Nieuw Minister Wisjinsky wil terug naar „de toestand van Potsdam" Repatriëringsschema zal worden uitgevoerd Generaal Spoor overleden POLITIE VAN WEST-BERLIJN BEZET DE STATIONS Kominform opnieuw bijeen? Prof. Dr. Smeets Gesneuveld in Indonesië Viermogendhedenbestuur moet weer in werking treden Gedemobiliseerden vonden werk Westelijke generaals grijpen in Wisjinsky wil de klok terugzetten EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SC HAG EN Woensdag 25 Ledenvergadering ::Arpad Moldovan de gehele dag GEOPEND ST. MAARTEN Zaal Schrijver 11AW Westelijke Drie weigeren De communisten in Sjanghai Spijsolie op bonnen voor voedingsvetten 1.200.000 werklozen in de Bizone Einde van Berlijnse staking in zicht? Negen militairen gedood 22.75 Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Adverfentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stampei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankre4aties: Noorderbank; Nederi. Credietbank Pagina 1 Buiten God veilig. is t nergens (Vonde Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243. Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 afdeling zijpe-callantsoog van het witte kruis o op MAANDAG 30 MEI '49 des avonds te 8 uur, ten huize van Jb. Bood te Schagerbrug. Het Bestuur. Verkiezing Gemeenteraad ter inzage legging candidatenljjsten De vcvrziter van het Cen. traal Stembureau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad Alk maar brengt ter algemene kennis dat de lijsten van candidaten voor het lid maatschap van de gemeen teraad, waarover op 22 Juni a.s. de stemming zal plaats hebben, voorzien van de nummers der lijs ten, voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage zijn nodcrgplegd. De voorzitter voorn., G. v. Slingerland. Alkmaar, 24 Mei 1949 'Photogr. Kunstatelier J nieuwe niedorp HEMELVAARTSDAG en 2e PINKSTERDAG Tel. K 2261—274 HEMELVAARTSDAG Muziek: „The Musical Players" Aanvang 7 uur en met gekleurde fles- 3ogen tussen de twee aar aan en ze vallen :itfen. En dat gaat zo neisjes! Dan volgt het hebben elk een buig- ert een bordjehet 't Wordt nog gekker! oeten van Tsjang en een bordje er boven bordjes op drie rietjes, bijna niet te geloven euren! sloten waren de door hen gedane stappen, om de Duitsers meer ver antwoordelijkheid te geven, niet ongedaan te maken. De Franse Minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, verklaarde, dat, indipn de eenheid in het bestuur van Duitsland door de vier mogendheden zou worden hersteld, dit niet kon geschieden door terug te keren tot het uitgangs punt en alle oude fouten opnieuw te begaan, hierdoor zou alles, dat in de afgelopen 18 maanden was bereikt, voor niets zijn geweest. Tenslotte werd nog het woord ge voerd door de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, die als voorzitter van de Dinsdag gehouden zitting het laatst sprak. Hierop werd de zitting verdaagd. Men verwacht dat tijdens de heden middag te houden bijeenkomst de besprekingen over de eenwording van Duitsland zullen worden voort gezet. NIEUWE H.V.K. BEËDIGD Dinsdagmorgen is de heer Lo- vink door H. M. de Koningin be ëdigd als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië. %1#ISJINSKY, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft Dinsdag, tijdens de conferentie van de ministers der Grote Vier, een beroep gedaan op zijn Britse, Franse en Ameri kaanse collega's om terug te keren tot de toestand, zoals deze was bij het sluiten van de overeenkomst van Potsdam en een Vier-mogendheden-contróie over een Verenigd Duitsland in te stellen. Voorts eiste Wisjinsky, dat de Sovjet-Unie deel zou hebben aan het internationale bestuur van het Ruhrgebied. De zitting van gisteren verliep in een rustige en op geen enkel punt onvriendelijke geest. Wisjinski stelde voor: 1. Te komen tot een eenwording van Duitsland, waarvoor zijns in ziens moest worden voldaan aan de volgende voorwaarden: a. De contróle-raad der vier mo gendheden moet wederom in wer king treden en aan dit lichaam zal het hoogste gezag over Duitsland worden toegekend. b.De intergeallieerde „komman- datura": van Berlijn moet wederom in werking treden. Dit lichaam moet worden belast met het coördineren van alle maatregelen, welke voor het bestuur van Berlijn dienen te worden genomen en waardoor het normale leven van de stad moet worden verzekerd. 2. Daar bovendien in aanmerking dient te worden genomen, dat een ■economische en politieke eenheid van Duitsland niet kan worden be reikt, zonder dat een enkele centraal Duits lichaam wordt gesticht,' dat bevoegd zal zijn belangrijke vraag stukken in verband met de econo mische en staatkundige structuur van geheel Duitsland te behandelen, is het van dwingend belang dat wordt overgegaan tot: a. het stichten van een raad van state voor geheel Duitsland op basis van de reeds in de Oostelijke en Westelijke zones van Duitsland bestaande Duitse economische organen, de raad van state zou te Berlijn moeten reside- -ren. b. het wederom instellen van een centraal stadsbestuur voor geheel Berlijn. c Het voorleggen van het vraag stuk van het uitschrijven van ver kiezingen voor een gemeentebestuur voor geheel Berlijn aan de inter- geallieerde „kommandatura" van de stad. Wisjinsky bevestigde opnieuw, dat de Sowjet-Russische regering grote belangstelling heeft voor het Rührgebied. Volgens Wisjinski zou dit gebied het best onder internatio nale controle kunnen worden ge plaatst door hiervoor een lichaam in het leven te roepen, waarin vertegenwoordigers der vier grote mogendheden zitting zouden hebben. In dit lichaam zouden ook de an dere, aan Duitsland grenzende lan den worden vertegenwoordigd, doch slechts met een raadgevende stem. Voorts zouden in deze raad verte genwoordigers van Duitse economi sche lichamen zitting moeten heb ben. De Amerikaanse minister var) Buitenlandse Zaken, Acheson, oefen de critiek uit op de voorstellen van Wisjinski, welke hij als een „terug naar Potsdam"-politiek beschreef. Aeheson verklaarde, dat vorderin gen waren gemaakt in de richting van een eenwording van Duitsland, door de Britse, Franse en Ameri kaanse bezettingszones samen te voegen. De regeringen der Westerse landen zouden het op prijs stellen, indien ook de Sowjet-Russische-zöno met de andere gebieden zou kunnen worden verenigd. Minister Acheson zette uiteen, dat de Westerse mogendheden vastbe- SJANGHAI, 25 Mei (Reuter). Hedenmorgen zijn door de com munisten geleide troepen Sjanghai het grootste handelscentrum van China, binnengetrokken. Onder het lossen van schoten in de lucht drongen de communistische troe pen door in de Franse concessie, welke zij op vreedzame wijze be gonnen te bezetten. Elders in de buitenwijken was nog kanongebulder hoorbaar. De nationalistische troepen leverden achterhoedegevechten. Van alle politieposten wapperde de witte vlag. De winkels waren gesloten en de. straten verlaten, terwijl de communisten verder in de stad doordrongen. In de nacht waren alle barricades in de straten om gehaald en de politie had de anti communistische leuzen van de muren verwijderd. Het binnentrekken der commu nisten begon enkele uren nadat duizenden manschappen van de nationalistische verdediging, onder dekking van hun luchtmacht, ten noorden uit de stad waren getrok ken naar Wöesoeng. De Franse concessie ligt aan de Whangpoe ten noorden van de oude Chinese stad. De communistische troepen wa ren ten westen de stad binnen gekomen, in de wijk van Jessfield Park. Volgens latere berichten be gonnen zij ook de „Bund" te be- zetten. De „Sjoen Pao", een blad van de nationalisten, verscheen heden met berichten van het communis tische persbureau „Nieuw China". Door de geldsanering zijn vele studenten in Duitsland niet meer in staat hun studie te betalen. Evenals de studenten hier, probe ren ook zij op alle mogelijke wijzen in hun levensonderhoud te voorzien. Een groepje studenten in Frankfort a. d. Main was zo gelukkig een baan als sandwich-man te veroveren. De sandwich- men lopen met grote reclameborden langs de ruïnes van Frankfort. MIJNONTPLOFFINC BIJ DORTMUND DORTMUND, 24 Mei (A.F.P.). Twee mijnwerkers zijn gedood, twee andere ernstig gewond en vijf bedolven tengevolge van een m'ijngasontploffing in een mijn te Kirchlinde, bij Dortmund. Onder de bedolven mijnwerkers, die als verloren worden beschouwd, be vindt zich de broer van Max Rei- mann, de West-Duitse communis tische leider. De schade is groot. Volgens het Duitse Nieuwsagent schap Dena zijn zeven personen om het leven gekomen. BATAVIA, 25 Mei. A.F.P. meldt uit Batavia, dat Generaal Spoor heden om 12.15 uur plaatselijke tijd is overleden. Simon Hendrik Spoor werd in 1902 te Amsterdam geboren. Na de H.B.S. doorlopen te hebben volg de de jonge Spoor de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Met ingang van 31 Juli 1923 werd hij benoemd tot tweede luitenant der infanterie en vertrok tegen het einde van dat jaar naar Indonesië. In 1926 bevorderd tot eerste lui tenant keerde hij in 1929 naar Ne derland terug voor het volgen van een drie-jarige studie aan de Ho gere Krijgsschool. Vervolgens werd hij gedetacheerd bij de ge nerale staf in Indonesië. In 1934 vertrok hij wederom naar Neder land om te worden gedetacheerd als leeraar bij de Koninklijke Militaire Academie. Nieuwe procureur-generaal in Indonesië BATAVIA, 24 Mei (Aneta). De procureur-generaal in Indone sië, mr. H. W. Felderhof, zal eind Juni naar Nederland vertrekken Tot zijn opvolger is benoemd mr Urip Kartodirdjo, lid van het hooggerechtshof van Indonesië De heer Urip was o.a. lid van de Nederlandse delegatie, die in No vember 1947 de vergadering van de Unesco in Mexico City heeft bijgewoond. Hij is vice-voorzitter van de P.R.I.S. (Partai Rakjat In donesia Serikat, de federale poli tieke partij). Technici bekijken het landingstoestel met rupsbanden van deze B. 50 super-vliegende fort bij het proef-taxiën in Seatle. Het nieuwe landingstoestel is ontworpen om het mogelijk te maken, dat deze kolossale machine, die 73.800 kg. weegt, ook op slechte tweinen kan landen. Met de rupsbanden kan de machine ge- makkelijk kleine oneffenheden nemen". Hierop volgde spoedig zijn be vordering tot kapitein. In October 1938 was hij wederom in de tro pen belast met staf werk van bij zondere aard. Toen de oorlog in het verre Oosten uitbrak werd mede door de arbeid van kapitein Spoor al wat Japanner was tijdig achter de tralies gezet en naar Australië overgebracht. Toen de Japanse Invasie naderde ging ka pitein Spoor met regeringsop dracht naar Australië, waar hij werd toegevoegd aan het hoofd kwartier van generaal Mac Arthur en zich met volle energie wijdde aan de opbouw van de Nether lands Forces Intelligence Service (Nefis): Na de capitulatie van Japan keerde hij als kolonel en directeur van de Nefis in Indone sië terug. In Januari 1946 werd hij bevor derd tot generaal-majoor. In September 1946 volgde zijn benoeming tot luitenant-generaal, commandant van het leger in In donesië en hoofd van het Depar tement van Oorlog aldaar. Op 23 Mei 1949 tekende H.M. Koningin Juliana het besluit van zijn be vordering tot generaal. Generaal Spoor is o.a. Commandeur in de Orde van Oranje Nassau en dra ger van de Medal of Freedom met de palmen. Generaal Spoor was een hart stochtelijk beoefenaar van muziek. Reeds op zeer jeugdige leeftijd leerde hij het vioolspel waarin hij zich op latere leeftijd steeds meer bekwaamde. Behalve muziekbe oefenaar was hij een uitstekend kenner der Franse letteren. Hij was een harde werker, die werk dagen maakte van 's ochtends ze ven uur tot middernacht met slechts een kleine onderbreking voor de maaltijden en een knap strateeg die twee politiële acties leidde. Befaamd werd de verove ring van het vliegveld Maguwo bii Djocja door Nederlandse pa rachutisten in de morgen van de eerste dag der tweede politiële actie, welke geslaagde operatie generaal Spoor van een zich boven het vliegveld bevindend vliegtuig uit gadesloeg en welke actie gevolgd werd door de on middellijke bezetting van Djocja. Een legercommandant die èn door zijn kwaliteiten als aanvoerder èn door zijn persoonlijke eigenschap pen door de troepen in Indonesië op de handen werd gedragen. MR. RUTGERS VAN DER LOEF t Te Huizen (N.H.) is op 78-jarige leeftijd overleden mr. P. A. Rut gers van der Loef, in leven oud vice-president van het gerechtshof te Amsterdam en Ridder in de orde van de Ned. Leeuw. Mr. Rutgers van der Loef werd te Appingedam geboren op 28 Sept. 1870. Na het gymnasium te Groningen te hebben bezocht, stu deerde hij/aan de Rijksuniversiteit aldaar. In 1895 promoveerde hij en werd in 1903 benoemd tot griffier te Appingedam, in 1908 tot rech ter te Heerenveen, in 1909 tot rechter te Amsterdam en in 1921 tot raadsheer aan het gerechtshof aldaar. Aartsbisschop Damaskinos begraven ATHENE, 24 Mei (Reuter). Het stoffelijk overschot van Aarts bisschop Damaskinos, primaat en voormalig regent van Grieken land, is Dinsdag ter aarde besteld De in de Griekse vlag gehulde kist werd op een affuit naar het kerk hof gereden. Vooraan in de stoet bevonden zich koning Paul en ge neraal Papegos, de Griekse opper bevelhebber. WOLKBREUK IN OOSTENRIJK WENEN, 24 Mei (Reuter). De hevigste wolkbreuk sinds 30 iaar heeft de dood van twee per sonen ten gevolge gehad. Er be staat ernstig gevaar, dat de Donau buiten zijn oevers zal treden. De rivier is de laatste 24 uur 3 meter gestegen. Te Braunau, Hitler's ge boorteplaats, vormen boten op het ogenblik het enige vervoermiddel. Veel dorpen zijn ontruimd. Op 19 belangrijke punten is het verkeer op de hoofdwegen gestremd. FINS MINISTER BEZOEKT ONS LAND De minister van Handel en Nij verheid van Finland, de heer Uuno Takki, zal, komende van de „Foire de Paris", op zijn weg naar Finland enkele dager^hier te Jan- de doorbrengen, teneinde een be leefdheidsbezoek af te leggen bij de ministers Stikker en van den Brink. De Finse minister zal op Vrijdag 27 dezer hier ter stede aankomen en op Maandag 30 Mei van Schiphol per vliegtuig naar zijn vaderland terugkeren. (Van een onzer verslaggevers) WAT ER OOK in Indonesië gaat gebeuren en wat voor andere moeilijkheden er overigens nog in de weg zullen komen, aan het repatriëringsschema, zoals dit enige tijd geleden is gepubliceerd, zal persé en stipt de hand worden gehouden. Op het Ministerie van Oorlog weet men terdege, dat het voor de militairen van de 7-December divisie meer dan tijd is, dat zij naar huis terug keren. Deze pertinente verklaring, die geen twijfel meer laat aan de vastberadenheid ten aanzien van dit punt bij de legerleiding, gaf kolonel G. Pruijs, directeur voor de demobilisatie der Kon. Landmacht tijdens een persconferentie, die hij gistermiddag in Den Haag hield. Voor spijsolie zullen geen afzon derlijke bonnen meer worden aan gewezen in verband met het als re delijk te beschouwen rantsoen voor voedingsvetten, met ingang van 15 Juli 1949 zal men spijsolie kunnen betrekken op de bonnen voor voe dingsvetten. Het publiek kan dus naar keuze zijn bonnen besteden voor 250 gram boter of margarine of vet of 240 gram spijsolie per rant soen. j Detaillisten zullen worden bevoor raad met spijsolie op toewijzingen. Met ingang van 5 Juni kunnen zij zoals gebruikelijk bij de inlevering van consumentenbonnen bij de dis tributiediensten bepalen welk deel van de uit te reiken toewijzingen zij als botertoewijzing en welk deel zij als margarine, vet, olie-toewij zing zullen ontvangen. FRANKFORT, 24 Mei (Reuter). Anton Storch, lid van het Duitse bestuur voor de dubbelzone, heeft verklaard, dat het aantal werklozen in de Bizone sedert de valuta-her vorming in Juni 1948 is gestegen van 470.000 tot 1.200.000. Vooral werden de landbouw en de bouw- industrie getroffen. Hij verklaarde tegenover de economische raad van de Bizone alhier, dat verdere kapi taalsinvesteringen in de bouwindu- strie werden overwogen, teneinde deze verontrustende toeneming tot staan te brengen. Het aantal arbei ders in de ijzer-, staal- en textiel industrieën neemt gestadig toe, het geen gedeeltelijk zijn oorzaak vindt in de toevloed van vluchtelingen en de terugkeer van krijgsgevangenen, lijke Landmacht en de Koninklijke Daarbij verklaarde hij o.m. nog, dat er scheepsruimte voldoende ter beschikking is om de troepen naar het vaderland terug te brengen. In dien het zou moeten, dan zouden wij binnen twee maanden het hele er- peditionele leger kunnen repatrië ren, zo zeide hij. Deze persconferen tie was bedoeld om het wantrou wen in het repatriëringsschema, dat leeft bij hen, die nauw betrokken zijn bij de terugkeer van militairen weg te nemen. Op „Oorlog" heeft men volledig begrip voor dit wantrouwen. Men verheelt zich ook hier niet, dat in het verleden toezeggingen zijn ge daan, die niet zijn nagekomen. Ver mindering van de troepensterkte in Indonesië was tot dusverre vrijwel een onmogelijkheid. Afbraak ,van het expeditionele ieger zou r'et meer of minder betekend hebben - an het gevaar voor de achterblijvende burgers en militairen tweemaal te vergroten. M.a.w. de verlieslijst zou minstens tweemaal zoveel namen zijn gaan tellen. Het onlangs gepu bliceerde repatrfëringsschema is samengesteld in zeer nauw overleg met de legercommandant in Indone sië. Aan deze commandant was het te bepalen, welke sterkte er nodig blijft om orde en rust te handha ven. Het 'desbetreffende onderzoek heeft tot resultaat gehad, dat aan het laatste bataljon oorlogsvrijwil ligers en aan de militairen van de 7-Dec.-divisie repatriëring in het vooruitzicht kon worden gesteld, welke zal plaats vinden tussen Oc tober en Januari aanstaande. Wel iswaar is daarbij rekening gehouden met het ter beschikking komen van 18.000 man Federale troepen een onzekere factor doch mochten de ze troepen de openkomende plaat sen niet komen aanvullen dan toch zal de aangekondigde repatriëring doorgang vinden. Deze verzekering gaf ook generaal-majoor van Dijk, die van mening was, dat in dit ge val de uitzending eventueel zal moeten versneld. Kolonel Pruijs kon de verheugen de mededeling doen, dat vrijwel al le gedemobiliseerden in Nederland werk hebben gevonden. Slechts 3 procent van de eind April 1949 ge- repatrieerden 23.350 militairen of 733 zijn nog werkzoekende. De toekomst voor de 30.000 of 32.000 eerstdaags terugkerende moet niet al te som ber worden ingezien. Het aan de slag komen van de tot nu toe gerepatrieerden is vrij vlot verlopen. Circa anderhalf millioen werd besteed voor militaire over bruggingsuitkeringen aan gedemo- blisserend personeel van de Konink- Gewapende West-Berlijnse poli tie is Dinsdagmiddag begonnen met het overnemen van alle bo vengrondse (S-Bahn) stations, die geheel of gedeeltelijk in handen zijn van de Oost-Duitse spoorweg politie. De Amerikaanse comman dant van Berlijn, generaal How- ley, heeft tesamen met zijn Britse collega, generaal-majoor Bourne, brieven gezonden aan generaal Petrof op het hoofdkwartier van de onder Sowjetbeheer staande Duitse spoorwegdirectie, en item verzocht onmiddellijk alle Sowjet- Russische troepeneenheden, die naar de Amerikaanse en Britse sectoren zijn gezonden en daar eigendommen van de Duitse spoorwegen bezet houden, terug te trekken. Beide westelijke generaals ach ten het duidelijk, dat de gewapen de spoorwegpolitiek onder verant woordelijkheid van de Sotwj et- autoriteiten gemengd is in' een soort stakingsbreking, die tot on nodig bloedvergieten heeft geleid en nog meer geweld in het voor uitzicht stelt, indien zij niet on middellijk wordt stopgezet. De West-Berlijnse politie heeft Dinsdag het kruispunt WestKreuz en het in het zuidwesten gelegen eindpunt Grunewald bezet. De Oost-Duitse spoorwegpolitie ver liet beide stations zonder weer stand te bieden. Franse militaire politie en Duit se politie hebben 60 „pro-commu nistische spoorwegmannen" in hechtenis genomen, die het sta tion van Schulzendorf in de Fran se sector hadden bezet. Van de ondere stations in de westelijke sectoren van de stad worden geen incidenten gemeld. Al deze stations worden thans door Duitse politie uit West-Ber- lijn overgenomen. De directeur van de onder Sow- let-toezicht staande spoorwegen te Berlijn, Kreikemeyer, heeft alle Berlijnse spoorwegbeambten op dracht gegeven de schade te her stellen, die gedurende de staking is aangericht en alles gereed te maken voor een spoedige hervat ting van het normale verkeer op de S-Bahn. „Ik verwacht, dat alle Berlijnse spoormannen zich morgen op hun werk zullen melden", aldus Krei kemeyer. "V olgens de Duitse poli tie zijn de Sowjet-troepen, die sta tions in de westelijke sectoren be zet gehouden hebben, tezamen met de spoorwegpolitie vertrok ken. BERLIJN, 24 Mei. (Reuter). Door het Duitse nieuwsagentschap „Dena" wordt gemeld, dat de direc teur-generaal van de spoorwegen in de Sowjet-Russische zóne van Ber lijn, Willy Kreikemeyer, zich Dins dagavond bereid heeft verklaard, de onderhandelingen met het gemeen tebestuur van West-BerUjn over het betalen in Westmarken van de lo nen der stakende West-Berlijnse spoorwegarbeiders te hervatten. Later werd door „Dena" een be richt, afkomstig van het Duitse persbureau in de Sowjet-Russische zóne, ADN, aangehaald, inhoudende dat directeur-generaal Kreikemeyer thans bereid zou zijn de lonen der stakende West-Berlijnse spoorweg arbeiders in Westmarken te doen uitbetalen. Marine. Uitkeringen langer dan 3 maanden komen sporadisch voor, terwijl eventueel de gedemoboliseer- den toch eventueel een jaar voor zulk een uitkering in aanmerking komt. Ruim duizend militairen heb ben de gelegenheid tot scholing bij de Rijkswerkplaatsen benut. Er werden 716 van het aantal van 827 aanvragen om studielagen voor vakstudies ingewilligd. Meer dan 70 militairen kregen sbudielagen voor het volgen van middelbaar of hoger onderwijs. Het aantal aanvragen hiertoe was 97. PANTSERAUTO LIEP OP EEN TREKBOM SEMARANG 24 Mei (Aneta). Zondagmorgen 9 uur is even ten Noorden van Djokja een pantser auto op een trekbom van 250 K.G. gelopen. Van de negen inzittenden werden acht gedood en een gewond. Een achter de pantserauto rijdende Brencarrier werd beschoten, waar bij een militair werd gedood. On der de 9 doden is een kapitein, een sergeant-majoor, twee korporaals en vijf soldaten. De begrafenis heeft Maandag op het ereveld te Semarang plaats gehad. DE ONTSLAGAANVRAGE VAN HAAGSE BURGEMEESTER In verband met de ontslagaan vrage van de burgemeester van 's-Gravenhage heeft de Commis saris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, de leiding op zich genomen van het uitvoerend comité ter voorbe reiding van de koperen bruilofts viering van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden. DE VERDEDIGER VAN DRS. W. BOS Naar wij vernemen treedt als rechtskundig raadsman van de dezer dagen gearresteerde refe rendaris ter gemeentesecretarie te 's-Gravenhage drs. W. Bos, op mr. S. J. Polak te Rotterdam. ROME, 24 Mei (Reuter). Het vertrek van de Italiaanse commu nistische leider Togliatti naar Praag, waar hij het congres van de Tsjecho- slowaakse communistische partij zal bijwonen, is te Rome aanleiding ge worden tot het ontstaan van ge ruchten, volgens welke binnenkort een nieuwe bijeenkomst van de kom inform zal worden gehouden. Het onafhankelijke dagblad „II Momen- to" schrijft dat het bijeenkomen te Praag van de meeste der vooraan staande Europese communistische leiders de gelegenheid voor het hou den van een dergelijke bijeenkomst zou scheppen. REGERINGSCOMMISSARIS BEHEERSINSTITUUT Tot regeringscommissaris bij het Nederlands Beheersinstituut is be noemd prof. dr. M. J. H. Smeets, plaatsvervangend secretaris-gene raal bij het Ministerie van Finan ciën. Aan hem is o.a opgedragen een onderzoek in te .stellen omtrent de organisatie van het Nederlandse Be heersinstituut en aan de bevoegde instanties voorstellen te doen tot door hem nodig geachte verbetering en, aan de Minister van Justitie voorstellen te doen omtrent het vast stellen van regelen, als bedoeld in artikel 8 van het besluit herstel rechtsverkeer, voor zover betreft het Nederlands Beheersinstituut en aan de bevoegde instanties voorstel len te doen, strekkende tot bevorde ring van een spoedige afwikkeling van het Nederlandse Beheersinsti tuut. ONTAARDE MOEDER VEROORDEELD De Rotterdamse rechtbank heeft de 29-jarige vrouw C. H. U.—den H. veroordeeld tot één jaar gevan genisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest en met een proeftijd van drie jaar, alsmede onder toe- zichtstelling van de reclassering en van een zenuwarts. Zij was verdacht van het dusdanig ver waarlozen van haar zes maanden oude baby, dat het kind overleed Zuiver wollen fclokrofc. In grijs en andere mode- deuren, m'oien 38-44 Eleganfe fingertip in div. stoffen, geheel op zijde, moten 38-44 De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 10 Mei 1949: Sold. M. Lunshof uit Voor burg. Gesneuveld 11 Mei 1949: Huzaar le kl. G. A. Hamel uit Rotterdam. Gesneuveld 12 Mei 1949: Huzaar le kl. J. C. van Hensbergen uit de Bilt. Sold. H. J. Hunnego, uit Delft. Sold, le kl. H. Mannes, uit Apeldoorn. Sold. S. J. Laven, uit Kerk- rade. Serg. J. M. J. Nieuwenhuis, uit Den Haag. Sold. J. W. Scheffer, uit Leiden. Sold. P. M. H. Schmitz, uit Roermond. Sold, le kl. C. M. A. Witjes, uit Nijmegen. Gesneuveld 13 Mei 1949: Sold. J. H. Wieringa, uit Enschede. Gesneuveld 11 Mei 1949: Kon. Ned. Ind. leger: Horrocks, uit Indonesia. Sergt. maj. instr. cav. A. Gesneuveld 18 Mei 1949: Sold. 2e kl. L. J. Kasek, uit Indonesië. Serg. inf. G. A. H. van Hut ten, uit Arnhem.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1