M „St. Caecilia" in uniform FILMS VAN DEZE WEEK Kard ELIXIR D'ALCMAR Is U dat een daalder waard? r Wij waren op de Kaasmarkt SjOOFDPifM De Zondagsrust en de sport Zaterdag 14 Mei 1949 ALKMAAR EN OMSTREKEN De eerste uniform is er Finale Kringzwem- competitie J Prijs per I 1 fles 6.90 Prijs per 1/2 fles 3.65 Doorwerken exposeert BöKKERINK'S STOF Ieders lof! gebloemde zomerstof linnen A. Bökkerink AKKERTJES N.V. ALKMAARSE WA55ERIJ Een principe-kwestie WEERSVERWACHTING Sumatra contra Dr. van Royen G.B. BEHANGSELS Jessup in Parijs Marktberichten Persi ,Wa 50e PAG 2 f Het is een langgekoesterde wens \an velen: „St. Caecilia" in uni form. Maar 'n utopie, 'n onvervulbare wens, is het toeh niet, mag 't niet zijn. Als u de vraag, aan de kop van dit artikel gesteld: „Is U dat een daalder waard?" bevestigend be antwoordt en dat doet natuur lijk iedere lezer van dit blad dan ls de langgekoesterde wens gauw vervuld; mits de daad bij het woord gevoegd wordt. Wie en wat „St. Caecilia" is, be hoeven wij onze lezers toch zeker niet te vertellen. Het is het enige katholiek harmoniekorps in onze stad en 'n onderafdeling van de Kath. Arbeidersbeweging. Wat mu zikale prestaties betreft, staat ,,St. Caecilia" aan de spits van de vier plaatselijke muziekcorpsen. In onze plaatselijke katholieke gemeen schap is „St, Caecilia" zo langza merhand een onmisbaar element geworden. Tal van demonstraties en manifestaties van het katholiek verenigingsleven in al zijn schake ringen werden in de loop der jaren door „St. Caecilia" muzikaal opge luisterd; wij herinneren o.a. aan de indrukwekkende plechtigheid, ter gelegenheid van het Christus Ko ning-Monument op 31 Oct. '48; aan onze katholieke en politieke land dagen en zovele andere gelegenhe den, waarbij nooit tevergeefs een beroep op de werkende leden van „St. Caecilia" werd gedaan. Ook bij de viering van nationale en stede lijke feestdagen, zoals Koninginne dag en 8 Octoberviering, leverde „St. Caecilia" steeds een bijdrage in de algemene feestviering. Met ons zullen echter velen het daarbij betreurd hebben, dat „St. Caecilia" ons muziekcorps nog steeds niet in uniform kon ver schijnen. Op 19 Nov. 1944 tijdens de be zetting dus in de honger nog wel herdacht „St. Caecilia" zijn 25-jarig bestaan. Vanzelfsprekend kon toen dit heuglijke feit niet fees telijk gevierd worden. Dit jaar hoopt men dit zilveren jubileum te vieren, ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan op 19 Nov. a.s. Dit zilveren feest van ons muziekcorps moet een feest worden van heel katholiek Alkmaar. En bij zo'n feest hoort 'n feest geschenk! Reeds vele jaren is „St. Caecilia" aan het sparen, om zijn leden in uniform te steken; doch als „St. Caecilia" daar niet bij ge holpen wordt, kon het nog wel eens 20 jaar duren voor de langgekoes terde wens in vervulling ging. Daarom heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, om het jubilerende „St. Caecilia" in November a.s. 1>U de viering van het zilveren jubileum uniformen voor al zjjn werkende leden aan te bieden. Dit comité bestaat uit: L. J. van .laarveld, voorz., Fr. A. H. Otten, secr. O. van Slingerland, penningmeester, P. Bakkum en A. Geels, leden. Het comité ontveinst zich niet, dat 't voor 'n zware taak staat doch het vertrouwt op de sympathie van heel Alkmaar, dat ongetwijfeld dit initiatief zal toejuichen, omdat het waardering heeft voor het werk van „St. Caecilia". U moet niet schrikken, lezer, als u verneemt, dat er f 8000,voor nodig is, om „St. Caecilia" in uni form te steken. Laat ik er direct aan toevoe gen, dat reeds 25 pet. van dit be drag dus f 2000,in de spaar pot van „St. Caecilia" zit; bijeen gebracht door de leden en donateurs zelf. Wij staan dus voor de taak f 6000 bij elkaar te krijgen. Onmo gelijk zult u zeggen? Waar 'n wil is, is 'n weg! Laten we even 'n begroting maken! Er zijn 4000 Katholieke gezinnen! Als elk gezin 'n daalder geeft, lig gen de f 6000 op tafel! Eenvoudig hé? Naturlijk geven niet alle gezin nen f 1.50. Maar er zijn er ook, die ALKMAAR. Zondagmiddag a.s. te 2 uur wordt in de Alkmaarse Overdekte, het derde en laatste deel van de Kringzwemcompetitie ver- zwommen. Nadat DAW bij de eerste ontmoe ting een voorsprong van 30 punten had bevochten, werden de Alk- maarders bij het volgende deel naar de tweede plaats verdrongen door een noodlottige vergissing van één der deelneemsters. Om te bewijzen, dat DAW ten onrechte op de tweede plaats stond, werden op de trainin gen alle krachten ingespannen op dat de achterstand van 16 punten tijdens het derde treffen in een voor sprong omgezet zou kunnen worden. Of dit de Alkmaarders a.s. Zondag zal gelukken is echter zeer twij felachtig geworden. Na het uitval len van A. Boxem, hetgeen wij reeds eerder meldden, kwam het ene afbericht na het andere bin nen, verstuikte polsen en enkels, een gekneusde arm, zelfs een lichte hersenschudding verhinderden juist de beste DAW-ers deel te nemen. Hoewel het onder deze omstan digheden uitgesloten kan worden geacht, dat de dusdanig verzwakte DAW-ploeg de eerste plaats kan veroveren, staat het vast, dat de overgebleven Alkmaarders het uiter ste zullen geven, om een nog zo gun stig mogelijk resultaat in de wacht te slepen. Verder zullen de jeugdige DAW- sters gedurende de pauze een de monstratie figuurzwemmen o.l.v. de heer G. Afink geven, terwijl tot slot enkele polowedstrijden zullen wor den gespeeld. voor 'n ander gezin betalen en f 3.- of, meer zullen geven! Er zijn er ook, die 'n heel uniform geven; dat verwacht het comité althans. Er zijn: zeker personen, in stellingen, verenigingen, zaken en firma's, die zullen zeggen: 't is mij wel f 100.waard en die dus 'n heel uniform voor hun rekening nemen De eerste uniform is er al! De Directie van het N. H. Dag blad heeft n.l. het comité f 100. toegezegd voor de eerste uniform, in de hoop dat dit voorbeeld navol ging zal vinden! En schrijver dezes maar 'n doodgewone broodschrijver, wil niet achterblijven. Natuurlijk kan hij niet met 'n vorstelijk gebaar f 100, op tafel gooien. Maar de hoofdelijke omslag van f 1.50 wil hij gaarne tweemaal be talen. Het is mij wel twee daalders waard; dus: f 3.van schrijver dezes. Hij hoopt, dat ook dit voor beeld navolging moge vinden! En dan nog wat, lezers. Dit mag geen langdurige geschiedenis wor den! U wilt toch ook dat de leden van „St. Caecilia" bij de jubileum uitvoering op 19 Nov. a.s. in uni form verschijnen? Maar het maken van al die uni formen vergt minstens twee .maan den tijd. Rest ons dus drie maanden om deze f 6000 bij elkaar te krijgen! In Mei/Juni f 2000; in Juli f 2000 en in Augustus f 2000. Voor wie 't ONZE AGENDA Gulden Vlies: Zondag, Dans, avond R.K. Danscomité. Bioscopen; Harmonie: Night and Day. 18 jaar, (voorbehou den), ABT: Misleide Jeugd, 14 jaar. Nachtdienst Apotheken: Mevr. Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. Nachtdienst Taxi's: Vanaf Za terdag 1 uur 's nachts: Nassau Garage, Nassauplein, Tel. 3545. Zondagsdienst Artsen: G. J. Sluymer, arts. Emmastraat 36. tel. 3193, E. E. M. van Gilse. arts, Kennèmerpark 9, tel. 3136. Atelier „Doorwerken," Kanis- straat hoek Geest, Zaterdag middag 3 uur. Tentoonstelling geopend. bezwaarlijk is, om f 1,50 ineens te geven, bestaat dus gelegenheid drie maal f 0.50 te geven; en degenen voor wie ook dit bezwaarlijk is, doch wel 10 ct. per week willen ge ven (dat kan iedereen) kunnen er dus 15 weken over doen. Hoe u uw bijdrage kunt geven? Op drie manieren. 1). Op giro 1495 van de Noorder Bank; 2). op giro 165752 van G. van Slingerland, penningmeester. 3). in een enveloppe, met naam en adres aan de bureau van dit blad. Wij deponeren het dan voor U bij de Noorderbank. Het spreekt van zelf, dat het comité ook van niet- katholieken, die met dit doel sym pathiseren, gaarne bijdragen in ontvangst neemt. Het comité vertrouwt tenslotte, dat deze oproep weerklank vindt in heel Alkmaar en dat niemand ten achter zal blijven, om te helpen het doel te bereiken: „St. Caecilia" in uniform! Dat is toch wel een daal der waard?! Fr. O. Wij waren gisterenmorgen op de kaasmarkt; het was ons meer om de markt dan om de kaas te doen. Ze hebben ons wel terloops ver teld dat er 43000 kg. kaas was aan gevoerd en dat die vlot verhandeld werd, maar wij zijn zulke kaas- leken dat wij niet weten of dat nu veel was of niet, en er Schuilt zó bitter weinig commerciëels in onze aanleg, dat wij van de al of niet vlotte handel, eerlijk gezegd wei nig bemerkt hebben. Maar wij hebben naar het gilde gekeken naar de witte mannen met de fel gekleurde hoeden. Wij moesten wel naar die dribbelaars kijken, want we stonden ze telkens in de weg. Dat is nu eenmaal een eigenschap van ons. waar een ander door wil lopen, blijven wij altijd graag staan. In de politiek heet dat reactionnair, geloven wij, maar wij doen niet aan politiek. Wij hebben ook gekeken naar Alkmaars gasten en in die Ba bylonische, kleine Waag hebben wij ons eosmopotieten gevoeld tussen de Amerikanen en de Engelsen, naast die dame uit Bolivia en dat Argen tijnse echtpaar. En wij hebben Ieren gezien en Australiërs ontmoet en wij zagen dat Amerikaanse bezet tingssoldaten uit Duitsland niet met gerookte rilling overweg konden. Er waren wat Fransen en wat Bel gen, maar toen wij meenden weer een Argentijn te treffen, omdat wij een buitenmodel hoed ontdekten van zonnig gouden fluweel, hebben ons de dochters van die „Argentijn" verteld, dat papa toch heus uit Én- geland kwam en zijn hoed op Pic cadilly Circus gekocht had. Wij zagen 64 Britse boeren van de GroFmone Club uit Winchester, die kaas gekocht hadden en klompen. En met hun klompen waren ze erg in hun schik, want die zijn hier veel goedkoper dan bij hen thuis. En 70 vrouwen zagen wij, helden vrouwen, weduwen van illegale werkers, wier uitstapje naar de kaasmarkt door de Stichting '40-'45 was georganiseerd. Zij hadden ook de Grote Kerk bezocht, waar zij door de koster waren rondgeleid. Wij spraken een paar Britten, die 40-i-jes gekocht hadden, maar daar niet erg tevreden mee waren. Ze vonden de kaas te droog en hadden liever platte volvette gehad. En Hollanders hoorden wij kankeren daar zijn het tenslotte Hollanders voor omdat zij helemaal geen kaasje konden kopen. Onder de wereldbol liep het niet zo erg, deze week; de bezoekers weten niet, dat ze daar beschuitjes met kaas kunnen kopen. Maar wij hoorden, dat het wel beter zal wor den, als de allang bestelde reclame borden eindelijk eens zullen zijn afgeleverd. Toen we, wat dat betreft, gerust gesteld waren, zijn we het hogerop gaan zoeken en kruip-door, sluip- door, hebben wij moeizaam onze gedenkwaardige omvang door de tunnel van de torentrap omhoog ge bracht en wij hebben wérkelijk iets van Tarzan, in de breedte ten minste tot wij stonden onder het vluchtige uur van de torenklok. Toen was de markt klein geworden en zo schoon, zo very clean, noemde de Engelsman naast ons het. En de auto's stonden er zo ordelijk en Alkmaar werd een stad van rode daken en héél smalle straten. Wij liepen om de toren heen en in de Stadtsdrukkérije van 1727 sloeg een meisje haak stofdoek uit. En wij hebben heyig gewenst om even, heel even maar, die heraut te mo gen zijn, die daar onder ons stond met de trompet in zijn dode hand, heel even maar die heraut zijn. om op ónze wil de ruitertjes te la ten rijden. Maar een vrouw maak te achter een klein, donker raam 'n bed op en zij wist niet dat wij haar bespiedden; en tussen de rode da ken wezen de kerktorens ons de hemel, Toen zijn wij weer naar de aarde teruggekeerd. Wij spraken er met Captain Mitchell van het Ameri kaanse bezettingsleger, een typische Yankee, die daar in zijn ripsfluwe- len jasje de kaasmarkt stond te fil men. „Gisteren zijn wij ook op Marken en in Volendam geweest", vertelde Capt. Mitchell, „en de film is bestemd voor de schoolkinderen in de States". En wij hebben collega's ontmoet uit het buitenland, Dorothy Wil liamsRosenberg, van „The Tele graph" uit San Francisco en Bea trice Lilley van de „Sydney Sun", die al enige maanden in Engeland woont en die haar reportages door geeft naar Australië, De Volendammer speellieden, u weet wei, dat orkest van wijde broeken, dat altijd zo'n grote at tractie is voor de buitenlanders, die Vrijdags in Alkmaar komen, had den gisteren niets bijzonders mée- gemaakt toen wij met hen spraken, maar u had ze later eens moeten zien glunderen en show maken, toen Captain Mitchell ook hen voor het witte doek vereeuwigde. Nu zullen de Amerikaanse schoolkinderen hen ook zien en ze verdienen het wel, want ze horen zo'n beetje bij de kaasmarkt en ze spelen niet kwaad, die Volendammer muzikanten. FIRMA TH. KRAAKMAN ZOON ALKMAAR PLATTè STENENBRUG (Adv.) DE MOORD TE HOOGWOUD Twintig jaar voor de daders Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen 20 jaar gevange nisstraf met volledige aftrek op gelegd aan de 29-jarige S. Ver plante en de 31-jarige H. D. de Groot. V., de echtgenote van de land bouwer J. Heida uit Hoogwoud heeft samen met G, haar echtge noot van het leven beroofd door hem rattengif toe te dienen. In September '47 stierf Heida na het eten van pap, waarin rattenlcruid verwerkt was. De rechtbank te Alkmaar had vorig jaar elk der verdachten tot eenzelfde straf veroordeeld. ll u ALKMAAR. De Alkmaarse Schildersvereniging .Doorwerken" houdt in het atelier aan de Kanis straat, hoek Geest, haar voorjaars tentoonstelling, die hedenmiddag geopend werd en die te bezichtigen zal zijn tot en met 22 Mei. Wij namen reeds een kijkje op deze tentoonstelling, die alleszins de moeite waard is. Drieëntwintig werkstukken van zes Alkmaarse schilders hangen er ten toon. Van Wim Koster zagen wij o.a. een bij zonder geslaagde portretstudie, en een goed portret van Koos Stik- voort. Van Joh. Plas zijn er de dromerig gedane geitjes in de wei en twee kleine werkjes, een stem mig duinlandschapje en een spre kend meisjeskopje. Van Jo Groot zijn er behalve het „Dok", dat enigszins koel en naar onze mening wat zielloos is, twee betere dingen, een koe en molens in de sneeuw, die ons wel de na men van Stik voort en Jaap Sax te binnen brengen, maar die toch goed geschilderd zijn en aangenaam om te zien. Mej. Tulp is weer met een bloemstuk vertegenwoordigd, een uitbundig schilderijRiddersporen. Hein Heertjes leek ons hier met het beste werk vertegenwoordigd, im pressionistische dingen deelhebbend aan een droomleven. De premie is ook van hem. Het is niet zijn beste stuk, evenmin als de tekening, die er van hem hangt. J. de Wolf heeft er drie paardenkoppen hangen, waarvan Dream" ons het meest kon bekoren en een opvallend zelf portret. De schilders van „Door werken" zijn zeker geen mensen, die allen in dezelfde trant werken; let b.v. maar eens op het verschil in opvatting tussen Heertjes en de Wolf. Deze beiden lijken ons ook, op deze tentoonstelling althans, waarop Plas naar onze dunk Iets te bescheiden uitkomt, de meest uitgesproken persoonlijkheden van deze groep. Men ontwaart hier en daar de invloed van Koos Stikvoort. Het werk, dat hier geëxposeerd wordt, is rijper dan dat van vorige tentoonstellingen en het is een be zoek aan deze expositie ten volle waard. Extravaganties zult ge er niet aantrefen, maar wel werk, dat met liefde is geschilderd. Als U Zondag toch gaat wande len, loopt U dan even bij „Door werken" aan. En als U 'niet van plan bent een wandeling te maken, doet U het dan toch maar, want de tentoonstelling verdient uw bezoek. S. K. 'T GULDEN VLIES: „Schakels" De tweede opvoering van Herman Heijermans' „Schakels" werd door een talrijk publiek bijgewoond. Men heeft weer medegeleefd met dit vrolijke spel van de huiselijke haard der familieleden Schakels. Reeds eerder hebben wij over de inhoud van dit toneelstuk het een en ander geschreven, zodat we nu kunnen volstaan met de mededeling dat het Nederl. Volkstoneel met Joh. Elsensohn aan het hoofd, hier van een uitstekende vertolking heeft gegeven. Voor 3.95 per meter bren gen wij een mooie Voor WITTE BLOUSES een een prachtige kwaliteit Ridderstraat 17 Alkmaar (Adv.) BI] HET REDDEN VERDRONKEN ALKMAAR. Bij de scheeps werf het Hondsbosch geraakte gis teravond tegen zes uur de vierjarigé Frederik Appel, St. Annastraat 37, alhier, vermoedelijk spelenderwijze te water tussen de beide scheeps werven, die daar zjjn. De heer Smit, magazijnmeester van de scheeps werf begaf zich gekleed te water en redde het kind dat naar de ouderljjke woning werd overge bracht, Omdat er nog een pet op het water dreef vermoedde men dat er nog een slachtoffer zou kunnen zijn. Dhr. Haasbroek, boekh. van de scheepswerf slaagde er in met bo vengenoemde Smit en zuster Kos- sen het slachtoffer met behulp van een dreg op de walkant te krijgen. Het bleek te zijn de 54-jarige J. Hollenberg te Castricum, die deze middag voor het eerst op de werf werkzaam was. Deze heeft waar schijnlijk getracht het kind te red den, doch is bij die poging om het leven gekomen. De politie paste kunstmatige ademhaling toe, die later o.l.v. dr. Loyenga werd voort gezet, evenwel vergeefs. Kapelaan Zoutenbier diende het slachtoffer het H. Oliesel toe, waarna het stof felijk overschot naar het St. Elisa- b.ethziekenhuis werd overgebracht. De overledene laat een vrouw en zeven kinderen achter, van wie een zoon als soldaat in Indië dienst doet. Handbalclub A.O.G. ALKMAAR. A.s. Zondag, 15 Mei, wordt de vriendschappelijke wedstrijd UitgeestAOGA ge speeld op het RK AFC-terrein des ■namiddags om 4 uur. Willen jullie er voor zorgen om kwart voor 4 aanwezig te zijn? De opstelling staat aan bij de de heer J. Smit, Nieuwesloot. Het B-elftal speelt Zondag niet. Het Bestuur. migraine, schele hoofdpijn Gij behoeft niet steeds aan hpofdpijn te lijden Eénoftwee'AKKERTJES'enwègisdepijn./<z^; AKKERTJESzijn ware pijnverdrijvers. he/pen direct (Adv.) HARMONIE; Night and Day" In de Harmonie draait de show- film in technicolor „Night and Day", 'n Warner Bros-productie, die 'n aaneenschakeling is van revue scènes, songs en dansen, 'n Mislukte student en 'n dito professor maken carrière in de revue-wereld, de een als muziekschrijver, de ander als regisseur. De inhoud van de film is niet vermeldenswaard; 't is 'n doorgaans sentimentele en lege historie. Om de mondaine en wufte sfeer is voorbehoud geboden. 'n Aanbeveling kunnen wij dit oppervlakkige Amerikaanse product niet meegeven. A.B.T.: „Misleide jeugd" In het A.B.T. zien wij deze week, na een goed Nederlands journaal en een overzicht van het buitenlandse nieuws, een korte muziekfilm, waarin Bach hand in hand gaat met de lichte muze. Maar de hoofdfilm „Misleide Jeugd" is eên bezoek aan dit theater ten volle waard. De film verhaalt, hoe een door nazi-propa- ganda verwrongen jongen, nadat hij is opgenomen in een Amerikaans gezin, de menselijke trekken terug krijgt. Deze jongen is een ellende ling, wanneer wij met hem kennis maken, een rasechte kleitje nazi, met ai diens slechte eigenschappen. En het kost de Amerikanen een schier bovenmenselijk geduld, om deze knaap te doen herboren wor den. Het is een aangrijpende ge schiedenis, die ons nog eens herin nert aan het, verschil in mentaliteit van de vrije volkeren en de' dicta turen. Deze film is een aansporing, om niet te vergeten, wat niet ver geten mag worden door ons bevrijd volk. Het verhaal is in de film op een zeer aannemelijke manier ver teld door regisseur Leslie Fenton, iets te gemakkelijk, te glad mis schien, maar hier en daar heeft de film toch ook filmisch zeer goede momenten; bij het begin van de achtervolgingsscène b.v. Wij willen de film „Misleide Jeugd" voor hen die ouder zijn dan 14 jaar, van harte aanbevelen. BILJARTEN ALKMAAR. Vrijdag begonnen de kampioenschappen voor -het gewest „Het Noord-Westen" 2e klas klein-biljart libre, waaraan werd deelgenomen door Lebrun, van Amsterdam, Sakkers, Beverwijk, Mantel van Hoorn, v. d. Holst, Am sterdam, v. d. Paver, Alkmaar, Winter. Assendelft, Korff, Winkel en Hoebe, Alkmaar. De uitslagen zijn: Middagpartijen: L. Hoebe 122 40 17 3.05 v. d. Pavert 150 40 27 3.75 Mantel 104 37 11 2.81 v. d. Holst 150 37 22 4.05 Sakkers 150 21 26 7.14 Korff 45 21 7 2.14 Winter 96 33 15 2.90 Lebrun 150 33 32 4.54 Korff 111 34 14 3.26 v. d. Holst 150 34 28 4.41 Mantel 150 26 24 5.76 Sakkers 102 26 17 3.92 Avondpartijen: Lebrun 150 21 28 7.14 Hoebe 74 21 16 3.52 Winter 58 21 10 2 76 Mantel 150 21 30 7.14 V. d. Holst 96 20 21 4.80 Lebrun 150 20 al 7.50 Sakkers 150 27 26 5.55 v. d. Pavert 104 27 13 3.85 Korff 150 33 '16 4,54 Hoebe 142 33 18 4.30 Winter 150 26 30 5.76 V. d. Pavert 145 26 14 5.57 Uitslag 1ste dag: 1. Lebrun 450 74 32 6,08 6 2. Sakkers 402 74 26 5.43 4 3. Mantel 404 84 30 4.80 4 4. v. d. Holst 396 91 28 4.35 4 5. v. d. Pavert 399 93 27 4 29 2 6. Winter 304 80 30 3.80 2 7. Korff 306 88 16 3.47 2 8. Hoebe 338 94 18 3.59 0 De wedstrijden worden voortgezet op Zaterdag en Zondag, te beginnen om 2 uur 's middags, in het clublo kaal van Z.E.K.Z.? p.a. P. M, Bos, Luttik Oudorp 87 te Alkmaar, waar na de prijsuitreiking zal plaats vin den. DE STUCADOORSSTAKING ALKMAAR. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat zowel de K.A.B., afd. Alkmaar, als de*, afd. Alkmaar van de Kath. Bouwvak arbeidersbond buiten de stucadoors- staking staan. De twee katholieken die in het stakingscomité zitting hebben, doen dit individueel, dus niet namens hun organisaties. Zij doorkruisen daarmee de actie van hun vakbond en schaden daardoor de goede zaak. Zij lopen tevens kans dat zij als gevolg van hun onver antwoorde handelwijze door hun vakbond geroyeerd zullen worden. De staking wordt nl, gevoerd in strijd met de door de K.A.B. ge bruikelijk gevolgde methode van doorwerken en onderhanddien. Ove rigens ondervindt de bouwnijverheid in Alkmaar van deze staking geen noemenswaardig nadelige gevolgen. K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR. Br zijn twee zeer belangrijke Zondagen op komst nml. 22 en 29 Mei. Op 22 Mei zal de grote K.A.B. bedevaart naar Heiloo worden gehouden, welke naar we hopen evenals andere jaren weer goed zal slagen. Onze afdeling kwam tot nu toe slechts matig voor de dag. Laten we hopen dat dit jaar velen mee gaan. Sommige afdelin gen hebben reeds gemeld, dat zü met 70 of 80 man komen. Alkmaar, de grootste afdeling in de kop van Noord Holland, moet daar ver bo ven uit staan. Komaan mannen, we rekenen op jullie! Zondag 29 Mei, het feest van de Arbeid. Dit jaar op grootser wijzer te vieren als voorheen. Namelijk door een korte tocht met onze werktuigen naar de kerk voor de zegening van instrumenten, waar mede wij ons dagelijks brood ver dienen. Wij komen daar nog nader op terug, maar hopen nu reeds Uw belangstelling gewekt te hebben. 9 EIK W.V. WESTERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WASBEHAN DELING (Adv.) RAAD-NAPRAAT ALKMAAR. Het was niet de eerste keer, dat er in de Raad een principiëel debat gevoerd werd over de Zondagsrust in verband met de sportbeoefening op Zondag. Telkens ging het om de vraag, of de motorraces al dan niet op Zondag zouden worden gehouden. Nadat de Raad op 22 Dec. 1939 na een bewogen begrotingsdebat besloot, met het oog op de dodelijke ongelukken,, die er bij de beoefening van deze sport waren gebeurd, het Sportpark niet langer voor het hou den van motorraces beschikbaar te stellen, werd op 5 April 1946 met 20 tegen 1 stem door de Noodraad besloten om de races weer toe te laten. Alleen de heer v. d. Oever CHUwas er toen tegen. Tevens besloot de Noodraad In die verga dering met 14 tegen 7 stemmen geen motorraces op Zondag te doen houden. Van de toenmalige Kath. fractie waren alleen de heren Andriesma en Bak voorstanders van motor races op Zondag. In de raadsvergadering van 15 Jan. 1948 beschikte de Raad met 20 tegen 4 (alleen de communisten) stemmen afwijzend op het verzoek van V.V.V. voortaan ook op Zon dag motorraces te mogen houden. En Donderdag j.l. ruim 'n jaar later beschikte dezelfde Raad op eenzelfde verzoek gunstig, met 17 tegen 5 stemmen. Men ziet: het spreekwoord: „niets zo veranderlijk als de vrouw" is ook van toepassing op de Alk maarse Raad. Waar het echter om een princi piële kwestie als de Zondagsheili ging gaat, had men van de Raad, althans van de meerderheid een an dere houding mogen verwachten. Ten aanzien van dit punt lezen w(j in het gemeenteprogram dat r.k. raadsleden dienen te onder schrijven, het volgende: „De heiliging en de viering van de Zondag worden bevorderd en de Zondagsrust verzekerd". Wat voor de sport in het alge meen geldt, dat deze de Zondags rust niet verzekert en de Zondags heiliging niet bevordert, geldt voor de motorsport in het bijzonder. Het overbrengen van alle sport van de Zondag naar de Zaterdag, zoals in Engeland het geval is, ver dient naar onze mening zowel uit religieuse als uit sociale overwegin gen, aanbeveling. In de eerste na oorlogse jaren was er een tendenz om ook in ons land die sport-Zater- dag in te voeren. Hier ligt echter een taak voor de landsregering. Er zfjn er, die zeggen, als de ene sport wel toelaatbaar is op Zondag, waarom zal men dan een andere sport niet toelaten? Daar valt iets voor te zeggen. Maar daartegenover staat de vraag, waarom zou een ge meenteraad, die op zijn autonomie prijsstelt, een bepaalde sport niet op Zondag verbieden, als hij daartoe de bevoegdheid heeft? Wij zijn het met de heer Wolden- dorp niet eens, als h(j zegt, dat het „voor ons" geen principiële kwestie is, omdat de motorrace zich tot de middag beperkt. Voorop staat het onveranderlijk principe, dat de heiliging en de vie ring van de Zondag worde bevor derd en de Zondagsrust worde ver zekerd; op de tweede plaats komt de richtlijn, dat voor de ongestoor de uitoefening der Godsdienst-oefe ningen worde zorg gedragen. Van communisten, humanisten en liberalen kan men verwachten, dat zij iedere Zondag willen laten vieren op eigen wijze en naar eigen inzicht, maar als men beweert, dat wij zijn een Christelijke natie en dat zijn we dan mag toch van de vertegenwoordigers van de Christe lijke partijen verwacht worden, dat zij aan het principe van de Zon dagsheiliging vasthouden en zeker niet terwille van de pegels dit prin cipe prijsgeven. Met de vertegenwoordigers van de christelijke partijen en de twee christelijke leden van de fractie van de P.v.d.A. zou de KVP-fractie een meerderheid in de Raad kunnen vormen, om het principe van de Zondagsheiliging te verwerkelijken De fractie, liet het echter aan haar leider over om in z'n eentje aan dit principe vast te houden. Wij vragen ons af, waarom verklaarde dezelfde fractie zich vorig jaar in haar ge heel tegen inwilliging van het ver zoek om motorraces op Zondag te houden en was zij nu vóór inwilli ging daarvan? Spelen die paar dui zend gulden meer of minder in de gemeentekas zo'n grote rol? Maar dat deden ze vorig jaar dan toch niet minder. Behalve om principiële redenen, is 't ook uit soc, overwegingen, dat wij tegenstander z(jn van motor races op Zondag. Nog meer dan de voetbalsport neemt deze motorsport de mens op Zondag in beslag. Tal van bezoe kers komen van verre en zijn daar door oorzaak dat vele anderen op Zondag moeten werken. Ook voor het gezinsleven zijn de motorraces op Zondag niet bevorderlijk. Daar komt nog bij, dat de rijders de deelnemers aan de motorraces, de wedstrijden liever op Zaterdag hou den. Het zijn dan ook voornamelijk, de ondernemers, de organisatorén, die de voorkeur aan de Zondag ge ven, omdat de races dan meer in het laatje brengen. Ook het karakter van de motor sport kwam nog even in het ge ding: er waren er, die deze sport onchristelijk, mensonterend, ja zelfs duivels noemen. Zover zouden wij niet willen gaan, al kunnen wij het ook geen hoogstaande sport noe men. 'n Feit is ook, dat dank zij de voorzorgsmaatregelen van de K.N. M.V. het aantal al dan niet dode lijke ongelukken minder is gewor den, terwijl ook op de sintelbaan minder ongelukken voorkomen dan op de grasbaan. Het ging echter ditmaal niet om de vraag al dan niet motorraces; daarover besliste de Raad 5 April 46 met overgrote meerderheid in gunstige zin. Dat echter de KVP-fractie, waar op zelfs de P.v.d,A.-man Kirpen- steyn vergeefs een beroep op deed. in deze principiële kwestie een an der standpunt innam dan vorig jaar, is iets dat wjj niet hadden mo gen verwachten. Dat de nieuwe (volgende) Raad op dit besluit zal terugkomen, ligt niet in de lijn der verwachtingen; want die zal vrijwel een copie zijn van de huidige Raad. Fr. O. medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: VEEL BEWOLKING! Meest zwaar bewolkt met enkele regenbuien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur. BATAVIA, 14 Mei (Aneta), Onderstaand telegram is heden ver zonden aan de UNCI, aan de Minis ter van Overzeese Gebiedsdelen a.i. en aan de voorzitter der Tweede Kamer: In verband met de Donderdag af gelegde regeringsverklaring, waarin wordt vermeld, dat de B.F.O. haar volledige instemming heeft betuigd met de Nederlands-Republikeinse overeenkomst, wijzen ondergete kende, delegaties van Sumatra, er op, 1. dat zij tegen de punten 4, 5 en 7 van de verklaring van dr. v. Royen overwegende bezwaren hebben, aangezien hierbij ten enen male onvoldoende rekening wordt gehouden met de belangen van Sumatra; 2. dat de delegaties van Sumatra vóór het sluiten van de overeenkomst niet door de Neder landse delegatie zijn geraadpleegd." Het telegram was ondertekend door de delegatie van Zuid-Suma- tra, inclusief de Lampongs en Ben- kulen, de delegatie van Djambi, van Riouw, van Sumatra's Westkust, van Tapanuli en van Sumatra's Oost kust. Beel en Van Royen naar Tjipanas BATAVIA, 14 Mei (Aneta). Dr. Beel en dr. Van Royen zijn hedenmiddag naar Tjipanas ver trokken, waar zij het weekend zullen doorbrengen in het buiten verblijf van dr. Beel aldaar. (Adv.) DRIE MINISTERS BIJEEN OP 21 MEI PARIJS, 13 Mei (Reuter) De reizende ambassadeur van Presi dent Truman, dr. Philip Jessup, is te Parjjs aangekomen, waar hij voorbereidende besprekingen zal voeren met Franse en Britse func tionarissen. Kort na zijn aankomst verklaar de hij, dat 't bericht uit New York over een hergroepering der gealli eerde troepen in Duitsland „onjuist en zeer misleidend" was. Volgens het bericht zouden de Amerikaanse autoriteiten een plan overwegen tot het terugtrekken van alle bezettingstroepen in Duits land op de Noord-Duitse havenste den. Jessup zei, dat nog geen vast omlijnd programma was vastge steld voor de voorbereidende be sprekingen. Hij was vergezpld door twee deskundigen voor Duitse en Russische aangelegenheden. Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, zal 20 Mei naar Parijs vertrekken. Even als het Franse Departement van Buitenlandse Zaken Donderdag deed, verklaarde Vrijdag 't Ameri kaanse Departement, dat de drie ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten op 21 Mei bijeen zullen ko men. NED. KATH. SPORTBOND AFD. HANDBAL Morgen zal T.O.P. uit Schagej, de kampioenscompetitie voortzetten. Deze keer zal het een bezoek bren gen aan de kampioene van Amster dam: Clto. De meisjes uit Schagen weten, hoe snel de hoofdstedelingen kun nen zijn. Willen zij ook de volle .winst uit Amsterdam vandaan ha len, dan moeten zij met hetzelfde wapen ten strijde trekken. Vau het begin af aan goed aanpakken en het weten vol te houden. Vitesse gaat de verre reis naar het Haagje aanvaarden. Het heeft in de bekercompetitie reeds getoond sterker te zijn dan Kwiek. Toen was de overwinning 7—2, Zal het nu ook zo kunnen zijn? Ook voor deze vereniging geldt als devies: tempo. Van het begin tot het eind en vooral de wedstrijd na de grote overwinning niet al te licht opne men. ALKMAAR, 13 Mei Bevelan ders 35.50; witlof I 4059, II 15— 35; bloemkool Ia 751,06, I 5070, II 3045; rode kool 1221; spinazie 840; postelein 1839; sla I 1015, II 68, kg 1122, andijvie 5661, radijs 39, raapstelen 21—23.50, ra barber 411, bospeen 3030, winter peen 56.70, waspeen 3034, uien 58.50, aardbeien per doos 3868, prei 610. soep 26, selie 34, asperges 124145 dik wit bos, per ziken 21 ct. per stuk, HEILOO. 13 Mei Aardbeien 62 —90 p. doosje, wortelen 51—58, asperges I 1.201.35, II 851.10 per bos, radijs 46, kropsla 917, bloem kool I 74—65, II 56—68 per stuk, ra barber 411, spinazie 2332 p, kg, ZWAAG, 13 Mei Aardappelen 55.80, vr. aard. 0.520.84, postelein 3744, spinazie 1435, uien 67.30, prei 6.slabonen 2.40, witlof 17 64, bspeen 4248, radijs 6—7, rabar ber 4—9, andijvie 18, sla 4—12,80, bloemkool 0.331.05, komkommers 46, perziken 1356, bindsla 3231, aardbeien 1.10—3.80, goudrelgnetten 0.81—1.16, jonathan 59—99, confe rence 4175, st. remy 48—68. TOEN op Z. H. had bestemc „Dit is de ei heb ik nog agentschapp dit zo is. Ik wat de draa dat het in r ik evena zaak der mi mijn vermo Er zijn ettel weest met oorlog wa belangen van Rome tegelijk behartigen, president Ro gemakkelijk gang tot het iedere nieuwe president te r.en' of zijn zetten. Er wi Want op die dinaal toen haaldelijk tol Winston Chur hower, Genera Franco, Genei lassie, Preside Eamon De Vr1 na de bi natuurlijk z: vriend, Z.H. Tijdens de rikaanse lege: Rome werden Witte Huis een van de gelegenheden tegenwoordige Huis toegang en hen ook sprokene meld hier gekomen sident de hoo Rome niet den, en dat de overhan,d taire noodza; later keerde terug. Na dal Roosevelt ze: pondenten nuftigheid militaire n( De reput; zelf van da deren van c overtuigen, zijn jonge der het voo om in For had deze d len toegestëmd dies daar volti voornemen om naar het lege in Rome worden was van vader Fr; ook kiest, zor; wordt". September Spellman wa: zijn eerste Stad, een jongeman, de hand. De American Ci groot verscb als student jonge Spellm; enige moeite kertijd begon Amerika slee! dent, in Rom< ken van zijn van mgr. hield zeer het Vaticaan Duca de een van de Pau Gasparri en er een gelegf vriend, die ter gewijd in Amerika zijn superieu man had toe tje turnen nasium, dat een grote organisatie, opvoedingsprof lichamelijke keling) steur bouwen. Ma; bleek geen weest. Korti Heilige Vad< kaanse pelgr: als gebruike toesprak der pilgrims de Paus priester aai spraak om talen. Spel voorbereid, bijna woord hij bij de stond, doch grote indruk Ook in late Paceilli staat den, bleef de achterf daad. Bij problemen Amerikaanse dat hij een bij de totstar raanse verdr van Mussol van de pro voordeden, Vaticaan eis huwelijkspl Italiaanse rechten vai Spellman toen deze van bespreKi was gewordei de oplossing ook in Amer: landen besta eerst bij de „aantekenen in de kerk In een handelingen regering nis over op zijn mige pui alle kerl den in 1 cyeliek, aan de daarop

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2