Nieuw Rechtse overwinning bij de verkiezingen voor de Engelse gemeenteraden Vertegenwoordigers vier mogendheden voerden besprekingen te Berlijn Gromyko als kampioen voor de vrije pers Gouden Koets in varende expositie door ons land EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Engeland nam een zwaai naar rechts Zaterdag 14 Mei 1949 45e Jaargang No. 11563 De roep om rechtvaardigheid Socialisten op het tweede plan Fiasco voor de Communisten Opvattingen van generaal Clay over de toekomst van Duitsland Valse tabaksbonnen in omloop Vergadering Verenigde Naties Italiaanse koloniën worden verdeeld Comisco-conferentie te Baarn Mistoestanden bij woningtoewijzing Tsjang Kai Sjek aan de leiding? Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde.) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, fel. 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 HET BLIJFT NUTTIG, telkenjare om en bij de vijftiende Mei te her inneren aan de grote historische gebeurtenis van de verschijning der veelomvattende encycliek „Rerum Novarum", bij gelegenheid van ■wier veertigjarig jubilé Paus Pius XI de meesterlijke omzendbrief „Quadragesimo Anno" deed ver schijnen. Immers, beide encyclieken zijn geschreven voor alle tijden. Legde de eerste met de meesterhand van Leo XIII, de grote ziener, de maca bere toestand bloot, waaronder de arbeiders leefden, de tweede, die Rerum Novarum" voltooide en aan vulde, hield een veroordeling in van dat verfoeilijke kapitalisme, dat niet alleen de klasse der werknemers, maar feitelijk geheel de maatschappij onder ondragelijke druk zette. Ver oordeelde „Rerum Novarum" het Marxistische socialisme, „Quadra gesimo Anno", dat die veroordeling bevestigde, richtte zich in het bij zonder tegen het liberalisme. Deze encycliek, die de nadruk meer leg- de op de 'actuele problemen vah het sociaal-economische leven, pleitte voor herstel der maatschappelijke orde en haar vervolmaking volgens de wet van het Evangelie. Beide omzendbrieven waren een roep om rechtvaardigheid, zo drin gend nodig ook in deze, na-oorlogse tijd. In de jongste Vastenbrief van onze Bisschoppen is daar nog weer eens duidelijk op gewezen. Die brief was als het ware een parafrase van wat de Pausen in hun encyclie ken hebben gezegd en wat onze te genwoordige Paus, Pius XII, her haaldelijk in brieven en toespraken, op het voetspoor van „Rerum No varum" en „Quadragesimo Anno" te kennen heeft gegeven. Een roep om rechtvaardigheid! De wereld snakt, na de oorlog, naar vrede, maar de wereld heeft nog niet begrepen, dat de vrede is het werk van de gerechtigheid. Dit woord van de profeet Isaias was dan ook het uitgangspunt van de sociale Vastenbrief van ons Door luchtig Episcopaat, een brief, die waard is, om aan de vergetelheid te worden ontrukt, die verder be studeerd en uitgewerkt moet wor den, omdat hij raakt het hart van de problemen, waarvoor wij ons thans gesteld zien. Problemen ove rigens, die 58 en 18 jaar geleden ons al op bevoegde en gezaghebbende wijze zijn voorgehouden. Waar is de gerechtigheid met be trekking tot de eigendom, tot de arbeidsverhouding met haar rechten en plichten, in de handel en geheel ons maatschappelijk doen en laten? Er heerst nog zoveel onrecht in de verhoudingen tussen de men sen om van die tussen de vol keren, welke daar een gevolg van is, nu maar niet te spreken dat de ware basis voor de ware vrede ontbreekt. Want het onrecht is een van de voornaamste beletselen voor de vrede. Hoort hoe de Bisschoppen dit in Hun brief uiteenzetten: „In de kron kels van het onrecht nestelen zich satanische machten, die geen ver betering willen, ja, haar tegenhou den, om op het geschikte ogenblik los te breken met duivels geweld. De wereld wordt overstroomd door een vloedgolf van goddeloosheid, die nergens rekening houdt met de wet ten Gods en die de haat tegen God tracht te drukken in de harten der mensen". Willen wij ons vaderland bevrijd houden van de allerbitterste ellende, als gevolg van goddeloos heid en Godshaat, dan moeten wij alles doen om naast en met ons gebed door ons waarachtig christelijk gedrag voor allen duidelijk te maken, hoe de ware dienst van Christus Koning de meest heilzame gevolgen heeft, óók voor de burgerlijke maatschappij. Wie wil beantwoorden aan de roep om rechtvaardig heid, bijna zestig jaar geleden door de pauselijke encycliek „Rerum Novarum" gewekt, en nadien vele malen op onderscheiden manieren door de Kerk herhaald en onweer staanbaar bevestigd door „Quadra gesimo Anno van 1931 die kan dat alleen door dit te manifesteren in „een waarlijk christelijk gedrag", stralend „voor allen", als een levend, sprekend voorbeeld, dat meer trekt dan wóórden. Een waarlijk christelijk gedrag, dat de ware dienst van Christus Koning zicht baar maakt, voor de gehele sa menleving. Dat meehelpt, de grond slag te leggen voor vrede en ver draagzaamheid. vrede en liefde, ook in de burgerlijke maatschappij, die zichtbaar maakt, ook in de burger lijke samenleving „het rijk van ge rechtigheid, liefde en vrede". De herdenking van „Rerum Nova rum", die tevens de herdenking van de nog moderner, nog monumenta- ler encycliek „Quadragesimo Anno" is, aan welker verwezenlijking pas een schoorvoetend begin is gemaakt, moge velen ertoe brengen, de op zo grote schaal verspreide sociale Vas tenbrief van ons Doorluchtig Epis copaat te lezen en te herlezen, op dat de grote gedachten over de so ciale rechtvaardigheid nog meer gemeengoed onder ons worden! De waarheden, in deze brief vermeld, zijn van dringende actualiteit. De tijd dringt, de tijd is rijp. zeggen de Bisschoppen. Het is te doen om een radicale doorvoering van de sociale leer van de Kerk, waarvoor ge vraagd worden daden en offers! GUERILLA OP SUMATRA MEDAN, 13 Mei (Anetq). De laatste 48 uur valt tn Oost-Suma- tra een verhoogde activiteit van guerilla's waar te nemen. Woens- dag werd tussen Arnhemia en Me- dan een militair convooi aange vallen waarbij een sergeant sneu velde. Dit gebied was gedurende bijna twee jaar volkomen rustig. Dinsdag werd een autobus nabij Brastagi door een bernde aange vallen en geplunderd. Verschil lende tabaksschuren werden in brand gestoken. In West-Berlijn werd een speciale gemeenteraadszitting gehou den ter gelegenheid van de opheffing der blokkade. Generaal Lucius Clay, de aftredende Amerikaanse militaire gouverneur, die de zitting bijwoonde en een afscheidsrede hield, verlaat het stadhuis. LONDEN, 13 Mei (Reuter). Het centrale verkiezingsbureau van de Conservatieve partij maakte heden de uitslagen van de gisteren gehouden Britse gemeenteraadsverkiezingen bekend; het bureau verklaart, dat de Conservatieve partij grote vooruit gang heeft geboekt ten koste van de sociaal-democratische partij. LONDEN, 13 Mei (.Reuter) De einduitslag van de gemeenteraads verkiezingen in Engeland en Wales, Londen inbegrepen, is als volgt: Conservatieven 1856, Labour 1778, Onafhankelijken 941, Liberalen 107 en Communisten 11 zetels. Uit de einduitslagen van de 28 Londense boroughs blijkt, dat La bour de leiding heeft in 17 en de Conservatieven in 11 ooroughs, waarvan er 6 op Labour gewonnen werden. De Sociaal-Democratische Partij heeft 800 zetels verloren en 85 ge wonnen, terwijl de Conservatieven 27 zetels hebben verloren doch er 832 hebben gewonnen. Ofschoon niet in die mate ge stemd is als bij algemene verkie zingen het geval is, werd in ver schillende gevallen een voor ge meenteraadsverkiezingen ongewoon grote opkomst geconstateerd. De communistische candidaten hebben door het gehele land een verpletterende nederlaag geleden; in vele plaatsen verwierven zij Een Brits woordvoerder heeft meegedeeld, dat in Berlijn gisteren voor het eerst sinds vele maanden een viermogendhedenbespre- king is gehouden. Hij wilde geen bijzonderheden geven. Gustav Klingelhoefer, chef van economische zaken van het „Westerse" bestuur van Berlijn, heeft op een persconferentie verklaard, dat vertegenwoordigers van de westelijke mogendheden met Sowjet- vertegenwoordigers hebben vergaderd ter bespreking van het gecompliceerde vraagstuk der hervatting van de handel tussen Berlijn en het Westen, Voor vandaag is een tweede vergadering vastgesteld. De kwestie van Russische con trole op de uitvoer van Berlijn schijnt geregeld te zijn. Naar de West-Berlijnse politie meedeelde heeft de Russische officier bij de contröle-post op de autobahn buiten Berlijn gezegd, dat voor doorgang door de Russische zóne papieren van de West-Berlijnse regering vol doende zijn. Inmiddels verloopt het verkeer van West-Duitsland naar Berlijn vlot en gemakkelijk. West-Duitse vrachtwagens geladen met groenten en fruit, arriveren met tussenpozen van 10 tot 15 minuten. Riviersche pen volgen hun voorbeeld. Volgens Radio Berlijn, dat met Russische vergunning werkt, waren via de waterwegen meer dan 140.000 ton voedsel en andere goederen onder weg naar Berlijn en de Russische zóne. Generaal Clay, de Amerikaanse bevelhebber in Duitsland, heeft in een telefonisch gesprek met het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken verklaard, dat de opheffing van de blokkade door de Sowjets „volledig" was en „in goe de geest gedaan". Clay achtte kleine geschillen onvermijdelijk en hij vond het nog te vroeg om er veel waarde aan te hechten. Afscheids-conferentie De 'feengaande militaire gouver neur heeft op een afscheids-pers- conferentie onder meer verklaard, dat de /imerikaanse politiek op een verenigd Duitsland gericht is en blijft. AmVika zou echter slechts een verenigd Duitsland aanvaarden op basis van vrije verkiezingen en indien de elementaire rechten, zo als die in West-Duitsland beston den, aanvaard zouden worden. De te Bonn overeengekomen regering zou ■y 4 Het Centraal Distributiekantoor brengt onder de aandacht dat er vervalsingen in omloop zij'n van de bonnen der tabakskaarten QA en QC 903. De valse bonnen zijn te herkennen aan de kleur. Deze is iets donkerder dan die van de echte en helt meer over naar het bruin. Handelaren doen er goed aan tabaksbonnen, welke een af wijkende kleur vertonen, nauwkeu rig te onderzoeken. Behalve aan de kleur zal men gewoonlijk ook aan de opdruk van de bon en aan de Vf ^an achterzijde kunnen zien, of men met een vervalsing te doen heeft. door voldoende volmachten voor de ledenstaten net uit kunnen groeien tot een gevaarlijk over-gecentrali- seerd gezagsorgaan. De kansen voor een' verenigd Berlijn waren even groot als die op een verenigd Duitsland en een vol ledige terugtrekking der troepen uit Duitsland zou niet juist zijn. Een geleidelijk terugtrekken zou zeker in overweging genomen wor den. Het feit, dat de ministers van buitenlandse zaken bijeen zullen komen wees er op, dat er meer kans op overeenstemming bestaat, dan zes maanden geleden. Indien het Ruhrgebied geïnterna tionaliseerd zou worden, zou het redelijk geacht kunnen worden, dat de Sowjet-Unie een 'aandeel in de controle zou krijgen. In een der straten van de Britse sector van Berlijn verdringen nieuwsgierigen zich voor een étalage, waar met grote letters bekend staat gemaakt: Doordat de blokkade is opgeheven, zijn de prijzen der goederen in de Westelijke zones met 10 pet. verlaagd. FLUSHING MAEDOWS, 13 Mei (Reuter). De Britse minister van Staat Hector McNiel heeft in antwoord op beschuldigingen van verscheidene Slavische landen in de algemene vergadering ver klaard, dat de Britse pers vrij is en de mensen tussen rechts, links en het Centrum mogen kiezen. De Slavische afgevaardigden hadden de beschuldiging geuit, dat de Westerse pers „werd gemonopoli seerd door persbaronnen" en door „de trusts van Wallstreet". De algemene vergadering be sprak een ontwerp-conventie, waarin een regeling is getroffen voor het vergaren en de uitzen ding van nieuws en de rechten en verplichtingen van buitenlandse correspondenten worden omschre ven. De Sowjet onder-minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gro myko, zei, dat het ontwerp was opgesteld door „de grote kapita listische dagbladmonopolies" en ten doel had achter bloemrijke frasen „de belangen van bankiers en grote industriëlen" te verber gen. Edwin Canham (V.S.) gaf zijn steun aan de conventie, „toont, dat de grote meerderheid van landen weigert zelfs de eerste stap op de lange weg, welke leidt naar een totalitaire en politiestaat, te ne- De „bazen van de Engelse bla den en de Engelse pers" noemde Gromyko" de welbekende Engelse krantenkoning lord Beaverbrook, het Daily Mail-concern, het pers concern van Kemsley, de Londen se Times en het Westminsterse persconcern". „Is het heden ten dage mogelijk, dat een kleine groep Britse lords, die aan het hoofd staan van grote Engelse monopolistische dagbladconcerns, uitdrukking geeft aan de mening van de Engelse bevolking? Na tuurlijk niet". Op het gebied van de Engelse omroep is het al niet beter, aldus Gromyko. „Wie weet niet, dat de B.B.C. de omroep in Engeland bijna geheel gemonopo liseerd heeft? Dit betekent, dat alle radioberichten in Engeland, uit één enkel centrum worden ver strekt, dat onder leiding staat van een kleine groep personen, die welomschreven richtlijnen hebben over de in hoofdzaak te volgen politiek"'. slechts een gering aantal stemmen. De conservatieven hebben o.a. de leiding gekregen in de industriestad Birmingham, waar zij vijftien zetels wonnen. Ook in Manchester kwa men de conservatieven als de sterk ste partij uit de bus. Verder gingen voor Labour verloren: de vissers haven Grimsby, het scheepsbouw- centrum New Castle on Tyne, ver der Leicester, Swindon, Kings Lynn en York. In Carlisle in Noord-En- geland behaalde Labour thans de leiding. Op grond van deze uitslagen hopen aanhangers der Conserva tieve partij, bij de algemene verkie zingen voor het Lagerhuis in het volgend jaar de Labourregering op zij te schuiven. LAKE SUCCESS, 13 Mei (AP). De politieke commissie der Ver. Naties heeft vandaag een plan goed gekeurd om het Italiaanse vooroor logse imperium te verdelen. Slechts een klein onderdeel van het gemeenschappelijke Brits-Ita liaanse plan t.a.v. de koloniën werd verworpen. Het goedgekeurde plan houdt in dat: 1. Libyë in drie delen wordt ver deeld. Cyrenaica komt onder Brits Trusteeship, Fezzan onder Frans- trusteeship en Tripolitanië zou tij delijk onder Brits Trusteeship blij ven maar in 1951 in Italiaans Trust eeship overgaan. 2. Italiaans Somaliland komt on der Italtaans Trusteeship. 3. Eritrea wordt verdeeld, het Oostelijke deel komt bij Ethopië. T.a.v. het Westelijke deel is geen beslissing genomen. REDE VAN DR. DREES In het Astoria Chalet te Baarn is Vrjjdag de internationale socialisti sche conferentie (Comisco) begon nen, waarop 17 landen met totaal ongeveer 60 gedelegeerden verte genwoordigd zijn. De heer van der Goes van Naters merkte in zijn tafelrede op, dat het gecombineerde optreden der demo cratieën als een katalysator kan werken bij een omvorming van Rusland zelf. Het Atlantisch Pact aldus spreker heeft een mythe verniet: i, n.l. het altoos opdrin gen van Rusland. Het Atlantisch Pact heeft de blokkade verbroken en dat alles tezamen zal het „ijze ren gordijn" doorbreken, zo eindig de spreker. Ook Minister-president dr. W. Drees hegft het woord gevoerd. Hij verklaarde zich voor planning op ieder terrein en was jaloers op Scandinavië en Engeland, die reeds meer kunnen presteren. Vervolgens gaf dr. Drees een overzicht van de Indonesische kwes tie. Hij constateerde, dat er ontzag lijke conflicten zijn geweest, doch sedert één week heeft men nieuwe hoop, dat een vrij Indonesië zal samenwerken met een' vrij Neder land. Hij bracht de samenwerking met de beide Beneluxpartners in herinnering en hoopte tenslotte, dat Rusland beter de lessen zal leren dan Hitier. In antwoord op betreffende vra gen van het Tweede Kamerlid de heer Ten Hagen (P.v.d.A.) heeft de Minister van Binnenlandse Zaken o.m. het volgende geantwoord: Inderdaad worden soms vrijko mende woningen voor exhorbitante prijzen gekocht in de verwachting deze panden zelf te kijnnen betrek ken of de gegadigde voor bewoning daarvan te kunnen aanwijzen. De Minister meent evenwel te weten, dat vele gemeentebesturen aan de nieuwe eigenaren niet ver gunning verlenen de gekochte woongelegenheid in gebruik te ne men, indien de woning zich leent voor bewoning door een groter ge zin dan dat van de nieuwe eigenaar of grotere belangen van andere dringend-woning-behoevenden in het geding zijn. Indien het gemeentebestuur zon der meer het feit van het bezit als doorslaggevend, met voorbijzien van de dringende woningbehoefte van anderen, voor het verlenen van de vergunning tot in gebruik nemen van de nieuw gekochte woning be schouwt, is dit een ernstige mistoe stand te noemen. Dit oordeel geldt niet voor de gevallen, waarin bij gelijke of na genoeg gelijke belangen van de nieuwe eigenaar en andere woning zoekenden aan de eerste voorkeur voor bewoning wordt verleend. DE WEST-DUITSE GRONDWET Troefkaart voor de a.s. conferentie FRANKFORT, 12 Mei (A.P.). De drie westelijke militaire gou verneurs hebben de nieuwe West- Duitse grondwet goedgekeurd met voorbehoud op verschillende pun ten. p De goedkeuring door de mili taire gouverneurs van de consti tutie betekent een troefkaart in de handen der westelijke gealli eerden op de Parijse conferentie. De westelijke geallieerden zou den volgens de berichten voor gaan stellen om de thans aanvaar de constitutie te gebruiken als ba sis voor een regering voor heel Duitsland, mits er irj de Russische zóne vrije verkiezingen gehouden zullen worden. De conferentie van de minister presidenten der der West-Duitse „Lander" is heden te Godesberg bijeengekomen om de ratificatie van de republikeinse grondwet door alle „Lander" voor te berei den. De premiers, die door de geal lieerde militaire gouverneurs zijn gemachtigd tot het treffen van voorbereidingen voor een federale regering, hebben drie commissies daartoe ingesteld. Deze zullen zich respectievelijk bezig houden met het verschaffen van gebouwen voor de nieuwe regering, voorbe reiding van de wetgeving en op stelling van een organisatieplan. Men wil trachten zo snel over eenstemming te bereiken, dat de ratificatie kan plaats vinden op 23 Mei, de dag, dat de raad van minister van Buitenlandse Zaken der grote vier te Parijs bijeen komt. Barakken voor Delftse studenten Op een terrein aan de Twee Mo lentjeskade te Delft, is een begin gemaakt met de bouw van tien barakken voor de huisvesting van ongeveer 240 studenten van de Technische Hogeschool. Minister Rutten heeft Vrijdag de eerste spade in de grond gestoken. VERZOEK VAN DE KWOMINTANG KANTON, 13 Mei. (Reuter). De Chinese nationalistische partij, de Kwomintang. heeft besloten Tsjang Kai Sjek te verzoeken naar Kanton te komen en de leiding van het land op zich te nemen, zo is in gewoon lijk betrouwbare kring onthuld. Dit besluit is genomen, zo verklaart men, door de centrale politieke raad, het hoogste, over de politiek beslissende, orgaan van de Kwo mintang. In de Haven van Woesoeng en op het vliegveld Loenghwa, de enige twee schakels, die Sjanghai nog met de buitenwereld heeft, kon vandaag het kanongebulder van de strijd, die ten Zuid-Westen en NoordWes ten van Sjanghai woedt, worden ge hoord. De strijd in het Noord-Westen concentreert zich om het dorp Tain- sang aan de Zuidelijke oever. De communistische stellingen zouden daar slechts 32 K.M. van Sjanghai verwijderd zijn. TWEEMANSDUIKBOOT OPGEHAALD Een baggermolen, die tussen de pieren te IJmuiden bezig is met het uitdiepen van de haven, stuitte vanmorgen plotseling op het wrak van een tweemansduikboot van Hitiers Kriegsmarine. Met behulp van een bok heeft men het karkas boven water ge haald. Vermoedelijk is het vaar tuig tijdens een bombardement gezonken." Er werden geen lijken in gevonden. Teneinde deze duikboot aan een grondig onderzoek te kunnen on derwerpen is zij op de wal gezet. Comité tegen de huurverhoging Dezer dagen is te 's-Gravenhage opgericht het comité van actie te gen de huurverhoging. Dit comité heeft een landelijk karakter. Het doel is om de verhoging zo gering mogelijk te houden alsook bepa lingen te verkrijgen voor een vaststelling van onderhoud aan de woningen. Het 250.000ste kuiken Een van de Cessna-toestellen van Aero-Holland vervoerde Vrij dagmorgen het 250,000ste kuiken van Ypenburg naar Lille (Noord- Frankrijk). Het vervoer begon eind Februari, zodat per maand ruim 100.000 van deze donzige pas sagiers overgebracht werden. H. M. de Koningin heeft toestemming gegeven om de gouden koets in een varende tentoonstelling op te nemen. Op 25 Mei zal deze expositie te Middelburg officieel worden geopend, waarna de tocht begint. Een hoge „Kempenaar", een bin nenschip, dat door de particuliere rijnvaartcentrale beschikbaar is ge steld, zal tot half Augustus de kost bare last tesamen met de crème ca lèche, vitrines met harnassementen, uniformen en andere bijzonderheden van „Prinsjesdag" over de Neder landse binnenwateren dragen. Dit schip is daartoe geheel om gebouwd en voorzien van electrisch licht en een brandbeveiligingsinstal latie. Een sleepboot zal de tentoon stelling van plaats tot plaats bren gen. In vele plaatsen des lands, die aan voldoende breed vaarwater lig gen, zal men een of enige dagen de gelegenheid hebben de koetsen en alles wat erbij behoort te bewonde ren. Deze varende tentoonstelling heeft een tweeledig doel, In de eerste plaats wordt hiermee een wens ver vuld van vele tienduizenden, die tot dusver niet in de gelegenheid wa ren de gouden koets te zien. Voorts hoopt men er een belangrijk sociaal doel mee te dienen. De entrée's ko men ten goede aan het Naïionale Koningin Julianafonds ter Bevorde ring van Maatschappelijk Werk. Ook 'de baten van de verkoop van een geïllustreerde beschrijving van de koets worden in deze instelling ge stort. Dit fonds steunt maatschap pelijke instellingen, die in tijdelijke financiële moeilijkheden verkeren. De „Kempenaar" met zijn gouden passagier begint op 25 Mei dus zijn vaart in Middelburg. Via Zeeuws Vlaanderen gaat de tocht door Bra bant, Limburg en Gelderland, naar Overijssel. In Drenthe kan vanwege de vaarmogelijkheden waarschijnlijk alleen Meppel worden aangedaan. Friesland en Groningen worden doorkruist, waarna via Den Helder de reis met ligplaatsen van enige Noord-Hollandse plaatsen zal wor den beëindigd. De organisatoren van deze tocht zullen geregeld bekend maken waar en wanneer de gouden koets zal komen binnenvaren. Zij verwachten een enorme belangstelling voor hun drijvende koetshuis. - - d s x - I - - Op het land van Hialeah (Miami) verbouwt men o.m. erwten, komkommers en watermeloenen. Als de oogst voorbij is, wordt van de achtergebleven stengels en wortels een pulpmassa gemaakt en in voren geploegd, waardoor het land van uitmun tende kwaliteit wordt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1