. 15.11, Alkmaar p werkdagen) en 22.18, Alkmaar a. naar Enkhuizen richting een regel- -dienst gereden met middag forensen officieren door ontvoerd Mei (Aneta). igblad" verneemt, gen geleden twee door de T.N.I. zij hun verlof het verlofscen- ran het Tobameer. tenant ter zee 2e L. Roskott en de 3e klasse P. J. is' de gevangenne- de officieren niets sconflict heeft zich vooralsnog beperkt met totaal 150 sta- Van patroonszijde evenwel, dat binnen- ioorsgezellen in sta- In Deventer sta- werkzaam bij de katholiek georgam- aan de arbeid. In de staking het woningbouw gron- omdat de afwer- honderden wonin- ing kan vinden, e stucadoors waren >p enkele uitzonde- n werk verschenen, kbonden verwachten ïene staking. WON LAATSTE -WEDSTRIJD mders niet zo troos- als wij het gisteren de gr/te drukte van edactie was één cij- terecht gekomen, en volg, dat aan B.K.C. n 20 overwinning Inmiddels was het De Alkmaarders irdoor is de stand: 6 2 1 3 5 8—12 6 1 0 5 2 7—13 Mei. Andijvie 824, postelein 35 3739, rabarber 4 50—60. id II 25—45, 21, prei 615, uien nkool Ia 701.00, id 3945, worteltjes 21 0, selderie 26, selie 15.75, aardbeien 38 ardappelen 36 per EMARKT 5 Mei. Aangevoerd n, 157 nuchtere kal en 3 vette schapen. r, 7 Mei Aanvoer I 44—51, Ib 35—46, 27—31, III 12—16; ew. 3,70—4.20; 23.800 II 4.50, III 3.—; ans blauw 4.80. IZEN, 10 Mei. Ia 47—62; Ha 41—47; 10 kg rabarber 6. PURMEREND E. O., Eigenheimers 7.50; -8; Koopm. blauwe —52; bloemkool 20 —16; boerekool 817; jvie 3560; radijs er 49; rode bieten n 1140; uien 8.50 "rambozen 6075 ct. Vlei Aanvoer 2300 —64, II 51—59, III 34 3; 1100 kg prei 4.—; —8.20. DUDE Aanvoer 3.1010.10; 16.000 kg :g spinazie 11.80; 400 410; 3800 kg witlof: 66, lib 57—63, III (Van een onzer redacteuren.) I. GRONINGEN, Mei. Ver in een uithoek van ons land, diep weggedoken achter de wijde vlakten van het Groninger hogeland, waar in deze tijd het heldere groen van de ontluikende gewassen vermengd met het helle geel van de bloeiende koolzaadvelden, scherp aftekent tegen een hedere diepblauwe lucht, ligt het kamp „De Slikken". Achter Pieterburen, dich bij de dijk, van waar men in de straffe voorjaarswind tuurt in een peilloze verte, de zee, liggen de grote barakken omgeven door prikkeldraad. Hier leven de door Bijz. Gerechtshof en Tribunaal veroordeelde N.S.B.- en nazi-gezinden, die in de afgelopen bezettingsjaran ons volk hebben geknecht en thans hun straf hiervoor ondergaan. We hebben een dag doorgebracht in dit kamp en het leven hier van nabij beschouwd, we hebben met de gedetineerden gesproken en hun werkzaamheden van dichtbij geob serveerd, daartoe geheel vrij gela ten door de kampcommandant de heer Kraaima, omdat omtrent dit kamp de dwaaste geruchten de ron de deden, veroorzaakt door een fel en onredelijk artikel in de „Gelder lander" n.a.v. een interview met aalmoezenier Pater Arts M.S.C. In dit artikel immers wordt dit kamp „De Slikken" geschilderd als een strafgevangenis, een dwangarbeids- oord, een ware hel voor de gedeti neerden. Duivelseiland of Siberië? Het blad schreef o.m. het volgende: „Vooral de intelectuelen voelen zich daar als in Siberie of op het Duivelseiland. Vaak zonder medi sche keuring worden mannen van zestig, zeventig jaar het wad inge stuurd. Des morgens is het om 5 uur opstaan. De mannen marcheren op klompen naar het wad. Op de dijk aangekomen krijgen ze lies laarzen aan. Dan gaat het het wad in. Tot' over hun middel gaan de mensen in de zuigende modder en een zekere doodsangst overvalt hen. Met de uiterste kracht kunnen zij zich staande houden. Steeds verder zakken ze weg in de modder. Daar staan ze de gehele dag in weer fen wind, in de ijzige kou tot 's avonds 5 uur. Het brood eten ze staande- beens en ook de rustpauzes moeten staandebeens worden doorgebracht. En dat voor mensen van wie de meesten nooit zwaar werk hebben gedaan en voor ouden van dagen, die bij enige medische keuring zou den zijn afgekeurd." En de schrijver verhaalt dan van mensen die met maagbloedingen hartkwalen en zenuwziektes uit het kamp kwamen en van een gedeti neerde die zich had verhangen. „Fel" (lees: onredelijk) wordt daarna over de „bloedmars" ge schreven, een strafexcercitie om 't stuksnijden van een deken, waarbij bewakers met stenguns en revol vers de mensen uit een barak joe gen en ze, hondsmoe als ze waren 's avonds na hun werk nog 20 km op klompen lieten tippelen. Hoe er een opstand dreigde door algehele uitputting en hoe een der gestraf ten na mishandelingen in een rivier trachtte te springen. Ook werd ge klaagd over de geestelijke verzor ging. „Een H. Mis in de cipiers- PROGRAMMA WOENSDAG 11 MEI HILVERSUM II 415 M.' N.C.R.V.: 7.00 Nieuws, 7.15 Te Deum Lauda- mus. 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws, 8.15 Muziek bij het werk, 9.00 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken, 9.30 Waterstanden, 9.35 Microfoon-competitie, 9.45 Gr. pl., 10.30 Morgendienst, 11.00 Alex ander Kipnis bas, 11.15 Luisterspel 12.00 Accordeonorkest, 12.30 Mede delingen land- en tuinbouw, 12.33 Zigeunerorkest, 13.00 Nieuws, 13.15 Mandolinata, 13.45 Gr. pl.. 14.10 NCRV-koor, 14.40 Even onder ons, 15.00 Jeugdconcert, 16.00 Postzegel verzamelaars, 16,15 Voor onze meis jes en jongens, 17.30 Piano, 17.45 Regeringsuitzending, 18.00 Zang koor, 18.30 R.V.U., 19.00 Nieuws, 19.15 Regeringsuitzending, 19.30 De zesde colonne, 19.45 Engelse les v. gevorderden, 20.00 Nieuws, 20.05 Programma-proloog, 20.15 Radio Philharmonisch Orkest, 21.30 Spre ker, 21.50 Gramofoonmuziek, 22.00 De zee bleef vrij, 22.15 Wij hebben een woord voor de wereld, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23:15 Licht avondconcert, 23.57 24.00 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I, 301 M. V.A.R.A.: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend gymnastiek, 7.30 Muziek bij het ont bijt, 8.00 Nieuws, 8.18 Gr. pl., 8.50 Voor de huisvrouw, 9.0010.00 Ber- lijns Opera Orkest; V.P.R.O.: 10.00 Spreker, 10.05^10.20 Morgenwijding; V.A.R.A.: 10.20 Onze keuken,, 10.30 Als de stofzuiger zwijgt, 11.00 RVU, 11.30 Gr. pl., 12.00 Accordeola, 12.30 Mededelingen land- en tuinbouw, 12.33 Voor het platteland, 12.38 Ham mond-klanken, 12.55 De ronde van Nederland, 13.00 Nieuws, 13.15 Ka lender. 13.20 Malando en zijn orkest, 13.50 Piano, 14.00 Gesproken por tretten 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Voor de kleuters, 15.15 Mensen, die ren en dingen in de muziek, 15.30 De regenboog, 16.00 De Roodborst jes, 16.15 Het stond in de krant, 16.45 Vragen staat vrij, 17.15 Metropole orkest, 18.00 Nieuws, 18.15 VARA- varia, 18.20 Orkest. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten, 19.00 Lezing, 19.15 19.30 Silvestri-kwartet; V.P.R.O.: 19.30 Voor de jeugd. 19.40 Jeugd- kroniek, 19.45—20.00 Van alle dag; V.A.R.A.: 20.00 Nieuws, 20.05 De ronde van Nederland, 20.15 Socialis tisch nieuws, 20.20 Promenade orkest, 20.50 De wreker hoorspel, 22.05 Kwartet Jan Corduwener, 22.25 Volksliederen, 22.45 Van boek tot boek, 23.00 Nieuws, 23.15 De Hit- Kit, 23.45—24.00 Gr. platen. cantine. Bij het „ite missa est" klikken de biljartqueues van de be wakers al". Tot zover de aanklacht in dit Katholieke blad. Thans de realiteit En thans de realiteit! En daar voor beginnen we bij het slot van ons onderzoek, het bezoek aan de kampaalmoezenier Pater Knell, die wij opzochten in het Zusterhuis te Kloosterburen. En terwijl een on weersbui zich ontlaadde boven het Groninger land, zetten wij de aal moezenier het doel van onze komst uiteen. En toen de Pater kennis had genomen van de beschuldigin gen tegen het kamp, zeide hij: „Dit overvalt mij als de onweers bui, waarin U gekomen bent. Ik be treur een dergelijk onzinnig ge schrijf ten zeerste en ik vind het een grote stommiteit dat zoiets het is van A tot Z fantasie ge publiceerd wordt zonder dat de commandant of aalmoezenier hier over gehoord wordt. En dat nog wel in een Katholieke krant!" Dan moet een aalmoezenier toch in de eerste plaats weten, wat vrij wel iedereen weet, dat juist de aal moezenier die belast ie met de geestelijke verzorging en die gere geld, vrijwel dagelijks in het kamp vertoeft op de hoogte is met wat er in een kamp omgaat. Het is toch logisch dat in een kamp, waarvan van de 170 gevan genen, ongeveer 50 katholiek zijn, dus waar een kampaalmoezenier veel werk heeft, de gevangenen die ernstige grieven hebben of onte vreden zijn over het een of ander zich in hun geestelijke en materiële noden wenden tot de aalmoezenier. En deze aalmoezenier is dus de juiste man om te oordelen on partijdig te oordelen of er recht of onrecht geschiedt. Het gehele verhaal dat om het kamp „De Slikken" is geweven is absoluut onwaar en onredelijk. Het tegendeel is waar! „De Slikken" staat aan de spits wat betreft de materiële en geestelijke verzorging in ons land. Geen dwangarbeid, doch een oord, waar zware gevallen meest B.G.-ers verder Tribunalisten) hun straf „uitzitten", waar hard gewerkt wordt, doch waar tevens de voeding en legering zeer goed is, waar de geestelijke verzorging perfect is en waar de gedetineerden zelfs in beperkte mate volledige vrijheid genieten. De aalmoezenier vertelde ons vol lof over de kampcommandant, die zelfs veel voor de gedetineerden doet, hun invrijheidsstelling bevor dert en die, hoewel hjj een andere godsdienstige richting is toegedaan, de Katholieke Geestelijke verzor ging alle mogelijke faciliteiten ver leent. In de aalmoezenierskamer wordt geregeld spreekuur gehouden rozenkrans gebeden en in de can tine wordt eens per week de H. Mis opgedragen. Het is natuurlijk, evenals in ieder kamp, behelpen, doch dat fabeltje van de klinkende biljartqueues is totaal uit de duim gezogen. Er staan daar helemaal geen biljarts. Onrustzaaiers In iedere samenleving groot of klein worden fouten gemaakt. In het openbare leven merken we dat dagelijks. Zo ook in een kamp. Maar de beschuldigingen dat in dit kamp machtswellust, sadisme of terreuy wordt gepleegd is ten ene male gelogen. De herrie om dit kamp is echter ontstaan sinds drie of vier maanden geleden bij de B. G.-ers die hier zaten (de door Bijz. Gerechtshof veroordeelden) Tribu nalisten uit andere kampen, die op geheven werden (o.a. Laren) wer den toegevoegd. Deze nu hadden praatjes, insinueerden, hitsten de anderen op, kortom poogden onrust te zaaien. Er is een strafmars ge lopen. De mars is voor menigeen moeilijk geweest, maar de opzwe pende franje er omheen van uit putting en mishandeling, is onstaan in het brein van enkele ophitsende elementen die onrust wilden zaaien. Is het uit politieke motieven? Com munistische agitatie? Verbittering op zichzelf en iedereen vanwege de isolering, de straf of misschien over wat kort na de bevrijding hen is aangedaan We hebben met vele gevangenen gesproken, we hebben gezien hoe ze leefden en zullen hierover in een volgend artikel nog schrijven om voor goed alle foutieve en verwar rende fabels uit de wereld te helpen. Want hoe is „slechte behandeling" te rijmen met een gedeeltelijke vrij heid? Zondags mogen de gevange nen vrij in de) omgeving wandelen, zonder bewaking. Er kan gestu deerd worden in allerlei vakken en er wordt veel les gegeven. De voe ding en legering is goed. Maar daarover later. De aalmoezenier was teleurgesteld over deze aanval in de rug, want er valt niets aan te vallen. En wanneer er bewoners zijn die zich verbitterd voelen, dan heeft dit andere oorzaken, fouten die gemaakt zijn kort na 45 door Beheersinstituut of berechting. Maar in de Slikken is het goed. Dat verzekerde ons aalmoezenier Knell en daarvan hebben wij ons zelf overtuigd. Geen wonder dat heel Borne op zijn kop stond, omdat een Neder lander en nog wel de vermaarde Gerrit Schulte, van wie men al zovele verhalen had gehoord, maar nog nimmer in levende lijve had gezien, de bonte karavaan leidde. Deze vierde etappe werd inderdaad de grootste triomphrit van Gerrit Schulte. Somber en grauw was de morgen over Enschede gekomen en toen de renners zich om één uur op het marktplein verzamelden, scheen er een bleek waterig zonnetje, dat nauwelijks in staat was iets feeste lijks te geven aan het monumentale stadhuis, dat zich voor deze gele genheid op zijn feestelijks had uit gedost. Hondenweer Maar ondanks het naargeestig humeur van de weergoden waren er toch nog ettelijke honderden bur gers op de been om met eigen ogen het vertrek te zien van die man netjesputters die zomaar in amper tien dagen meer kilometers afleg gen dan zij misschien in een half jaar. De weergoden hadden op deze Meidag een allervervelendste bui. Want nauwelijks had de karavaan de grens van Enschede achter de rug of zij begonnen de renners te plagen met een fikse regenbui en om het geheel zo onaangenaam mo gelijk te maken lieten zij een ijzige Noord-Wester blazen pal tegen de gezichten van de moeizaam malende troep. Maar Gerrit Schulte stak in het Oranje en de Brabander voelde het zich een plicht om de burgers 6e ETAPPE VAN DE TWEEDE RONDE VAN NEDERLAND De 6e etappe van de Ronde van Nederland, die morgen Woens dag verreden wordt over een afstand van 224 K.M. De start vindt plaats in Helmond, ter wijl de finish te Geleen is. van al deze dorpen, gehuchten en grappig gebouwde stadjes te laten zien, wat dat wil zeggen, hij voelde zich kiplekker. Dat was al veel, maar bovendien zat het lot hem op deze dag mede. Zo had hij van zijn grote rivaal Henk Lakeman niets te vre zen. De Amsterdammer die het ver van prettig had gevonden, dat hij na een dag het leidersshirt reeds had moeten uittrekken lag overhoop met zijn maag. De koene Belg Meersman, die in het totaalklassement gelijk lag met Schulte hobbelde reeds na 5 kilome ter op een lek bandje. En dat juist op een moment dat de kop van de karavaan aan het demarreren sloeg Wel kreeg hjj prompt assistentie van zijn kameraden Acou, de Wan- nemaker, Tailleu en Zondelez die braaf op hem bleven wachten' (Een prachtig staaltje van ploegdisci- pline) maar die hem toch niet meer konden brengen bij het kleine troepje dat direct geprofiteerd had van deze Belgische pech. Dit groep je was onder aanvoering van Schulte reeds een halve kilometer uitgelopen toen Meersman de staart van het peloton weer te pakken kreeg. Ook de heer Middelkamp scheen deze dag geen lust te heb ben om iets groots te ondernemen. In gezelschap van de oude rot Pel- lenaars, die de grote sensatie was geweest in de derde etappe liet hij zich gewillig meetrekken in het peloton. Een Koninkrijk voor een wiel Er waren echter toch enige lieden d»e de wielerkoning Schulte en zijn ridders, Bouk Schellingerhoudt, Wim van Est, Henk de Hoog, Ger rit van Beek en de trouwe schild knaap van de Bossenaar van den Dungen niet zonder meer deze 170 k.m. tellende etappe cadeau wilden doen. En zo gebeurde het dat de ganse karavaan op de duur in brok ken en stukken kwam te liggen en dat de weinige buitenlanders die nog van de partij waren in En schede waren de Belg Decin die het ongeluk had tegen een balustrade op te vliegen en reeds Zondagavond op weg was naar huis met een gebroken schouder en zijn landge noten Didden en Vermeiren van de lijst geschrapt maar een uiterst bescheiden rolletje in de verre achterhoede speelden. Water en bloemen Boven Gorssel werden de hemel sluizen nog eens extra wijd open gezet. De hagel kletterde erbarme lijk op de keien en de mensen ston den er met vers geplukte bloemen in de handen. Zoiets geeft weer moed en voort jakkerde het kleine kopgroepje, de grote wég naar Arnhem op. Het tempo bleef tegen de grens van 50 k.m. aanliggen en juist dat een van die merkwaar digheden welke aan deze vader landse ronde kleven zal de ka ravaan die op dit ogenblik al tot 59 man is geslonken beslist nog stevig uitdunnen voordat men weer in Amsterdam is beland. Tweede „désastre" in één maand Van de Franse élite zal dan waar schijnlijk bitter weinig meer over 5e ETAPPE VAN DE TWEEDE RONDE VAN NEDERLAND De heden verreden 5e etappe van de Ronde van Nederland ApeldoornHeldmond, een af stand van 206 K.M. zijn. Want toen de kopgroep en het brokkelige peloton zich door een onstuimig noodweer langs Velp had geworsteld was het restant van de afgezanten van Frankrijk bezig de weg door De Steeg te zoeken. Daar juichte en zong de schooljeugd om het hardst omdat er nog vier ren ners in zicht kwamen. De Fransen echter die in die paar dagen zijn gaan gruwen van 't Hollandse kli maat voelden dit juichconcert meer als een laatste bespotting van de Franse wielerglorie. Met stugge koppen zwoegden zij verder over de oneindig lange weg over Ede, Bar- neveld. Voorthuizen en Willinge naar Apeldoorn. Zij kwamen een reeds, vrijwel verlaten Sportpark binnen waar niets meer te be speuren viel van de feestelijkheid, waarmede de zo goed als voltallige Apeldoornse burgerij Gerrit Schul te had ontvangen. De Boschenaar had natuurlijk het sprintje gewon nen, nodig om hem als eerste over de finish te brengen. En dat niet ONDERZOEK IN HET KAMP „DE SLIKKEN" Op grond van publicaties in de Gelderlander heeft de minister een voorlopig on derzoek gelast naar toestan den in het strafkamp de Slikken, hetwelk zal worden voortgezet door de rijks recherche. Er heerst algemeen grote verontwaardiging bij allen die direct of indirect bij het kamp betrokken zijn, aan gezien hangende dit onder zoek aan de directeur en een aantal leden van het personeel verzocht is met verlof te gaan tot het zal zijn afgelopen, zulks nog voor de uitslag van het on derzoek is vastgesteld. On middellijk zijn naar wij ver nemen, een aantal protest- requesten naar de minister en verschillende Kamerle den gezonden. Ook van de zijde van de beide geestelijke verzorgers, de kampaalmoezenier en de predikant, is een protest- schrijven naar het ministe rie gezonden. Nadat de nieuwe Nederlandse gezant voor Cuba, Henri Daniels (links) aan de president van Cuba, Carlos Prio Socorras (mid den) zijn geloofsbrieven had overhandigd, bespraken zij nog enige zakelijke aangelegenheden, waarbij ook de minister van Buitenlandse Zaken tegenwoordig was. (Van onze parlementaire redacteur) DE BESPREKINGEN te Batavia hebben tot een voorlopig resul taat geleid. Een ogenblik had het de schijn dat zij ander maal op dood spoor zouden geraken. Een republikeins woord voerder verklaarde dat de republiek vasthield aan een volledige aanvaarding van de resolutie van de Veiligheidsraad, w„o. begre pen was het volledig herstel van het republikeinse gezag en terugtrekking der Nederlandse troepen. Deze verklaring vond echter ook in Amerika een zeer slecht onthaal. Washington li :t weten dat het 't Nederlandse aanbod waardeerde als een stap in de goede richting en dat hier nu 'een even oprechte reactie van de republikeinen tegenover diende te staan. Reeds eerder was trouwens al gebleken, dat er een kentering plaats vond in de Amerikaanse opvattingen. Een bekend Amerikaanse corres pondent kwam b.v. na een reis door Birma en China bekeerd te Batavia terug. Dat de republikeinse delegatie, na eerst nog de bovengenoemde verklaring tot de hare gemaakt te hebben, tenslotte toch haar stand punt wijzigde, (Natsir, de repu blikeinse minister van voorlich ting trad als adviseur van de de legatie af), zal dan ook wel niet in de laatste plaats het gevolg zijn geweest van deze nieuwe Ameri kaanse houding, aan de conferen tietafel vooral vorm krijgende in het tussenvoorstel van de heer Cochran, het Amerikaanse lid van de Unci. Na de vele teleurstellingen in het verleden is het begrijpelijk, dat ook dit nieuwe accoord in Nederland nog zeker geen enthou siasme wekt, maar naast de nood zakelijkheid om iedere nieuwe mogelijkheid toch weer telkens opnieuw met ons geloof en onze wil te bezielen, wil het ons voor komen, dat in de boven geschetste omstandigheden, waaronder het accoord tot stand kwam, een ele ment schuilt, dat ook bij de ver dere ontwikkeling houvast kan bieden. Laten we de moeilijkheden, die zich bij de verdere uitwerking van het accoord nog kunnen voordoen, buiten beschouwing, dan zal het er nu vooral op aan komen of, Soekarno en Hatta, in Djokja te ruggekeerd zijnde, datgene zullen kunnen bereiken waartoe zij zich thans plechtig, ten overstaan van de gehele wereld, verbonden heb ben. Sinds hun vertrek is er m Djokia veel veranderd. Enerzijds is het revolutionaire element sterk geactiveerd. Vanuit een overigens ook maar betrekkelijke legaliteit werd het door de tweede politio nele aetie in de guerilla gedron gen. De communist Tan Malakka, alleen, want evenals in Enschede was ook deze etappefinale een vol komen Nederlandse aangelegenheid geworden: vijf Nederlanders pal achter Schulte, daarna Peters, Bras- penninx. Middelkamp, en op de tiende plaats pas de eerste buiten lander, de Belg Ketelaarsz. zelfs gedurende de gehele Japanse bezetting ongrijpbaar, heeft de af gelopen maanden door geheel In donesië gezworven en daarbij zijn greep op de strijdgroepen onge twijfeld versterkt. Anderzijds bracht dezelfde poli tionele actie ook een scheiding in de geesten teweeg. Zij, die in hun hart altijd meer voor legale ver houdingen hadden gevoeld, bleven op hun posten en werden door de feiten in hun latent aanwezig ge bleven vertrouwen bevestigd. De eerste reacties van deze beide groepen hebben de republi keinse leiders al op Banka be reikt. Hun aarzelende houding werd ongetwijfeld ingegeven door de revolutionaire elementen min der dan ooit voor vol te worden aangezien, anderzijds kwamen er echter ook afgezanten, die hen on der het oog brachten, dat de con structieve gedachte bij sommigen in Djokja veld won. De grote vraag is nu in welke krachtverhouding deze groepen zich straks tegenover of achter Soekarno en Hatta zullen plaatsen Bewegingen van bepaalde strijd groepen in de richting van Djokja wettigen de verwachting, dat het „leger" bij de terugkeer van de republikeinse leiders in de hoofd stad in elk geval een rol zal wil len spelen. Welke rol dat zal zijn? Het is niet onmogelijk, dat zich ook hier nog een splitsing vol trekt. Tan Malakka zal ongetwij feld destructieve bedoelingen heb ben, Soedirman misschien con structieve. En verder zal vooral de houding van het republikeinse parlement van betekenis zijn, zulks in ver band met de deelname aan de in Den Haag te houden Ronde Tafel conferentie. Voorlopig weten wij nog niet of deze volksvertegen woordiging, onder de indruk van de nieuwe verhoudingen, naar de constructieve dan wel naar de destructieve kant is opgeschoven In het bijzonder denken wij hier aan de houding van de belang rijke Masjoemi. De Mohamme daanse fanatici, verenigd in de „Daroel Islam", zijn, in het kader van het verzet, in elk geval nog geïsoleerder dan vroeger komen te staan. De republikeinse T.N.I. ver liest meer mensen in de strijd te gen haar dan in die tegen de Ne derlanders. Of de oplossing van de Indone sische kwestie nu inderdaad in het zicht zal komen, zal voor een goed deel afhangen van de persoonlijke houding van Soekarno en Hatta Zouden zij zich andermaal laten inpalmen door de revolutionaire elementen, dan zal de situatie mi litair, maar vooral politiek ono verzichtelijker en verwarder wor den dan ooit. Voor de wereld staat Nederland dan echter in elk ge val sterk, wij hebben met het ac coord van Batavia onzerzijds toch wel het uiterste aan goede wil op gebracht. Gaan Soekarno en Hatta zich echter aan het hoofd van de con structieve elementen plaatsen, dan mag ons het hart hoopvoller gaan kloppen, dan is de hoop gewettigd, dat de oplossing van een pro bleem, dat ons al zolang en zo smartelijk bezig houdt, eindelijk in het zicht komt. De thans reeds legale groepen zullen voor de con structieve gedachte behouden blij ven, en in het verzet zullen de tot dan toe verkeerd gerichte natio nalisten zich van de communis tisch georiënteerden en van de rampokmakers kunnen gaan scheiden. Een voorgaan van de erkende leiders kan vooral in dit geval bij soms toch reeds lang gekoesterde aarzeling de doorslag geven. Wij denken o.m. aan de Siliwangi-divisie. Prins Bernhard in Parijs Z. K. H. Prins Bernhard bezocht Maandagmorgen de luchtvaartten toonstelling te Parijs. De Prins toonde grote belangstel ling voor de Nederlandse inzending en sprak zijn waardering uit over de keurig verzorgde fokkerstand. Fijngevoelig wie was het méér dan Christus, de God- Mens, Hij, de Oneindig-vol- maakte? herinnert het Evanqelie van Zondag aan het ogenblik waarop een kind ter wereld komt. De moeder lijdt pijn. Zij heeft smart om dit haar uur, zo staat er. Een mens wordt geboren uit lijden. Maar ook niets zal hem zó aan zijn oorsprong binden als dit. Nooit zal hij vergeten wat hij aan zijn moeder dankt. Hij blijft, altijd en overal, haar. kind. Zij vormde het uit zich zelf, een deel van haar wezen, waar zij het leven aan gaf. Een moeder heeft voor haar kind, haar liefste bezit, alleen maar een glimlach. Zij denkt niet meer aan wat zij doorstond. Zij is alleen maar blij, alleen maar gelukkig. Haar vervult de vreugde, de blijheid. Zó zag Onze Heer zelf elke jonge, van geluk stralende moeder. MARCUS dooi H. VöLMER FEUILLETON 25 „Logeert u eveneens in 't hotel?" In dezelfde taal antwoordde Au gust: „Pardon, ik ben de hotel-de tective." „Hé! En spreekt u Frans?" „Ook Duits en Engels. Ik zou het in mijn beroep niet ver brengen als ik de moderne talen niet machtig was." „Dat klopt. Hoe heet U, als ik vragen mag?" „August Söderman." Het kunstbeen herhaalde: „August Söderman." Even pauzeerde hij. „Vergis ik me, of heette de nacht klerk. die tjjdens de inbraak dienst had. ook niet zo? Ik meen het in de kranten te hebben gelezen." August kleurde. De vraag deed hem onaangenaam aan. Doch er hielp geen ontkennen aan. Dus zeide hij: „Ik was de nachtklerk. Pas en kele dagen ben ik als hotel-detec tive werkzaam. Deschamps grinnikte beledigend. „Alzo promotie gemaakt, omdat je zo voorkomend was de inbrekers niet in hun bezigheid te storen?" Söderman klemde de kaken op een. De man was een gast. Tegen over gasten had hjj alle toegevend heid in acht te nemen, zo luidden zijn instructies. Toch klonk zijn toon enigszins stroef toen hij ant woordde: „Zoudt u mij willen zeg gen, welk verband u er tussen legt?" „Neem het niet verkeerd op, jongeman! Het was allerminst mjjn bedoeling u te beledigen." Toon en houding van Deschamps hadden een algehele verandering onder gaan. „Ik las de krantenverslagen en daaruit herinner ik me uw naam Ook, dat u geen blaam treft. Aan gezien ik niets van waarde bij me heb en maar op de doorreis ben, zullen ze bij mij geen vangst heb ben. Vandaar dat ik met een ge rust gemoed in 't „Sint Olaf" af stapte. Het staat goed aangeschre ven, de tarieven zijn goedkoop en het is er voor iemand op leeftijd rustig. Zoiets bevalt me. „Uw gunstig oordeel wordt in hoge mate op prijs gesteld, meneer", antwoordde August zakelijk. „Kom bij me zitten. Ik ben enigs zins hardhorend." Met tegenzin voldeed Söderman aan 't verzoek. „Mijn naam is Victor Deschamps, vervolgde het kunstbeen. „Gewezen privaat docent in de philosophie. Misdaad interesseert me. Een stok paardje van me: misdadigers te bestuderen, hun methoden na te gaan. Er zit doorgaans meer in dan een leek vermoedt. Neemt 't geval met de brandkast hier. Welke mis dadiger zou haar hebben geforceerd als hij niet had geweten, dat 't bij zonder kostbare halssnoer van ba rones de Béringuard zich er in be vond? Denkt u er óók niet zo over?" „De politie meent het meneer", antwoordde August ontwijkend, „en die zal het beter weten dan ik." „Ja, maar 'k zou graag uw eigen opinie vernemen." „Ik ben het met haar eens." „Wanneer ik als buitenstaander het mag zeggen niet, dat mijn oordeel enig gewicht in de schaal legt! dan werd u naar de vierde verdieping ontboden met geen an der oogmerk, den inbreker of in brekers voor een twintig minuten 't terrein vrij te laten. August knikt. „Zó moet het ge beurd zijn". „Als u van mjj een tip wil aan nemen: tracht die mevrouw Hancö op te sporen, die er in slaagde, u geruime tjjd van uw post te roepen." „Ilc heb haar signalement de po litie doorgegeven, meneer, en zij is op zoek naar haar." Weer grinnikte Deschaps op zijn onhebbelijke manier. Onwillekeurig dacht August aan 't gesnater van een papegaai. Hjj wachtte af, wat zjjn onsympathiek gezelschap ver der zou informeren. Lang verkeerde hij niet in 't onzekere. Deschamps vroeg: „Zag iemand baron de Bé ringuard 't halssnoer in bewaring geven?" „Natuurlijk de dienstdoende klerk.'. „Toch betwijfel ik of hij wist, welk kostbaar stuk in de safe werd gedeponeerd." „Ja, Dan vergist u zich. Former, ■de klerk, deelde de gérant mee, dat de baron hem 't halssnoer had laten zien.". „Werkelijk? Zegt het u niets?" Söderman schudde 't hoofd. „Nu, als ik de loopbaan van de tective had gekozen, zou 'k er heel anders over denken. Jongeman, hier liggen gegevens voor 't grijpen! Ik zou beginnen met na te gaan, of iemand anders dan de klerk 't hals snoer onder de ogen kan hebben gehad. Was ik zo ver, dan onder vroeg ik iedereen, die zich op dat ogenblik in de hal bevond en 'k maakte geen onderscheid tussen man en vrouw. Iemand kan bijvoor beeld hebben gehoord, hoe de baron de klerk vroeg, of de brandkast wel solide was van zijn standpunt een zeer logische vraag en die iemand kon heel goed de inbrekers een tip verstrekken." August had belangstellend geluis terd. „Best mogelijk, dat u de spjj- ker op de kop slaat", antwoordde hij terughoudend. „Het is trouwens óók de mening van de politie." (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3