Nieuw Resolutie over hervatting diplomatieke betrekkingen met Spanje verworpen „Staakt het vuren" eerst na terugkeer te Djogja Bijzondere maatregelen. Treinbotsing bij Heerlen Het economisch Benelux-congres besprak sociale en maatschappelijke vraagstukken ten behoeve van het autoverkeer „Rijksgebouwendienst" reageert op demonstratie voor het flatgebouw EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Franco blijft het zwarte schaap Dinsdag 17 Mei 1949 45e Jaargang No. 11565 Zitting Verenigde Naties Om een hoge inzet Nederland onthield zich van stemming Slotzitting van het Comisco-congres UNCI meldt vorderingen bij besprekingen De werkloosheid Big-match in het Stadion De salarissen van de onderwijzers Grote materiële schade, geen persoonlijke ongevallen Soeng naar Frankrijk Bestemd voor overheidsdienst Offerblokkenlichter gearresteerd Eisler staat 24 Mei terecht Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per rrvnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief, per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VA/V HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, tel 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 FLUSHING MEADOWS, 16 Mei (Reuter).Maandagavond is in de algemene vergadering der V. N. een resolutie, welke Aan dringt op hervatting van de diplomatieke betrekking met Spanje, verworpen, doordat zij de vereiste meerderheid van twee derden niet verkreeg. De stemming was 26 tegen 15 en 16 onthou dingen. Bij de laatste categorie behoorde Nederland, de V. S., Engeland, België en Frankrijk. HET DEBAT over de jongste verklaring van de regering inzake Indonesië, zal zonder twijfel een discussie om een hoge inzet zijn. Twee punten van uitgang zullen het debat wel beheersen: de strek king van de verklaring die een nieuwe koers inluidt en het in de verklaring angstvallig verzwegen punt van het aangekondigde aftre den van de H.V.K., dr. Beel. De nieuwe koers zal langs een andere weg naar het doel leiden, meent de Regering. Anderen vre zen, dat ze verder van het doel a f wezen zal. Dr. Beel is het met de nieuwe koers niet eens. Hij heeft er geen vertrouwen in. Hij kan o.a. niet accoord gaan met de verklaring, dat in het republikeinse gebied geen nieuwe deelstaten meer zullen worden gevormd, terwijl hij, de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon dan toch, o.a. aan delen van Sumata toezeggingen voor de vor ming van nieuwe deelstaten heeft gedaan. Vermoedelijk heeft dr. Beel ook bezwaar tegen de w ij z 'waarop de terugkeer der republikeinse lei ders naar Djocja geregeld zal wor den. Daar worden, volgens de jong ste berichten, nieuwe ordeversto ringen gevreesd en meer dan 50.000 inwoners (o.a. mevrouw Sukarno en mevrouw Hattaü) hebben ver zocht, te mogen evacueren. De dienst van orde en veiligheid zou komen te staan onder leiding van de Sultan van Djocja, die een handlanger van de Republiek was vóór de militaire actie van 18 De cember en die begin £pril j.l. een formele opstand ontketende tegen de Nederlandse troepen. Deze man zal nu de orde en de veiligheid in het herstelde gebied handhaven, terwijl guerilla-benden, van meer dan gewone communistische inslag grotendeels, gereed staan, om Djoc ja binnen te trekken. Heeft men eerder al getracht, een republikeinse „gevoeligheid" te ontzien, door te spreken over de vorming der republiek van de Verenigde Staten van Indonesia, hetgeen in Indië veel overeenkomst vertoond met de „Republiek Indo nesia" van Sukarno, thans spreekt de regering in haar verklaring blijkbaar opzettelijk over de repu bliek als een te erkennen „staat", terwijl de opvatting totnogtoe was, dat de republiek, gelijk de andere, en „gelijkwaardig" met de anderen, een „deelstaat" zou zijn. Het ver schil duidt blijkbaar meer aan dan het verschil van een woord alléén! Mag men sommige berichten, sug gesties en veronderstellingen gelo ven, dan zouden vanwege de Rege ring pogingen worden aangewend, om dr. Beel te bewegen, zijn per luchtpost verzonden ontslag-aan vrage terug te nemen. Het onder houd, dat dr. van Roijen met dr. Beel gedurende het laatste week einde heeft gehad, kan daar op dui den Dr. van Roijen is zonder twij fel niet naar het buitenverblijf van dr. Beel gekomen, om over koetjes en kalfjes te praten. Het ontslag van de H.V.K. zou onze Regering in de gegeven om standigheden van dit ogenblik ze ker zeer ongelegen komen. Ook al, omdat het niet eenvoudig schijnt te zijn, voor hem een opvolger te vin den. Niemand steekt graag zijn han den in dit wespennest. Maar als de man, die dit, met grote opofferings gezindheid wel deed, niet op de steun van zijn regering kan reke nen, dan is het vanzelfsprekend, dat hij 'zijn moeilijke werk niet kan voortzetten. Tenslotte is er de binnenlands- politieke kant. De K.V.P.-fractie zit in een moeilijk parket. Enerzijds blijkt deze extra-parlementaire re gering een koers te volgen, die na mr Sassen een andere vertrouwens man van de K.V.P. tot heengaan schijnt te zullen nopen, anderzijds behoren tot degenen, die de ver antwoordelijkheid voor de nieuwe koers hebben aanvaard, enige mi nisters, die de K.V.P. zeer nastaan. De verantwoordelijkheid aanvaar den voor een politieke crisis kan men echter zo-maar niet. Wie dat doet moet ook de mogelijkheid tot een 'oplossing zien. En die is er niet, althans niet, zolang ook de VVD. en de C.H.U. de nieuwe In dische koers van het kabinet aan vaarden. En dan nog is het de vraag welke oplossing een opposi tie k'VP-VVD.-C.H.U.. met op de achtergrond de A.R. als lachende dCEne'einde.:jk -"'last not least - zijn er de belangen van onze ion- gens en mannen in Indonesië. ïlke kans, dat een politiek zou worden gevoerd die het nu bekende en reeds ingeluide aflossings-schema in gevaar zou brengen, zou onge wenste weerstanden in ons v oproepen. De partij, die aan deze zijde van het probleem meer De Britse minister van Staat, Hector McNeil, verklaarde in het debat over het regiem van Franco in de algemene vergadering als ant woord op de beschuldiging van Polen, dat Engeland en Amerika met de regering van generaal Fran co samenwerkten, vernomen te hebben dat Polen 500 oorlogsvlieg- tuigen en propellors aan de Spaan se regering leverde. McNeil ont kende nogmaals, dat Engeland Spanje motoren voor straalvlieg tuigen ^had geleverd. Hij kon zijn steun niet geven aan de Zuid-Ame rikaanse resolutie om leden-staten toe te staan weer hun ambassadeurs naar Spanje te sturen, daar dit de schijn zou kunnen wekken dat En geland het regiem van Franco goedkeurde. De Braziliaanse afgevaardigde betoogde, dat het verbod van de Assemblee, ambassadeurs naar Madrid te zenden, het regiem van Franco geenszins verzwakt had, maar wel schadelijk geweest was voor de landen, die zich eraan gehouden hadden. Katz Suchy van Polenkeerde zich fel tegen de indieners van de resolutie (Brazilië, Columbia, Peru en Bolivia) die hij „het onzalige viertal" noemde. Ray Atherton, de Amerikaanse gedelegeerde, ontkende, dat de V.S. een geheim verbon,, met gene raal Franco gesloten zquden heb ben. De Amerikaanse politiek ten opzichte van Spanje bleef onver anderd. De V.S. zouden zich ont houden van stemming over het Zd.- Amerikaanse voorstel en stemmen tegen alle paragrafen van de Pool se resolutie. De Sovjet-Russische afgevaardig de Panjoesjkin zeide, dat 't „Brits- Amerikaanse blok" de V.N. achter uit probeerde te trekken. De V.S. en Engeland steunden actief het regiem van Franco en het leger van Franco was in feite onderge schikt aan de militaire staf van de V.S. Een Poolse resolutie, welke aan dringt op een embargo op de uit voer van wapens naar Spanje en een verbod inzake overeenkomsten of verdragen met de regering van Franco werd eveneens verworpen met 4.0 tegen 6 stemmen bij zeven onthoudingen. Radioverslag Koninklijk bezoek aan Rotterdam Het radio-verslag over het be zoek van de Koningin en Prins Bernhard op 18 Mei a,s. (Op bouwdag) aan Rotterdam zal worden uitgezonden van 12.15 tot 12.30 uur over Hilversum 2 en van 20.05 tot 20.15 uur over Hilversum I (gezamenlijk pro gramma). De wereldomroep (PCJ) wijdt er een reportage aan in het pro gramma van 19 Mei. Op de laatste dag van het inter nationaal congres te Baarn, werd met voldoening vastgesteld, dat het idee van het Verenigd Europa vaste vorm heeft aangenomen. Er werd een resolutie aangenomen waarin de tragische situatie in Griekenland wordt geweten aan de Kominform en aan het regime dat thans door de reactie is ingesteld." Het congres nam een motie aan, waarvan de inhoud per telegram naar de Assemblee van de UNO werd verzonden. Hierin wordt het handhaven van het Franco-regime in Spanje een uitdaging genoemd aan de democratie en dientengevol ge een gevaar voor de vrede. Het voorstel om normale diplomatieke relaties met de regering in Madrid te herstellen, wordt betreurd. Tenslotte besloot het congres de Nennigroep van de Italiaanse so cialistische partij uit te sluiten vah het lidmaatschap van de Commis sie. BATAVIA, 16 Mei (Aneta). Een communique van de UNCI meldt ten aanzien van het werk van de sub-commissie voor de terugkeer naar Djogja o.m.: „Aanzienlijke vorderingen zijn gemaakt gedurende verschillende besprekingen in zake de proble men met betrekking tot de terug keer van de republikeinse rege ring. De besprekingen over aan gelegenheden van militaire veilig heid duren nog voort. Intussen is het eerste onderzoek naar de toestand op economisch en financieel gebied en naar de tech nische kwestie in verband met de openbare instellingen beëindigd. Thans zullen de partijen de wegen en middelen bespreken, waardoor op dit gebied voldaan kan worden aan de behoeften van de terugge keerde republikeinse regering. De informele besprekingen tussen de partijen in de tweede sub-com missie tot het bestuderen en advi seren van te nemen maatregelen ter uitvoering van het staken van de guerillastrijd en samenwerking bij het herstel van vrede en handhaving van van rust en orde, omvatten als voornaamste punten: 1. Na het herstel van de republi keinse regering te Djogja moet een Eind April j.l. waren er in Neder land, blijkens het C. B. S. in totaal 61.400 geregistreerde werklozen, in clusief wachtgelders en D.U.W.-ar- beiders. Eind Maart j.l. waren er 67.300 werklozen, tegen 41.700 eind April 1948, 48.800 eind April 1947 en 108.100 eind April 1946. In de maand April gingen 10.641 werkda gen door arbeidsgeschillen verloren en kwamen 13 geschillen voor. Waarbij gemiddeld 976 werknemers betrokken waren. In Maart gingen 26.529 arbeidsdagen verloren, in Februari p.l. 89.146 en in April 1948 8.900. dacht zou schenken dan totnogtoe blijkbaar geschiedde, zou met recht de naam van Volks partij mogen dragen. Moge dit belangrijke deel van de hoge inzet bij de Kamerde batten, die heden beginnen, bij het bepalen van de standpunten de rol spelen, die het toekomt! algemene order tot staken van het vuren worden afgekondigd. 2. Een regeien van „de wapenstil stand" voor de Residentie Djokja karta hangende het uitvaardigen van de algemene order tot het sta ken van het vuren. Beide partijen kwamen ook privé, informeel bijeen ter bespreking van dc kwestie van het ontwerpen ener gezamenlijke order tot het staken van het vuren, die gelijktijdig door beide partijen zo spoedig mogelijk na het herstel van de republikeinse regering te Djogja moet worden uitgevaardigd. „De huidige informele besprekin gen maken bevredigende voortgang in een hartelijke sfeer van samen werking", aldus het communique. Toen de lading van een 16-tons vrachtauto, die geheel uit chemicaliën bestond, in de Holland tunnel onder de Hudson Rivier explodeerde, bleef er niet veel van de wagen over. Ook twaalf andere vrachtwagens vielen ten prooi aan de snel om zich heen grijpende vlammen. Twintig brandweermannen werden door de in de tunnel hangende rook bevangen. Woensdagavond om zeven uur wordt in het Olympisch Stadion te Amsterdam een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een Engels- en het Bondselftal. Het Stadion is uitver kocht. Veel plaatsen gingen naar de provincie en de verkeerspolitie verwacht dan ook een enorm automobielverkeer van buiten. De regeling van dit verkeer geeft grote moeilijkheden, daar het hoog tepunt van het aanrijden precies samenvalt met het avondspitsuur. Alle auto's van de bezoekers zijn daarom voorzien van een wit pa pier op de voorruit met daarop een P (van parkeren), door de KNVB verstrekt. Het doorgaand verkeer uit de stad voor de richting Den Haag en Haarlem wordt geleid over de Overtoom en verder langs de Rijksweg Amsterdam-Den Haag c.q. langs de hoofdweg. Dat voor Amstelveen en Aalsmeer langs Cornelis Krusemanstraat of Wil lemsparkweg en verder langs het Stadion. Mocht er onverhoopt toch nog doorgaand verkeer voor de richtin gen Den Haag (incl. Schiphol) en Haarlem op de Amstelveenseweg terecht zijn gekomen, dan wordt dit via de Bosbaan geleid, auto's, die te Amstelveen en Aalsmeer thuis horen, moeten echter niet het „bos" ingestuurd worden. Zij krij gen daarom op de voorruit een A (van Amstelveen en Aalsmeer) op een Oranje papier, verstrekt door de politie te Nieuwer-Amstel en mogen dan recht door. Autobussen met bezoekers mogen niet verder dan Haarlemmermeer- buurt of Willemsparkweg komen, precies als /ij Holland-België in Maart j.l. Het normale autobus- verkeer (bus H en Maarse en Kroon) krijgt van 18.15 uur af zijn eindpunt op het parkeerterrein naast het Stadion. In de stad zullen op verschillen de punten borden worden aange bracht met aanwijzingen voor het doorgaand verkeer. DE „QNTKNIKKING" MAAKT WEINIG KANS In parlementaire kringen in Den Haag verluidt, dat het intrekken van de interpellatie-Roosjen over de „ontknikking" van de onderwij zerssalarissen niet de betekenis heeft van de mogelijkheid van her vatting van het overleg. Integen deel wordt hierin een aanwijzing gezien, dat deze zaak er minder gunstig voor staat. Gevreesd wordt dat de ontknikking er niet door zal komen Op de spoorlijn Heerlen-Schaas- berg heeft zich gisteravond vlak bij de overweg aan het station te Heerlen een ernstig treinongeluk voorgedaan, dat zeer zware mate riële schade, doch geen persoonlijke ongevallen tot gevolg had. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat een kolentrein, die uit Schaasberg kwam, op een hellend traject in de buurt van Heerlen CANTON WORDT ONTRUIMD HONGKONG, 16 Mei (Reuter). - De vroegere Chinese premier Soeng is heden per vliegtuig uit Hongkong naar Frankrijk vertrok ken. Dr. Soeng is een zwager van generaal Tsjang Kai Sjek en staat bekend als deskundige op finan cieel gebied. Hij verklaarde dat hij naar Parijs ging voor een me dische behandeling en zonder of ficiële opdracht. Naar aanleiding van een vraag over pogingen van de Chinese wetgevende Joean om leningen te verkrijgen, zeide Soeng, dat alle bezittingen in het buiten land van de Chinese regering en van Chinese particulieren niet meer waard waren dan in totaal vijftienhonderd millioen Ameri kaanse dollars. Soengs zuster, mevrouw Tsjang Kai Sjek, vertoeft nog steeds in Amerika. Ingevolge het nieuws van de te rugtrekking der regeringstroepen uit Hankou zijn de Chinese inwo ners van Canton, het grootste han delscentrum in Zuid-China, heden begonnen de stad te verlaten. De communistische troepen, die Sjanghai bedreigen, hebben heden aanzienlijke versterkingen bij Woe- soeng in de strijd geworpen, aldus is officieel door de Chinese rege ring meegedeeld. Het stop zetten der scheepvaart diensten op Sjanghai heeft tot ge volg gehad dat 400 Portugese on derdanen, die hun huizen en an dere bezittingen hebben verkocht, in de verwachting Woensdag a.s. met het Nederlandse s.s. „Tjiba- dak" naar de in de nabijheid van Hongkong gelegen Portugese- ko lonie Macao te kunnen vertrekken, in de belegerde stad zijn gestrand. Zoals reeds gemeld is er Zaterdagmiddag een demonstratie ge weest voor het flatgebouw aan de Kanaalkade te Den Haag, dat reeds 14 maanden leeg staat. Dit gebouw, biedt woonruimte voor 50 gezinnen. De demonstranten belegerden het pand en weiger den aanvankelijk zich terug te trekken. Na langdurige discussie met de politie die alles zeer gemoedelijk opnam vertrok ken de betogers, op voorwaarde dat zij een proces-verbaal kre gen. Hierin stemde de politie toe. De leider van het actie-comité ging op de bon. De Rijksgebouwendienst deelt in dit verband het volgende mede: Het flatgebouw werd achtereen volgens gebruikt als legerings ruimte voor Duitse, Canadese en Hollandse militairen, waardoor aan het gebouw beduidende scha de werd toegebracht. In de slotzitting van het derde economische Benelux-congres zijn de resoluties betreffende het vraagstuk der middenstands- politiek, betreffende de vrije uitwisseling van arbeidskrachten en betreffende de coördinatie van de industriële ontwikkeling zonder noemenswaardige discussies goedgekeurd. Het congres erkent de belangrijk heid van de middenstand in de so ciale structuur der drie landen van de Benelux. Aangezien bepaalde beroepen beïnvloed kunnen worden door moeilijkheden, voortspruitend uit de totstandkoming van een vrij verkeer in de economische unie, zullen de beroepsorganisaties der drie landen deze problemen moeten trachten op te lossen door regel matig overleg tussen de verschillen de bedrijfstakken. Gezien de verdragen betreffende de. arbeid, die bestaan tussen Bel gië en Nederland, België en Lu xemburg, alsmede Nederland en Luxemburg, spreekt het congres de wens uit. dat de vrije uitwisseling de* handarbeiders tussen de drie Janden zal worden toegestaan. De ze vrije uitwisseling moet tot ge volg hebben: De afschaffing der werkvergun ningen; de gelijkschakeling der re geling betreffende de lonen, sociale verzekeringen, werkloosheidsverze kering en belastingen en de vrije omwisselbaarheid der inkomsten uit lonen, alsmede uit spaargelden, vooropgezet dat de voorschriften en maatregelen betreffende de open bare orde in ieder drie landen worden gehandhaafd en toegepast blijven voor de onderdanen der drie landen. De Industriële ontwikkeling Een krachtige industrie, aldus de resolutie, is een belang van het gehele Benelux-gebied, onverschil lig waar deze industrie gevestigd is. Als sluitstuk op het onderlinge overleg worde voor het gehele Be neluxgebied gestreefd naar een uniforme wettelijke vestigingsrege ling in nauw overleg met het be drijfsleven zelve. In het algemeen bepale de taak der overheid zich bij dit vraagstuk tot het steunen en verwezenlijken van wensen en verlangens, die uit het bedrijfsleven naar voren komen en zij onthoude zich in het alge meen van ingrijpen in de coördina- I tie der industriële ontwikkeling. De voordelen van de vrije econo mie zijn duidelijk en de huidige ontwikkeling is in orvereenstem- ming met de algemene wens, deze vrije economie te herstellen. Niet temin rusten op de staat bepaalde verplichtingen, waaraan hij zich niet kan onttrekken, met name heeft hij tot taak de algemene voor waarden te scheppen, waaronder het particulier initiatief zich kan ontplooien. BUNKERBOUWER GEVANGEN GENOMEN Op het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam is Maandagmorgen de 43-jarige Amsterdammer Felix J van der Meijden jr. een voor malig bunkerbouwer, die boven dien werk had laten verrichten op vliegvelden ten behoeve van de Duitse weermacht en tot dus verre op vrije voeten was geble ven, ter terechtzitting gevangen genomen en in het Huis van Be waring opgesloten. Mr. A. H. van der Veen, advocaat-fiscaal, eiste in zijn requisitoir tegen deze ver dachte 4 jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangen neming. Dit laatste deel van de eis liet het hof onmiddellijk ten uitvoer leggen. De uitspraak op 30 Mei a.s. De omstandigheid dat de weder - oplevering als flatgebouw dien tengevolge aanmerkelijke uitga ven met zich zou brengen, was aanleiding dat werd overwogen of het gebouw niet blijvend dienst baar kon worden gemaakt voor huisvesting van rijksdiensten. Een aanleiding te meer om nier toe over te gaan was de noodzaak om voor de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer een nieuw kantoor gebouw te vinden. Deze dienst is nl. tot dusver ondergebracht in een fabriekscomplex, waarvan de eigenaresse de huur aan het Rijk heeft opgezegd. Om het gebouw geschikt te maken moeten daarin vrij ingrijpende voorzieningen worden aangebracht. Het werd niet verantwoord geacht aan deze voorzieningen belangrijke bedra gen te besteden voordat de zeker heid aanwezig was dat de eige naresse van het flatgebouw, de N.V. Maatschappij Van Stolkweg, bereid was het gebouw aan het Rijk te verkopen. De onderhande lingen daarover hebben zeer veel tijd gekost. Nadat op 21 April de eigenaresse definitief had toege zegd haar medewerking tot de verkoop te verlenen, werd op dracht gegeven met de voorzie ningen te beginnen. Met de werk zaamheden is sindsdien een aan vang gemaakt. De recherche van het district Amsterdam der Rijkspolitie, in sa menwerking met de Rijkspolitie te Weesp, is er in geslaagd de 33-ja rige Amsterdammer W. de Braban der. te arresteren. De B. wordt er van verdacht in talrijke protestan te, zowel als R.K. kerken de offer blokken te hebben gelicht. De B. had zijn slag geslagen in kerken in Uithoorn, Aalsmeer, Weesp, Hillegom, Naarden, Laren, Blaricum, Hilversum, Bloeipendaal, Diemen, Nederhorst den Berg, Heer Hugowaard, Wqrmerveer, Ilpendam, de Rijp, Jisp, Ouderkerk, Nieuw-Amstel, Noord-Scharwoude, Abcoude en Maarsen. door zijn remmen schoot. Op het zelfde ogenblik was bij bovenver melde overweg een losse locomo tief aan het rangeren. De op hol geslagen kolentrein reed met grote vaart in de richting van deze loco motief. De machinist van de trein kon nog met noodsignalen zijn col lega op de rangerende locomotief waarschuwen voor de botsing, die hij zag aankomen. De machinist en de stoker van deze locomotief brachten zich toen in veiligheid door van de machine te springen. Onmiddellijk daarna geschiedde de botsing. Ten gevolge van de hevge schok schoot de losse locomotief met grote snelheid over het em placement tot aan de andere kant van het station waar hij tot stil stand kwam. Ongeveer twintig wagons van de kolentrein waren door de botsing ontspoord en on der en boven elkaar geschoven. Een van de wagons schoot recht de lucht in tegen de bovenleiding van het electrische net aan, dat zwaar beschadigd werd. De loco motief van de kolentrein vloog eveneens uit de rails, maar kantel de niet. Doordat het electrische net be schadigd was, werd het treinver keer in de richtingen Maastricht en Sittard gestagneerd tot respec tievelijk Schin op Geul en Nut. De Limburgse tramwegmaatschappij legde dadelijk extra bussen in, die de reizigers naar genoemde plaat sen vervoerde, vanwaar zij per trein verder konden. De lijn Heerlen-Haanrade en het „millioenenlijntje" zijn op het ogenblik volkomen geblokkeerd door de ontspoorde wagons. NIEUWE REGELING VOOR EXPORT VAN POOTAARDAPPELEN I)EN HAAG, 17 Mei Binnen kort zal aan het bedrijfschap Zaai en Pootgoed een voorstel van de Stichting voor de Landbouw wor den gezonden inzake een regeling ten behoeve van de telers van pootaardappelen. Dit voorstel heeft ten doel bij een overschot aan pootaardappe len de prijs op een redelijk peil te stabiliseren, een zeker inkomen aan de telers te garanderen en bo vendien een zekere deviezenop- brengst voor ons land te bewerk stelligen. Men heeft het plan op gevat het pootgoed via een geza menlijke verkoopcentrale onder bepaalde voorwaarden aan de handel ter beschikking te stellen. Details van dit plan worden op het ogenblik uitgewerkt. Op het Ministerie van Buiten landse Zaken te Parijs hebben voorbereidende besprekingen plaats tussen afgevaardigden van de Westelijke leden der Grote Vier". De Britse afgevaardigde, de on der-minister van Buitenlandse Zaken, Sir Ivone Kirkpatrick (links) schijnt het goed te kunnen vinden met de Ameri kaanse afgevaardigde, Philip Jessup. Gerhard Eisler, de 52-jarige Duitse communist, die als versteke ling op het Pools schip „Batory" uit de V.S. vluchtte en Zaterdag aan boord van het schip te Sout hampton werd gearresteerd, zal op 24 Mei te Londen terecht staan voor dc rechtbank van Bow Street. De rechtbank van Bow Street is de enige instantie, die uitleverings kwesties kan behandelen. De Poolse regering heeft Maan dagavond laat de Britse ambassa deur te Warschau een protestnota overhandigd, waarin de arrestatie van Eisler scherp wordt veroor deeld en de hoop wordt uitgespro ken, dat de Britse regering Eisler asyl zal verlenen. Ook wordt ge noegdoening voor Eisler, die „on der bescherming stond van de Poolse vlag, bestraffing van de „schuldigen" en genoegdoening voor „het onrecht aan de Poolse vlag" geëist.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1