Communisten in Hongarije consolideren hunposities Duizenden willen Djogja voorgoed verlaten Amersfoortse beulen Berg en Kotalla in hoger beroep Verkiezingsuitslag zal geen verrassing opleveren Hef Engelse B-team RADIO Voor 700.000 ongeregistreerde effecten verkocht Waar komt de Gouden Koets? DETECTIVE tegen wil en dank ijzen voor zielen ringvloot rt uit effing der jeadviseerd Volksfront van de onafhankelijkheid tegen 't Bondselfta Vrees voor republikeinse represailles Zei U iets Geraffineerde practijken Middelburg heeft de primeur Drift Gunstige cijfers RWACHTINC door het K.N.M.I. dig van Dinsdag- nsdagavond. KELE BUIEN bewolking met op itsen enkele buien, tige wind, hoofdza- uid en zuidwest, peraturen dan van- an 24 Mei 1949 zul- voor in het birincn- gde toerrliwielen ten. evenwel ten over- zekerd te zijn, dat aUen tijde in staat eenvoudig' en goed i redelijke prijs aan "d met de fabrikan- gemaakt, dat zij rang, uiterlijk i dagen na bestel- :t voorradig rij- ischreven standaard- de normale handel .egen de navolgende f 107.50 zwart ge- 1; f 110.zwart ge el; f 117.50 vernik- iel; 120.vernik- el. NEDERLANDSE SUMENT ng van het nieuwe leeft de directeur schap voor visserij- D. J. van Dijk in ond gehouden ra- grote betekenis ge- het 'haringvisserij oor binnenland als or ons land heeft. sserijbedrijf heeft en na de oorlog een ruitgang te zien een, duidelijk tot de productie van tegenstelling met de 38 (170.000 ton) roeg. Hierbij had gezouten en verse belangrijk aandeel, ijf kan zich met de name alleen niet i. Het heeft hierbij htige steun van de isument nodig. :bruik in ons land ogse jaren gestegen, ik zal, wil het ha- if lonend zijn, ge- ;n te blijven, het seizoen zullen :n motorloggers aan ij deelnemen en een aantal trawl- ■ILIJKHEDEN IADOORSBEDRIJF. twamcn delegaties eden van de alge- idse Bouwarbeiders- t in een landelijke iring bijeen, ter de huidige stand werd, dat de als optreden der pa- uitgebroken stakin- n de samenwerken- ïden doorkruisen, de toepassing van onden bereikte ver- e officiële lonen en stakingen moeten rijdig met het ar- rarden gekwalifi- uitgegeven, het ijk te hervatten en nenwerkende arbei- verbetering van de en andere arbeids- ondersteunen. li Staatspolitie !t 9 jaar e luitenant van de J. Vos, die Oude- lingen tot stand had en die zich gemaakt aan tal en verraad, is door Kamer van het htshof veroordeeld r gevangenisstraf intneming van alle was vijftien jaar. EWEY IN ONS \ND 7, gouverneur van rk gn gewezen can- presidentschap van lie op het ogenblik door een aantal en maakt, wordt ons land verwacht, gtuig uit Londen vertrekken. Na begeeft hij zich «ge. Hier zal de Ver. Staten, dr. ch, hem een diner voor ook verschei- e autoriteiten zijn /rijdagmorgen zal naar België ver- ERIKAANSE AN SPANJE? 17 Mei (Reuter), •icht van de „New •ibune" uit Wash- Amerikaanse ex- t het Spaanse ver- ning van de hand ■ijft: „Andres Mo- van de „Banco ano" en speciale :ant van generaal ren met lege han- igton vertrokken, t-importbank zijn ingen tot een to- 1.275.900.000 dollar ewezen. irikaanse toeristen teneinde in een p eigen ervaring to date" mogelijke unnen verstrekken et eten en de „ser- de. BOEDAPEST, (K.N.P.) Zondag 15 Mei zijn in Hongarije opnieuw verkiezingen gehouden en wel voor de derde maal in drie en een half jaar. De communisten hebben nu voor het eerst het moment gekomen geacht, elke oppositie volkomen uit te slui ten. De regeringspartijen hebben een eenheidslijst ingediend, waarop als eerste prijkt Mathias Rakosi. Hoewel het dus moge lijk is, de uitslagen onmiddellijk bekend te maken, geeft Rakosi er de voorkeur aan, de officiële uitslag eerst drie dagen later bekend te maken. Niet dat iemand nieuwsgierig daarnaar is, want de uitslag is reeds bepaald en levert voor niemand nog een verrassing op- Bij de eerste na-oorlogse Hon gaarse verkiezingen, die op 4 No vember 1945 werden gehouden, behaalden de anti-communisten een grote meerderheid, ofschoon het land op dit tijdstip door het Rode Leger bezet was. De Arbei derspartij (communisten), behaal den slechts 17 pCt. van de stem men. De Agrarische Partij, die der „Kleine Boeren", van haar kant, verkreeg de absolute meerderheid. Tengevolge van aanhoudende in filtratiemanoeuvres, gesteund door het Sovjet-Russische opperbevel, wisten de communisten zich mees ter te maken van de sleutelposities van de coalitie-regering, na deze verkiezingen gevormd. Het is na deze manoeuvres, dat de Eerste' Minister van de Kleine Boeren partij. Ferenc Nagy, vrijwillig in ballingschap trok om te ontsnap pen aan een op handen zijnde aarl- houding. Zijn opvolger aan het hoofd van de ministerraad was Layos Din- nves, die tot de linkervleugel van de partij der Kleine Boeren be hoorde. Dinnyes organiseerde de verkiezingen van 31 Augustus 1947. Voor de tweede maal, en ondanks de zeer verhoogde druk der com munisten. behaalde een anti-com munistische en zelfs anti-marxisti sche meerderheid de overwinning. De communistische partij verkreeg slechts 22.26 pCt. der stemmen. De communisten, die de ministe ries van Binnenlandse Zaken en vgn Justitie beheersten, gingen toen over tot de zuivering van de regeringspartijen en de progressie ve verwijdering van alle oppositie partijen. de rechts-socialistische partij van Pfeiffer, die een groot succes behaald had bij de verkie zingen en waarvan het hoofd zich eveneens in ballingschap moest begeven, de Christen-Democrati sche Partij van Barankovics, de Liga der Christen Vrouwen van mevr. Margriet Schlachta. enz. Van de andere kant versmolten de socialistische en communistische partijen zich „vrijwillig" in de loop COLLECE LOPEN ZONDER TE BETALEN „Het moet maar eens uit zijn met dat college lopen zonder te betalen, hele zittingen moeten wij er aan wijden", aldus de Amster damse politierechter, die Maan dagmorgen een tiental van deze overtredingen kreeg te berechten. Zes studenten het merendeel was niet verschenen werden tot 50 gulden of 10 dagen, twee tot 10 gulden en twee tot princi piële boetes van 50 cent veroor deeld. van de vorige winter, daarna slo ten de „Kleine Boeren" en het Na tionaal Boerenfront, de Onafhan kelijke Democratische Partij en de Radikale Partij, alle partijen, deel uitmakende van de regeringscoali tie, er zich bij aan. Het is dit „Volksfront van de Onafhankelijkheid" dat op 15 Mei een eenheidslijst indient. 60 pCt. van de mandaten worden aan de communisten toegekend, 18 pCt. aan de Kleine Boeren en 12 pCt. aan hef. Nationaal Boerenfront. De overige aan de kleine fracties van de huidige parlementaire meerderheid. Men verwacht algemeen, dat na deze verkiezingen de leider van de Communistische Pairtij, Mathias Rakosi, zich van de macht zal meester maken. Tot nog toe heeft hij steeds geweigerd dit te doen en Feestelijk aanzien van Schiphol Op Schiphol heerste gisteren 'n koortsachtige spanning. Werklie den, schilders en bloemisten leg den de laatste hand aan de afwer king en voltooiing van het sta tionsgebouw „Buitenland", dat vandaag door de minister van ver keer en waterstaat officieel in ge "bruik zal worden gesteld. Schiphol maakte zich gereed om de 1100 gasten, die aanwezig zul' len zijn bij de opening, naar beho ren te ontvangen. VIJF A-SPELERS OPGESTELD Voor de wedstrijd tegen het Ne derlandse Bondselital, welke Woensdag 18 Mei in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt ge speeld, is het Engelse B.-elftal naar het A.N.P. veyneemt als volgt sa mengesteld: Doel: Ditchburn (Tottenham Hots pur); achter: Jones (Liverpool) en Westwoord (Manchester City) midden: Harrison (Leicester City) Leuty (Derby County), aanvoer der) en Cockburn (Manchester Uni ted); voor: Parsons (Westham Uni ted), Gibson (Aston Villa), Bent- ley (Chelsea). Rowley (Manches) ter United) en Langton (Preston North End) Men kan hier moeilijk van een B.-elftal spreken, daar niet minder dan vijf spelers van dit elftal Ditch burn, Cockburn. Bentley, Rowley en Langton, deel uitmaakten van toen Layos Dinnyes, die te lauw j het A-team,' dat Vrijdag j.l. te bevonden werd, zijn ontslag geno men had, keurden de communis ten goed, dat een andere „gezuiver de" van de Kleine Boeren Partij, Istvan Dobi. hem aan het hoofd van het Kabinet van Boedapest zou vervangen. Stockholm met 31 door de Zwe den werd verslagen. Van het B-elftal. dat Zondag 15 Mei met 40 van Finland won, ziin slechts vier spelers, nl. Westwood. Harrison. Leuty en Parsons ge handhaafd PROGRAMMA WOENSDAG 18 MEI HILVERSUM II, 415 M. NCRV: 7.00 Nieuwsber.; 7.1 Gram 7.45 Woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Muziek bij het werk; 9.00 Ochtendbezoek bij j°„n/e zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Symph. morgenconcert (gr); 10.30 Morgendienst; 1L00 Zangreci tal; 11.30 Hildebrand Miniaturen; -2.U0 Gram.; 12.15 Opbouwdag te Rotterdam; 12.30 Mededelingen land- en tuinbouw; 12.33 „Alma Mu- sica"; 13.00 Nieuws; 13.15 ,Vrij en Blij 13.45 Gram,; 14.40 Spiegeltje aan de wand; 15.00 Pianc#iuet; 15.15 Kamerorkest; 16.00 Gram.; 16.15 Voor meisjes en jongens; 17.30 De vijf Zapakara s; 17.45 Regeringsuit zending; 18.00 Nederlandse koren en corpsen; 18.30 R.V.U.; 19 00 Nieuws' 19.15 Ttegeringsuitz.; 19.30 Het ac tueel geluid; 19.45 Engelse les; 20 00 Nieuws; 20.05 Opbouwdag te Rot terdam; Cyclus beroemde concerten; 20.50 „Voor Neerl. hout naar 't Zwarte Woud"; 21.10 Ensemble Se lecta; 21.35 Cyclus Ned. vioolmuz. uit de 18e eeuw; 22.15 Geestelijke liederen; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I. 301 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Óchtend- gymn.; 7.30 Gram,; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram,; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.muz.; VPRO: 10.00 Spre ker; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Onze keuken; 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 Gram.muz.; 12.00 The Rambl.; 12.30 Mededelin gen voor land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Kalender; 13.20 Metropole Orkest; 14.00 Gesproken portretten; 14.15 Jeugdconeert; 15.00 Voor de kleuters; 15.15 Mensen, die ren en dingen in de muziek; 15,30 De Regenboog; 16.00 De Roodborst jes; 16,15 Het stond in de krant; 16.45 Vragen staat vrij; 17.15 Ma- lando en zijn Tango Rumba Orkest; 17.40 Piano-duo; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-varia; 18.20 Zang (gram.); 18.30 Regeringsuitz.; 19.00 Gemeen telijke problemen; 19.15 Sonate; VPRO: 19.30 Voor de jeugd; 19.40 Jeugdkroniek; 19.45 Voor de jeugd; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Neder lands Bonds elftalEngeland B (profs), renortage door ir. A. van Emmenes; 21.00 Opera-concert; 21.50 Kwartet; 22.15 Flitsen Ridder zaal; 22.25 Ned. Kamerkoor; 22.45 In de tqin der poëzie; 23.00 Nieuws; 23.15 Bruce Lowe zingt; 23.35 Dans muziek (gram.pl.). Een jongen in Friesland vond twee ouderloze katuiltjes. Toen hij de beestjes mee naar huis wilde nemen om ze daar groot te brengen, pikten zij hem met hun scherpe snavels gevoelig in de handen. Hij liet zich echter daardoor niet afschrikken, en nu is het drietal dikke vrienden. Enige slagers leveren het benodigde vlees voor de voeding der dieren zonder bon! BATAVIA 16 Mei (Aneta) Het aantal personen, dat voor de terugkeer van de Republiekeinse regering te Djogja zal willen eva cueren, wordt van gewoonlijk welingelichte zijde geschat op 20.000 tot 30.000, aldus de politieke correspondent van Aneta. Het regelen van de afvoer en het vinden van onderdak voor deze mensenmassa van Indonesische, Chinese en Nederlandse landaard schept een aan tal problemen van de eerste orde, die echter als zodanig de onder handelingen ten aanzien van de uitvoering der terugkeer naar Djogja niet raken. Nee, nou zeq ik niks; daar laten ambtelijke instanties in Den Haaq een jaar lanq een jlat leeq staan, waarin twee honderd. mensen comfortabel zouden kunnen worden ge- huisvest. En daar is niks aan te doen. Die ambtenaren kib belen maar een beetje en trek ken zich niets aan van wat er in de samenlevinq qebeurt. Hun prestiqe-wereldje is het enige waar ze noq ooq voor hebben. Henri de Greeve en pater Wesselinq?? Nooit van gehoord! Die gevallen komen in hun dossierniet voor. Pater Wesselinq mag er op stoffen, dat hij bijna duizend mensen aan woonruimte heeft geholpen, het hadden er 1200 kunnen zijn, als Haagse amb telijke instanties niet een steen hadden gehad op de plaats, waar een mormaal mens een hart bezit, en beton in de ruimte, die bij een ander door hersens worden ingeno men. Zei u iets? Ik niet. Ik ben sprakeloos. Als dank voor het aandeel, dat de Canadese troepen in de be vrijding van Holland hadden, heeft de Nederlandse regering grote hoeveelheden tulpenbol len naar Canada gestuurd v wel WI5t op [e spori Het dochtertje van de Neder- een aantal tussenpersonen, landse landbouwkundige atta ché in Ottawa, Caroline Tuin man, maakt in Volendams cos- tuum een wandeling door het tulpenveld op Ottawa's Par liament Hill. Aan het bericht dat H.M. de Ko ningin toestemming heeft verleend om de Gouden Koets in een varen de tentoonstelling op te nemen, kan nog worden toegevoegd, dat Vrij dag of Zaterdag dat hangt o.m. af van de weersomstandigheden de koets uit de Koninklijke stallen zal worden gehaald en ingeladen zal worden. Het schip wordt dan naar Middelburg gesleept, waar üe tentoonstelling 25 Mei officieel zal worden geopend. Vandaar begint de reis door geheel Nederland. Het ligt in de bedoeling de volgende plaatsen te bezot'kéh: na Middel burg Vlissingcn, Breskens, Terneu- zen, Zierikzee, Bergen op Zoom, Breda. 's-Hertogenbosch, Helmond, Maastricht, Vcnlo. Nijmegen, Arn hem, Zutfen, Hengelo (O.), Deven ter, Zwolle, Meppel, Kampen, Sncek, Leeuwarden, Groningen, Delfzijl, Harlingen, Den Helder, Alkmaar. Omstreeks half Augustus zal men in Den Haag terug zijn. Twee le den van het stalpersoneel zullen in uniform de tocht meemaken en aan boord verblijf houden. De uit voering van het kostbare transport berust bij het transportapparaat van de georganiseerde Nederlandse binnenvaart, de stichting Water transport. Met een tweeledig doel hebben de Rijnvaartcentrale en de stichting Binnenvaart aangeboden deze va rende tentoonstelling te verzorgen. Enerzijds zullen tal van landgeno ten, die anders daartoe nooit in de gelegenheid zouden zijn, nu de be roemde Gouden Koets kunnen zien. Anderzijds wordt er een belangrijk maatschappelijk doel mee gediend, want de entree-gelden komen ten goede aan- het nationale Koningin ■Tulianafonds Voor het inrichten van de varen de expositie is de keus gevallen od een z.g. hoge Kempenaar, een fors binnenschip van 50 meter lang. 6.60 m. breed en een tonnage van 610. Het is de Mawa uit Bergen op Zoom. een sleepschip, dat in de oorlog door de Duitsers in beslag is genomen en destiids voor inva sie-doeleinden is verbouwd. Inmid dels is het schip in zijn oorspron kelijke toestand hersteld. Het ruim is zo hoog, dat de Gou den Koets met een totale hoogte van 3.60 meter er gemakkelijk in geborgen kan worden. Heg biedt voorts nog ruimschoots gelegenhei" tot het opstellen van de overige tentoonstellingsstukken als de calè che. vitrines, uniformen en andere zaken, die bij Prinjesdag behoren. Uiteraar^ moesten enige voorzie ningen getroffen worden met het oog op de ontvangst der bezoekers, loopplanken en afscheidingen en een electrische verlichting waren voldoende om het schip voor dit wel zeer bijzonder doel geschikt te maken. De wanden zijn bekleed met vlaslinnen en door middel van witte dekkleden heeft de Kempe naar een fleuriger uiterlijk gekre gen. Mr. Sassen heeft bedankt Oud-Minister Sassen heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet 'aanvaard. Rechercheurs van de groep A. der gemeente-politie te Amster dam zijn overgegaan tot de arres tatie van de Amsterdamse Com- missionnair Mn effecten. D. B„ die tezamen met een vriend, de koop man V. D„ die eveneens is aange houden, gehandeld heeft in onge registreerde effecten en verdacht wordt van het plegen van valsheid in geschrifte. D. B. was in het bezit geweest van effecten van V. D., doch had deze verduisterd. Teneinde het verlies te dekken stelde V. D. daarop voor. dat D. B., die lid was van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel te Amsterdam, zich zou belasten met de verkoop van ongeregistreerde effecten, welke V. D. wel_ wist op te sporen. Via waar onder een expeditieknecht, een caféhouder en eveneens twee com- missionnairs in effecten, wist V. D. voor een totaal bedrag van 700.000 gulden van dergelijke „zwarte" effecten bijeen te garen, Deze werden voorzien van valse lijk opgemaakte zgn. stukken ver klaringen, verklaringen, die moes ten aantonen, dat de effecten ge registreerd waren en dus vrijelijk verkocht konden worden, welke op naam van een makelaar uit Mid delburg werden gesteld. Deze man stond echter geheel buiten de affaire en was zich niet bewust,, dat zijn naam misbruikt werd. D. B. en V. D. rekenden uit eraard niet het volledige bedrag aan inkomsten met de oorspronke- MONUMENT TE BUSSUM VOOR FRED. VAN EEDEN Dank zij de bijdragen van vele vrienden van het Fred, van Eedengenootschap is men thans zover, dat in Bussum de gemeen te, waar de letterkundige Fred, van Eeden leefde, werkte en begraven is, een monument zal worden opgericht. Het monument zal een voor stelling geven van „De Kleine Johannes". In samenwerking met het gemeentebestuur van Bussum zal het monument ge plaatst worden bij de kom van Biegel, .een rustig plekje in de villawijk, op de weg naar Wal den, waar Fred, van Eeden werkte. Het monument zal nog deze zomer onthuld worden. Deze besprekingen, die te Djogja gevoerd werden, verliepen, zoal» gemeld, in een gunstige sfeer. Tot dusver bestaat noch aan Neder landse noch aan Republikeinse zijde geneigdheid over de bespro ken onderdelen inlichtingen ^te ge ven. Krantenberichten maken in tussen melding van een aantal de tails. Waarom wordt het Republi keins geld (de rupiah), dat door de Nederlanders in de bank Negara en de bank Rakjat te Djogja in beslag genomen was, niet aan de Republi- keinsè regering teruggegeven? Het Republikeinse dagblad „Na- sional", dat thans te Semaran| ver schijnt, voegt nog toe, dat dit be drag enige honderdduizenden ru- piahs betreft. Van de zijde der Republikeinse delegatie werd hieromtrent slechts aan Aneta medegedeeld, dat de geldkwestie nog in discussie is.. Het Chinese dagblad „Keng P<7" bevatte het bericht van een corres pondent, dat een groot aantal leden van de republikeinse politie, de mo biele brigade en het zg. studenten- leger thans naar Djogja terugkeert om de rust en orde in de stad te handhaven. Ook hieromtrent zijn geen mededelingen te krijgen in.dit stadium van de besprekingen. Welingelichte Nederlandse zijden hebben intussen met nadruk verze kerd. dat allen, die de wens tot evacuatie te kennen geven, uit Djogja zullen worden geëvacueerd. De ..Nieuwsgier" schreef hierom trent o.m. dat tot degenen, die wen sen te evaeuëren, velen behoren, die sedert, de bezetting van Djogja met de federale autoriteiten sa menwerkten en die ondanks de verzekeringen terzake toch repre sailles vrezen van de zijde van de Republikeinse troepen en politie, die na het vertrek van de Neder landse troepen rust en orde in het sultanaat zullen moeten handhaven. Weer anderen hebben er eenvoudig genoeg van en zien in het Republi keinse bestuur verder geen heil. aldus de „Nieuwsgier". Inmiddels heeft de Republikeinse delegatie 't dagbladbericht, volgens hetwelk de echtgenoten van Sukarno en Hatta evacuatie hadden aangevraagd, te gengesproken. „De Republiek is zich volkomen bewust, dat vele moeilijkheden overwonnen moeten worden, doch zij is er van over tuigd in staat te zijn in de betrokken gebieden rust en veilig heid te kunnen handhaven", aldus een verklaring van de Republikein se delegatie. Als mijnheer het eten aan gebrand vindt of als mejuf frouw haar zin niet heeft ge kregen, winden, zij zich op. Dikwijls om een niemandalle- tje. Bij twee vechtende hanen gaan de veren recht staan. Bij ruzie-makende mensen wordt het hoofd rood, zwellen de aderen op en trilt het hele li chaam. De drift raast door hen heen, kwaad, spin-nijdiq, woest zijn ze. Dan vallen er woorden en worden er dinqen qezeqd die beter niet gezegd hadden kunnen, zijn. In drift denkt en handelt niemand goed. Hoe wijs is daarom wat Zondag stond, in het Epistel van de Mis. dat we traag, langzaam moeten zijn om toor nig, driftig, kwaad te worden Dat geldt voor iedereen.. MARCUS V. B. N.. A. BESTAAT 10 JAAR De Vereniging ter Behartiging van de Nederlandse Aardappel- handel V. B. N. A. bestond op 16 Maart j.l. 10 jaar, welk feit Donderdag 19 Mei a.s.- in het Kurhaus te Scheveningen fees telijk herdacht zal worden tij dens een landelijk congres van groothandelaren in aardappelen. Toen de V. B. N. A. in 1939 werd opgericht, was deze vereni ging uitsluitend bedoeld als orga nisatie van de binnenlandse groot handel in aardappelen, maar tij dens de oorlog kreeg de vereni ging een belangrijke distribueren de taak van de overheid uit te voeren, n.l. de voorziening van de Nederlandse bevolking met aard appelen. Sinds de 'opheffing van de aard- appeldistributie is de taak van de V.B.N.A. wederom gericht op haar oorspronkelijke doelstelling: de behartiging van de belangen van de Nederlandse aardappelhandel, speciaal de groothandel. Voor de Raad van Cassatie verschenen Maandagmorgep twee Duitsers, die door hun optreden in het kamp Amersfoort de dood van vele gevangenen op hun geweten hebben, Berg en Kotalla. Beiden werden door het Amster dams Bijzondere Hof tot de dood straf veroordeeld. Peter Berg, ondervraagd door de president, prof. Verzijl, had in een verweerschrift verklaard dat de 77 Russen die hij had laten fusilleren, geen krijsgevangenen waren. Het maakte voor hem blijkbaar ver schil of hij burgers of krijgsgevan genen vermoordde. Hij toonde geen berouw over zijn moordpartijen, want „het gebeurde op bevel." Zijn raadsman, mr. Haakman, vroeg een nieuw onderzoek, omdat volgens hem de behandeling van de zaak Berg voor het Amsterdam se Hof de getuigenverklaringen a décharge niet tot haar recht had laten komen. Deze voorstelling van zaken werd door de president van de Raad verworpen. De Procureur-Fiscaal, "mr. baron van Tuyll van Serooskerken noem de Berg een moordenaar op grote schaal, die 'de doodstraf ten volle had verdiend. Hij concludeerde derhalve tot verwerping van het beroep. Uit spraak 13 Juni. Mr. Hovius, raadsman van Ko talla, betoogde dat de zaak van zijn cliënt geen voldoende vooronder- SINAASAPPELEN EN CITROENEN AANGEKOMEN Zaterdagavond is in de Am sterdamse haven aangekomen 't m.s. Brigitte Skou met 1800 ton fruit van Valencia en Cartagena, nl. 50.000 kisten sinaasappelen en citroenen. zoek had gehad. Hij bestreed ook een aantal bewezen verklaarde mishandelingen. Voorts vroeg hij een psychiatrisch rapport over de geestvermogens van Kotalla ten tijde van de begane misdaden, omdat zijn cliënt in 1943 in een psychiatrische kliniek was ver pleegd. Kotalla overhandigde na het pleidooi een verweerschrift aan de Raad, waarna besloten werd de zitting tot volgende week uit te stellen, om de Procureur-Fiscaal in staat te stellen zijn conclusie voor te bereiden, RIJKSPOSTSPAARBANK IN APRIL Volgens opgave van de rijkspost spaarbank bedroeg het saldo te goed van inleggers per einde Maart j.l. f 1.443.216.017, in April j.l. werd ingelegd en bijgeschreven een be drag van f 19.274.988 en terugbe taald en afgeschreven f 25.862.234, zodat het saldo tegoed per einde April j.l. was gedaald tot f 1.436.628.722. K. L. M. JUBILEUM-MARS OP TWEEDE PINKSTERDAG Katholieken mogen om 10 uur starten DEN HAAG (K.N.P.) Zoals reeds bekend is, organiseert de K.L.M. ter gelegenheid van haar 30-,jarig bestaan op 6 Juni, tweede Pinksterdag, een jubileum-mars. Om nu tegemoet te komen aan de bezwaren, die in sommige Katho lieke kringen naar voren werden gebracht tegen het vroege start uur, hebben de organisatoren van de jubileum-mars besloten aan Katholieke verenigingen en per sonen toe te staan om 10 uur te starten en hen zodoende in staat te stellen des morgens eerst de H. Mis bij te wonen. lijke eigenaars der effecten af, doch lieten een aanzienlijk bedrag aan „commissieloon" in hun zak glij den. Inmiddels heeft deze zaak we derom de aandacht gevestigd op het niet onaanzienlijk aantal nog niet geregistreerde effecten, welke zich in ons land bevinden. De ver koop van effecten met valse ver klaringen heeft tot gevolg, dat volkomen bona-fide mensen in het bezit komen van waardeloze effec ten, zonder dat zij zich dat bewust zijn. Uit de kring van de effectenhan del zijn reeds stemmen opgegaan de staat aansprakelijk te stellen voor de hierdoor geleden schade, omdat men de staat aansprakelijk stelt voor het goed functionneren van de effectenregistratie. BELGISCHE SMOKKELAAR GEGREPEN De Amsterdamse Centrale Re cherche heeft in de hoofdstad aan gehouden een Belgisch koopman R. R., die fototoestellen en belich tingsmeters ter waarde van f 4000 uit Duitsland naar Nederland had gesmokkeld voor de eerste keer, zoals hij bij zijn verhoor door de douanerecherchedienst verklaarde OPIUMSMOKKEL ACHTERHAALD Groot kwantum in beslag genomen Drie ambtenaren van de Centra le Controle Dienst te Rotterdam achterhaalden kort geleden een opiumsmokkel. Zij hadden op een bepaald punt in de stad post gevat in verband met een smokkelaffaire, toen zij argwaan kregen tegen drie mannen die op verdachte wijze met een koffer manoeuvreerden. Het drietal reed in een taxi weg en stapte uit bij een hotel. Hier werden de mannen aangehouden. Bij nader onderzoek werd in een kamer van een der verdachten een koffer gevonden, waarin 4 K.G. ruwe opium ter waarde van circa f 40.000. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de opium met een Zweeds schip dat op de Levant vaart, was aangevoerd. BEZOEK VAN ZWITSERSE RADIOHANDELAREN Met drie vliegtuigen is Maandag morgen een gezelschap van ruim 100 Zwitserse radiohandelaren op Welschap bij Eindhoven aangeko men. Deze gasten van Philips zul len een vijfdaagse reis door ons land maken. Een bezoek zal o.a. gebracht worden aan Arnhem, Giethoorn, Amsterdam, de bollen streek en Scheveningen. Tevens zullen de Zwitsers bij Philips ken nis nemen van de nieuwste ont wikkelingen op radiogebied. BERLIJN ONTVING REEDS GROTE HOEVEELHEDEN GOEDEREN BERLIJN, 16 Mei (Reuter)! Een Britse woordvoerder heeft me degedeeld, dat tot nu toe 52 trei nen met een hoeveelheid van 27.000 ton kolen en 7.200 ton aan andere vocvrraden Berlijn binnen gereden zijn. Ook het vervoer langs de weg verliep normaal. Sinds het einde der blokkade is via de luchtbrug 22.300 ton aan goederen naar Berlijn gebracht. Op een vraag in het Britse La gerhuis of de luchtbrug thans zou wórden afgedankt, heeft Bevin, de minister van Buitenlandse Zaken, met een krachtige ontkenning ge antwoord. Allereerst moest de toe stand volkomen zeker zijn. Gromy- ko, de Sowj et-Russische vice-mi nister van Buitenlandse Zaken, is per vliegtuig uit New York, waar. hij als leider van de Sowjet-dele- gatie (ter V.N. optrad, te Parijs aangekomen. Men verwacht dat hij zijn reis naar Moskou Woensdag voort zal zetten. De eerste aak uit de Westelijke zönes is met een lading stukgoe deren en geschenkpaketten te Ber lijn aangekomen. Een vertegen woordiger van de Hamburgse auto riteit voor de binnenvaart zal he den naar Berlijn vliegen om van de Sowjets vergunning voor het binnenvaren door Aken van de Sowjet-zóne te verkrijgen. De deskundigen op het gebied van Duitse kwesties van Frankrijk, Engeland en de V.S. hebben Maan dag te Parijs hun voorbereidende besprekingen hervat. door H. VöLMER FEUILLETON 31 „Trek het je niet aan! De klerk probeerde je te overbluffen!" Söderman zette een hoge borst op. „Daarmee komt hij niet ver bij mij! Waar woont u juffrouw Han sen?" „Geen juffrouw Hansen!" verbe terde zij. „Signe! Ik zeg August!" „Prachtig! Waarheen, Signe?" Zij keek plotseling ernstig. „Ja. dat is eigenlijk een malle boel! Zo als u weet verving ik mijn zuster een poosje. Wij wonen samen en in haar vrije uren doet Louise 't huis houden. Daar staan mijn handen helemaal niet naar; ik kan niet eens koffie of thee zetten. Nu Louise niet thuis is, vraag ik me.af, hoe k wat te eten krijg. Ik heb er werkelijk niet eerder aan gedacht. „Dat kan gauw verholpen wor den We gaan naar een lunchroom." „Neen, geen lunchroom! Dat zijn van die saaie dingen!" „Weet je een geschikter gelegen heid?" „Ja, goed en goedkoop. Maar een tamelijk eindje hiervandaan. Wil je je aan mijn leiding toevertrou wen?" Even aarzelde hij. Het zou hem niet kwalijk worden genomen, als hij voor 'n half uur, drie kwartier 't Langer dan hoogstens een uur durfde hij het echter niet maken en het kwam hem voor, dat Signe Hansen ovor de gehele verdere avond fieslag op hem wilde leggen. Nog voor hij zijn bedenkingen on der woorden had kunnen brengen, vroeg zij: „Moet je misschien direct weer terug zijn?" „Dat niet. Een hotel-detective moet evenwel zoveel mogelijk bij de hand zijn. Langer dan eeq uur kan ik het in geen geval maken". „O, dan hebben we tijd genoeg. We nemen de korste weg. Ken je de Maxim Bar?" August schudde van neen. „Ik woon nog maar kort in Stockholm". „Je zult het een knusse gelegen heid vinden. Denk nu alsjeblieft niet. dat het mijn bedoeling is, op je zak te lopen! Wat ik verteer, betaal ik zelf." „Geen sprake van!" „In elk geval 't eten. Een cock tail mag je me aanbieden." „Als je er dan per se op staat, Signe „Ik sta er op! Uit!' antwoordde zij monter en klopte hem op de hand. Ofschoon August moest beken- nen, dat Signe Hansen aantrekke- „Sint Olaf' verliet; per slot van lijk gezelschap was. waren zijn ge- Je hebt er slag van iemand direct rekening was hij geen gevangene. dachten de eerste tijd toch meer bij op zijn gemak te stellen." de geheimzinige, ontegenzeggelijk mooiere Marianne Karlsson geweest Langzaam aan echter verdween haar beeld op de achtergrond. Voor de eerste maal wandelde hij stevig gearmd met een meisje en hij moest bekennen, dat het een allerprettig ste gewaarwording was. Halverwege het Norrhalm sloeg Signe recht af en voerde hem door een wirwar van straten en straatjes. Hij hoopte, dat zij na 't bezoek aan de Maxim Bar hem weer naar 't stadscentrum zou vergezellen, want het leek hem ondoenlijk, moederziel alleen uit deze doolhof de weg terug te vinden. „Ga je dikwijls met een meisje uit?" informeerde Signe. „Dit is voor de' eerste maal." „Houd een ander voor 't lapje.. Heus?" „Heus!" Zij lachte vrolijk. „Dan mag ik de onderscheiding we op prijs stellen! Je bent toch geen vrou wenhater, wel?" „Allerminst. Maar ik zei je, dat ik vreemd in Stockholm ben. En dSn mijn salaris noodzaakt me het zuinig aan te doen." ,,'k Had je niet gevraagd, met me naar de Maxim Bar te gaan, als niet toevallig mijn zuster van avond uit was en ik wat eten moest. Het is er heel goedkoop; ze zetten je een heerlijk biefstuk met ge bakken aardappelen voor. Ik ben zuinig aangelegd, weet je, net als jij. Voel je geen spijt, dat ik je heb meegetroond?" „Hoe kom je er bij? Ik vind je een bijzonder aardig meisje, Signe. „Ik vind jou ook heel aardig", bekende zij., „Eigenlijk nog maar 'n grote jongen. Je bent er toch niet boos om, dat ik het onomwonden zeg?" „Natuurlijk niet, Signe. Ik houd het meest van mensen, die rond voor hun mening uitkomen." August begon plezier in het ge val te krijgen. Hij vergat de onge likte inspecteur Uppström, belager van de blondharige Marianna Karls son. Hij vergat Marianne zelf. Hij zou ook Lars Folmer hebben ver geten als hij niet gearmd met het meisje liep, dat hij hem had afge snoept. De verwaande kwibus dacht zeker, dat geen vrouw hem «•weerstand kon bieden. Ha, dan waren hem deze avond de ogen wel opengegaan! Zij stonden voor de Maxim Bar. Zo van buiten gezien maakte de inrichting geen ongunstige indruk. De omgeving echter, waarin zij was gelegen, kwam August alles behalve gunstig voor. Signe ried wat in hem omging. „Heus, het zal je meevallen," ver zekerde zij. „Het is er tiptop. Zou ik er anders komen?" Hij volgde haar. De bar had rechts en links een aantal boxen; in één er van namen zij plaats. Signe bestelde de kellner de be geerde biefstuk met gebakken aardappelen, vooraf wenste zij een cocktail te gebruiken. August had liefst een limonade of sodawater gedronken. Tegenover het meisje met de cocktail wilde hij zich ech ter groot houden en liet daarom 'n glas bier aanrukken. (Wordt vervolgd). H ■Ml

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3