Wisjinsky verwerpt de voorstellen der drie Westelijke mogendheden Gebieden van Sumatra verenigen zich in federatief verband Nieuwe H.V.K. vertrok naar zijn post v F F E N r d Zuid Dagblad yterst. 111 EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Het gaat weer mis met de Grote Vier Dinsdag 31 Mei 1949 45e Jaargang No. 11576 Het komt nog goed Geen onderwerping van de Sovjet-zone aan de Constitutie van Bonn De C.P.N. verloor Handhaving van bestaande bezwaren tegen overeenkomst van Royen-Rum Prijsgarantie voor vroege aardappelen Gratificatie van 2 pet. toegestaan „Volendam" komende nacht te Rotterdam Uitvoerder van beleid der regering Kroniek en Kritiek oek om de Duitse door de politie- 1. Gerhard Eisler /rijheïd. EEN ERNSTIGE CHUWING >r Mestvarkens jaar geleden heb- jladen een ernstige geplaatst, aangaan- van visafvallen bij varkens. Toen was bekend, waarbij de ongeveer 3 maan- val hadden gehad, fgekeurd. gen kwam ons een A'aarbij zware var- ifgekeurd wegens iaak, ondanks het een 5 maanden vis- leerd hadden vol- g van de mester n geval waarbij 12 n afgekeurd, een ade voor de be- dan ook niet nala- smesters zeer ern- uwen voor het ge- ifvallen, de risico, bij neemt is zeer vroeger van me- delige invloed van i visafval verdwe- men enkele maan- lacht het voeren ette, thans is wel :en paar maanden m dat het beter is, ülen te gebruiken csveeteeltconsulent H.: Ir. L. de Vries, bouwhuis. ROCRAMMA DV 1 .eimonias 2 i toria 1 Jta 1 arsum 1 3—5 afgel. 11—1 10—2 8—4 lPark Marlot 84 sse 4Inside 1 hel 2 aside 3 afgel. 3—5 7—1 5—3 zen 2 6—2 T. C. 2 afgel. ileveren aan ons 3t 211 DEL N.V. - Tel. 4141-4142 HET d. is >2) 2t opgeven van proefnummers v/at beter leren n molen. Zzzz.. be, scheert vlak tientallen keren te draaien. in de vorm van massa latjes en gedeeltelijk met onderste latten aan Lucia. „Je stapjes maar", t zijn zusje uit. HET FEIT Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, tel. 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046 (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. tel. 459 K2240 Het Marble Rose Pa leis te Parijs, waar de Grote Vier confereren, is dag en nacht door journalisten en persfo tografen omringt. Geen stap en handeling bui ten het conferentie oord ontgaat de inter nationale pers. Links op de foto minister Bevin verlaat het Marble Rose Paleis, midden Wisjinsky in gesprek met de Russi sche ambassadeur in Parijs Alexandrev Bo- gomolov, recht Dean Acheson en zijn ecnt- genote op de stoep vanhet voor de pers hermetisch gesloten gebouw. TE LANG is het al geleden, dat wij Inzake de Indische kwestie op timistische geluiden kanden laten horen, dan dat wij niet gaarne nog even de aandacht vestigen op en kele uitlatingen, die te kennen ge ven, dat het met ons Indië nog goed zal komen. Het merkwaardigste is, dat deze optimistische geluiden afkomstig zijn van de zijde der oppositie. Dat woordvoerders van de regering hun politiek verdedigen en daar nog het beste van zeggen te hopen, dat valt te begrijpen. Het zou erg zijn, als het anders was. Het komt dus ook in ons hoofd niet op, te twijfelen aan de goede trouw van de verkla ringen van mannen als minister van Maarseveen, als hij zegt, dat de re gering overtuigd is, dat zij geen an dere weg kon inslaan dan deze en dat wat nu bereikt is, ook verkregen kon worden dankzij de offers van onze mannen en jongens daar. In blijvende samenwerking dat is toch eigenlijk de kern van de zaak waar het om gaat! belijdt de minister ook herhaaldelijk zijn volle vertrouwen, al kan niemand hon derd procent uitkomst ten goede voorspellen. Ook de nieuwe H.V.K. heeft rooskleurige verklaringen af gelegd, bij zijn vertrek naar zijn nieuwe post. Maar het merkwaar digste is, dat juist uit de kringen van de oppositie het goede geluid komt. Zo heeft in de Eerste Kamer de heer Algra, de Fries, die zulk een actieve rol speelt in de protes tantse jeugdbeweging, getoond, on danks zijn politieke bezwaren zijn geloof in de toekomst niet te kun nen onderdrukken. „En toch geloof ik, dat het nog goed komt", zei hij, „ondanks alle politiek geknutsel." En in deze geest zag hij weer rijen van nieuwe, jonge Nederlanders uittrekken, niet enkel meer met de bedoeling, om ginds hun pensioen te verdienen, maar om helpend en dienen het volk van Indonesië naar een grootse ontwikkeling te stuwen. Daarnaast hebben we dan de re cente verklaring van admiraal Hel- frich, die pas in een rede te Gro ningen verklaarde, dat Indonesië nog niet voor Nederland verloren is... als er maar een hechte Unie komt, zei hij er bij. Hiermee is de zaak echter weer meer in de moeilijke politieke sfeer gebracht. Want wat is een hechte Unie? En niet in alle Unie's hebben de Indo nesiërs vertrouwen! Wel Is 't waar, dat er, wil er iets van ons aan deel in de wederopbouw van Indo nesië terecht komen, 'n goed'e, doel treffende samenwerking, ook in eni gerlei politiek opzicht, noodzakelijk is. Maar daarnaast zal toch het zwaartepunt moeten vallen op eco nomische en culturele samenwer king. Ons past niet het defaitisme van sommigen, die, .o.i. zonder vol doende grond, van oordeel zijn, „dat wij er toch uitgaan en daar niets meer te vertellen zullen hebben. Dezulken willen wij wel graag het optimisme van de laatste dagen voorhouden. „Het kan nog best goedkomen", als wij maar bereid zpn, iets meer te doen voor Indone sië, dan alleen ons blind te staren op militaire actie en wat daarmee verband houdt. Recht en orde en veiligheid moet er zijn, natuurlijk, maar daarnaast moet er ook mede werking gegeven worden dopr die jonge ondernmende krachten, die Indië broodnodig heeft. En het blijve ons iets zeggen, dat men in de kringen der Indonesische bevol king, ook in republikeinse kringen, van mening is, dat men die krach ten het liefst en het best uit Ne derland zou wensen. Het kan nog goed komen, en „het zal waarachtig wel gaan"! DONDERDAG PLECHTIGE OVERDRACHT AMBT H.V.K. BATAVIA, 30 Mei (Aneta). Donderdagochtend te 11 uur zal in het Gedong Indonesia Serikat (voormalige, volkraadsgebouw), in tegenwoordigheid van de leden der voorlopige federale regering, de plechtige overdracht geschie den van het ambt van Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon. De heer Lovink wordt enige uren daarvoor te Batavia verwacht. Dr. Beel zal Donderdagavond naar Nederland reizen. PARIJS, 30 Mei (Reuter). Wisjinsky, de Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken heeft Maandag het Zaterdag door Bevin ingediende plan der drie Westelijke mogendheden voor een Duitse federale republiek geheel en in principe verwor pen. Wisjinsky verklaarde, dat de voorstellen der Westelijke Drie ,,in strijd zijn met de overeenkomsten van Potsdam en jaita en met de wensen en belangen van het Duitse volk, dat een vredesverdrag en het eind van de bezetting wil." Wysjinsky wees verder iedere on derwerping van de Sowjet-zöne aan de grondwet van Bonn met de mees te nadruk van de hand, daar deze constitutie zou zijn gebaseerd op een schending van de democratische beginselen. Het Westduitse volk heeft, volgens Wysjinsky, geen en kel aandeel gehad in de opstelling van de grondwet, die het resultaat was geweest van openlijke druk van de Westelijke mogendheden. De werkelijke verlangens van het Duitse volk, aldus Wysjinsky, waren vertegenwoordigd in de grondwet, die door het Oostduitse volkscon gres was ontworpen. De zogenaam de vrijheden, waarnaar de Westelij ke mogendheden hadden verwezen, resulteerden volgens Wysjinsky in de vervolging van democratische elementen in de Westelijke zones. Er zou daar slechts vrijheid bestaan voor elementen, die het Hitler-be- wind hebben gesteund. In de Ooste lijke zóne bestond vrijheid voor al len, behalve voor fascisten. De Sowjet-Russische regering bleef staan op de besluiten van Potsdam. Wysjinsky zeide niet te geloven, dat de Westelijke mogendheden ver langend zijn een overeenkomst met de Sowjet-Unie te bereiken. Bevin stelde hierop Wysjinsky de vraag: ,,Is u tegen het denkbeeld van een Duitse regering?" Wysjinsky beantwoordde deze vraag niet direct, doch zei, dat er grote verschillen bestaan tussen Oost en West, niet slechts wat betreft dat gene, wat Maandag gezegd was, doch evenzeer bij hetgeen hij heden wilde zeggen. De verschillen be treffen niet alleen de details, doch de voornaamste principes. Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken ver klaarde, dat de voorstellen geba seerd waren op de West-Duitse grondwet, welke op haar beurt was ontworpen door vertegenwoordigers van en goedgekeurd door 45 mil- lioen Duitsers. Acheson zeide „verbluft" te zijn door de redenen, die Wysjinsky had gegeven. Wat hij echter in Wysjins- ky's verklaring belangrijk achtte, waren echter niet deze redenen, doch de conclusie en deze was ver werping van het voorstel der Wes telijke mogendheden. Ook Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, verwierp iedere aantijging, dat de West-Duit se grondwet op andere dan zuiver democratische wijze tot stand ge komen was. In kringen binnen de Franse dele gatie gaf men als mening te kennen, dat Wysjinsky's critiek verder con structiever zal zijn. Men geloofde niet, dat de Russische minister zijn „njet" (nee) als defintief zal be schouwen. BIJ DE EERSTE GEMEENTE RAADSVERKIEZINGEN In de gemeenten Beerta, Finster- wolde en Midwolda werden Maan dag reeds de gemeenteraadsverkie zingen gehouden. Uit de cijfers blijkt, dat vergeleken met de ver kiezingen in 1946 de communisten over het algemeen verliezen hebben geleden: De cijfers voor de gemeente Beer ta luiden: CPN 974 (1094), zetels 5 (6), PvdA 502 (419) zetels 3 (2) V VD 479 (430), zetels 3 (3). Voor de gemeente Finsterwolde luiden de uitslagen: CPN 1043 (944), zetels 6 (6), PvdA 286 (330) zetels 2 (2), gem. belangen 463 (457) ze tels 3 (3). De uitslagen voor de gemeente Midwolda (old) luiden: PvdA 617 (569), zetels 3 (3), CPN 167 (259), zetels 0 (1), CHU 727 (643) zetels 4 (3), AR 707 (710), zetels 3 (3), gem. belangen 262 (252), zetels 1 (1). De tussen haakjes vermelde cijfers zijn die van 1946. BURCEMEESTER VISSER ONTSLAGEN De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Bij Kon Besl. van 27 Mei 1949 is aan mr. W. A. J. Visser, over eenkomstig zijn verzoek, ontslag uit zijn functie van burgemeester van 's Gravenhage verleend. BATAVIA, 30 Mei (Anefa). Maandagmiddag heeft de tweede conferentie voor Sumatra een resolutie aangenomen, waarbij de gebieden van Sumatra zich dadelijk verenigen in een federatief verband. Er werd een uit drie leden bestaande fede ratief directorium gekozen en besloten werd tot de oprichting van een federatief college voor Sumatra. De conferentie sprak als haar oordeel uit, dat een federatie van Sumatra, in het raam van de verenigde staten van Indonesië, de meest geëigende staatsvorm is. De voorlopige federatie zal in be ginsel alle gebieden kunnen omvat ten, welke geografisch tot Sumatra behoren. Het door de conferentie aangewezen secretariaat zal de no dige technische en organistorische werkzaamheden hebben te verrich ten, waarbij als richtlijn geldt, dat de leden van het federatieve colle ge zullen worden aangewezen door de volksvertegenwoordigingen der samenstellende gebieden. Medan werd als zetel van het secretariaat aangewezen. Als leden van het di rectorium werden gekozen dr. Man- sur, Abdul Malik en mr. Abbas. De financiële consequenties zullen wor den gedragen door de deelnemende gebieden. Op de conferentie is thans een ontwerp-resolutie in bespreking, die is ingediend door een commissie van redactie, bestaande uit de leiders van de delegaties van Zuid-Sumatra, Oost-Sumatra en de adviseur mr. Sukur Soripada van Tapanuli, al dus meldt de speciale correspondent van Aneta uit Medan. Deze ont werp-resolutie luidt: De delegaties van Benkulen, Djambi, Indragiri, Lampong, Mi- nangkabou, Riouw, Tapanuli, Sa- bang, Zuid-Sumatra en Oost-Suma- tra, - Overwegende, dat de verklaringen van de heren van Royen en Rhm in hun betekenis als een eerste stap tot het bereiken ener definitieve regeling van het geschil tussen de republiek en Nederland een vrucht bare bijdrage kunnen leveren. Dat evenwel verschillende punten der Nederlandse verklaring speciaal voor gebieden op Sumatra ernstige Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland heeft een prijsgarantieregeling voor vroe ge aardappelen aangenomen. Deze regeling treedt reeds spoedig in wer king en blijft van kracht tot 16 Juli a.s. Na de sterke prijsdaling voor late aardappelen, welke voor de fi nanciële «resultaten van vele bedrij ven funest is geweest, kunnen de telers, zo zegt het centraal bureau, thans zelf de mogelijkheid scheppen om een dergelijke inzinking voor vroege aardappelen te voorkomen. Indien alle betrokkenen meewerken, is volgens het bureau een gegaran deerde minimumprijs zeker. RUSLAND EN CHINA Politieke waarnemers te Kanton zien in het feit, dat de Sowjet- Russische ambassadeur in China, generaal-majoor Nikolai Roschen, uit Kanton is vertrokken om naar Moskou te gaan de eerste aanwij zing, dat de Sowjets spoedig het communistische regiem zullen er kennen, aangezien het gebruike lijk is gezanten terug te roepen al vorens de erkenning op een ander regiem over te dragen. gevaren met zich medebrengen, enz. hebben besloten: Hun goedkeuring te hechten aan de op 13 Mei door de te Batavia aanwezige leden aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen tele grafisch overgebrachte bezwaren, De tegen genoemd accoord be staande bezwaren zowel bij de Ne derlandse delegatie als bij de com missie der VN nader uiteen te zet ten, En stappen te nemen, zowel bij de UNCI als bij de Nederlandse delega tie, teneinde met betrekking tot de uitvoering van het bereikte accoord volledig te worden ingeschakeld, teneinde op deze wijze de gevaren, welke voor Sumatra de overeen komst met zich brengt, afdoende te ondervangen. Deze resolutie zal na behandeling en goedkeuring ter kennis worden gebracht van de Ned. regering, de UNCI, de Ned. en Republ. delegaties de BFO en de HVK. Het college van rijksbemiddelaars heeft, evenals het vorige jaar, be paald, da't het geoorloofd is, zonder voorafgaande afzonderlijke toestem ming van het college, in de loop van 1949 een of meer uitkeringen toe te kennen tot een totaalbedrag van maximaal 2 procent van het jaar loon van de betrokken werknemer. Deze uitkering kan ineens of in ge deelten plaats vinden bij gelegen heden als Kerstmis, vacantie,\ einde boekjaar enz. en mag niet in de verkoopsprijzen worden doorbere kend. Het troepentransportschip „Volen- dam" wordt in de nacht van Dins dag 31 Mei op Woensdag 1 Juni in de haven van Rotterdam verwacht. Aan boord bevinden zich circa 700 militairen (geen gesloten onderdeel), die om bijzondere redenen worden gerepatrieerd. De ontscheping zal beginnen op Woensdagmorgen 1 Juni te 9 uur. De uitvaart van Mgr. N. Stam op het kleine kerkhof van het St. Bonifacius-Missiehuis te Hoorn. De liturgische plechtigheden aan het graf werden verricht door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, met assistentie o.a. van father-rector A. Poell en deken P. L. C. v. d. Meer. De nieuwe H.V.K., de heer A. H. J. Lovink, voert voor zijn vertrek naar Indonesië per K.L.M.-Constellation het woord tdt de verzamelde journalisten, radioreporters en fotografen. Rechts de secretaris van de heer Lovink, de heer Teixeira de Mattos, links Mevrouw Lovink. (Van onze parlementaire redacteur) Hoeveel ministers en andere hoge functionarissen zijn er de laatste tijd al niet, bezield met geloof en hoop, naar Indonesië vertrokken? Gister morgen waren vele bewindslieden, gezanten, ambtenaren en familiele den andermaal op Schiphol samen gekomen, ditmaal om de nieuwe Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer A. H. J. Lovink, uit geleide te doen. Zou deze omstan digheid tot enige reserve kunnen stemmen, niet te ontkennen valt, dat dit vertrek in elk geval omge ven was door een sfeer van goede en vertrouwvolle verwachtingen. Daar was de stralende Mcimorgen, waarin de blinkende „Flying Dutchman" stond te schitteren, daar was de uit muntende stemming van de uitge leide doende ministers, daar was vooral de rijzige figuur van de heer Lovink zelf, die blijk gaf rustig, ze ker en vol goede moed op zijn nieu we en grootse doel te willen afste venen. In het gonzende, van vroege koffie doorgeurde restaurant schikte de heer Lovink zich bereidwillig ach ter een tafel met microfoon, tenein de naar hij tot zijn vrouw zeide, „nog even geopereerd" te worden. De apparaten zoemden, de fototoe stellen blitzten. De journalistenchi rurgen moesten er echter genoegen mee nemen, dat de heer Lovink bij deze „operatié" zelf het mes han teerde, het bleef bij een verklaring. Geen vragen. Achter de richtlijnen. Deze verklaring was intussen niet onbelangrijk. De heer Lovink ge tuigde er in van zijn geloof in de toekomst van Indonesië en van Ne derland. Van geloof in de stichting van een Ver. Staten van Indonesië en in de samenwerking tussen beide landen in Unie-verband. Zij die bij de benoeming van deze nieuwe HV K, de verwachting hadden uitge sproken, dat de heer Lovink geen persoonlijke politiek zou gaan be drijven, noorden deze mening in de verklaring bevestigen. Niet mis te verstaan was de passage, waarin de heer Lovink verklaarde, dat de aan vaarding van zijn benoeming tevens inhield, dat hij eveneens geloof hechtte aan die richtlijnen zoals die door de regering waren uitgestip peld. Als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon beschouwde de heer Lo vink zich zelf als de uitvoerder van het beleid der regering. Het klonk als een belofte dat Batavia er dus voortaan geen eigen politiek meer op na zal houden. Toch was in deze verklaring ook het persoonlijke element niet verge ten. De heer Lovink zeide in dit verband het een groot voorrecht te achten naar Indonesië terug te mo gen keren. De jaren dat hij daar geleefd en gewerkt had, hadden hem een diepe liefde voor land en volk doen opvatten. Steeds had hij de mooiste herinneringen bewaard aan deze gelukkige tijd nu in de gelegenheid te zijn, zijn krachten opnieuw aan Indonesië te kunnen wijden, stemde hem daarom tot dankbaarheid. Degenen, die de benoeming van de heer Lovink in eerste aanleg met enige reserve hadden omgeven, denkend aan zijn vroegere liberale overtuiging, hoorden hem thans op de valreep zeggen, dat hij terdege besefte, dat er in Indonesië toch wel ontzaglijk veel veranderd was. Niet alleen aan de oppervlakte van het dagelijks leven, maar ook dieper in de harten van zijn bewoners. Een verklaring, die hem, op weg naar Indonesië, ook vooruit moge snel len. Het vertrek. Na dit „offer" aan de pers, was er nog even tijd voor een apartje met ministers .en familieleden, toen wees de klok echter acht uur, de tijd van het vertrek, de tijd ook, dat al weer een nieuwe faze in de wor steling met het Indonesische pro bleem ging ingeluid worden. In de stralende Meimorgen trad het gezelschap naar buiten. Voor de grote vogel werden de laatste hand drukken gewisseld. De ministers van Schaik, v. Maarseveen, Stikker, Götzen »n Schokking deden zulks hartelijk en bemoedigend, zo in de geest van „nu moet het eindelijk eens lukken." De allerlaatste minuut was voor vrouw en kinderen. Dan maakte de rijzige figuur van de nieuwe HVK zich uit de groep los, monter beklom hij „Een goede raad" (Sm.) Ze beginnen alom voor de dag te komen, de goed-uitgevoerde affiches van de K.V.P. voor de a.s. Raadsverkiezingen. „Een goede Raad", stemt K.V.P. Dat heeft een dubbele betekenis. Mag ik U een goede raad geven? Stemt dan bij de komende gemeenteraadsverkiezin gen op de lijsten van de K.V.P. Wilt gij, dat Uw gemeente een goede Raad bezit? Stemt dan op de lijst van de K.V.P. Het is een kwes tie van de oude traditie: de Katho lieke Volkspartij is een partij van een beginsel en van een program. Haar beginsel is beproefd, haar program vooruitstrevend. Over dat program, ook over het speciale ge- meenteprognam, heeft al heel wat in onze krant gestaan. Wij zullen op enkele punten wijzen in de ko mende dagen. Maar voorop staat het beginsel, in dit geval het staatkundig beginsel naar katho lieke opvatting. Dit heeft niet per sé te maken met roomse pro paganda of iets dergelijks. De staat kundige beginselen naar katholieke opvatting zijn zo volkomen rede lijk en algemeen-menselijk, dat ze voor iedereen te aanvaarden zijn. Dat dit al meer wordt ingezien, is een van de redenen, waarom er bijv. ook in vele gemeenteraden dikwijls minder strijd is dan vroe ger. Staatkundige beginselen naar katholieke opvatting zijn, als ze de kans krijgen doorgevoerd te wor den, een zegen voor de gemeen schap. Zij zijn van nature op de gemeenschap ingesteld. Zij gaan met mank aan de eenzijdigheid, die vaak andere principes kenmerkt. De socialisten gaan meer de ene, de liberalen de andere kant uit, en christelijk-protestanten huldigen nu eenmaal uitgangspunten, zo nauw verweven met de protestantse godsdienst, dat wij ze niet kunnen volgen. De Katholieke Volkspartij gaat niet links en niet rechts, maar récht vóóruit! Ook in de gemeente politiek. Daarom is die „goede raad" zo uitstekend. Een goede Raad: stemt K.V.P. Een goede raad? Stemt K.V.P. En laat niet na, waar ge maar kunt, de propaganda-actie van de K.V.P. te steunen! BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR LANDBOUW VERPLICHT GESTELD Gevolg gevend aan het desbe treffende verzoek van de Stichting voor de Landbouw van 26 Maart 1949 heeft de minister van Sociale Zaken te rekenen van 1 Mei 1949 af de deelneming in het Bedrijfs pensioenfonds voor de landbouw verplicht gesteld voor de arbei ders in de land- en tuinbouw en enige andere agrarische bedrijfs takken. De verplichting tot deelneming strekt zich uit tot hen, die op ar beidsovereenkomst werkzaam zijn in een onderneming, waarin een der takken van bodemcultuur uitslui tend of in hoofdzaak wordt beoefend, met dien verstande, dat: 1. zij die werkzaam zijn krachtens een ande re overeenkomst tot het verrichten van arbeid, in het algemeen met hen, die op arbeidsovereenkomst werk zaam zijn, worden gelijk gesteld, 2. onder onderneming mede worden begrepen soortgelijke exploitatie vormen, die niet met winstoogmerk worden gedreven. Door deze beschikking is het in November 1946 aangevangen stadium van voorbereiding van het bedrijfs pensioenfonds voor de landbouw afgesloten. Te rekenen van 1 Mei af zijn alle arbeiders op wie het verplichtstel len betrekking heeft, als ook hun werkgevers wettelijk verplicht de statuten en reglementen van het fonds na te leven. Voor wat de werkgevers betreft heeft dit voornamelijk betrekking op de plicht tot premiebetaling. Van de arbeiders, die zich nog niet vrij willig hebben aangemeld, wordt verwacht dat zij hiertoe thans aan stonds overgaan. In gevolge het reglement moeten zij, die op 1 Mei in een der hierboven genoemde be drijfstakken werkten, zich uiterlijk 1 Juni aanmelden. Zij, die op een later tijdstip gingen of gaan werken, moeten zich binnen een maand na dien aanmelden. De aanmelding moet geschieden bij de plaatselijke sociale verzeke ringscommissies. HET VATICAAN EN ISRAËL VATICAANSTAD, 30 Mei (Rr.). Volgens onbevestigde geruchten, die in Vaticaanstad de ronde doen, zou Myron Tailor, Trumans per soonlijke afgezant bij het Vati- caan, aldaar besprekingen over er kenning van Israël door de Heilige Stoel voeren. het einde toe wuivend en met han den schuddende gebaren. De moto ren begonnen te draaien, het toestel taxiede weg om zich even later in de lucht tc verheffen. Vooraan een moedige, charmante vrouw, toch een enkele traan weg pinkend en om geven door de kinderen, die haar juist op dat moment het bóntjasje wat dichter om de schouders schik ten. Daarachter ministers, ambtena ren en journalisten. Handen en hoe den wuifden een laatst vaarwel. Good luck HVK. Vlieg een nieuwe zonnige toekomst én voor Indonesië het trapje, totén voor Nederland tegemoet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1