Nieuw Russische controle op export voor het Westen verstoort de feestelijke stemming Aantal incidenten te Djogja neemt toe Assemblee der V.N. schrapt Indonesië van de agenda Debatten tot Dinsdag verdaagd Een addertje onder het gras Vrijdag 13 Mei 1949 45e Jaargang No. 1 1562 Veranderde koers Nog geen interpellatie over de onderwijzerssalarissen Westelijke autoriteiten verrast Bemoedigende woor den van Gen. Clay Atlantisch Pact in het Lagerhuis De toestand in Indonesië Uitstel tot de volgende zitting Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 Noordhollands Da familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. - Bij contract belangrijke korting. Directeur: EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDE N H ELDE R, SCH AG E N E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig.. (Vonde) a S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 8S. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, tel. 459 K2240 MEN KAN een verklaring als die, welke Minister van Maarseveen gisteren in de Tweede Kamer heeft afgelegd, op verschillende manie ren beoordelen. Men kan per sé onwelwillend zijn en in de trant der „scheepspraet" van de bewinds man, die over wijziging in de koers sprak, zeggen: zie, dat is nu niet „koers bakboord", maar „koers bakzeil". Men kan het ook an ders zien. Wanneer de Regering bij monde van haar minister van Over zeese Gebiedsdelen verklaart dat naar haar vaste overtuiging thans wij leggen nu eens van onze kant op dat woord de nadruk een mo gelijkheid tot oplossing van het Indonesische probleem aanwezig is, dan schenken wij de Regering gaarne de nodige goodwill. Maar dat wil nog niet zeggen, dat wij nu ook overtuigd zijn van de mogelijkheid van een goede oplossing, en daar moet het toch om te doen zijn! De Minister spreekt van een af wijking in de koers. Hij kan de zee niet baas en weet de wind niet te commanderen. Toch zou de kapitein van een schip, dat voldoende zee waardig is, rustig blijven te mid den van de woedende golven Met een beeldspraak, die aan de taal van Hollands Glorie is ont leend, heeft Minister van Maarse veen zich aldus ontworsteld aan de moeilijkheid, dat hij de terugkeer naar Djocja onaanvaardbaar had verklaard, terwijl die terugkeer nu geaccepteerd wordt. Maar dat is de schuld van de Amerikaanse hoge zee en de Australische tegenwind.. De koers is dus veranderd, maar, zo verzekert de Regering, het doel blijft hetzelfde. Dat doel wordt in de verklaring o.i. nogal ver-engd weergegeven als te zijn de vorming van de Ver. Staten van Indonesië, waarin de republiek haar plaats zou innemen. Maar het doel van de Indische politiek van Nederland in de nieuwe Grondwet neergelegd! is het leggen van een duurzaam verband tussen Nederland en Indo nesië, op de basis van gelijkwaar digheid en vrijwilligheid! Gaan wij in de nieuwe koers niet te ver uit deze richting? Hebben wij, gelet op het onmiskenbare feit. dat de Regering een „progressief" kompas gebruikt van bekend fa brikaat, niet bijv. te letten op het feit. dat de ex-minister Vos in het „Vrije Volk" van gisteren de „on afhankelijkheid van Indonesië" pro clameert? Excellentie, houdt het roer recht en let op de storm. Deze rode zee is T vaarlijk en er komt niet alleen een riskante wind uit de „progres sieve" hoek, maar er is ook mij- nen-gevaar Ontkend kan Intussen niet wor den, dat de Regering openhartig, ja, zonder blikken of blozen! hóór ommekeer en de zwakheden van de nieuwe overeenkomst er kent. Zo had de regering, toen zij nog niet wist dat de Indische Zee onbevaarbaar zou zijn, gezegd, dat zij in bewilliging van nieuwe on derhandelingen met de republiek niet zou berusten, voor en aleer er op bepaalde punten bindende beloften van de Republiek zouden zijn. Thans erkent de minister, dat er in de verklaringen van de over eenkomst van 7 Mei aan de zijde van de Republiek slechts sprake is van een belofte, die de republiek „zonder meer" niet bindt! De Re gering is echter buitensporig opti mistisch. Haar ervaringen met vroegere, volkomen vrije Republi keinse regeringen beletten haar niet, thans te verwachten, dat de b e- 1 o f t e van Sukarno en Hatta straks in Djocja eerder ingelost zal worden, dan wanneer nti, voor de definitieve terugkeer, met die twee mannen van Djocja een formele overeenkomst was gemaakt! Maar waarom zijn dan toch in 's hemels naam de vroegere beloften en for mele overeenkomsten-aan-de-lo- pende-band, door de in Djocja vrij gevestigde 'en ongehinderde Rege ringen niet gerealiseerd? De Minister heeft ook een-vrien delijke uitleg gegeven aan de woorden van Rum, de Republi keinse delegatie-leider, die meer waarde hechtte aan de bedoelin gen dan aan de woorden. Wij hebben daar vorige week het onze van gezegd. Het allermeest hechten wij waarde aan de daden. Die hopen wij nu te zien en dan hopen we ook, dat het optimisme van de Regering bewaarheid zal worden. Dat de nieuwe koers toch nog lei den zal tot het doelwaarvoor de overgrote meerderheid van het Nederlandse volk zich in Juli 1948 heeft uitgesproken! DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN KARDINAAL MINDSZENTY Geestelijke vermogens ernstig verstoord RADIO VATICANA (K.N.P.). In aansluiting op de berichten omtrent de gezondheidstoestand van Kardinaal Mindszenty wordt thans door een Hongaars arts, die er in geslaagd is naar Wenen te ontvluchten, bevestigd, dat de toestand van de Kardinaal inder daad redên geeft tot de allergroot ste bezorgdheid. Deze arts ver klaarde namelijk, dat niet alleen de lichamelijke toestand van de Kardinaal hopeloos is, maar dat ook zijn geestelijke vermogens dermate zijn gestoord, dat hij als krankzinnig moet worden be schouwd. jaarlijkse toelage aan koning Leopold De Belgische Kamer van Afge vaardigden heeft een wetsontwerp tot verstrekking van een jaarlijkse toelage van 6 millioen francs aan koning Leopold goedgekeurd. Het officiële einde der blokkade van Berlijn, die een zo beteke nisvolle factor in de wereldpolitiek is geworden, had het karak ter van een sportieve gebeurtenis. De eerste vrachtauto, die sedert 327 dagen naar Berlijn zal rijden, passeert de thans omhoog zijnde slagboom op het controlepunt te Helmstedt aan de Brits-Russische zone-grens, luide toegejuicht door geestdrif tige Duitsers. De vrachtwagen was een van de lange karavaan, die de dolle rit van 110 mijl door de stad maakte, nadat de Russen de blokkade hadden opgeheven. (Van onze parlementaire redacteur) De gisterenmiddag afgelegde re geringsverklaring was omgeven door de zo onderhand gebruikelijk geworden entourage. Vóór de Ka mer belangstelling van het publiek, hoewel in geringer mate dan an ders. In de Kamer volle tribunes, die echter ook weer niet uitpuilden. Een nagenoeg voltallig kabinet zat achter de regeringstafel, bij het groeiend aantal staatssecretarissen komt daar gebrek aan plaatsruimte. De Kamerleden waren ook in groot aantal opgekomen. Voordat de regeringsverklaring werd uitgesproken, had de Kamer eerst nog de droeve plicht een lid, dat haar door de dood ontviel, te herdenken. Staande hoorden rege ring en Kamer de woorden aan, die de Kamerpresident dr. Kortenhorst aan de figuur van oud-minister Fiévez wijdde. Op gelukkige wijze, aldus dr. Kortenhorst waren in hem verenigd de eigenschappen, die een staatsman sieren. Zijn heengaan is een groot verlies voor het Vader land en het Nederlandse volk. De BERLIJN, 12 Mei (A.P.). Een kwart millioen juichende Berlijners vierde vandaag de opheffing van de blokkade die hun zenuwen een winter lang op een harde proef heeft gesteld. Achter de vreugde viel echter een wanklank waar te nemen. De omvang en het bestaan van de twee reusachtige bijeenkomsten en de toon der redevoeringen bewezen opnieuw de scherpe verdeling van communisten en anti-communisten. De Westelijke autoriteiten waren daarenboven zeer ontstemd op de Russen, omdat deze na de opheffing van de blokkade met een trucje kwamen, dat het Westen 20.000.000 dollar per maand zou kunnen kosten. werd de binnenkort naar de V.S. terugkerende Lucius Clay door burgemeester Reuter een verza meling van 24 foto's van Berlijn aangeboden, als blijk van de Ber- lijnse dankbaarheid voor wat hij in het belang van deze stad heeft verricht. De generaal verklaarde in een toespraak er Van overtuigd te zijn, dat in de toekomstige be stuurswisseling van Duitsland, de geest van vrijheid, die in Berlijn zulk een krachtig fundament heeft gekregen, een steeds grotere rol zal spelen. Dé Russen wilden de voor de Westelijke zones bestemde vracht auto's niet uit West-Berlijn laten vertrekken, zonder een Russisch stempel of een stempel van het door de Russen gesteunde Ooste lijke Economische Bureau. Dit is overeenkomstig volgens de in Januari 1948 uitgegeven orders en was niet vervat in het accoord tussen dr. Jessup en Malik, om de blokkade op te heffen en de op 1 Maart 1948 geldende toestand te herstellen. Amerikaanse autori teiten waren door deze ontwikke ling kennelijk verrast. Generaal Frank Howl'ey, de Amerikaanse commandant in Berlijn zei hier over: De Russen kunnen de Wes telijke export uit Berlijn afsluiten. Dat kan ons 20.000.000 dollar per maand kosten. Afscheid van generaal Clay. Tijdens een speciale bijeenkomst van de westelijke gemeenteraad, BEDEVAARTEN NAAR KEVELAER WEER MOGELIJK DEN HAAG, (KNP). Na on derhandelingen met de bezettings autoriteiten van de Britse zóne van Duitsland is het „Katholiek Ge nootschap voor Geestelijke Vernie- wing" te Bilthoven er in geslaagd met deze autoriteiten een regeling te treffen, waardoor het van heden af weer mogelijk zal zijn bedevaar ten naar Kevelaer te houden. Visa en vergunningen voor een bedevaart naar Kevelaer kunnen verkregen worden via het „Katho liek Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing" te Bilthoven, hetwelk ook nadere inlichtingen omtrent de voorwaarden kan verstrekken. ONTMANTELING IN JAPAN STOPGEZET WASHINGTON, 12 Mei (Reuter). De V.S. hebben heden bevel ge geven tot het stopzetten van ver dere verwijdering van installaties uit de Japanse fabrieken, welke voor herstelbetaling zijn bestemd. China, de Philippijnen, Neder land (voor Indonesië) en Engeland ontvingen tot op heden in beperk te hoeveelheden ontmantelde fa- brieksinstallaties uit Japan als herstelbetaling. SJANGHAI STEEDS MEER BEDREIGD SJANGHAI,' 12 Mei .(Reuter). Communistische troepen hebben Kasjan, de zuidwestelijke voorpost in het verdedigingsgebied rond Sjanghai, veroverd en bevonden zich hedenmorgen op ongeveer 45 km van Sjanghai. IJen troepen macht van twee duizend commu nistische manschappen heeft pun ten bereik op veertien kilometer van Soengkiang, ruim dertig kilo meter ten zuid-westen van Sjang hai gelegen. De politieke raad van het hoofd kwartier der nationalistische troe pen te Sjanghai heeft alle rege ringsinstellingen te Sjanghai 'in structie gegeven binnen twee we ken de stad te verlaten. ZES JAAR VOOR DOODSLAG Het gerechtshof te Arnhem heeft de landbouwer J. O. te Dale, die op 8 September 1948 zijn werkgeefster, de weduwe D. T. W. met een stok doodsloeg, veroordeeld tot zes jaar met aftrek. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Zutfen, zijnde acht jaar gevangenisstraf, geëist. HULDE VAN CHURCHILL AAN DE VER. STATEN Het Britse Lagerhuis heeft gis teren met 333 tegen 6 stemmen een regeringsmotie aanvaard, waarin het Atlantisch Pact wordt goedgekeurd. Ernest Bevin, de En gelse minister van Buitenlandse Zaken, verdedigde de motie en zei o.m.: „Ondanks de totstandkoming van de Organisatie der Verenigde Naties en het sluiten van vredes verdragen met Italië en de satel- lietlanden, kwamen wij te staan tegenover een groepering van lan den, die de eerste stap vormden naar de verdeling van Europa". Bevin zei verder, dat de afwe zigheid van het Atlantisch Pact de oorlogen van 1914 en 1939 wel licht in de hand heeft gewerkt. Het Pact is bedoeld om de landen tegen agressie van buiten af te beveiligen, totdat de Veiligheids raad de nodige maatregelen heeft getroffen. Churchill, als leider der opposi tie, zeide het eens te zijn met de „sombere" rede van Bevin. Hij bracht hulde aan de schitterende rol die de Verenigde Staten in de wereld spelen. „Wij erkennen de hulp aan Europa met dankbaar heid en wij zullen onze rol blijven spelen op waardige wijze en naar ons beste vermogen". BATAVIA, 12 Mei, (Aneta). Het officiële overzicht van de toe stand in Indonesië vermeldt o.a., dat ook in de afgelopen periode de tendenz van langzaam herstel zich heeft gehandhaafd. Op enkele plaatsen, speciaal in Midden Java, werden op 1 Mei communistische pamfletten ver spreid. Te Solo, waar de met het communisme besmette FDB (Front Demokrasi Rajat) nog actief is, begint de moslimse gemeenschap zich rekenschap te geven van het communistische gevaar, dat zich ter plaatse openbaart door terreur, roof en brandstichting. Te Djokja hebben de inwendige spanningen, als gevolg van de ont wikkeling der besprekingen te Ba tavia, geleid tot een toeneming van het aantal incidenten, waarbij van vuurwapenen werd gebruik ge maakt. In de nieuwe gebieden van Oost Java heeft de gunstige ontwikke ling zich voortgezet. De toestand is echter onbevredigend gebleven in het Malangse, te Probolinggo en te Kraksaan. In het gebied van de Negara Ma dura, waar de veiligheid uitsluitend wordt verzekerd door het eigen Madurese gezagsapparaat, is de laatste tijd het herstel opvallend. Op Sumatra zette de gunstige ontwikkeling zich voort, hoewel in sommige streken de toestand nog moeilijk is. Gebleken is,dat de grootste theefabriek ter wereld, Kaju Aru nabij Kerintji, is ver woest. minister-president, dr. Drees, her innerde aan de toewijding, be kwaamheid en opgewektheid van de heer Fiévez, die zijn ambt in voor treffelijke samenwerking ijl het kabinet vervulde. Zijn *rouw en kinderen moge sterkte geschonken worden in deze beproeving Debatten uitgesteld Minister van Maarseveen sprak de regeringsverklaring krachtig uit. Verschillende Kamerleden keken nogal bedrukt. De voorlezing nam 25 minuten in beslag. De Kamer president deelde vervolgens mede, dat het zijn bedoeling was geweest, de debatten zo spoedig mogelijk te doen houden. Inmiddels was echter bekend geworden, dat de H.V.K. zijn ontslag heeft ingediend. De desbetreffende brief was echter nog niet aangekomen. In verband hier mede kwam het de voorzitter nu wenselijker voor de debatten tot a.s. Dinsdag uit te stellen. Reeds was gebleken, dat de regering hier tegen geen overwegende bezwaren had. Aldus werd besloten. Ook de rest van de agenda werd naar de volgende week verschoven. De minister van O. K. en W„ aldus deelde de Kamer-president mede, had verzocht de interpellatie over 'de onderwijzerssalarissen, die eveneens op de agenda voorkwam, voorlopig nog niet te houden. De interpellant, de heer Roosjen, was over zijn aanvankelijke bezwaren heengestapt en had zich hiermede accoord verklaard. De interpellatie zal nu op een later te bepalen tijd stip worden gehouden. WINSTMARGES TEXTIELHANDEL Het Ministerie van Economische Zaken maakt bekend, dat met in gang van 27 Mei 1949 de groot- en kleinhandelsmarges voor de textiel handel zijn gewijzigd. Deze wijzi ging betekent in de eerste plaats, dat de hogere handelsmarges voor zgn. niet-utility-gocdercn voor wol len stoffen wordt opgeheven, waar mede het verschil tussen de marges op utility- en niet-utility-stoffen, hetwelk afhankelijk van het artikel tot 10 pCt. bedroeg van de verbrui- kersprijzen, is weggevallen. Aangezien in de praktijk in vele gevallen mede in verband met de moeilijkheden bij controle, de non- utilitymarge werd toegepast op uti- lity-artikelen, is deze herziening be langrijk te achten. Vooral ook, om dat de reeds vanaf 1947 doorgaande stijging der weefselprijzen moest leiden, welke stijging nu door de herziening der handelsmarges voor een deel kan worden gecompenseerd. Aangezien intussen ook op de inter nationale wolmarkt een kentering is opgetreden, is het niet onwaar schijnlijk te achten, dat in de toe komst een zekere daling der weef selprijzen zal optreden, welke zich ook, zij het uiteraard voorshands in beperkte mate, in de verbruikers- prijzen zal kunnen kenbaar maken. Tevens is deze herziening der han delsmarges aangegrepen om de mo gelijkheid te scheppen aan de indi viduele fabrikanten dispensatie te verlenen van de utilitybepalingen in deze sector in verband met de ont wikkeling op Beneluxgebied. Personeel onderneming „Tjibantet" vermoord BANDUNG, 12 Mei (Aneta). Woensdagmiddag werden uit een hinderlaag doodgeschoten de heer H. A. Kernkamp, administrateur van de rubberonderneming „Tjibantet", alsmede een nog niet bekende Euro peaan en een ondernemingswachter. Het drietal, dat in een jeep was ge zeten, werd beschoten tussen de onderneming en Tanggeung, ten Noorden van Sindangbarang in Z.- Prinagan. De onderneming was, zoals reeds werd gemeld, enige we ken geleden vanwege de in deze streek heersende onveiligheid op mi litair bevel gesloten. De administra teur had zich naar de onderneming begeven om de situatie op te nemen. TREIN REED DOOR NIET GESLOTEN OVERWEG Met een snelheid van circa 80 K.M. per uur en een gillende fluit raasde Donderdagmorgen om kwart voor negen de sneltrein van 8.25 uit Amsterdam naar Enschede door het station van Naarden-Bussum, terwijl de spoorbomen langs de overweg, vlak achter het station, niet waren gesloten, zodat het op dit spitsuur vrij drukke verkeer, on bewust van het dreigende gevaar, zich naar beide zijden over de spoorrails voortbewoog. De mannen op de locomotief, aan de linkerzijde de baan verkennend, kwamen eerst halverwege het per ron tot de ontdekking, dat de ma chine recht op de wielrijders, voetj gangers en auto's inreed. De machi nist zette de remmen aan en tracht te tegelijkertijd met korte en lange stoten op de fluit het publiek te waarschuwen. Het was onmogelijk de trein nog voor de overgang tot stilstand te brengen en zo vloog de locomotief dwars door het verkeer op de overweg heen. Op het laatste moment wisten enkele wielrijders en voetgangers te ontspringen, maar een personenauto een z.g. volks wagen kreeg een enorme klap van de linkervoorzijde van de loco motief en werd opzij geworpen, Wonder boven wonder kwam de in zittende, de heer van Voorst uit Bussum, er met de schrik af, dank zij het feit, dat de auto niet werd meegesleurd. De trein kwam ca. vijftig meter verder tot stilstand en had 15 minuten vertraging. Onderzocht wordt of een defect aan de spoorboominstallatie de oor zaak van dit nog goed afgelopen on geluk zou kunnen zijn. NEDERLANDSE PATERS IN FRANKRIJK Adressen der Nederlandse arbeiders gevraagd DEN HAAG. (KNP). De drie Nederlandse paters, C. Laureijssen, M. Scheres en J. de Bakker, die enige jaren geleden op eigen initia tief en op eigen verantwoordelijk heid naar Frankrijk zijn getrokken om daar de zielzorg op zich te ne men- voor de Nederlandse arbeiders, zijn er thans, in geslaagd een ge schikte woning te vinden. Hun nieuwe adres luidt: 39 Rue Docteur Heulin, Paris 17o, telefoon Marcadet 4902. De paters verzoe ken tevens aan de familie, vrienden en kennissen van de Nederlandse arbeiders in Frankrijk om de ver blijfplaats en het juiste adres op te geven-van deze laatsten, daar de pa ters hun adressen zeer moeilijk te weten kunnen komen. 1257 stucadoorsgezellen in staking Over het gehele land zijn nu 1257 stucadoorsgezellen in staking. In Den Haag circa 450 ongeveer 't gehele personeel van alle patroons te Amsterdam staken bij^ 22 werkgevers circa 207 man, waarbij dan nog een aantal, dat buiten de stad werkzaam was. Volgens de beide bonden van stucadoorspa- troons die Woensdag een verga dering hielden mag worden aan genomen dat nog wel een gelijk aantal in de hoofdstad aan 't werk is. Kleinere groepen stucadoors staken te Rotterdam, Deventer, Arnhem, Enschde, Groningen, Nij megen en de drie Zuidelijke provin cies. GELUKWENS VAN KONINGIN JULIANA AAN DE H. VADER ROME, (KNP). De Osservatore Romano van 11 Mei heeft de teksten gepubliceerd van de telegrammen, die 24 staatshoofden aan Z.H. de Paus hebben gezonden ter gelegen heid van Diens gouden priesterjubi leum en van de tiende verjaardag van de kroning. De tekst van het telegram van Ko ningin Juliana, dat in de Franse taal gesteld was, luidt vertaald als volgt: „Ter gelegenheid van de tien de verjaardag van Uw Kroning bied ik Uwe Heiligheid mijn welgemeen de gelukwensen aan en mijn beste wensen voor Uw geluk. Juliana." Voormalige adviseur C.V.O. krijgt drie jaar Het Amsterdams gerechtshof heeft de 46-jarige voormalige adviseur van de Centrale Vermogens Opsporings dienst te Amsterdam, Chr. L. M. M. conform de eis, tot 3 jaar gevange nisstraf veroordeeld met aftrek van voorarrest. Ook de rechtbank had de verdachte, die tevens secretaris van het Nederlands Clearinginsti- tuut was, tot deze straf veroordeeld. M. was ten laste gelegd, dat hij in 1946 en 1947, toen hij als onof ficieel chef de leiding had van de CVO kwitanties uitschreef voor zg. tipgelden en dan op die kwitanties zelf valse handtekeningen had ge plaatst. M. bleef tijdens de zitting ontkennen, dat hij de gelden (en kele tienduizenden guldens), in eigen zak had gestoken. Vijfde Transatlantische K.L.M.-lijn Van Amsterdam via Glasgow, Montreal en Havanna naar Curagao, zal de K.L.M. wederom een trans atlantische lijn openen. Deze dienst zal tweemaal per week met Constel lations worden gevlogen. In het rapport van de commissie ad hoe der Politieke Commissie van de Verenigde Naties, was voorge steld de behandeling van de Indo nesische kwestie uit te stellen tot de vierde gewone zitting van de Algemene Vergadering. Nadat Woensdagavond Israël als lid der V. N. was toegelaten, ging de As semblee over tot behandeling van dit voorstel. Dit werd bij handop steken aangenomen, maar daaraan vooraf was een vrij uitvoerige be raadslaging gegaan. De debatten bewogen zich langs dezelfde lijnen als die, welke reeds waren gevoerd bij het debat in de commissie ad hoc, met aien ver stande, dat ditmaal ook de gedele geerde van de Verenigde Staten een verklaring aflegde. Dit ge schiedde nadat de gedelegeerde van India de Nederlandse regering had herinnerd aan haar grote ver antwoordelijkheid voor het vinden van een rechtvaardige oplossing en de Rus Kiselev had beweerd dat de Verenigde Staten het er op toeleg gen, in Indctiesië een type van re- In Midden Java werden Zuid van Brebes en Zuid van Purwokerto ac ties gevoerd tegen benden, die aan slagen pleegden op ondernemingen. Ten Zuiden van Purwokerto werd een groep van 50 man vernietigd. In Oost Java begint de bevolking zich steeds meer te verzetten tegen de terreur van rondzwervende ben deleden. In het gebied der Negara Oost Java zijn alle suikerfabrieken thans in handen van de onderne mers. In de omgeving van Turen en Ke pandjen werden 30 terroristen on schadelijk gemaakt. In West Java is zowel in Bantam als in Pasundan de toestand gun stig., Ten Zuiden van Garut en Ta- sikmalaja wordt krachtig opgetre den tegen benden van de Darul Is lam, die een hevige terreur uitoefe nen op de bevolking, waarbij o.a. huizen in brand worden gestoken, gemoord en vrouwen worden ge roofd. De Nederlandse troepen heb ben ten Zuiden van Garut 25 en ten Zuiden van Tasikmalaja bp een overval 40 bendeleden onschadelijk gemaakt. Op Sumatra heeft een Nederland se patrouille ten Zuiden van Pa- dang Sidempuan het bivak overval len van een sterke bende, die daar bij 30 man verloor, terwijl alle wa penen, w.o. twee mitrailleurs, in beslag werden genomen. De overige berichten van Sumatra zijn vfij gunstig, met name van Zuid Sumatra. Ih de Lampongs her stelt zich de handel snel, terwijl in* de Palembangse bovenlanden de belangstelling voor de tuinbouw herleeft. Met een speciale rit per versierde trein, waarin zich vele auto riteiten en een groot aantal genodigden bevonden, is de geëlectrificeerde spoorlijn EindhovenMaastrichtHeerlen officieel in gebruik genomen. Op de verschillende stations langs de lijn werd de trein met het gezelschap enthousiast verwel komd. Op het station Lutterade werden de president der Ned. Spoorwegen, Ir. F. Q. den Hollander herinneringsborden aan geboden. gering te doen vestigen als op de Philippijnen, „teneinde het veld vrij te houden voor de Amerikaanse monopolies". De Amerikaanse gedelegeerde Austin sprak zich uit voor uitstel van het debat. Hij zeide dat zijn regering „met bewondering gade slaat wat het Indonesische volk doet om zijn onafhankelijkheid te verkrijgen. Austin bestreed de aan tijgingen van Russische zijde en zag in de Russische gedragslijn de wens tot uiting komen, dat Indonesië zal worden beheerst door een commu nistische, aan Moskou verantwoor delijke minderheid, waardoor het streven van de Indonesische repu bliek echter juist wordt gedwars boomd. Hij sprak de hoop uit, dat de voorlopige overeenkomst te Ba-' tavia door goed staatsmanschap van beide partijen zal leiden naar een blijvende regeling. Tenslotte voerde de Ned. gedele geerde, de heer Snou.ck Hurgronje het woord. Hij gaf een uiteenzetting van de overeenkomst van Batavia en vertrouwde erop, dat de thans bereikte overeenkomst een eerste stap zal blijken te zijn op de weg naar de uiteindelijke bijlegging van het geschil. LIMBURGSE SPOORLIJN GEËLECTRIFICEERD Met een speciale rit voor een groot aantal genodigden is gisteren de geëlectrificeerde spoorlijn Eindho venMaastrichtHeerlen, officieel geopend. Langs vrijwel alle stations waar deze trein passeerde, stond de muziek gereed en toonde de bevol king hartelijke belangstelling voor dit grote gebeuren. Verschillende gemeenten boden de Spoorwegen als evenzovele blijken van dank baarheid, waardevolle geschenken aan die de stationsgebouwen zullen gieren. P. A. KERSTENS ONDERSCHEIDEN Naar wij vernemen is de heer P. A. Kerstens te 's-Gravenhage, oud minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visserij (in de Ned. regering te Lon den) benoemd tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw. EX-DIRECTEUR VAN DE ARBEIDERSPERS VOOR BIJZONDER HOF Eis vijftien jaar De Advocaat-Fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. A. H. van de Veen, eiste vijftien jaar gevangenisstraf tegen H. J. Kerkmeester, die tijdens de bezet ting directeur was van de N.V. De Arbeiderspers, voorts ontzetting uit alle openbare rechten voor de tijd van het leven en het recht om enige leidende functie in het drukkerij en uitgeversbedrijf uit te oefenen. L i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1