De Westerse positie veel sterker dan de Russische Felle critiek op het socialistische bewind in het Britse rijk Hollandse tulpen bloeien in Sint James Park Christenen in rood China Amerikaanse beschouwingen over de Indonesische kwestie gaan catacombentijd tegemoet Maandag 23 Mei 1949 PAC. 3 WACHTSNC minder Tel. 2585 J WIE WINT DE VREDE IN DUITSLAND? Maar West-Duitsland (hoopt Moskou) kan het Oosten niet missen Willy Sluiter overleden Vanaf 1 Juli hoger tabaksrantsoen? Optimisme in Washington Aanval van Churchill op Labour Elke dag worden in de wereld Britten gedood of belëdigd" - De Nationalisatie is tot mislukking gedoemd Londen in de lente Huidige tactiek der communisten slechts camouflage? Bid-dagen het I-M.l. te in Maandagavond sommige plaatsen Overigens tijde- unemende bewol- verwegend droog iwakke wind uit richtingen. Wei- van tempera- met Hemel. en Pinksteren AZEN VULT. ian immers bij uw dag ge- an dagen r op stap AS Een dezer ie de commissie, voor de ouden niseert. Er werd dien de a.s. geld- eg opbrengt, ook m de oudjes een e bezorgen. Huis intekenbilj etten racht en voor 4 deze door de worden opge- bestaat uit de ien: D. Bruin, J. b. Keizer Wz.„ J. de Kraker, H. Timmer. P. de al, de oudjes zul- ar voor zijn! ORESTERS I ligt in de bedoe- avond 19 uur^deze HSV-terrein te en. Aangezien „de nteel deelnemen ker-wedstrijden te >estaat de kans dat twee wedstrijden dit geval kunnen rdagavond tegen Wij komen hierop houw JEN. De riet- Faterschap De On- ien onder Egmond ar bepaald op 31 attrick DEF. Een kip alhier verrichtte lattrick. Zij legde iag. Een niet veel onderheid. LS-NIEUWS Gister vond de plaats voor de aan de uitslag n was hebben M. nnende wedstrijd istrijd stond op dsrechter Thiemt, een goede kijk had en vele handsge- t geheel niet zag. lat was de ver veld zeer goed. M. veelal in de irde het nog een linksbuiten een de keeper liet armede de rust M. ook het beste midvoor loste nog dat de IEV-keeper Gelijdelijk aan 1 in handen en aanval, manr de liddenlinie van M. pp en toen de einde blies had promotiewedstrijd volgend jaar nog- Nu gaan we even men Augustus met t de meerderheid met 31. bal 1ste elftal ver- ompetitlewedstrijd veede toog naar naakte een tever- dit niet kunnen AOG? URGEMEESTER lARD. Dinsdag >n Dinsdag 31 Mei urgemeester geen afwezigheid, de spreekuur is .s. ten raadhuize daarna Dinsdag uur. fSLAGEN 32 Mei Leimonias 2 93. 1 12—0. a 1 9—3. ,W 0—12 Marlot 1 9—3. Marlot Cl. 1 10-2. 5—3 Spieghel 2 0—8 5 uizen 3—5 2—6 0—8 1—7 Enkhuizen 2 gelijk gesp. 0—8 3e 4 7—1 Fighters 1 7—1 edon 80 (Van onze Berlijnse correspondent) BERLIJN, 17 Mei. Na de verkiezingen voor het „Duitse Volks congres" in de Oostelijke zone en na de goedkeuring van de grondwet van Bonn door de drie Westelijke gouverneurs, kan men zeggen, dat de vier ministers, die Maandag te Parijs bij eenkomen, hun posities op het Duitse toneel hebben ingenomen. Het ongekende tempo, waarin de dingen in Duitsland zich sedert het contact JessupMalik te New York hebben ontwik keld, heeft aangetoond hoezeer de partijen, in het bijzonder de Westelijke mogendheden, er prijs op hebben gesteld een basis naar de conferentie mee te brengen, waarop een oplossing naar him smaak kan worden opgebouwd. Het Westen heeft met Bonn een uitgangspunt verkregen, dat zonder twijfel sterker is dan wat de Russen in hun domein hebben kunnen op bouwen. Na 't vernietigend resultaat van de Volkscongres-verkiezingen zullen deze laatsten in Parijs moei lijk kunnen aankomen met de be wering, dat het Duitse volk van het staatsstuk van Bonn niemendal moet hebben en dat het meer geloof hecht aan de democratische" leuzen, die in het Oosten worden aangeheven. Wel voor niemand, die de afgelopen dagen de gebeurtenissen hier heeft gevolgd en de stemming heeft ge peild, kan het aan twijfel onder hevig zijn, dat het Duitse volk met graagte de Westelijke oplossing aan zal grijpen. Russisch realisme. Nu zijn het niet de Duitse wen sen, die te Parijs de doorslag zullen geven. Zij blijven, hoezeer Duitsland in het hart van Europa ook een po tentiële macht is gebleven, overwe gingen van het tweede plan. Maar op dit tweede plan blijven 'zij toch een rol spelen, die niet over het hoofd kan worden gezien. Het wordt hier nauwelijks betwijfeld, dat met name de Russen er rekening mee houden, geneigd als zij nu zijn tot een zeer realistische waardering van de Duitse gevoelens. Rusland wenst, sinds het heeft ingezien dat de kans op een com munistisch Duitsland is verkeken, een neutraal en zo nationalistisch mogelijk Duitsland. Dit werd reeds duidelijk toen het begon de vroegere nationalistische kopstuk ken weer een actieve rol in het politieke leven te laten spelen. Consequent en met steeds minder reserves is men de nationale trom pet gaan blazen en ongetwijfeld heeft men daarmee in West-Duits land meer succes geboekt dan met de communistische leuzen. De Russische verwachting is, dat een neutraal Duitsland mettertijd uit nationalistische èn uit materiële overwegingen een hernieuwing van 't oude bondgenootschap met Rus land (Rapallo 1922) zal moeten na streven. Om dit te propageren heb ben zij onlangs de oude diplomaat Nadolny naar het Westen gestuurd. In bedekte vormen wordt deze ver wachting trouwens ook in de rode publiciteitsorganen uitgesproken. Westerse schijn. In aanmerking nemend het veel hogere levenspeil, dat West-Duits land heeft bereikt in vergelijking met de Oostelijke zóne, lijken de Russische verwachtingen maar wei nig houvast te hebben in de werke lijkheid. Dit is echter bedriegelijke schijn. De Westduitse staat moge al onge veer gevestigd zijn, materieel is er nog heel wat te doen. Wanneer het b.v. aan Generaal Clay gelegen had, zouden er eerst nog heel wat meer stenen zijn aangedragen om het fundament van West-Duitsland te versterken. Dat Westduitse staatsge bouw wordt nu wel op de Parijse tafel te pronk gesteld, maar verge ten mag niet worden, dat er maan delijks vele millioenen dollars nodig Op 76-jarige leeftijd is in het Diaconessenhuis .,Bronovo" te Den "Haag overleden de Haagse schilder Willy Sluiter. Jan Willem Sluiter werd 24 Mei 1873 te Amersfoort geboren en verwierf zich vooral be kendheid door zijn portretten, naast het figuurschilderen. In 1905 ont ving hij op een tentoonstelling te München de gouden medaille en in 1907 viel hem op de expositie te Barcelona eenzelfde onderscheiding ten deel. In 1910 kreeg hij de grand prix van Buenos Aires en in 1913 die van Montevideo. De stad Amsterdam verleende hem in 1912 de zilveren medaille en San Francisco onderscheidde hem in 1915 op dezelfde wijze Van onze, Haagsche correspondent. Naar wij van welingelichte zijde vernemen heeft dezer dagen ten departemente een bespreking plaats gevonden over een eventuele ver hoging van het tabaksrantsoen. Overeengekomen werd, dat aan de minister van Economische Zaken zal worden voorgesteld van 1 Juli a.s. af het rantsoen voor de heren met éèn bon per week tot 3V« rantsoen te verhogen. Het rantsoen voor de dames zou voorlopig nog ongewijizgd blijven. Ook de opheffing van distributie is ter sprake gekomen. Ten aanzien hiervan is voorgesteld om per 1 Jan. a.s tabak en tabaksproducten zon der bon te verstrekken. Een en an der is echter nog afhankelijk van <Je«besfcssmg van minister v.d. Brink. zijn om het overeind te houden. Dol lars alleen hebben West-Duitsland over de na-oorlogsc moeilijkheden heengeholpen en het zal nog lang duren vooraleer deze steun kan ge mist worden. De opstellers van de optimistische Marshall-budgetten geloven zelf ook niet, dat hun sprookje van een kloppende beta lingsbalans over drie jaar verwe zenlijkt zal worden. Zij geloven veeleer aan groei ende moeilijkheden hij het vinden van afzetgebieden. De maande lijkse overzichten van het beheers instituut te Frankfort verraden 'n diepe mineurstemming. Er zijn meer dan een millioen werklozen en in plaats van terug te lopen neemt dit aantal nog in versnelde mate toe De Russische speculatie is nu, dat zonder Oost-Europa geen deugdelijke basis gevonden kan worden voor 't economisch potentieel, dat Duitsland behoeft om binnen zijn vernauwde grenzen in het leven te blijven. Een neutraal Duitsland, onttrokken aan het waakzaam oog van bezettings ambtenaren en militairen, zal naar hun berekening op de duur"* liever aansluiting zoeken bij het Oosten dan eén blok blijven aan het been van het Westen. Tot grotg concessies bereid. Ziedaar de overweging, die achter de Russische voorstellen tot het slui ten van vrede met Duitsland en te rugtrekking van de bezettingstroe pen schuil gaat. Deze voorstellen zijn méér dan propaganda-stunts, ook al hebben de Russen er uiteraard hoge propagan distische verwachtingen van. Want al hebben zij zich wat het laatste aangaat tot dusver misrekend, dit wil nog niet zeggen dat de leuzen haar doel ook in de toekomst zul len missen. De politieke gevoelens der Duitsers zijn nog te weinig ge stabiliseerd en hun nationalistische gevoelens te weinig bedwongen om zulke mogelijkheden voor de toe komst uit te sluiten. Van Parijs valt daarom te ver dachten, dat de Russen zullen spe len op de neutralisering van Duits land en dat zij tot grote concessies bereid zullen zijn om dit doel te bereiken. Een delegatie uit Katwijk heeft Vrijdagmiddag op het Paleis Soestdijk de eerste nieuwe Hollandse, haring aan H. M. de Koningin aangeboden. Een 27-jarige Russische piloot, wiens vrouw naar Siberië was getransporteerd, landde met een nieuw Russisch vliegtuigtype in Zweden. De constructie van de machine, die een snelheid van 600 km per uur heeft, werd door de Russen angstvallig geheim gehouden. Het was tot heden noch Amerika, nach Engeland gelukt een exemplaar van dit type in handen te krijgen. In deskundige kringen is men zeer benieuwd of de machine een raket-inrichting heeft. Zo ja, dan zou men achter een belangrijk Russisch geheim zijn gekomen. Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken trof onmiddellijk alle maatregelen om de piloot, die „genoeg" van het Sovjetsysteem had, en het vliegtuig, in volkomen veiligheid te stellen. De gelande La-1 1-machine van de Semy on A. Lavochkin fabrieken. WASHINGTON, 21 Mei. A.N.P. De berichten uit Batavia betref fende de gunstige atmosfeer, waar in de Nederlands-republikeinse commissies werken aan de voorbe reiding voor de terugkeer van de republikeinse regering naar Djogja, worden in Amerikaanse regerings kringen als zeer bemoedigend be schouwd, aldus meldt Aneta's diplo matieke correspondent uit Washing ton. De "Van Royen-Ruhm verkla ringen hebben in deze kringen grote voldoening gewekt en worden hier beschouwd als een overeenkomst» die tot stand is gebracht door ver trouwen aan beide zijden. Men twijfelt er in Washington niet aan, dat zowel Nf/ierlanders als republikeinen het uiterste zullen doen om de overeenkomst uit te voeren, ofschoon men beseft, dat nog verschillende moeilijkheden, in het bijzonder betreffende de* com munistische elementen in de repu bliek, overwonnen zullen moeten worden. Naar de mening van de Amerikaanse regeringskringen heeft het aanvaarden van de overeen komst van 7 Mei door Sukarno en Hatta bewezen, dat zij vastbesloten zijn de meningen en verlangens van de communisten en andere extreme elementen te trotseren en dat ver wacht mag wórden, dat zij in de toekomst krachtig stelling: zullen nemen tegen deze elementen. Zelfs die personen in Amerikaanse rege ringskringen. die goed bekend zijn met de situatie in Indonesië preten deren niet te weten hoe sterk de communistische oppositie in de re publiek is, maar zij vertrouwen et- op dat elke oppositie, die zou willen trachten verwarring te stichten, het hoofd zou kunnen worden geboden zolang deze gesteld is tegenover een Nederlands-republikeinse sa menwerking. Amerikaanse autoriteiten gaven uiting van hun vertrouwen, dat de huidige overeenkomst zou kunnen leiden tot een sterke Nederlands Indonesische Unie, gebaseerd op vrijwillige samenwerking, welke volgens deze autoriteiten meer dan WINSTON CHURCHILL heeft in Glasgow betoogd, dat het Britse socialisme logischerwijs tot een staat moet leiden, die op een communistische staat lijkt. De vroegere eerste minis ter deed een scherpe aanval op de Britse Labourpartij en haar politiek van staatseigendom. Hij zei, dat Croot Brittannië zich aan een grote dwaasheid had schuldig gemaakt toen het hem vier jaar geleden zijn functie had ontnomen ten gunste van de Labour partij! „De socialistische weg leidt logischerwijze tot de uniformiteit van het economische systeem, met de wreedheid en de tyrannie, waarvoor de socialisten zelf met afschuw terug deinzen", betoogde Churchill. Churchill sprak voor een menigte van naar schatting 22.000 mensen, in liet voetbalstadion in Glasgow. De bijeenkomst was georganiseerd door de Scottish Unionist Association, een tak van de Conservatieve Partij. Churchill beschuldigde de leiders van de Labourpartij ervan, het ka pitalistische economische stelsel van de Ver. Staten te hebben beschimpt en bespot. Maar zij teren op hen en bedelen bij hen, terwijl zij hen tegelijkertijd uitschelden, zei hij. Zinspelend op de Amerikaanse hulp aan Engeland, zei hij: verstandige mensen moeten zich toch. afvragen, hoe het komt, dat dit Amerikaanse stelsel dan zo verkeerd is, dat de Amerikaanse democratie, 140 millioen hardwer kende mensen, in staat is de levens standaard op een zo veel hoger peil te handhaven dan wij, ons de hei- pende hand kan toesteken, ons zo veel hulp kan verlenen en zo'n groot gedeelte van onze last kan dragen! Ik ben verheugd te zien, dat wat ik drie jaar geleden in Fulton, Mis souri, in de Ver Staten en twee jaar geleden in Zürich in Zwitser land heb gezegd, thans, na enige aarzeling en bezwaren de uitgespro ken politiek van de staat is gewor den en dat een militaire alliantie met de Ver.^ Staten en de politiek van een Verenigd Europa voldon gen feiten zijn geworden, aldus Churchill. Churchill prees de tot de Labour-, partij behorende minister van Bui tenlandse Zaken, Ernest Bevin, om dat hij een zo grote mate van im populariteit onder zijn eigen aan hangers had geriskeerd, teneinde een concreet en moedig programma ten uitvoer te kunnen leggen, waar van mogelijk ons aller leven zal af hangen. Slechts een klein gedeelte van Churchills' rede was gewijd aan buitenlandse aangelegenheden. Hij maakte geen melding van de bijeen komst van de grote vier. Hij beschuldigde de Labourpartij ervan een treurig vervolg te hebben geleverd op de overwinning, die wij vier jaar geleden bevochten, en zei, dat de Labourpartij groot-Brittannië laghr had doen dalen in de achting van de mensheid, dan eeuwen lang het geval was geweest. Waar men ook zijn ogen wendt, overal ter wereld ziet men het af schuwelijk schouwspel van Britten, die worden doodgeschoten of bele digd, zei hij. De Zuid-Amerikaanse republieken tergen de leeuw in de Zuidpool. De Albanezen leggen mijnen voor Brit se oorlogsschepen en doden onze matrozen. Israëlitische vliegtuigen schieten RAF-gevechtstoestellen neer en het Chinese Rode Leger vuurt straffeloos op de Britse vloot en drijft haar terug Hoe eerder de huidige ministers ontheven worden van hun functie, des te eerder ook zullen wij ons zelf- respect terugwinnen en wederom varf anderen respect kunnen afdwin gen vervolgde Churchill. In India, Birma en Palestina, zijn betreurenswaardige rampen ge schied, die gemakkelijk vermeden hadden kunnen worden, indien on ze zaken aan een wijs en competent beleid waren toevertrouwd geweest, aldus Churchill. Wij hebben thans echter geen keus dan te aanvaarden wat er is gebeurden met alle middelen, die in ons vermogen liggen, te redden wat er nog te redden valt in deze periode van verval en ondergang. Dit jaar is een belangrijk jaar voor ons eiland, verklaarde Chur chill, aangezien de kiezers voor de ernstige keuze zullen komen te staan tussen twee regerings-vormen. De keuze was volgens Churchill, tussen de starre, nivellerendq weg van het socialisme, en de conserva-, tieve weg van vrije en soepele voor uitgang. Het socialisme heeft nog nergens ter wereld succes gehad, verklaarde Churchill. In Groot-Brittannië is de socia listische politiek van de nationalisa tie van onze industrieën, voor zo ver deze is doorgevoerd, overal een mislukking geworden, betoogde hij. Hij waarschuwde de vakbonden, die de ruggegraat vormen van de Labourpartij, op hun hoede te zijn voor het stelsel van de industrie in staatseigendom, aangezien dit stelsel noodlottig moet zijn voor de vakbondbeweging, zoals wij die hier in het land kennen. Churchill verklaarde, dat de plan nen, om de staalindustrie in staats eigendom te doen overgaan, het be treffende wetsontwerp is op het ogenblik in behandeling bij het par lement. tot inzet zal worden ge maakt hij de algemene verkiezingen en indien wij de meerderheid krij- ooit dient te worden gerealiseerd als dringende noodzaak voor de toe komstige ontwikkeling, zowel van Nederland als van Indonesië. Naar aanleiding van de recente uitlatingen in de republikeinse pers, die de Van Royen-Rum verklarin gen beschouwen als ,,een begin van verwezenlijking van het plan-Co- chran", verklaarde men aan Aneta's correspondent, dat van Amerikaanse zijde geen enkele neiging bestaat om het plan-Cochran te doen herleven als leiddraad voor de toekomstige onderhandelingen. Integendeel, Ame rikaanse regeringskringen zijn van mening, dat de beginselen en de programma's voor het houden van verkiezingen, de vorming van staat kundige eenheden, het ontwerpen van een constitutie en een Unie statuut bij voorkeur dienen te wor den uitgewerkt door Nederlanders, republikeinen en federalisten, in ge zamenlijk overleg en dat de UNCI zich hierbij zoveel mogelijk op de achtergrond dient te houden. Dit sluit natuurlijk geenszins de mogelijkheid uit, dat de UNCI in sommige phasen van de onderhan delingen gedwongen zou kunnen zijn eigen suggesties naar voren te bren gen, teneinde op sommige punten, waarover geen overeenstemming kan worden bereikt, tot oplossing te ko men. In dat geval zou het plan-Co chran, evenals overigens elk ander voorstel, van nut kunnen zijn. Afgezien echter van deze moge lijkheid verwacht niemand in Washington, dat de oude voorstellen "'an Cochran opnieuw een element zullen vormen van de Nederlands- Republikeinse besprekingen. Londen, Mei 1949, HET OUDE LEVEN in de grofe Europese stad heeft zich in een betrekkelijk snel tempo hervat. Nieuwe na-oorlogse problemen hebben echter nieuwe verhoudin gen en nieuwe spanningen in het leven geroepen. Ze culmineren in de politieke strijd tussen Labour en de Conservatieven. Toch is het nog het oude Londense volk met zijn Engelse hang aan de traditie en zijn sinds de Reforhiatie gelai- seerde heldenverering. De talloze „momorials" sinds eeuwen hier op pleinen, in kerken, in officiële ge houwen en in clubs en banken op gericht, worden welhaast dagelijks met nieuwe vermeerderd. Nieuwe gedenktekenen voor helden uit reeds vervlogen tijden en voor die van de laatste tragische jaren. Echte beeldenstormers zijn de Engelsen nooit geweest en dagelijks trekken ze in stoeten langs deze monumenten, vol interesse en ver vuld van een typische eerbied voor hen, die vroeger groot waren en het Engelse volk machtig maar ook zelf ingenomen hebben gemaakt. Toch zijn zij vol humor in hun verering en vergeten nimmer de menselijke kant van al deze oorlogvoerende helden. Geen volk voerde meer oor logen dan het Engelse. Haast geen enkele plek van betekenis op onze aardbol of ze hebben er slag gele verd. Heel hun geschiedenis staat neergeschreven op de stenen voet stukken van de stand- en borstbeel den, die samendrommen in hun mo numentale gebouwen der vroeg middeleeuwse, Engels-gothieke en Renaissancistische stijl van de Tower, de Westminster City of de Sint Paul's. De bevolking van de buitenwijken in de troosteloze huizen van deze 8.400.000 inwoners tellende stad riep echter nieuwe problemen van so ciaal-economische en culturele aard op, die de politiek van dit land voor een groot deel bepalen. Grote pro gramma's voor de herbouw van de verwoeste steden en voor de nieuw bouw van de oude welhaast onbe woonbaar geworden stadswijken, wachten op uitvoering. Economisch sterk verarmd ziet dit typisch Wes ters democratische Volk met sterke puriteinse inslag zich in de huidige omstandigheden gedwongen de buik riem stevig aan te trekken. Het voedsel is er bij Nederland vergele ken schaars en het volk leeft sober. De belastingen zijn er nog hoger dan bij ons. De Labour-regering, die voor dit alles verantwoordelijk is, speelt hoog spel en handhaaft haar zeer kostbare politiek van sociale zekerheid, maar moet zich dan ook voorbereid houden op een felle ver kiezingsstrijd. Typerend voor Engeland is echter weer hoe Stafford Cripps wel 30 pet. belasting heft op de winsten- van de bookmakers voor wat de exploitatie BISSCHOPPEN HEFFEN INLANDSE CONGREGATIES VOOR ZUSTERS OP Uit de berichten, die het K.N.P. van de missionarissen in China ontvangt, is nog niet op te maken, welke politiek de rode bezetters van China van plan zijn tegen de Missie te gaan voeren. Wel krijgen de missionarissen de indruk, dat hun verblijf voorlopig nog gewenst wordt om daardoor aan de partij leuzen „Vrijheid, liefde voor het volk, enz." een schijn van waar heid te geven. In vele bisdommen echter liggen vele godsdienstige werken stil door het gebrek aan financiële middelen. De meeste scholen, vooral de middelbare scholen, zijn genoodzaakt te slui ten. In enige districten is officieel af gekondigd, dat de Katholieke gods dienst. het Protestantisme en het Mohammedanisme mogen blijven bestaan. De andere godsdienstige richtingen moeten verdwijnen. De bedoeling van de communisten te genover de Kerk is evenwel duide lijk: zij willen zonder een openlijke vervolging, zonder officiële verban ning, de Kerk in Haar werkzaam heden verlammen door middel van proletarisering en door het opleggen van zware, niet te betalen belastin gen. De buitenlandse missionarissen gelden als verdachte personen, maar zij worden toch nog weinig lastig gevallen. De Chinese zusters worden uit de scholen en uit de charitatieve werken verwijderd. Soms moet de bisschop zelf, door gebrek aan mid- gen in het parlement zullen wij deze verderfelijke maatregel onmiddellijk intrekken en met alle middelen, die in ons vermogen liggen, vernieti gen Churchill voorspelde niet, dat de conservatieven de overwinnihg zou den behalen, doch verklaarde, dat bij de recente plaatselijke verkiezin gen gebleken was, dat de grote mas sa van het volk een groeiende af keer krijgt van de prestaties van hun socialistische ministers. Churchill zei, dat de grote attrac tie voor de socialistische geest die haar opwekt om nog vijf jaar aan de macht te blijven, het plan is om de verzekeringsmaatschappijen in staatseigendom te doen overgaan. Dit is een voorstel, waar wij ons krachtig tegen zullen verzetten, zei hij. Als dit roekeloze voorstel door gevoerd wordt, zullen de houders van polissen tot de ontdekking ko men. dat hun geld.door de plan nenmakers gebruikt wordt om ons het socialistische juk nog vaster op de schouders te leggen. delen, deze liefdadigheidswerken stopzetten. Op enkele plaatsen heb ben de bisschoppen al besloten de zusters onder de christenen tb ver spreiden of de inlandse Congrega ties op te heffen. Een positieve dwang tot geloofsafval bestaat nog niet, maar wel wordt hier en daar op het platteland druk uitgeoefend op degenen, die aan de openbare godsdienstoefeningen deelnemen Zo gaat det Kerk in China Haar catacombentijd' tegemoet. Reeds zijn er priesters, die als werkman, land bouwer of zakenman hun priester- werk verrichten. Het K.N.P. ver neemt uit Tsining, dat de onteige ning van het bezit van de missie nog steeds verder gaat. Zelfs de roeren de goederen worden afgenomen. De Chinese Bisschop van Tsining, mgr. Fang-Heng-an, leeft in een kamertje in het knechtenkwartier van de goede gaven van de gelovigen. Doch de communisten doen alle moeite om zelfs dit nog te verhinderen In dit verband is het belangwekkend te lezen, wat de bekeerde Engelse com munist Douglas Hyde schrijft over het communisme in China. „Het grootste succes van de com munistische propaganda", aldus Hyde, ,,is, dat zij de indruk heeft weten te wekken, dat het Chinese communisme anders en minder ge vaarlijk zou zijn dan het .communis me in Rusland." Aan de hand van de Grondwet van de Chinese Sov jet Republiek, die in 1934 werd op gesteld. toont Douglas Hyde duide lijk aan. wat dan wel de eigenlijke doelstellingen zijn van de Chinese communisten: namelijk „de vernieti ging van aiie godsdienstige organi saties en het gezin en daarna de vestiging van een totaal atheïstisch regiem. In deze grondwet wordt verklaard, dat deze plannen zullen worden uitgevoerd, zodra het impe rialisme en de Koeomintang omver geworpen zullen zijn." Douglas Hyde beschouwt Mao Tse Toeng als een der meest vooraanstaande Marxis tische denkers en tactici. HEIDEBRAND BIJ KOOTWIJK Een grote heidebrand brak Za terdag uit ten Noorden van Koot wijk, tussen Kootwijk en de spoor lijn. Op deze heide is veel struik gewas, vooral dennenhout. Met man en macht werd gewerkt om het vuur meester te worden. De brand schijnt onstaan te zijn door vuur uit een locomotief. Nadat de bos- brandweer het vuur meester was geworden, stegen er nog overal in het uitgestrekte gebied van de brand rookzuilen en vlammen op. Ook de bosbrandweer van Apel doorn, Kootwijkerbroek. Stroe en Essen waren uitgerukt. Militairen verleenden assistentie. Naar schat ting werden 40 ha. heide en bijna een ha. bos prooi van het vuur. van de voetbalpools en wedden schappen bij hondenrennen betreft, maar hij ziet van hetzelfde af bij de paardenrennen. Het is bekend hoe de Engelse Lords van het Hogerhuis in het parlement daartegen en mas se in verweer dreigden te komen. En niet minder interessant is de strijd die door Labour gevoerd wordt tegen het dubbele stemrecht, dat de zakenlieden van de City en de ge gradueerden der Universiteit bezit ten. Een oude aristocratische wets bepaling geeft nl. aan al deze uiter aard conservatieven een dubbele stem bij de verkiezingen, een in hun woonplaats en een in de city of aan de Universiteit. De Labourpartij wil de invloed van het conservatieve Hogerhuis dan ook verminderd zien. Intussen draait het dagelijks leven er naar oude trant verder. Iedere dag wordt de kleurrijke wacht van de house-guards er afgelost aan de White Hall en paraderen de stram me wachten, bij het Buckingham Palace en in de Pall Mall. Temidden van de oude „gardens" met hun weergaloze groene grastapijten bloei en er rond het struikgewas van Sint James Park kleurrijke Hollandse tulpen en herinneren op deze warme lentedagen de naar buiten getrok ken Londenaars aan het Neder landse volk van de lage landen aan de overkant van de Noordzee. De uitvoering van het repatriëringsschema Ter uitvoering van het op 14 April j.l. door de minister bekend gemaakte repatriëringsschema, ver trok op 14 Mei j.l. de „Johan van Oldenbarneveldt" uit de haven van Tandjong Priok met o.m. een groep repatriërende militairen aan boord; op 16 Mei vertrok de „Grote Beer" uit Indonesië, eveneens met deta chementen terugkerende militairen. Aan boord van deze schepen be vinden zich nog geen gesloten een heden, doch uitsluitend z.g. indivi duele gevalen (militairen die hetzij wegens afkeuring voor de tropen- dienst of ziekte, 'tzij om andere re denen niet tegelijk met hun onder deel terugkeren. Onvoorziene omstandigheden voor behouden, wordt de „Grote Beer" omstreeks 8 Juni en de „Johan van Oldenbarneveldt" omstreeks 9 Juni a.s. in Nederland verwacht. VROUW DOOD IN WONING AANGETROFFEN Op Zondag werd de politie van het bureau De Ruyterweg te Am sterdam door buren gewaarschuwd, dat er in een perceel in de Hudson, straat om hulp werd geroepen. Bij aankomst in het huis trof de politie er het stoffelijk overschot van de bewoonster, een 71-jarige vrouw, aan. Het lijk lag in de gang van 't huis, te midden van een plas bloed. De glazen lamp was in scherven en alles wees er op, dat de vrouw te gen een deurpost was gevallen. In het huis was tevens een onge veer 'zestigjarige man, die daar eveneens woont. Hij verkeerde sterk onder invloed van drank en kon geen verklaring geven over hetgeen zich had afgespeeld in de woning. volgens mededelingen van de bu ren was deze man kort tevoren thuisgekomen en was er ruzie ont staan. Plotseling had men de vrouw om hulp horen roepen en vrijwel tegelijkertijd een slag ge hoord. De man is door de politie gearresteerd. Hij houdt echter vol zich niet te herinneren wat er is gebeurd. TWEEMAAL VERBETERD WERELDRECORD 4 x 220 YARDS ESTAFETTE De athletiekploeg van de Univer siteit van Californië heeft opnieuw van zich doen spreken door het estafette-record van 4x220 yards, dat sedert Zaterdag met een tijd van 1 min. 24 sec. op haar naam stond, nogmaals te verbeteren. De ploeg, bestaande uit Pasquali, Frazier, Stocks en de Olympische kampioen op de 200 Meter, Patton, legde de afstand af in 1 min. 23.9 sec., een verschil van 0.1 sec. dus. ECHTPAAR BOESMAN IS WEER THUIS Het echtpaar Boesman en de heer Klootwijk zijn na een reis van zeven dagen door Duitsland in Nederland teruggekeerd. Zij hebben in Duits land contact opgenomen met de Engelse bezettings- en luchtvaart autoriteiten en vernomen, dat de mogelijkheid bestaat, dat over enige maanden de privé-sport luchtvaart weer zal worden toegelaten. In verband hiermede heeft de heer Boesman de uitnodiging ont vangen met de Nederlandse ballon „Henri Dunant" de eerste opstijging sinds 10 jaar te maken bij Keulen, Ter gelegenheid van het bezoek van de Nederlandse ballonvaarders aan Duitsland heeft de directie van de Duitse Posterijen een bijzondere luchtp'» tstempel gemaakt. De Engelse bezettingsautoriteiten hebben de ballon, waarmede de heer Boesman zou opstijgen, in be waring genomen op het ogenblik, dat de Nederlanders Duitsland bin nenkwamen. Zij hebben de ballon meegekregen toen zij dit land ver lieten. De drie dagen vóór Hemel vaart zijn de bid- of kruis dagen. Dan trekt de processie uit en wordt de Litanie van Alle Heiliqen gezongen met de aanroepingen voor de geeste lijke en tijdelijke belangen van de gehele christenheid. Het is lente. De natuur bergt de be lofte van een vruchtbare zo mer in zich. Maar in de wereld ziet het er anders uit. Daar is het allesbehalve rooskleurig. Er blijft een voortdurende spanning en ov.rust heersen. Er is geen ware vrede. Hebben wij geen reden, in deze dagen met de Kerk mee te bidden? Alleen het gebed kan redding en uitkomst brengen. Alleen aan het gebed is de goede uit slag verzekerd. Bidden we dus mee in deze dagen! MARCUS.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3