„De Slikken" in het slijk van fabels en fantasie Debat in de Eerste Kamer over de benoeming der Staatssecretarissen PIETJE VAN EST ROOK DE STAL en stoof als eerste door Helmondse erepoort Gevangenen werkenstuderen en zijn tevreden RADIO Oud-minister Fievez herdacht Maar Schellingerhoudt draagt de Oranjetrui Beleg en ontzet van Berlijn DETECTIVE tegen wil en dank 'ACHTING »gt &NGSELS wichten Dwangarbeidskamp of rustoord Vrije wandeling in omgeving Begroting van Oorlog en Marine De berg baarde een muis DE RONDE OP DE HELFT Woensdag 11 Mei 1949 PAG 3 iet K.N.M.I. te Woensdagavond l. (Opgemaakt maar overwe- met vannacht n morgen over- iringen. Weinig e temperaturen (Adv.) AANVRAAG BEEL lei (Aneta). terughoudend ;ven van com- intslagaanvraag 'erband met de s overeenstem- in Nederlandse te verstaan, het Ir. Beel zich ge szien, deze con- en, aldus meldt •espondent van laghebbende fe- thield men zich egatie behoren- kringen ver- Aneta, dat de in het licht van laatste dagen, wacht is geko- i Republikeinse leed stellen, wie Beel zal inne- republikeinse üs zijn persoon- dat in het bui- agaanvrage zal als een bewijs der concessies, ;ijde gedaan. Uit zeide men aan tuigd te zijn dat, e Indonesische :mblee zou wor- sr daar slechts len zouden wor- t adres van Ne- e kringen werd rstaan gegeven, ivraag zou kun- legd als een be- ang der conces- dse zijde, die de :diger der Kroon stap hebben ge- menige straat 0 was onlangs )r het fleurig \zicht van de ire van de ver- Bond Zonder itgestoken. Dit en mooie ge- t van de naas- luisteren met 'aar het is nog :t van deze be- naastenliefde )rdt beoefend, zt te gebeuren n en met me- 1 buitenwereld, daadwerkelijk i, als er maar t geholpen, in- roddelden al n van de Bond met daden in •den gebracht, in, de vlag uit at er dan pas MARCUS. Mei. Aardbeien asperge wit 50 ikool 20—94; bos- en 58; kassnij- ibarber 4—12 per oos 7—16; radijs 40—20 per stuk; kg witlof 2550; 4—10; sjalotten 0 Mei 1049. )0 kipeieren 0.11 leieren 7.50 per eren, totaal 712 sien, levering, 389 390, stugger; 224 25, kalm; 38 pin- g; 36 stieren 400 alveren: nuchtere :ht, levering; fok- >ed; 23 vette var- g 15 zeugen 225 ;gen 4075, goed; ieschapen 5563, 75—110, matig; 36, kalm; 95 bok- 70, goed; 50 paar- beter. Totaal 4032 2700 oude kippen n rode) 2.25—2.50 cippen en hanen p. kg. 200 hen- 1800 jonge hanen p. kg. 42 jonge 'ode) ,1.902.25 p. 504 p. stuk; 250 tuk. 11 Mei Aan- )f I 66, Ia bu-62, g uien 7.308.30. 10 Mei Aan- rdappelen: beve- Koopmans blau- ig 4.104.30, vee- itlof I 41, II 27— Aanvoer 17 3 pinken 275350; 3 kalveren 3250; ring). E, 9 Mei Late 5; vroege aardap- >f I 35—51, II 21— azie 21; sla 5.80 —4.10. (Van een onzer redacteuren) II. GRONINGEN. „Het kamp de Slikken een dwangarbeidsoord? Hoe komt U er bij. Het is eerder een rustoord", verzekerde ons bakker Bulthuis, bij wie we aangingen, voordat we de kleine brug overschreden, de enige verbinding tussen kamp en buiten wereld. De bakker wreef louter uit verbazing eens extra zijn handen aan het voorschoot af en vertolkte de mening van vele zijner buurtbewoners, toen hij verklaarde dat menig arbeider uit de omgeving het nog niet zo goed van eten en drinken had. Dagelijks brengt hij 800 gram wittebrood per persoon naar het kamp en een aantal rollen beschuit voor maagpatiënten, die aparte voeding krijgen. Een ware hel? En ze mogen Zondags vrij wande len in de omgeving zonder bewa king, terwijl met Pasen alle gede tineerden met auto's een dag uit zijn geweest naar de Leek. De bak- ker, die dagelijks in het kamp komt, had nog nimmer onrecht vaardigheden gezien of gehoord en uit de gesprekken met vrijgekomen gedetineerden, die op hun weg naar huis veelal even bij de „bak ker" het een of ander kwamen ko. pen, bleek, dat zij het goed had den gehad, althans naar omstan digheden, want de vrijheid gaat bij ieder mens boven alles. In de kampkeuken kregen wij bevestiging van de goede voeding, toen we zagen wat er bereid werd, en toen we inzage kregen van de fourierslijsten. Aparte voeding voor zieken en maagpatiënten in de vorm van beschuit, rijst, zachte groenten en pap. Een urenlang ge. sprek met alle mogelijke gedeti neerden, waarin alle bezwaren en aanklachten naar voren kwamen, had tot resultaat een gunstige con clusie voor het kamp en voor de commandant. Over de voeding be klaagde zich al vast niemand. Een oude baas, een van degenen, die aparte voeding genoten, uitte zelfs zijn lof hierover, omdat hij nergens in het land zo goed eten had gehad en het moge een com pliment zijn voor „De Slikken" dat, naar deze gedetineerde zelf verklaarde, zolang hij in dit kamp was, zich zeer goed voelde, dank zij de Uitstekende voeding. Noch over de broodmaaltijden, noch over het middageten waren er klachten hoe dan ook. Evenmin over de rokerij de gevangenen krijgen een pakje shag per week of over de vrijheid van bewe ging. Er Wordt In het kamp op uit gebreide schaal les gegeven door gedetineerden voor gedetineer den, waarvoor grote belangstel ling bestaat. Voor middenstand gaven 21 zich op (de vorige cur sus slaagden 12 van de 13), voor Engelse handelscorrespondentie zijn 12 deelnemers, Engelse be ginners 13. Voorts worden cur sussen gegeven in motorkennis, Frans, bijenteelt, landbouwboek- houden en algemene vorming. Voor zelfstudie wordt 's Zater dags zelfs vrij van dienst gege ven. Het werk in het wad Het werk in het wad is zwaar, maar. biedt daarentegen voordelen. Er kan hoogstens 7 uur gewerkt worden, met het oog op het getij, terwijl 's winters en bij slecht weer soms hele dagen niet ge werkt kan worden. De werkmees ters, die door en door met het werk bekend zijn, sturen menig nieuweling, die niet voor dit werk PROGRAMMA DONDERDAG 12 MEI HILVERSUM II 415 M. K.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.15 Fred Hart ley and his Music, 7.45 Morgenge bed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Muziek houdt fit, 9.40—10.00 Schoolradio groep I; N.C.R.V.: 10.00 Gr. pl„ 10.15 Morgendienst, 10.4511.00 NCRV- kwartet; K.R.O.: 11.00 De Zonne bloem, 11.40 Schoolradio groep III, 12.00 Angelus, 12.03 Schoolradio, 12.13 Lunchconcert, 12.30 Medede lingen land- en tuinbouw, 12.33 De ronde van Nederland, 12.38 Lunch concert (vervolg), 12.55 Zonnewij zer, 13.00 Nieuws, 13.20 Piano, 13.45 14.00 Roeromme; N.C.R.V.: 14.00 Met de diesel naar Limburg, 14.20 Promenade-orkest, 14.40 Even onder ons, 15.00 Orgel, 15.15 Kamerorkest, 16.00 Bijbellezing, 16.45 Gr. pl., 17.00 Jeugdjournaal, 17.30 Zingende en voordragende jeugd, 17.50 Regerings uitzending, 18.00 Leger des Heils- kwartier, 18.15 Land- en tuinbouw, 18.30 Sans souci, 19.00 Nieuws, 19.15 rgel 19.30 Met de diesel naar Lim burg. 19.45 Gramofoonmuziek, 19.55 Spreker, 20.00 Nieuws, 20.05 Pro loog, 20.15 Gröneger Kouke, 21.30 Familiecompetitie, 22.05 De vaart der volken, 22.25 Pianoduo, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Viool en orkest, 23.45 Gr. pl., 23 5724.00 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I, 301 M. AVR.O.: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend gymnast., 7.30—7.50 Gr. pl.; V.P.R.O.: 7.50—8.00 Dagopening; A.V.R.O.: 8.00 Nieuws, 8.15 Ochtendvaria, 8.55 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw, 9.00 Orkest, 9.30 Gr. pl., 10.00 Morgenwijding, 10.15 Arbeidsvitami nen 10.50 Kleutertje luister, 11.00 Solistenconcert, 11.45 Spreekster, 12 00 Cabaretliedjes, 12.30 Medede lingen land- en tuinbouw, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 Pianoduo, 13.00 Nieuws, 13.15 Mededelingen, 13.20 John Renova and his music, 13.50 Gr. pl. 14.00 Voordracht, 14.15 So listenconcert, 15.00 Klimop, 16.00 Van vier tot vijf, 17.00 Avro-kaici- doscoop, 17.20 Welk dier deze week?, 17.30 Gr. pl., 17.50 Orkest, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Progr. Ned. Strijdkr., 19.00 In een groen knollenland, 19.10 Oorlogsgra venstichting, 19.15 Concert, 19.45 Regeringsuitzending, 20.00 Nieuws, 20.05 In het Zoeklicht, 20.20 Con certgebouworkest, 21.45 Gramofoon muziek, 22.05 Spreker. 22.20 Een lentewindje waait, 22.45 The Sky- masters. 23.00 Nieuws, 23.15 The Skymasters, 23.3024.00 Hei, 't is In de Mei. geschikt is, en zich niet bij de dokter heeft aangemeld, terug. Het is daarom absoluut onjuist, dat ouden van dagen het wad worden ingestuurd om daar te werken en helemaal uit de duim gezogen, dat hier van 5 uur 's morgens tot 5 uur 's avonds wordt gewerkt. Er zijn van de gedetineerden zelf dienaangaande weinig klachten. Er waren zelfs ouderen, die thans be last zijn met het schoonhouden van het kamp, die graag het wad in wilden, doch daarvoor afgekeurd werden. Het werk wordt extra zwaar, omdat er onoordeelkundig gewerkt wordt. Dit vertelde ons de dijkbaas, die wij op de dijk aantroffen. „Waar ze de gehele dag tijd voor hebben, proberen ze in enkele uren klaar te krijgen, om daarna vrij te zijn". Er worden momenteel dan ook maatregelen getroffen, om deze wijze van wer ken te remmen, omdat de mensen zelf er last van krijgen en omiiat er moeilijkheden komen met de vrije arbeiders, waar normaal mee wordt samengewerkt. De gevange nen uit het kamp doen precies het zelfde werk als de vrije arbeiders tegen dezelfde voorwaarden, zowel voor wat het werk in het wad be treft (Julianapolder en Westpol der) als de andere werkzaamhe den, zoals laden en lossen, werk bij de boeren in de omgeving en in opslagplaatsen. Zwaar werk voor de commandant Er waren vele gevallen, die te leurgesteld waren over in andere kampen gedane beloftes, of onre delijk hoge bestraffing. Én de com mandant, de heer Kraaima, kreeg dit zaakje uit te zoeken. Sindsdien heeft hij hard gewerkt voor de ge detineerden. Meer dan 400 rappor ten gingen naar Den Haag en ruim 350 gevallen zijn achtereen volgens naar huis gezonden. Maar onder deze tribunalisten schuilen een paar ophitsende elementen, een communistische agitator, een ad vocaat wiens dossier nu niet be paald veel vertrouwen in 's mans eerlijke bedoeling openlaat. En het zijn juist die enkele figuren, die gretig voedsel geven aan de op ruiende fabels rond dit kamp. De strafmars-maatregel is getroffen na vele waarschuwingen en nadat de betrokken barak zodanig door de gevangenen bevuild en vernield was, is men tot deze maatregel overgegaan. Over de ondergeschikte punten in de bewuste aanklacht tenslotte no-g een paar opmerkingen. De klassi- cus Dr. Hillen heeft slechts een half uur in De Slikken gewerkt en is toen teruggestuurd naar het kamp en zelfs -'-«keurd voor an dere handenarbeid. Hij kreeg van de commandant vrijheid voor zelf studie. „Ik ken er die zich heeft opgehangen", staat er verder in de aanklacht. De commandant kent er geen, evenmin de aalmoe zenier. En zelfs de gedetineerden die wij hiernaar vroegen en die al lang in dit kamp vertoeven, weten van een dergelijke, toch schokken de gebeurtinis niets af. De strafcel, is nog maar een enkele keer ge bruikt, waarvan gen keer voor een gedetineerde, die saboteerde en to taal niet wilde werken. Voorts zou den er door de publicaties reeds verschillende bewakers of comman danten ontslagen zijn. Ook dit zijn fabels, want in anderhalf jaar is nog geen enkele .mutatie in het kamppersoneel voorgevallen. Het kamp ,,De Slikken" is onre delijk door het slijk gehaald. Het tegendeel is veelal waar van al die slechte fabels die de ronde doen. Dijt is de conclusie die wij moeten maken. (Van onze parlementaire redacteur) BIJ DE AANVANG van de behandeling van de begrotingen ven „Oorlog" en „Marine" hoorde de Eerste Kamer staande de rede van de voorzitter, prof. Kranenburg, aan, waarin hij oud minister Fievez herdacht. Hij roemde de overledene als een man met bijzondere begaafdheid, die een natuurlijke aanleg had voor het parlementaire debat. Reeds bij zijn,, eerste optreden in de Senaat, teen hij direct een onverwachte aanval te verduren kreeg, toonde hij zich uiterst slagvaardig. Van deze humane, bemin nelijke en hoffelijke persoonlijkheid, die aller hart won, werd nog veel verwacht. Het heeft echter niet zo mogen zijn. Minister Schokking sloot zich hierbij, namens de regering 'aan. Zijn werkkracht moet, mede zijn toestand in aanmerking genomen, enorm worden genoemd. Leger en Marine blijven ook nu nog van deze werk kracht profiteren. (Van onze speciale verslaggever) ER WAS FEEST in het Nederlandse kamp nog voordat de ren ners een pedaaltrap hadden gegeven. Pellenaars, de oude Pel, zoals iedereen in de wielerwereld hem kent en noemt, vierde zijn 36ste verjaardag. Dat moest natuurlijk* worden gevierd. En om in eondidtie te blijven voor de grote race naar Helmond, een eindje van 220 K.M., tracteerde „de Pel" op dubbele uitsmijters. Het gelukte Bouk Schellingerhoudt de leiderstrui van de bonkige schouders van Schulte te plukken. En dat had hij vooral te danken aan de jarige „Pel", die in combinatie met Gerrit van Beek, de Bossche geweldenaar geen moment de kans gaf om weg te glippen uit het peloton. Voor Gerrit Schulte was het op de ellenlange weg door de ganse Achterhoek, waar de natuur er op zijn Paasbest uitzag onder de stralende zon, waarop de wolken geen vat hadden, vaak om er wanhopig onder te worden. Keer op keer poogde hij met slinkse manoeuvres zich los te ruk ken van zijn plaaggesten. Soms kwam hij een tiental meters voor, maar dan was het weer óf Pellenaars óf van Beek die mef een stevige demarrage het ganse peloton opnieuw aan het wiel van de kersverse leider kleefde. Volmondig gaf Schulte toe, op een moment dat er toch geen moedertje-lief meer aan hielp, dat „de Pel" het grootste gelijk van de wereld had. Dat was toen de karavaan reeds door de paradijselijke dreven van de Achterhoek was getrokken, toen Arnhem reeds ver achter de rug lag, toen men al 20 K.M. ver het Brabantse land was ingetrokken. Toen ploeterde een groep van 17 man met een dikke 4 minuten voorsprong juist door het landelijke Veghel. Het wonderlijke was, dat de zonen uit het verre Frankrijk, (tenminste wat er van de 8 afgevaardigden was overgebleven), na de dolle tocht door Groningen, Friesland, Drente en Overijsel, op die dag toch even wilden laten zien dat zij ook nog wel iets van fietsen verstonden. Bourlon, die de dag niet bijzonder fortuinlijk was begonnen met een lek bandje, was toch zo stoutmoe dig geweest om zich tezamen met Dorceberay en la Nizerhy in de kop groep vast te nestelen, het had er zelfs veel van weg, dat zij een gooi wilden doen naar een vaste triomph om met één slag de nogal matige indruk uit te wissen welke de me nigte na drie dagen rijden van hen had. Van Est op z'n best. Hot mannetje uit St. Willibrord, Piet van Est, deze Brabander, die door de reuzen in de karavaan een tikje was onderschat, kreeg het in Veghel in het hoofd om de benen te nemen en dom genoeg lieten de Fransen hem gaan. Er was immers toch nog een kleine 30 K.M. te rij den, zo redeneerden zij en men zou een body van staal moeten hebben om deze afstand moederziel alleen, met bovendien het besef dat er pal achter z'n rug een troep jachthon den aanzetten, tot aan de finish vol te houden. Daarop rekenden de 3 Franse musketiers, misschien ook Bouk Schellingerhoudt en de rest van de meute, waarin zich tot uitge laten vreugde van 'n groep met vlaggetjes zwaaiende Belgen aan de kant van de weg een dappere Vla ming bevond uit het kleine plaatsje Wakken de Meersman. Zij hadden natuurlijk het volste gelijk. Na een onstuimig jakkeren dat 4 volle uren had geduurd, alleen maar om Schul te van zich af te houden, kon geen mens met de beste wil van de we reld er nog een sprintje van 30 K.M. uit persen. Of hij zal tot het zeer schaarse ras der wondermensen moeten behoren. Welnu, dat stevig gebouwde brabandertje Piet van Est groeide op deze dag uit tot een wondermens, met een gezicht dat krampachtig was vertrokken joeg hij in steeds sneller tempo door de kleine plaatsjes welke de karavaan ETAPPES 7A EN 7B VAN DE TWEEDE RONDE VAN NEDERLAND -TIJD RACE HEERLEN HUL_SBER,^VOER JHOUTHEM Wkelrkrade GEULEM ^VALKENBURG TERWINSELEN nog moest doortrekken om binnen de muren van Helmond te komen. Gelukwensen en lauweren. Piet van Est gooide er zelfs nog een schepje bovenop en ging onder gejuich dat al het rumoer van de auto's overstemde, tenslotte de lan ge betonweg op die hem zou bren gen naar het einddoel: Helmond. Van Est rook als het ware de stal. Het was bijna bovenmenselijk wat h" daar aan de massa liet zien. Met een vaart welke boven de 50 K.M. lag stoof hij over het beton, zo hard dat de motorpolitie met geschreeuw en getoeter de auto's moest opja gen die voor hem naar de finish koersten. Dolgelukkig, het gezicht onder een masker van stof, trapte hij zijn racewagentje als eerste van de 55 renners welke de karavaan thans nog telt, de erepoort door. Nauwelijks was hij uit het zadel ge klommen of een levensgrote krans werd hem om de schouders gehan gen. De burgemeester in hoogsteigen persoon kwam op hem toe en drukte hem lang de hand. „Pietje, dat hed- de prachtig gedaan." Dit was het grote moment in het leven van deze jongen uit St. Willebrord, dat hij nooit zal vergeten. Misschien even gelukkig als hij joeg 20 sec. later Bouk Schellingerhoudt tussen de haag van de dicht opeen gepakte menigte naar de eindstreep. In een felle eindsprint welke reeds in Hel mond was begonnen, slaagde Schel lingerhoudt er in de favoriet voor het Oranjeshirt de Meersman van zich af te schudden. De troep Belgische supporters, die in hun glimmende sleeën met vlaggetjes en de hele santekraam aan huldigingsmateriaal échter de troep was aangereden, stond wat verbouwereerd te kijken toen er een rood shirt voorbijflitste in plaats van het witte hemd met de felrode bies. Een zoen voor de jarige Pel. Pas veel later toen iedereen reeds druk stond te redeneren over de formidabele prestaties van Pietje van Est, kwam pas Gerrit Schulte, nagejaagd door een grote troep renners in zicht. Vervolg op pag. 4. Toen de minister de thans ont slapene voor het laatst bezocht, was hij juist bediend. De indruk van dat bezoek zou hem altijd bijblijven. Hij was volkomen rustig en over gegeven aan Gods wil. In deze geest draagt ook zijn gezin dit grote ver lies. Moge God, zo besloot de minis ter, zijn weduwe en vijf kinderen nabij zijn en hen in alles vergezel len. Begroting Zuiderzecfonds. Voor de behandeling van de be groting van „Oorlog" en „Marine" heeft de Eerste Kamer verschillen de kleinere wetsontwerpen z.h.s. goedgekeurd, o.a. dat betreffende de instelling van de gemeente „Wierin- germeer." Bij de behandeling van de begro ting van het Zuiderzeefonds sprak de heer Bierema (VVD) er zijn vol doening over uit, dat de minister de wenselijkheid van een verdere inpoldering door de verhoging van het in eerste aanleg uitgetrokken bedrag had willen benadrukken. Hij betreurde dat het verkrijgen van een schadeloosstelling als ge volg van indroging slechts via de rechter zou kunnen geschieden. De minister meende dat zijn uitlating zo te scherp was weergegeven. Dit zou slechts in het uiterste geval ge beuren. Vast stond intussen al wel, aldus de minister, dat deze indro ging niet uitsluitend het gevolg is van de inpoldering. De heer Bierema wees ook nog op het oplopen van stormvloeden voor de Groning. kust. De vader en groot vader van de huidige minister Mans- holt hebben in het verleden al op dit gevaar gewezen. Het had de schijn dat deze oplopen niet meer voor zouden komen, in Febr. '44 deed zich echter toch weer een soortgelijk verschijnsel voor. De stand was slechts vergelijkbaar met een van honderd jaar geleden. De minister constateerde dat de kust bewoners in elk geval nog steeds geen overlast hebben gehad. Intus sen blijven de betrokken instanties dag en nacht actief, nemen waar en trekken conclusies. De begroting.werd z:h.s. aangeno men. De Staatssecretarissen. De anti rev. woordvoerder, de heer Algra, stelde zich als eerste spreker bij de debatten over „Oor log" en „Marine" in de Eerste Ka mer al bij voorlaat te weer tegen de P.v.d.A.-bezwaren inzake de bij deze departementen benoemde staatssecretarissen. Uitgaande van de noodzakelijkheid dat in deze tijd de defensie wordt uitgeheven boven de partijpolitieke tegenstellingen keer de hij zich tegen de opvatting dat een partij bepaalde benoemingen zou kunnen afwijzen omdat geen dar benoemden uit haar midden voort komt. Dat het de P.v.d.A. zou zijn geweest, die de nieuwe verdedi- gingspolitiek had bewerkstelligd, weerlegde hij o.a. met een uitspraak van dr. Colijn'. De P.v.d.A. heeft in derdaad nog Weinig mensen in de top, maar, aldus de heer Algra, dit komt omdat de periode van het ge broken geweertje nog niet ver ach ter ons ligt. Het werd wat pijnlijk toen h(j en kele citaten uit oude socialistische redevoeringen ging aanhalen, die in dertijd een donderende bijval had den gekregen. Misschien waren er in deze zaal nog wei, die deze hij- val mede hadden laten donderen....! De achterstand in het leger was nu eenmaal wat minder vlug in te halen dan die bij Koninklijke onderschei dingen en burgemeestersbenoemin gen. Zelfs de P.v.d.A.-fractie had om dit meer wijs dan scherp be' doeld mopje plezier! Voor de voorzitter van de Senaat zat er nog een apart onplezierig kantje aan de rede van de heer Al gra. De verklaring, die de P.v.d.A. reeds uitgaf over de kwestie van de staatssecretarissen, was door prof. Kranenburg, als pl.v. voorzitter van de Partij ondertekend. Nu de heer Algra zulks ter sprake bracht, ging men pijnlijk de onjuistheid voelen van een dergelijke partijpolitieke bedrijvigheid verbonden met een zo hoog boven de partijen tronende fi-» guur. Prof. Kranenburg voelde zich dan ook kennelijk onbehagelijk. De heer Vixseboxse (c.h.) wilde in de staatssecretarissen uitsluitend vakmensen zien. Als eisen stelde hij: Goéd Nederlanderschap en be kwaamheid. Overbodig te zeggen, dat ook hij in deze gedachtengang de aanspraken van de P.v.d.A. afwees. De communist Schoonenberg voelde helemaal niet voor de staatssecreta rissen. De minister wentelde een iee! van zijn eiger verantwoorde lijkheid af(?) en het kostte maar geld. De heer Vixseboxse had wel opgemerkt, dat in Rusland 20 pCt. naar het leger gaat. maar dat ging kameraad .Schoonenberg maar stil zwijgend voorbij. Op de nieuwe wending in de Russische politiek had hij een verrasend nieuwe ziens wijze: Het vredescongres in Parijs had Amerika murw gemaakt De interesse van de P.v.d.A. voor een staatssecretaris buitte hij handig uit. Socialisten hengelden naar de hoogste baantjes in het leger. De belangen van Jan Soldaat verloren zij totaal uit het oog en om de communisten daar nu nog eens zo gunstig mogelijk tegenover te plaat sen, diende hij een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd de 7 December-divisie onverwijld te demobiliseren. Naast al deze politiek vergaten de heren Algra en Vixseboxse toch ook de eigenlijke defensievraagstukken niet. Ook de heer Algra zei iets over de kwestie van de aflossing. Niet te ontkennen viel dat de jongens over zee geen vertrouwen meer hebben in de toezeggingen van de regering. De verdediging zou niet meer tot de landsgrenzen beperkt kunnen blijven, maar'men zou zich dan ook niet mogen beperken tot een van te voren uitgestippelde defensielijn, dit in verband met de geruchten over een IJssellinie. De heer Vixseboxse wilde de uit het Atlantic Pact voort vloeiende verplichtingen gaarne na komen, maar hij wilde toch oog oog blijven hebben voor de handhaving van ons zelfstandig volksbestaan. Deze bijdrage mocht noch ten koste van Indonesië noch ten koste van de Marine gaan en dat zat ook de heer Algra hoog. In de avondvergadering baarde de met zoveel ophef aangekondigde aanval van de P.v.d.A. slechts een muis. De heer de Dreu begroette de aanwezige nieuwe staatssecreta rissen allervriendelijkst. Hij zou het echter juister hebben gevonden wanneer uit de benoemingen had kunnen blijken, dat ook het vertrou wen van het socialistische volksdeel op prijs werd gesteld. Dat was wer kelijk alles. Zijn fractiegenoot, de heer v. d. Kieft, nam later de niet misse rede van de heer Algera voor zijn rekening. Hij speelde de rol van de bedrogen idealist, van de man die met millioenen anderen aan een blijvende vrede geloofd had. Strijd ieverend aan twee zijden, dreef de heer v. d. Kieft ook nog even de communisten in het nauw. Dat waren nog eens vredelievende lui! Lenin kende maar één leus: de tegenstander verpletteren. „U bedoelt zeker Hitier," riepen de communisten. „Daar sloot gij een i (Van onze bijzondere medewerker) ALS U DACHT, dat het beleg van steden al een paar eeuwen uit de tijd was, dan heeft de blokkade van Berlijn geleerd, dat er nog zeer moderne vormen bestaan van beleg en van ontzet per luchtbrug. De luchtbrug heeft de blokkade gebro ken, maar zij heeft de Russen er niet toe gedwongen, het beleg op te breken. De tegenblokkade van de Westelijken tegen Oost-Duits- land, deed de Sovjets de laatste tijd economisch meer kwaad dan zij zelf met hun beleg van Berlijn aanricht ten. En nu dat beleg de westelijke politiek niet door de knieën heeft doen gaan, was er voor de Russen meer reden, om de Berlijnse blok kade op te heffen, dan om haar voort te zetten. Generaal Lucius D. Clay is terecht geëerd als de uitvinder en doorzetter van de luchtbrug en het einde van het be leg van Berlijn is zijn overwinnning genoemd. Bevin en Churchill heb ben er verheugde woorden over ge sproken en wij hebben foto's gezien van breed glimlachende en handen schuddende diplomaten der Grote Vier in Lake Success. Wij zouden dus geneigd zijn te gaan herademen en minstens te denken, dat nu in Europa de koude wel van de lucht is. Dat zou, helaas, voorbarig en kortzichtig zijn. De Sovjet-stunt van beëindiging der blokkade is waarschijnlijk veel meer een bekwaam uitgevoerde, voordelen opleverende terugtocht uit een positie, die nog slechts na delig was voor hen zelve. Een toe stand die economisch nadelig was zetten zij hiermede om in een stand van zaken, die belangrijke politieke voordelen voor de Sovjet Unie k;\i afwerpen. En zij doen dat op een voor hen gunstig ogenblik, zodat het nog de.vraag is, of hier wel een westelijke, dan eer een Sovjet-over winning uit komt. Wat is toch het geval? In Novem ber 1947 mislukte de laatste over Duitsland gehouden Viermogendhe. denconferentie, Amerika, Engeland en Frankrijk verklaarden, hun gang te zullen gaan en gedne'ën voort te zullen werken aan de weder-op- bouw en de organisatie van een federaal ingerichte, West-Duitse staat. Maar de Sovjet-Unie zat ook niet stil. In Juni 1948 toen dus vast stond dat de Marshallhulp door zou gaan, ook aan- West- Duitsland riepen de Sovjets hun Oost- en Midden-Europese satellie ten in Warschau bijeen, waar het gezelschap eeri verklaring uitgaf. Het communistische blok sprak zich daarin uit tegen het uiteen rukken van Duitsland in een fede rale staaf en vóór een centrale Duitse regering, vóór een vredes verdrag met dit verenigde en cen tralistische Duitsland en vóór terug trekking van alle bezettingstroepen uit het voormalige Derde Rijk. Dat ging dus rechtsdraads in tegen het standpunt der westelijken, die een federaal en geen centralistisch Duitsland wilden; die geen vredes verdrag met een Duitse regering maar een statuut voor de Duitse landen wilden en dat niet mét maar over Duitsland zou worden gesloten en dat wel vermindering maar geen terugtrekking der bezet tingstroepen met zich mee zou brengen en' in elk geval geallieerde controle over het Ruhrgebied zou handhaven. Het zal duidelijk zijn, dat de ver klaring van Warschau door het Sov jetblok de Duitsers als veel zoete re muziek in de oren klonk dan het program der westelijken. En de Duitse minister-pesident uit de Amerikaanse, Britse en Franse zo nes verklaarden zich dan ook open lijk tegen een Westt-Duitse staat, zoals hun bezetters zich die voor gesteld hadden. Meesters in de sa botage toonden de Duitsers zich niet enkel na de eerstet, maar ook na de tweede wereldoorlog, want de W. Duitse staat bleef van maand tot maand uit. Hollandse stamboekstieren naar Java Maandag vertrok het s.s. „Over- ijsseT' van de Kon. Rotterdamsche Lioyd naar Indonesië met een bij zondere vracht voor Oost-Java. De „Overijssel" heeft in hokken aan dek 21 Hollandse stamboek stieren staan, die aldaar zullen worden gekruist met inlandse koeien. pact mee," gaf de heer v. d. Kieft terug. De kath. woordvoerder, de heer Van Voorst tot Voorst, gaf een aan tal beschouwingen ten beste, waar uit nog eens bleek, dat hij zijn za ken uitmuntend kent. De reorgani satie van de legerleiding hafi zijn goedkeuring, maar hij stelde in dit verband enkele vragen, die nogal schenen aan te komen: stonden de chefs van de staven rechtstreeks onder de minister, of via de staats secretaris onder de minister? Heden komt de minister, die tus sen zijn fonkelnieuwe para-nymphen troonde, aan het woord. door H. VöLMER FEUILLETON 26. „Ik voor mij acht het geenszins uitgesloten, dat de aanbrenger on der 't hotelpersoneel schuilt. Ik ga zelfs een stap verder. Eén van 't personeel kan de dief zjjn. In dat geval is de hele inbraak een co- medie geweest. Hij gapte 't begeer de voorwerp en deed het voorko men, alsof de brandkast was ge plunderd." „Alles goed en wel" weerlegde Söderman, maar dan zou hij de combinatie gekend moeten hebben om de safe te openen." „Hoe was zij die nacht?" „Dat zoudt u mener Elmblad, de gérant, dienen te vragen." „Kende u de combinatie niet?" „Neen.' „En als nu iemand eens na mid dernacht iets kostbaars wenste te deponeren?" „Dan is het voorschrift, de gé rant te waarschuwen." „Afgaande op de krantenversla gen, mocht de brandkast feitelijk die man niet hebben. Een onthul ling, dit 't Sint Olaf" geen goed goed zal doen. Maar nu een ander praatje. Bent u vroeger niet bij een slotenmaker werkzaaam geweest7" Söderman wiens toorn onder de onbescheiden ondervraging meer en meer was gerezen kon zich niet lan ger inhouden. Heftig viel hij uit: „Hoort u eens hier, meneer of pro fessor Deschamps. U bent een gast van 't „Sint Olaf", ik een onder geschikte. Onze orders luiden, ten opzichte van de gasten de grootst mogelijke voorkomendheid in acht te nemen, maar alles heeft ten slotte zijn grenzen. Ik geef nie mand 't recht mij als een schobbe jak te behandelen, begrepen? En kom er nu maar eens rond voor uit wat u bent: een detectieve of een bemoeizieke oude tante?" De haakneus scheidde zieh 'n ogenblik van de punt van de kin en de man met het kunstbeen lach te raspend. „Het laatste mijn jon ge vriend, al moet ik een kleine cor rectie aanbrengen. Een bemoeizieke oude kerel! Maar ik meen het goed met u: 'k wilde alleen maar eens weten, welk vlees ik in de kuip heb? U kunt er zeker van wezen, dat de verzekeringsmaatschappij een dikke beloning uitlooft voor de gene, die haar 't gestolen hals snoer weet terug te brengen. Waar om zult u de gelukkige niet zijn? Ik ging er zelf op uit, als 'k niet lichamelijk gebrekkig was. U ver heugt zich in 't bezit van gezonde benen en van gezonde hersenen. Ik heb prima hersenen, maar de benenOm die reden stel ik u een soort campagnonschap voor. Houd gasten en personeel van 't „Sint Olaf" terdege in de gaten, speur na, of ze niet de een of an dere duistere bladzijde in hun ver leden hebben. Heb je enig houvast, doe het dan rustig aan. Laat de verzekeringsmaatschappij gerust 'n poosje In de rats zitten; 't gevolg is, dat zij de uitgeloofde beloning verhoogt. Dan pas sla je toe. Stel mij geregeld op de hoogte. Heb ik je een tip gegeven, die tot ontdek king van de dief leidt, dan betaal je mjj tien procent. Afgesproken?" „Ik zal er over nadenken", zei August, nog helemaal niet ver zoend. „Doe dat. U bent een jongmens waar wat in zit, maar het valt dik wijls niet mee, in de wereld vooruit te komen. Als ik u daarbij een stootje kan geven, zou het me een groot genoegen zijn. Zonder me zelf een veer op de hoed te steken: 'k heb kijk op mensen. Laat ik u daarom een vingerwijzing geven. Begin uw nasporingen met de klerk aan wie baron de Béringuard 's halssnoer in bewaring gaf. Hij heeft 't kostbare sieraad gezien en het kan zijn begeerte hebben opgewekt. Zijn uiterlijk staat me niet aan. Kom, nu zal ik mijn voornemen uit voeren en een luchtje gaan scheD- pen." Zodra Deschamps was verdwe nen, besteedde Söderman zijn volle aandacht aan Lars Folmer. Aan vankelijk was hij maar al te be reid, de klerk te verdenken. Niet, dat hij daarom prof. Deschamps vertrouwde, doch Folmer had hem steeds iemand geleken, die 't achter de mouw had. Geboren en getogen in Stockholm, steeds na midder nacht op straat, kon hij best rela ties hebben aangeknoopt met mis- dadigerskringen, die hij op de hoogte stelde, dat baron de Bérin guard een zeer kostbaar halssnoer in de brandkast van 't „Sint Olaf" had doen deponeren. Er zou een lieve aanbreng-premie op zijn over geschoten. Het was wel buitenge woon merkwaardig, dat nog nim mer een inbreker zich voor de safe had geïnteresseerd en dat die be langstelling plotseling bleek ont waakt, zodra 't halssnoer er in lag. Onmiddelijk echter zette Söder man de verdenking van zich. Hij mocht zjjn vroegere collega niet, verre van dat zelfs! Maar nog nim mer had hij hem, zoals nu tot een boevenstreek in staat geacht. -Ge volg van de inblazingen van de man met het kunstbeen iemand die zelf allerminst zuiver op de graat leek! Folmer moest hard ploeteren voor zuinig weekloon; Au gust wist er van mee te praten Er bestond niet de gerinste aanwijzing, hem aan de plundering van de brandkast medeplichtig te achten. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3