Nieuw GROTE VIER ZIJN HET EENS OVER HUN AGENDA Het Berlijnse station Tiergarten toneel van hevig gevecht Westduitse Grondwet plechtig afgekondigd Wisjinsky stelde voor ook te praten over Japan Eerste slachtoffers gevallen „Wij wachten de bui af" Voor 1950 waarschijnlijk 15 pet. minder Marshallhulp Nood regering op Sumatra gaat op eigen houtje verder Douane deed goede vangst mingen in het jm Haarlem ktberichten V -S. V. V, lemelvaartsdag corretie-gebied ntferland MAGNEET" DIT BLAD! Dinsdag 24 Mei 1949 45e Jaargang No. 11571 Conferentie te Parijs begonnen Sovjet-delegatie niet pessimistisch Geheim Consistorie omstreeks Kerstmis Politie schoot in het wilde weg GEEN WESTELIJKE INTERVENTIE Een nieuwe democratie Maandagmiddag is de constituerende vergadering van Bonn in plechtige zitting bijeengekomen om de West- Duitse grondwet voor de federale republiek Duitsland afc.te kondigen. Alle 11 West-Duitse minister-presidenten waren voor deze zitting naar Bonn overgekomen. De constitutie werd offi cieel afgekondigd op hetzelfde ogenblik, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hun conferentie in Parijs openden. Zij treedt onmiddellijk in werking. Generaal Spoor ernstig ziek Voorstel naar Amerikaans Huis Tegenstelling met de leiders op Bangka? de Bisschop van Haar- benoemd tot: Pastoor te (H. Joseph) de weleerw. Versteegen; tot Rector lam (St. Joan, de Deo) r. heer J. R van Dael, was te 's-Gravenhage ncta-Maria"). riendschappeljjk a 1Ajax comb. 00 W.F. wint na strafsch. 2—St. Victor 2 2—3 KGB 2 2—2 pr eKGB adsp. a 01 p. bKGB adsp. b 05 -ZW 2 3—2 EO-TOURNOOI ndijk 1 13 Andijk adsp. 42 Woudia 24 PERDAGMIDDAG Dindua 1 42 Mei Late aardappelen oege aardappelen 6674, 1, bloemkool 3663, sla inazie 3133, radijs 7.50, 1.60—2.80. 21 Mei Aanvoer 26 I68, 395 lammeren 25 ien 450510, 2 paarden i biggen 4070. Handel 1 9 -ensokken, <]32 e shawls, is en kleuren 795 als plastic, sollectie, v/a 395 Cologne, 10 gram 12' Franse 325 ;rote maten, 295 nnaiseklopper, voor slechts 2" en, 295 ischaaltjes, i 45 voor 35< 1 e belangrijke it naar het TOURING- PERSONEN. 5 TELEF. 4839 K 2205 els als kleine tiond- entemmer heeft ook ien. Ze ravotten, ze enze maken sterke tanden laten een stukje vlees tot nmer, dat papa en jezien: het optreden gaan naast elkaar is geen kunst aan, ve bal in de lucht. sen blauwe en een r elkaarje wordt komen vier ballen jinga jongleren met Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046 (2 lijnen), K 2200DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 In het met vlaggen getooide paleis de Marbre Rose te Parijs is gisterenmiddag te 16.05 de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier geopend. Het is voor de vyfde maal na de oorlog, dat de Raad van ministers is bijeen gekomen om een vredesverdrag voor Duitsland op te stellen. De conferentie van gisteren duurde twee en een Kalf uur. Men werd het eens over een agenda van vier punten: 1. de politieke en economische kwesties, die geheel Duitsland betreffen 2. Berlijn en de valufakwesfie; 3. Het vredesverdrag met Duitsland; 4. Het vredesverdrag met Oostenrijk. Behalve over de agenda werden de ministers het er over eens, dat de zittingen van hun plaatsvervan gers absoluut geheim zouden zijn gelijk dat eveneens zou zijn met bepaalde bijeenkomsten van hen zelf Men zal slechts communiques voor publicatie vrij geven, die door alle vier ministers zijn goedgekeurd. Nog een ander besluit hield in, dat elk der delegaties haar eigen visie zou geven van hetgeen er op de plenaire zittingen gebeurde Volgens een verklaring van een Franse gedelegeerde na afloop van de vergadering waren de vier mi nisters het „zonder te veel moeite" eens geworden over de agenda. Wisjinsky had aanvankelijk een andere agenda voorgesteld, waarop een viermogendhedenbeheer over Duitsland als eerste punt voorkwam en als vierde punt de Duitse munt- kwestie met inbegrip van de Ber- lijnse. Toen Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, gesteund door zijn Britse collega Bevin, bezwaar had gemaakt tegen het plaatsen van het viermogend hedenbeheer als eerste punt op de agenda, daar het, volgens Acheson, onmogelijk is het beheer van Duits land te bespreken voor men wist wat men beheerde, ging Wisjinsky accoord met de door, Schuman voor gestelde agenda. Schuman bracht even de kwestie naar voren van de onbevredigende uitvoering van de New Yorkse over eenkomst tot opheffing van de Ber- lijnse blokkade. Hij zeide te ho pen, dat de moeilijkheden slechts van tijdelijke aard zouden zijn, zo dat het niet nodig zou worden de kwestie in de raad van ministers der grote vier te bespreken. Acheson stelde voor, dat de plaats vervangers van de ministers, die het Oostenrijkse vredesverdrag voorbereiden, per 1 Juni een ge meenschappelijk rapport over hun vorderingen zouden uitbrengen. Een kleine schermutseling, zij het ook een goed gehumeurde, deed zich voor, toen Wysjinsky. het vanzelf sprekend zeide te achten dat ieder van de partijen er naar streefde overeenkomst op elk punt van de agenda met inbegrip van de Duitse kwestie te bereiken Waarpp ,Bevin zéide, „dat hangt HONGERDOOD BERN, 23 Mei (AFP) Als ver dacht van moord op de Nederland se danseres *H. K. te Ascona in Zwitserland, werd de Nederlander H. J. K. door de Zwitserse politie enige weken geleden gearresteerd. Later werd hij naar een krankzin nigengesticht overgebracht. Daar is hij tengevolge van totale uitputting gestorven. Gedurende de week, die verlopen was tussen de moord en zijn arrestatie had hij geen voedsel tot zich genomen. voor een groot deel van u af", en Wysjinsky: „in een bijeenkomst van vier mogendheden hangt drie maal zo veel af van drie partijen als van een". Tot verrassing van de overigen bracht Wysjinsky ook de Japanse kwestie op het tapijt door te infor meren, wanneer de grote vier met China als vijfde een ontwerp-vredcs- verdrag voor Japan wilden bespre ken. Acheson verklaarde zich bereid Wysjinsky's vraag op een later tijd stip te bespreken en Bevin brak een lans voor deelneming van de dominions aan de besprekingen. Wysjinsky antwoordde hierop, dat hij niet had bedoeld de kwestie voor plaatsing op de agenda voor te stel len, doch dat het zijn nut had te weten welke problemen voor toe komstige vergaderingen van de mi nisters in het verschiet lagen. Hij was van mening, dat de domi nions natuurlijk aan de voorberei ding van het vredesverdrag moes ten deelnemen, ofschoon de raad van de mnisters er de eerste hand aan diende te leggen. Naar AFP meldt, is Spaak de Bel gische minister van buitenlandse Zaken, te Parijs aangekomen. Zijn aanwezigheid aldaar kan in verband worden gebracht met de wens van de Benelux-landen om op de hoogte te blijven van het verloop der be sprekingen van de ministers. Wisjinsky heeft Maandagavond door middel van een woordvoerder verklaard, dat zijn delegatie ,,niet pessimistisch is ten aanzien van het resultaat van de Parijse conferen tie". De woordvoerder, Pavlof, zei, dat het argument van de Westerse de legaties tegen het Sowjet-voorstei om het vierledig beheer van Duits land het eerst te behandelen, niet goed gefundeerd was. Hij meende, dat de valutakwestie ten nauwste verbonden was met de eenheid van Duitsland ROME (KNP). Uit zeer welin gelichte bron verneemt het KNP, dat bij de plechtigheden, waarmede het H. Jaar zal worden gevierd, ook een Geheim Consistorie zal worden gehouden en wel omstreeks het a.s. Kerstfeest. Tijdens dit consistorie zal Z.H. de Paus ook enige nieuwe Kardinalen benoemen. VIER ZONDAGEN AUTORIJDEN Teneinde tegemoet te komen aan de vele desbetreffende verzoeken, die hem hebben bereikt, zal de Mi nister van Verkeer en Waterstaat gedurende enige Zondagen van het nu komende jaargetijde ontheffing verlenen van het Zondagsrijverbod, en wel op de volgende Zondagen: 5 Juni, 26 Juni, 31 Juli en 28 Augustus 1949. Op de overige Zon dagen zal een afdoende controle op naleving van het Zondagsrijverbod dienen te worden gehandhaafd. Voordat zij hun Russische collega Wisjinsky zouden ontmoeten op de conferentie der „Grote Vier", die gisteren in het Marble Rose Paleis te Parijs is begonnen, hielden de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Westelijke landen der „Grote Vier" nog een voorbereidende bespreking op het ministerie van Buiten landse Zaken. De drie ministers in de lift van het ministerie V.l.n.r. Ernest Bevin, Dean Acheson 'ey Robert Schuman. Te half tien in de avond begon de menigte door het cordon heen In diverse steden in ons land zijn de eindexamens der Hogere Burger Scholen begonnen. In Groningen „demonstreerden" de leerlingen van de Meisjes H.B.S. op de Grote Markt. Zij voerden een spandoek met zich mee, waarop met grote letters stond geschilderd: „Wij wachten de bui af". VOLGENS MEDEDELING van dr. Friedensburg, de plaatsver vangende West-Berlijnse burgemeester, zijn twee personen om het leven gekomen in de eerste phase van, naar men aan neemt, een georganiseerde poging om de voornaamste S-Bahn- stations in de Westelijke sector van Berlijn van de onder Sowjet- contröle staande spoorwegpolitie te zuiveren. In de loop van Maandagavond kwam het tot een grote vechtpartij in het station Tiergarten in de Britse sector, dat reeds van het begin af een der hoofddoelen van de stakers had gevormd. In de namiddag werd het gebouw, dat door een cordon van politie uit de Weste lijke sector was afgezet, belegerd door een menigte van driedui zend stakers en sympathiserenden. te breken en toen tenslotte de eer ste honderdtallen stakers er in ge slaagd waren het gebouw binnen te dringen, werd de grote stations hal het toneel van een bitter ge vecht. Stakers en spoorwegpolitie mannen rolden met elkander over de stenen vloer en vuur- en slag wapenen vlogen her en der. Ook werd er met stenen geworpen en een aantal door paniek aangegre pen politiemannen begon in het wilde weg op de opdringende me nigte te schieten. Terwijl het gevecht in het ge bouw gaande was, kreeg de wes telijke politie buiten het station versterking. Zij drong toen door zij-ingangen het gebouw binnen en zuiverde onder hantering van de gummiknuppel, de stationshal van stakers zowel als spoorweg politie. De leider van de Britse dienst voor openbare veiligheid, kolonel Stewart, overreedde de spoorweg politie het station te verlaten en stelde het gebouw onder bewa king van de Westerse politie. De spoorwegpolitiemannen, van wie sommige gewond waren, vertrok ken langs de spoorlijn naar de Sowjetsector Volgens de Westerse politie be gonnen de ongeregeldheden toen stakingsbrekers in gezelschap van spoorwegpolitie en Russische sol daten het station binnengingen: een der spoorwegpolitiemanncn, aldus de mededeling, loste van de spoorbaan af zes schoten op de aanvallers, waarbij hij een zes tienjarige jongen in het hoofd raakte. Volgens de Duitse radio van de Amerikaanse sector zijn bij de on geregeldheden 72 personen ge- Reichsbahn erkend. wond, van wie er twaalf zouden zijn getroffen door schoten van de spoorwegpolitie. Verder wordt uit Amerikaanse bron gemeld, dat de Sowjetautori- teiten de spoorwegdirectie bevel gegeven hebben voor Dinsdag avond de controle over alle sta tions en spoorweginstallaties van Berlijn in handen te nemen. De Oost-Berlijnse politiechef, Paul Markgraf, heeft met krach tige maatregelen gedreigd tegen belemmering van de spoorweg politie bij de uitoefening van haar functie en tegen aansporing tot gewelddaden. Van het station Tiergarten trok ken de stakers in vrachtauto's, per tram en te voet naar het sta tion Westkreuz, een zes kilometer verder, waar een tachtigtal gewa pende spoorwegpolitiemannen zich hadden verschanst. Na middernacht arriveerde bij Westkreuz ook kolonel Stewart, die na onderhandelingen met de spoorwegpolitie de verzekering kreeg, dat de manschappen geza menlijk het gebouw zouden ver laten. mits zij vrijgeleide zouden krijgen door de duizendkoppige menigte van stakers buiten het station Kolonel Stewart gaf deze garantie. A.F.P. meldt, dat het station Tegel in de Franse sector, dat in de namiddag door de spoorweg politie onder controle was geno men, des avonds weer door de stakers werd bezet. De staking brekers, die na het vertrek van de spoorwegpolitie in het station waren verschenen, werden er door de stakers na een korte vechtpartij uitgezet. De drie Westelijke commandanten van Berlijn hebben Maandag gewei gerd te voldoen aan het verzoek van het Westelijke stadsbestuur van Ber lijn om, met steun van de Amerika nen, Britten en Fransen, de spoor wegstations en de spoorweginstalla ties door West-Berlijnse politie te mogen bezetten. De militaire commandanten heb ben echter medegedeeld, dat zij een dergelijke interventie zouden toe staan in bepaalde gevallen, indien de omstandigheden dit noodzakelijk maakten. Door het besluit van de Westelijke Kommandatura worden in feite de eigendomsrechten van de onder Sovjet-toezicht staande De afkondigingsrede werd ge hóuden door Conrad Adenauer, president van de constituerende vergadering. Er werd niet gede batteerd. De zwart-rood-gouden vlag van de nieuwe West-Duitse republiek woei van de gevels van vele huizen in deze rustige uni versiteitsstad en geboorteplaats van Beethoven. Adenauer gewaagde in zijn rede van een nieuw tijdperk dat in de geschiedenis van het Duitse volk aanbrak. Hij was van mening, dat „indien de geallieerde ontmante- lingspolitiek uitgevoerd wordt als besloten is, de politieke opbouw van een nieuwe Duitse democratie ernstig gevaar zal lopen". Hij verzocht de verantwoorde lijke geallieerde autoriteiten deze kwestie niet alleen uit een econo misch maar in de eerste plaats uit politiek oogpunt te bezien. De con stitutie werd te 15.50 uur G.M.T afgekondigd. Er werd aanvankelijk gevreesd, dat de afkondiging op het laatste ogenblik nog zou worden uitge steld, daar de leider van de Franse verbindingsmissie Zondag Aude- nauer had doen weten, dat zijn regering niet tevreden was ovei de in de constitutie opgenomen kieswet en voorstelde deze voor de derde maal te herzien. Toen de afgevaardigden bijeen kwamen waren de moeilijkheden blijkbaar ODgelost. Alle leden van de constitueren de vergadering, behalve de twee BATAVIA. Generaal S. H. Spoor, opperbevelhebber der Ne derlandse strijdkrachten in Indo nesië, is Maandagmorgen na enke le uren gewerkt te hebben plotse ling ernstig ziek geworden, aldus is van officiële niilitaire zijde te Batavia bekend gemaakt. De ziek te liet zich dadelijk ernstig aan zien, terwijl in de loop van de dag weinig verandering optrad, zodat de toestand nog steeds zorgwek kend is. Volstrekte rust is gebo den. Dr. L. J. M. Beel ïieeft heden morgen aan luitenant generaal Spoor medegedeeld, dat hij bij Koninklijk besluit van 23 Mei is bevorderd tot generaal. Generaal majoor D. C. Buurman van Vree den, chef van de generale staf, is belast met de waarneming van de functie van legercommandant in Indonesië, daar het uitgesloten is, dat generaal Spoor de eerste tijd zijn werkzaamheden kan hervat ten en ook bij gunstig verloop van de ziekte een langdurige rustpe riode vereist zal zijn. Koningin Juliana heeft telegra fisch Haar grote spijt betuigd met de ziekte en generaal Spoor de beste wensen doen toekomen voor zijn herstel. De Koningin legde er iri het telegram de nadruk op, met hoeveel genoegen Zij het besluit tot zijn bevordering had onder tekend. BIJ VERSTEK TER DOOD VEROÖRDEELD Zondagmiddag heeft een douane ambtenaar in het grensgebied nabij Buurse twee personen aangehouden, die kennelijk op illegale wijze pro beerden naar het buitenland te gaan De ambtenaar hield de mannen aan en bracht hen naar de nabij gelegen 'grenspost. Hier bleek, dat hij een goede vangst had gedaan. Een der mannen was namelijk de 39-jarige bij verstek door het Leeu warder Hof ter dood veroordeelde banketbakker D. F. K. Bakker uit Franeker, die enkele moorden op zijn geweten zou hebben als land wachtcommandant aldaar. De man is destijds ontvlucht uit het kamp Vught. De marechaussee te Haaksbergen heeft zich over hem en zijn metgezel, een Hagenaar, ont fermd. NIEUWE H.V.K. VERTREKT 30 MEI A.S. Naar wij vernemen zal de nieuw benoemde Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer A. H. J. Lovink, op 30 Mei a.s. naar Indo nesië vertrekken. Hij zal op zijn reis vergezeld zijn door jhr. H. A. Teixeira de Mattos, tweede ge zantschapssecretaris. communistische ondertekenden 't document. Onder applaus van de publieke tribune tekende vervol gens de West-Berlijnse burgemees ter, prof. Reuter. Ten slotte tekenden de minister presidenten en kamervoorzitters voor de elf West-Duitse „Leander". met inbegrip van Beieren, welks 1 'parlement de grondwet heeft ver worpen. Voor de vergadering werd ge opend, werd het bekend, dat de organist Haydn's Kaiser Quartett zou spelen, dat ten dele bestaat uit een variatie op een melodie, welke later 't Duitse volkslied „Deutsch- land ueber alles" zou worden. Het kwartet werd van het programma geschrapt, nadat prof. Schmid, de socialistische leider had ingegre pen. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Wisjinsky, bracht een bezoek, dat slechts vijf minuten duurde, aan de Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman. Wisjinsky, vooraan, verlaat met de Russische ambassadeur in Parijs, A. Bogomolov, het Fran se ministerie van Buitenlandse Zaken. WASHINGTON, 23 Mei (Reuter). De commissie voor de toewijzin gen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Maandag voorgesteld de gelden voor de Marshall-hulp voor het jaar, dat op 1 Juli a.s. begint, met 15 procent te verminderen. De commissie stelt voor in totaal een bedrag van 5.542.470.000 dollar toe te staan. De president had in totaal 6.322.200.000 dollar aangevraagd. Een sub-commissie van deze com missie had een vermindering met slechts 182.3 millioen dollar voor gesteld, maar de volledige commis sie besloot op voorstel van de Re publikeinen met 22 tegen 19 stem men, om het door president Tru man aangevraagde bedrag van 4.198.200.000 dollars, voor de uit voering van het Europese hulppro gramma in het tweede jaar, met 629.730.000 dollar te verminderen. De volledige commissie sprak zich ook uit voor een vermindering met 150 millioen dollars van het bedrag van een milliard dollars, dat presi dent Truman heeft aangevraagd voor uitgaven voor bestuur en hulp verlening in de bezette gebieden. De sub-commissie stelde slechts een vermindering met 50.4 millioen dollar voor. De 50 millioen dollar, die werden aangevraagd voor hulpverlening aan Griekenland en Turkije, werden in zijn gereel door de commissie goedgekeurd, evenals de 1.074 mil lioen dollars, die werden aange vraagd voor de uitvoering van het plan-Marshall in het kwartaal April/ Juni 1949. Nancy Price, de bekende actrice, die in het Nederlandse pro gramma van de B.B.C. regelmatig optreedt, sprekende over het Volkstheater, dat zij 20 jaar geleden in Engeland stichtte. Naast haar onze landgenoot H. B. Fortuin, die haar voor het Neder landse B.B.C. programma interviewde. BATAVIA, 23 Mei (Aneta) Volgens „het Dagblad" van heden is er een scherpe tegenstelling ont staan tussen de vooraanstaande re publikeinen op Bangka en de repu blikeinse noodregering op Suma tra, doordat de lafste, die in de omgeving van Lintau, op midden Sumatra, zetelt, een besluit heeft genomen waarin wordt bepaald, dat alle aangelegenheden, die betrek king hebben op Sumatra, zullen worden afgehandeld door leden van de noodregering, terwijl ook ande re kwesties, die tot de competentie van de leden dezer noodregering behoren, die buiten Sumatra ver blijven, aangetrokken zullen wor den binnen de kring van de be voegdheden der Sumatraanse leden van de noodregering. In verband hiermede is mr. Sja- fruddin Prawiranegara, voorzitter van de ministerraad, belast met bui tenlandse zaken, mr. Teunkoe Has san met opvoeding en cultuur, ter wijl mr. Sutan Mohammad Rasjid optreedt als vertegenwoordiger der ministers van Arbeid, sociale zaken, opbouw en jeugdzaken, en tevens is belast met de openbare veiligheid. De minister van Justitie is verte genwoordigd door mr. Lukman Ha- kin, de minister voor gezondheid door ir, Sitompul en de minister van welvaart door ir. Indratjaja

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1