Nieuw Vijftigduizend jonge Katholieken getuigden in Utrecht van hun geloof en idealisme Brand in motorwagen trein Alkmaar-Amsterdam Oost-Duitsland moet zich aanpassen bij het Westelijke politieke systeem Felle aanval op het Tsjechisch Episcopaat 15 INGENIEURS VERMOORD door Boliviaanse mijnwerkers EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD ,DIT IS LEVEN" Jong Katholiek réveil Maandag 30 Mei 1949 45e Jaargang No. 11575 De Haarlemse Diocesane Synode B.F.O. neemt deel aan besprekingen „Dit is leven": parool van het Katholiek réveil van een nieuwe generatie Dr. de Kat Angelino adviseur H.V.K. De salarissen der onderwijzers De Conferentie van Parijs Bevin, Acheson en Schaman doen voorstellen aan Wisjinsky Geldsanering te Sjanghai Politieke partijen in Syrië ontbonden In Italië dreigen massa-stakingen Westen verwacht verwerping Communisten-Congres te Praag Naar volledige Marxistische opvoeding Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is veilig. t nergens (Vonde A S H VAN HEDEN li' Pagina 1 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59. tel. 4243, Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 EEN OPROEP VAN MGR. HUIBERS Joannes Petrus Huibers, door de genade Gods en de gunst van de Apostolische Stoel Bisschop van Haarlem, assistent-Bisschop bij de Pauselijke Troon, aan de Geestelijk heid en de Gelovigen van ons Bis dom, Zaligheid in den Heer. Beminde Gelovigen. De goddelijke Zaligmaker heeft aan de H. Kerk de taak opgelegd om de onsterfelijke zielen te heili gen. Daartoe heeft Christus aan haar de macht gegeven om het H. Misoffer op te dragen, de H.H. Sa cramenten toe te dienen, te onder richten en te prediken, maar ook en in niet mindere mate de macht om wetten en voorschriften uit te vaardigen, waardoor de' zielen be schermd worden tegen dreigende gevaren en in bijzondere mate meer ontvankelijk gemaakt worden voor de genade, waardoor het geestelijk leven tot grotere bloei kan komen en rijkere vruchten kan dragen. Als Herder van dit Bisdom dragen Wij elke dag de zorg voor Uwe zielen en eenmaal zullen Wij voor Gods Rechterstoel rekenschap moe ten afleggen over de wijze, waarop Wij Uwe zielen hebben geleid en geheiligd. Deze verantwoordelijkheid zijn Wij Ons ten volle bewust. Daarom laten Wij geen middel onbeproefd om de belangen van Uwe zielen te behartigen. Dit is ook de reden, waarom Wij besloten hebben om, na een zorg vuldige voorbereiding, een Synodale vergadering bijeen te roepen, waar in Wij met vele priesters, die in Ons Bisdom werkzaam' zijn, zowel saeculieren als regulieren, zullen beraadslagen door welke wetten en voorschriften Uw geestelijk leven op de beste wijze verzorgd kan wor den. Toen Wij Onze gedachten lieten gaan over de dag,* waarop deze al lergewichtigste vergadering gehou den kon worden, hebben Wij ge meend deze te moeten vaststellen op 27 Juni a.s. de feestdag van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand, aan Wie Wij van de aanvang van Ons Episcopaat af, telken jare op hieuw, het bestuur van Ons Bisdom hebben toegewijd. Zij is de Midde lares van alle genaden; door hare voorspraak en bemiddeling zullen de zeven gaven van den H. Geest zegenrijk werken in alle priesters, die met Ons verenigd zijn om te Beraadslagen over de vele belang rijke vraagstukken der zielzorg. Ter voorbereiding zullen Wij op Zondag 26 Juni a.s. een pontificale H. Mis opdragen om de H. Geest over de Synode af te smeken. Met een groot vertrouwen komtn Wij ook tot U, beminde gelovigen, om U te vragen van nu af door het dikwijls deelnemen aan het H. Mis offer en het waardig ontvangen der H.H. Sacramenten het welslagen van deze Synode van God af te sme ken. Wij schrijven voor, dat door de priesters in de H. Mis vanaf 5 Juni tot het einde der Synode het gebed tot den H. Geest (oratio imperata pro re gravi; vervalt in de Pinkster- week) zal worden toegevoegd en na de vastgestelde H.H. Missen zal worden gebeden: ..Kom, H. Geest, vervul dé harten Uwer gelovigen en ontsteek in hen het vuur Uwer liefde" met éénmaal het ..Weesge groet". Dit gebed geschiede na de gebeden, welke reeds na de H. Mis moeten worden verricht. Verder bepalen Wijj dat daags vóór de aanvang van de plechtig heden der Synode (dus Zaterdag avond 25 Juni) des avonds om 7 uur de klokken der Kathedrale Basiliek en van alle kerken der sta# Haar lem gedurende vijf minuten zullen geluid worden, ter aankondiging van de Synode. Én zal dit Ons herderlijk schrijven op Zondag 29 Mei in alle tot Ons Bisdom behorende kerken en ka pellen, waarover een Rector is aan gesteld, onder alle vastgestelde H.H. Missen worden voorgelezen. Gegeven te Haarlem, 18 Mei 1949. t Joannes Petrus Bisschop van Haarlem. BATAVIA, 30 Mei (Aneta). De voorzitter van het bijzonder federaal overleg Sultan Hamid de tweede, verklaarde tegenover Aneta dat zeer binnenkort kan worden verwacht, dat het B.F.O. aan de Nederlands-Indonesische besprekingen zal deelnemen; hij zeide, dat hieromtrent een brief van de commissie der Verenigde Naties was ontvangen. Het secretariaat van het B.F.O. heeft naar Medan getelegrafeerd, waar thans de Sumatra-conferen- tie wordt gehouden; de voorzitter van de conferentie, Abdul Malik, is verzocht heden op Batavia aan wezig te zijn, in verband met de besprekingen, welke Dinsdag a.s. te Batavia tussen de Nederlandse en de republikeinse delegaties zullen aanvangen. In het telegram is toegelicht, dat verwacht kan worden, dat de commissie der Verenigde Naties het bijzonder fe deraal overleg zal uitnodigen een delegatie af te vaardigen, die zal deelnemen aan de preliminaire besprekingen. Abdul Malik is lid van de speciale B.F.O.-delegatie, die is samengesteld om eventueel aan de preliminaire besprekingen deel te nemen. (Van onze redacteur.) UTRECHT, 29 Mei. Naar schatting 50.000 Katholieke jongeren uit het gehele land zijn vandaag in de Domstad getuige geweest van de grootste bijeenkomst van jonge Katholieken, ooit in Nederland gehouden. Zij vulden de zeer grote Irene-hal in het complex van Jaarbeursgebouwen tot uitpuilens toe, en toen nog verdrongen zich duizenden anderen voor de poorten. Voor hen werd in de St. Augustinuskerk een tweede bijeen komst belegd. Deze enorme menigte jonge mannen en vrouwen uit alle windrichtingen, van iedere afstand gekomen met trei nen, bussen en tot uit Twente en Limburg op de fiets, halver wege in de nacht van Zaterdag op Zondag kamperend, arbeiders, studenten, jonge middenstanders, Kajotters, soldaten, voortrek kers, winkelbedienden, ambtenaren, verpleegsters, welpen en gidsenleidsters, typistes, meisjes van winkels, fabrieken en kan toren, jongeren uit België en gewonde soldaten die hun tiendui zenden vrienden in Indonesië vertegenwoordigden: wat had hen allen bewogen naar Utrecht te komen en er alle moeite en kos ten en tijd, de hitte in de zaal en het gedrang voor over te heb ben en als vanzelfsprekend te verdragen? Na deze ontzaglijke demonstratie van goede wil en bereidheid en ver trouwen, moet men die vraag wel stellen, omdat het antwoord de sleutel bevat tot het réveil van de jonge Katholieke generatie. Want dat réveil staat, als God het wil en als Hij de vele gebeden wil verho ren die de jongeren zelf, en talrijke kloosterlingen en zieken, en vanmid dag nog de theologanten van War mond zij zonden de meeting een' telegram waarin zij het vermeldden om zegen daarover hebben gestort, sedert gisteren onafwendbaar voor de deur. Allen die in Utrecht zijn geweest en hebben gezien en mee geleefd, dragen die zekerheid in het hart. Zij weten dat deze massale ver gadering niet ergens een einde van was maar slechts het begin van 'n guerilla van naastenliefde van Christus' jonge partisanen, een taaie strijd om het Christendom, al lereerst in henzelf, te bevestigen en tot nieuw leven te wekken en te stalen tot de. dagelijkse practijk van duizenden kleine consequente daden en om het vervolgens te doen uitstralen in een gemeenschap die ziek is, zoals wij allen weten. Dit besef: dat van vandaag af het werk eerst recht begint, dat „Dit is leven" niet een slagwoord was dat op moest wekken tot het luisteren naar een radiorubriek of het bezoeken van deze bijeenkomst, maar het parool van een leven als Katholiek verbonden met Christus en Zijn kerk, in duizenden hoofden en harten vast te hebben verankerd dat was de grote betekenis en de verdienste van een dapper en groots initiatief, dat drie radio priesters en een handjevol jonge leken, gerugsteund door Katholieke actie en Jeugdraad, namen en vol voerden. Wat kwamen de tienduizenden in Utrecht doen? Wilden ze de pries ters zien waarvan ze de stemmen kenden en het adres, en die ze reeds met tienduizenden brieven overstroomden? Verwachtten zij 'n toverformule voor de problemen van heden en toekomst die hen be nauwen? Hoopten zij op een pro gram, een schema, een nieuwe or ganisatie, prachtige tips? Zij waren hier zeker niet alleen maar als grauwe massa, vijfmaal groter dan de stoutste verwachtin gen durfden veronderstellen. Zij wa ren geen dagje-uit, ze zochten geen sensatie en geen Uitgelezen pro gramma. Zij waren eenvoudig het' eerlijk antwoord op een uitdaging, hen in het begin van deze zelfde maand in het gezicht geslingerd: een vraag om moed. Durven jullie nog, durven jullie een revolutie aan die jezelf raakt, durven jullie de wereld veroveren en hervormen en daartoe beginnen met zelf voluit te zijn wat in je wezen met het doopkarakter reeds onuitwisbaar is gegrift: Ka tholiek? Het bevestigend antwoord is overweldigend gekomen. En 4 sprekers, jong van geest, jong van jaren, zelf boordevol van 'n geest drift om het geloof die tot getuigen dringt en trappelend van ongeduld om al wat zij vonden en beleven aan rijkdom en inzicht over te dragen en uit te delen aan zovelen als maar horen willen, hebben die durf de richting gegeven, die dui zenden de sprong zal doen maken in het grondeloze Licht, op weg naar het grote Katholieke avontuur van een roekeloze overgave aan Christus. Niemand zal van deze beschou wing over een gebeurtenis, die een eerste mijlpaal zal blijken op een nieuwe weg van bezieling van jon ge Katholieken in heel het land het geijkt verslag willen verwachten van vier redevoeringen. Telt men de druppels van de bandjir? Drie priesters die hun gezamenlijk ra- diogehoor bij millioenen tellen, de zeereerw. heer Henri de Greeve, pater Piet Wesseling C.s.s.R. en pater S. Jelsma M.S.C. spraken uit en vatten samen wat de student Hans Vélu op zijn wijze zeide; het geloof dat ons onverdiend is ge schonken maar ons niet. onver plicht laat, is een ontzaglijke rijk dom die ontgonnen moet worden en uitgebuit. De blijde boodschap is waarlijk de bron van de hoog ste vreugde en onoverwinnelijke kracht. Wie kan het saai noemen als hij het eenmaal heeft leren ken nen zoals' het is Wie wordt niet ontroerd door Christus, zo ver bo ven alle records en menselijke prestatie en aantrekkelijkheid ver heven? Vervolg op pag. 3 's-GRAVENHAGE, 28 Mei (ANP). Naar wij vernemen heeft dr. de Kat Angelino de uitnodiging van de heer Lovink om als zijn adviseur te Batavia op te treden, aanvaard. Prof. baron van Asbeck heeft aah de regering medegedeeld, dat hij om redenen van persoonlijke aard niet in staat was de uitnodiging voor de functie van gedelegeerde van de Kroon in Indonesië te aanvaarden. WOENSDAG INTERPELLATIE MR. ROOSJEN Naar wij vernemen zal de voor zitter der Tweede Kamer a.s. Dins dag bij de regeling van werkzaam heden voorstellen in de vergadering van Woensdag 1 Juni aan de orde te stellen de interpellatie van mr. Roosjen (AR) in verband met het verbreken van het overleg met de onderwijzersorganisaties met be trekking tot de herziening der on derwijzerssalarissen. Zondagavond om 23.45 uur werd de brandweer te Wormer- veer gealarmeerd voor een brand uitgebroken in een motorwagen van de trein Alkmaar-Amster dam. Door het personeel van deze trein, die te 23 uur was vertrok ken uit Alkmaar, werd aan het perron Wormerveer 'n onderzoek ingesteld, daar reeds tussen Uit geest en Krommenie een brand lucht was geconstateerd. De reizigers vluchtten toen reeds uit de wagen, een zgn. C. D. rij tuig; voor de helft derde klasse personenwagen en voor de helft ba gagewagen. Waarschijnlijk door het vastlopen van een remvoermg, was de onder de wagen gemonteerde motor m brand geraakt. Het trein, personeel bestreed met een viertal snelblussers het vuur, maar zag spoedig, in. dat de brand, die reeds in de wagon zelf begon te woeden, niet meer was te stuiten. De Wor- merveerse brandweer, na oproep spoedig ter plaatse, wist het vuur BUENOS AIRES, 30 Mei (Reuter) De Boliviaanse regering heeft Vrijdag j.I. een aantal politici, leger officieren en arbeidersleiders De Katholieke Jonge ren-demonstratie was Zondag in de Beatrix- hal van de Jaarbeursge bouwen te Utrecht. Pater Henri -de Greve spreekt de jongeren toe Ter gelegenheid van de afkon diging van het Heilige Jaar geeft Z.H. Paus Pius XII de Pauselijke bul, waarin de pro clamatie is opgenomen, aan Mgr. Alberto Carinon, deken van het Apostolisch Register, die het document in de Pause lijke Basiliek voorlas. Tijdens de vergadering van de vier ministers van Buitenlandse Zaken van Zaterdag, die twee uur duurde, hebben de drie weste lijke ministers bij monde van Bevin hun gemeenschappelijk plan ten aanzien van de éénheid van Duitsland aan de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinsky, voorgelegd. Dit plan, waarover Bevin, Schuman en Acheson des morgens hadden beraadslaagd bestond uit vijf punten. Doel van het plan is de aanpassing van de Oostelijke zóne van Duitsland bij het Weste lijke politieke bestel. Bevin zeide in zijn nadere verkla ring nog, dat het voorgelegde plan de basis vormde van de „grootste mate van overeenstemming welke bereikt zou kunnen worden". De Westelijke mogendheden waren in de afgelopen week niet geslaagd ge detailleerde inlichtingen van de Sowjet-delegatie te verkrijgen, in het bijzonder over de economische asnecten van haar problemen. Na de bijeenkomst van Zaterdag middag ging Wysjinsky met de drie Westelijke ministers mee naar de bar en dronk daar met hen een glas champagne, voor het eerst sedert het begin van de conferentie. De communistische militaire be stuurscommissie voor Sjanghai heeft meegedeeld, dat. ter voorkoming van een chaos in het geldverkeer in Sjanghai alleen de bankbiljetten van de Volksbank zullen mogen circu leren. Bankbiljetten, die in andere bezette gebieden worden gebruikt, mogen niet in Sjanghai circuleren. Dc Volksbank deelde mede, dat meer dan 200 banken waren ge machtigd tussen morgen cn a.s. Zondag bankbiljetten van de gou den yoean in te wisselen voor bil jetten van de Volksbank. Daarna zal de circulatie van de gouden yoean verboden zijn. Vandaag zal de inwisseling ge schieden in de verhouding van één biljet van de Volksbank tegen 100.000 gouden yoeans. Deze ver houding wordt wellicht later gewij zigd. Vijf hoofdpunten zijn: 1. Unificatie van Duitsland in overeenstemming met de constitutie van Bonn, waarbij de Sowjet-zöne in staat wordt gesteld zich aan te sluiten. 2. Persoonlijke vrijheid, w.o. vrije beweging, vrijdom van willekeurige arrestatie en hechtenis, vrijheid van meningsuiting, van pers en van ra dio voor alle democratische politieke partijen'en vrije verkiezingen. 3. Êen bezettingsstatuut op vierzij dige basis, welke ook voor de sta ten van de Oostelijke zóne geldt. ..Krachtens dit statuut zou de beëin diging van het militaire bestuur vol tooid moeten worden," aldus het plan. 4. Voorbehouden bevoegdheden aan de geailüeerden, o.a. met betrek king tot het beperken of verbieden van zekere industrieën en de leve rantie van kapitaalgoederen als her stelbetaling. Er zullen geen herstel betalingen uit de lopende productie of aanwezige voorraden verlangd worden. 5. Vierzijdige controle uit te oefe nen door een hoge commissie, die gewoonlijk haar besluiten bij meer derheid zal nemen, behalve in uit zonderlijke gevallen, die in onder ling overleg geregeld moeten wor den. Wysjinsky noemde de Westerse voorstellen terstond „eenzijdig en daarom niet erg geschikt voor be spreking door de vier mogendhe den". Hij beloofde echter de tekst van de hem voorgelegde voorstel len te bestuderen. Het scheen, aldus zeide hij, dat de drie Westelijke mogendheden, of schoon het misschien niet zo bedoeld was, de vierde voor een voldongen feit wilden stellen. DAMASCUS, 29 Mei. (Reuter) De Syrische regering heeft Zondag een besluit uitgevaardigd, waarbij alle politieke parRjen in Syrië, in afwachting van de afkondiging van een nieuwe grondwet, worden ont bonden. Van officiële zijde werd medegedeeld, dat volgens de bepa lingen van de nieuwe grondwet nieuwe partijen zuilen kunnen worden opgericht, die „binnen ze kere grenzen volledige vrijheid zullen genieten". waaronder de secretaris van de Federatie van Mijnwerkers, senator Juan Lechin doen arresteren, waarna de arrestanten, die er van werden beschuldigd te hebben sa mengezworen om een algemene sta king in Bolivia uit te roepen, het geen de eerste stap in de richting van een burgeroorlog zou moeten zijn, naar Chili werden gedepor teerd. Toen de mijnwerkers, werkzaam in de tinmijnen in het afgelegen Catavi-gebied, gisteren het nieuws van deze deportaties vernamen, zet ten zij 15 ingenieurs waaronder zeven Amerikanen als gijzelaars gevangen, verklarend, dat zij hen niet wederom in vrijheid zouden stellen, voor en aleer aan Leehin zou zijn toegestaan naar Bolivia te rug te keren. Thans wordt, volgens berichten uit La Paz, waarin mel ding wordt gemaakt van telefonische mededelingen uit Catavi, medege deeld, dat de 15 gijzelaars door de mijnwerkers zijn vermoord. De Boliviaanse regering heeft gisteravond een militair vliegtuig naar Catavi gezonden, om de andere aldaar verblijf houdende ingenieurs en hun gezinnen te evacueren. Ook js aan troepen te Oruro dat ten Zuid-Oosten van La Paz is gelegen opdracht gegeven naar Catavi op te rukken. De Boliviaanse regering heeft he den bekend gemaakt, dat in het ge hele land „volledige rust" heerst. Vernomen wordt, dat de gedepor teerde Bolivianen naar de Chileense plaats Antofagasta zijn overge bracht. Van regeringszijde wordt nog verklaard, dat de voorgenomen al gemene staking, via een burgeroor log, „de grondslagen van de natie" zou hebben vernietigd. De gedeporteerden en hun aan hangers zouden volgelingen zijn van de voormalige Boliviaanse president Villaroel, die in Juli 1946 door een oproerige menigte in de hoofdstad La Paz aan een lantaarnpaal is op gehangen. DE FORD-ARBEIDERS WEER AAN HET WERK DETROIT, 29 Mei (AFP). Zon dagochtend hebben de onderhande lingen tussen de afgevaardigden van Ford en van de vakvereniging van arbeiders van het autobedrijf tot een overeenkomst geleid, welke een ein de heeft gemaakt aan de staking van 106.000 arbeiders, welke de Ford-fabrieken gedurende 25 dagen heeft stilgelegd. Deze overeenkomst voorziet in de oprichting van een uit drie leden samengestelde arbitragecommissie, die moet uitmaken, of Ford het recht heeft het arbeidstempo op te voeren, als deze zulks nodig acht. meester te worden met een straal op de waterleiding. Het gedeeltelijk uitgebrande rij tuig werd uit het treinstelsel ge rangeerd, waarna de trein te 00.50 uur de reis naar Amsterdam kon voortzetten, na een oponthoud van 1 uur en 20 minuten. Ook het rei zigersverkeer uit Amsterdam naar Alkmaar ondervond vertraging, daar dezelfde trein normaal te 00.05 uur de reizigers van Amsterdam naar Alkmaar brengt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het onder communistische leiding staande algemeen Italiaans Vakver bond heeft een staking uitgeroepen voor het gehele land van de bouw vakarbeiders, na het vastlopen van onderhandelingen voor loonsverho ging- De textielarbeiders te Turijn heb ben een algemene staking aange kondigd op 1 Juni en het personeel van het Departement van Finan ciën heeft zijn steun gegeven aan de beslissing van de Vakbond tot een staking van 24 uur op dezelfde dag, eveneens uit protest tegen langzame vordering van onderhan delingen voor loonsverhoging. De Romeinse restaurant- en bar- kellners hebben gedreigd Dinsdag in staking te gaan wanneer hun lo nen niet worden verhoogd. Driedui zend man hotelpersoneel is reeds sedert Woensdag in staking. De staking van twee millioen boeren arbeiders, welke reeds elf dagen duurt, dreigt zich uit te breiden 'tot de rijstkwekers. De boerenarbeiders eisen niet alleen loonsverhoging docht ook nationale contracten. In de provincie Cremona, waar stakende landarbeiders daden van geweld hebben gepleegd tegen bij vrije vakverenigingen aangesloten arbeiders, waarbij 10 boerderijen werden aangevallen en telefoondra den doorgesneden, zijn 200 arresta ties verricht. VLIEGRAMP IN TSJECHO SLOWAKIJE Zaterdag is te Praag bekend gemaakt, dat twee Tsjecho-Slowaak- se militaire vliegtuigen Woensdag nacht tijdens een onweersbui nabij de Moravische grens tegen elkaar gevlogen zijn. De bemanningen van beide toestellen 14 man in totaal kwamen om het leven. PARIJS, 29 Mei (AP) In ge zaghebbende kringen werd Zondag avond de verwachting uitgespro ken, dat de Russen het voorstel van de Westelijke mogendheden voor een herenigd Duitsland zuilen ver werpen. De woordvoerders zijn van me ning, dat de conferentie op zijn hoogst een hervatting van de han del tussen Oost en West en een overeenkomst voor samenwerking in Berlijn zal opleveren. Het Westen hoopt dat Rusland in ruil voor de hervatting van de handel, een regeling inzake Berlijn zal goedkeuren. Men acht het verder mogelijk, dat er enkele permanente viermo- gendhedencommissies worden inge steld ter bestudering van het Duit se vraagstuk in zijn geheel. Deze commissies zouden moeten dienen om de „deur voor verdere bespre kingen open te houden". Verder wordt verwacht, dat de conferentie eind dezer week, als de kwestie Berlijn ter tafel komt, het critieke punt zal bereiken. PRAAG, (Reuter). Zo scherp als nimmer tevoren heeft de Tsjechoslowaakse minister van Voorlichting, Kopecky, tijdens het congres der communistische partij, de Katholieke Bisschop pen beschuldigd van deloyaliteit en van pogingen om „schade- berokkenende politieke activiteit" te organiseren. Kopccky ontkende het recht van het Vaticaan op enige jurisdictie in Tsjecho-Slowakije, zelfs in godsdien stige aangelegenheden, in kwesties van kerkelijke bezit en van bestraf fing van priesters, die „schuldig zijn bevonden aan activiteit tegen de staat." Kopecky zeide te menen, dat het grootste gedeelte van de geestelijk heid „loyaal is en een vreedzame re geling wenst". Hij verklaarde ver der, dat er algehele godsdienstvrij heid bestond. „Alle geloofsovertui gingen eerbiedigend, aldus zeide hij, kennen wij de staat het recht toe de kinderen op te voeden, de leiding te voeren van alle scholen en de opvoeding van onze kinderen te lei den in de geest van marxisme en Leninisme." Zoals reeds gemeld zullen de on derhandelingen tussen Kerk en Staat in Tsjecho-Slowakije, die in Februari j.I. werden onderbroken, niet hervat worden. De Tsjecho-Slo waakse minister van Onderwijs, Drenek Nejedly zei de, dat het bezoeken van de fröbel scholen verplicht zal worden ge steld, opdat de opvoeding tot het communisme in de eerste jaren kan beginnen. Het doel is „de overblijfselen van de burgerlijke en farizese moraal uit te roeien en een waarlijk nieuw, waarlijk communistisch mens te vormen." Een onderdeel van het plan voor onderwijs was een zuivering van het onderwijzend personeel geweest, al dus de minister. Het ministerie zou verder „de hand leggen op de rijkdommen van de kloosterbibliotheken en zelfs op de historische en cultuurschatten van voormalige patriciërs om een geünificeerd systeem van bibliothe ken te stichten". De president van Tsjecho-Slowa kije, Klement Gottwald, werd Zon dag herkozen als voorzitter van de communistische partij. Door het congres is een voorstel goedgekeurd, dat voorziet in het uitoefenen van strenger controle bij het aannemen van nieuwe partij leden en bij het aanstellen van amb tenaren. Na het nemen van deze besluiten ging het congres uiteen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1