Minis van r Les Compagnons de Grand Vent Jubileum aan de B.LO.-school ouóe WAAG Merkwaardige verkiezings uitslag in de gem. Grootebroek De heer Lovink in functie Aange ALKMAAR EN OMSTREKEN Franse padvinders naar Alkmaar I11 J Bronzen medaille voor mej. de Keyzer ÜCtG die v/'mt Ambtsjubileum adjudant Fluijter Prijs per liter f5.50 Toulouse-Lautrec f ENORME KEUS! in sport-groen Rijwielen DE KAMPIOEN J is&nia, Prijs 22ct. K.V.P. wint 300 stemmenmaar verliest een zetel! Districtsfokveedag te Purmerend Marktberichten WEERSVERWACHTING Marktberichten Na de storm i' |i1 l11 i i l! I ALKMAAR. Het Franse pacl- rinderscabaret „Les Compagnons (le 5rand Vent" bezoekt enkele dagen his land, na een succesvol tournee toor Frankrijk, Luxemburg en Zwitserland. Het gezelschap treedt ïp in Schevienngen Kurhaus, in \rnhem, Rotterdam, Utrecht en Maastricht in de Stadsschouwburg, n Nijmegen, Eindhoven en ook \lkmaar valt de eer te beurt om lit gezelschap te mogen ontvangen. Op Vrijdag 10 Juni as., treden de Franse padvinders op in het Gul len Vlies. Het tournee in Nederland heeft wel een zeer bijzondere bedoeling. De netto opbrengsten van de voor stellingen komen nl. ten goede aan het in Nederland, te Lunteren van 1625 Juli a.s. te houden interna tionale B. E. kamp. De padvindersbeweging heeft te recht ingezien dat het, in welk op zicht dan ook. gebrekkige kind, die zelfde behoefte heeft als het nor male kind aan zelfwerkzaamheid, sport. spel. of romantiek; immers de handicap verandert de aanleg of begeerten niet. En uit die gedachte is het werk der B. E. Bijzondere Eisen in 1929 in Nederland ont staan. De B. E. betrekt in de pad- vindersbewesing padvinderswerk met lichamelijk gebrekkige, slecht horende. doofstomme, blinde en achterlijke jongens. De betiteling B. E. wil zeggen, dat bii deze groep padvinders andere maatstaven in de training worden aangelegd dan de normale, voor zover de handicap dit eist. Dus speciale eisen aange past aan de jongens, maar daarbü zoveel mogelijk de normale richt lijnen. Ook hierdoor kriigt de sociale inslag van de padvinderij groter waarde. Als onderdeel van de Bijzondere Eisen groeide de zgn. nostpadvin- derij. die zich bezighoudt met dp gehandicapte jongen, zodra deze uit het ziekenhuis, gesticht, of inrich ting ontslagen wordt, en terugkeert naar zijn woonplaats, waar door gaans een gelegenheid bestaat tot aansluiting bij een bepaalde groep. Iedere lezer kan zich nu wel voorstellen wat het internationale b. E.-kamp is. Hier komen uit. ver schillende landen. Engeland. Frank rijk, België, Zwitserland, Zweden, Denemorken, Noorwegen en Neder land B, E.-padvinders bij elkaar, dat een internationaal B. E.-kamp bestaan van de padvindersbeweging Het is de eerste maal. sedert het gehouden wordt Hot initiatief tot deze bijzondere gebeurenis werd genomen door de leiding van het van 18—22 Juli a.s. in Amsterdom te houden Tweede Internationale Ortho-paedagogische Congres, welks plan en verwezenlijking dankbaar door de Nationale Padvindersraad waarin verenigd zijn ..De Ver kenners van de Katholieke Jeugd beweging" en de Nederlandse Pad vinders. werd overgenomen. AGOON dat is de naam van dit B. E.-kamp wordt een .Jam- boree in zakformaat. Agoon is een Grieks woord en betekent verza meling, wedstrijd of vergadering. Dat de organisatie van dit kamp buitengewoon veel kost, laat zich begrijpen. Een van de middelen, die de Nat. Padvindersraad heeft aangegrepen om geld bijeen te brengen, is de tournee van het Franse padvinders gezelschap. Ongetwijfeld zal ieder, na bovenstaande uiteenzetting, wil len helpen dit sympathieke streven tot een succes te doen worden, door het bezoeken van de voorstelling in het Gulden Vlies. Het is niet iets alledaags wat geboden wordt, een Frans beroepsgezelschap komt niet elke dag in Alkmaar! Zij tenslotte nog gemeld, dat de heer Mooij, directeur van het Gul den Vlies, zich op bijzonder sympa thieke wijze bereid heeft verklaard deze voorstelling in zijn zaal moge lijk te maken. ONZE AGENDA STEDELIJK MUSEUM: 10— 12, 25, 79 tentoonstel ling Litho's van Toulouse- Lautrec. HUISHOUDSCHOOL Em- mastraat: Tentoonstelling. SCHOOL B.L.O. Victorie park: Tentoonstelling. BIOSCOPEN: Harmonie: De beste jaren van ons leven, 18 jaar. Victoria: Vier stappen in de wolken, 18 jaar. Cinema Ameri- cain' New Orleans, 14 jr. A.B.T.: Niet tevergeefs, 18 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek G. Krui- singa, Spoorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4, tel. 4237. ALKMAAR. In een bijeen komst van leerkrachten en geno digden, w.o. wethouder mr. A. J. M. Leesberg, de heer C. J. Knook, directeur der Rijkskweekschool, leden der oiuler-commissie en van het bestuur van de „Nazorg:" werd op intieme wijze het jubi leum gevierd van mejuffrouw A. J. de Keyzer, die 25 jaar als leerkracht aan de school voor BLO in het Victorie-park verbonden was. Het hoofd der school, de heer H. de Winter, opende de bijeenkomst en gaf het woord aan mr. Leesberg, die namens het gemeentebestuur de jubilaresse feliciteerde en in het kort de benoeming van mej. de Keyzer in herinnering bracht. Hij wees er op, dat deze onderwijzeres haar beste jaren aan deze school heeft gegeven en maak'te zich de tolk van velen door zijn respect uit te drukken voor degenen, die zich aan dit onderwijs geven. Spreker bracht dank voor het vele werk, reikte haar als waardering voor dat door de jubilaresse was verzet en haar bijzondere verdiensten de ere medaille der gemeente in brons uit. Het hoofd der .school, de heer H. de Winter, sprak over de bijzondere betekenis die dit bijzonder onder wijs heeft en van de morele steun die er van uitgaat de leerling. Hij prees de jubilarasse als iemand die prettig onderwijs wist te geven en ook buiten de schooluren klaar stond voor de kinderen en daardoor bij de ouders een geziene figuur werd. Zij heeft getoond het ambt als een roeping te zien en is mede daardoor een voorbeeld voör de jongere generatie, aldus besloot het hoofd zijn toespraak. Namens het personeel, de ouder commissie en de Ver. voor Nazorg bood hij de jubilaresse een fraai theeservies aan. De voorzitter van Nazorg, de heer C. F. D. Kohnert sprak over de vereniging, die hem zo na aan het hart ligt en die, mede met de steun van de jubilaresse, twintig jaar ge leden werd opgericht. Hij gewaagde met dankbaarheid van de hulp, die men altijd van mej. de Keyzer heeft mogen ondervinden. Woorden van waardering en vriendschap werden nog gesproken door mevrouw Kommerv. d. Zwaard, die bloemen aanbood en door de heer E. Leerkamp, lid van het hoofdbestuur van de ver. van leerkrachten in het BLO, die de groei van het bijzonder onderwijs schilderde, een groei, die mede te danken was aan de stuwkracht, die er van de jubilaresse is uitgegaan. Ook de heer J. Schoor], die eefi boekwerk aanbood en de heer Knook spraken woorden van waardering. Tot slot sprak de jubilaresse zelf ontroerd een dankwoord, waarbij zij uitvoerig haar levensloop mede deelde en vertelde ,hoe zij tot dit werk kwam. Mr. Leesberg opende daarna rpet een kort woord de tentoonstelling, die in een der vertrekken der school was opgesteld en sprak zijn waar dering uit over het werk, dat door leerlingen en leraren was gepres teerd. Met een rondgang langs het geëxposeerde, onder leiding van het hoofd der school, werd deze bijeen komst besloten. In de middag maak ten vele ouders gebruik van de ge legenheid het werk hunner kinderen te bezichtigen, terwijl de dag be sloten werd met een ouderavond. Reünie Lua ALKMAAR. Zaterdag 11 Juni a.s. houden oud-officieren en oud onderofficieren van III—I depót Luchtdoelartillerie een reünie al hier, des middags om 4 uur zullen de reünisten op het stadhuis offici eel door het gemeentebestuur wor den ontvangen. Openbare Centrale Opleidingsschool Alkmaar ALKMAAR. Burgemeester en Wethouders stellèri de Raad voör de met ingang van het schooljaar 1949/1950 nieuw te openen oplei dingsschool de naam te geven van „Openbare Centrale Opleidings school", en tot hoofd dezer school te benoemen de heer G. van der Beidt, thans hoofd der Tessel- schadeschool. ALKMAAR. Op Dinsdag 7 Juni a.s. zal dc adjudant der Rijkspolitie E. G. Fluijter, hoofd van de Vakoplei ding bij het District Alkmaar der Rijkspolitie, zijn 40-jarig ambts jubileum herdenken. Het was op 6 Juni 1909 dat de heer Fluijter bij de gemeentepolitie te Hilversum zijn politionele loopbaan aanving. Daar 6 Juni op 2e Pinksterdag valt wordt de herdenking naar 7 Juni verschoven. Na nog bij de gemeentepolitie te Beverwijk te hebben gediend, ging de heer Fluijter naar het toenmalige korps Rijks veld wacht over. Het politievak bleek voor de a.s. jubilaris een werkelijke roeping te zijn. Reeds in bet jaar 1910 wist hij zich het politiediploma met aante kening te verwerven, aan welk di ploma heden ten dage de personeels- promoties weder volkomen afhan kelijk zijn gesteld. Hoewel de a.s. jubilaris een be scheiden persoonlijkheid is, bleef zijn gedegen vakkennis bij de auto riteiten niet onopgemerkt. Als bri gadier van de Rijksveldwacht werd hij als leerkracht aan de Rijkspo litieschool te Amsterdam verbon den, alwaar hij zich als een gebo ren docent heeft weten te ontplooi en. De vakopleiding lag hem. Zelfs als brigadier-majoor, brigadecom mandant Alkmaar doceerde hij nog aan deze school. Bij het district Alkmaar van het nog jonge korps Rijkspolitie heeft de a.s. jubilaris zich weder geheel aan deze taak gegeven, waarvan de resultaten niet zijn uitgebleven. Nu zijn 40-jarig jubileum als po- litie-ambtenaar voor de deur staat, maken zijn dankbare leerlingen uit het District Alkmaar zich op om hem op 7 Juni a.s. een passende hulde te brengen. Door- en in tegenwoordigheid van chefs, autoriteiten en genodigden, zullen die ochtend in ,,De Rustende Jager" te Heiloo, de gevoelens ver tolkt worden van datgene wat het korps Rijkspolitie en het Rijkspoli- tiepersoneel uit het District Alk maar aan hem verschuldigd is. Daartoe zal hij die ochtend met echtgenote en kinderen met de nieuwe station-car van de Verkeers- groep der Rijkspolitie te Alkmaar van buis worden afgehaald, om de hulde in ontvangst te nemen, die een zo verdienstelijk dienaar van de heilige Hermandad toekomt. Moge dan die 40-jarige wel zeer vruchtbare ambtsperiode in deze hulde haar bekroning vinden. PLATTE STEENEN8RUG ALKMAAR telefoon 2604 (k 2200) Pinksteren in 't Gulden Vlies ALKMAAR. Gedurende de beide Pinksterdagen is er in het Gulden Vlies gelegenheid tot dan sen op de tonen van het bekende clans-orkest „The Bamboozlers De populaire muisici Ger Visser en Co Sieuwerts concerteren in het café, waar zij een uitgebreid programma ten gehore zullen brengen van de meest geliefde schlagers. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan W., zoon van H. A. Th. van Oijen en K. K. Grootenhuis, Hendrik, zoon van H. Blankensteijn on J. Potgieter. Petrus J., zoon van P. van de Burgt en C. Vrouwe, Jo hannes P., zoon van P- Hofstra en C. Voorthui,jzen. Gehuwd: Reinhard Kok en Johan na C. Butter, Willem Scheepmaker en Maartje Nieuwenhuizen. Overleden: Trijntje Burges, oud 79 jaar en Grietje Hoogland, oud 83 j. SPREEKUUR ZUSTER VOOR- EN NAZORG ALKMAAR. Als districtszus- ter voor de „Voor- en Nazorg- dienst" in het district Alkmaar, is thans in functie zuster M. v. d. Wel, wonende te Alkmaar, Egmon- derstraat 3. Zij is telefonisch te bereiken on der No. K. 2200/4536. Mededelingen voor haar bestemd kunnen uiteraard steeds worden doorgegeven aan de administratie van de dienst, Kennemerstraatweg 103, Alkmaar, telefoon 3640. Zuster v. d. Wel houdt spreekuur: Te Alkmaar. Bureau Kennemer straatweg 103, Vrijdagsavonds van 78V2 uur; 9 Te Langedijk. In het voormalig Gemeentehuis te Zuid-Scharwoude, CAfd. Sociale Zaken)., de 2e en 4e Maandag van iedere maand van 34 uur; Te Castricum. In een lokaal aan de achterzijde van het Raadhuis de 2e en 4e Vrijdag van iedere maand van 34 uur. TENTOONSTELLING STEDELIJK MUSEUM VERLENGD Met het oog op de constante be langstelling, die voor deze exquise tentoonstelling blijft bestaan, werd besloten haar ook met de Pinkster dagen voor het publiek geopend te houden en wel le en 2e Pinkster dag van 2—5, Pinksterdrie van 10— 12 en van 25 uur. Men verzuime niet deze expositie van litho's, zo 100% Frans in de beste zin van het woord, te gaan zien! Een dergelijke collectie treft men hier te lande nergens aan. DAW DAW heeft de zomercompetitie goed ingezet met een verdiende overwinning op de Haarlemse Wa tertrappers. Na enige wederzijdse aanvallen, waarbij 'die van DAW meer gevaar lijke momenten opleverden, dan die van DWT, wisten de bezoekers van een misverstand in de Alkmaarse verdediging te profiteren en namen de leiding. DAW zette echter een hevig offensief in en bij een gevaar lijke aanval wist de Haarlemse doelman niet beter te doen dan de bal onder water te duwen. Uit de vrije worp die hiervoor genomen mocht worden, kwam de bal bij de Ruijter die met een keihard schot gelijk maakte 11. Met deze stand kwam de rust. DAW nam hierna door van de Pol de leiding en enige ogenblikken hierna vergrootte Pesie de voor sprong tot 31, daarmee profiterend van tever opdringen der bezoekers. Nadat van iedere partij een speler uit het water werd gezonden wegens een onenigheid tussen hen wisten de Watertrappers nog een maal te gen te scoren. De volgende wedstrijd vindt vol gende week Donderdag plaats te Velzen tegen VZV I. tour cn trommelrem zilverstr. - alkmaar (Ingez. med.) Geslaagd ALKMAAR. Onze stadgenoot de heer J. v. d. Bosch, slaagde op 31 Mei te Amsterdam, voor het doctoraal examen in de Neder landse Taal en Letteren. INGEZONDEN Alkmaar, 31 Mei 1949. M„ Naar aanleiding vaii het ingezon den stuk „Nogmaals de stucadoors- stakmg" verzoeken wij u opname van het volgende: Ondergetekenden, op Woensdag 11 Mei in ledenvergadering bijeen (waarbij ook J. Ottenbros en F. v. d. Meulen-). verklaren, dat de voor zitter J. v. d. Heuvel van de Alg. Ned. Bouwarb.bond, afd. Alkmaar, geen enkele definitieve toezegging betreffende uitkering aan J. Otten bros en F. v. d. Meulen heeft ge daan. De A.N.B, strijdt alleen met eer bare middelen en voor gerechtvaar, digde eisen; F. Wisman, secr.; J. Hart; A. J. van Laar; H. Meulinck; H. de Haas; A. de Boer; J. Srier; K. van Zon; A. Mizee; E. Juchers; P. Hoorn; E. Visser; J. Ditsel; A. Wassink; <M. Jimmink; S. Scheep stra; J. Rol; C. Koning; J. Ploeger; J. van Wamel; A. Fischer en G. C. Kuyers. Voor de PINKSTERDAGEN wollen dames jasjes, in diverse kleuren, v.a. f 16.45 wollen pullovers twin-sets vestjes In een GROTE en UITGEZOCHTE COLLECTIE (Adv.) ,,'T OUDE HOF" TE BERGEN BERGEN. Naar wij verne men, is de commissie voor Land- schapschoon in de Prov. Noord- Holland door het gemeentebestuur van Bergen aangezocht,, om een bezoek te brengen aan 't Oude Hof te Bergen, teneinde van advies te dienen, uit te brengen aan Rijk, Provincie en gemeentebestuur, omtrent de bestemming van 't Oude Hof in de toekomst. Kunstzaal K.C.B. BERGEN. De nieuwe Kunst zaal van het Kunstenaarscentrum Bergen in de „Rustende Jager" al daar, zal a.s. Zaterdag om 3 uur worden geopend. De Kunstzaal, die op die dag voor 'ts eerst in gebruik zal worden genomen zal de ere-tentoonstelling bevatten van de schilder Henri ten Holt, i.v.m., diens 65ste verjaardag. VEERTIG JAAR BIJ STAATSBOSBEHEER De gouden medaille Gister vierde de Schoorlse hout vester, de heer Th, Jansen zijn 40- jarig dienstjubileum bij Staatsbos beheer. Sinds 1916 is de heer Jan sen in Schoorl werkzaam,. Des mor gens werd hij door de directie van Staatsbosbeheer met zijn jubileum gelukgewenst .waarbij hem de gou den medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd overhandigd. Het personeel van de boswachterij Schoorl kwam hem eveneens ten zijne huize geluk wensen. Oranjecomité Overheidspersoneel 31 EGMOND aid. HOEF. Door samenloop van omstandigheden was het tijdstip van deze return wedstrijd niet gunstig. De op komst was bevredigend te noemen, vooral, wanneer men bedenkt, dat van dit soort wedstrijden het origi nele betrekkelijk gauw af is. Nietemin heeft de wedstrijd ve len plezier bezorgd .Er werd ge draafd, gemaaid en gemist, met tussen ai deze bedrijven door een beetje echt voetbal. Kortom, de grote kleinen waren ten vermake van velen heerlijk bezig. Maar dan de kansen, die benut werden. Daar was het Oranje Co mité gelukkiger mee, dan hun te genstanders. Driemaal wisten zij de bal door het poortje heen te krijgen tegen de overheidsdienaren éénmaal. Na afloop verzamelden allen zich om de ronde tafel voor een frisse dronk. Trekking verloting D.R.E.O. DE RIJP. - Dinsdagavond vond de trekking plaats van de door de voetbalvereniging D.R.E.O. georganiseerde verloting, ten bate van de stichting van een trainings fonds. Nadat door de voorzitter de heer G. J. Abels, was geopend verzocht deze aan Notaris Th. R. Luijckx, tot trekking te willen overgaan. De eerste prijs van de eerste se rie welke bestond uit een herenrij wiel of stofzuiger, viel op lot nu. 614. De tweede prijs, een wollen deken viel op no. 403. De derde prijs, twee molton dekens, viel op no. 557. Bij de tweede serie bestonden de hoofdprijzen eveneens uit een he- renrijwiel of stofzuiger, een wol len deken en twee moltondekens. Houders van respectievelijk no. 1976, 1364, 1529 kunnen deze arti kelen afhalen bij W. Alblas te De Rijp, waar tevens de overige prij zen kunnen worden afgehaald, voorzover zij niet na de verloting zijn afgehaald. Ook een trekkings- ltjst kan men daar bekomen. Coöp. Boerenleenbank Limmen Het verslag van de Coöp. Boe renleenbank in ons nummer' van gisteren betrof de Boerenleenbank te Limmen. i i D.;.v (Advertentie) GROÓTEBROEK. De uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen zal voor velen een verrassing ge weest zijn. Voor de K.V.P. is hij zeker teleurstellend. Na de combi natie van de beide KVP-lijsten van Lutjebroek en Grootebroek, was men algemeen van mening, dat de tiende zetel voor de KVP veilig was. Het is anders uitgekomen. De tiende zetel is verloren en de P.v.d.A. zal in de nieuwe raad twee zetels bezetten. Het is interessant en leerzaam de cijfers eens te bekijken. Totaal werden uitgebracht 2122 geldige stemmen (1946: 1981). De K.V.P. behaalde hiervan 1817 (1946: 1517) en de P.v.d.A. 305 stemmen (1946: totaal van verschillende an dere partijen 464)De kiesdeler is nu dus (2122 11 is) 192.9. (Voor 't gemak nemen we verder 193). De KVP komt. dus op (1817 193) 9 zetels en heeft dan een overschot van 80 stemmen. De P.v.d.A. bezet (305 193) 1 zetel en houdt 112 stemmen over. Het overschot van de P.v.d.A. is groter (32 meer) dan dat der K.V.P. en daarmee legt deze partij beslag op de restzetel Op de K.V.P. werden uitgebracht 274 voorkeurstemmen en op de P.v.d.A. 76. Nu de conclusie. Op de P.v.d.A. werden verhoudingsgewijze veel meer voorkeurstemmen uitgebracht dan op de KVP (25 pet15 pet,). De communistische sympathieën vjnden hun neerslag in 20 stem men. Hoewel voorkeurstemmen, organisatorisch bezien, onjuist en te betreuren zijn, hebben zij hier geen nadelige invloed op de uitslag. Wat wel van invloed geweest is en wat niet uit deze cijfers blijkt, is het zeer grote aantal thuisblij vers. Ongeveer 180 kiezers kwa men niet ter stembus. Een gedeel te hiervan was om ziekte of ander geldige reden verhinderd. Verder vallen hieronder zij die in mili taire dienst zijn, voorzover zjj ten minste 23 jaar en ouder zijn. To taal kunnen we hiervoor naar ruwe schatting 35 a 40 aftrekken, Maar dan nog blijft er een schrik barend groot gedeelte over, dat een zo groot gemis aan burgerzin en partijdiscipline wilde demon streren met thuisblijven. Dat is zeer te betreuren. Waren zij wel geweest, dan zou dc uitslag anders geweest zijn. Het verschil in over schot is nl. niet zo heel groot (32) Het is jammer dat de combinatie der lijsten van de KVP niet het ge wenste resultaat heeft gehad. Maar we moeten niet vergeten, dat ook de PvdA iets dergelijks heeft gedaan In 1946 behaalde de PvdA 172 en de A.R. 89 stemmen, terwijl nog énkele andere groeperingen er tézamen nog 203 behaalden. Al deze groepen wa ren nu samengevoegd in 1 lijst. Met 305 stemmen bleef deze gecombi neerde lijst dus nog 159 beneden 't totaal der andere partijen in 1946. De KVP ging in stemmenaantal 300 vooruit, terwijl het aantal gel dige stemmen slechts 141 hoger was. De PvdA is dus feitelijk in stem menaantal teruggelopen en de KVP heeft een aanzienlijke winst geboekt al kon hij, doordat ook de andere partijen lijsten gecombineerd had den en dank zij de thuisb.liivers, haar stemmenwinst niet tot gelding brengen. Tot zover onze correspondent. Er is hier inderdaad sprake van een merkwaardige uitslag. Blijkbaar was de zetelverdeling in 1946 ge flatteerd. Wat ons echter opvalt is, dat men hier zo gemakkelijk spreekt van een lijst van de PvdA, terwijl de groepen, die behalve deze partij achter de lijst staan, gezamenlijk meer stemmen uitbrengen dan de Partij van de Arbeid! Wij gunnen die partij graag haar succes, als het werkelijk haar succes is. Maar de gezamenlijke protestant se lijst een lijst van de P.v.d.A. noe men, dat is eigenlijk wel een beetje een erg geforceerde doorbraak! Red. - 1 I PURMEREND. Het houden van de Veetentoonstellingen te Purme rend dateert reeds van 1895. Sedert dien en wel gedurende rond 25 jaren werden hier z.g. Paasten- toonstellmgen gehouden. In hoofdzaak van vetvee. Bedoeld was om goed te laten uitkomen, wat de veehouders in hoofdzaak de mes ters in het afgelopen winterseizoen hadden weten te bereiken. Na die 25 jaren was het practisch met de Purmerender Paastentoon- stelling afgelopen. Het bestaande tentoonstellingsbestuur, dat zoveel goed werk had verricht, legde haar werkzaamheden stil. Men voelde evenwel dadelijk aan, dat de belan gen van de veehouderij, (Je markt, de stad Purmerend en de plaatse lijke middenstand eiste, dat Purme rend een jaarlijkse veetentoonstel ling nodig had. En zo kwam het, dat een commis sie, gevormd uit belanghebbende veehouders en burgers van Purme rend wederom met deze tentoon stellingen zijn begonnen. Daarbij paste men zich aan bij de wat an ders ingestelde veehouderij. Van „Paas"-tentoonsteliing werden het ,,Nazomer"-tentoonstellingen. En men legde meer de nadruk op de verbetering van de veestapel, spe ciaal dus de veredeling van het fok. vee. Dit werd nu ruim 20 jaren ge leden aangevangen. Met toenemend succes was men steeds in dezelfde richting werkzaam. In 1947 en 1948 werd op de ten toonstelling voor het eerst bnder- scheid gemaaxt met „vee van zware grond" en ,,vee van de lichte grond" Thans is de Purmerender Veeten toonstelling nog weer op een hoger peil gekomen. In 1949 voor het eerst wordt aan de Purmerender Veeten toonstelling verbonden een „Dis- tricts-Fokveedag", geheel ingesteld op de eisen van de Provinciale Bond van Rundveefokverenigingen in Noord-Holland. Hiermede is de betekenis van de Purmerender tentoonstelling met reuzesprong omhoog gegaan. En daarmede zijn de belangen van Veehouderij en Markt wei op zeer bijzondere mate gediend. Priesterfeest in Burgerbrug BURGERBRUG Eind Juli a.s. zal onze ruim tachtigjarige paro chie van O. L. Vrouw Geboorte haar eerste priesterzoon, in de per soon van de Weleerw. Heer P. Kramer O. Carm., aan het altaar zien. Om deze unieke gebeurtenis op de bekende wijze te vieren en te doen slagen, zullen nu „de hoofden" bijeengestoken worden. Woensdagavond 1 Juni a.s. wor den te dien einde deputaties van allo R. K. dorpsorganisaties om half acht in het Kerkehuis ver wacht. Moge de Pinksternoveen dit pogen begunstigen. Burgerlijke stand SCHOORL Geboren: Geertje, dochter van J. Hakof en M. Hoog- schagen; Elisabeth W„ dochter van J. Snijder en W. M. Offers;. Johan na E, dochter van L. C. Timmers en J. E Gerdes; Johannes, zoon v. C. Hof en W. P Rietveld. Gehuwd: A. Ruis en H. Pan. Burgerlijke stand PURMEREND. Geboren: Maar tje, dv Dirk Adriaan Westmijze en Klazina Christiana Louwrink; Jan Johannes Anthonie, zv Jan Lager- burg en Alberdina Johanna Schuur- huis; Maria Wilhelmina, dv Anto- nius Johannes Brant en Anna Hen- drika Maria Jacobs; Jaap Cornelis Peter, zv Cornelis Simon de Moor en Antje Bregtje Kostelijk; Marga Catharina, dv Jan Muelink en Fem- migje- van Eijken. Ondertrouwd: Cornelis van Wa- veren, 25 jr. te Broek in Waterland en Maartje Brugge, 22 jr. te Pur merend, Beukenplein 1. Lijstnummers GRAFT. Voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing werden de inge leverde candidatenlijsten als volgt genummerd: 1. K.V.P.2. Plaatse lijk belang; 3 P.v.d.A. WEEKOVERZICHT PURMEREND Wanneer men het aanbod van de runderen nagaat, merkt men toch, dat we een stillere tijd tegemoet gaan en niet alleen daaraan, maar ook de handel in de gelde-koeien verloopt niet zo vlot meer, wel ziet men nog enkele weiders die een weidertje zoeken, mqar de kwaliteit die aangevoerd wordt is ook niet zo prima meer. Met de verse melk koeien ging het ook weer heel strekzaam aan, de kooplust daar voor is niet zo heel groot meer, de Meren zitten best genoeg in het gras maar de lage landen kunnen er be ter een missen dan er een bijkopen. Voor de kalfdragende was de vraag heel goed, deze werden voor hoge prijzen vlug verhandeld. In de pin ken was het heel stil, ook voor de stieren was weinig vraag. Met de fokkalveren was het eveneens een kalme gang, de prima dieren zijn goed genoeg gevraagd, maar daarvan is het aanbod niet groot. Op de wol veemarkt was het heel plezierig, daar de schapen zowel als de lam metjes voor de export voor fok- doeleinden vlug en voor hoge prij zen werden opgekocht. Op de bok ken- en geitenmarkt was het weer een stugge beweging. Ook de big- genmarkt liet bet deze morgen zit ten, er was een flink aanbod, maar minder goed was de vraag, zodat 't een stugge gang was en de prijzen flink lager waren, >vel is de note ring vrij hoog, maar er waren ook hele beste aangeboden. Waarschijn lijk door de mindere goede vraag naar de biggen ging het met de fokzeugen maar heel kalm aan. Op de paardenmarkt was het wel iets beter, maar dit kwam door de doden waarvoor de vraag weer iets beter was. De pluimveemarkt was weer goed bezet, maar een kalme gang en de prijzen niet hoger. De lijstnummers DE RIJP. De diverse candi datenlijsten welke voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing zijn ingele verd, kregen de volgende num mers: 1. Burgerkiesvereniging; 2. P.v.d.A.; 3. K.V.P. LANGEDIJK, 2 Juni. 87000 kg aardappelen: Eerstel, 1720.20; kl. aardapp. 17,6019,40; 28.000 kg ra barber 45. ZUIDERKOGGE, 1 Juni. Vroege aardappelen 1523, kleine 1921, kriel 1419; aanvoer 14.000 kg; bloemkool 3570; sla 46,20; spi nazie 2836; bospeen 2442; bosuien 68; rabarber 410; aardbeien 1.40 —2,30. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. TAMELIJK KOUDE NACHT Tamelijk koude nacht met hier cn daar nevel of mist en weinig wind. Morgen overdag: toene mende bewolking met later vooral in het zuidwesten van 't land weer enige regen, tot ma tig of vrij krachtig aanwakke rende wind tussen zuidoost en zuidwest en iets minder koel. OVERDRACHT VAN BEVOEGD HEDEN DOOR DR. BEEL BATAVIA, 2 Juni (A.F.P.). Dr. L. Beel heeft hedenmorgen zijn be voegdheden als Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon overgedragen aan zijn opvolger, de heer A. H. J. Lovink, die enkele uren tevoren uit Nederland was aangekomen. Bij de plechtigheid van de ambtsoverdracht waren een aantal burgerlijke en militaire Nederlandse autoriteiten aanwezig, de leden van de voorlo pige federale regering, de leiders van de door Nederlanders gevorm de staten, de leden van de Commis sie van de V.N. voor Indonesië en de leden van het corps consulaire. Van Republikeinse zijde waren geen vertegenwoordigers aanwezig. Dr. Beel verklaarde in een korte toespraak, dat hij zijn ambt had neergelegd omdat hij de voorwaar den van de kortelings tot stand ge komen NederlandsRepublikeinse overeenkomst over het herstel van de Republikeinse regering te Djok jakarta ais „onaanvaardbaar" be schouwde. Hij wees op de moeilijk heden, die nog overwonnen moeten worden en wenste zijn opvolger goed succes. ZWAAG, 1 Juni. Aardappelen 2.205,10; vr. aardapp. 1125; spi nazie 1936; postelein 1636; bos uien 214; uien 2.10—5,60; slabo- nen 2.703.10; tomaten 911.41; waspeen 60; bospeen 2946; "rabar ber 614; andijvie 2231; sla 4 17; bloemkool 2478; komkommers 26—38; bosselderie 89; perziken 1153; bindsla 1028; raapstelen 8; asperges 2; aardbeien 902.58; Reine Victoria pruim 27 ct. per stuk; prolefic bessen 60 p. doosje; Goud- reinetten 811.17; Jonathan 82 1.30; St. Remy 69. OBDAM, 1 Juni. Bevelanders 5.805.90; vroege aardappelen 21— 23; kriel 1519; aardbeien: I 2.34 2.55, II 1.60—2: III 1.10—1.46; bloem kool 18—62; sla 2—4.20; bospeen I 37—52; II 30—36, postelein 32—38, komkommer 37—40; spinazie 2641 rabarber 810. charlotten 21. HEILOO, 1 Juni. Aardbeien 44 65, asperges I 1.251.35, id II 80 95, wortelen 4654, charlotten 37, bloemkool I 56—72, id II 35—48, kropsla 3—10, spinazie 1824, ra barber 615. BEVERWIJK, 1 Juni. Aard beien 3575, asperges 351.00, bl.- kool 1064, bospeen 2539, bosuien 25, postelein 2028, rabarber 4 17, radijs 810, sla 28.5, spinazie 621, prei 48, uien 210, peterse lie 510, selderij 5—16. s BEEMSTER, 1 Juni. Schotse se muizen 20—27, bevelanders 48, Koopmans blauwe 8.50, bloemkool 667, spinazie 841, postelein 23 27, sla 2—6.50, rabarber 415, bos peen 1836, uien 66.50, prei 27, aardbeien 2.403.00, bramley seed ling 3647, goudreinette 69. INGEZONDEN Het Bestuur der V.V.D., afd. Bergen N.H., verzoekt ons het na volgende mede te delen: Het kan geen kwaad aan de storm, die over Bergen gevaren is, inzake het behoud van Bergens Natuurschoon en de moeilijkheden, welke tussen het Bestuur der V.V. V. en dat der V.V.H.B. bestonden, een korte nabeschouwing te wijden. Het waren ongetwijfeld moeilijk heden, die opgehelderd moesten worden. Deze opheldering heeft de buitengewone algemene Ledenver gadering van de V.V.V., gehouden op 27 Mei j.l. in de „Rustende Ja ger" in principe gebracht. Dat er wellicht bezoekers zijn geweest, die een oplossing van ver schillende detailpunten gemist heb ben, is van weinig belang. Het was ter voorkoming van een wellicht eindèlozp bespreking die detailpun ten, dat onzerzijds reeds bij het be gin der vergadering naar voren werd gebracht, dat men er beter aan deed, de moeilijkheden binnen kamers te bespreken met behulp van moge het zo genoemd wor den een Commissie van Goede Diensten, terwijl een andere reme die ook zou kunnen zijn het opne men van een vertegenwoordiger der oppositie in het V.V.V.-bestuur. Het getuigt van wijs beleid niet alleen ,doch ook van goede wil, dat het V.V.V.-bestuur zich bereid ver klaarde de heer Peetoom, bestuurs lid der V.V.H.B. en lid van het comité tot het behoud van Ber gens Natuurschoon op de eerstvol gende Algemene Ledenvergadering als bestuurscandidaat naar voren te brengen. Daarmede is de stap gedaan, die nodig was om de verschillende op- vatitngen naar elkaar te doen groeien en wij twijfelen er niet aan of dit zal leiden tot beter begrip en waardering van eikaars stand punt en uiteindelijk tot volledige overeenstemming. Het wijs beleid der teruggekeer de V.V.V.-béstuurders kan dan ge paard worden aan de zakelijke in zichten der belanghebbenden en de stuwkracht van de uit alle lagen der bevolking komende enthousias ten voor hetzelfde grote doel. Wij prijzen ons gelukkig ons steentje tot dit resultaat te hebben kunnen bijdragen. -X Aan het Roosjen vaard, waar neemt acte van minister de onderw" ten, indien tweede word is, dat de positie van derwijzers zaak, waar verzocht er en evenredi salai De onderw niet denken, kwesties nu weg zullen het maar d motie slaat debat als eet De minister hij zonder om het overlej zersorganisatie Weliswaar li te, maar all dat niet zou aan een om knikking en voor het gro twee van de flatteerd. Inderdaad de replieken gering van me derwijzerssalai komst en in druk op algem ambtelijke len moeten ontknikking minister, die En alweer; omHet af dat de reger hier zelfs n Voor and< ling een vo ging zonder toegang beho onderwijzers ken. De reg mening, minis nog eens duidt ze ontknikkin vindt in de vi ambtenarenap] de verzwaring de 5% het kar pensatie. In zouden de ont gelijk op kur ook in dit van bekwaam] worden gelegd de Wit (V.V- bij voorbaat Hoogcarspel ter ons inzie op. dat de ca! wijzers zich leent dan dit Blijft nog ov van de motie VRIJE HILVERSUM 7,00 Nieuwsber Laudamus, 7. dag; 8.00 Nieu 8,15 Gram.pl. bij jonge zieke 9.35 Microfoon 10,05 Suite vo 10.30 Morgendi foonpl., 11.30 Lunchconcert, voor land- en vijf Zapakara 13.15 „Mandoli 14.00 Amsterd „Onder dak en Concert piano oude en nieu Gram.pl., 16.4( een1 regenboog 17.00 Nederl. 1 Concertgebouw Promenade-ork gelie in Espera liederen, 19.00 „In het hart Het actueel ge tier, 20.00 Nie „Op naar Ar Messe" concer! denking 23.00 1 Gram.muz,, 23 Wilhelmus. HILVERSUM Nieuwsber., 7. Muziek bij on 8.15 Orgelspel 9.00 N.I.R. sym 10.00 Thuis", c wijding. Vj 10.30 Voor de piano, 11.15 Kt Vogel acc.orke Tuschinski-orgi gen land- en en prognose, 1 Nieuwsber., 1 Dijk, 13.50 Zar serie Kookkun spelers, 15.00 C ters, causerie, platencabaret. centino. 16,03 tien, 17.00 Film Wij en de mui 18.15 De VA] Ned. Strijdkra de bocht, 19.15 19.30 Sprekei 19.50 Tien voc in het kort, 20 no, 20.30 „Indi „Zo juist ver VARA 21.00 draaien 21.30 C lands weekove and Sweet. VI sterboodschap" Nieuwsber. 23. zin, 23.30 Jbha

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2