MENT Rusland saboteert het besluit tot opheffing der blokkade lesiaan I I I Politieke delinquenten misten hun laatste kans De Eerste Kamer herdenkt wijlen Generaal Spoor De Grote Vier maakten geen vorderingen Visser en Bos opereerden met vermogen onder beheer Dr. Plesman verwacht binnen zes jaar passagiersstraalvliegtuigen Z. H. Exc. Mgr. Stam overleden rie y. Vliet Officiële Engelse verklaring Vliegtuigen met atoomenergie binnen tien jaar FLYER PEN dua, Den Helder ND in Tivoli PANCRAS iND Oudorp nds Dagblad I DIT BLAD! EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD] De avonturen van een burgemeester Vrijdag 27 Mei 1949 45e Jaargang No. 11573 Nieuwe poging tot organisatie verijdeld Cripps accoord met devaluatie? Geen verlaging van Marshall-gelden Dagorder van Dr. Beel Duistere dingen rond privé-secretaris Oud-Apostolisch Vicaris van Kisumu N'S BOEKHANDEL Langestr. 81, Alkmaar n BETERE 3 - RITSEVOORT 22 sn s.v.p. vroegtijdig pgericht 1 Juni 1899 /ongenoemde Spaar- j mede, dat het worden herdacht op Des middags van EPTIF. gehouden in Zonder Naam" onder iet medewerking van Drie Marketentsters, üsgevraagd inlich- de zitting van anst. van 15.30— f. lur en Feestcomité IEL .UYCKX !t EN ST. PANCRAS des worden gaarne de Rambini's en sven. Vier dagen? dat speel je niet loedels te vechten van! Rosso sloeg nen; als een ahas rkten zich niet zo gewend! Ook de begrijpt wel, dat vaar een tikkeltje fenen en werken. Jwns hadden het- Rambini: 't strui- niet. Maar nu is ten! Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.,.minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A s H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. tel. 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR. Laat 221. teL 2046 (2 lilnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, tel. 459 K2240 OPNIEUW heeft de rijkspolitie, gewest Amsterdam een einde weten te maken aan pogingen om een vereniging van oud- N.S.B.-ers te formeren. Ditmaal was de hoofdzetel in Driebergen nabij Utrecht en ging de actie uit van oud-officieren van de Nederlandse Arbeidsdienst. Er bestonden nauwe contacten met Frans de Jong, wonende aan de Leliegracht te Amsterdam, in wiens huis destijds de vereniging tot hulp aan politieke delin quenten „wij moeten helpen" haar hoofdkwartier had. De conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken in het Palais Rose te Parijs. In de eerste zitting, die bijna twee en een half uur duurde, beheersten persfotografen en film operateurs de eerste ogenblikken van de bijeenkomst. De organisatoren van deze nieuwe ,,sub"-vereniging waren Wim Koel man uit Driebergen en een zekere Pauw uit Maartensdijk. De moeilij ke omstandigheden waaronder ver scheidene vroegere leden van het kader van de NAD op het ogenblik BERLIJN, 26 Mei (Reuter). Van de zijde van Britse, met vervoersproblemen belaste autoriteiten te Berlijn, is Donderdag avond medegedeeld, dat de Sowjet-Russische autoriteiten Don derdag de hoeveelheid goederen, die uit West-Duitsland naar Berlijn wordt vervoerd, met twee derde hebben verminderd. In een officiël, Engelse verkla ring worden de Sowjet-autoritei- ten er van besghuldigd, dat zij weloverwogen de te New York ge sloten overeenkomst over de op heffing van de blokkade niet zijn nagekomen. „Terwijl de westelijke mogend heden nauwgezet 'de overeenkomst over het opheffen van de beper kingen, die sinds 1 Maart 1948 in gevoerd waren, nagekomen zijn, heeft de Sowjet-regering een po litiek van obstructie gevolgd en zelfs nieuwe beperking ingevoerd, die een schending betekenen van de overeenkomst van New York", aldus de verklaring. In de verklaring, waarin 9 be perkingen door de Russen t.a.v. het interzonale verkeer worden opgesomd, wordt geklaagd over het feit, dat de Sowjets er op staan, dat locomgtieven uit de Sow jet-zóne de treinen uit het westen naar Berlijn en van Ber lijn naar het westen moeten trek ken. De Sowj et-autoriteiten had- RADIOREDE GENERAAL KRULS Woensdagmiddag heeft de chef van de generale staf, generaal mr. H. J. Kruis, in het strijdkrachten programma via de PCJ-zender, na dat de redevoeringen in de Eerste Kamer, gehouden naar aanleiding van het overlijden van generaal Spoor, waren weergegeven, een toe spraak gericht tot de troepen in In donesië. Naar aanleiding van het overlijden van generaal Spoor. Nog nooit is het in onze geschie denis voorgekomen, aldus generaal Kruis, dat het Nederlandse volk een taak op de schouders van een man heeft gelegd, die zo zwaar was als de taak, die het had opgedragen aan generaal Spoor. Wat die taak van het leger in Indonesië heeft geëist, weet gij zelf het beste, maar allen, die generaal Spoor hebben gekend, weten dat hij van u nooit meer heeft geëist, dan hij van zich zelf eiste. Hij was soldaat in de bes te zin van het woord. Hij heeft alle krachten, die in hem waren, gege ven om zijn opdracht uit te voeren, en hij heeft zijn opdracht uitge voerd ten koste van het laatste wat een mens voor zijn medemensen kan offeren: zijn leven. Toen mevrouw Spoor Woensdag morgen op Schiphol wachtte op het vertrek van het vliegtuig, waar mede zij naar Indonesië zou ver trekken, werd haar de droeve tij ding medegedeeld. Bij het vertrek van mevrouw Spoor waren aanwe zig enkele familieleden en de mi nister van Oorlog en Marine, mr. Schokking, die namens de regering aan mevrouw Spoor deelneming be tuigde bij het overlijden van haar echtgenoot. Voorts waren aanwezig de heren Weggemans en de luit. kolonel mr. Kiès, namens de minister van Over zeese gebiedsdelen en generaal Kruis, mevrouw Kiès die op Schip hol bij het afscheid aanwezig was, vergezelt mevrouw Spoor op hadr reis naar Indonesië. Er bevinden zich geen andere passagiers in het toestel dat bestemd 'is voor post vervoer. In verband met het overlijden van generaal Spoor waait de vlag half stok op de ministeries van Over- zeesche gebiedsdelen, Oorlog en Marine. Het Franse persbureau AF P seinde voor het overlijden nog dat generaal Spoor bij tijden bij kennis was. Hij reageerde slechts zwak, toen dr. Beel hem zijn bevor dering tot generaal mededeelde. BEGRAFENIS GENERAAL SPOOR BATAVIA, 26 Mei (Aneta). De begrafenis van generaal Spoor is vastgesteld op Zaterdagochtend 10 uur op het ereveld Menteng Pulo te Batavia. Het tijdstip is echter nog afhankelijk van de aan komst van mevrouw Spoor, die morgen per K.L.M.-toestel te Ba tavia verwacht wordt. den verder het maximum-aantal treinen tot 16 per dag beperkt. Zij hadden ook geweigerd andere spoorwegverbindingen naar Ber lijn behalve over Helmstedt open te stellen en geweigerd de verze kering te geven, dat andere rou tes zouden kunnen worden ge bruikt ingeval de route over Helmstedt onklaar zou raken. OVERSTE FENS TWEEDE KAMERLID De heer H. M. van Lieshout te Eindhoven (K.V.P.), benoemd ver klaard tot lid der Tweede Kamer in de vacature-Fievez, heeft be dankt. In zijn plaats in thans be noemd verklaard Luitenant-kolo nel J. J. Frens te Breda. LONDEN, 26 Mei (A.F.P.). Volgens bevoegde Britse finan ciële doch niet officiële kringen, gaat sir Strafford Cripps accoord met een gelijktijdige uitgevoerde devaluatie van i5 procent voor alle Europese valuta's met betrek king tot de dollar, op voorwaarde dat de dollar met 3 procent gede valueerd zou worden ten opzichte van het goud. Dit laatste is mogelijk door een overeenkomstige verhoging van de officiële prijs voor het goud. Het is echter weinig waarschijn lijk, dat de Amerikanen deze com promisformule zullen goedkeuren. Men meent in bovengenoemde kringen integendeel, dat Amerika veeleer geneigd zou zijn een ver mindering van de officiële Drijs van het goud in te voeren. verkeren, hadden hen er toe ge bracht een soort comité te stichten, teneinde gelden in te zamelen en contacten te leggen tussen werkne mers en werkgevers. In het begin van dit jaar is in een groot restau rant in de hoofdstad een bijeen komst gehouden, waarin de plan nen zijn besproken en de mogelijk heden overwogen. Er is toen contact gezocht met de Jong en een zekere Dronkers, die op een later in de middag in een café aan de Lelie gracht gehouden nieuwe bijeen komst een speech van een half uur heeft gehouden. Het optreden van de Rijkspolitie in Februari van dit jaar, waarbij o. m. de Jong, Dronkers en Werenstein werden aangehouden, gooide de plannen in de war. Verscheidene mensen, die aanvankelijk wel mee wilden doen, werden bang en van financiële bijdragen kwam niet veel. De plannen werden evenwel op een laag vuurtje warm gehouden en juist dezer dagen zou opnieuw tot actie worden overgegaan. Maandag nacht is daarom door de rijkspolitie een inval gedaan zowel bjj Koelman in Driebergen, als bij Pauw in Maartensdijk. Een groot aantal foto's van Hitier, een portret van Mus- sert en een uitgebreide correspon dentie tussen de leden van het co mité onderling werden in beslag ge nomen. Ook de kas, inhoudende de som ma vanf 11 viel de politie in handen. Dit bedrag, dat wel bewijst, dat het succes tot nog toe niet groot is geweest, heeft men maar gelaten waar het was. De portretten van ..der Führer" en ,,de Leider" heeft de politie echter maar meegenomen. De belangrijkste vondst was even wel een lijst van mensen, die voor hulp in aanmerking kwamen. Ver- scheidenen van hen worden nog steeds gezocht, hetzij omdat zij uit een kamp wisten te ontsnappen, het- WASHINGTON, 26 Mei (Reu ter). Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Donderdag het voorstel van de toewijzings commissie tot verlaging van het bedrag der E.C.A. hulp met 15 procent ongedaan gemaakt, door de periode, gedurende welke het geld mag worden uitgegeven te bekorten. Het Huis van afgevaardigden keurde een compromis-amende ment goed, waardoor het (vermin derde) toegewezen bedrag van f4.624.470.000 dollars mag worden besteed in een periode van 13'/s maand in plaats van, zoals voor gesteld, in 15 maanden. Overeenkomstig de wens van president Truman maakte het Huis van Afgevaardigden de ver mindering van 150 millioen dollars ongedaan, die door de toewijzings commissie was aangebracht in de aangevraagde een milliard dollar voor bestuur en hulpverlening in bezette gebieden. (Van onze parlementaire redacteur) X/OORDAT Woensdagmorgen de debatten over de Begroting van „Overzeese Gebiedsdelen" in de Kamer werden voort gezet, deed minister van Maarseveen namens de regering aan de Kamer mededeling van het overlijden van de leger-comman- dant in Indonesië, Generaal Spoor. Minister van Maarseveen zeide dat de regering door dit bericht diep getroffen is. Reeds eerder had haar een telegram bereikt, dat ge neraal Spoor een ernstige hartaan val had gehad en dat met een noodlottige afloop rekening moest worden gehouden. Koningin Juliana zond hem Ook op Hemelvaartsdag zijn de vier ministers van Buitenlandse Za ken der Grote Vier weer bijeenge komen. De ministers vergaderden ruim drie en een half uur. Na af' loop van de conferentie verklaarden de vertegenwoordigers van de mi nisters. dat geen vorderingen zijn gemaakt. Het voornaamste kenmerk van de Donderdag gehouden zitting was een zij om andere redenen. Doordat de lijst ook hun onderduikadressen be vatte, konden zij onverwijld ingere kend worden. Hieruit blijkt opnieuw dat het uiteindelijk doel van de ver eniging was, hulp te verlenen aan mensen, die nog bij de justitie in het krijt staan. Van de zijde der rijkspolitie deel de men ons mede, dat met het op rollen van deze vereniging zeer waarschijnlijk definitief een einde is gekomen aan alle pogingen van vroegere NSB-ers om opnieuw enige organisatie in het leven te roeperi. DE OPSCHUDDING die de affaire roncl burgemeester Visser Maandag in de Residentie heeft verwekt, is alweer tot bedaren gekomen. Althans er wordt door de man in de straat niet zo druk over het geval gesproken of 't moet een enkele bittere opmerking zijn. In ambtelijke en politieke kring is de rust echter nog niet teruggekeerd, doch niet zozeer de persoon van de burgemeester, doch het duistere communiqué staat hier in het middelpunt van de belangstelling. Daarnaast wordt gespro ken over de noodzakelijkheid om de burgemeesterszetel op korte termijn te doen innemen door een veelzijdig figuur en in dit verband worden in sommige kringen Dr. L. Beel en Jhr. mr. v. d. Goes van Naters als mogelijke candidaten genoemd. Intussen is op het communiqué van Maandagmiddag, dat waar schijnlijk door Binnenlandse Za ken werd uitgegeven, geen nadere uiteenzetting ^gekomen, zodat de publieke mening wordt overgela ten aan gissingen, die blijkens ge ruchten in de stad variëren tussen een „fraude'1 van millioenen gul dens aan deviezen en kleine onbe tekenende bedragen. Uit het lang durige voorarrest van de secreta ris van de Haagse burgemeester, Drs. Bos, is af te leiden, dat hier in ieder geval sprake moet zijn van een ernstiger zaak dan een eenvoudige „overtreding" ingevol ge het deviezenbesluit. Waaruit weer te concluderen zou zijn, dat de bedrijvers niet van „opzet" zijn vrij te pleiten. De affaire van de Zwitserse de viezen, waarin burgemeester Vis- sei en Drs. Bos gewikkeld waren, speelde al van de reis van Mr. Visser, vorig jaar, naar Zwitser land. In de tijd dus, dat in de -aad en de gemeente door foute berich ten de indruk was gewekt, dat de burgemeester in Madrid vertoefde en waaruit de befaamde „Madri- leense rel" geboren werd. Wat er op de terugreis aan de Nederland se grens is gebeurd, blijft nu, maanden later, nog altijd in ne velen gehuld. Doch zeker is, dat Mr. Visser het al lang druk heeft gehad met het bezoeken van jus titionele instanties „om persoon lijke redenen". Na de arrestatie van Drs. Bos zijn collega's wisten niet beter of de secretaris van de burgemeester was op vacantie kwam de de viezen affaire in een voor de bur gemeester kritiek stadium. Hem werd te kennen gegeven, dat het beter zou zijn ontslag in te-dienen als burgemeester van Den Haag. Deze en andere met de affaire samenhangende gebeurtenissen hadden de laatste dagen al veel gevorderd van Mr. Vissers zenuw gestel. Hij was onder behandeling van een medicus. Zaterdagavond kreeg Mr. Visser een acute ze nuwinstorting en hij werd over gebracht naar de Ursulakliniek in Wassenaar Naar verluidt zou hij daar voorlopig tot October moeten worden verpleegd. Drs. Bos. evenals burgemeester Visser uit Zeist afkomstig, schijnt in deze affaire een belangrijke rol te hebben gespeeld. Want zijn wij goed ingelicht, dan was hij be heerder van deze Zwitserse valu ta, die toebehoorden of behoord hebben aan een zekere B., even eens uit Zeist. Deze B., geen N.S. B-er, had zich na de bevrijding voor bepaalde handelingen tijdens de oorlog te verantwoorden voor een tribunaal. Zijn vermogen van ongeveer een half millioen werd tot ongeveer 350.000 gulden verbeurd verklaard. Over dat ver mogen waren aanvankelijk twee beheerders aangesteld die op de balans een geraamde post van on geveer 48.000 gulden in Zwitserse francs hadden geplaatst. Dit geld zou op een bank in Zurich hebben gestaan. Om een of andere reden zijn de twee beheerders over het vermo gen van B. later vervangen door eén beheerder, n.l. Drs. Bos. Om deze post te controleren maakte hij een reis naar Zwitserland en de valuta werden als definitieve post op de balans gebracht. Hoe nu verder met deze valuta is ge manoeuvreerd, staat voor ons nog niet vast. Omtrent de persoon van Drs. Bos kan nog worden gezegd, dat hij kort voor zijn benoeming tot secretaris van de burgemees ter van Den Haag als adjunct secretaris in dienst was bij de perszuivering. Uit deze dienstbe trekking is hij ontslagen. Waar om? De figuren Mr. Visser en Bos genoten indertijd in Zeist, zij het met uitzondering van een vrien denkring, geen grote populariteit. Mr. Visser had dit mede te dan ken aan zijn houding tijdens de bezetting, die niet geheel onbe sproken is gebleven. Het is ons bekend, dat de illegaliteit in Zeist nog steeds doende is het dossier tegen Mr. Visser aan te vullen en uit te breiden. Was men in rege ringskringen bii de benoeming van Mr. '"';=:spr tot burgemeester van Den Haag hiervan niet op de hoogte? lange en bittere aanval door de Sowjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Andrei Wisjinski, op de toestand in West-Duitsland. Wisjinski beweerde, dat de cijfers, die Woensdag door zijn Amerikaan se collega Dean Acheson waren ver strekt over het herstel in West- Duitsland, geen waarachtig beeld van de situatie gavven, Wisjinski haalde feiten en cijfers aan, waar uit volgens hem bleek dat de kos ten van levensonderhoud in West- Duitsland waren gestegen, terwij] ook de werkloosheid zou zijn toe genomen. Daarop trok hij een ver gelijking met de toestand in de Sowjet-Unie en hij maakte melding van de weldaden, die de bewoners van de Sowjet-Russische zóne wa ren bewezen in de vorm van leve ringen van grondstoffen en afge werkte producten door de Sowjet- Unie aan Oost-Duitsland. Minister Acheson betuigde Wis jinski zijn dank voor de verstrekte inlichtingen. Hij sprak de hoop uit dat de Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken nog nadere mededelingen zou willen doen over onderwerpen zoals herstelbetalingen en de werking van Sowjet-Russische trust-maatschappijen in de Ooste lijke zóne. Minister Bevin sprak de hoop uit, dat deze in de gelegenheid zou zijn kennis te kunnen maken met enige van de vluchtelingen uit de Ooste lijke zóne, die nog steeds in een onverminderde stroom West-Duits land blijven binnenstromen. Wisjinski antwoordde hierop, dat men geen geloof moest hechten aan de van dergelijke personen afkom stige verhalen. Hij zeide gemakke lijk verhalen te kunnen produceren afkomstig van Duitsers uit West- Duitsland, die naar de Oostelijke zóne waren vertrokken en die on gunstig waren voor de drie Weste lijke bezettingszones. daarop een persoonlijk telegram, waarin zij generaal Spoor mede deelde, dat hij tot de hoogste mi litaire rang, die van generaal, was verheven. De minister vertrouw de, dat dit telegram de overle dene in zijn laatste uren een steun zou zijn geweest. De minister noemde generaal Spoor een man, die van de vroege morgen tot de late avond in dienst van het va derland had gewerkt. Het vader land is hem dan ook grote dien sten verschuldigd. In hem verliest zij een man van zeldzame be kwaamheid die ook de grote ver ering van zijn ondergeschikten ge noot. Vele soldaten in Indonesië zijn hem reeds voorgegaan. Hun commandant is hen thans gevolgd in de dood. „Moge God", zo besloot de mi nister, „hen allen in zijn eeuwig heid verenigen". De voorzitter van de Eerste Ka mer, prof. Kranenburg, sloot zich namens de Kamer bij deze her denking aan. Hij noemde generaal Spoor een man, die in Indonesië een vooraanstaande plaats had in genomen Hij heeft grote beslis singen van zeer wijde strekking moeten nemen. „Onze weermacht" aldus prof. Kranenburg", wordt in de laatste tijd wel zeer zwaar ge troffen. Koningin en vaderland verliezen in generaal Spoor een trouwe dienaar. Moge zijn wedu we", zo besloot prof. Kranenburg, „in deze tragische omstandighe den, de kracht gegeven worden dit grote leed te dragen". Dr. Beel heeft Woensdagmiddag de voorlopige Federale regering bij eengeroepen cn haar in kennis ge steld van het overlijden van gene raal Spoor. Voorts heeft dr. Beei, als opperbevelhebber van land- en zeemacht in Indonesië, zich met een dagorder tot de troepen gericht, waarin de HVK o.m. zegt: uw commandant, generaal Spoor, is hedenmiddag overleden. Een aan voerder van grote allure, wiens rij ke geestesgaven en diepgevoeld plichtsbesef ieders bewondering af dwongen, is van ons heengegaan. Zijn verdiensten hadden nog slechts enkele dagen geleden op nieuw koninklijke erkenning ge vonden in zijn bevordering tot ge neraal, de hoogste rang die bij de landmacht bestaat. Schier ontembaar was zijn werk kracht, rusteloos zijn ijver en grenzeloos zijn toewijding waar het de zware taak betrof die op zijn schouders rustte en die hij had te vervullen onder uiterst moeilijke omstandigheden. Bij dit alles is hij u tot een voorbeeld geweest en gij weet, dat niets hem te veel was, als het zijn „jongens" gold. Op de meest critieke ogenblikken was hij dan ook bij u. In de geschiedenis van Indonesië en Nederland zal de naam van ge neraal Spoor in dankbare herinne ring blijven voortleven. De Allerhoogste zij hem genadig. Hij ruste in vrede. Op Hemelvaartsdag hield de afd. den Haag van het Natio naal jongeren Verbond de jaar lijkse N.J.V.-mars rond den Haag. De start vond plaats bij het Kurhaus, waar ook het eind punt was. Een afdeling van de Marine-opleiding begeeft zich op weg. 30 K.M. liggen nog voor de boeg. „HET MODERNE VLIEGTUIG vliegt1 met een snelheid van vier honderd kilometer per uur. We gaan naar de dubbele snelheid daarvan. Over xes, zeven, misschien vijf jaar vliegen we met snelheden van achthonderd kilometer per uur. Dat betekent een veel snellere verplaatsing, door vliegtuigen met straalvoortstu- wing. Het betekent waarschijnlijk ook een stap vooruit in de luchtvaart" aldus één der uitspraken van dr. A. Plesman, presi dent-directeur van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, op een Woensdagavond gehouden vergadering van het departement 's-Gravenhage van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. „Na de periode van de verkeers vliegtuigen met straalvoortstu- wing komen we in het tijdperk van de vliegmachines, die voort bewogen worden door motoren die haar kracht ontlenen aan de atoomenergie. Het schijnt n.l.. dat men de atoomenergie heeft kun nen aanwenden voor de voortbe weging van vliegtuigen. Ik neb berichten, dat het lichaam, dat belast is met de „research" op het gebied der atoomenergie belang rijk op zijn programma vooruit schijnt te zijn. Het schijnt verder, dat vliegen met toestellen, voortbewogen door middel van atoomenergie binnen acht of tien jaar mogelijk is. Dat betekent, dat iedere afstand zonder tussenlan ding kan worden afgelegd. Het betekent ook, dat we naar twee tijdperken toegaan, waarin het er alleen om zal gaan, of we aangename of onaangename ge volgen van de ontwikkeling der luchtvaart zullen meemaken", zo zeide dr. Plesman verder o.a. ..Men kan van mij wel zeggen, dat ik objectief tegenover de lucht vaart sta. Daarom kan men van mij wel aannemen, dat er een kans is, dat we in een periode ko men, waarin we naar de vernie tiging gaan. Dat zal geschieden, wanneer we niet meegroeien met de technische machten, die de mensheid zelf heeft opgewekt en die zij beslist niet kan beheersen. We moeten meegroeien en door overleg tot een oplossing komen. Op Hemelvaartsdag des avonds om kwart over zes is in het St. Jans ziekenhuis te Hoorn overleden de bekende missie-bisschop Z. H. Exc. Mgr. Nic. Stam van de concregatie van Mill Hill. Mgr. Stam, die 45 jaar met veel vruent in de missie heeft gewerkt, is oud-apostolisch vicaris van Kisu mu (Kenya). De overleden missie bisschop werd op 29 December 1876 te Weesp geboren. Van 1891 tot 1894 was hij student op het seminarie Hageveld waarna hij zich aansloot bij de congregatie van Mill Hill. Father Stam vertrok naar Afrika en na 35 jaar van harde arbeid volgde zijn benoeming tot bisschop en apostolisch-vicaris van Kisumu. Op 29 Juni 1936 ontving hij uit han den van Z. H. Exc. Mgr. Huibers in de kathedraal van St. Bavo te Haar lem de H. Bisschopswijding. Mgr. Stam heeft voornamelijk ge werkt in het Karivondo-land, waar hij tot de pioniers behoorde. Vaak was hij de eerste priester, die on bekende volksstammen ontdekte. Vooral in de jaren 19141918 werd zijn missie zeer door slaapziekte ge teisterd. Mgr. Stam maakte toen somtijds reizen van honderd dag- We moeten komen tot een wereld van samenleving door er wat voor over te hebben. Amerika heeft er wat voor over gehad, en niet al leen uit philanthropic, door het plan Marshall. Die gedachte van dat plan moet omgezet worden in een multilateraal plan Marshall. We moeten dan ook in vredestijd bereid zijn offers te brengen en die vredestijd zo in teressant maken, dat we de oor log als „vervelend" buiten de deur houden". marsen om de zieken te helpen en te troosten. Meermalen keerde hij alleen bij zijn post terug omdat al zijn dragers het tegen de gevreesde ziekte hadden moeten afleggen. Dat het vicariaat Kisumu thans een bloeiende missie is, is in hoofd zaak te danken aan de ontslapen bisschop, die scholen bouwde, orga nisaties stichtte, een financiële basis wst te leggen, seminarie en kloos ters bouwde en de opleiding van inlandse clerus bevorderde. Het huidige vicariaat Kisumu heeft een oppervlakte van ongeveer 5 maal die van Nederland. Sinds mgr. Stam 45 jaar geleden daar zijn werk begon telt het vicariaat thans 200.000 katholieken op een totale bevolking van 1.500.000. Het stoffelijk overschot van mgr. Stam zal aanstaande Maandag op het kerkhof van St. Bonifacius-mis- siehuis te Hoorn ter aarde worden besteld. Wr Ms „Van Kinsbergen" Ie Oslo De Nederlandse torpedobootja- ger Hr Ms „Van Kinsbergen", die zich met 46 adelborsten op een oefentocht bevindt, is Woensdag te Oslo aangekomen, waar het schip vier dagen zal blijven. De gemeenteraad heeft ontspanning voor de bemanning georganiseerd. MATROOS VERDRONKEN De 20-jarige matroos J. de Ron de van het sleepschip Rijnzeevaart 7 is Dinsdag in de Waalhaven te Rotterdam verdronken. Hij wilde zijn maat, die trachtte in een roei boot zijn schip te bereiken, maar door de sterke wind afdreef, gaan helpen. Hij sprong in het water en zwom naar de boot toe. Toen hij een 50 meter had afgelegd riep hij plotseling: „ik kan niet meer en verdween in de diepte.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1