't Oude Hof-kwestie weer op het tapijt Comn In politieke sfeer gebracht Actie Pater Piet Wesseling BEHANG? DE VERFPOT r J Grote hoeveelheden oorlogstuig ingeleverd 't „Boemeltje" werd opgeruimd Verk v< Bestuurscrisis in V. V. V. Dit is leven Natuurlijk Busdiensten Purmerend-Amsterdam Vrije prijzen voor rijwielen De haringvloot vaart uit Tol- opheffing der staking geadviseerd Volksfro onafhan PAC, 2 Dinsdag 17 Mei 1949 V (Van onze redacteur). De „Oude Hof-kwestie, die in het begin van dit jaar zo urgent leek het was de burgemeester zelf, die in de Raadsvergadering zei, dat er haast bij was en die ogenschijnlijk in het vergeetboek geraakte is thans weer opnieuw in het brandpunt der belangstel- aanleiding mocht zijn op zijn he ling gekomen door de vergadering sluit ter°g- te kome*. van„it de welke een politieke partij de V.V.D. meende te moeten beleg gen met het doel te komen tot oprichting van 'n Comité voor de inzameling van gelden, als bij drage van particuliere zijde voor aankoop van 't „Oude Hof" com plex door de gemeente. dat de zaak van het Oude Hof aller minst gediend is door deze in de politieke sfeer te brengen, zoals door de V.V.D.-actie is geschied. Nadat de vergadering bij zitten en opstaan te kennen had gege ven, althans naar de mening van de voorzitter dat zij het oppor tuun achtte de actie ter hand te nemen, stelde de voorzitter voor 'n klein comité te benoemen ter voor bereiding van 'n algemeen comité. Van V.V.H.B.-zijde werd de hoop uitgesproken, dat de uiteenzetting van de voorzitter over het misver stand voor de V.V.V.-voorzitter Deze vergadering, welke gister avond in De- Rustende Jager werd gehouden, was door 'n 50-tal be langstellenden bezocht, het be stuur van de V.V.D.-afd. Bergen, dat aan de bestuurstafel zat, in begrepen. Hoewel ons blad niet, zoals de Alkm. Crt. was uitgeno digd, waren wij toch aanwezig. De voorzitter, de heer Van Rees Vellinga, die de vergadering uit stekend leidde, begon met het ge rucht tegen te sproken, dat het initiatief van de V.V.H.B. was uit gegaan; hij gaf uitdrukking aan zijn spijt, dat de voorzitter van V.V.V. (de heer J. Roggeveen) op grond van dit gerucht zijn functie nad neergelegd. Niet de V.V.H.B. aldus spr. doch wij zijn, wat men zou kunnen noemen de „offi cial", die de aftrap doet; zulks met de opzet om ons, straks als 'n comité gevormd is, terug te trek ken. Voorts wil spr. de indruk weg nemen, dat bij het V.V.D.-bestuur andere bedoelingen voorzitten dan het behoud van het Natuurschoon; ten bewijze daarvan zal het be stuur zich terugtrekken, als straks hot comité gevormd is. Wij hebben ons laten leiden, al dus spr. door de gedachte, dat de kwestie waar het om gaat. 'n kwes tie van geld is en dit tijdstip vlak voor het seizoen is het ge schikte, om de actie in te zetten. Een beroep op de overheid zal des te meer succes hebben, als inwo ners en gasten van Bergen de eer ste steen zullen bijdragen. Bezwaren Het woord was hierna aan de vergadering. De heer Fonstijn miste V.V.V., z.i. de aangewezen organisatie voor deze actie, omdat zij boven de par tijen staat en vraagt, of V.V.V. soms niet aanwezig is. omdat zij zich gepasseerd voelt. De heer Beyneveld is bezorgd over dit initiatief, waarvan hij tweedracht verwacht, terwijl één dracht geboden is. Spr. neemt aan, dat de initiatiefnemers niet de be doeling hebben om er politieke munt uit te slaan: toch hebben zii de zaak gebracht in een sfeer, waar deze niet gebracht kan worden, zonder dat grote schpde wordt toe gebracht aan de zaak waar het om gaat. In de Raad bleken alle par tijen vóór de zaak te zijn, doch hierdoor ontstaat het gevaar, dat er afstand tussen de partijen komt. In 't V.V.V. Bestuur is al twee dracht, want niet alleen de Voor zitter, 'ook de vice-Voorzitter (Taets van Amerongen) heeft bedenkt. Deze bestuurscrisis is op het aller ongelukkigst ogenblik gekomen. De ..aftrap" is allang door V.V.V. gegeven, die een geldinzameling heeft aangekondigd, wanneer zij dit opportuun zou achten. Spr. vraagt of V.V.V. is uitgenodigd en zo ja, hoe zij reageerde. De Voorzitter meent, dat het de zelfde indruk gewekt had,, als niet de V.V.D.. doch enkele personen dit initiatief genomen hadden. Spr. is voorts van mening, dat V.V.V. de aftrap nog niet gedaan heeft, doch zich daartoe slechts bereid verklaard heeft. Wij willen echter aldus spr. de aftrap gaarne overlaten aan 'n ander. Daar de kwestie, waar 't om gaat reeds aanleiding was tot veel misver stand. hebben wij aldus spr. uit vrees voor nieuwe complicaties, geen contact opgenomen met andere organisaties. V.V.V. is echter wel uitgenodigd, doch heeft daar geen gevolg aan gegeven; op de eerste plaats om het vermeende feit. ge noemd in het betreurenswaardig artikel in de Alkm. Crt. en voorts, omdat zij de indruk had, dat er een politiek tintje aan zat. De heer Bevneveld meent alsnog, dat V.V.V. tot dusver niet in ge breke is gebleven; zij heeft ge_- wacht. omdat het gemeentebestuur het moment nog niet aangebroken acht voor 'n geldinzameling. Op verzoek van de heer Beyne veld doet de Voorzitter daarop voorlezing van het antwoord van V.V.V. op de uitnodiging, waarin het bestuur van V.V.V. herinnert aan zijn rekest van 10 Jan. en aan de motie van 18 Febr. aan de Raad. waarmee het V.V.V.-bestuur. naar zijn mening, het door de V.V.D. be oogde initiatief reeds lang genomen heeft. In overleg met het gemeente bestuur is de geldinzameling uit gesteld tot bet tijdstip, waarop zulks opportuun is; waarop n.l. be kend zal zijn óf en hoeveel gelden van particuliere zijde nodig zijn.1 Tenslotte meent het V.V.V.-bestuur, vergadering werd aangedrongen op contact met V.V.V. Nadat de heren Ponstijn. Beyneveld en Otten des gevraagd geweigerd hadden in het kleine comité zitting te nemen, werden hierin benoemd verklaard Mevr. Diesfeldt en de heren van Rees Vellinga, Peetoom, B. Min en Keesman. De voorzitter sloot hierna de ver gadering. Standpunt van V.V.V. De Secretaris van V.V.V. Mr. Zei ler deelde ons n.a.v. de door V.V.V. ontvangen uitnodiging voor deze vergadering het volgende mede: Het V.V.V.-bestuur droeg geen kennis van de actie door „een poli tieke partij" ingezet; met uitzonde ring echter van het bestuurslid, de heer Taets van Amerongen, die daarvan zijn medebestuursleden echter niet op de hoogte heeft ge steld. (omdat hij zich daartoe ge bonden achtte als bestuurslid van de V.V.D. Red. N.H.D.i. Een en ander, aldus Mr. Zeiler heeft ertoe geleid, dat de heer Taets van Amerongen Donderdag als bestuurslid van V.V.V. is afge treden. Terzelfder tijd heeft ook de heer Roggeveen (voorz.) zijn func tie als bestuurslid neergelegd, daar bij als zijn mening te kennen ge vende, dat in een bestuur, waarin niet over en weer de volste open hartigheid tussen dé leden bestaat, geen vruchtbaar werk mogelijk is. De nog in functie gebleven be stuursleden stellen er prijs op te verklaren, dat zij het standpunt van de heer Roggeveen in alle op zichten delen en dat zij ernstig overwegen, om uit solidariteit met deze hun functie eveneens neer te leggen. Na de binnenkort te houden bestuursvergadering zal een nadere mededeling volgen. Van de zijde van het bestuur van de V.V.D. deelde men ons nog mede, dat men tot deze actie besloot, om dat men meende, dat het V.V.V.- bestuur niet juist handelt door te wachten, tot het gemeentebestuur de tijd gekomen acht de actie voor 'n geldinzameling te beginnen. (Wy komen dezer dagen op een en ander terug. Red. N.H.D.). ALKMAAR. Gisteravond kwamen in café Beemster te Alk maar een stel jonge mensen bijeen, om plannen te maken in verband met de grote meeting van de Actie Pater Piet Wesseling, die op Zondag 29 Mei te Utrecht zal worden gehouden. Hugo BoysWinkel I HEERHUGOWAARD. Ja, de oogst was niet groot deze week. Het eerste elftal van Hugo-Boys speelde tegen Winkel I een vriend schappelijke wedstrijd, en alhoewel Winkel geen beste partij gaf, slaag de het er toch in een 21 overwin ning te boeken. Toen Hugo-Boys 'n kwartier voor het einde de spurt er eens in zette, werd het pas span nend; Toch was het te laat en de gasten namen de punten mee naai winkel! Het tweede speelde uit tegen LSVV en ook zij konden het niet tot een overwinning brengen. De eindstand was 31 in hét voordeel van de Langedijkers. Het derde speelde, evenals de ju nioren Lhuis en beide elftallen ver loren. Het derde net op z'n kant af, de junioren dik. Als dat zo door gaat jongens, dan wordt het in de a.s. competitie modderen. Ook jonge mannen en jonge vrouwen uit Alkmaar en omgeving. In de vergadering van gisteravond werd de tocht naar Utrecht geor ganiseerd. De deelnemers kunnen met bussen naar Utrecht. Het toe gangsbewijs kost f 0.50 en de reis kosten bedragen f 3.50. Toegangs kaarten en reisbiljetcn zijn ver krijgbaar bij mej. A. Vredenburg, Doelenstraat 6. Alkmaar, tel. 2406, cn bij Jac. Bakkum, Landstraat 71 Alkmaar. Dit geldt niet voor deel nemers uit Limmen en Oudorp. wel voor deelnemers uit andere buitem gemeenten. De .jonge mensen uit Limmen kunnen zich vervoegen bij mej. A. Mm, Duseldorperwe.g 36, Limmen cn E. Valkering, Visweg 29. Lim men. De Oudorpers vervoegen zich bij N. Mul Jr., Herenweg A 51, Oudorp. In -Alkmaar moeten de kaarten worden afgehaald vóór Vrijdagavond 20 Mei. Jongeren, goedwillenden, idealis ten, op naar Utrecht! Daar, in de Jaarbeurshallen, zal de geestdrift van de Katholieke jongeren worden opgestuwd. De idealen van pater Wesseling pak ken elk goedwillend jongmens. Zij slaan de geestdrift los van de élite der jeugd. In Utrecht zullen be halve pater Wesseling, ook pator De Greeve en Hans Vélu spreken. Zij zullen blinddoeken afrukken en ramen opensmijten; het overtollige LAAT hoek van de Hofstraat 60 cent per rol FUSIE INCASSOBANK— AMSTERDAMSE BANK ALKMAAR, De fusie tussen de Incasso-Bank en de Amster damse Bank, waartoe door de hoofddirecties andei-half jaar gele den reeds was besloten, is nu ook voor de Alkmaarse filialen een feit geworden. In het geheel vernieuwde en gemoderniseerde gebouw van do Amsterdamse Bank aan de Voor- dam, waar vanaf September van het vorig jaar de aannemer Prins, o.l.v. architect Beekman het ver ouderde interieur grondig werd veranderd, heeft de Incasso-Bank een onderkomen gevonden, zodat het publiek thans voor beide bank instellingen in het ruime gebouw aan de Voordam terecht kan. De verbouwing, die plaats moest vinden terwijl het bankbedrijf voortgang vond, heeft tot resul taat gehad, dat het oude gebouw een geheel nieuw aanzien heeft gekregen, zo, dat men het bijna niet meer herkent. Een ruime, lichte hal met vele loketten biedt gelegenheid tot het afdoen van al lerlei bankzaken, een speciale ef fecten-afdeling is ingericht om rustig, desgewenst in aparte boxen, coupons te knippen, voorts zijn er spreekkamers en een vergader zaal, kortom, de outillage van dit gebouw voldoet alleszins aan de eisen, die men tegenwoordig aan een goed bankbedrijf kan stellen. De gefusieerde bedrijven, die eigen lijk een belangengemeenschap vor men met behoud van ieders zelf standigheid. worden bestuurd door een drietal directeuren, de heren mr. F. A. Josephus Jitta, J. C. Reinders en H. Huibers, die hun eigen personeelsstaf hebben mede genomen. De samenwerking in de ze vorm zal zeker voor de beide bankinstellingen vrucht dragen. KAJOTTERS-NIEUWS ALKMAAR.. Woensdagavond belegt de KAJ haar jaarlijkse bij eenkomst. Op het programma staat de behandeling van de methodiek. Verder wordt de buitendag van 22 Mei besproken, die in de omgeving van Alkmaar gehouden zal worden en niet het minst de grote actie, die op 28 Mei over het hele land dooi de KAJ wordt ontketend voor onze militairen overzee. moet naar buiten, het licht naar binnen! Dit kan slagen, dit moet slagen, als allen meewerken. Wie van de jeugd heeft de moed, om 't geld, dat hij of zij aan een voetbalwedstrijd en een bioscoopje besteedt, nu eens ten goede te la ten komen aan een zo ideëel doel als de actie Pater Piet Wesseling beoogt? Zeker, dit vereist een mo rele moed, maar richt de actie zich niet juist tot de besten van de jeugd? Jonge mannen en jonge vrouwen uit heel Nederland zullen Zondag 29 Mei in duizendtallen sa menstromen in Utrecht. ZWITSERS BEZOEK AAN ONS LAND ALKMAAR. Met drie extra K.L.M.-vliegtuigen is Maandag morgen een gezelschap van ruim 100 Zwitserse radiohandelaren op Welschap bij Eindhoven aangeko men. Deze gasten van Philips zul len tijdens een vijfdaags verblijf een reis door ons land maken. Een bezoek zal o.a. worden gebracht, aan Arnhem, Giethoorn, A1 k maar, Amsterdam, de Bollen steek en Scheveningen. Tevens zullen zij bij Philips kennis ne- men van de nieuwste ontwikkelin gen op radio-gebied. K.J.M.V.-nieuws ALKMAAR. „De Publiek Rechtelijke Bedrijfsorganisatie" is het onderwerp waarover a.s. Woensdagavond voor ons jonge zakenmiddenstanders wordt gespro ken. Enkele leden, die onlangs de PB O-cursus hebben gevolgd, zullen aan de hand van deze spreken. Ook enige zeer belangrijke me dedelingen noodzaken ons deze avond zonder uitzondering bij te wonen. Dus Woensdagavond ontmoeten wij elkaar in Paviljoen Kinheim. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Mar- gherita J. M„ d. v. G. A. J. Vader en J. J. Nelissen; Alida A. M„ d. v. K. I. Hornyak en A. C. Schaaf. Gehuwd: Jacobus H. de Groot en Sietske A. J. Boermans; Gus- taaf P. Schouten en Geertruida J. Steenhuis. Overleden: Hendrik L. F. Roe- sink, oud 58 jaar, gehuwd met G. Pijl. INGEKOMEN PERSONEN (Over April) ALKMAAR. J. C. M. Uilen broek, zonder, R.K., van Rotter dam naar Koningsstraat 2a; T. Kramer, huishoudster, geen, en zoon van Grootegast naar Jan van Galenstraar 14; P. J. Schipper, slagersknecht, R.K., van Ursem naar Spoorstraat 54; M. F. Schei- berg, dienstbode, R.K., van Wor- mervcer naar Kennemerstraatweg 135; C. A. Verhoeve, R.K. priester van Porto Rico U.S.A. naar Breed- straat 9; C. van Holten, 1.1. ver pleegster, geen, van Zutphen naar ONZE AGENDA Schola Publica; 7 uur: Excur sie Grote Kerk. Atelier Kanisstraat 1: Ten toonstelling „Doorwerken" 25 uur. Bioscopen: A.B.T.: Misleide Jeugd, 14 jaar. Harmo nie: Night and Day, 18 jr. (Voorbehouden). Nachtdienst Apotheken: Mw. Wed. Wanna, Mient 11. Nachtdienst Texi's: Nassau- garage Nassauplein telef. 3545. RESTAURANT KOEKE- BIER: 8 uur R.K. Midden standsavond. Wilhelminalaan 11; G. S. Kuiper, zonder, H.A.Z., van Heiloo naar v. d. Lijnstraat 46; Wed. C. J. J. Planje-Weimer, zonder, N.H., van Chicago U.S.A. naar Stationsweg 184; J. J. Leyenaar, chef pakzaal choc.fabriek, N.H., van Haarlem naar Noorderkade 18; C. v. d. Slik- ke, assist, rijksbel. en gezin, geen, van Schoorl naar Frans Halsstr. 21; P. C. van Overmeeren-Stam, zonder, en dochter, R.K., van Schoorl naar Frans Halsstraat 21; A. R. E. v. d. Bosch, tandarts en gezin, N.H., van Amsterdam naar Kennemerstraatweg 31; A. Postma 1.1. verpleegster, Ger. K. van Hoo- geveen naar Wilhelminalaan 11; J. P. Buis, onderwijzer, en gezin, geen, van A'dam naar E. de Witte straat 10; C. Laan, zonder, en echt- gen. R.K., van Blokker naar Nas- sauplein II; A. Stam, belasting ambt., Ev.L., en gezin, van Scher- merhorn, naar P. A. de Lange- plein; A. H. Alewijk, 1.1. verpleeg ster, N.H., van Heemstede naar Wilhelminalaan 11; A. M. A. Gil lessen, dienstbode, R.K., van Am- setrdam naar Breedstraat 9; Ch. H. Kingma, cand, notaris, geen, van Den Helder naar Helderseweg 29; N. B. Blom, huisknecht, R.K., van Castricum naar Forestusstraat 15; C. A. Burggraaf, zonder, geen van Zaandam naar Oudegracht 192; R. A. Snel c. ingenieur, geen, van Delft naar Blekerskade 10: J. T. C. Pels-d'Hondt( R.K., van Bel gië naar Wolf pad 15a; A. van Schalkwijk-Mak, R.K., van Ob- dam naar Frans Halsstraat 44; S. Visser, kapper, N.H., van Norg naar Nieuwstraat 28a. VERTROKKEN PERSONEN 'Over Mei) ALKMAAR. E. A. Mooy, re- ligieuse, R.K., van v. Everdingen- straat 18 naar Delft; C. J. Res, R.K. religieuse, van v. Everdin- genstraat 18 naar Rotterdam; J. Schinkel, tabaksbewerker, geen, van Pinksterbloemstraat 16 naar Heiloo; C. L. Boots, religieuse, R.K., van Emmastraat 12 naar Delft; Th. K. Hollie, zendeling, Hdld, van Jan v. Scorelkade 71 naar Den Haag; L. N. Berger, veehouder, R.K., van Heiloërdijk 20 naar H.H. Waard; J. C. Venne- ker, R.K., van Laat 90 naar Koe dijk; R. Feenstra-Rozema, geen, van Popelmanslaan 18 naar Den Haag; A. Klinkhamer-Rozema, geen, en kinderen, van Popel manslaan 18 naar Den Haag; T. G. •Snip-Jongbloed, geen, van Stuart- slraat 53 naar Zijpe; N. Grin, dienstbode, Chr. Ger., van Kenne- merpark 30 naar Warmenhuizen C. Posch, veehouder, N.H., van Westerweg 167 naar Westwoud; T. Tesselaar-Berkhout, R.K. van Scharloo 17a naar Den Haag; wed. A. Renooij-Bol, N.H., van Krela- gestraat 1 naar Schagen; C. C. W. Bonnet, groentenexporteur, D.G., van Kennemerstraatweg 11 naar Bergen (N.H.); P. A. Reek-Mies sen, geen van J. van Scorelkade 74 naar Heiioo; C. G. Diender, be diende manuf.handel, R.K., van Stationsweg 39b naar Enschede; E. Smit, dienstbode, R.K., van Lv- ceumstraat 32 naar Graft; C. de Boer, dienstbode, R.K., van v. Everdingenstraat 18 naar Den Hel der; J. F. Hemels, 1.1. kok, R.K., van Lindegracht 21a naar Epe; J. N. J. Eiselin, zonder, R.K., van Laat 194 naar Amsterdam; D. Re geling, boekhouder griffie arr. rechtbank, D.G., en echtgen., van Lyceumstraat 44 naar Heiloo; A. G. Hoedjes-Godijn, R.K., van Ken- nemerstraalweg 12 naar Bergen (N.H.). Verloren WARMENHUIZEN. Portemon- naie met bus nbbonnement en een vulpen. Inlichtingen bij de politie. Burgerlijke Stand 'SCHOORL. Geboren: Cathrien, dochter van P. Vriesman en van H. Beetsma, Hendrik A., zoon v. A. J. Reinstra en van T. Bos, Jo- han, zoon van A. Schenk en van E. H. A. Daalhof. Overleden: P. Knijnsberg, oud 84 jaar, gehuwd met J. Polman. WATERSCHAPSNIEUWS BEEMSTER. Het bestuur van het Waterschap de Beemster moet nieuwe candidaten aanwijzen voor de 'verkiezing van Heemraad K. Zijp Hzn. die aan de beurt van af treden is .Deze aanwijzing zal in de e.k. vergadering plaats hebben. In het'gehele jaar 1948 is de Alk maarse politie zeer actief geweest ten opzichte van vuurwapenen, munitie en explosieven, die zich nog in de gemeente bevinden en die afkomstig zijn uit de bezet tingstijd. O.a. per openbare last geving, werd de ingezetenen ver plicht, dergelijke, voorwerpen in de maand Juni in te leveren of kennis te geven van het voorhan den hebben van ontplofbare stof fen. Ook werd in 1948 een z.g. schoolactie ondernomen. Door be middeling van de hoofden der la gere scholen werd aan elke leer ling een formulier meegegeven, ter invulling door de ouders. Als ge volg van de activiteit van de poli tie, werden in 1948 door Alkmaarse ingezetenen aan het bureau van politie gedeponeerd: 298 stengun- patronen, 40 mitrailleurpatronen, een houder met mitraiiteurpatro- nen, 27 pistoolpatronen, 321 geweer patronen, een blikken bus met ge weerpatronen. 3 granaten voor luchtdoelgeschut. 1 granaat, 4 handgranaten, 50 sein-(licht)patro- nen. 1 mortiergranaat, 2 revolvers, 1 stengun, 1 staaf springstof, 1 trommel met mortiergranaten, 16 z.g. booby-traps, 1 geweer, 1 vlieg tuigmitrailleur en ettelijke onder delen van vuurwapenen, granaten, enz. Bovendien werd kennis gegeven van het vinden van: 24 handgrana ten in een sloot langs de Helderse weg,. 2 landmijnen bij graafwerk aan de Sportlaan, een projectiel van onbekende aard in het water langs het Ropjeskuil, 1 luchtdoelgranaat in een sloot bij de Andoornstraat en 1 rookgranaat in een tuin aan de Blekerslaan. Er bleek dus nogal wat van dit gevaarlijke spul in de gemeente aanwezig te zijn, en misschien is er nóg wel het een en ander. Het kan best zijn dat er, in de schoonmaak tijd, hier en daar nog vuurwapenen of onderdelen te voorschijn zijn ge komen, waarvan men het bestaan vergeten was. Als dat bij u zo is, bewaart u dit gevaarlijke tuig dan niet en probeert u ook niet, het zelf te vernietigen, maar geeft u er even kennis van aan het politie bureau. U kunt er ongelukken door voorkomen. PURMEREND. Het boemel tje is verdwenen. De Naco-bus brengt nu de Noord-Hollanders veilig en wel naar de hoofdstad. In de nacht van Zaterdag op Zon dag reed de laatste tram, om 6.05 ging Zondagmorgen de eerste Na- co-dienst in Purmcrend van start. En het zal wel gaan met deze ver andering, al is er, zeer begrijpelijk overigens, door autoriteiten en particulieren veel gedaan om de electrische tram-verbinding te be houden. Dat laatste bleek ook voor al nog Zaterdag j.l. aan autoritei ten, pers en andere genodigden toen de Naco een proefrit hield van Purmerend naar de eind-hal- te Amsterdam-Noord (Tolhuis plein) en de Bergmann-dienst als voor de oorlog weer de eerste Na- co-passagiers naar het Damrak voer. Bij de proefrit, welige zoals terecht verwacht werd, voorspoe dig verliep, is nog even de nage dachtenis van het trammetje her dacht, al bleek er overigens geen enkel wantrouwen aan de Naco- onderneming. Daar was o.a. aller eerst ir. J. J. Jörissen, directeur van de NZH Vervoer Mij. die half weg het traject Purmerend-Am sterdam, bij „de Splitsing", als het ware het vervoer nu overdroeg aan de Naco. Ir. Jörissen deed dit met vertrouwen, want de Naco, onder de eminente leiding van de heer Jac. Kistenmaker, weet te voldoen aan de rechtmatige eisen van het publiek. Daar was vervolgens ook de burgemeester van Purmerend, die mede namens zijn Waterlandse collega's de Naco met groot ver trouwen verwelkomde, doch stel lig de gedachte van talloze Water landers vertolkte als hij het heen gaan van de electrische tram als een verlies beschouwde. Hierbij dacht Purmerend's burgervader stellig aan het massa-vervoer dat de. Dinsdag eist van deze busver binding voor de Marktstad. Doch we moeten de stromingen van de tijd niet tegenhouden, al dus ir. Heijtink, inspecteur van het Rijksvervoerwezen. Er mag dan in Waterland meer weerstand tegen de verkeerswijziging merkbaar zijn geweest dan elders, wij moeten toch ook de voordelen van de ver andering niet onderschatten. In verband hiermede mag een rijtijd bekorting van 10 minuten zeker als winstpunt worden genoteerd. SPORTDAG „DUINRANDERS" SCHOORL. Zondag waa het voor de R.K.V.V. „De Duinranders" een grote dag., die uitstekend ge slaagd mag heten. De dag werd be- gonnen met een Algemene H. Com munie van de leden, waarna een gezamenlijk ontbijt volgde in het Verenigingsgebouw, waarbij be halve de leden ook de Z.E. Heer Pastoor Drost en het bestuur aan zat. Om kwart over elf zegende pastoor Drost de kleedkamers en het terrein in, waarvoor grote be langstelling bestond. Hierna nam het sportfestijn een aanvang, met een wedstrijd tussen Duinranders A en Vios A, om een medaille, beschikbaar gesteld door de heer A. Delis. Pastoor Drost verrichtte de aftrap, een Arie Re- kelbast waardig (als je begrijp wat ik bedoel) natuurlijk in de richting van het Vios-doel. De beide ploegen waren aan elkaar gewaagd en het einde kwam met een stand 00. Na tweemaal vijf minuten ver lenging, was hier nog geen veran dering in gekomen, zodat men, om dat de medaille toch toegekend moest worden, besloot beide par tijen vijf penalty's te laten nemen, wat tot gevolg had, dat Duinrajr ders A tenslotte won met 42 en zodoende het eerste e»e-metaal in de wacht sleepte. Direct daarna had een wedstrijd plaats tussen Duinranders 1 en Berdos 3. In een pittig gespeeld partijtje voetbal, waaruit bleek dat de Duinranders wel degelijk win nen aan techniek, kwam ook hier de sterkste uit de bus. Duinranders won deze wedstrijd met 31. De verdediging van de Duinranders is zeer goed. De halflinie evenals de voorhoede plaatst over het alge meen nog te onzuiver, terwijl en kele spelers in de voorhoede bo vendien het spel te kort houden en het te vaak alleen willen proberen. Intussen, de lauwertak van „De Hanze" was verdiend en werd met een toepasselijk woord van de voor zitter van de Middenstandsvereni- ging, de heer J. Beukers, overhan digd. Tenslotte had als klap op de vuur- peil een wedstrijd plaats om een beker, beschikbaar gesteld door de Duinranders. tussen Berdos 1 en Zeevogels 1. Na enige korte plicht plegingen, waarbij de voorzitter van de Duinranders, de heer N. Kaandorp, de gelukwensen van deze zusterverenigingen in ont vangst had te nemen en in de bloe metjes werd gezet, volgde een vlot gespeelde wedstrijd, welke tot het einde de spanning er in hield. In de eerste helft was er een Berdos-over- wicht, in de twe,ede helft waren de Zeevogels het meest in de aan val. die keeper Brakenhoff in staat stelde enkele mooie safes te ver richten. Het einde kwam met een 10 overwinning voor Berdos. Felle brand HEERHUGOWAARD. Zondag j.l. omstreeks drie uur ontstond er brand in een hooiklamp. Het was een korte doch felle brand, die ernstige gevolgen had kunnen heb ben. Achter het huis van de heer G. Veldman aan de Hasselaarsweg, alhier ontstond door tot nu toe on bekende oorzaak, brand in eon flinke hooiklamp. De plaatselijke brandweer was spoedig aanwezig en bestreed eventuele uitbreiding van de brand. Ook de burgemees ter was op de plaats des onheils aanwezig. Door de gunstige windrichting werden de belendende percelen niet aangetast. K.A.B. Bedevaart naar Heiloo HEERHUGOWAARD. A.s. Zon dag 22 Mei neemt ook de afdeling Heerhugowaard van de KAB deel aan de bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nopd te Heiloo. Vanaf H.hugowaard wordt per fiets vertrokken om 8.15 uur. Van af H.H.waard-Zuid om 8.30 uur en vanaf H.H.waard Kruis eveneens 8.30 uur. Men krijgt op de verschillende punten aansluiting met elkaar, zo dat er dan gezamenlijk naar Heiloo wordt gegaan. Het bestuur hoopt dat vele KAB-ers zullen meegaan. Het Boemeltje is verdwenen. De Naco neemt dé dienst weer op. En het zal wel weer gaan. Elk hall uur een of zo nodig meerdere auto bussen naar en van de Hoofdstad en op de spitsuren op elk kwar tier. Toen voor de oorlog tram en bus concurrenten waren kozen ve len de railweg. Wie dan echter de busdienst nam kwam evengoed en vaak vlugger in Amsterdam. Inmiddels is er grote winst voor passagiers uit verschillende Noor delijker richtingen ais Alkmaar (via de Rijp), Hoorn, de Wierin- germeer, enz. die nu niet meer in Purmerend behoeven over te stap pen om naar Amsterdam te ko men. CONSULT ATIEBUREAUX TIJDELIJK GESLOTEN HEERHUGOWAARD. Vanaf 15 Juni 1949 zullen de zuigelingen en kleuters consultatiebureaux ge sloten zijn. R.K.V.V. Vitesse 27 jaar CASTRICUM. Zondag her dacht onze plaatselijke sportver eniging Vitease haar 27-jari'g be staan. Ter gelegenheid hiervan werd ter intentie harer medewer kers om 6,45 een H. Mis opgedra gen waarna een gemeenschappelijk ontbijt bij Roosendaal volgde. In de loop van de middag werden voor alle elftallen wedstrijden georgani seerd. Candidaten voor de gemeenteraad CASTRICUM. Candidaten voor de gemeenteraad: KVP: 1: N. Veldt, 2. P. de Vries, 3. J. W. Kaandorp, 4. H. Twisk, 5. Th. Berlee, 6. J. v. d. Meij, 7. Mw. VerhoefDefourny, 8. Nic. Stie- mer, 9. E. de Graaf. P.v.d.A.: 1. G. Meijer, 2. G. Ja cobs Wentink, 3. W. Beumer, 4. A. Jonker, 5. D. J. Nijhof, 6. D. A. v. d. Horst. ARCH: 1. S. Belgrave, 2. J. Bas- tiaans, 3. H. Vermeulen, 4. L. Ny- meijer. Castricums Belang: 1. A. H. J. Beijersbergen van Henegouwen, 2. J. J. Bollen, 3. J. M, Verweij Gode- froid, 4. dr. H. J. v. Nieveit. VVD: 1. G. Bakker, 2. G. L. Grij pen, 3. P. v. d. Woude. CPN: Geen lijst. Bavo-nieuws URSEM. Op 't gemeentelijk sportterrein speelde ons 1ste een vriendschappelijke matóh tegen Oosthuizen. Net als in iedere wed strijd waar niets op 't spel staat, was ook hier van spannende mo menten niets te bespeuren, 't Werd een genoeglijk onderonsje en de uitslag ook, 22. Het 2e toog naar Oosthuizen en hier was de uitslag 20 in 't voordeel van de thuis club. Ons piepjonge junioren-elftal moest in SVW haar meerdere er kennen en boog 't hoofd met 5—0. De b-adspiranten kregen om 5 uur nog bezoek van Reiger Boys A en hier werd 't 4—1 voor de gasten. Slechte dag jongens. Zondag 22 Mei, 1 uur. Bravo-jun. SVW-jun. We komen met 't vol ledige junioren-elftal uit. Zondag. Voor 't eerste vermoedelijk een Gouden Kruis-match. Kijk dus goed naar de raambiljetten. Burgerlijke Stand EGMOND. AAN ZEE. Geboren: Johanna Maria, dochter van Jacob Tuinman en Cath. Corver; Gerar- dus Hendrikus, zoon van L. Sloot en Joh. Peters; Kniertje, dochter van Jan de Graaff en A. de Groot; Jan Lucas, zoon van Ger. Sander en Hilligje Folmer; Brigitte Jean- nette Marianne, dochter van J. J, Blok en Cath. Voorthuysen; Agina Cornelia, dochter van P. Eib. Jac Hoppener en E. Wijker; Pieter, zoon van P. de Jong en A. Geerligs. Ondertrouwd: Dirk van Oostende (Amsterdam) en Hendrika Jacoba Jobje Groen; Leendert Blok en Grada Jonker (Alkmaar), Getrouwd: Jacob Groen en Jansje Stam. Overleden: Maarten Zwart, 57 jr. Levenloos aangegeven kind van Fokke Vellema en Cl. J. de Vries. Ingekomen personen: Wilhelmina Roeleveld, Stationsstr. 31, uit Den Haag; Aafje de Vries, W'ilhelmina- straat 132, uit Purmerend; Marga- retha M. Hopman, Van Speijkstraat 17, uit Egmondbinnen; Tini Stede houder, Juiianastraat 82, uit Leeu warden; Maartje Wijker, Voorstr. 65, uit Castricum; Adriaan C. J. Bijl, Voorstraat 33, uit Rotterdam; Hendrik Hardloper, Voorstraat 33, uit Amsterdam; Jan Zwart en ge zin, Voorstraat lb, uit Heiloo; Christina J. van de Veen, Juiiana straat 82, uit Apeldoorn; Bernardus J. Wijnands, Voorstraat 33, uit Am sterdam; Engelina Stam, Voorstraat 65, uit Castricum; Trijntje Wijben- ga, Juiianastraat 28, uit Dantuma- deel; Helena J. Verboom, Juiiana straat 67, uit Baarn; Aafje Nieien, Voorstraat 65, uit Assendelft; Jan netje Deroger, Juiianastraat 82, uit Leiden; Maria G. Vleerbos, Prins Hendrikstraat 25, uit Hoeven; Ma rijke, de Groot, Juiianastraat 67, uit Ruinen; Gerbrigje D. Stallinga, Juiianastraat 82, uit Oostdongera- deel; Fenna E. Medema, Julianastr. 82, uit Delfzijl; Johanna G. Palsen- berg, Juiianastraat 67, uit Ruinen; Christoffel J. Stikvoort, Pieter Schotsmanstraat 47, met gezin, uit Amsterdam; Pieternelle A. Potter, Boulevard 20, uit Den Haag; Aldert Groen en gezin, 4e Oosterbérg 3, uit Alkmaar. Vertrokken: Tjibkje de Vries, naar Alkmaar! Jan Stam, naar Katwijk; Cornelia G. Wijker naar Beverwijk; Hendrika J. Andèrssen, naar Amsterdam; Anna van Rensch naar Nümegen; Elisabeth Troost, naar Amsterdam; Cornelia A. v. d. Gaag, naar Amsterdam; Teunis Broek, naar Beemster; Leendert Zwart en gezin, naar Zandvoort; Pietronelle van der Vlugt, naar Oostvoorne; Job v. d. Pol, naar Doorn; Tona P. van der Gaast, naar Oostvoorne; Louise D. M. Mooij- man, naar Heel; Wilhelmina J van Zundert, naar Roermond; Tjitske Mmnebo, naar Amsterdam; Nelly van Leeuwen, naar Oostvoorne. Sydney Clark komt naar Nederland Op initiatief van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer zal de bekende Amerikaanse schrij ver van reisboeken, Sydney Clark, binnenkort een bezoek van 5 a 6 weken aan ons land brengen'. Het voornaamste doel van' mr. Clark's reis is zich op de hoogte te stellen van de accommodatie welke de Nederlandse Horecabedrijven WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. NOG ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Zwakke tot matige wind, hoofdza kelijk tussen zuid en zuidwest. Iets lagere temperaturen dan van daag. Met ingang van 24 Mei 1949 zul len de prijzen voor in het binnen land vervaardigde toeridi wielen worden vrijgelaten. Ten einde er evenwel ten over vloede van verzekerd te zijn, dat het publiek te allen tijde in staat zou zijn zich 'n eenvoudig' en goed rijwiel tegen een redelijke prijs aan te schaffen, werd met de fabrikan ten de afspraak gemaakt, dat zij steeds bij voorrang, uiterlijk binnen veertien dagen na bestel ling, indien niet voorradig rij wielen in voorgeschreven standaard uitvoering via .de normale handel zullen leveren tegen de navolgende publieksprijzen: f 107.50 zwart ge lakt herenrijwiel; f 110.zwart ge lakt damesrijwiel; f 117.50 vernik keld herenrijwiel; f 120.vernik keld damesrijwiel. BEROEP OP NEDERLANDSE CONSUMENT Bjj de aanvang van het nieuwe haringseizoen, heeft de directeur van het bedrijfschap voor visserij producten, drs. D. J. van Dijk in een Maandagavond gehouden ra diopraatje, de grote betekenis ge schetst, welke het "haringvisserij- bedrijf zowel voor binnenland als voor export, voor ons land heeft. Het haringvisserijbedrijf heeft vooral in de jaren na de oorlog een belangrijke vooruitgang te zien gegeven, hetgeen, duidelijk tot uiting komt in de productie van 1948 welke in tegenstelling met de jaren 1930—1938 (170.000 ton) 243.000 ton bedroeg. Hierbij had de aanvoer van gezouten en verse haring wel een belangrijk aandeel. Het visserijbedrijf kan zich met de buitenlandse afname alleen niet tevreden stellen. Het heeft hierbij tevens de krachtige steun van de Nederlandse consument nodig. Het haringverbruik in ons land is in de na-oorlogse jaren gestegen, doch dit verbruik zal, wil het ha ringvisserijbedrijf lonend zijn, ge handhaafd dienen te blijven. In de loop van het seizoen zullen ca. 200 stoom- en motorloggers aan de haringvisserij deelnemen en daarnaast nog een aantal trawl- vissersvaartuigen. DE MOEILIJKHEDEN IN HET STUCADOORSBEDRIJF. Zaterdag j.l. kwamen delegaties van sthcadoorsleden van de alge mene Nederlandse Bouwarbeiders- bond te Utrecht in een landelijke vakgroepvergadering bijeen, ter bespreking van de huidige stand van zaken. Geconstateerd werd, dat de als gevolg van het optreden der pa troonsbonden uitgebroken stakin gen de actie van de samenwerken de arbeidersbonden doorkruisen. Zij belemmeren de toepassing van de door deze bonden bereikte ver beteringen in de officiële lonen en tarieven. De stakingen moeten derhalve als strijdig met het ar beidersbelang worden gekwalifi ceerd. Het pa-ool is uitgegeven, het werk onmiddellijk te hervatten en de actie der samenwerkende arbei dersbonden, ter verbetering van de officiële lonen en andere arbeids voorwaarden, te ondersteunen. Ex-Luitenant" Staatspolitie krijgt 9 jaar De voormalige luitenant van de Staatspolitie J. J. Vos, die Oude- Tonge en Karlingen tot stand plaats heeft gehad en die zich schuldig heeft gemaakt aan tal van arrestaties en verraad, is door de Dordrechtse Kamer van het Bijzonder gerechtshof veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf met aftrek en ontneming van alle rechten. De eis was vijftien jaar. THOMAS DEWEY IN ONS LAND Thomas Dewey, gouverneur van de staat New York pn gewezen can- - didaat voor het presidentschap van de Ver. staten, die op het ogenblik een vacantiereis door een aantal Europese landen maakt, wordt hedenmiddag in ons land verwacht. Hij zal per vliegtuig uit Londen naar Amsterdam vertrekken. Na aankomst aldaar begeeft hij zich naar 's Gravenhage. Hier zal de ambassadeur der Ver. Staten, dr. Herman B. Baruch, hem een diner aanbieden,, waarvoor ook verschei dene Nederlandse autoriteiten zijn uitgenodigd. Vrijdagmorgen zal Thomas (Dewey naar België ver trekken. GEEN AMERIKAANSE LENING AAN SPANJE? NEW YORK, 17 Mei (Reuter). Volgens een bericht van de „New York Herald Tribune" uit Wash ington heeft de Amerikaanse ex- port-importbank het Spaanse ver zoek om een lening van de hand gewezen. Het blad schrijft; „Andres Mo reno, president van de „Banco Hispano-Americano" en speciale financiële afgezant van generaal Franco, is gisteren met lege han den uit Washington vertrokken, nadat de export-importbank ziin verzoek om leningen tot een to taalbedrag van 1.275.900.000 dollar beleefd had afgewezen. thans aan Amerikaanse toeristen kunnen bieden, teneinde in een niei/W boek zo op eigen ervaring berustende, „up to date" mogelijke inlichtingen te kunnen verstrekken over de hotels, het eten en de „ser vice" hier te lande. r er-) te BOEDAPEST, opnieuw verki drie en een ha hef momenf ge ten. De reger waarop als eer lijk is, de uitsl er de voorkeu bekend te ma want de uitsla verrassing op. Bij de eerste gaarse verkiezinf vember 1945 v behaalden de een grote meerc het land op dit Rode Leger beze derspartij (eomm den slechts 17 p men. De Agrarisi „Kleine Boeren" verkreeg de absi Tengevolge van filtratiemanoeuvri het Sovjet-Russi wisten de commi ter te maken var van de coalitie-ri verkiezingen geve deze manoeuvres Minister van de partij, Ferenc Na ballingschap trok pen aan een op houding. Zijn opvolger a de ministerraad nyes, die tot de de partij der K hoorde. Dinnyes verkiezingen van Voor de tweede de zeer verhoogd munisten, behaalc munistische en ze sche meerderheid De communistisch slechts 22.26 pCt. De communisten ries van Binnenla vgn Justitie beh toen over tot de regeringspartijen ve verwijdering v partijen, de re partij van Pfeiffer succes behaald ha zingen en waarva eveneens in ball begeven, de Ch sche Partij van I Liga der Christen mevr. Margriet Van de andere ka socialistische en partijen zich „vrijv COLLEGE LOPEf BETA „Het moet maa met dat college betalen, hele zittir er aan wijden", ai dsmse politierecht dagmorgen een t: overtredingen krt Zes studenten was niet verschi tot 50 gulden of tot 10 gulden en piële boetes van deeld. WOENSDAG HILVER NCRV; 7.00 Nieuws 7.45 Woord voor de en weerrapporten; het werk; 9.00 Oc jonge zieken; 9. 9.35 Symph. morg 10.30 Morgendienst tal; 11.30 Hildebr 12.00 Gram.; 12.15 Rotterdam; 12.30 land- en tuinbouw; sica"; 13.00 Nieuws Blij"; 13.45 Gram.; aan de wand; 15.00 Kamerorkest; 16.00 Voor meisjes en jon vijf Zapakara's; 17 zending; 18.00 Neder corpsen; 18.30 R.V.U 19.15 "Regeringsuitz tueel geluid; 19.45 Nieuws; 20.05 Opb terdam; Cyclus ben 20.50 „Voor Nee: Zwarte Woud"; 21. lecta; 21,35 Cyclus uit de 18e eeuw; liederen; 22.45 Av 23.00 Nieuws; 23. Sluiting en. Wilhelmi HILVEE VARA: 7.00 Nieuws gymn.; 7.30 Gram,; 8.15 Gram.; 8.50 Voor 9.00 Gram.muz.; VPI ker; 10.05 Morgenwi. 10.20 Onze keuken stofzuiger zwijgt; 12.00 The Rambl.; gen voor land- en Voor het platteland: 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole Orkest; portretten; 14.15 Jeu Voor de kleuters; 15 ren en dingen in d< De Regenboog; 16. jes; 16.15 Het stor 16.45 Vragen staat lando en zijn Tango 17.40 Piano-duo; 18 VARA-varia; 18.2( 18.30 Regeringsuitz telijke problemen; VPRO: 19.30 Voor Jeugdkroniek; 19.45 VARA: 20.00 Nieuv lands Bonds elfta (profs), reportage Emmenes; 21.00 Op Kwartet; 22.15 zaal; 22.25 Ned. In de tijm der poë 23.15 Bruce Lowe muziek (gram.pl.).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2