„GOED MAAR MOOI" Kardinaal Spellman - man van de daad Herstelbetalingen uit de Britse zóne i Smokkelbende in Frankfort door Rijkspolitie ontmaskerd Binnenkort de afwikkeling De jubilerende Bond voor Kunst in Industrie De mens en zijn bezit ■RWACHTING a contra in Royen raagt 1HANGSELS in Parijs irichten Personificatie van de democratische gedachte Wat zegt de 50e straat? Vijftien ton goederen in beslag genomen Zei U iets Engels-Russische besprekingen Nieuwe Amerikaanse Minister van Marine Commissie ten dienste P.B.O. Gesneuveld in Indonesië Onder hetzelfde dak als de kopstukken H ËmÊÊm Langzaam )or het K.N.M.l. te van Zaterdagavond d: EWOLKING! ewolkt met enkele wakke tot matige ieljjk tussen Noord lig verandering in Mei (Aneta). egram is heden ver. INCI, aan de Minis- se Gebiedsdelen a.i. zitter der Tweede zt de Donderdag af- isverklaring, waarin dat de B.F.O. haar iming heeft betuigd ■lands-Republikeinse wijzen ondergete- s van Sumatra, er- gen de punten 4, 5 verklaring van dr. wegende bezwaren :n hierbij ten enen- ie rekening wordt de belangen van de delegaties van het sluiten van de iet door de Neder, zijn geraadpleegd." a was ondertekend ie van Zuid-Suma- Lampongs en Ben de van Djambi, van atra's Westkust, van n Sumatra's Oost- in Royen naar panas i Mei (Aneta). Van Royen zijn aar Tjipanas ver- zij het weekend igen in het buiten- Beel aldaar. (Adv.) 5TERS BIJEEN 21 MEI ei (Reuter) De ideur van Presi- Philip Jessup, is ïkomen, waar hjj besprekingen zal se en Britse func- ankomst verklaar- icht uit New York 'pering der gealli- Duitsland „onjuist d" was. ericht zouden de :oriteiten een plan het terugtrekken (stroepen in Duits- i-Duitse havenste- nog geen vast- ma was vastge- ■oorbereidende be- ras vergezpld door n voor Duitse en egenheden. -nerikaanse minis- idse Zaken, zal 20 vertrekken. Even- Departement van aken Donderdag Vrijdag 't Ameri- ient, dat de drie uitenlandse Zaken ankrijk en de Ver. bijeen zullen ko- SPORTBOND ANDBAL O.P. uit Schageii letitie voortzetten, t een bezoek bren- oene van Amster- Schagen weten, dstedelingen kun- zij ook de volle dam vandaan ha- zij met hetzelfde trekken. Vau het aanpakken en het den. verre reis naar larden. Het heeft ■ïtie reeds getoond in Kwiek. Toen ing 7—2. Zal het n zijn? Ook voor eldt als devies: egin tot het eind itrijd na de grote al te licht opne- Mei Bevelan- I 40—59, II 15— —1.06, I 50—70, II 1221; spinazie -39; sla I 10—15, andijvie 56—61, den 2123.50, ra- en 3030, winter- een 3034, uien per doos 38—68, 6, selie 3—4, dik wit bos, per- uk. Aardbeien 62 wortelen 51—58, 5, II 85—1.10 per ?sla 917, bloem- —68 per stuk, ra- zie 23—32 p. kg. Aardappelen 520.84, postelein -35, uien 67.30, 2.40, witlof 17— adijs 6—7, rabar- 18. sla 4—12.80, 15, komkommers bindsla 32—51, I, goudreignetten 59—99, conte- my 4868, li. (Van onze correspondent) N ew York, Mei 1949. TOEN op 23 December 1945 het bericht bekend werd, dat Z. H. Paus Pius XII Aartsbisschop Spellman tot Kardinaal had bestemd, verklaarde de Amerikaan tot zijn naaste omgeving: „Dit is de eerste inlichting die mij hieromtrent bereikt. Officeel heb ik nog geen bericht ontvangen. Maar aangezien alle pers agentschappen het uit Rome melden moet ik wel aannemen, dat dit zo is. Ik heb nog niet de tijd gehad mij ten volle te beseffen waf de draagwijdte van deze benoeming is. Maar ik weet wel, dat het in mijn leven geen verandering zal brengen voor zover ik evenals in het verleden ernaar zal blijven streven de zaak der mensheid en menselijkheid te bevorderen en alles in mijn vermogen te doen, dat in het belang is van mijn land". realiseerde echter, dat de fascisti sche censuur een dergelijk document nooit naar het buitenland zou doorzenden. Opnieuw werd het ad vies gevraagd van Spellman. Ook hier kwam hij met een simpele op lossing. Hij zou persoonlijk naar Parijs vliegen om daar de encycliek op de redactiebureaux van de As sociated Press, United Press en Reuters aan te biedop. Een paar dagen later vond de pu blicatie plaats. Wereldopinie toonde zich zozeer geschokt, de de fascisten verdere plannen tot achtervolging der Katholieke geestelijkheid hals overkop introkken en de oude maat regelen in hoog tempo ongedaan maakten. Er zijn ettelijke gelegenheden ge weest met name gedurende de oorlog waarin de Kardinaal de belangen van Amerika en die van Rome tegelijkertijd heeft kunnen behartigen. Als groot vriend van president Roosevelt had de prelaat gemakkelijk en herhaaldelijk toe gang tot het Witte Huis. Voor en na iedere nieuwe reis placht hij de president te bezoeken en zijn plan nen' of zijn bevindingen uiteen te zetten. Er was veel te bespreken. Want op die reizen kwam de Kar dinaal toen Aartsbisschop her haaldelijk tot ontmoetingen met Winston Churchill, generaal Eisen hower, Generaal de Gaulle, Generaal Franco, Generaal Smuts, Haile Se lassie, President Inonu van Turkije, Eamon De Valera. Koning Farouk en na de bevrijding van Rome natuurlijk zijn grote én grootste vriend, Z.H. de Paus. Tijdens de opmars van het Ame rikaanse leger in de richting van Rome werden zijn bezoeken aan het Witte Huis veelvuldiger. Dit was een van de betrekkelijk zeldzame gelegenheden, dat hij met persver tegenwoordigers. die in het Witte Huis toegang hebben, uitvoerig sprak en hen ook toestond van het ge sprokene melding te maken. „Ik ben hier gekomen om tegenover de Pre sident de hoop uit te spreken, dat Rome niet gebombardeerd zal wor den, en dat militaire vernuftigheid de overhan,d zal hebben over mili taire noodzaak". Een paar weken later keerde hij naar Washington terug. Na dat gesprek met president Roosevelt zei hij tegen de corres pondenten „ge ziet: militaire ver nuftigheid heeft getriomfeerd over militaire noodzaak". De reputatie een man te zijn, die zelf van daden hield, maar ook an deren van de noodzaak daarvan kon overtuigen, kreeg Spellman al in zijn jonge dagen. Toen hij zijn va der het voornemen had medegedeeld om in Fordham te gaan studeren, had deze daarin zonder enig aarze len toegestemd. En toen hij zijn stu dies daar voltooid had en thuis het voornemen te kennen had gegeven om naar het North American Col lege in Rome te gaan om priester te worden was het enige commentaar van vader Frank Spellman: „Wat je ook kiest, zorg dat je een goed mens wordt". September 1911 Francis Joseph Spellman was tóen 22 jaar was zijn eerste bezoek aan de Heilige Stad, een typische Amerikaanse jongeman, een camera en statief in de hand. De discipline van het North American College'was uiteraard 'n groot verschil met het vrije leven als student in Amerika. Maar de jonge Spellman kon zich zonder enige moeite aanpassen. En tegelij kertijd begon het werk van deze, in Amerika slechts middelmatige stu dent, in Rome de aandacht te trek ken van zijn professoren. Een daar van mgr. Borgangini-Duca onder hield zeer nauwe betrekkingen met het Vaticaan. In 1925 was Mgr. Duca de eerste assistent geworden van de Pauselijke staatssecretaris Gasparri en bij die gelegenheid was- er een gelegenheid zijn Amerikaanse vriend, die inmiddels reeds tot pries ter gewijd was en een aantal jaren in Amerika terug was geweest, aan zijn superieur voor te stellen. Spell man had toen juist een stevig uur tje turnen achter de rug in het gym nasium, dat de Knights of Columbus, een grote Katholieke Amerikaanse organisatie, die op enorme schaal opvoedingsprogramma's (zowel de lichamelijke als geestelijke ontwik keling) steunt, in Rome heeft laten bouwen. Maar deze informaliteit bleek geen hinderpaal te zijn ge weest. Korte tijd daarna toen de Heilige Vader een groep Ameri kaanse pelgrims ontving en hen, zo als gebruikelijk, in het Italiaans toesprak hetgeen slechts weinigen der pilgrims verstonden wenkte de Paus de jonge Amerikaanse priester aan het eind van zijn toe spraak om het gesprokene te ver talen. Spellman was hierop niet voorbereid. Niettemin gaf hij een bijna woordelijke vertaling, waarmee hij bij de Paus, die wel Engels ver stond, doch de taal moeilijk sprak, grote indruk maakte. Ook in later jaren, toen Kardinaal Paceilli staatssecretaris was géwor den, bleef Spellman weliswaar op de achtergrond de man van de daad. Bij kerkelijke of wereldse problemen bracht hij zijn zakelijk- Amerikaanse inslag mee. Vandaar, dat hij een niet geringe rol speelde bij de totstandkoming van de Late- raanse verdragen tussen het Italië van Mussolini en het Vaticaan. Een van de problemen die zich daarbij voordeden, gold het huwelijk: het Vaticaan eiste het oppertoezicht over huwelijksplechtigheden op en de Italiaanse staat insisteerde op de rechten van het burgerlijk huwelijk. Spellman werd om advies gevraagd, toen deze Gordiaanse knoop na tal van besprekingen dikker en dikker was geworden. Spellman bracht toen de oplossing naar voren, zoals die ook in Amerika en tal van andere landen bestaat: een echtpaar zou eerst bij de burgerlijke autoriteiten aantekenen" waarna het huwelijk in de kerk ingezegend zou worden. In een latere phase van de onder handelingen, dreigde de fascistische regering van Mussolini uit erger nis over het feit, dat het Vaticaan op zijn stuk bleef staan op som mige punten van de verdragen - alle kerkelijk optreden te verbie den in Italië, Een Pauselijke en- cveliek, waarin dergelijke daden aan de kaak gesteld werden, Was daarop de tegenzet. Paus Pius XII In New York neemt Kardinaal Spellman een machtige positie in. Het katholieke leven in de metro polis is zeer sterk ontwikkeld. En vaak vraagt men zich in regerings kringen in Washington af, wanneer het beslissingen geldt, waarbij men graag advies van kerkelijke zijde zou willen inwinnen: „wat denkt de 50e straat (de residentie van Kar dinaal Spellman) ervan?" Tenzij het een werkelijk groot probleem is, zal het moeilijk zijn er een antwoord op te krijgen. Kar dinaal Spellman is geen politicus in partijpolitieke zin. Het contact met de Democratische Partij is wellicht iets intiemer dan met de GOP (de Republikeinen). Dit is gebaseerd op de historische ontwikkeling waarbij Amerikaanse Republikeinen zich in 1840 gericht hadden tegen de Ieren en Katholieken, waarna de Demo cratische partij de minderheden te hulp kwam. Sindsdien is 75 pCt van de katholieke stemmen in New York altijd ten gunste van de Democraten uitgebracht. „50e straat" is echter wel een van de „gebruikelijke kanalen," waar langs communicaties tussen Vaticaan en Washington gerouteerd worden Maar de hoge bewoner, Kardinaal Spellman heeft nooit de behoefte gevoeld zijn grootste activiteit aan dit werk te geven of het met meer toewijding te verrichten dan zijn hardnekkig ageren vóór de goede en tegen de slechte zaak. Kardinaal Spellman heeft nooit vergeten, dat hij in kerkelijk kader een ty pisch Amerikaanse carrière heeft doorlopen, nl. die van local boy ma kes good. Zijn leven is de personi ficatie van de democratische ge dachte. Tussen de Kerk en de Amerikaan se regeringsvorm bestaat, in zijn oordeel, geen conflict: zij gaan hand in hand op hetzelfde doel af: het brengen van rechtvaardigheid en democratie aan alle volkeren der wereld. De heer Koos Vorrink, voorzitter van de Partij v. d. Arbeid, die bij het vliegtuigongeluk in Denemarken op 17 januari zwaar gewond werd, is in zoverre hersteld, dat hij nu spoedig het Nijkobing F. Ziekenhuis, waar hij verpleegd werd, zal kunnen verlaten. Mannen van de Rijkspolitie en de Rijksrecherche te Amsterdam, on der commando van de kapitein der rijkspolitie Jhr. B. F. de Beaufort, hebben in samenwerking met Ame rikaanse politiebeambten in de nacht van Donderdag op Vrijdag nabij Frankfort een bende smokke laars overvallen, toen deze bezig was een partij van 15 ton cacao en koffie, afkomstig uit Nederland en bestemd voor Zwitserland, op te slaan. De rijkspolitie had reeds geruime tijd het vermoeden, dat een bende smokkelaars bestaande uit Neder landers, Duitsers en Polen, grote vrachten cacao en koffie van Neder land via Duitsland naar Zwitser land smokkelde. Dinsdag vertrok wederom een dergelijk transport per vrachtwagen, een aantal rijks rechercheurs en rijkspolitie-beamb- ten hebben het gevolgd. In Frank fort zou het overgeladen worden in een loods. De politiemannen slaag den er in zich in deze loods verdekt op te stellen, en toen de bende, be staande uit elf smokkelaars, met de goederen arriveerde werd zij ,.met open armen ontvangen". Een der smokkelaars trachtte te ontvluch ten, bij de achtervolging werd op de man geschoten, waardoor hij een schampschot aan het hoofd opliep. Het gehele complot is gearresteerd. SPREKEND GEBAAR 6) De „Union Jack" en de Franse Tricolore zijn thans, na vier jaren bijna, volgens overeenkomst tussen de Britse en Franse militaire besturen verwijderd van de overwinningszuil in de Brit se sector van Berlijn „als gebaar van welwillendheid tegenover de Berlijners". Op de „Brandenburger Tor", op de grens van de Brits-Russi sche sector, staat nog een rode vlag. MILLIOEN TON STEENKOOL VIA DE LUCHTBRUG De millioenste ton steenkool se dert het begin van de operatie luchtbrug is Vrijdag per vliegtuig naar Berlijn vervoerd. Bijna twee derde gedeelte van de via de luchtbrug naar Berlijn gezonden goederen bestond uit steenkool. Kardinaal Faulhaber naar Rome MiiNCHEN (K.N.P.). De aarts bisschop van München, Z. Em. Michael Kardinaal von Faulhaber, is op grond van een speciale en persoonlijke uitnodiging van de H. Vader Woensdagmorgen naar Ro me vertrokken. Op een der arrestanten Is een be drag van 4000 dollar gevonden, het geen aan de chauffeur van de vrachtwagen, die de goederen ver voerde, zou worden uitbetaald. Het onderzoek is op het ogenblik nog aan de gang. De Paus verdedigt het kapi talisme, schrijft de „Waar heid", u weet wel, die van de geregelde leugens! en dit aardige blad beweert dit naar aanleiding van een toespraak van de H. Vader, waarin hij liet uitkomen, dat de overheid zich niet meer met het parti culiere bedrijfsleven moet be moeien, dan noodzakelijk is. Dit heeft natuurlijk niets met een verdediging van „het" kapitalisme te maken. Trou wens, wat wordt daaronder verstaan en wat verstaat de „Waarheid" daaronder? Het kapitalisme is nooit door de Kerk veroordeeld, wel het verkèèrde, het ongezonde ka pitalisme. Ziet u maar eens in de encycliek „Quadragesimo Anno", die morgen 18 jaar oud is. Ze verscheen immers bij de veertigjarige herdenking van de beroemde encycliek „Re- rum Novarum" van 15 Mei 1891. En juist in Q.Awordt precies gezegd, zonder enige dubbelzinnigheid, hoe de Kerk denkt over de taak van de Overheid en over ordening. Waarlijk het zou, behalve voor velen, onder ons, ook voor de redactie van de Waarheid geen kwaad kunnen, als zij van de inhoud van deze zend brieven nog eens kennisnam. „Da's nog eens een. Paus, den Diëe", zeiden de Brabanders in 1891. Nou en of, de Paus van de werklieden, maar dat mogen de arbeiders van de „Waarheid" niet weten. In de communistische kraam komt dat niet te pas HANDELSOVEREENKOMST IN VOORBEREIDING LONDEN, 13 Mei (AP). Bin nen enkele dagen zullen Britse des kundigen naar Moskou vertrekken om de onderhandelingen over een Engels-Russische overeenkomst voort te zetten. Een goed ingelichte diplomaat zei, dat de missie gaat op uitnodiging van de Russische re gering. Er zijn in Londen gedurende enige weken voorbereidende besprekingen gehouden. Engeland wil graan, graanproducten, timmerhout en houtpulp hebben en biedt aan koop vaardijschepen, machines en kapi taalgoederen. Harold Wilson, de president van het Ministerie van Handel zal waar schijnlijk naar Moskou gaan, wan neer de besprekingen in een be langrijk stadium komen. WASHINGTON. 13 Mei (AP). Het Witte Huis heeft vamjaag be kend gemaakt, dat de bekende 62- jarige katholiek, Francis Matthews, benoemd is tot Minister van Marine. Matthews was tot nog toe, advo caat in Omaha. Hij is opvolger van John. L. Sul livan, die'onlangs voor zijn ontslag als minister een critiek leverde op de Minister van Defensie Louis Johnson, omdat deze de arbeid aan de Super Aircraft Carrier heeft doen ophouden. De benoeming door de president moet nog bekrachtigd worden door de Senaat. 9 Een Britse autoriteit, die er ook voor Nederland in belangrijke mate toe heeft bijgedragen, dat door de Duitsers geroofde goederen werden teruggevoerd, bezoekt op het ogen blik ons land. Het is mr. G. S. Whifham, chef R D en R division („reparations de liveries arid restitution") in de Britse zóne, die op uitnodiging van de minister van economische zaken hier enkele dagen vertoeft en tij dens zijn bezoek de gelegenheid heeft te zien in welke mate de ver goeding aan ons land van de door de Duitsers gestolen goederen tot het economische herstel van ons land heeft bijgedragen. Woensdag avond werd hem door de minister van economische zaken een diner aangeboden. Donderdag bezocht hij Bij beschikking van de Minister van Justitie en de Staatssecretaris van Economische Zaken is inge steld een commissie welke tot taak zal hebben te onderzoeken: a. Of het gewenst is beroep mo gelijk te maken van handeling van organen van publiekrechtelijke be drijfsorganisaties en, zo ja, op wel ke wijze dit beroep dient te worden geregeld. b. Of het gewenst is, dat aan verordeningen van publiekrechtelij ke bedrijfsorganisaties straf- of tuchtrechtelijke sancties kunnen worden verbonden en, zo ja, hoe de opsporing en berechting van over tredingen, waaraan een tuchtrech telijke sanctie is verbonden, dient te worden geregeld. In deze commissie zijn o.m. be noemd: tot lid, tevens voorzitter, mr. W. C. L. van der Grinten, Staatssecretaris van Economische Zaken en tot secretaris mr. A. D. Belinfante, raadsadviseur bij het Ministerie van Justitie. Douane-controle thans te Visé Vrijdagmiddag is in den Haag in een notawisseling tussen mi nister Stikker en de Belgische ambassadeur, dé heer Graeffe, de overeenstemming tussen de be voegde Nederlandse en Belgische ministers vastgelegd, krachtens welke de douanebehandeling aan de Nederlands—Belgische grens op het traject MaastrichtVisé met ingang van 15 Mei a.s. te Visé zal worden geconcentreerd. Daling van de werkloosheid In de afgelopen maand daalde het aantal bij de Gewestelijke Ar- beidsbureaux ingeschreven man nelijke werklozen van 63.240 tot 57.524. Dit aantal kan worden ge splitst in 33.091 geheel werklozen (vorige maand 34.942), 862 wacht gelders (778) en 23.571 DUW-ar- beiders (27.520). Beteelde oppervlakte voor akkerbouwgewassen 's-GRAVENHAGE, 13 Mei. Blijkens het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek, wordt de met akker bouwgewassen beteelde opper vlakte in 1949 geraamd op 938.000 ha (uitgezonderd braakland, kunstweiden en vlas). Deze schat ting is gebaseerd op een steek proef, die ca 20.000 bedrijven en 37 pet. van het bouwland omvatte. In 1948 bedroeg de met akker bouwgewassen beteelde opper vlakte 939.000 ha. in Rotterdam de Droogdok Maat schappij en de Bataafse Petroleum Maatschappij. Vrijdag was hij de gast van de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. in IJmuiden. Mr. Whitham heeft alle bewonde ring voor hetgeen door het com missariaat-generaal voor de behar tiging van de Nederlandse econo mische belangen in Duitsland, werd gedaan. Als een bijzonderheid vermeldde hij, dat het vorige jaar 60% van alle restituties naar Nederland gegaan is. Van de 650.000 ton goederen in de Britse zóne, welke aan diverse landen zullen worden teruggegeven, zijn reeds 350.000 ton op de plaatsen van bestemming gekomen. Het bezoek aan de hoogovens had voor mr. Whitham een bijzondere bekoring. Hier werden door de Duitsers onder meer de middel zware en zware plaatwalserij ge roofd en naar de „Hermann Goe- ring Werke" overgebracht. Van deze „Hermann Goering Werke" werd 60.000 ton naar ons land terug gebracht. Wat de restitutie voor ons land betreft, van de gestolen goederen welke zich in de Britse zóne be vinden, zal de zaak waarschijnlijk over enige maanden geheel „rond" zijn. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen de navolgende verliezen in In donesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 4 April 1949: Sold. H. Vallinga uit Uit- g00St. Gesneuveld 20 April 1949: Huzaar le kl. D. Peters uit Hoorn. Gesneuveld 24 April 1949: Sold, le kl. G. C. Visser uit Rotterdam. Gesneuveld 26 April 1949: Korp. B. van Eek, uit Rot terdam. Gesneuveld 27 April 1949: Sold. A. J. van de Sande uit Sprundel (N.Br.). Gesneuveld 28 April 1949: Sold, le kl. L. M. Hoogen- kamp uit Rotterdam. Sold. A. Uytten Boogaart uit Amsterdam (0.). Gesneuveld 29 April 1949: Sold. J. Bakker uit Stads kanaal. Gesneuveld 1 Mei 1949: Sold. A. Hoos uit Leerdam. Gesneuveld 3 Mei 1949: Sold. J. E. Krémers uit Mill (N.Br.). Koninklijk Ned.-Ind. leger: Gesneuveld 24 April 1949: Amb. sergt. inf. C. P. Latu- riuw. Amb. sold. 2e kl. inf. B. J. A. Loppies. Gesneuveld 26 April 1949: Tim. sold. 2e kl. inf. Liat. Gesneuveld 27 April 1949: Man. korp. inf. F. R. Man- dagie. Gesneuveld 29 April 1949: Man. sold. 2e kl. inf. J. D. Mottoh. Jav. sold, le kl. inf. Soetidjo. Gesneuveld 30 April 1949: Amb. sold. 2e kl. inf. J. J. Paais. Amb. sold. 2e kl. inf. J. Ra- hangear. Sold 2e kl. inf. P. A. Philipp. ET WAS een alleszins verheugend feil dat door enkele fabrikanten in 1924 de B.K.I., dat is Bond voor Kunst in Industrie, werd opgericht. Maar, zoals zo dikwijls: men dempte de put toen het kalf de verdrinkingsdood al zeer nabij was. Met dit kalf bedoelen wij dan een gouden kalf: de schoonheid in de dingen des dagelijksen levens. Wanneer de Bond 75 jaar eerder was opgericht zou haar bestaan nu misschien even over bodig zijn als dat van eert denkbeeldige Bond voor Kwaliteit in Industrie. Waar nu eenmaal niet voorkomen werd moeten we althans blij zijn met een langzaam vorderende genezing zoals die blijkt uit de tentoonstelling van industrieproducten die wij zagen in het „Stedelijk" in Amsterdam. De publieke smaak is nu gl bijna honderd jaar lang grondig bedor ven; men is het mooie lelijk, in elk geval het lelijke mooi gaan vinden. Wie nog zocht naar iets moois was verplicht duur handwerk te kopen. Dat een fabrieksproduct niet mooi was werd langzamerhand als iets onvermijdelijks en vanzelfsprekends aanvaard. Van bepaalde zijde maakt men veel -reclame voor het schone oude handwerk en poogt men ook oude gebruiken weer nieuw leven in te blazen. Men bedenke echter dat de klok niet teruggezet kan worden en dat dit ook niet nodig is. De oplossing van het probleem ligt niet in het teruggaan naar oude tijden maar in de vernieuwing van het heden. Het is voor de doorsnee burger niét mogelijk duur handwerk te kopen, afgezien nog van de vraag of hij daar behoefte aan heeft. Men stelle zich de oplossing van het vraagstuk niet te ingewikkeld voor. Het is maar een kleine oor zaak geweest die het bederven van de publieke smaak tot gevolg •heeft gehad. Laat het aan een kun stenaar over een stoel, tafel, servies of vloerkleed te ontwerpen en men kan de markt overstromen met smaakvol huisraad en zo de waar dering voor het schone bevorderen. Van dit beginsel gingen de op richters van de B.K.I. uit en gelijk hadden ze. De fout schuilt eenvoudig in het begin. Het ontwerp wordt door de techniek vermenigvuldigd; beantwoordt dit eerste product aan de eisen der aesthetica dan is de zaak gezond. Meteen is dan een ander nijpend vraagstuk opgelost n.l. dat van de bestaansonzekerheid van kunstenaars. Voor alle onderda len van de fabricage van een be paald artikel gebruikt men mensen die hun vak verstaan alleen het ont werp wordt maar al te vaak over gelaten aan amateurs. Intussen meende de Bond voor Kunst in Industrie haar zilveren jubileum niet beter te kunnen ve ren dan door onder hetzelfde dak dat de werken van van Gogh, Sluy- ters. Cezanne, Maris, van Dongen en vele anderen overkoepelt stof zuigers, telefoontoestellen, kopjes en stoffen achter de vitrines te zet ten. En met een felicitatie aan het adres van de jubilerende Bond kan gezegd worden dat we er eigenlijk niets bijzonders zagen, dat wil zeg gen: veel wat er te zien was von den we eigenlijk heel gewoon. We hadden het meer gezien, soms in huiskamers, soms ook in gewone winkels, vaker of liever algemeen in kunsthandels. En toch is dit laat ste eigenlijk een veeg teken, het betekent dat men aesthetisch ver antwoorde voorwerpen nog teveel beschouwt als curiositeit en ze als zodanig te pronk zet in kunsthan dels. Gebruiksvoorwerpen horen daar echter niet thuis. Het schone verdient het normale verschijnsel te worden. Aldus dwalend op deze tentoon stelling kan men gaan redeneren dat de meest doelmatige vorm ook wel de meest schone zal zijn. Met dit principe komt men al een heel eind in de goede richting. In elk geval is de logische vorm de minst lelijke om de eenvoudige reden dat lelijkheid en logica nu eenmaal geen vogels zijn uit hetzelfde nest. Degenen die de natuur als bewijs aanhalen van doelmatigheid, ge paard met schoonheid vergeten ech ter één ding, n.l. dat de doelmatig heid niet alléén de schoonheid van de natuur uitmaakt. Er bestaat al tijd nog zoiets als de speelsheid van de natuur, overeenkomend met de fantasie van de kunstenaar. Het streven naar doelmatigheid als enig beginsel van de industriële vorm geving resulteert uiteindelijk in ge stroomlijnde bevrorenheden. Men zal heft juiste evenwicht moeten vinden tussen intellect enerzijds en gevoel en verbeelding anderzijds. De expositie geeft voorbeelden te zien van practisch alle producten die de Industrie op het gebied van gebruiksvoorwerpen voortbrengt. Ook andere Europese landen zijn vertegenwoordigd met -meubelen, aardewerk, boeken, speelgoed, elec- trische apparaten enz. Elk land met z'n specifieke stijl: de vlotte Fran se, de exquise Tsjechische (o.a. ty pografie), de deftige Engelse, de levendige Belgische en de verfijnde Zwitserse. Nederland toont er de zuiver gevormde apparaten van Philips, kristal van Leerdam, een fabriek die zeer bekwame ontwer pers in dienst heeft (A. D. Copier e.a.), aardewerk van atelier Zaal berg, letters ên boeken van de firma Enschede te Haarlem, wandtapijten en nog vele andere schone zaken, waard om deze tentoonstelling maar nog veel meer waard alle huizen van Nederland te sieren. G. Gl. '*i> Zwitserse meubels in het Stedelijk Museum In deze tijden van kentering kan men allerlei uiteenlopende opvat tingen beluisteren, wanneer het gaat over de mens en zijn bézit. Wan neer ik de communisten, die allen (ook de arbeiders) bezitloos willen maken en houden, uitzonder, dan kan men als de socialistische me ning horen verkondigen, dat In ieder geval de productiemiddelen aan de staat behoren te komen. On der de leuze van nationalisatie of socialisatie stellen zij in feite ont eigening voor, die de uitgebreide complexen van industrie en handel aan de „natie", d.i. aan niemand brengt. Daartegenover zien we de kapitalisten en liberalen, die hun bezit hun absolute eigendom wa nen, waarin zij noch staat, noch natie, noch arbeiders (ofschoon deelhebbers in hun bedrijf) willen laten delen in de vruchten van de eigendom. Tussen deze twee uitersten staat de katholieke opvatting. Het is een feit, dat de mens van nature streeft naar bezit. Dit is zó sterk, dat zelfs in de Sovjet-Unie, waar men uit beginsel reeds meer dan 25 jaar ge leden begon met de eigendom af te schaffen, opnieuw de eigendom zijn intrede heeft gedaan. Het kan ook niet anders! Maar behalve dat eigen dom voldoet aan een natuurlijke behoefte, is het ook een sociaal goed. Om het eenvoudig te zeggen: Wie zal over het algemeen de meeste zorg, ja een bijna liefde volle aandacht besteden aan zijn woning: iemand die huurder is of iemand die zijn eigendom bewoont? Welke 'arbeider zal de meeste le vensvreugde genieten, hij die een stuk grond als eigendom kan be werken. of hij die géén grond bezit of slechts grond huurt.' Nog een voudiger: besteedt de mens niet de meeste, ja échte zorg, aan de auto of fiets die zijn eigendom is? Men kan betogen, dat het geleende of gehuurde evenzeer de zorg behoeft die het eigene wordt gegeven; maar tot het eerste drijft ons de eerlijk heid en het fatsoen, tot het tweede onze natuur. Hetgeen practisch nog altijd een belangrijk verschil zal geven. De inaugurale rede van prof. Ol- dendorff van 11 Febr. 1.1. is in dit verband van groot gewicht. De „maatschappelijke tegenstellingen" zijn formeel vrijwel overbrugd; ar beiders en ondernemers werken vruchtbaar samen in de Stichting van de Arbeid, in de Stichting van de Landbouw, etc. En toch bestaat er nog een tegenstelling in sociale zin. Want het wonderlijke verschijn sel doet zich voor dat regelingen ten nutte van arbeiders, ook na uitvoe rige toelichting, in ongunstige zin door hen worden uitgelegd. Men is blijkbaar niet vatbaar voor een re delijke argumentatie, maar beziet de getroffen regelingen vanuit het .gevoel, vanuit het wereldbeeld, dat van de vroegere strijd is overgeble ven. Men zal aanstonds opmerken van hoe overwegend belang ook hierom de confessionele organisaties zijn geweest, die de klassenstrijd zo snel mogelijk ook in de practijk hebben trachten te vervangen door de solidariteitsgedachte. Hoe veel erger zouden de sociale ver houdingen niet zijn geweest op de dag van vandaag, indien de klasse- strijd-idee de sociale verhoudingen blijvend en volledig had beheerst. Het gevoel van „verongeiijKt" te zijn zou misschien tot een onher stelbare hoogte zijn gegroeid, waar van wij de ernstige gevolgen in andere landen kunnen waarnemen. Van overwegend belang is het daarom, dat thans het ogenblik komt, waarop de arbeiders via hun vertegenwoordigers een gelijkwaar dige positie zullen gaan krijgen. Worden de arbeiders tot deze nieuwe staat opgevoed, dan zijn daarvan voor henzelf en voor de maatschappij rijke vruchten te ver wachten. Juist in dit verband speelt het bezit een belangrijke rol: De mens wil iets het zijne noemen: wie bezitloos was totnutoe of bezitloos werd, beseft maar al te zeer wat hij mist. Van uitnemend belang is daarom het werk der Commissie- Cobbenhagen, die de bezitsspreiding in studie heeft genomen. Liberalen zijn reeds in het geweer gekomen en wel in de serie Verkenningen van het Comité ter bestudering van ordeningsvraagstukken. Zij ver werpen de gedachte aan bezitssprei ding,- omdat dit de bezitsrechten aantast en dus het „bezit" zelf. Zij verwachten een averechtse uitwer king van bezitsspreiding. Onze ver wachting is dit niet. Integendeel! Het kan een belangrijke bijdrage worden tot een werkelijke en du rende sociale vrede: het kan even eens belangrijk bijdragen tot de persoonlijkheidsvorming van wie tot heden bezitloos waren; het kan daardoor de revolutie overbocug en een vruchtbare evolutie mogelijk maken. Daardoor wordt het „bezit" juist gered, maar dan niet slechts ten gerieve van wie thans bezitters zijn. maar van allen, ook van de bezitlozen van vandaag! JOS. J. G. Het kan prikkelend werken, iemand te zien, die langzaam is en alles op zijn élf-en-der- tigst doet. Geen stap zal hij harder zetten, een zekere sloomheid en futloosheid ken merkt zijn gang. Voordat hij iets aanpakt, is er een uur voorbij, en dan nog gaat het even traag, juist altijd een slag tekort. Een dergelijke lang zaamheid is uiteraard niet het ideaal. Waar men wel lang zaam in moet zijn, is in het spreken, in de driftigheid vooral. Daar ivijst het Epistel morgen op. Een wijs man doet zich kennen door zijn, weinige maar bezadigde woorden. Hij wikt en weegt hetgeen hij zegt en spreekt zeker niet opge wonden en in toorn. Wie dat doet, is er gewoonlijk naast. Keer uw tong tweemaal om voordat u wat zegt. Ruim riiet alleen ruzie op, maar voorkom die! MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3