Tweede Kamer werkte allerhande-programma af Woningverbeteringen in Beemster RADIO Het verraad der Stykelgroep Huiszoeking en arrestaties in Republikeins gebouw te Djog ja DETECTIVE PAG. 3 Nederland mag de C.v.G.D. betalen Gesneuveld in Irtdonesië Toren-restauratie kan beginnen Internationale tenniskampioenschappen te Noordwijk Doodstraf geëist tegen beide verdachten De Sultan is verontwaardigd 6400 woningen extra in 1949 Getuigen tegen wil en dank Woensdag 1 Juni 1949 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer had gister middag: een allerhandeprogram ma af te werken. Er moest af scheid genomen worden van de bibliothecaris, de heer F. K. van Ittersen, die de dienst met pen sioen ging veriaten. De voorzit ter dr. Kortenhorst, huldigde deze trouwe functionaris met een harteiyk en geestig speech,je. Wat in de bezettingstijd ook ge vorderd en geroofd mocht wor den, aldus de Kamerpresident, de heer van Itterson slaagde er in de leden hun leeszaal te laten en de bibliotheek te behouden. Die boekenschat was het ook, die aan zovele Kamerredevoeringen een glans van wetenschap verleend! De afgevaardigden onderstreep ten deze woorden met een niet minder hartelijk applaus. Opvol ger van de heer van Ittersen wordt de heer S. J. Robitsch. Na een kort comité-generaal was de benoeming van een derde com mies-griffier aan de orde. Mr. A. G. de Ruiter kwam met 46 stemmen als de gelukkige uit de bus. Deze anti-revolutionnair was blijkbaar vooral favoriet bij rechts. De P.v. d.A. stemde op haar eigen candi date mej. H. S. Bok (21 stemmen). Verder waren er nog 9 st. voor de heer Duisterwinkel, een voor de heer Goseling en twee blanco. Het te Parijs gesloten verdrag in zake intra-Europese betalingen en compensaties werd goedgekeurd met alleen de Communisten tegen. De heer Hoogcarspel meende, dat het ons nog maar meer van Ame rika afhankelijk maakte. By een wijziging van de begro ting voor '47 toornde de heer Meye- rink (a.r.) tegen het feit, dat Ne derland de niet geringe kosten van de Commissie v. Goede Diensten moest betalen. Wij hadden om die Commissie niet gevraagd. Minister Götzen gaf toe dat het een „duur paardje" was, een rede van de heer van Kleffens moest als bewys die nen dat hij toch wel met de instel ling van die commissie hadden in gestemd. A.R. ds. Zandt en de heer Weiter bleven tegen. Dan was er nog een wijziging van de visserijwet. Niet minder dan vijf sprekers wierpen de hengel uit naar de vissersgunst door bezwaren te maken tegen verhoging van de tarieven. Minister Mansholt zei zonder blikken of blozen, dat tegen woordig toch alles duurder wordt...! Wel deed hij de toezegging, dat bij een algehele herziening nog eens bekeken zou worden in hoeverre een Vrijlating prijzen diverse goederen Bij beschikking van de minister van Economische Zaken zijn de prijzen van navolgende goederen vrijgelaten: lederwaren, inlegzo len, muziekinstrumenten en toe behoren, gramofoons en gramo- foonplaten, kammen, sportartike len en onderdelen, met uitzonde ring van sportkleding, slijpmate- rialen, molenstenen, nautische, meteorologische, geophysisehe, chemische en biologische appara ten en instrumenten, kurk en kurkproducten, houtmeel, groot kuipwerk, zuivelwerktuigen, hou ten riemschijven en parketvloe ren. PROGRAMMA DONDERDAG 2 JUNI HILVERSUM II, 415 M. KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Lichte ochtendklanken, 7.45 Morgengebed, 8 00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Muziek houdt fit 9.30 Waterstanden, 9.35 Koor, 94010.00 Schoolradio, groep I, NCRV.: 10.00 Gr. pl., 10,15 Mor gendienst, 10.45—11.00 Gramofoon- muziek, K.R.O.: 11.00 De Zonne bloem 11.40 Schoolradio groep III, 12 00 'Angelus, 12.03 Bariton en piano, 12.30 Mededelingen land- en. tuinbouw, 12.33 Lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.20 Lunchconcert, 13.45—14.00 Roerom- me, N.C.R.V.: 14.00 Middagconcert, 14.40 Éven onder ons, 15.00 Piano, 1515 Kamerorkest, 16.00 Bijbelle zing, 16.45 Piano, 17.00 Jeugdjour naal 17.30 Zingende en voordragen de jeugd, 17.50 Regeringsuitzending, 18.00 Leger des Heils kwartier, 18.15 C.M B.-kwartier, 18.30 Klein Om roeporkest, 19.00 Nieuws, 19.15 Or gel. 19.30 Het actueel geluid, 19.45 Gramofoonmuziek, 19.55 Spreker, 20.00 Niéuws in het kort, 20.05 Programma-proloog, 20.15 Plaatva- ria, 21.00 Lezing, 21.20 Pianoduo, 21.35 Sweelinck-kwartet. 22.05 De vaart der volken, 22,25 N.C.R.V.- kwartet, 22.45 Avondoverdenking, 23 00 Nieuws, 23.15 Piano cn orkest, 23 40 Cello cn piano, 23.57—24.00 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I 301 M. AVRO' 7.00 Nieuws, 7.15 Och- tendgymn., 7.30—7.50 Gramofoon muziek, V.P.R.O.: 7.50-8.00 Dag opening, A.V.R.O.: 8.00 Nieuws, 8.15 Ochtendvaria, 8.55 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw, 9.30 Gr. pl., 10 00 Morgenwijding, 10,15 Arbeids vitaminen, 10.50 Kleutertje luister, 11.00 Orgelconcert, 11.45 Hoe komt een hoorspel tot stand?, 12.00 Por tugal in het lied, 12.30 Mededelin gen land- en tuinbouw, 12.33 In 't Spionnetje, 12.38 De Papavers, 13.00 Nieuws 13.15 Orkest, 14.00 Van de hak op de tak, 14.15 Solistenconcert, 16.00 Assortimento (XXII), 17.00 Reizen en trekken, 17,20 Welk dier deze week. 17.30 The Skymasters. 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18,30 Militair commentaar, 19.00 Kobus Kwint, 19.10 Promenade-or kest' 19.45 Regeringsuitzending, 20.00 Nieuws, 20.05 In het radio zoek licht, 20.15 Symphonie Orkest, 21.00 Cabaret-programma, 21.40 De Speel doos, 22.00 Cabai'et-programma. 22.35 Orkest, 22.45 Spreker, 23.15 Boks wedstrijden, 23.30—24.00 Dansplaat- jes. visacte nodig blijft. Er moest zelfs hoofdelijk gestemd worden. Enkele anti-revolutionnairen, ds. Zandt en de heer Weiter deden niet mee en natuurlijk ook de Communisten niet. Gortzak zal daar straks bij de ver kiezingen met lege handen in de Jordaan komen! Het laatste ontwerp betrof de goedkeuring van de te Washington gesloten Internationale Tarwe-over- eenkomst. Rusland had daar niet aan meegedaan en dus deden de Communisten het nu ook niet. Het was de heer Borst, die deze overi gens niet opzienbarende mededeling deed. Hedenmiddag komt de interpel latie Roosjen over de onderwijzers salarissen aan de orde. Hierover zal nog wel een robbertje gevochten moeten worden. De regering maakt be kend, dat tot haar leedwe zen de volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: Gesneuveld 3 Mei 1949: wachtmeester K. Prins, uit Bedum (Gr.), gesneuveld 12 Mei 1949: sold. D. B. Doppen, uit Lichtenvoorde: sold. Ie kl. J. M. Schenkenberg, uit Amsterdam (C.)Gesneuveld 14 Mei 1949sold. S. Bos, uit Musselkanaal, gem. Onst- wedde; sold. W. van Hest, uit gem. Heumen. Gesneuveld 15 Mei 1949: huzaar J. W. Vendrig, uit Montfoort (U.). Gesneuveld 16 Mei 1949; sold. G. Bennink. uit Zuidwolde Dr. BEEMSTER. In de gisteravond gehouden vergadering van de ge meenteraad. werden o.a. een aantal besluiten genomen waardoor de wo ningtoestand in onze gemeente ver beterd wordt, waardoor de over heidszorg met particulier initiatief aanvult en daardoor goede woon ruimte beschikbaar zal komen. Aan J. Ernstig, Purm.weg 138 werd een bedrag van f 1365.60 toegestaan voor verbetering van de woning Volger- weg 72, aan S. Schagen voor wo ningsplitsing perceel Volgerweg 23 een bedrag van f 2520, aan A. C. Wijnberg voor splitsing perceel Kolkpad 8-9 eveneens f 2520, aan het Burgerlijk Armbestuur voor verbetering van 4 woningen, Rijper- weg 108 t.m. 111 f 5760. aan W. Doets, Oosthuizerweg 35 voor ver betering van een woning een bedrag van f 1440. Het toezicht op de herbouw en verbeteringen is aan de „Wederop bouw". Door de woningbouwvereniging „Goed Wonen" is een voorschot aangevraagd van f 43.437 voor de bouw van 4 arbeiderswoningen te Midden Beemster. Alsmede om een jaarlijkse bijdrage in het te ver wachten tekort op de exploitatie. De bouwkosten worden op de ge noemde som geraamd en de grond wordt in erfpacht uitgegeven. De raad besloot het gestelde bedrag te geven en voor de tijd van 50 jaren een bijdrage uit de gemeentekas te verstrekken, groot vierderde maal de toe te kennen rijksbijdrage. De grond voor deze bouw wordt uit gegeven tegen een erfpachtscanon van 3 pCt van f 6365.36 alzo f 190.96. Bij raadsbesluit van 22 October 1948 werd overgenomen de herbouw- plicht van een dubbele arbeiders woning aan 'het Zuiderpad. De vroegere eigenaar had bouwplannen daarvoor gemaakt en had de bouw reeds aanbesteed. De woningen wa ren door oorlogshandelingen verlo ren gegaan. De architect en de aan nemer waren bereid het werk ook onder beheer van de gemeente voort te zetten. De kosten van de bouw bedragen f 20,700, welke was opge dragen aan de aannemer Joh. Lim burg te Purmerend. De raad be sloot thans deze herbouwplicht over te nemen en tot de bouw over te gaan. Het vraagstuk der restauratie van de gemeentetoren (toren van de Ned. Herv. Kerk) is reeds vele jaren aan de orde. Thans echter acht men de tijd gekomen om dit werk te doen aanvangen. Restauratie van historische werken kan echter niet door iedere bouwfirma plaats heb ben. Dat is meer werk voor specia listen. In verband met de toestand van 's lands financiën heeft de re gering medegedeeld dat er dit jaar slechts een gedeelte van bet daar voor beschikbare bedrag mag wor den verwerkt. Met de bijdrage van de gemeente mag dit in totaal niet meer bedragen dan f 30.000. In verband met de aard van het werk zal dit dan onderhands worden op gedragen. De raad ging met de voorstellen van B. en W. in deze ac- coord en besloot aldus. De financiering van de verbouw van 4 arbeiderswoningen, door het Burgerlijk Armbestuur ondervindt wat moeilijkheid doordat een geld lening van f 10.000 ad 3 pCt. af te lossen in 20 jaar niet kan worden geplaatst. Nu doet zich het geval voor dat het Burg. Armbestuur over 1948 minder aan subsidie van de gemeente nodig heeft een bedrag van f 9108.05. Daarom stellen B. en W. nu voor om voor deze woning verbetering aan het Burgerlijk Armbestuur een extra uitkering te geven van f 10.000. De huur der woningen zal wel gering zijn, want zi.i zullen worden bewoond door de minst draagkrachtigen of min of meer a-sociale gezinnen. Uit dien hoofde is het door de gemeente te UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank deed Dinsdagmorgen uit spraak in de geruchtmakende zaak tegen een drietal Hoornse inbre kers en een heler, die betrokken waren bij een aantal diefstallen in Den Helder. De vonnissen luid den: Johannes van M„ vier jaar met aftrek; Hendrik S., twee jaar met aftrek; Joris L., vier jaar met aftrek en Gerrit J. F V. eveneens twee jaar met aftrek. Tegen hen was respectievelijk zes jaar, drie .jaar, zes jaar en twee jaar geëist. De overige uitspraken waren: Hendrik van V., Urk, wegens ze dendelict: zes maanden voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd en een boete van f 50.of 25 dagen. Wilhelmus H. van W. uit Am sterdam, wien diefstal ten laste was gelegd, werd vrijgesproken. J. M., werd wegens zedenmis drijf veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. Geertje M. van der V., zonder vaste woonplaats, werd veroor deeld tot tien dagen gevangenis straf met aftrek, van tien dagen, wegens diefstal en ter beschikking van de regering gesteld. stellen bedrag wel verantwoord. De raad ging met deze zienswijze ac- coord en besloot in deze geest. Nog werd besloten een perceeltje wei land te verpachten aan W. Koele- way voor de som Van f 21 per jaar. Nadat nog een formeel besluit was genomen tot wijziging van de ge meentebegrotingen van 1948 en 1949, werd de rondvraag gehouden. Daar bij merkte de heer v. Baarsen op dat op Fort Benoorden nog steeds 2 woningen ongebruikt staan. Kan zo vraagt spr. de gemeente daarover niet de beschikking krij gen? Het blijkt dat hiertoe reeds pogingen zijn gedaan, terwijl de heer Schagen zegt, dat men wel wat soepeler wordt met die dingen. O.a. worden de forten bschikbaar gesteld voor aardappelbewaarplaat sen. Ook merkt de he'er v. Baanen op, dat het nuttig zou zijn om de Purmerenderw eg vanaf de Kwadij- kerweg als hoofdweg te beschou wen. Zulks met het oog op het ge vaar bij de weg. Hierop zegt de Burgemeester de aandacht toe. De heer Wolds wil de telefoon bij kapper v. Vuren in de Z. O.- Beemster „gemeente-telefoon" ma ken en zou uitbreiding willen ge ven aan het kinderspeelterrein in de Z. O. Beemster. Op een vraag van de heer Poel of de mogelijkheid bestaat, dat de Wormerweg van wa terleiding wordt voorzien, antwoordt de voorzitter, dat dit thans nog af stuit op materiaalgebrek. Landdag van St. Adelberts- vereniging De Sint Adelbertus Vereniging zal op 18 Juni a.s. in de Casino- Schouwburg te 's-Hertogenbosch 'n grote landdag houden. Het programma vermeldt, naast de agendapunten van huishoudelij ke aard, o.a. een rede te houden door prof. A. van Duinkerken. Deze landdag is niet slechts van intern belang, doch ook naar bui ten, als bewijs dat het de Sint Adel- bertusvereniging ernst is de stands organisatie-gedachte in practijk te brengen. NOORD WIJK, 31 Mei. Onder de meest ideale omstandigheden de zon scheen uit een licht bewolk te hemel en er stond vrijwel geen wind werd Dinsdagmorgen op het tennispark te Noordwijk be gonnen met de eerste partijen van het grote tournooi om het interna tionale kampioenschap van Neder land. De voornaamste uitslagen luiden: Heren enkelspel: voorronde: Shaff (Fr.) slaat Lim 61, 63, F. Beer- nink slaat Ketjen 46, 62, 7—5. Eerste ronde: Sturgess (Z.-Afr.) slaat van Oort 60. 61, Linck slaat Coen (Egypte) 75, 75, Van Meegeren slaat Windt 62, 63. Dames enkelspel: Eerste ronde: mej, W. Broers slaat mej. J. Munro (Gr.- Britt.) 6—1, 6—1, mej. A. Macguire (Ver. St.) slaat mevr. E. Scholten 63, 62, mevr. Z. Schmier slaat mej. G. Butler (Ver. St.) 61, 62. Heren enkelspel: eerste ronde: De- vroe (België) slaat Wiegers 61, 61, Roberts (Gr.-Britt.) slaat ir. Cooke 63, 46, 63, Puncec (Egypte) slaat Wetselaar 60, 61, Levy (Z.-Afr.) slaat van der Kruk 6—1. 6—4, M. del Bello (It.) slaat van Reekum 62, 62, R. del Bello (It.) slaat Taminiau 63, 60, Colin (Fr.) slaat F. Beernink 61, 6—1, 62, Remy (Fr.) slaat mr. Marin- kelle 61, 64, Shafei (Eg.) slaat drs. Reidt 6—3, 6—2, Shaff (Fr.) slaat Robertson (Ver. St.) 97, 63, Gonzales (Ver. St.) slaat Dennert 62, 64, Fannin (Z.-Afr.) slaat Tonjes 64, 46, 6—2, Bijerre (De nemarken) slaat Knottenbelt 63, LONDENSE FORD-ARBEIDERS WEER AAN HET WERK LONDEN, 31 Mei (A.F.P.). Een duizendtal arbeiders van de Fordfabriek te Dagenham bij Lon den, die door de directie er van beschuldigd zijn een „sabotage- staking" te houden ondanks de aan de gang -zijnde onderhande lingen, werd Donderdag ontslagen met opzegging van een week. De arbeiders, die een „lang- zaam-aan" staking waren begon nen, hebben thans besloten onmid dellijk weer „op volle kracht" te gaan werken. Ongeveer 650 man, die bezig zijn aan de bouw van een nieuwe centrale te Bromborough (Che shire) zijn Dinsdag in staking ge gaan. Dit is de zesde keer in 6 maanden, dat het werk aan de centrale door stakingen wordt op gehouden. SUKIMAN NAAR REP. NOODREGERING BATAVIA, 31 Mei (Aneta). Naar „Merdeka" verneemt, is op ini tiatief van vice-president Moh Hat- ta, aan dr. Sukiman, voorzitter der Masjumi en minister van Binnen landse Zaken van de Republiek, op gedragen, zich in verbinding te stellen met mr. Sjafruddin Prawi- ranegara, het hoofd van de republi keinse noodregering. PRIJSVERLAGING GAS- EN STOOKOLIE Tengevolge van een voortgezet te daling van de noteringen voor gasolie en stookoliën op de wereldmarkt, worden de prijzen van gasolie, stookolie, middel zware stookolie en zware stookolie met ingang van 1 Juni 1949 ver laagd. Deze verlagingen bedragen voor: gasolie ƒ0,45 per 100 liter; stookolie f 1,25 per 1000 liter; mid delzware stookolie 1,75 per 1000 kg.; zware stookolie 1,90 per 1000 kg. In Engeland is het niet beter met het weer gesteld dan hier en daardoor kon het voorkomen, dat op de laatste shows behalve zomerjaponnen, ook veel bont werd getoond. Zelfs aan de peuters wordt op de shows gedacht. Vier minia- van het herstel der Republikeinse tuur mannequins stapten de 61, Ampon (Philippijnen) slaat Akkersdijk 62, 60, Matons (Tsj. Slow.) slaat Krijt 06, 86, 9—7, Taverne (Chili) slaat Oostrom 62, 6—2. De laatste uitslagen van de eerste dag luiden: Gemengd dubbelspel: eerste ron de: mevr. I. KochJolles en Shaff (Fr.) slaan mevr. I. van Diggele en Ketjen 3—6, 7—5, 9—7. Mevr. T. van Haagen en Coen (Egypte) slaan mej. J. Goeting en Goelst 6—8, 6—4, 6—1. Mej. I. Kiek en Dehnert slaan mevr. T. Marinkelle en Marinkelle 6—1, 6—1. Mej. J. Jamin en Keuls slaan mevr. D de BruynKops en Cooke 26, 6—3, 7—5. Mej. A. Mc. Guire (Ver. St.) en Puncec (Egypte) slaan mevr. R. RaaymaakersEek 6 1. Mevr. E. Hoyer en Taverne (Chili) slaan mej. S. Hutte en van Dalsum 6—3, 1—6, 6—2. Mej. v. Lee Boyer (Ver. St.) en Bjerre (Denem.) slaan mevr. de Gruyter en Tonjes 63, 64. Mevr. A. van Haeren en Sanglier (Fr.) slaan mej. T. van Dalsem en Breiikink 64, 62. M. J. Hefting en Shafei (Egypte) slaan mej. J. E. Slot en Thung 62, 62. Mevr. J. LosecaatVermeer en Windt slaan mej. Moolenburgh en van Oort 63. 62. Mevr. M. R. Jonquiere en Cock- burn (Z.-Afr.) slaan mej. W. Broers en Robertson (Ver. St.) 63. 64. Mej. C. Grosveld en Taminiau slaan mej E. van der Schriek en H. Beernink 61. 75. Heren enkelspel: tweede ronde: van Swol slaat Colin (Fr.) 46, 60, 6—4. Dank zij het prachtige weer was reeds op de eerste dag van dit in teressante tournooi de belangstel ling groot. Vooral in de middaguren waren de tribunes goed bezet en de toeschouwers hebben van enkele goede partijen kunnen genieten Bij de dames behaalde zus Schmier een verdienstelijke overwinning op de Amerikaanse G. Butler, maar mevr. Scholten kon het tegen de mannelijke forehand van miss Mc Guire, eveneens een Amerikaanse, niet bolwerken. Grote belangstelling ging natuur lijk uit naar het spel van de jeug dige Gonzales, de verrassing van 1948. In ziin partij tegen Dehnert behoefde Gonzales zich niet tot het uiterste in te spannen, hoewel de tegenstand van de Nederlander zeer sterk was. Nadat Gonzales de eerste set met zijn harde en zuivere drives gemakkelijk had gewonnen (62) wist Dehnert. sterk aanvallend, in de tweede set de stand op 33 te brengen. De Amerikaan herstelde zich echter onmiddellijk en afdoen de en met 64 won hij ook de tweede set. Hoewel er na een dag spelen nog weinig kan worden voorspeld, lijkt een finale tussen Gonzales en Stur gess het meest waarschijnlijk. Het zilveren jubileum van de R. K. Bond van Rijwielclubs in Noordholland. Het bestuur van de jubilerende Bond, tijdens de feestvergadering. In het midden de geestelijk adviseur, rector dr. F. Holthuizen, rechts de jubilerende voorzitter, de heer H. Niele en de jubilerende bestuursleden Kuin en Smit. (foto Fr. Bosch De Advocaat-Fiscaal bij het Bij zondere Gerechthof te Den Haag, mr. de Gruyter, eiste Dinsdagmid dag zowel tegen de koopman VV. S. van Dam als tegen de koopman J. van Weezei, de doodstraf. Hij achtte bewezen, dat deze lieden, die tijdens de oorlog in dienst stonden van de Duitse politie in ons land, zich in 1941 in de verzetsgroep van drs. J. Stykel te Scheveningcn hebben ge drongen en deze met 32 van zün medewerkers de dood in hebben ge jaagd. De Advocaat-Fiscaal metkte in zijn requisitoir op, dat de bewijs- constructie in deze zaak grote moei lijkheden had opgeleverd, omdat de voornaamste Nederlandse getuigen geen van allen meer in leven zijn. Door samenvoeging van talrijke stukken, indirect bewijs, kon ech ter een sluitend geheel worden ver kregen, waardoor kwam vast te staan, dat het verraderswerk van beide verdachten direct heeft geleid tot de arrestaties van leden der „Stykelgroep". Hij noemde de houding van beide verdachten bij het onderzoek be paald ongunstig en achtte voorts hun mate van schuld vrijwel gelijk. De gevolgen van de handelingen van verdachten noemde hij verschrikke lijk en hij zeide, dat er waarschijn lijk geen Nederlandse V-lieden zijn geweest, die in zulk een korte tijd zo veel slachtoffers hebben gemaakt als deze verraders. De raadsman van van D., mr. G. A. Vos merkte in zijn pleidooi op, dat vele getuigen het Hof medede lingen hadden gedaan, die niet uit eigen wetenschap waren verkregen. Uit een brief van Josef Schreieder las de raadsman voor, dat Schreie der in 1941 de beide verdachten, BATAVIA, 31 Mei (Aneta). Zaterdag te 12.30 uur hebben Nederlandse militairen het ge- bowencomplex Tepatihan te Djog- ja (dat gebruikt wordt voor de voorbereiding van de terugkeer der Republikeinse ministeries) onderzoeht zonder voorafgaande kennisgeving aan de Sultan, al dus een officiële bekendmaking van de Sultan als minister van Staat, tevens coördinator van binnenlandse veiligheid. Van de afdeling defensie werden documenten en naamiysten van ambtenaren in beslaggenomen en personen door de IVG (inlichtin gen veiligheidsgroepgearresteerd. Ook werden inschrijvingsformu lieren van de afdeling politie in be slag genomen. In de bekendmaking wordt verder verklaard, dat de voorzitter van de Republikeinse delegatie van het incident op de hoogte gesteld werd ter kennisge ving van een en ander aan de UNCI met het verzoek een krachtig protest ten aanzien van dit Neder landse militaire optreden by de be trokken instanties in te dienen en garanties te vragen, dat zulk op treden niet herhaald wordt. Van Nederlandse zyde te D.jog- ja vernam Aneta's correspondent ten aanzien van bovenstaande, dat de Nederlandse autoriteiten het ten zeerste betreurden, dat zjj tot optreden hadden moeten over gaan. Tot het tijdstip van de voltooiing regering in de Residentie-Djogja zijn de Nederlandse autoriteiten verantwoordelijk voor het handha ven van orde en veiligheid. Het is gebleken, dat zich bij de afdeling defensie in Kepatihan personen bevonden, die zich schuldig maak ten aan subversieve activiteit en dat leden van guerillastrijdkrachten zich kwamen aanmelden, van wie de aanwezigheid in de stad gevaarlijk geacht werd voor de handhaving van orde en veiligheid. De Republikeinse delegatie te Batavia bevestigde, dat het gebeur de was doorgegeven aan de UNCI. WAAR ZIJN DE SIGAREN? Een .argeloze sigarenfabrikant, die per auto naar Amsterdam ge komen was om 10 a 12 duizend si garen af te leveren, kon de ver leiding niet weerstaan op het Leidseplein een kop koffie te drinken. Hij sloot en parkeerde zijn auto, maar kwam een half uur later tot de ontdekking, dat deze verdwenen was. De Centrale Re cherche vond de auto Dinsdag avond terug. De sigaren waren echter verdwenen. OOK DRS. BOS ONTSLAGEN Officieel is medegedeeld, dat de hoofdambtenaar in tijdelijke ge meentedienst van Den Haag, drs. W. Bos, de secretaris van de ontslagen burgemeester Visser, na aanvanke lijk geschorst te zijn met ingang van 1 Juli 1949 ontslag uit de ge meentedienst is verleend. als satellieten van Lorentz had ontmoet, doch dat hij niet de in druk had gekregen dat zij als V- mannen bij genoemde Lorentz in dienst waren. Hij verzocht het Hof de zaak aan te houden totdat er meer licht geworpen was op het geval „Johnny van Ligten". De be ruchte V-man van de Duitse inlich tingendienst, die spoorloos verdwe nen is, en die de raadsman hoofd persoon achtte bij het oprollen van de „stykel-groep". Ook de raadsman van van W. mr. dr. K. W. P. Klaassen merkte eveneens in zijn pleidooi op, dat „van Ligten" de duistere figuur op de achtergrond blijft. Uitspraak over 14 dagen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft besloten het woningbouwprogramma voor 1949 te verhogen met 6400 wo ningen, die als volgt over de pro vinciën en de drie grootste steden worden verdeeld: Groningen 425, Friesland 350, Drente 500, Overijsel 550, Gelder land 600, Utrecht 300, Noord-Hol land 1000, Zuid-Holland 825, Zee land 300, Noord-Brabant 900, Lim burg 500, Amsterdam 100. Men zal opmerken, dat het to taal van deze gedetailleerde cijfers 6350 is. Het Ministerie van Weder opbouw verklaarde dit verschil, door op te merken, dat deze ge detailleerde cijfers afgeronde cij fers zijn en dat er hier en daar enige speling mogelijk is. Volgens het woningbouwpro gramma 1949 zouden oorspronke lijk in dit jaar 31.000 woningen in uitvoering worden genomen. In het reeds verstreken deel van 1949 zijn echter belangrijk meer wo ningen gereed gekomen, dan in uitvoering werden genomen. Op 1 October 1948 waren nog 47000 woningen in uitvoering, thans is dit aantal verminderd tot 37000. De materiaal- en arbeidspositie la ten echter toe, dat een groter aan tal woningen in uitvoering wordt genomen. Bovendien neemt de productie van montagewoningen sneller roe, dan in de aanvang van het jaar werd verwacht. Daarom acht het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting het verantwoord het woningbouwprogramma 1949 te verhogen met 6400 woningen, nl. 3000 montagewoningen en 3400 traditionele woningen. Wie qoed heeft opqelet, weet dat er in de Mis van Hemel vaart en in het Evanqelie van Zondaq staat, dat de aposte len, en met hen wij allen, qe- tuiqenis moeten afleqqen voor Christus, van ons qeloof in Hem. Het kan zijn, dat u soms op straat, in een bus of trein wordt aanqesproken of in uw brievenbus paperassen krijqt qestopt door lieden die zich, „qetuiqen van Jehova" noe men. Maar weest qewaar- schuwd: deze mensen zijn niet de ware qetuiqen. Luistert niet naar wat zij u zeqqen en ver- nietiqt hun strooiblaadjes en andere propaqanda-middelen. De ware qeuiqen moeten wij zelf zijn, door ons qeloof. door ons leven overeenkomstia ons qeloof. MARCUS. zaai door in bontmanteltjes van hetzelfde maaksel maar van verschillende bontsoorten. Vele moeders bedachten, dat zij uit haar oude bontmantel best zo'n jasje voor haar dochtertjes kon den laten maken. De mutsjes van de kleine mannequins maakten echter een overdadige indruk en konden de meeste moeders niet bekoren. DIERENMISHANDELING Op de Ooy bij Doesburg geraakte een paard van B. uit die plaats in een z.g. „slenk". Men zou het dier met een kraanwagen uit de modder trekken. Daartoe bond men het een touw om de hals. Het gelukte het beest op het droge te krijgen, doch door deze onoordeelkundige behan deling was de verbinding tussen halswervel en achterhoofd van het paard vernield. Kort, nadat het beest op het droge stond, stierf het. De Doesburgse politie maakte tegen een vijftal personen proces-verbaal op. Vrije prijzen voor toerwagenritten Blijkens een beschikking in de Staatscourant worden met ingang van 8 Juni 1949 de prijzen van toerwagenritten en van ongere geld personenvervoer met auto bussen vrijgelaten. Op het vervoer van arbeiders met autobussen naar en van hun werk blijven dc prqs- voorschriften echter van kracht. dooi H. VöLMEK FEUILLETON 43. Waarschijn- lgk zou hg allang tot hoofdinspec teur zijn bevorderd, indien hij niet zo'n zure kerel was geweest, on aangenaam in de omgang met col lega's, stug tegenover zijn superieu ren. Niet één in het corps, van hoog tot laag, mocht hem. Iedere dag diepte Uppström in de zaak-Lundqvist iets op. Een werkster, die ruiten zeemde op de eerste verdieping van een huis, niet ver van 't „Sint Olaf'', had een meisje gezien met blond haar, blootshoofds, in lange, zwarte man tel, wandelend in de richting van Vastra Tradgoardsgaten. Een lood gieter, die juist naar een karwei ging, rapporteerde op 't politiebu reau hetzelfde. Het onderzoek scheen dood te lopen, toen Upp ström een belangrijke tip ontving. Een meisje had aan een dienstbo de, die de vuilnisemmer buiten zette, de naaste weg naar 't Universal flatgebouw gevraagd; 't signale ment stemde overeen met dat van de gezochte. De inspecteur volgde 't spoor. Na verschillende vruchte loze ondervragingen kroeg hij een liftjongen te paken, die op de be wuste morgen omstreeks negen uur een jonge blonde dame, zonder hoed en 'n avondtoilet naar de der de étage had gebracht. Het was haar om 't apartement van meneer Solange te doen geweest. Uppström ontving deze gewichtige aanwijzing op dezelfde dag, dat Söderman met Anders Svartan kennis maakte. Het bleek 'n hele toer, de heer Solange op te vangen. Viermaal ving hij bot. Overwegend, dat de bewoner toch wel eenmaal zou moe ten verschijnen, vatte hij post in de hall en offerde een kroon aan de portier voor diens toezegging hem te zullen waarschuwen, zodra de gerechte zich liet zien. Dit gebeur de om 5 uur in de namiddag. Upp ström nam bij Solang in de lift plaats, volgde hem naar zijn ap partement en legde hem de hand op de schouder, toen hij de deur had ontsloten. „Inspecteur Uppström", stelde hij grimig voor. „Ik wens een enkel woordje met u te wisselen." Het ontging hem niet, dat de aange sprokene van kleur verschoot. „Als u dan maar opschiet," luid de 't korzelig bescheid. „Ik kwam alleen thuis om me voor een diner te kleden." „Het zal uitsluitend aan u liggen, als de soep koud wordt. Ik val dus met de deur in huis. Woensdagmor gen negen uur ontving u bezoek van een dame. Hoe is haar naam en wat was haar boodschap?" Solange trok de wenkbrauwen op. „Al bent u honderdmaal van de politie, dan nog ontzeg ik u 't recht u met mijn privézaken in te laten. Wanneer ik voor deze keer een uit zondering maak, komt het, omdat ik haast heb. Woensdagmorgen is geen dame bij me me geweest, vóór dien niet, nédien evenmin. Tevre den?" „Dat kunt u denken! Ik ga van 't standpunt uit: hoe beslister ie mand begint te ontkennen, des te onrustiger slaat zijn rikketik." Uppström stapte de openstaande slaapkamerdeur in. Aan de wanden hingen enige ingelijste damesfoto's. De inspecteur bekeek ze en moest stilzwygend toegeven, dat Solange smaak bezat. Een der foto's was gekleurd: een jonge blonde vrouw in wijnrode avondjapon. „Die is het!" riep hij uit. „Die is het, ik vergis me niet! Hoe heet ze? Waar kan ik haar vinden?" Solange, die de politieman in de slaapkamer was gevolgd, grinnikte. „Moet u héér hebben Odette Mariveau? Eerste soubrette van 't Théatre des Nouveauté's, Pary's. Knappe verschyning niet? Ik ken haar heel goed." „Zij woont in Parijs, zegt u?" „Juist. Misschien wel eens van gehoord. Ligt een heel eind hier vandaan, vooral als u het te voet wilt afdoen." De inspecteur nam de foto uit de lijst en bezag de onderzode. Hp wist zijn teleurstelling te verhelen, toen hij las: „Ateliers Paget, Rue de Rivoli, Parijs". Na de foto op haar plaats te hebben gehangen, vroeg hij met halftoegeknepen ogen: „U weet dus zeker, dat zij op 't ogenblik niet in Stockholm is?" „Zeer zeker." „Waar was u Woensdagmorgen negen uur?" „In myn koffer." „In uw wat?" „In mijn bed, als u het beter be grijpt!' „Ik waarschuw u, wanneer u de politie tracht te misleiden! Woens dagmorgen negen uur ontving u wel degelijk bezoek van een dame. De liftjongen, die haar naar uw ap partement bracht, is bereid er een eed op te doen." Solange schokschouderde. „Dat zegt niets. U moet met een getuige komen, die er op wil zweren, dat hij haar by me binnen zag gaan." Uppström was van nature kort aangebonden. Zijn ogen begonnen onheilspellend te lichten, zijn ge zicht kleurde rood. „U staat onder verdenking!" blafte hij. „Wat voert u in Stockholm uit? Geen smoesjes! U bent geen Zweed! Noem iemand die uw verklaringen kan staven, of ik sluit u in!" (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3