Nieuw Verder praten met communisten is „hopeloos en tevergeefs" Blokzijl van de E.V.C. krijgt 1000 gulden boete Westelijke „Duits Drie wensen geen delegatie Volkscongres" te horen Engeland en de Verenigde Staten dreigen de Volksdemocratieën EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Mgr. Beran: het is hopeloos en tevergeefs Woensdag 1 Juni 1949 45e laargang No. 11577 De Aartsbisschop van Praag: Een scherp memorandum aan Gottwald Om een gezond volk Jongen gedood bij granaat-explosie Dr. Beel nam afscheid Biljettencirculatie steeg met 55 millioen Wegens overtreding Deviezenbesluit Zweeds sportvlieg- tuig stortte in zee Staat van beleg in Bolivia Slecht gesalarieerde V.O.V.-inspecteur verduisterde zevenduizend gulden Besprekingen over het eerste punt der agenda bleven zonder resultaat Zeven jaar geëist tegen „de Jordaner" Kroniek en Kritiek Eisler te Praag Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig(Vonde H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 PRAAG, 31 Mei, (Rr.). Mgr. Josef Beran, de aartsbisschop van Praag, heeft in een brief aan de geestelijkheid, die Dinsdag bekend is gemaakt, verklaard, dat verdere pogingen om met de communisten te onderhandelen „hopeloos en tevergeefs" zijn. Volgens radio-Vaticaan heeft Mgr. Beran president Klement Gottwald een memorandum doen toekomen, waarin de aarts bisschop zegt onomstotelijke bewijzen te hebben, dat de rege ring met alle beschikbare middelen de strijd tegen de Rooms- Katholieke Kerk heeft aangebonden. In het memorandum, dat op 29 Mei uit naam van het Tsjechische Episcopaat aan de president is ge zonden, wordt verder gezegd, dat de onlangs door de regering genomen maatregelen een voorbereiding zijn voor de genadeslag aan de Katholie ke Kerk. De brief van mgr. Beran aan de geestelijkheid is gedeeltelijk een antwoord op de Zaterdag door de minister van Voorlichting, Kopecky, ondernomen aanval op het Episco paat, Mgr. Beran komt in zijn brief tot de conclusie, dat de op het com munistische partijcongres afgelegde REGELMATIG blijven bij de Sta- ten-Generaal geschriften binnenko men, die er op wijzen, dat het wets ontwerp betreffende de leesbiblio theken grote belangstelling in ons volk heeft wakker geroepen. Het ligt voor de hand, dat de me ningen zeer uiteenlopen: tussen een formalistische opvatting van de drukpersvrijheid en een realistische om één tegenstelling te noemen schijnt een afgrond te liggen, die onoverbrugbaar lijkt. Men kan niet twijfelen aan de ernstj waarmede de tegenstanders in dit opzicht zich over de druk persvrijheid trachten te ontfermen: men waant een hoog goed in gevaar en terecht van hun standpunt roept men alles in het geweer om dit gevaar te keren. De laatste tijd komen echter twee argumenten naar voren, die het <kenmerk dragen der onwaarachtig heid, of zo men dit woord te sterk zou vinden het kenteken der on werkelijkheid. Ten eerste stelt men, dat het ge vaar niet zo ernstig is als de drie ministers die het ontwerp indienden, in hun Memorie van Toelichting hebben beweerd. Welnu, dat kan alleen maar be weerd worden door hen, die het Maastrichtse rapport niet hebben gelezen of zich in de wereld der lezers nooit hebben bewogen met een belangenloze interesse. Er is al le reden om aan te nemen, dat het Maastrichtse rapport slechts een symptoom is van nog verschrikke lijker werkelijkheid: geestelijken en leken die de jeugd te leiden heb ben. zouden hier van kunnen getui gen. Ten tweede wijst men telkens naar art. 240 van het W. v. S. Deze materie is eigenlijk redeneert men dan in handen van de straf rechter en zij is daar veilig. Gaarne erkennen wij, dat een zekere acti viteit van de strafrechter in bepaal de landsdelen (ik denk aan Sittard en Maastricht) merkbaar is. Maar men vergeet, dat de rechter alleen dan ingrijpt wanneer het kwaad klaarblijkelijk is. Ik weet, dat er een commissie voor pornografische geschriften bestaat ten departemente van Justitie. Maar de ervaring heeft geleerd, dat pornografie al duizen den en duizenden onder onze jonge mensen bedorven kan hebben vóór dat de ziekte als zodanig wordt er kend. Een blad, waarvan ook de levenservaren mens geen ogenblik zal aarzelen aannemende, dat zijn verantwoordelijkheidsgevoel niet is verzwakt en zedelijke normen voor hem volledige gelding bezitten het als pornografie te brandwerken, kon blijkbaar in deze commissie nog niet als zodanig worden aange merkt. Velerlei vuil, dat op stations kiosken en elders publiekelijk ver krijgbaar is. mag als vergif voor de geest in handen komen van onze jeugd, en geen strafrechter vindt er aanleiding in om in te grijpen. Trouwens, kén de strafrechter dit wel doen. die met een zó gemengd publiek als het verkeer op stations tesamen brengt, rekening moet hou den? Welke maatstaf moet hij aanleg gen, wil hij mét de jeugd ook niet de levenservaren mens verwij derd houden van bepaalde leesstof? Neen, wie beweert dat het kwaad zo erg niet is. weet niet wat hij zegt. En wie er aan toevoegt, dat de rechter tóch kan ingrijpen, die vergeet dat men de grenzen voor hem zo ruim getrokken heeft, dat zijn ingrijpen betrekkelijk weinig baat, althans te weinig vergeleken met de omvang van het kwaad. Het is goed zich bewust te blijven, dat het hier gaat om een zeer be langrijk vraagstuk, al trachten sommigen het ook te bagatelliseren, en dat tot nog toe geen voldoende laat staan: afdoende middelen aanwezig zijn gebleken om dit vraagstuk op te lossen. Over de wijze-waarop is het goed, dat in dit vrije land gediscussiëerd wordt, maar laat men niet trachten het probleem als onbelangrijk ter zijde te schuiven. JOS. J. GIELEN. verklaringen het duidelijk hebben gemaakt, dat de jeugd gedwongen zal worden de staatsscholen te be zoeken waar slechts een marxisti sche ideologie zal worden onderwe zen. Verder breidt mgr. Beran zijn -on langs geuite bedreiging van excom municatie uit tot alle katholieken, die anti-kerkelijke maatregelen aan moedigen. Te voren was slechts me dewerking aan de „beperking van de rechten en vrijheden der kerk"' een reden voor excommunicatie. De Aartsbisschop ontzegde de ka tholieke volkspartij het recht zich katholiek te noemen en hij verbood de verkoop van onder communistisch toezicht uitgegeven bladen in of voor de kerken. Thans achtte hij iedere poging tot onderhandeling met de communisten hopeloos en te vergeefs omdat de katholieke kerk geen afstand kan doen van haar recht om haar jeugd op te voeden. Een zware explosie deed zich Dinsdagavond te ongeveer 18.00 uur voor in de woning van de familie Rijken in de Keldermanstraat te Tilburg. Twee zoons waren op zol der bezig met het demonteren van een granaat met het noodlottige gevolg, dat het oorlogstuig ontplof te, de oudste zoon Walther, oud 17 jaar, die vreselijk verminkt werd, overleed vrij spoedig, zijn jongere broer Piet, oud 13 jaar, werd da delijk in het ziekenhuis geopereerd. Hij verkeert in ernstige toestand. DUITSE GEMEENTE WIL BIJ BELGIË AKEN, 31 Mei (A.F.P.) De gemeenteraad van Muetzemich is op bevel van de minister van Bin nenlandse Zaken van Noord Rijn- Westfalen, dr. Menzêl, geschorst, omdat zij, zonder officieel te zijn bijeengeroepen, een geheime ver gadering heeft gehouden, waarop besloten was tot de Belgische pre mier Spaak een petitie te richten waarin om een plebisciet over op neming van de gemeente in de Belgische staat of onmiddellijke annexatie zou worden verzocht. BATAVIA, 31 Mei (Aneta). De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel, heeft Dins dagavond in het paleis Konings plein een afscheidsreceptie gehou den. Vele honderden wachtten in een lange rij voor en op de trap pen, die naar de galerjj van het paleis leiden, om de hand van de scheidende H.V.K. te drukken. Onder de talloze bezoekers be vonden zich o.a. de speciaal voor deze gelegenheid overgekomen pre sident van Oost Indonesië Sukawa- ti, de Wali Negara van Pasundan Wiranata Kusumah, de Wali Nega ra van Zuid Sumatra Abdul Malik, de Wali Negara van Madura, R. A. A. Tjakraningrat en vele andere vooraanstaande federale leiders, le den der Voorlopige Federale Rege ring, de voorzitter der B.F.O., Sultan Hamid, leden van het corps consulair, de Apostolische delgaat mgr. de Jonghe d'Ardoye, leden van de Commissie der Verenigde Naties en tal van hooggeplaatste civiele, militaire en kerkelijke autoriteiten, van wie een aantal in verband met het afscheid van dr. Beel naar Ba tavia waren gekomen. Voorts wa ren er vertegenwoordigers van han del en bedrijfsleven en vertegen woordigers der Bataviase samenle ving. LONDEN, 31 Mei. (Reuter). Engeland en de Verenigde Sta ten hebben de regeringen van Hongarije, Bulgarije en Roemenië in nota's meegedeeld, dat zij hun toevlucht zullen nemen tot het dwangmiddel, waarin de vredes verdragen met deze voormalige Duitse satellieten voorzien. Tevens zijn nota's overhandigd aan de Sovjet-Russische ambassa deurs te Boedapest, Sofia en Boe karest, waarin deze worden ver zocht deel te nemen in het besluit om de vredesverdragen af te dwin gen. Engeland en de Verenigde Staten hebben vorige maand reeds bij deze drie landen geprotesteerd tegen schending van de vredesverdragen en hierbij verklaard, dat, tenzij de drie regeringen zich in het vervolg strikt zouden houden aan de in de vredesverdragen opgelegde politie ke verdraagzaamheid, de Westelijke Mogendheden stappen zouden doen echter door Hongarije, Bulgarije en Roemenië als ongegrond verworpen. Als inbreuken op de vredesver dragen werden genoemd het proces tegen Kardinaal Mindszenty en an deren in Hongarije, het proces te gen de 15 protestantse geestelijken, de terechtstelling van de oppositie leider Petkof in Bulgarije en de veroordeling tot levenslange gevan genisstraf van de Roemeense op positieleider Maniu. WEEKSTAAT NED. BANK De precies op de ultimo gepu bliceerde verkorte balans van de Nederlandsehe Bank per 30 Mei laat duidelijk de invloed van de maandwisseling zien. De voor schotten in rekening courant zijn met f 10 millioen opgelopen tot f 151,8 millioen en de bankbiljet- tencirculatie vertoont de gebrui kelijke uitzetting, die ditmaal f 55 millioen bedraagt, waarmede de hiljettenomloop juist weer boven de f 3 milliard is gekomen. Op de geldmarkt viel de situatie voor de ultimo betrekkelijk mee. De gehele week bleef callgeld gehand haafd op 3/4 procent en Dinsdag pas werd de toestand iets minder ruim, waardoor de notering tot 1 procent verhoogd moest worden. De invloed van de ultimo blijkt voorts uit het afnemen der saldo's van banken in Nederland van 49,2 tot 34,6 millioen gulden. In de de- viezenpositie kwam enige verbete ring, doordat het totaal van de vorderingen op het buitenland met 37 millioen gulden toenam en de crediteuren in vreemde geldsoort nauwelijks veranderden. De burgemeester van Rotterdam, mr. Oud, opende Maandag avond in museum Boymans een tentoonstelling van honderd schilderijen van de beroemde Nederlandse schilder Kees van Dongen, die in Frankrijk woonachtig is. Een aantal jeugdige Rotterdamse kunstbroeders van van Dongen openden de tentoon stelling voor een tweede maal en ook „officieel". Zij boden Kees van Dongen een schaaltje Hollandse nieuwe aan en hielden fraaie redevoeringen, waarbij zij niet hadden vergeten hun „kachelpijpen'" op te zetten. Kees van Dongen begon intussep aan zijn haring te eten. De Amsterdamse economische po litierechter mr. C. H. Plug, heeft Dinsdag de voorzitter van de Een heids Vakcentrale, Berend Blokzijl, veroordeeld tot een geldboete van duizend gulden, subsidiair een hech tenis van twee maanden. De Officier van Justitie, ]hr. mr. A. Reigersman zeide in de door hem uitgebrachte dagvaarding, dat Blok zijl als voorzitter van de EVC in of omstreeks October 1948 in strijd met het verbod van art. 14 van het de viezenbesluit 1945 heeft beschikt over een bedrag van 400.000 Franse francs, dat volgens een overeenkomst door de Confederation General du Travail ter beschikking is gesteld aan Franse stakende mijnwerkers ten behoeve van aankoop van kle ding en voedsel voor kinderen. Blokzijl verklaarde hetgeen door haar als getuige gehoord, werd bevestigd zijn secretaresse op dracht te hebben gegeven aan de CGT te verzoeken een bedrag van 400.000 Franse francs ter beschikking van de Franse stakers te stellen. Hij ontkende evenwel opzettelijk hier mede de deviezenbepalingen te heb ben overtreden. Zijn bedoeling was, later door middel van een vergunning van de Nederlandse Bank, de tegenwaarde MAASTRJCHT, 1 Juni. Voor de welk vertrouwen hij ernstig om de ten uitvoerlegging van de bepalingen der vredesverdragen te verzekeren. Deze protesten werden in Nederlands geld over te maken. Dit geld zou door middel van een solidariteitscompagne bijeen worden gebracht en omdat zo zeide de heer Blokzijl de stakers niet kon den wachten, was het geld reeds via de CGT uitbetaald. Inderdaad is korte tijd later een vergunning aan de Nederlandse Bank aangevraagd, welke evenwel werd geweigerd, waarop wederom volgens de heer Blokzijl niet was gerekend. Toen het geld niet kwam, heeft tenslotte de CGT de gift voor eigen rekening genomen, zoals bleek uit een brief, die door de verdediger mr. Benno Stokvis, werd overge legd. Inmiddels was in „De Waar heid" van 6 November j.l. een com muniqué, door Blokzijl verstrekt, afgedrukt, waarin gezegd werd: „De EVC stort 400.000 francs voor de stakende Franse mijnwerkers". Dit communiqué is voor de betreffende afdeling van de Nederlandsehe Bank aanleiding geweest de zaak te on derzoeken en een klacht aanhangig te maken. 6eide inzittenden werden gered Dinsdagavond omstreeks half zeven is ter hoogte van Ouddorp (op Goeree Overflakkee) een Zweeds sportvliegtuig in zee ge stort. De beide inzittenden klom men op de vleugels van het toe stel en trokken de aandacht van de wal. De reddingboot, de „Ko ningin Wilhelmina" uit Stellen dam voer uit naar het rood gekleurde vliegtuig, dat ongevepr een kilometer uit de kust lag, gedeeltelijk onder water in het zogenaamde Slijkgat). Om kwart voor acht seinde de reddingboot, dat de beide vliegers veilig aan boord waren genomen. Zij werden later de haven van Stel lendam binnengebracht. De beide Zweden waren ongedeerd. Het zijn Gunnar Brenkner en Tage Anderson, beiden uit Luleas. Komende van Malmo waren zij met hun vliegtuig, dat de kentekenen SE-ANC droeg, gistermiddag op weg van Londen naar Amsterdam om via Hamburg en Kopenhagen naar Malmo terug te keren. Ter hoogte van de Nederlandse kust kregen zij motorstoring en na eenmaal om de vuurtoren van Oud dorp te zijn gecirkeld stortte het toestel neer. Het wrak drijft thans weg en zal spoedig zinken. LA PAZ, 31 Mei. (AFP). De Boliviaanse regering heeft de Staat van Beleg afgekondigd. De staat van beleg is afgekondigd in verband met nieuwe ongeregeld heden in de tinmijnen. De autori teiten trachten nog steeds vast te stellen hoe groot het aantal doden te Catavi is, waar het afgelopen weekeinde mijnwerkers in opstand kwamen, leden van het mijnbestuur doodden en een veldslag leverden met de troepen. Ook mijnwerkers in andere streken legden het werk neer en namen directeuren gevangen als gijzelaars. Enkele spoorwegar beiders gingen eveneens in staking. In La Paz. de hoofdstad, worden vele gezinnen van mijnbeheerders en ingenieurs uit de roerige gebieden ondergebracht. Maastrichtsche rechtbank heeft gis teren terechtgestaan de 45-jarige inspecteur der vrijwillige ouderdoms verzekering P.L. C. A. uit Meersen, terzake verduistering van een aan tal geïnde premies en aan hem toe vertrouwde gelden voor verhoging van een premieverzekering en het inkopen van een lijfrente. Het to taal der verduisterde bedragen be riep ongeveer f 7000. Verdachte, die reeds enkele maan den in voorarrest zat, erkende het hem ten laste gelegde. Hij voerde tot" zijn verontschuldiging aan, dat zijn salaris, niettegenstaande alle pogingen tot verbetering, zeer laag was. Het O.M. achtte de feiten zeer ernstig. Al was verdachte geen ambtenaar bij de Raad van Arbeid in Maastricht hij was toch in ieder geval een arbeids-contractant, die een positie van vertrouwen genoot, De drie westelijke ministers hebben Dinsdag een voorstel van Wisjinsky om een delegatie van het door de communisten be heerste Oost-Duitse Volkscongres te ontvangen, éénparig ver worpen. De drie ministers motiveerden hun weigering met te betogen, dat de delegatie niet het Duitse volk vertegenwoordigd. Voorts xouden de drie westelijke ministers de bespreking van het vraagstuk der Duitse éénheid als geëindigd en zonder resul taat beschouwen. De drie westelijke ministers zouden verder van oordeel zijn, dat de Raad van Ministers heden. Woensdag, zal beginnen met de bespreking van het tweede agen dapunt, nl. het vraagstuk van Berlijn. Westerse functionarissen legden er echter de nadruk op, dat dit niet officieel op de zitting van Dinsdag was verklaard. Het was echter aan het eind van de bijeen komst duidelijk, dat de westelijke ministers geen verder commentaar te geven hadden op Wisjinsky's voorstellen en ook niet op hun eigen voorstellen. Zij verwachtten derhalve, dat tenzij Wisjinsky om meer tijd zou verzoeken voor de bespreking van de Duitse eenheid, de westerse mogendheden zouden willen overgaan tot behandeling van punt twee van de agenda- Berlijn en de munt-kwestie. Wysjinsky begon zijn rede met een aanval op het westelijke be zettingsstatuut, dat volgens hem geen tijdsduur aangaf en voorzag in een onbepaalde en blijkbaar langdurige bezetting van Duits land. Wisjinsky beriep zich hierbij op verklaringen van Montgomery, Eisenhower, Clay en Koenig. vol gens welke de bezetting van Duitsland 10 tot 60 jaar zou moe ten duren. Hij achtte het veelbe tekenend, dat in het bezettings statuut werd gezegd, dat alle be langrijke functies voor de bezet tingsautoriteiten zouden worden gereserveerd. Het bezettingssta tuut der westelijke geallieerden was niet ir. het belang van het Duitse volk, aldus Wisjinsky. Het stond de totstandkoming van een vredesverdrag het werkelijke belang van het Duitse volk in de weg. Het bezettingsstatuut trachtte de scheuring van Duits land, die was bereikt als gevolg van de actie van de drie weste lijke mogendheden in de laatste 18 maanden.' te bestendigen. In antwoord op Wisjinsky's ver zoek, een Duitse delegatie uit de Sowjet-zóne te horen, zeide Ache- son, geen ogenblik te geloven, dat de 2.000 afgevaardigden op het derde volkscongres ook maar enigszins representatief waren voor het volk van Duitsland of zelfs maar voor de bevolking van de Sowjet-zóne. In de verdachtenbank van het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof zat Dinsdagmiddag de bekende ra diospreker uit de bezettingstijd ,,de Jordaner", de 51-jarige Godefnedus Petrus Smits uit Amsterdam. Be halve zijn radiopraatjes in de pe riode van Januari 1941 tot April 1944 was hem ten laste gelegd het verraden van 5 joodse onderduikers van wie er drie niet terugkeerden die op de zolder van zijn woning aan de Rozengracht 115 bij buren zaten ondergedoken, aan de chef van het bureau Joodse Zaken op het hoofdbureau van politie, R. W. Dah- men von Buchholz. Achttien Januari j.l. was de zaak voor onbepaalde tijd aangehouden om een psychiatrisch rapport te doen uitbrengen. Aan het slot van de door prof. mr. dr. J. A. van Hamel gepresideerde zitting, die ruim vier uur duurde, eiste de Advocaat-Fiscaal, mr. J. C. Louet Feisser, zeven jaar met aftrek van de voorinternering sinds 7 Mei 1945 en levenslange ontzetting uit de burgerrechten. heeft om- geschokt. Om verschillende slandiabprirn genomen door mr. Moons, geen ter men voor gedeeltelijk voorwaarde lijke veroordeling (gelijk was ver zocht door de reclassering) aanwe zig. Hij vroeg veroordeling tot an derhalf jaar. De verdediger van verdachte, mr. Korn, zei heel nadrukkelijk, dat de door de Rijksverzekeringsbank voor de groep VOV-inspecteurs vastge stelde grondsalarissen van f 1200. per jaar schandelijk laag zijn. Al kan er door provisie bij afsluiten van verzekeringen nog een en ander worden bijverdiend, het geheel was volstrekt onvoldoende als honore ring van de diensten, welke deze functionarissen verrichten. Verdedi ger verzocht de rechtbank een von nis te wijzen, waarin duidelijk was verdisconteerd de appreciatie van de rechtbank omtrent de sociale en financiële achterstelling van men sen als verdachte, voor wie hij een althans gedeeltelijk voorwaardelijke veroordeling met klem bepleitte. De rechtbank zal op 14 Juni a.s. von nis wijzen. Koningin schenkt 1000 dollar aan jongenskamp in Canada OTTAWA, 26 Mei (A.P.). Koningin Juliana heeft een cheque van duizend dollar gezon den aan een jongenskamp in Shir ley's Bay in de omgeving van Ot tawa. Dit geld is bestemd voor de bouw van een ziekenbarak in het kamp. De cheque werd ontvangen door dr. Fred Jeffrey, de kinder specialist, die tijdens de oorlog de dochtertjes van Koningin Juliana onder zijn behandeling heeft ge had. Vier stemmen! (Sm.) In de gemeente Beerta en in Finsterwolde en Midwolde zijn de raadsverkiezingen al gehou den. Beerta en Finsterwolde zijn gemeenten met een communistische meerderheid. Met Beerta is dat nu met meer het geval. Daar hadden de communisten zes van de elf ze tels, nu hebben ze er vijf. P.v.d.A. en V.V.D. hebben er thans ieder drie. Voor de communisten is het een lelijk kluitje uit de pap, dat ze in hun burcht verslagen zijn. Maar het is, ondanks het verlies van ruim 100 stemmen f-u opzichte van 1946, op het nippertje. En het merkwaardige, waar wij vooral hier op willen wijzen, is dit, dat het verlies van dfe ene knal-rode zetel, en daarmee vr- de meerderheid in dit K-faamde rode nest, te wijten (of te danken!) is aan slechts vier stemmen. Had de C.P.N., binnen het kader van het aantal uitge brachte geldige stemmen vier stemmen meer gehad, dan iu zij de zesde zetel behouden hebben, zii had dan de volstrekte meerder heid van het aantal stemmen en derhalve zou de tweede restzetel aan de C.P.N, zijn toegewezen, on danks het feit, dat het stemmen- overschot van de V.V.D. 125 be droeg, en dat van de C.P.N. 93 (nl. bij 4 st. meer dv- dan nu, nu -t overschot 89 was). Was het over schot 93 geweest, dus 4 stemmen slechts meer, dan moest,, volgens het bepaalde in de Kieswet ie laat ste restzetel toegewezen zijn aan de partij, die de volstrekte meerder heid heeft. B-' is i belang, om daaraan in de komende dagen en weken te denken. V?- - -er we ten we, dat soms wel eens een en kele stem de doorslag kan geven. En in de propaganda-act5- worut steeds, volkomen terecht, beweerd, dat de kiezers er wel aan hebben te denken, maar dat een stem het 'm kan do-n. - als we weer eens zo duidelijk gedemonstreerd z: dat vier ste——en een zetel, en zelfs een raadsmeerderheid kun nen kosten, dan is dat toch wel sprekend genoeg, om het hier even te onderstrepen. De verantwoorde- lij °>eid van degenen, die zulk een raadsv—kiezing zo 1 -ht tei len, en bijv. al te gema„Kelijk net in die dagen op vacantie gaan, is, a'^hans kan, zeer groot zij^En dus mag althans de Katholieke Volks partij er op vertrouwen, Sat haar kip-- boe zullen to--o voor het belang dat aan deze verkiezin gen verbonden is. Vier stemmen kunnen et doe*-' "--it aan Bcc-taü Gerhard Eisler, Amerika's com- nunist no. één, wiens uitlevering aan de Verenigde Staten door de Londense magistraat geweigerd is, is Dinsdag per Tsjechisch vliegtuig te Praag aangekomen. Eisler, die op de passagierslijst als een statenloze werd beschreven, werd op het Praagse vliegveld door Tsjechische functionnarissen ver welkomd. Met het gebruikelijke ce remonieel voor belangrijke bezoe kers. Er waren echter geen hoge communistische leiders aanwezig. Bij zijn aankomst prees Eisler de Britse rechter, die hem in vrijheid had doen stellen. In Amerika zou ik geen rechter gevonden hebben, die "mij eerlijk en onpartijdig zou hebben berecht, zo zeide hij. TWINTIG JAAR WEGENS DOODSLAG De Zutphense rechtbank heeft S. A„ een zwervende landbouwers knecht, die bij een inbraak te Beekbergen in December '47 de bewoner T F. de Boer van het leven heeft beroofd, tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Er was levenslang tegen hem geëist. De Amsterdammer A. H„ tegen wie wegens medeplichtigheid 15 jaar was geëist, werd van dit teit vrijgesproken, doch hoorde we gens diefstal met braak, hetgeen de Officier wel bewezen achtte, een gevanenisstraf van vier jaar vorderen. Uitspraak over 14 da gen. Door het graven van kanalen en het aanleggen van nieuwe spoor lijnen tracht men in Friesland de betekenis der steden op indus trie- en scheepvaartverkeersgebied in belangrijkheid te doen toenemen. Niet ver van Leeuwarden wordt een viaduct gebouwd voor de spoorlijn LeeuwardenHeerenveen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1