Nieuw Grote Vier houden hedenmiddag hun eerste bespreking Oostelijke spoorwegpolitie schiet op Berlijnse stakers 8L£fé £9 UK Evacuatie van Djogja is Zaterdag begonnen Forrestal pleegt zelfmoord Vereniging van ex-politieke gevangenen weert C.P.N.-ers Tragisch einde van Amerikaans oud-minister van defensie EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHD Schietpartijen te Berlijn Maandag 23 Mei 1949 45e jaargang No. 11570 Oostenrijk stelt ^ultimatum Meebouwen aan de vrede Station Charlottenburg heroverd Poging tot burgeroorlog? WiimiMÊL. mm Moordaanslag te Den Haag Sovjet-generaal aangevallen Hollanders wegChinezen dood Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief, per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A s H VAN HEDEN Pagina 1 Kanforen: HOORN, Draafsingel 59, fel. 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, tel 2046 (2 liinen), K 2200; OEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 ^^FFICIEEL is te Parijs medegedeeld, dat de eerste bijeenkomst te Parijs van de ministers van Buitenlandse Zaken der vier grote mogendheden heden Maandag, 23 Mei, te 16 uur plaatse lijke tijd, zal worden gehouden. Men meent te Parijs, dat de ministers zijn overeengekomen tijdens deze vergadering de volgende punten in behandeling te nemen: 1Het Duitse vraagstuk. 2. De problemen, welke verband houden met de situatie te Berlijn en met het Berlijnse muntvraagstuk. 3. Inleidende besprekingen betreffende een met Oostenrijk te sluiten vredesverdrag. De Ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S., Engeland en Frankrijk zijn Zaterdag en Zondag op het Franse Ministerie van Bui tenlandse Zaken bijeengekomen ter bespreking van de te voeren poli tiek op de conferentie van de Raad UET NIEUWE JAARPROGRAM- MA van de Katholieke Actie is voor Katholiek Nederland opge steld in samenwerking van de K.A. met de Standsorganisaties, de Vrouwen- en Jeugdbeweging. Het is voor het werkjaar 19491950 dat met October a.s. begint. Reeds nu is het gepubliceerd, om in de komende maanden de verschillen de groeperingen gelegenheid te geven, het te bestuderen. De pu blicatie geschiedde in het thans verschenen Mei-nummer van „Ac tio Catholica", dat daaraan geheel gewijd is. „Meebouwen aan de vrede" heet het program. Het is gebouwd op de uitspraken van de Pausen, over de sociale rechtvaardigheid èn de sociale liefde; welke, ook in verband met de eer te, al te vaak verwaarloosd of niet begrepen wordt. In dit verband wordt ook de jongste Vastenbrief van het Hoogwaardig Episcopaat nog eens in het licht van de liefde geplaatst. Hier wordt een practisch pro gram van bezinning en apostolaat aangeboden, dat de belangstelling van Katholiek Nederland wèl ver dient. De Nationaal-Directeur van de K.A., Mgr. Hendrikx, zegt in de inleiding, dat er gelukkig wel eni ge ontspanning is gekomen in de beklemmende angst voor een nieuwe oorlog. Er is een hunke ring naar vrede en „naar het ver langen van Z. H. de Paus moeten wij thans positief gaan samen werken om de ware vrede aan de zielen, aan de gezinnen, aan het vaderland en onder de naties te brengen". Allereerst door de orde, die God gewild heeft, op de verschil lende levensgebieden mede te bel- pen vestigen en de eigenlijke oor zaken van onrust en wanorde op ieder gebied weg te nemen. De liefde is de kern van Christus' blijde boodschap aan de wereld. Zij is ook „de ziel van de sociale rechtvaardigheid". Dit jaarprogram wil nader be palen „de verhouding tussen lief de en rechtvaardigheid in verband met de ware vrede". Wie zicji ons artikel aan de vooravond van 15 Mei („Rerum Novarum"-herden- king) herinnert, zal begrijpen, dat wij ons verheugen, nu blijkt, dat aan het ook daar geuite verlangen zo spoedig is voldaan. Wij moeten bidden en werken voor de v r e - d e, en daarom de oorzaken van onrust en wanorde op ieder gebied wegnemen, door deprac- t i s c h e toepassing van sociale rechtvaardigheid èn sociale liefde. Dat is in weinig woorden een universeel program! Iets anders dan een vredesprogram mocht het nieuwe jaai-program niet zijn, meent de commissie die het samenstelde, want het verlan gen naar vrede „leeft bij ons allen en dringt voortdurend bijna alle andere vraagstukken naar de ach tergrond". Het komend Heilig Jaar is niet voor niets een Vredes jaar. Werken voor de vrede, moet de centrale gedachte zijn van de activiteit van elke afzonderlijke groepering, samen èèn in de grote intentie: de strijd voor de vrede. Die strijd is niet alleen het werk van diplomaten en politici e.d.! Men mag niet menen, dat oorlog denk aan het Atlantisch Pact louter en alleen tegen te hou den is met geweld van wapenen. Er zijn tal van andere middelen, ómdat de oorzaken van het oor logsgevaar dieper zitten. Wij kunnen slechts meebouwen aan de vrede door de 1 i e f d e, de schoonste gave Gods. De liefde in de rechtvaardigheid! „Christus, onze vrede en onze verzoening". Leven in Gods tegenwoordigheid. Vrede met God. Vrede in het ge meenschapsleven, in de ware, doeltreffende, christelijke charitas. Het is een veel-omvattend pro gram, dat landelijk, diocesaan en parochieel zal worden bestudeerd en uitgewerkt. Wij verheugen er ons over, dat wij vandaag in de gelegenheid zijn, dit nieuwe pro gram aan te kondigen, aan het be gin van de bijzondere gebedsactie der heden begonnen Kruisdagen. Dagen van boete en gebed. Twee factoren, die bij de opbouw-arbeid voor de ware vrede niet kunnen worden gemist! van Ministers van Buitenlandse Zaken. De bespreking van Zondag duur de bijna 90 minuten. Na afloop van de bespreking antwoordde Bevin op de vraag, of er heden nog een nieuwe ontmoeting zou plaats heb ben, blijkbaar in goed humeur: ,,Ja, tussen Engeland en Frankrijk, voet bal" (Engeland en Frankrijk speel den Zondagmiddag te Parijs een wedstrijd tegen elkaar.) Bevin voegde er aan toe, dat de drie mo gendheden heden geen besprekin gen meer zouden voeren. A.F.P. meldt nader, dat de mi nisters hun goedkeuring hebben ge hecht aan het verslag over de Duit se kwestie, dat Kirkpatrick, Pa- rodi en Jessup, de deskundigen voor Duitse aangelegenheden, aan hen hadden voorgelegd. In dit verslag wordt de nadruk gelegd op de Duitse eenheid en op het terugtrek ken der Geallieerde troepen. Ver der zijn zij het eens géwordén over de wijze van publicatie der debat ten tijdens de conferentie. Zij zul len Wysjinsky voorstellen volgens de vroeger gevolgde methode te werk te gaan, d.w.z. persconferen ties door een woordvoerder van elke delegatie na iedere bijeenkomst. Gruber's verklaring. De parlementaire fractie der Oostenrijkse Volkspartij, die over een meerderheid in de Volksver tegenwoordiging beschikt, heeft Zaterdag met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, waarin bijval wordt betuigd met de ver klaring van Minister Gruber, waarin deze dreigde dat de Oos tenrijkse regering het ontwerp- vredesverdrag niet meer zal aan vaarden, indien thans geen rege ling voor het Oostenrijkse vraag stuk wordt getroffen. Gruber had o.m. gezegd, dat Oos tenrijk van de Parijse'» bijeenkomst gebruik mpet maken, om te ver hinderen, dat de Oostenrijkse kwes tie tot in het oneindige wordt ge rekt". „De grote mogendheden moet worden duidelijk gemaakt, dat deze bezetting, die als bevrijding wordt gecamoufleerd, ten einde moet ko men. Wij moeten het deze mogend heden duidelijk maken, dat het ge duld van het Oostenrijkse volk op is. Van nu af zal het Oostenrijkse volk een politiek van grotere acti viteit volgen en de Oostenrijkse be langen boven de eisen en bevelen van de Geallieerde besturen stel len. Te Berlijn is Zondagavond mede gedeeld, dat er een Duitse commis sie is ingesteld voor eventueel over leg met de drie westelijke militaire gouverneurs, indien dit tijdens de bijeenkomst van de Ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs nodig blijkt. De commissie zal worden geko zen uit de minister-presidenten van de elf Westduitse staten én uit de leden van de parlementaire raad van Bonn. Het ligt niet in het voor nemen, dat de commissie naar Pa rijs gaat, zelfs niet indien haar ver zocht wordt het Duitse standpunt kenbaar te maken. RANTSOENBONNEN VOOR BRANDSTOFFEN Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat van 20 Mei af de rantsoenbonnen brandstoffen (een eenheid 19481949) wederom in omloop werden gebracht voor het gebruik in het stookseizoen 19491950. Schippers zullen de bon 06 (nul zes der brandstoffenkaart kunnen ruilen tegen bovengenoem de rantsoenbonnen. Tijdens het weekeinde heeft de staking van het treinpersoneel te Berlijn, dat zijn loon in westelijke marken wenst uitbetaald te krijgen, zich uitgebreid en geleid tot verschillende schermut selingen met Sowjet-Russische officieren of door de Sowjets gecontroleerde Duitse politie. De plaatsvervangende burgemees ter van West-Berlijn dr. Ferdinand FriedensbuiV, heeft Zondagavond officieel bij de kommandantura ge protesteerd tegen het gebruik van vuurwapenen door de Oostelijke spoorwegpolitie op de stations in de Westelijke sectoren van Berlijn. Het gebruik van vuurwapenen door de spoorwegpolitie heeft reeds een aantal ongevallen onder de be woners van West-Berlijn, van wie sommige geen stakers zijn, veroor zaakt, aldus het protest. Zaterdagmiddag lag de S-Bahn, de bovengrondse spoorweg door ge heel Berlijn reeds volkomen stil. Zondagmiddag was de onder Sow- jetrussische controle staande poli tie in het bezit van de meeste sta tions van de luchtspoorweg. 36 uur van bijna onafgebroken strijd met de stakers ging hier aan vooraf. Zondagmiddag werd het station Chan-lottenburg door met geweren gewapende politie heroverd, nadat een menigte van ongeveer 2000 sta kers met hun aanhangers arm in arm de 150 man spoorwegpolitie, die het station bezet had, langs de rails in de richting van de Sowjet-sector had teruggedreven. Zondagochtend reed een trein uit de Sowjetsector langs een der voor naamste spoorlijnen West-Berlijn binnen. Op elk station werd onge veer 20 man spoorwegpolitie afge zet. Op het station Neukoelin los ten de inzittenden naar schatting 300 schoten op de stakers, die het Ipsjgljg '"'9 'V/Mi wmm d§ rJS ■m 1 IMi S 4M> M§ Tijdens baggerwerkzaarriheden in het Eindhovens Kanaal werden in enkele dagen ruim 30 granaten van verschillende soort en kaliber opgevist. Het levensgevaar aan dit baggerwerk voor het betrokken personeel verbonden en de kans op zeer belangrijke materiële schade, gaven aanleiding tot het besluit een deel van het Eindhovens Kanaal ter lengte van 4 K.M., n.l. van de haven tot en met de Hulsterbrug onder Celdrop, droog te leggen om de mogelijkheid te verkrijgen de munitie systematisch op te ruimen. Na het voorbereidend werk, het afdammen en het leegpompen van het pand, is men Zondagmorgen begonnen met het opruimen van de munitie. Manschappen van de hulpverle ningsdienst bezig met het zuiveren van de kanaalbodem. station bezet hadden. De trein reed weg, toen alle munitie verschoten was. Sinds Zaterdagnacht zijn naar verluit 14 personen gewond en 17 personen gearresteerd door de Wes telijke politie. Een nog niet bekend aantal stakers is door de spoorweg politie naar de Sowjetsector overge bracht. De toestand is echter uitermate verward. Met elkaar strijdige be richten van het stakingshoofdkwar tier, spoorwegfunctionarissen en het hoofdkwartier van de Westelijke politie maken het onmogelijk de juiste omvang der persoonlijke on gevallen vast te stellen. Ernst Scharnowski, voorzitter der anticommunistische vakvereni gingen Ugo heeft de gebeurtenis sen van Zondag „een poging der communisten, een burgeroorlog te ontketenen" genoemd. Zo nodig zou de Ugo in geheel Berlijn, de Sowjet sector incluis, een algemene staking uitroepen, aldus Scharnowski. Gisterennacht omstreeks kwart voor drie is in haar woning in de Kempstraat te Den Haag, een aanslag gepleegd op de 28-jarige vrouw A. S. K.. Met een scherp voorwerp werden haar vier steek wonden aan het hoofd toege bracht. Zij is door de G.G.D. naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht. Mej. K. hoorde een vreemd ge luid in huis. Zij was alleen, doch ging op onderzoek uit. In de keu ken trof zij haar gewezen echtge noot aan. Deze sprong op haar toe en bracht haar met een hard voor werp enige slagen in het gezicht toe, waardoor bloedende wonden veroorzaakt werden. Terwijl de vrouw gillend vlucht te werden haar nog enige slagen op het achterhoofd en in de nek toegebracht. In pyama en op blote voeten rende zij de straat op en belde aan bij haar buurman, een slager, waarna zij op het plaveisel in elkaar zakte. De slager verleen de haar zoveel mogelijk hulp. De dader was ondertussen verdwe nen. In een apotheek werd aan mej. K. de eerste hulp verleend, waarna de G.G.D. haar naar een ziekenhuis bracht. Aangezien de vrouw, die nog slechts korte tijd geleden uit Rot terdam in Den Haag is komen wo nen, dadelijk verklaarde, dat haar voormalige echtgenoot de dader was, is deze Zaterdagmorgen te Rotterdam gearresteerd. Bisschopswijding Mgr. Teenstra Op 27 Juni zal Z. H. Exc. Mgr. Mutsaerts, bisschop van 's-Herto- genbosch, de bisschopswijding toe dienen aan Mgr. J. Teenstra van de congregatie der Paters van de H. Geest. De plechtigheid zal geschie den in de parochiekerk te Gemert (N.Br.) De Nederlandse „Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd" heeft in een extra algemeen congres, Zater dag te Utrecht in het Hotel Des Pays Bas gehouden, met 52 tegen 41 stemmen (1 stem was in blanco uitgebracht) besloten, dat het lidmaatschap dezer vereniging on verenigbaar is met dat der Com munistische Partij Nederland. De voorzitter, mr. B. W. Stomps, heeft in een summier woord het voorstel behandeld, dat zijn oor sprong vindt in de bekende verkla ring van de Franse communist Tho- rez, die later door leiders van an dere communistische partijen (in Nederland o.a. door P. de Groot) herhaald is. Namens de tegenstanders van dit voorstel voerde de heer Schalker 't woord. De heer Schalker betoogde o.m., dat het hier gaat om een po litiek drijven, want dat de commu nistische leden van de vereniging nooit van hun positie misbruik heb ben gemaakt om communistische propaganda te voeren. Over de be kende verklaring van Thorez in de Franse Kamer zeide de heer Schal ker o.m., dat Lenm reeds in 1915 heeft verklaard, dat het proletariaat zich zou verzetten tegen elke im perialistische oorlog. En het Atlan tisch Pact is in wezen niet anders dan een agressie tegen Rusland. Ruim 20 sprekers voerden het woord, het merendeel tegen het voorstel. Een nunner, de heer Gort zak, wees er o.m. op, dat bij de oprichting in 1945 geen aanleiding bleek te bestaan communisten uit te sluiten, alhoewel deze ook toen reeds op hetzelfde standpunt ston den als nu. Namens het hoofdbestuur heeft daarna de heer W. Bakker het principiële standpunt verdedigd, hetwelk inhoudt, dat het zich stelt op de grondslag van het vasthouden aan art. 187 van de Grondwet, dat aan alle Nederlanders de verplich ting oplegt, mede te werken aan de verdediging van het Rijk en aan de handhaving van het grondgebied. Wanneer men gebruik maakt van de rechten, die de Grondwet biedt, heeft men ook de verplichtingen na te komen, die dezelfde Grondwet oplegt. De leden van de C.P.N. heb ben zich in dit opzicht echter ge- distancieerd van de Grondwet en daarom staat het hoofdbestuur op het standpunt, dat deze mensen geen deel meer kunnen uitmaken van de vereniging. Ter vergadering heerste een ge spannen atmosfeer en de debatten waren vaak zeer Jiewogen. De vergadering deed daarna bij afdelingsgewijze stemming de boven reeds vermelde uitspraak. In de loop van de discussie was medege deeld, dat de vereniging zal blijven voortgaan de belangen van de ex- politieke gevangenen en hun nage laten betrekkingen te blijven be hartigen, ook al kunnen zij geen lid van de vereniging meer zijn. Handelsovereenkomst met Polen Polen en Nederland hebben een handelsovereenkomst getekend, die voorziet in goederenleveranties ter waarde van ongeveer 50 millioen gulder, door elk der beide partijen. Nederland zal grondstoffen, vetten, haring, precisiewerktuigen, wol, vlas en katoen leveren in ruil voor kolen, glas, keramische producten, papier en textielgoederen. JAMES FORRESTAL, de vroegere Amerikaanse minister van Defensie, heeft zich in de nacht van Zaterdag op Zondag van het leven beroofd door uit een raam naast zijn kamer op de 17e verdieping van het marine-ziekenhuis te springen. Forrestal werd in dit ziekenhuis reeds verscheidene weken wegens zwaarmoedigheid verpleegd. Forrestal is 57 jaar oud geworden. Volgens de behandelende arts was de toestand waarin zijn patiënt ver keerde, „het onmiddellijke gevolg van overmatig hard werken, zowel in als na de oorlog". Men ver wachtte, dat een periode van rust tot algeheel herstel zou leiden. In 1940 werd Forrestal onder wij len President Roosevelt onder minister van Marine. Hij was de stuwende kracht achter de bewape ning van de V.S. Na de oorlog leid de hij de „koude oorlog" tegen de Sowjet-Unie in dezelfde geest. Hij stond op het standpunt, dat een militair sterk Amerika de enige werkelijke waarborg kon zijn voor het behoud van de Westerse bescha ving. „De middelen om oorlog te voeren moeten in handen zijn van diegenen, die de oorlog haten", zei hij. In Juli 1947 werd hij Minister van Defensie en hoofd van de verenigde strijdkrachten (leger, marine, lucht macht). Het plan voor de vereni ging der strijdkrachten was door Forrestal zelf opgesteld. Vooral de wetenschappelijke oor logvoering had zijn belangstelling. Het is op zijn aandringen, dat de proëven met de atoombom werden genomen. Zijn directe staf bestond grotendeels uit burger-technici. Voor de generaals was hij een stren ge meester. In Maart van dit jaar werd Forrestal op eigen verzoek van zijn functie ontheven. Nader wordt nog gemeld, dat de ramen van de eigen kamer van Forrestal met zwaar traliewerk wa ren voorzien, doch dat het raam in de nabijgelegen kamer een luik had, dat hij opende. Om zijn nek vond men vastaangehaaid het koord van zijn badjas, in zijn kamer een boek met Griekse philisophische poëzie over het onderwerp: „Leven en dood". Bij de openliggende blad zijde stonden aantekeningen van zijn hand. Heden zal een commissie van de Amerikaanse Marine een onderzoek openen naar de zelfmoord van For restal. O.m. moet worden uitge maakt, waarom hij zo lang alleen werd gelaten, dat hij het raam, waaruit hij gesprongen is, kon be reiken. President Truman heeft nationale rouw bevolen om de nagedachtenis van de gewezen Minister van Lands verdediging, James Forrestal, te eren. Op alle openbare gebouwen, oor logsschepen en marinevaartuigen, zal tot aan de dag der begrafenis de vlag halfstok worden gehesen. In zijn proclamatie voegt Presi dent Truman er aan toe, dat hij als President de pijnlijxe plicht heeft officieel het overlijden van For restal aan het Amerikaanse volk mede te delen. Dit overlijden is, volgens hem „een groot verlies voor het volk der Ver. Staten, dat hij zo goed en zo trouw heeft gediend." Stakers hebben Zaterdagmorgen generaal Kwasjinin, hoofd van de afdeling vervoer van het militaire Sowj et-bestuur aangevallen, toen hij spoorweginstallaties in de Ame rikaanse sector wilde inspecteren. Kwasjnin wilde het station van de S-Bahn in Tempelhof inspecteren. Politie uit West-Berlijn redde hem van „een wilde menigte", aldus het politierapport, en begeleidde hem in zijn auto naar de grens van de Sowjet-sector. KERMISREIZIGER STAK ZIJN VROUW Op de N.Z. Voorburgwal te Am sterdam heeft eergisterennacht om streeks kwart over één de 38-jarige kermisreiziger A. S. zijn 26-jarige vrouw A. S.-V. na een woordenwis seling beiden verkeerden onder invloed van sterke drank op straat met een knipmes onder haar rechterborst gestoken. De vrouw is in het Binnengasthuis verbonden en vandaar naar een hotel op de N.Z. Voorburgwal vervoerd, waar zij met haar man, die in het hotel gearresteerd is, logeerde. BATAVIA, 21 Mei (Anefa). Het eerste grote transport van duizend évacuee's vertrok heden in vijftig trucks vanuit Djogje naar Magelang, aldus seint Anefa's correspondent te Djogja. Over enkele dagen zullen dagelijks drieduizend personen worden afgevoerd in 150 wagens. Bij een voorzichtige schatting van veertigduizend évacuee's betekent dit, dat indien zich geen moeilijkheden voordoen de evacuatie ongeveer twee weken in beslag zal nemen. „Daarna is de bestuursoverdracht slechts een kwestie van dagen", al dus verklaarde de Resident van Djogja, de heer Lycklama. Tot nu toe hebben zich ongeveer achttien duizend personen voor evacuatie opgegeven. xvien ~"hat het aantal inwoners van de stad Djogja, dat zich voor evacuatie zal opgeven, op 24.000 (het totaal aantal inwoners van de stad bedraagt 350.000). De ëvacuees zijn voor het meren deel Chinezen. In het zuidelijk deel van Djogja zijn pamfletten gevon den, waarop leuzen als „Hollanders weg, Chinezen dood" voorkomen. Resident Lycklama verklaarde dat de wijze waarop de „civiele sectie" (burger-autoriteiten) ondanks te leurstelling, haar plicht vervult, de grootste bewondering wekt. Op ge lijke wijze sprak de militaire com mandant Van Langen over de troep: „Er is uiteraard teleurstelling on der de troep, maar deze wordt op bewonderenswaardige wijze ver werkt. Niet de minste onregelma tigheid is er geschied." De com mandant deelde voorts mede, dat er van Nederlandse zijde op zal wor den aangedrongen, dat het ereveld met een tachtigtal graven en enkele andere in de Residentie Djocja ver spreid liggende graven voorlopig onder bescherming van de UNCI zullen worden gesteld en na verloop van tijd naar Semarang zullen wor den overgebrac.w. De republikeinse delegatie heeft hiertegen geen be zwaren, aldus vernam Aneta te Batavia. Voorts deelde men van de zijde der Nederlandse delegatie mede, dat een regelin" zal moeten worden getroffen voor de graven van de sultansfamilie en de familie van de susununan, die gelegen zijn in het Wonogrise, een g^hiod van Solo, dat als enclave in de residen tie Djogja is gelegen. De correspondent van de „Keng Po" meldde gisteren uit Djogja, dat de Chinese gemeenschap aldaar reeds overlast ondervindt van on verantwoordelijke elementen. De voorzitter van de plaatselijke afde ling van de Tsjung Hwa Tsjung Hwi stelde zich in verbinding met de Sultan van Djogja om advies. De sultan sprak de hoop uit, dat de Chinezen toch in Djogja zouden blijven en verzekerde dat "ij zich met bevreesd behoefden te gevoelen Op 17 Mei had een massa-bijeen komst van Chinezen plaats, waarop het woord werd gevoerd door de Chinese vice-consul New, die ver klaarde dat hij in de stad zou blij ven. De bijeenkomst eindigde in pessimistische stemming, aldus de correspondent van „Keng Po". Uit Semarang wordt gemeld, dat verschillende scholen zijn ontruimd en met spoed noodgebouwen wor den opgetrokken. Overwogen wordt ook om de bioscopen te ontruimen voor het onderbrengen van eva cuees. Van Nederlandse zijde wordt nog te Batavia medegedeeld, dat de grootscheepse evacuatie van drie duizend personen per dag Woens dag a.s. zal beginnen. HET JUBILEUM VAN MCR. G. COBBEN Zoals bekend zal de Missiebis schop Mgr. G. Cobben S.J. uit Sit- tard binnenkort zijn zilveren pries terfeest vieren dat samenvalt met zijn 12'/s-jarig bisschopsfeest. Het feestcomité bestaande uit oud-schoolmakkers van Mgr. Cob ben, heeft besloten hem als jubi- leumgave een som gelds ter be schikking te stellen voor de vol tooiing van het kinderhuis te Obo in Noord-Finland. De kerkelijke plechtigheden worden te Sittard gevierd op Zondag 3 Juli met een O' il Scale Hoogmis, gevolgd dj»- een receptie. Op het programma staan voorts een voetbalwedstrijd van een Sittardse combinatie tegen Heerenveen (mits de KNVB toe stemming verleent) en een klein- kunstavond te verzorgen door de oud-Sittardsenaar Toon Hermans. Hr Ms ,,Van Kinsbergen" naar Noorwegen ROTTERDAM, 21 Mei. De kan- nonneerboot Hr. Ms. „Van Kinsber gen" is Zaterdagmiddag van Rot terdam voor een officieel bezoek aan Oslo vertrokken. De reis zal veertien dagen in beslag nemen, waarna het schip weer naar Rotter dam zal terugkeren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1