Rappo rt van de Raadscommissie inzake het jeuqdvraaqstuk De PELS' F4GEBR.KAAL De gemeentedelegatie te Bath Gemeentewerkman-timmerman of voorman-titulair? Woningen op wielen contra pelsdieren- fokkerij PROGRESS STOFZUIGER RADIO-TECHN. BUREAU ALKMAAR HOUTT/L 52 TFL.K2200-4344 fN Een zorg minder Alkmaar Tel. 2585 v J PAG. 2 Moondag 23 Mei 1949 m ALKMAAR. Met toestemming van het Dep. van Soc. Zaken heeft de Raadscommissie inzake het Jeugdvraagstuk een enquête inge steld over de vrijetijdbesteding van de jeugd; zulks in samenwerking met het Gew. Arbeidsbureau, dat aan deze enquête een onderzoek verbond naar de arbeidsvoorzie ning onder de jeugd. De enquête strekte zich uit tot de, jaargangen 1927 tot en met 1934, dus tot de jeugd van 14 tot 21 jaar. De commissie oordeelde deze en quête het enige middel, om de pro blemen, die op het terrein van de ongeorganiseerde jeugd liggen, de categorie, die de grootste moeilijk heden oplevert, te benaderen. De verzamelde gegevens berus ten op vrijwilige mededelingen van de betrokkenen, doch de com missie is van mening, dat de en quête over voldoende juiste gege vens beschikt, om de gemiddelde toestand van de jeugd te peilen. Bij de enquête werd onderscheid gemaakt tussen de studerende en de werkende jeugd; van de eerste groep werden geënquêteerd 648 en van de werkende jeugd 1135 per sonen of 19.2%; hiervan 271 we gens militaire dienst; 20 wegens verblijf op zee of elders; 21 wegens ziekte; 4 wegens vertoef in arrest; 8 wegens gehuwd zijn en 98 die geen inlichtingen verstrekten. Het bleek dus, dat meer dan de helft der geënquêteerden zijn ingescha keld in het arbeidsproces en bijna 30 studeert aan lagere, (1Ó.6) middelbare (11.2), ulo (8.4) am bachtschool (6.3) of Hoger onder wijs (2.9). Van 4.4 der geënquêteerden konden geen inlichtingen worden verzameld; naar het oordeel der commissie is hiermee de enquête als volkomen geslaagd te beschou wen. Verder is onderscheid gemaakt tussen de jeugd, welke wèl en welke niet tot een Kerkgenoot schap behoort. De eerste categorie duiden wij verder aan met (K), de tweede met (N.K.). Georganiseerde Jeugd Dat de jeugd- en sportverenigin gen 'n belangrijk deel van de jeugd in haar organisatie's verenigen, bleek uit de door de enquêteurs samengestelde tabellen. Van alle groepen tesamen bleek: georganiseerd in: Jeugdvereniging 18.1 Sportvereniging 29.9 Jeugd- en Sportver. 8.2 5.1 Voor f 10.per kunt U in het komen van een maand bezit De machine met de grootste zuigkracht (Adv.) LITHO'S VAN TOULOUSE-LANTREC Tentoonstelling geopend Zaterdagmiddag werd in het Ste delijk Museum de tentoonstelling van een 70-tal litho's van Toulouse- Lautrec geopend. Nadat de heer Th Wortel mej. M. W. Troost uit Ber gen, had bedankt, omdat, zij zo wel willend was geweest, de geëxpo seerde litho's uit haar particuliere verzameling voor deze tentoonstel ling af te staan, opende de wnd. burgemeester, weth. A. J. M. Lees berg de tentoonstelling met een anecdotische toespraak. Daarna sprak Dr. C. M. Hooge- boom een woord ter inleiding tot de kunst van Henri de Toulouse- Lautrec. Vervolgens dankte mej. Troost de organisatoren van deze expositie en sprak haar overtuiging uit. dat de litho's, zoals ze thans zijn geëxposeerd, volkomen tot hun recht komen. Onder de aanwezigen zagen wij vele exponenten van het Alkmaarse culturele leven. De tentoonstelling laat ons zien hoe Toulouse-Lautrec met een mi nimum aan middelen een maximum aan uitdrukking bereikt. Men dient deze tentoonstelling niet te verzui men. ST. ADELBERTUS-SCHOOL Dc jongens fracteren zichzelf! Inderdaad, de jongens verzorgen een eigen feest op Dinsdag 24 Mei. Iedere klas gaat iets presteren! Daarom worden alle jongens om half negen op school verwacht, om daarna om kwart voor negen te vertrekken naar het theater: Het Gulden Vlies. Een kleine versnapering zal deze ochtend, die iets buitengewoons belooft te worden, nog meer ver aangenamen. In hetzelfde theater houdt de St. Adelbertus-school die avond een Ouderavond, toegankelijk voor die gene, die een uitnodiging ontvin gen. Er is naar gestreefd om zoveel mogelijk de jongens zelf die avond te laten verzorgen; wat zij dan ook zullen doen door: zang, voordracht, declamatie en toneel. Om het goede contact, dat be staat tussen Ouders en personeel, levendig en warm te houdeij spreekt de Zeer Eerwaarde Pater M. Bogaarts S. J. Sup. „over het onderwerp: „Contact tussen school en huisgezin." De goede opkomst der Ouders, zal 't bewijs zijn van 't traditionele goede contact. Er wordt op aangedrongen mede te werken de avond op tijd, dit is om half acht, te laten beginnen. Geen verenigingslid 42. De tot 'n Kerkgenootschap beho rende jeugd was in groter getale lid van de jeugdorganisatie; de niet-kerkelijke van de Sportvereni ging, zoals uit de volgende cijfers moge blijken. Jeugdvereniging Sportvereniging (K.) (N.K.) 20.9 11.9 26.3 37.7 Jeugd- en Sportrver. 8.2 5.1 Geen verenigingslid 44.6 45.3 De volgende percentage-cijfers geven, de verhoudingen weer tussen werkende jeugd (W.J.) en stude rende jeugd (S.J.) al dan niet tot 'n Kerkgenootschap behorend (K. of N.K.). (W.J.-K. 17.6 26.6 Jeugdvereniging Sportvereniging Jeugd- en Sportvereniging 5.9 Geen verenigingslid 49.9 Van de studerende Jeugd blijkt dus 'n groter percentage georgani seerd. De vrijetijdbesteding Het onderzoek naar de vrijetijd- (W.J.-N.K.) 6.0 40.5 2.8 50.7 (St.J.-K.) 27.0 25.7 12.8 34.5 (St.J.-N.K.) 22.6 32.7 9.0 35.7 besteding buiten organisatorisch verband, dus door de georgani seerde en de ongeprganiseerde jeugd, leverde het volgende beeld: (W.J.-K.) (W.J.-N.K.) (St.J.-K.) (St.J.-N.K Studie 42.2 37.7 Huisvlijt 21.4 20.7 24.9 32.2 Lezen/tekenen 24.3 24.6 18.2 23.6 Dammen, schaken post- zegelsverza melen duiven- houden enz. 7.3 5.7 11.3 10.1 Bioscoop 16.8 15. 27.3 29.6 Moderne dansen 11. 13. 10.3 15.1 Volksdansen 0.9 1.4 4.7 3.5 Muziek 21.4 19.5 36.5 30.2 Toneel 6.1 4.4 17. 11.1 Sport 23.1 17.8 34.2 25.6 Natuurstudie 1.3 1.1 3.9 6. Vissen, biljarten. fotograferen enz. 5.2 4.8 4.2 8.5 De versehilende percentages wij zen op 'n zeer behoorlijke vrijetijd besteding. terwijl vooral het per centage voor studie gunstig ge noemd kan worden. De commissie acht het percenta ge voor moderne dansen niet hoog; ook is er geen aanleiding te spre ken van overmatig bioscoopbezoek (Wij merken hierbij °P. dat het percentage wel het aantal bioscoop bezoekers aangeeft, doch met de frequentie van het bioscoopbezoek Voorts blijkt, dat de studerende jeugd meer de bioscoop bezoekt dan de werkende jeugd. De com missie meent, dat hier de studie als factor moet worden vermoed, zodat hierin geen motief ten kwa de kan worden gezien. Verder werden nog gegevens verzameld betreffende zakgeld en vrijetijdbesteding door de niet-ge- organiseerde jeugd; de percentages voor sport liggen hier iets hoger; de overige percentages zijn vrijwel gelijk. Het rapport leidt tenslotte tot de conclusie, dat het probleem van de a-sociale jeugd in Alkmaar niet zo erg ligt als b.v. in de grote steden. De algemene conclusie is, dat het met de Alkmaarse jeugd nog met zo slecht is gesteld. Wij hopen t.z.t. in een nabeschou wing op dit belangrijke rapport nader terug te komen. (Telefonisch uit Bath ALKMAAR. Dc gemeentelijke delegatie, bestaande uit Burge meester Mr. Dr. H. J. Wytema, vergezeld van zijn echtgenote, mevr. Wytema, alsmede de wet houders M. Coerts en R. Bakker en de raadsleden, mevr. Kommer- v. d. Zwaard en de heer G. H. A. de Zeeuw, kwam Vrijdag in de vooravond in Bath aan. Van Schip hol was het gezelschap per KLM naar Londen gereisd en vandaar per trein naar Bath, waar de Lord Mayor, Mr. Sam Day en Mr. Wills de delegatie op het station verwel komde. Bij hen bevond zich de oud- Alkmaarder J. G. Swager, die reeds zeven maanden in Bath ver toeft, waar hij 'n werkkring heeft aan de wederopbouw; de heer Swager fungeert tijdens 't bezoek van de Allernaardere voorzoveel nodig als tolk en gids. Na ontvangst ten stadhuize door burgemeester Sam Day en de Mayoress, Mrs. Gillard, Mr. Taylor de loco-burgemeester en Mr. Hat- ten, dir. van de Roman Baths, werd aldaar de thêe gebruikt, waarna de gasten van het gemeen tebestuur naar hun hotel gebracht werden, Pratt's Hotel aan de South Parade. 's Avonds woonde de delegatie een avond-party bij in de Pump- room, grenzend aan de Roman Bath's, die evenals vorig jaar fan tastisch verlicht waren. Een groot gedeelte der bezoekers was gekleed in Gorgian costuum. Zaterdag maakte het gezelschap met de reis-car van Pratt's Hotel een rondrit door Bath en de heu vels rond de stad; bij Mr. Hatten werd koffie gedronken. Tevens werd een bezoek aan de Beachen Cliff gebracht, vanwaar men een prachtig panorama heeft op de stad. 's Middags werd een bezoek ge bracht aan het historische Theater Royal; des avonds werd 'n toneel voorstelling bijgewoond. Zondag woonde de delegatie een officiële dienst bij in de Abbey, ter- gelegenheid van het aftreden van Mr. Sam Day als burgemeester van Bath. In historische gewaden en kleederdracht trok een lange stoet van Guildhall naar Abbey en ook de vertegenwoordiging van 't Alkmaarse gemeentebestuur liep in deze schilderachtige stoet mee. Gistermiddag werd weer een trip per autocar gemaakt, o.a. naar Chewton Mendip met zijn histo risch zeer onsymmetriseh ge bouwde kerk. In Down Side werd een bezoek gebracht aan de oude Benedictijner Abdij en de daaraan- gebouwde Kathedraal. De Zondagavond brachten de Alkmaarders bij verschillende fa milies uit Bath door; Burgemees ter Wytema en zijn echtgenote wa ren de kasten van Mr. Wills, mevr. Kommer en de heer de Zeeuw van Mr. Halle en de wethouders Coerts en Bakker gingen op bezoek bij Mr. Glenn Bond in de Alfredstreet, onze gastheer bij ons laatste be zoek aan Bath. Voor heden stonden op het pro gramma een bezoek aan de kunst tentoonstelling in de Art Gallery en een filmvoorstelling in de Pump Room. Morgen worden de wederopbouw werkzaamheden in Bath bezichtigd en zal de Alkmaarse delegatie de buitengewone raadsvergadering van Bath bijwonen, waarin de op volger van burgemeester van Sam Day gekozen wordt. (Wij vernamen, dat zijn opvol ger de Labour-man Mr. Putten zal zijn). Na afloop van deze raads vergadering volgt een receptie in de Guildhall. Hoewel de delegatie aanvankelijk morgen zou terugkeren, is het ver trek naar Woensdag verschoven, om haar de gelegenheid te geven, deze plechtigheid ter gelegenheid van de burgemeesterswisseling mee te maken. Woensdag a.s. om circa 5 uur hoopt de delegatie op Schiphol te landen. TENTOONSTELLING ST. ANNASCHOOL ALKMAAR Men is over het algemeen geneigd, de prestaties zijner kinderen te beoordelen naar cijferlijsten en diploma's, wat zij echter in de praktijk presteren komt in de schooljaren vaak te weinig tot uiting. Daarom leek ons het idee van het 'hoofd der St. Annaschool, de school voor voort gezet lager onderwijs aan de Laat, om in een tentoonstelling het werk der leerlingen aan de open bare critiek prijs te geven en aan ouders en belangstellenden te pre senteren, dan ook belangrijk. Van naaien en knippen hebben wij weinig idee, van huishoude lijk werk een zeer vaag begrip en de kookkunst plegen wij te beoor delen louter op resultaten, doch wat wij op deze tentoonstelling hebben gezien aan handwerken, proeven van patroontekenen, oor duurwerk, resultaten van naai lessen, we zagen er keurige pya- ma's, lingerie en kinderkleren, heeft ons de indruk gegeven, dat er op deze school serieus gewerkt wordt en met uitstekende resulta tën. Meisjes van twaalf, dertien jaar kwamen hier met werk voor de dag, w;aar menig oudere, zelfs menig huismoeder, een voorbeeld aan kon nemen. Er wordt hier in twee klassen, de 7e en 8e, heel veel geleerd, waar de meisjes in hun later leven onnoemelijk veel voordeel van zullen hebben en we mogen de Alkmaarse ouders zeker gelukkig prijzen dat zij hun kinderen op een dergelijke school, zoals die der zusters van O.L. Vr. ter Eem, kunnen plaatsen. Naast het gewone werk leren de kinde ren hier ook het fijnere werk. zoals het maken van allerlei nut tige en sierlijke voorwerpen, zo als pantoffels, prullemanden, speelgoed, corsages. Begrijpelijk ging onze interesse voornamelijk uit naar de keuken, hier troffen wij de meest verschil lende gerechten aan, van een een voudige maaltijd tot hapjes vooi; de meest verwende snoepers, zo als sla'tjes, visschotels, croquetten zelfs Limburgse vla, taart, gebak, borstplaat, te veel om op te noe- irfbn. Een kijkje in de nieuwe strijkzaal en op de afdeling baby kleren versterkte bij ons nog de indruk, dat de zusters hier van hun leerlingen meisjes maken, die „hun handen in het huishouden" weten te gebruiken en die zijn ook, ja misschien juist, in deze tijd goud waard. A.F.C.-NIEUWS AFC—VVZ 4—0 ALKMAAR. De laatste compe .titiewedstrijd werd gespeeld door de jun. a. Het werd een klinkende 4—0 overwinning, dus net als het vijfde verleden week. Dit is dus ook wat deze competitie betreft het laatste „AFC-nieuws". Ondergetekende wenst alle leze ressen en lezers van dit nieuws een plezierige en zonnige zomer toe en hoopt u weer bij de aanvang van de nieuwe competitie op dezelfde golf lengte te ontmoeten met de te spe len en gespeelde wedstrijden van RKAFC. AFC-ers zo er verenigingsberich ten zijn worden deze alsnog gepu bliceerd. Schreef u al in voor een der reizen? Tot ziens! De P.P.C.-er. DISTRICTS- KEGELWEDSTRIJDEN ALKMAAR. De districtswed strijden om het kampioenschap wer den ditmaal gehouden op de banen van De Unie. Het was voor de Alkmaarse ke gelaars in elk opzicht een goede dag. Zowel het dames-vijftal als het tiental der heren van de A.K.B., als mede de kampioenclub O.K.A. wis ten allen de eerste plaats te verwer ven. Voorwaar een mooie prestatie. Bij de dames was de uitslag: 1. Alkmaar 956, 2. Amsterdam 860, 3. Gooi en Eemland 808, 4. Haarlem 793. Na drie wedstrijden is de stand thans: 1. Alkmaar 10 pnt., 2. Am sterdam 8, 3. Haarlem 8, 4. Gooi en Eemland 4 pnt. De dames staan er dus uitstekend voor. De persoonlijke resultaten wa ren: mevr. Bosch 215, mevr. van Spanje 205. mevr. Eickholt 183, mevr. Plas 182, mevr. Met 171. De strijd tussen de tientallen van Amsterdam. Haarlem en Alkmaar is thans wel bijzonder spannend ge worden. Alle drie banden hebben (hans 9 punten en de wedstrijd in Bussum op a.s. Zondag zal dus de beslissing moeten brengen. De uitslag was: 1. Alkmaar 2073. 1 Amsterdam 2049, 3. Haarlem 1993. 4. Gooi en Eemland 1994. In het tiental verrichtte W. v d Bosch van O.K.A. weer mooi werk. 232 in 30 worpen is ongetwijfeld uitstekend hout.. De overige presta ties waren: J Eickholt 215, Jac. van Snanje 211. G. Ouder 210. A. Köll- mann 210. C. H. de Lange 209. G. .T. Genefaas 205. C. Klerk 203, M. de Haas 199. B Willers 179. In de strijd om 't club-kampioen- sehan verdedigde O.K.A. zijn kans uitstekend. De Alkmaarders hebben thans de leiding genomen met 11 nunten. maar de Twee Duifjes uit Amsterdam volgen on de voet met 8 punten. Ook hier dus valt in Bus sum de beslissing. De uitslag was: 1, O.K.A. Alkmaar 1087. 2. Twee Duifies. Amsterdam 1005. 3. De Prins. Haarlem 975. 4. Houdt Plank. Bussum 861. De ners. nrestaties van de O.KA -ers waren: W. v. d. Roseh 230. ,T F.ickholt '08. A. Wonder 207. B. Masée 197. Jac van Spanje 195. BILJARTEN ALKMAAR. Kampioenschap van het gewest ..Het Noord-Westen" 2de klas klein biljart 150 carambo les, verspeeld in het café van de heer P. te Bos. De heer P. Rolie, bestuurslid van de gewestelijke commissie sloot dit kampioenschap met waarderende woorden en deelde mede, dat dit belangriik kampioenschap een gun stig verloop heeft gehad. Hii vond het jammer, dat deze wedstriiden niet de belangstelling ondervonden, pioenscbap. dat liep van 301 tot 450 zoals men dit in Alkmaar gewend is. Als men nagaat dat in dit kam- moyenne. 5 spelers boven 't moyen ne van 450 gespeeld hebben, dan is dit een bewiis dat er fel gestreden is Voorts dankte hii de heer Hecker als lid van de Techn. Comm. voor het vele werk dat hij gedaan heeft voor en tijdens de wedstrijden, als mede de heren ambiters en schrij vers en natuurlijk niet te vergeten e heer P. te Bos. voor het gratis beschikbaar stellen van zijn prima materiaal. Hierna volgde de prijsuitreiking. Voor de kampioen, de heer Le brun, had hij enige waarderende woorden en reikte hem de bonds- medaille uit en hoopte dat deze speler het volgend seizoen zou uit komen in de klasse van 451 tot 7 moyenne. Ook de overige deelnemers aan dit kampioenschap sprak de hevr Rolie toe, waarbij hij hun geluk wenste met het bereikte resultaat, dat van sommige iets beter ver wacht mocht worden. De einduitslag was: 1. Lebrun, Amsterdam 982 car., 170 Brt.. 35 H.S. 5.77 mov. 12 H.P.; 2. Sakkers, Beverwijk 927. 169. 28. 5.48, 8; 3. L. Hoebe, Alkmaar 938. 293. 33. .462. 8; 4. R. Mantel. Hoorn 918. 209. 30, 4 39 8: 5. M. v. d. Povert, Alkmaar 935. 198, 49, 4.72. 6; 6. H. v. d. Holst, Zaandam 840, 183, 35. 4.59 6: 7. N. Winter Assendelft 788, 185. 49. 4.25, 4: 8. Jb. Korff, Winkel 752, 193, 27, 3.88, 4. Machinefabriek Alkmaar op de beurs ALKMAAR. Door de Nederl. Machinefabriek Alkmaar is aan de Vereniging v. d. Effectenhandel de notering aangevraagd van haar ge wone aandelen tot een totaal bedrag van f 540.000. De machinefabriek Alkmaar fabriceert voornamelijk seininstallaties voor spoor- en tram wegen. Thans heeft de Mij. in sa menwerking met de N.S.F. en de Spoorweg Sein Industrie het recht verkregen de meest moderne Ame rikaanse seininstallaties in licentie te bouwen voor Nederland en an dere landen in Europa. Over het boekjaar 1948 werd een nettowinst geboekt van f 105.890, waaruit een dividend kon worden uitgekeerd van 8 pet. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Johan nes E. F., zv G. A. Leeuwenkamp en A. M. Nieuwenhuizen; Margare- tha E. M., dv J. A. Kühne en M. Th. van Elveren; Antonius N. M.. zv A. N. Ligthart en G. M. Berger; Fokke, zv G. van der Heyde en M. Dekker; Jihannes D., zv J. D. Hollander en A. C. Schut: Margaretha M., dv C, J. Lock en P. Schugt; Klaas, zv K. Bos en A. Schoenmaker; Johannes H. A., zv T. J. Sodenkamp en H. S. M. van der Borg: Jacoba. dv W. Schaaper en A. van Leyen; Nicolaas C„ zv N. C. van den Berg en C. K. Zieltjzs. Overleden: Maartje Rol, 76 jr., wed. v. J. Beets. Iets bijzonders SINT PANCRAS Zaterdag j.l. hebben wij een kort bezoek gebracht bij de heer A. Hoogland alhier. Reeds jaren besteedt deze eenvoudige petroleum-venter zijn vrije uurtjes aan knutselen. Reeds verschillende scheepjes en andere kleine bijzonderheden heeft hij het levenslicht geschonken. Maar een dezer dagen is wel zijn mooi ste experiment voor elkaar ge komen. Hij heeft namelijk een miniatuur-draaimolen vervaar digd. Het geval draait in de rond te, de paardj es bewegen zich en liet orgeltje zorgt voor een vro lijke noot. Wij mogen onze dorps genoten aansporen om dit pracht stukje werk te gaan bezichtigen. Ook kinderen zijn van harte wel kom. GEMEETERAAD VAN HEILOO STREMMING SCHEEPVAARTVERKEER ALKMAAR - De Directeur van Openbare Werken te Alkmaar maakt bekend, dat in verband met herstelling van de Werfbrug het 'scheepvaartverkeer naar de Oude gracht gestremd zal zijn tot. 20 Juni 1949 of zoveel korter of lan ger als nodig zal blijken te zijn. HEILOO. Vrijdagavond kwam de voltallige gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Kalff, bijeen. Direct na de opening vroeg en verkreeg wethouder Rus het woord. Spr. vestigde de aandacht der ge meenteraadsleden op een schilder stuk dat een plaats in de raadszaal gekregen had, voorstellende „het Witte Kerkje", geschilderd door de Heiloër kunstschilder W. Kalshoven en aan de gemeente geschonken door de burgemeester. Spr. dankte de burgemeester na mens de gemeenteraad en appre cieerde het gebaar dat de burge meester heeft willen maken. Spr. hoopte dat de burgemeester nog lange tijd persoonlijk pleizier van dit schilderstuk mocht beleven. Het voorstel van B. en W. tot ega- lisering van een gedeelte van het voormalige gemeentelijk sportter rein ten behoeve van het onderwijs in lichamelijke oefening werd, be houdens een opmerking van de heer Majolée (PvdA), aangenomen. Het werk zal door de heer Nieuwenhuis uitgevoerd worden voor de prijs van f 798. Voorman-titulair. Het voorster van B. en W. tot aan stelling in vaste dienst van de ge meente-werkman S. Ploeger bracht de gemoederen enige malen dorreh zo zelfs dat enige malen.door elkaar gesproken werd, onderbroken door gehamer van de voorzitter. De heer Bolten (R.K.) wijst erop dat een gemeente-timmerman aan gesteld moet worden, althans vol gens de stukken en geen voorman. Een gemeente-timmerman heeft voor pl.m. f10.work per week (materiaal inbegr.) Spr. zegt dat het hier natuurlijk gaat om de be trokken persoon in een hogere loon- klasse te krijgen. Hij is hier niet op tegen, maar vreest voor gevolgen in de toekomst. De heer Kraakman (R.K.) sluit zich bij deze mening aan. De voorzitter zegt niet te begrij pen, dat deze aanmerking komt van de R K. arbeidersvertegenwoordi ging. De heer Kraakman zegt het scher men met titulatuur niet te kunnen appreciëren. Reeds eerder vond zó'n geval plaants (benoeming chauffeur monteur) en toen was B. en W. er tegen meer salaris te geven. Nadat de heer Rus, Olivier en H. Groot nog eens van gedachten ge wisseld hadden wilde de voorzitter het voorstel van B en W. in stem ming brengen. De heer Bolten is echter van me ning om dit punt nog eens door B. en W. te laten behandelen en de commissie van bijstand voor open bare werken te laten passeren. Hij maakt hier een voorstel van, ge steund door de heren Kraakman en Schuyt. Dit voorstel werd met 4 stemmen voor en 9 st. tegen verworpen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 10 vóór, 2 blanco en één stem tegen! Achtereenvolgens werden de ver zoeken van het bestuur der Vereni ging Volkshuisvesting „Heiloo" tot toekenning van een voorschot van f 2500.voor de aankoop van een perceel grond van de heer Kroon, gelegen aan de Holleweg ter groot te van 2600 centiaren en van de R.K, Bouwver. St. Willibrordus tot aam koop van een perceel grond aan de Butterlaan van 639 vierk. meter te gen de prijs van f 1.25 p. vierk. m. voor woningbouw, z. h. st aangeno men. Ook het voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegroting 1949 in verband met enkele opmer kingen van Ged. Staten werd z. h. st. aangenomen Heer Olivier contra amateur- pelsdierenfokkerij De heren J. Punt en B. v. Kampen willen het stuk grond naast de open bare begraafplaats huren om de Pelsdierenfokkerij „De Bever" te vestigen. B. en W. stelden voor om dit stuk grond aan genoemde heren te verhuren voor de tijd van 5 ja ren. De huurprijs zal voor het eer ste jaar f 100. het tweede jaar f 125 en elk der volgende jaren f 150 be dragen De heer Mapolée is verbaasd dat deze huurprijs zo lakg ligt. immers de vorige huurder moest f300 beta len. Tevens vraagt spr. of het de voorzitter bekend is dat de heren reeds druk doende zijn de pelsjes te fokken. Hij vindt dit zéér vreemd want nu moet de raad zich uitspre ken. Zijn inziens is dit mosterd na de maaltijd. Voorzitter zegt dat de nu bedon gen prijs meer reëel is dan de vo rige huurprijs. Een "goed stuk gras land brengt per ha. aan huur pl.m. f 90.op, dan kan „woeste grond" toch geen f 300.opbrengen. De vorige huurder heeft deze prijs ech ter eigener beweging geboden. Ook de heer Schuyt motiveert de nu gevraagde huurprijs. De heer Oliver is van mening dat bedoeld terrein betergebruikt kan worden voor zgn. verplaatsbare wo ningen Er kunnen plm. 6 van deze woningen op het stuk grond staan. Spr. merkt tevens op dat de ama teur pelsfokkerij niets oplevert. Er zijn enige grote bedrijven in Gro ningen en op de Veluwe en spr. meent te weten dat de kwaliteit van de pelsjes inferieur is. Ook voert spr. agn, dat veel vakmanschap voor deze fokkerij nodig is. Spr. vindt het beter als de fokkerij wordt beoefend bij een der heren in de tuin. De voorzitter repliceert ten aan zien van het plaatsen van verplaats bare woningen le. dat geen huizen gebouwd mogen worden die niet aan een straat grenzen; 2e. dat dit gaat ten koste van de toegewezen bouwvolume de gemeente en 3e. zijn er Heilooërs te vinden die deze wo ningen zullen kopen en plaatsen? Heer Oliver opponeert hier heftig tegen en verklaart dat deze wonin gen op wielen niets met de bouw volume te maken hebben Alleen de gemeentelijke schoonheidscommissie kan er op tegen zijn. Deze woningen zijn géén noodwoningen. De heer Bolten zegt: ,,Als het waar is dat deze woningen buiten de bouwvolume vallen, dat er dan misschien een ander plaatsje te vin den is." Heer Olivier springt direct op de ketting, omdat de voorgaande spr. zijn woorden iit twijfel trekt. De heer Vermeulen (chr.) merkt op dat men ook rekening dient te houden met aansluiting op water leiding, gas en riolering. Voorzitter zegt aan het adres van de heer Olivier dat hij met z'n voor stel, niet het voorstel van B. en W. moet torpederen B. en W. kunnen het voorstel in overweging nemen en eventueel voor liefhebbers een plaatsje zoeken. Dhr. Olivier persisteert bij zijn voorstel en ziet dit gesteund door de heren Th. Groot (comm.) en Majolée. Dit voorstel werd met 4 st. voor en 9 st. tegen verworpen. Vervolgens werden de voorstellen van B. en W., betreffende toekenning der vergoeding der lager onderwijs wet 1920 aan de besturen der bijz. scholen over het jaar 1948 en de be tuiging van instemming met een door Ged. Staten dezer provincie ontworpen nieuwe bezoldigingsrege ling voor de secretarissen, aangeno men. Handnaaimachines of trapnaai- machinesna stemming tóch trapnaaimachines! Voor de behandeling van het ver zoek van het bestuur der R.K. meis jesschool, om medewerking te ver lenen bij het aanschaffen van leer middelen voor de vakken handwer ken en handenarbeid, was volle in teresse Alle heren gingen er eens „goed voor zitten". De heer Olivier vindt dat het verschil voor het R.K. L.O van 15.50 per leerling en voor het O.L f 7.45 per leerling te groot is. Spr. zegt, dat de aangevraagde twee trapnaai machines best vervangen kunnen worden door handnaaimachines dit bespaart nog f 100.—. Spr. heeft zich met deskundige mensen in ver binding gesteld en deze waren zijn mening toegedaan. Spr. doet ook voorkomen, dat het gebruik van 'n trapnaaimachine een .marteling" is voor de leerlingen die zo'n apparaat moeten bedienen! De heer Schuyt beroept zich op het advies van de inspecteur van het onderwijs, die adviseert de aanvrage onverkort te handhaven. Spr. geeft toe dat het verschil van kosten van R.K.L.O. en L.O.'-onder- WEERS VERWACHTING medegedeeld door het 'l.IVI.l. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. WEINIG VERANDERING Vannacht op sommige plaatsen nevel of mist. Overigens tijde- Ujk wat toenemende bewol king, maar overwegend droog weer. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Wei nig verandering van tempera tuur. wijs voor de handenarbeid groot is. Men moet echter bedenken, dat het hier gaat om een speciale meisjes school en hier wordt méér zorg be steed aan de toekomst der meisjes. Nemen we handnaaimachines dan zetten we de tijd 10 jaar terug. In de toekomst, aldus spr.. zal meer gewerkt worden met trapnaaima chines en acht het in het belang van het onderwijs om het verzoek in te willigen, zoals het gedaan en door de inspecteur geadviseerd is! Heer Bolten merkt op, dat de In specteur en de leerkrachten toch wel het beste weten wat beter ge schikt is en wat niet Ook de heer Rus is voor hand naaimachines, terwijl de heer Th. Groot (comm.) trapnaaimachines prefereert. Heer Majolée zegt, dat de meeste jonge huishoudens helemaal geen geld hebben om een naaimachine aan te schaffen. Tot slot leest de voorzitter uit een of ander officieel orgaan een passa ge voor over zuinigheid en conclu deert aan de hand hiervan dat een handnaaimachine z.i. voldoende is. De heer H. Groot (r.k.) merkt nog op, dat het belachelijk is om voor een verschil van pl.m. f 100. geen trapnaaimachines aan te schaf fen. Uiteindelijk werd het verzoek van het R.K Schoolbestuur met 8 st voor en 5 st. tegen ingewilligd. Het voorstel van B. en W tot wij ziging van de bezoldigingsregeling voor het gemeentepersoneel werd na een ingewikkeld betoog van de heer Th. Groot (comm.) aangeno men. Het verzoek van de Stichting Geestelijke Volksgezondheid te Alk maar, om een subsidie voor het jaar 1949 van f 0.10 per inwoner, alsmede het verzoek van het bestuur R.K. Meisjesschool tot het veriepen van medewerking bij de verandering en inrichting van een lokaal voor huis-® houdonderwijs werden z.h.st aan genomen Ook nu weer een aanvurende agenda De heer Hoebe wil de garage Rijksstraatweg hoek Stationsweg, welke nu leeg staat,, huren voor f 4.per week. Toegestaan. De heer Ooykaas wil een huis bouwen op grond aan de Zeeweg. Het perceel grond is groot 458 m2. B en W. stellen voor dit voor de prijs van f 5.per m2 te verkopen. Z.h.st. aangenomen. Tenslotte een verzoek van de heer Th. Groot (comm.) om een inter pellatie te mogen houden over de riolering. De heer Th Groot zegt, dat er nog gevallen zijn waar aan sluiting op de riolering niet is ge schied en toch dringend nodig is. Dit vooral in het belang van de volksgezondhed. In sommige geval len weigert de verhuurder dit te doen Spr. vraagt of B. en W. hier tegen willen optreden. Voorzitter antwoordt hierop dat dit zeker 'zal gebeuren als de heer Groot maar voor een lijstje zorgt van die gevallen. B. en W. kunnen niet in het wilde weg gaan zoeken. De heer Groot zegt toe dat lijstje te zullen verstrekken. Hierna slui ting. wanneer met Hemel, vaartsdag en Pinksteren UW GLAZEN VULT. U weet dan immers bij voorbaat uw dag ge slaagd! Ouden van dagen gaan weer op stap SINT PANCRAS Een dezer dagen vergaderde de commissie, die de uitstapjes voor de ouden van dagen organiseert. Er werd besloten, om, indien de a.s. geld inzameling genoeg opbrengt, ook dit jaar wederom de oudjes een plezierige dag te bezorgen. Huis aan huis zullen intekenbiljetten worden rondgebracht en voor 4 Juni 1949 zullen deze door de commissie-leden worden opge haald. De commissie bestaat uit de volgende personen: D. Bruin, J. Bruin, F. Hes, Jb. Keizer Wz.„ J. Kloosterboer, P. de Kraker, H. Olie, J. Oud, K. Timmer, P. de Wit. Geelt royaal, de oudjes zul len U er dankbaar voor zijn! HSV I—DE FORESTERS I HEILOO. Het ligt in de bedoe ling a.s. Zaterdagavond 19 uur^deze wedstrijd op het HSV-terrein te doen plaats vinden. Aangezien „de Foresters" momenteel deelnemen aan een serie beker-wedstrijden te Nieuwe Niedorp bestaat de kans dat zij Zondag a.s. twee wedstrijden moeten spelen. In dit geval kunnen zij niet ip Zaterdagavond tegen HSV uitkomen! Wij komen hierop nog nader terug. Rietschouw EGMOND BINNEN. De riet- schouw van het Waterschap De On- ingepolderde Landen onder Egmond Binnen is dit jaar bepaald op 31 Mei a.s. De hattrick EGMOND a.d. HOEF. Een kip van D. de Haan alhier verrichtte dezer dagen de hattrick. Zij legde 3 eieren op één dag. Een niet veel voorkomende bijzonderheid. MEERVOGELS-NIEUWS AKERSLOOT. Gister vond de laatste wedstrijd plaats voor de promotie. Hoewel aan de uitslag niets meer gelegen was hebben M. en LEV een spannende wedstrijd gespeeld. De wedstrijd stond op hoog peil. Scheidsrechter Thifm», gaf blijk daf hij geen goede kijk had op het buitenspel en vele handsge- vallen die hij in 't geheel niet zag. Toch ondanks dat was de ver standhouding in 't veld zeer goed. Voor d erust was M. veelal in de aanval. Toch duurde het nog een half uur voor de linksbuiten een schot inzond dat de keeper liet glippen 10. waarmede de rust kwam. Na de rust had M. ook het beste van het spel. De midvoor loste nog een pracht schot dat de IEV-keêper even mooi stopte. Gelijdelijk aan nam IEV het spel in handen en gooide alles op de aanval, manr de achterhoede en middenlinie van M. gaven geen krimp en toen de scheidsrechter het einde blies had M. zijn tweede promotiewedstrijd gewonnen. Nu jongens het volgend jaar nog maals geprobeerd. Nu gaan we even uitblazen en beginnen Augustus met nieuwe moed. Het tweede moest de meerderheid in TEV erkennen met 31. De dames-handbal 1ste elftal ver loor de laatste competitiewedstrijd met 21. Het tweede toog naar Alkmaar maar maakte een tever- geefse reis. Had dit niet kunnen voorkomen worden AOG? SPREEKUUR BURGEMEESTER HEERHUGOWAARD. Dinsdag 24, Zaterdag 28 en Dinsdag 31 Mei a.s. houdt de burgemeester geen spreekuur wegens afwezigheid. Het eerstvolgende spreekuur is Zaterdag 4 Juni a.s. ten raadhuize vanl 112 uur en daarna Dinsdag 7 Juni van 1112 uur. TENNISUITSLAGEN Zondag 22 Met Hoofdklasse: A. Leimonias 1Leimonias 2 93. DDV 1—Eindhoven 1 12—0. B. Spieghel l-*-Alta 1 9—3. Victoria 1Thor R.W, 012. Festina 1Park Marlot 1 93. Hilversum 1Nw. Marlot Cl. 1 10-2. Overgangsklasse Inside 1—VVGA 1 5—3 Nw. Marlot Cl. 4-Spieghel 2 0S Tweede klasse: Return 1Inside 2 35 DDV 4—Juliana 1 2—6 Derde klasse: Inside 3Festina 5 08 AnonymusEnkhuizen 17 Vierde klasse: Twentse Bank 2Enkhuizen 2 gelijk gesp. Return 7Toss 1 08 Zaandam 2Inside 4 71 Juliana 2Game Fighters 1 71 Gloria 1Wimbledon 80

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2