Nieuw De Groot-Senoessi van Cyrenaica proclameert onafhankelijkheid De Grote Vier praten thans over Berlijn Minister Stikker's beleid edingen: geniet allerwege instemming DSCHAP RDERKWARTIER DE START EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN De Grote Vier zijn aan 't tweede agendapunt Donderdag 2 juni 1949 45e laargang No. 11578 Oude tramwagens voor woningen Coördinatie tussen Marine en Landmacht Erkenning door Engeland De UNO voor voldongen feit Moeder verried haar zoon Maar ook hierover verschil van mening A.N.V.V.-congres te Assen Nederlandse Bond van Woninglozen Kroniek en Kritiek Terreur-daden in Indonesië ■nelkkoker zo vuil van leen raad mee weet? voor U op: snel, t een beschermend, uitsluit. jus Vim, want die is gebruiken Vim EN... NIET KRASSEN LtEEN DAT IS VIM! R van Noordhollands >enbare kennis, dat de •eglement van bestuur inde vaststelling door- doogheemraadschap te 3, voor belanghebben- op die secretarie voor ïen onder overlegging nen twee maanden na 'biljet, schriftelijk bij orden ingediend. en Hoogheemraden, voorzitter, Kamp icretaris, Boersma E ALKMAAR PINKSTERDAG) ketten om 12 uur. 1.50 en f 1.50. Waagplein, tel. isloot, telef. 4813, de rangen van kleuren, 0-45 •eed, div. 1.40 diverse 4.25 lering in 4-50 dt) maat 2.18 1.05 SJES v.a. 1.75 1.15 o, pracht 4.20 3.52 pracht- 2.56 5, maten 2.68 >nde hals 5.10 rood- ier pun- 2.90 ALKMAAR Vliddcgs kinder mensen. Jumbo sche prinses.... [umbo krijgt een prinses zit onder iud afgezet. Op vitte struisveren, o door de piste. ,,'n Sprookje", sn nacht". Maar at moeten jullie komt. En als je een. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Neder!. Credietbank HET FEIT Buiten God is veilig t nergens (Vonde A S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046 (2 lijnen). K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 Het spreekt haast vanzelf, dat Eindhoven een der eerste steden is in Nederland waar de mobilofoon in het groot zijn intrede doet. Een particuliere taxi-onderneming te Eindhoven heeft zijn wagens van een Philips mobilofoon voorzien, waardoor de chauffeurs in staat zijn voortdurende telefonisch cantact te onderhouden met de taxicentrale. Een chauffeur in gesprek met de centrale. Links voor het stuur het bedieningsschakelbordje. De luidspreker voor ontvangst is onzichtbaar ingebouwd. BUITENLANDSE ZAKEN IN DE SENAAT (Van onze parlementaire redacteur) Aan de vooravond van zijn ver trek naar Parijs, heeft minister Stikker van de Senaat kunnen vernemen, dat zijn beleid aller wege instemming geniet. De enige fractie, die niet bereid was plui men op 's ministers hoed te ste ken ,was die van de communis ten. De heer Schalker (comm.) noemde de begroting van Buiten landse Zaken een duister docu ment en hij eindigde zijn breed voerig betoog met de woorden: Weg met het Atlantisch Pact. Voor hem hadden verschillende sprekers juist hun Instemming be tuigd met het principe van samen werking tussen de verschillende naties. Ook wanneer hierbij een deel van de nationale souvereiniteit moet worden opgeofferd. Prof. dr. de Beaufoi. (KVP) zeide daarom trent: Opofferingen, ook die van een deel van de souvereiniteit, zullen de prijs vormen, die allen moeten be talen ten behoeve van de vrede en veiligheid. Alleen door. nauwere sa menwerking zal de weg naar een tijdperk van rechtsheerschappij worden geopend. Deze spreker was in tegenstelling tot andere, niet teleurgesteld over de resultaten, die door de organisa ties van de Verengde Naties zijn bereikt. Wie wel deze teleurstelling voelt, zo zeide prof. de Beaufort, heeft zich een verkeerde voorstel ling van zaken gemaakt en te hoge verwachtingen gekoesterd. De orga nisatie is geen volmaakt instrument. Het eindstadium is nog lang niet bereikt. Het handvest moet nog winnen aan inhoud en kracht. Prof. de Beaufort was van mening, dat er reeds dankbaarheid moet be staan over het enkele feit, dat het Handvest is bereikt. En verder wees spr. op tal van goede resul taten van de V.N., zoals de hulp organisaties voor kinderen, moeders, verplaatste personen e.d. Voor de tekortkomingen van de V.N. zeide spr. zijn ogen niet te sluiten. Ook hij denkt, dat deze organisatie vrede ei) veiligheid niet kan garanderen. Dit betoog werd in hoge mate door prof. Annema (AR) onderstreept. Hij aipht het een eis van reëele po litiek de arbeid tot rechts- en vre- desordening te blijven steunen. Als concreet uitgangs- en aanknopings punt is deze organisatie onmisbaar voor verdere arbeid op dit gebied. Onderbezetting op Buitenlandse Zaken. Prof. de Beaufort en de heer van Heuven Goedhart (Arb.) waren min- Het gemeentebestuur van Hil versum heeft van de Nederlandse buurtspoorweg maatschappij een dertiental oude tramwagens aan gekocht, welke als woningen zul len worden ingericht. Deze oude, teakhouten wagens werden vroeger gebruikt op het traject tussen het Gooi en Amster dam. Enkele jaren geleden werden zij door de bus verdreven en ston den sindsdien opgeslagen in de tramremises te Maarn. Het ligt in de bedoeling deze „woningen",- die van wielen en as sen worden ontdaan en een stenen fundering krijgen, een plaatsje te geven in een bosrijk plekje aan de grens van Hilversum-Zuid. Zij zul len van gemeentewege worden om gebouwd tot huisjes met een woon kamer een slaapkamer, een keu kentje en een w.c. Elk huisje krijgt zijn eigen tuintje en schuurtje. De huurprijs zal omstreeks f 35 p. m. bedragen, terwijl het gehele project ongeveer een halve ton zal bedra gen. der goed te spreken over de organi satie van het departement van Bui tenlandse Zaken. De eerste spreker noemde de bezetting incompleet en de salariëring van de ambtenaren te gering. „Schandelijke lage salaris sen", sprak de heer van Heuven Goedhart over. Vele, zeer kundige, doch niet welgestelde Nederlanders, kunnen niet of slechts korte tijd aan dit ministerie hun krachten geven, zeide deze spreker. Dit berokkent schade aan ons land. Op meer pun ten was de heer van Heuven Goed hart niet tevreden. Zo hield hij een pleidooi voor de benoeming van een staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken. Hij achtte dit juist van zulk een groot belang, aangezien de mi nister zeer vaak voor het vervullen van ambtsbezigheden in het buiten land vertoeft. Ten aanzien van de uitbreiding van het diplomatieke corps pleitte deze spreker voor een zo zuiver mogelijke weerspiegeling van onze maatschappij in deze dienst. In zijn rede had prof. de Beaufort nog de aandacht van de regering gevraagd voor de internationalisatie van Jeruzalem, alsmede voor het probleem van de Arabische vluchte lingen. Minister Stikker bepaalde zich deze dag om aan de verschillende sprekers dank te zeggen voor het vertrouwen, dat zij over zijn beleid hebben uitgesproken. In verband met zijn reis naar Parijs zal hij de Kamer Woensdag 8 Juni antwoor den. BELANGRIJKE MUTATIES BIJ DE HOGERE LEIDING In verband met de behoefte aan coördinatie tussen de verschillende onderdelen van de Nederlandse strijdkrachten, welke de minister van Marine en van Oorlog bij de schriftelijke en mondelinge behan deling der begroting 1949 door de Eerste Kamer der Staten Generaal reeds besprak, hebben wederom en kele wijzigingen op belangrijke pos ten in de leiding van de Kon. Ma rine en de Kon. Landmacht plaats gehad. Schout bij Nacht J. J. C. C. Ben- nik en luitenant-generaal J. J. C. P. Wilsop zijn thans aangewezen voor speciale opdrachten betrekking heb bende op coördinatie en efficiency. Zij zullen in hun nieuwe functie rechtstreeks onder de minister res sorteren en tezamen arbeiden. Zo als bekend, zal Schout bij Nacht Bennik als vlagofficier-materieel worden opgevolgd door Schout bij Nacht F. Stam, die onlangs terug keerde van zijn post als Nederlands marine-attaché te Washington. Luitenant-generaal Wilson wordt als kwartiermeester-generaal opge volgd door generaal-majoor J. H. Droste, tot dusverre sous-chef van de generale staf der Kon. Land macht. AUTO MET STUDENTEN VLOOG UIT DE BOCHT I Dinsdagavond is een amphibie- auto, zoals tijdens de laatste oorlog door dê geallieerde legers werden (gebruikt, op de witte Singel te Lei den door iiet rijden met te hoge 'snelheid uit een bocht van de weg gevlogen on verschillende malen jover de kop geslagen. Van de zes inzittende studenten iwerd de 30-jarige Leidse student G. J. D. Goudriaan zo ernstig ge- |wond, dat hij Woensdagmorgen in het Academisch Ziekenhuis aan de Igevolgen is overleden. Een van de landere inzittende studenten werd I ernstig gewond. BENGASI, 1 Juni (Reuter). De Groot-Senoessi Emis Idriss el Senoessi heeft Woensdagavond in een vergadering van het Nationaal Congres van Cyrenaica een proclamatie van onaf hankelijkheid uitgevaardigd en verzocht om Britse erkenning van zijn regering. Engeland heeft daarop, door middel van de Britse beheerder van Cyrenaica, de Candole, bekend gemaakt, dat het Groot-Senoessi als hoofd van de regering Cyrenaica erkent en de vorming van een nationale regering aanvaardt. Voorts zal de Croot-Senoessi worden uitgenodigd naar Londen te komen voor besprekingen over de nieuwe regering. Cyrenaica, het Oostelijke deel van Libye, dat aan Egypte grenst, wordt bewoond door een kwart millioen Senoessi's, de een eeuw geleden door Idriss el Senoessi's grootvader ver enigd werden tot een machtige Mo hammedaanse gemeenschap, die be kend werd om haar ijver in de ver dediging van de Islam. Van 1923 af stonden deze Senoes- sis onder Italiaans-fascistisch be stuur. Hun Emir werd naar Egypte verbannen. Anthony Eden, de toen malige Britse minister van Buiten landse Zaken, verklaarde in Januari 1942 in het Lagerhuis: „als de oorlog ten einde is, zullen de Senoessis in Cyrenaica onder geen beding meer onder Italiaanse heerschappij ko men." Cyrenaica is sedert het einde van de oorlog onder Britse militair be stuur, in samenwerking met de Groot-Senoessi, geweest. Het natio nale congres, dat vertegenwoordi gers omvat van de Senoessi-gemeen- schap voor de steden, het platteland en de stammen, werd door de Grootsenoessi samengesteld voor consultatieve doeleinden. In de vergadering van het natio nale congres van Cyrenaica ver klaarde de Emir verder nog, dat het volk geduldig gewacht had op de uitslag van de besprekingen der V.N. Thans wilde hij het ver zoeken niet langer te wachten, doch de onafhankelijkheid uit te roepen en de steun van Engeland en de Arabische staten te vragen. De verklaring van Emir Idriss werd door de leden van het congres met grote bijval ontvangen, alsook door de buiten zijn paleis verzamel de menigte. Nadat de Emir ge sproken had, legde de Britse be heerder, de Candole, namens de Britse regering zijn verklaring af. Naar men in Lake Success meent Een huiselijke twist was in 1943 aanleiding voor de moeder van de gedeserteerde SS-man van E. om een boodschap te zenden naar de S.D., dat haar zoon bij haar was ondergedoken. S.D.-ers kwamen de deserteur halen, deze dreigde met een pistool en het gevolg was, dat van E. werd doodgeschoten. De moeder M. S. C. H., toen woon achtig te Arnhem en thans te Apeldoorn, moest zich voor dit verraad verantwoorden voor het Bijzonder Hof te Arnhem. De Proc. Fiscaal, mr. Huber, eiste acht maanden gevangenisstraf. Hij achtte op grond van de verklaringen van de betrokken S.D.-ers bewezen, dat de zoon door zijn moeder was aangebracht. De Proc. Fiscaal concludeerde nog tot een milde straf, omdat hij van oordeel was, dat moeders zonder verstand plegen te handelen en zeer impulsief, indien zij hun kinderen willen beschermen. De verdediger, mr. Couvret, vroeg het Hof ermede rekening te houden, dat de vrouw overspannen was. Overigens achtte pleiter het causale verband tussen het verraad en de dood van verdach- tes zoon niet bewezen en vroeg vrij spraak. Mr. Couvret wees bovendien op het feit, dat deze vrouw die haar zoon voor haar ogen zag doodschie ten. reeds zeer zwaar is getroffen. Uitspraak op 10 Juni a.s. te weten, heeft de delegatie van Cyrenaica op 10 Mei bij de secreta ris-generaal der V.N. geprotesteerd tegen de overeenkomst Bevin-Sfor- za over de bestemming van de vroe gere Italiaanse koloniën in Noord- Afrika, volgens welke Cyrenaica onder Brits beheer zou worden ge steld. De delegatie zou Trygve Lie hebben doen weten, dat zij onafhan kelijkheid eiste, generlei trustschap wenste en bereid was een verdrag met Engeland te sluiten indien on afhankelijkheid werd verleend. Amerikaanse regeringskringen interpreteerden de Britse stap als een logische ontwikkeling van de Britse politiek ten aanzien van de vroegere Italiaanse koloniën. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlande zaken zeide dat de Amerikaanse regering de stap niet in het minst beschouwde als een aantasting van het recht der V.N. om de uiteindelijke bestem ming van de vroegere Italiaanse ko lonie te bepalen. Het Italiaanse ministerie van Bui tenlande Zaken heeft bekend ge maakt „van te voren in vertrouwen te zijn genomen en op de hoogte gesteld" van het Britse besluit om Cyrenaica onafhankelijkheid op bin nenlands gebied te verlenen. In kringen van het Italiaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaarde men, dat de Britse stap van geen invloed was op de wens tot samenwerking met Engeland voor een oplossing van het vraag stuk der vroegere Italiaanse kolo niën. Men sprak de hoop uit, dat de Italiaanse verklaring en de Britse stap ertoe zouden bijdragen de Ara bische oppositie te winnen. UITSLAG SURINAAMSE STATENVERKIEZING PARAMARIBO, 1 Juni (Aneta). Woensdagmiddag is de officiële uitslag der Surinaamse Statenver kiezing bekend gemaakt. De Natio nale Partij Suriname heeft 13 zetels verworven, de Verenigde Hindo- staanse Partij zes en de Surinaamse Landbouworganisatie twee. De Na tionale Partij Suriname heeft dus de volstrekte meerderheid behaald. Leden van de vrouwelijke luchtmacht en van het Prinses Mary Luchtmacht Verpleegsters Korps oefenen in de bekende hangar van het luchtschip R. 101 te Cardington bij Bedford voor het Koninklijk Tournooi te Olympia, waar zij sprongen zullen maken van het dak af. Twee leden van de vrouwelijke luchtmacht en twee verpleegsters, die aan het tournooi zullen deelnemen. PARIJS, 1 Juni (Reuter). De Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken is Woensdag overgegaan tot behandeling van het tweede punt van de agenda, namelijk de Berlijnse kwestie. De ministers gaven toe, dat de gedurende het week einde in het werk gestelde pogingen om het over de Duitse een heid eens te worden gefaald waren. Wysjinsky drong hierna krachtig aan op toepassing van de eenstem migheidsprocedure. Dit was het enige beginsel waardoor chaos kon worden vermeden. Acheson zeide te betreuren, dat Wysjinsky een stand punt innam waardoor slechts over eenstemming kon worden bereikt indien de drie andere ministers zich bij Wysjinsky aansloten. Door een vereiste eenstemmigheid zou een partij het werk van het bestuurs bureau zo lang op kunnen houden totdat de andere drie de prijs voor een instemming van de opposant HET VISSEIZOEN IS BEGONNEN hadden betaald. Wysjinsky was blijkbaar niet eens bereid de voor stellen van zijn ambtgenoten te be studeren. Schuman zeide geen morele of juridische gronden voor de Sowjet- houding te kunnen zien. Bevin, de Britse minister, ver klaarde te betreuren, dat de be sprekingen over dit vraagstuk van practische aard „gedegenereerd wa ren tot een juridische argumen tatie" Acheson, de Amerikaanse minis ter, zeide een oplossing mogelijk te achten indien men uitging van de stelling, dat de vier mogendheden thans in Berlijn waren op grond van overeenkomsten van voor Potsdam, dat alle vier in Berlijn zouden blij ven en dat zij zulks in harmonie zouden doen. Hij was van oordeel, dat de gewone zaken in Berlijn ge regeld konden worden op basis van meerderheid van stemmen, zonder een vereiste eenstemmigheid. Als basis der besprekingen stelde Ache son voor vast te houden aan het plan van Wysjinsky tot herstel van het geailleerde bestuursbureau van Ber lijn (Kommandantura) en het oude Berlijnse stadsbestuur. De voorzitter, Schuman, Frans minister van Buitenlandse Zaken, zeide te hopen, dat de oplossing van het Berlijnse vraagstuk gemakkelij ker zou blijken dan het probleem van geheel Duitsland. Bevin stelde voor. dat bepaald zou worden over welke onderwer pen gestemd zou worden met meer derheid van stemmen en voor welke vraagstukken eenstemmigheid ver eist zou zijn. Prinses Margaret terug in Engeland LONDEN, 1 Juni (Reuter). Prinses Margaret is Woensdagmid dag per vliegtuig uit Parijs te Lon den aangekomen. Te Assen zal heden en Vrijdag het congres worden gehouden van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Woens dag arriveerden al veel congressis ten, die in de statenzaal van het Provinciehuis bij afwezigheid van de Commissaris in Drenthe werden ontvangen door de heer L. C. A. Franken, lid van Gedeputeerde Sta ten. Een Drents geschiedschrijver schreef 300 jaar geleden eens, aldus de heer Franken in zijn begroetmgs- rede, dat Drente niet de bruid is om wie men danst. Sindsdien is er ech ter veel gebeurd, zelfs iets wonder lijks, want de bruid heeft thans vrij wel de algemene belangstelling in den lande. Drie eeuwen zijn voor Drenthe een Assepoestertijd geweest een assepoester vnor wie het passend muiltje eindelijk werd gevonden. Het veranderen der mening omtrent Drenthe schreef de heer Franken toe aan het werk der ANVV en haar provinciale organisaties, een werk, waarmee het provinciale bestuur de meest aangename ervaringen heeft. Oud-minister mr. dr. L. N. Deckers dankte als voorzitter der ANVV voor de hartelijke ontvangst, 's Avonds ceneertreerde in de feëeriek ver lichte hertenkamp de stafmuziek, Dit concert was door de garnizoens commandant aangeboden. In een openbare vergadering, wel ke Woensdagavond in restaurant „Pomona" te Den Haag werd ge houden, is opgericht de NBW (Ne derlandse Bond v<& Woningzoeken den) (woninglozen). Deze bond stelt zich ten doel de behartiging van de belangen van alle Nederland se woningzoekenden en woninglo zen, en wel in het bijzonder die van de leden van de bond. Het einddoel is: de gehele Neder landse bevolking aan een eigen wo ning te helpen. Onder „eigen wo ning" wordt verstaan een woning, die in haar geheel afsluitbaar is, die door een gezin bewoond wordt en die, indien geen eigendom van een gezinslid, dan „leeg" dus niet ge meubileerd of gestoffeerd, van de huis-eigenaar tegen ten hoogste de officieel toegestane maximum huur prijs is gehuurd. VACAtoTIETOESLAG In verband met de publicatie van het college van Rijksbemiddelaars, inzake de toekenning van 2 procent gratificatie over 1949, hebben de sa menwerkende centrales van over heidspersoneel zich telegrafisch ge wend tot de voorzitter van de sala riscommissie ad hoe, met het drin gend verzoek op korte termijn de behandeling voort te zetten van het door bovengenoemde centrales reeds op 14 Maart j.l. bij de commissie in gediende voorstel tot toekenning van 2 procent vacantietoeslag aan het overheidspersoneel over 1949. SEYFFARDT JR. OP VRIJE VOETEN Het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag heeft H. A. Seyffardt zoon van generaal S„ de door de illegali teit geëxecuteerde commandant van het Vrijwilligerslegioen Nederland veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 jaar met aftrek van het voor arrest, ontzetting uit de belde kies rechten voor de tijd van 12 jaar. Zijn onmiddellijke invrijheidstelling werd bevolen. S. was ten laste ge legd, dat hij als adjudant van gene raal S. werkzaam is geweest bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, dat hij medewerker was van de firma Economische Voorlichting (ECVO), een reclame- en advertentiebureau! dat vijandelijke propaganda verzorg de. Wees extra voorzichtig met kinderen in een auto De KNAC raadt degenen, die met kinderen in een auto zitten aan, zulke voorzieningen te treffen, dat het de kinderen onmogelijk is de portieren tijdens het rijden te ope nen. Twee ongevallen met dodelijke af loop in een week tijd maken deze waarschuwing zeker niet overbodig. OPENSTELLING GEDEELTE AUTOSNELWEG AMSTERDAM—AFSLUITDIJK Naar wij vernemen zal een ge deelte van de auto-snelweg Am sterdamAfsluitdijk en wel het gedeelte tussen Hoorn en de Ring vaart om de Wieringermeer, op 15 Juni a.s. officieel voor het ge motoriseerde verkeer worden ge opend. De bewegwijzering van de A.N.W.B. is reeds aan de nieuwe situatie aangepast. HATTA NAAR KOTARADJA SINGAPORE, 1 Juni (Rr.). Het'Republikeinse bureau te Sin gapore heeft Woensdag bekend gemaakt, dat de Republikeinse premier drs. Moh. Hatta Zaterdag de leiders van de Republikeinse noodregering te Kotaradja op Su matra zal bezoeken. Hij zal po gen deze leiders te winnen voor het onlangs tussen do Nederlan ders en de Republikeinen bereik te accoord, aldus het Republikein se bureau te Singapore. DE HUISZOEKING ^TE DJOGJA BATAVIA, 1 Juni (Aneta). Het „Bataviaas Dadblad" tekent bij het bericht omtrent de huis zoeking in het kantoor op Kepa- tihan te Djokja aan, „dat de in houd der in beslag genomen do cumenten voor bepaalde top-figu- ren uit het Republikeinse milieu zeer compromitterend moet zijn." „Hoge politiek'* (Sm.) Er is verschil van mening hier en daar over de vraag, of het juist is, de algemene, de grote, de „hoge" politiek te betrekken in de deze maand durende raadsverkie zingen, Op zich zelf is dat natuur lijk niet juist, want het gaat om de vernieuwing van de zittende ge meenteraden en dus gaat het over de gemeentepolitiek. Maar bepaal de omstandigheden kunnen het nodig maken ook de landspolitiek er bij te halen en dat is practisch wel juist. Wanneer nl. anderen de propaganda in het kader van de hoge politiek zetten, dan dienen we de handschoen op te nemen. En ook de feitelijke, nogal erge huidige on dergeschiktheid van het gemeente bestuur aan allerlei wetten en maatregelen van de lands-overheid kunnen, ook onder ons, vragen doen opkomen, dte een antwoord vergen, dat we niet dienen te ontgaan. Wanneer, zoals we al eerder be toogden, de C.P.N. haar actie rond de gemeenteraadsverkiezingen stelt in het teken van tegen de Mar shall-hulp, tegen de West-Euro- pese Unie, tegen het Atlantisch Pact e.d., dan kan het goed zijn er op te wijze" dat met name de Marshall-hulp ons land, onze eco nomie, 'onze volkshuishouding, (en dus ook de mogelijkheden (van de gemééntelijke welvaart) van een veel lager levensniveau heeft ge red. Dat feit houden wij vast en laat de communisten dan maar roddelen. En wanneer de Anti-Revolution- naire Partij o.a. in „Trouw", en de P.v.d.A. in haar verkiezingsrede voeringen, met name uiteraard op verschillende wijze! de poli tiek inzake Indonesië betrekken en do K.V.P.-politiek kapittelen, dan doen wij er verkeerd aan te zwij gen. Want Indië lééft in de harten van duizenden, al is het meestal méér om de jongens en mannen daar, dan om Indië zelf. Maar de Katholieke Volkspartij kan voor het front komen met de waarheid, dat zij consequent trouw gebleven is aan haar program: behoud van de band tussen Nederland en Indië. Zo gezien was de inzet het alge meen welzijn van beide volken. En daarom gingen onze jongens heen en daarom zijn ze er nog. Dat kun nen wij ook in deze dagen, afgezien van alle critiek op methoden en onderdelen en afgezien van veel dikwijls onfrisse entourage, vast houden; ook in deze verkiezings actie! En als we dit vasthouden is onze koers duidelijk: een goede raad wordt gegeven en moet gekozen worden. Stemt K.V.P.! BATAVIA, 1 Juni (Aneta). Op de grote weg naar Cheribon werd Maandag tussen Tomo en Kadipaten een auto beschoten, waardoor de inzittende Kyahi Mochtar, hoofd der afdeling con tacten voor Islamitische Zaken van het Ministerie van Onderwijs en Eredienst van Pasundan do delijk werd getroffen. Nabij Krebet in het Malangse zijn drie vrachtauto's in een val gelopen. Van de passagiers werd 4000 gul den geroofd en de gehele vracht werd gestolen. Nabij Singosari is een autobus door een bende onder automatisch vuur genomen, zonder gevolgen. Tussen Malang en Lawang werd een bus door een bende aangehou den, alle passagiers werden beroofd van geld en kostbaarheden. Een naderende auto deed de bende ver dwijnen en redde daardoor de enige Europese passagier, wien gelast was, uit te stappen. Een personentrein van Djember naar Surabaja werd Maandagmid dag in het Pasuruanse tot ontspo ring gebracht, waarna de trein on der vuur werd genomen, hetgeen onmiddellijk werd beantwoord door de in de trein aanwezige militairen. Een passagier werd zwaar- en drie licht gewond. „VOLENDAM" BRACHT REPATRIËRENDEN Gisterennacht om vijf uur lag het s.s. „Volendam" dat uit Indonesië te Rotterdam arriveerde, gemeerd voor de Lloydkade. Aan boord bevonden zich ongeveer 700 militairen, meer dan de helft behorende tot de Ko ninklijke landmacht. Allen repa trieerden om bijzondere redenen. De meer dan 200 marinemannen, mari niers en leden van het KNIL waren vergezeld van hun gezinnen. Om ruim negen uur begon de ontsche ping van deze militairen. Er waren ongeveer 250 Neder landse burgers met de „Volendam" meegekomen, en voorts 122 Chinezen welke laatsten, bestemd waren voor schepen van de KPM. Onder de bur gers bevinden zich meer dan 50 verpleegsters en verscheidene art sen. „ZUIDERKRUIS" VERTREKT VRIJDAG Het troepentransportschip „Zui derkruis" zal Vrijdag 3 Juni a.s. met aflossings-detachementen van het Kon. Ned. Ind. Leger, de Kon. Ma rine en de Kon. Landmacht uit Rot terdam naar Indonesië vertrekken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1