Nieuw Uitstel van debat over Indonesië tot volgende zitting van de V. N. Rusland wenst uitbreiding van handelsverkeer Subcommissie V. N. wenst trustschap voor Li bye Bonn wordt hoofdstad van Westduitsland Ondanks Russische oppositie: Overzeese gebiedsdelen vraagt een Grondwetscommissie PROBLEMEN VOOR DE R. T. C. Thans strijd van „voor de vrijheid Beieren" listen gereed grote slag iikbokdiX tn partij ;en, tSS 2" JWANN abonnee Woensdag 11 Mei 1949 35e jaargang No. 188 Heeft dr. Beel ontslag ingediend Abdulkadir betuigt zijn tevredenheid „Wensen tot samen werking Henri Hermans overleden Gesneuveld in Indonesië „Geen reden tot ontkenning" Dodenherdenking te Overveen Rode opmars in China gaat voort Onafhankelijk na tien jaar Kroniek en Kritiek Prinses Margaret op audiëntie I IN HET NAUW 9 Mei Reuter. communiqué van de ringstroepen hebben en Kating, op 25 km Sjanghai, bereikt en lar „sporadische ge- Centrale Persbureau itionalistische troepen van vliegtuigen erin de communistische luiden van Kasjan tot igen. Volgens Chinese t een ononderbroken versterkingen de drie he legers, die gereed erdediging van Sjang- >ng wordt gemeld, dat itoriteiten de verdedi- Britse gebied op het eland tegenover het ong hebben geïnspec- e diplomatieke en mi- ïmers geven de natio- nig kans om de toe- en. ciële bekendmaking is deling van de commu- rs doorgedrongen tot i kilometer ten Noord- 3janghai. Kating ligt ten Westen van Woe- venplaats welke de in- Whangpoe beheerst. de eeuwse kerkje te i, dat thans aan de -Lutherse gemeente een specimen van lische architectuur, zeldzaam is in de Thans is men be- iddeleeuwse monu- te restaureren. i sportbroeken, n 2.40 ^95 ioppakjes, iet khaki broekje, ftijd 3 jaar y90 ijging per maat. broeken, iteit, <950 ftijd 5 jaar a ijging per maat. Iroasen, sn p. paar 4" lerse kleuren, edte 10 cm. 69< ant, dten en vanaf 39' a 90% alc. 95* groot stuk palm- s-zeep. e maat, 263 appentas, 497 25' soorten, voor Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief, per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f3 familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 (Van onze parlementaire redacteur) Een woordvoerder van het mi nisterie van Overzeese gebiedsdelen spreekt de berichten uit Batavia, dat zowel Dr. Beel als luit.-gene- raal Spoor zouden willen aftreden, nog tegen. W/at Dr. Beel betreft blijft Aneta echter volhouden, zulks op gezag van een bevoegde Neder landse autoriteit te Batavia, dat de H.V.K. zijn ontslag reeds bij de Kroon heeft ingediend, de ontslag aanvrage zou Maandagavond per luchtpost zijn verzonden en eerst dus over enige dagen in Nederland kunnen worden ontvangen. De laatste omstandigheid zou kunnen verklaren, waarom Den Haag nog kan mededelen, dat van een aftreden van Dr. Beel niets be kend is. Het was echter in politieke kringen reeds lang geen geheim meer, dat op bepaalde punten de Hoge Vertegenwoordiger het niet met de regering eens was. De moge lijkheid zou dan ook niet zijn uitge sloten, dat Dr. Beel officieel wenst af te treden, zodra de Republikein se regering in Djokja zal zijn her steld. Speciaal de bepalingen welke de ,.Van Royen-Rum"-overeenkomst betreffende de vorming van nieuwe deelstaten heeft vastgelegd, zouden de ontevredenheid van de Hoge Vertegenwoordiger hebben opge wekt. Toezeggingen zijnerzijds zou den daardoor immers dreigen waardeloos te worden. U.P. meldt uit Batavia, dat men aldaar zich druk bezig houdt met de vraag, wie Dr. Beel zal opvolgen. Er wordt in eerste instantie gedacht aan een a-politieke figuur, bijvoorbeeld Dr. van Royen. Het dagblad „Trouw" is van mening, dat waarschijnlijk geen K.V.P.-er meer voor de vaca ture in aanmerking komt, daar de katholieke partij zich nog meer van de thans gevoerde politiek zou wil len distanciëren, dan tot dusverre is gebleken, aldus genoemd blad. Wat de persoon van generaal Spoor betreft, voor hem zou de militaire situatie welke na het terugtrekken der troepen uit Djokja ontstaat, beslissend zijn. Er wordt op gewezen dat kolonel Thomson volledig heeft ingestemd met 't bereikte accoord, zodat een nieuwe man voor de post van opperbevelhebber niet moeilijk te vindén zou zijn. De berichten uit Batavia zullen ongetwijfeld ook hun terugslag hebben op de politieke situatie. En kele de regering nastaande partijen zullen toch al met gemengde ge voelens tegenover het voorlopig overeengekomene staan, een ont slagaanvrage van Dr. Beel zou hun vertrouwen des te wankeler kunnen maken. Bij het heengaan van mr. Sassen sprak nrof. Romme reeds van een „barst" in het vertrouwen en het is de vraag, of men in een vaas met twee barsten „de balsem van het nationale welzijn" nog wel voldoende veilig zal achten. In het kamp van de CH. Unie begint de tegenstand zich steeds luider te uiten, de VVD heeft tot nu toe de eenheid naar buiten gehandhaafd, doch een gewijzigde houding van anderen zou ook bij deze partij tweedracht kunnen onroenen. Het eventuele parlementaire debat kan uitermate belangrijk zijn. Woensdagavond te middernacht zal de blokkade van Berlijn worden opgeheven. Op het sta tion Grunewald worden de goe derentreinen gereed gemaakt. De regering heeft aan de Eerste Kamer haar antwoord op het voor lopig verslag op de begroting van Ovërzeese Gebiedsdelen doen toeko men. Hierin wordt o.m. verklaard, dat maatregelen, die strekken om de minister van O. G. binnen af zienbare tijd van zjjn dubbele ver antwoordelijkheid te ontheffen, in overweging zijn. Wat betreft de Ronde Tafel Con ferentie, kan de regering zich moei lijk voorstellen dat deze tot een einde zou worden gebracht, zonder dat zekerheid is verkregen omtrent de totstandkoming van een deugde lijke Indische rechtsstaat. De regering acht het gewenst n grondwetcommissie in te stellen, die haar kan voorlichten zowel om trent die onderwerpen, die reeds thans binnen het raam der gelden de grondwet om herziening vragen, als omtrent de staatsrechtelijke structuur van het nieuwe konink rijk en van elk der drie gebiedsde-^ len, waaruit het zal bestaan. den voor. Guatemala, Haiti, Cuba en Liberië onthielden zich van stemrrjng. Aan het eind van het debat in zake het uitstel van de behandeling van het Indonesische vraagstuk te Lake Success vroeg de Nederlandse delegatie het woord. Abdulkadir Widjojoatmodjo stond op om „uit drukking te geven aan de grote voldoening van mijn delegatie, dat op de voorbereidende conferentie te Batavia onder auspiciën van de Unci overeenstemming is bereikt." Abdulkadir verklaarde, dat „maan den van intensieve pogingen thans geleid hebben tot dit resultaat, het geen goede hoop geeft voor een dè- finitieve regeling van het Indone sische vraagstuk op de Ronde Ta fel-Conferentie te Den Haag. LAKE SUCCESS, 10 Mei (A.N.P.-Aneta)Het voorstel van Australië en India om het debat over de Indonesische kwestie uit te stellen tot de volgende zitting van de Algemene Verga dering werd aangenomen met 42 stemmen voor, 6 stemmen tegen en 4 onthoudingen. Romulo, de voorzitter van' de po litieke commissie ad hoe, herhaalde in het debat, dat de stemming voorafging, zijn interpreatie dat de resolutie een formele motie tot ver daging was en dus onmiddellijk in stemming gebracht kon worden. Malik, de Sowjet-afgevaardigde stelde voor de vertegenwoordiger van de Republiek uit te nodigen om zijn zaak voor de commissie uiteen te zetten. Dit voorstel werd gesteund door de Oekrainse gedele geerde. De voorzitter wilde dit voorstel echter niet in overweging nemen en zeide een „persoonlijke verklaring" van de heer Palar ontvangen te hebben, dat deze „er geen prijs op stelt thans een verklaring over de zaak af te leggen." Malik legde Palars verklaring uit, als een bewijs, dat deze nog geen instructies kon ontvangen van zijn regering, die, naar Malik be toogde, nog steeds op Banka ge vangen gehouden wordt. Hij zei dat de onderhandelingen in Batavia plaats vonden tussen ge vangene en cipier en noemde de be sprekingen een hypothetische far ce, op touw gezet door de heersende kringen in de Ver. Naties om de daden van hun bondgenoten in een agressief blok te bemantelen. Sir Zafroellah Khan. (Pakistan), die de resultie steunde, verwees naar Nederlands „trotse" geschiede nis wat betreft de verdediging van de individuele en collectieve rech ten, waarvoor hij als voorbeelden noemde: de 80-jarige oorlog, de bij dragen van Erasmus en Jïugo de Groot tot het internationale recht en het Nederlandse verzet tegen de nazi-inval. Naar zijn mening hield de te Batavia bereikte overeen komst de belofte in van een duur zame regeling, die „eerzaam en be vredigend" was voor beide partij en. Alle Westelijke grote mogendhe den en alle Aziatische landen stem- BANKBILJETTEN REGEN Op de Ceintuurbaan te Amsterdam dwarrelden gis termiddag ineens tientallen bankbiljetten in het rond. Het publiek was er als de kippen bij en menig briefje heeft een onbekende be stemming gekregen. Een paar agenten, die in de buurt waren en met ver snelde pas op de volkoploop toegingen, hebben nog f275 kunnen registreren bij ver schillende personen, die mee moesten naar het bureau om daar de personalia te doen noteren en toen met de vangst mochten vertrekken Een knaapje had kans ge zien in de gauwigheid f 156 te vergaren. Van een even tuele gedupeerde ontbreekt ieder spoor. LONDEN, 10 Mei (AP). Rus land heeft Engeland uitgenodigd een missie naar Moskou te zenden om te onderhandelen over een handels pact van een jaar, aldus werd van diplomatieke zijde meegedeeld. De Sowjet-ambassadeur Georgi N. Zarubin zou voorgesteld hebben, dat de Britse missie de reis zou maken zo gauw de huidige inleidende be sprekingen voor een handelspact af gelopen zijn. Men verwacht, dat de Minister van Handel, Harold Wilson het aan bod zal aannemen. Zowel het Mini sterie van Handel als de Sowjet- ambassade weigerden commentaar te geven. Engeland heeft Rusland aan geboden machines en koopvaardij schepen te leveren. Het zou daar voor in ruil willen ontvangen: graan, maïs, timmerhout en houtpulp. Een commentator van radio-Mos kou heeft in een uitzending in het Engels verklaard, dat samenwerking tussen de economische systemen van de Söwjet-Unie enerzijds en van Engeland en Amerika anderzijds, niet slechts mogelijk, doch ook wen selijk was in het belang van de vrede. De tegen Hitier gerichte coalitie tussen de drie grote mogendheden (de Sowjet-Unie, Amerika en En- Ten aanzien van de vraag welk standpunt de regering inneemt met betrekking tot de rechtspositie van 1908 zag van zijn hand het licht een GROOT PUBLICIST IN DIENST VAN DE KATHOLIEKE ZAAK In 's-Gravenhage is gisteravond overleden het oud-lid der Tweede Kamer, de heer Henri Hermans. Hij werd geboren te Blitterswijk in Limburg op 13 Augustus 1874. Na in verschillende plaatsen in Lim burg eerst als typograaf en later als journalist werkzaam te zijn ge weest, richtte hij in 1898 in Box meer deKatholieke Volksbond op. Kort daarna ging hij naar Maas tricht, waar hij eerst als secretaris van „Sobriëtas", later als secretaris van de Armenraad fungeerde, In 1918 werd hij bij tussentijdse ver kiezing de laatste voor de in voering van het evenredig kies recht in de plaats van wijlen Jhr. Ruys gekozen tot lid van de Tweede Kamer. De heer Hermans bewoog zich veel op publicistisch gebied. Voor de oorlog maakte hij deel uit van de hoofdredactie van „De Volks krant" en voorts was hij hoofdre' dacteur van het Katholieke Tijd schrift „Lering en Leiding". In onze troepen in Indonesië na de sou- vereiniteitsoverdracht, wordt mede gedeeld, dat de regering zich hier over thans nog niet kan uitspreken, aangezien dit standpunt mede zal dienen te worden bepaald, door het geen terzake in gemeenschappelijk overleg tijdens de in het voornemen liggende R.T.C. zal worden over eengekomen. In haar antwoord zegt de rege ring verder, dat het bepaald onjuist is, dat het Amerikaanse grootkapi taal door middel van zijn trusts in Indonesië 'n grote macht uitoefent. Dat er belangstelling van Ameri kaans kapitaal voor Indonesische projecten bestaat, kan niet worden ontkend en is op zichzelf niet af te keuren. Het is integendeel duide lijk, dat bij de opbouw van Indone sië medewerking van dit kapitaal uiterst welkom is. handboek voor de moderne vakbe weging en voorts publiceerde hij 'n handboek voor de R.K. Werklieden vereniging. Gedurende de bezetting publiceer de hij clandestien een boek over de standsorganisatie. Ook in de laat ste jaren van zijn leven, die hij in Huize „Carolus Boromeus" te 's-Gravenhage doorbracht bleef hij de pen hanteren. De heer Hermans was Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw, in de Orde van Oranje Nassau en in die van de H. Gregorius de Grote. CONSTANTIJN HUYGENS- PRIJS UITGEREIKT AAN DICHTER BLOEM Gisteren ontving de dichter Ja kobus Cornells Bloem in het stad huis te Den Haag de „Constantijn Huygensprijs", hem toegekend door de Jan Campertstichting. geland), had tijdens de tweede we reldoorlog een „prachtig voorbeeld gegeven van een dergelijke vrucht bare samenwerking." En, zo ver volgde de commentator, „indien twee verschillende systemen tijdens oorlog samen kinden werken, kon den zij dit des te beter in vredes tijd doen." Op de bijeenkomst van de econo mische commissie voor Europa van de Verenigde Naties te Genève, heb ben de Russen Dinsdag beloofd, dat de Oost-Europese landen alles zul len doen, wat zij kunnen, om de handel met het Westen te vergro ten. Zij zeiden tevens, dat de discri minatie der Verenigde Staten het ehige beletsel daartoe was. MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND MANCHESTER, 10 Mei (Reu ter)- Heden zijn de mijnwerkers van de laatste nog werkende mijn in Lancashire in staking gegaan. Alle 65 mijnen in dit steenkool- gebied liggen stil en in het hele gehele land staken nu 50.000 mijn werkers. Het arbeidsgeschil, dat is ont staan uit een eis van de mijnwer kers tot uitkering van een bonus in natura, beeft het land reeds 72.260 ton steenkool gekost. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in In donesië twee leden van de Kon. Marine, t.w. Mar. I Z. M. H. F. v. d. Horst uit Nijmegen en de le It. der Mar. G. H. W. Wou ters uit Hilversum, alsmede 21 Indonesische leden van het KNIL tengevolge van oorlogshandelingen zijn ge sneuveld. GERUCHTEN ROND DR. BEEL BATAVIA, 10 Mei (AP). Een gezaghebbend zegsman uit rege ringskringen deelde vandaag mee, dat hü geen reden had om te ont kennen, dat dr. Beel er over denkt zijn ontslag in te dienen. De zegsman verklaarde dit in antwoord op vragen naar aanleiding van een bericht van Associated Press uit Den Haag, waarin gemeld werd, dat de Hoge Commissaris dr. L. J. M. Beel zijn ontslag wilde ne men, omdat hij het niet eens was met het herstel van de Republikein se regering in Djokjakarta, dat door de Nederlanders is aanvaard. Onder grote belangstelling van de zijde der leden van de Bond van Ex-politieke Gevangenen, is giste ren naar de erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen, de traditionele 10 Mei-herdenkingstocht gehouden. Op de erebegraafplaats heeft de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, jhr. mr. J. E. baron de Vos van Steenwijk een rede uitgesproken. Spr. noemde drie elementen waar aan de herdenking haar innerlijke waarde ontleent, t.w.: de betekenis van de datum waarop wij herden ken, van de personen die wij her denken en tenslotte de geest waar in wij ze herdenken. „Wij kunnen hier tezamen staan en eendrachtig onze doden eren en daarnaast ver schillen in onze opvattingen hoe ons land bestuurd moet worden of hoe ons onderwijs moet worden inge richt.-Maar wij moeten allén tezamen beseffen, dat wij dit behoren te doen met eerbiediging van ieder anders recht om daarin met ons van me ning te verschillen. Wij hebben ons land en Vorstin lief, maar wij aan bidden niet de abstractie van de staat, die wij zelf hebben gevormd en zullen blijven vervormen, opdat hij de belangen van zijn burgers het beste mogen dienen." In het laboratorium voor We tenschappelijk Onderzoek der Philips Fabrieken te Eindhoven, is een tweetal betratons gecon strueerd, waarvan er een van een geheel nieuw type is, zoals nog nergens ter wereld in ge bruik werd genomen. Het Phi lips betraton kan electronen versnellen tot de snelheid van het licht (300.000 km per se conde) De nationalistische troepen be weren een „beslissende overwin ning" te hebben behaald te Lioeho, 30 k.m. ten N.W. van Sjanghai, maar op de andere fronten winnen de communisten terrein. Communistische strijdkrachten ter sterkte van ongeveer 10.000 man hebben een nieuwe aanval ingezet op de havenstad Tsingtao, waar de Amerikanen een marinebasis ge vestigd hebben. In Noord-Kiangsi naderen de communisten Nantsjang en Kioe- kiang. ue provinciale regc-;etr Kiangsi is van Nantsjang naar Kansjien, meer naar het Ziu^-n, uitgeweken. i LAKE SUCCESS, 10 Mei (Reu ter). De uit 16 leden bestaande subcommissie der V.N. die Don derdagmorgen concrete voorstel len aan de politieke commissie over de toekomst der voormalige Italiaanse koloniën moet doen, heeft het Irakese voorstel, Libye onmiddellijk onafhankelijkheid te verlenen, met 10 tegen 5 stemmen en 1 onthouding verworpen. Tegen het voorstel stemden on der meer Engeland, de V.S. en de Sowjet-Unie, die een zekere vorm van trustschap ter voorbereiding van de onafhankelijkheid voor stonden. Met 11 tegen 2 stemmen en 3 onthoudingen verklaarde de sub commissie zich eveneens tegen direct trustschap voor Libye onder de V.N. De Sowjet-Unie, die in de politieke commissie direct trust schap der V.N. over alle voorma lige Italiaanse koloniën voorstond, onthield zich thans van stemming. Met 8 tegen 5 stemmen en 3 onthoudingen is de overeenkomst van Bevin en Sforza over de toe komst van Libye goedgekeurd. De subcommissie hechtte haar goedkeuring aan de volgende door Engeland vqorgestelde richtlijnen: 1. Onafhankelijkheid voor Libye na 10 jaar. 2. Voorlopig bestuur van de drie gebeiden van Libye op de volgen de wijze: Engels trustschap voor Cyrenaica en tot 1951-voor Tripo- litanië, waarna Italië de trustschap zou overnemen, Frans trustschap voor Fezzan. 3. Tijdens het voorlopig bestuur van Tripolitanië zal een advies raad van vertegenwoordigers van de V.S., Frankrijk, Italië, Egypte en de plaatselijke bevolking En geland bijstaan. 4. De landen, die een trustschap ontvangen, moeten hun besturen coördineren ten einde een even tuele eenheid voor Libye te ver zekeren. India, Irak, Polen, de Sowjet- Unie en Egypte stemden tegen, Ethiopië, Australië en Dene marken onthielden zich van stem ming. De vier Latijns-Amerikaan se landen, die in de subcommissie vertegenwoordigd zijn, steunden alle het Engelse plan. De subcommissie hechtte even eens met 9 tegen 6 stemmen en 1 onthouding haar goedkeuring aan een ander Engels voorstel, Italië trustschap te verlenen over Ita liaans Somaliland. BONN, 10 Mei (Reuter), De stad Bonn is hedenavond door de West-Duitse constituerende vergadering gekozen als hoofd stad van West-Duitsland. 33 stemmen werden uitgebracht voor Bonn en 29 voor Frankfort. Er werd een ongeldige stem uit gebracht. De beide communisten onthielden zich van stemming. De stemming was geheim, zodat men niet precies weet wie voor Bonn en wie voor Frankfort heeft ge stemd, maar men gelooft, dat bijna alle sociaal-democraten en enkele liberalen, alsmede de twee chris ten-democraten uit Hessen voor Franfort stemden en alle andere christen-democraten en de libera len voor Bonn. De uitslag werd met stormachtig applaus op de publieke tribune ontvangen. De constituerende vergadering nam in derde lezing de kieswet aan, met 36 tegen 29 stemmen. In de kieswet is de procedure vastgelegd voor de verkiezing van het eerstê federale parlement en de eerste federale president in West-Duitsland. De Beierse regering zal het staatsparlement verzoeken een volksstemming uit te schrijven over de te Bonn aangenomen grondwet voor West-Duitsland. Aan de bevolking zullen de vol gende vragen worden gesteld: 1. Keurt u de grondwet goed? 2. Zo niet, erkent u haar als bindend voor Beieren ingeval zij door twee derden van de West- Duitse staten wordt aanvaard? De regering, die bestaat uit leden van de Christelijk-Sociale Unie, zal de bevolking aanraden de eerste vraag ontkennend en de tweede bevestigend te beantwoor den. Van de andere twee belangrijke partijen in Beieren hebben de so ciaal-democraten hun volledige steun aan de grondwet van Bonn gegeven. De openlijk separatisti sche „Beierse Partij" daarentegen verwerpt de grondwet niet alleen, doch weigert haar als bindend te erkennen. Dr. Josef Baumgartner, de lei der van de „Beierse Partij", heeft de leden opgewekt onmiddellijk „de strijd voor de vrijheid van Beieren" aan te birtden. En zij keren weer (H.) Onze jongens uit de tropen naar het vaderland. Men kan ver schil van mening hebben over de vraag, of het nuttig is geweest. Men kan discussies voeren over de lan gere of kortere tijd van dienst, maar niemand zal kunnen ontken nen dat de grootste vraag bij de terugkeer van onze- jongens is: wat brengt en zegt hen de toekomst? Wat vlaggen, bloemen, emoties, modie woorden, stevige handdruk ken, sarongs, Javaans zilverwerk en herinneringen maken de eerste da gen na aankomst in Holland tot een feestroes, een droom. Redelijk gauw komen echter de speldeprikken der realiteit, en na enkele weken staat grauw in gedachten de vraag, die tijdens het verblijf in de tropen nooit volkomen beantwoord werd: welke is nu mijn plaats in de maat schappij? Wat krijg ik te doen om een toekomst te vormen, hoe kan ik werken om mijn idealen, het vor men van een gezin, te verwezenlij ken? Deze vraag vormde een warnet van problemen, teleurstellingen en mislukkingen bij de terugkeer van de jongens, die tot nu toe weerkeer den. Broblemen, welke tot op deze dag nog lang niet opgelost zijn. Wat moet het dan straks worden bij de terugkeer van duizenden van onze jongens; welke tijd werkelijk nabij is, zo nabij, dat het de hoogste tijd wordt om maatregelen te tref fen. Nogmaals, men kan verschil van mening hebben over het nut van de uitzending onzer jongens, maar men heeft het feit te aanvaarden, dat deze jongens twee, drie of meerdere jaren van hun jonge leven uit het gewone maatschappelijke leven ge nomen zijn, en dat deze jongens straks bij ons terugkeren met het recht om een plaats en een goede plaats in onze maatschappij te ver werven. Zij hebben het recht en wij hebben de plicht om hen daarbij te helpen. Wie goed doordenkt over de pro blemen die hierbij opgeroepen wor den, die zal het duister inzien. Hoe groter echter de moeilijkheden, hoe meer activiteit gevraagd wordt om deze op te lossen. Iedere goede raadgeving, elke op bouwende critiek, ieders medewer king wordt gevraagd. Pijnloos zullen deze problemen niet opgelost kun nen worden en daarom zullen er offers gebracht moeten worden. De regering heeft deze jongens uitge zonden, de regering zal ook "t voor beeld moeten geven van daadwer kelijke en niet bureaucratische me dewerking. Zij werden uitgezonden voor Het volk, door het volk zal dan ook medegewerkt moeten wor den. Maar de Regering moet hier voor gaan en leiding geven. En niet vol staan, met de zaak maar aan par ticulieren over te laten. Als nu een voorlopige verzoening in Indonesië getekend is, over enkele maanden, naar wij vernemen, duizenden jonge mannen naar het vaderland terug keren, dan moet daarvoor op grote schaal plaats gemaakt worden. En daarvoor dienen bijzondere maatre gelen te worden genomen. Zo kun nen meerdere vragen gesteld wor den. Voor onze jongens die weerke ren in ons midden, is het te hopen, dat het geen vragen blijven. Laat ieder helpen, groots en nationaal, op eigen terrein. ROME, 10 Mei. (Reuter.) Z. H de Paus heeft hedenmiddag de EnI gelse Prinses Margaret in een offi cieuze audiëntie ontvangen. De audiëntie, die gehouden werd in de particuliere bibliotheek van de Paus, duurde 20 minuten. De Prinses werd ontvangen met het ceremonieel, dat aan koninklijke bezoekers wordt betoond. Zo waren in de 11 ruime vertrekken, die de Prinses doorliep, alvorens de bi bliotheek te bereiken, detachemen ten van de Zwitserse en Palatijnse garde opgesteld, die haar groetten. Na de audiëntie werd de Prinses door Monseigneur Callari di Vig- nale, die als Pauselijk Kamerheer optrad, rondgeleid door de Sixtijn se kapel, In een Vaticaans communiqué, dat na de audiëntie werd uitgege ven, wordt verklaard dat de Heilige Vader een aangenaam onderhoud met Prinses Margaret heeft gehad. Veldmaarschalk Lord Montgomery van El Alamein, die korte tijd in Nederland verblijf houdt, bracht een bezoek aan de Britse ambassade in den Haag. De beroemde en populaire veld maarschalk en de Britse ambassadeur in Nederland, Sir Philip Nichols, in een geanimeerd gesprek, dat klaarblijkelijk de hond van de ambassadeur betreft.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1