GALA Minister Rutten blijft een tegenstander van onvoorwaardelijke ontknikking Lovink ictie HEVIGE STRIJD IN BOLIVIA DETECTIVE Een huwelijk in de kermiswereld De bonnenlijst Donderdag 2 Juni 1949 PAG. 3 VACHTING irichten storm De interpellatie-Roosjen Aangenomen motie: een slag in de lucht RADIO De Tennis kampioenschappen te Noordwijk Zei U iets? tussen mijnwerkers en soldaten Niemeijers Weest zuinig met water Juni-maand a völmee tegen wil en dank (Advertentie) het K.N.M.I. te Donderdagavond L'DE NACHT nacht met hier if mist en weinig overdag: toene- ;ing met later uidwesten van 't e regen, tot ma chtig aanwakke- ssen zuidoost en ts minder koel. FAN BEVOEGD- )R DR. BEEL i (A.F.P.). Dr. nmorgen zijn be- ge Vertegenwoor- jon overgedragen de heer A. H. J. uren tevoren uit igekomen. Bij de ambtsoverdracht burgerlijke en ndse autoriteiten n van de voorlo- ering, de leiders ;rlanders gevorm- van de Commis- /oor Indonesië en corps consulaire, zijde waren geen 5 aanwezig, arde in een korte zijn ambt had hij de voorwaar- ings tot stand ge- ds—Republikeinse r het herstel van regering te Djok- invaardbaar" be- •s op de moeilijk- •erwonnen moeten e zijn opvolger ii, Aardappelen •dapp. 1125; spi- telein 1636; bos- 2.105,60; slabo- tomaten 911.41; een 2946; rabar- ie 2231; sla 4 —78; komkommers e 89; perziken 28; raapstelen 8; ien 902.58; Reine —7 ct. per stuk; i p. doosje; Goud- Jonathan 82 li. Bevelanders aardappelen 21 aardbeien: I 2.34 i 1.10—1.46; bloem- 24.20; bospeen I postelein 3238, 40; spinazie 2641 larlotten 21. i. Aardbeien 44 25—1.35, id II 80— >4, charlotten 37, (2, id II 35—48, inazie 1824, ra- Juni. Aard- erges 351.00, bl.- :en 2539. bosuien —28, rabarber 4 sla 28.5, spinazie lien 210, peterse- i 5—16. Juni. Schotse bevelanders 48, e 8.50, bloemkool -41. postelein 23 ibarber 415, bos- 66.50, prei 27, .00, bramley seed- -emette 69. iONDEN der V.V.D., afd. •zoekt ons het na- 3 delen: i kwaad aan de Bergen gevaren houd van Bergens de moeilijkheden, Bestuur der V.V. .V.H.B. bestonden, houwing te wijden, getwijfeld moeilijk- shelderd moesten heldering heeft de gemene Ledenver- V.V.V., gehouden de „Rustende Ja- gebracht. t bezoekers zijn oplossing van ver- nmten gemist heb- g belang. Het was van een wellicht cing die detailpun- Is reeds bij het be ering naar voren dat men er beter eilijkheden binnen keken met behulp zo genoemd wor- ïmissie van Goede een andere reme- nen zijn het opne- vertegenwoordiger het V.V.V.-bestuur. an wijs beleid niet van goede wil, dat ur zich bereid ver- Peetoom, bestuurs- 3. en lid van het behoud van Ber- ion op de eerstvol- Ledenvergadering lidaat naar voren stap gedaan, die verschillende op- elkaar te doen vijfelen er niet aan i tot beter begrip ran eikaars stand- lijk tot volledige d der teruggekeer- ïrders kan dan ge- an de zakelijke in- nghebbenden en de de uit alle lagen omende enthousias- de grote doel. ons gelukkig ons resultaat te hebben (Van onze parlementaire redacteur.) Aan het einde van het debat, volgende op de interpellatie- Roosjen (A.R.), heeft de Tweede Kamer z.h.s. een motie aan vaard, waarin een drietal punten worden vastgelegd. De kamer neemt acte van de verklaring der regering, die middag bij monde van minister Rutten afgelegd, dat zij bereid is het overleg met de onderwijzersorganisaties inzake de salarisregeling te hervat ten, indien deze de wens daartoe zou kenbaar maken. Ten tweede wordt vastgelegd, dat het de overtuiging der regering is, dat de maatregelen, welke wijziging brengen in de financiële positie van de ambtenaren, gelijktijdig en evenredig voor de on derwijzers behoren te gelden. Het derde punt verwijst naar de zaak, waar het tenslotte om blijft gaan: De regering wordt verzocht er naar te streven, dat de regeling van deze gelijkheid en evenredigheid ook bij de ontwikkeling der onderwijzers salarissen tot uitdrukking zal worden gebracht. De onderwijzers moeten echter niet denken, dat de nog hangende kwesties nu wel spoedig uit de weg zullen zij geruimd, want, om het maar direct te zeggen, deze motie slaat op de inhoud van het debat als een tang op een varken, De minister heeft niet gezegd, dat hij zonder meer bereid zou zijn om het overleg met de onderwij zersorganisaties te hervatten. Weliswaar liet hij hiervoor ruim te, maar alleen op voorwaarde, dat niet zou worden vastgehouden aan een onvoorwaardelijke ont knikking en daar gaat het nu juist voor het grootste deel om. Punt twee van de motie is al even ge flatteerd. Inderdaad heeft de minister bij de replieken toegezegd, dat de re gering van mening is, dat de on derwijzerssalarissen in de toe komst en in het algemeen (na druk op algemeen) de invloed van ambtelijke salarisregelingen zul len moeten ondergaan, maar de ontknikking is een zaak, aldus de minister, die op zich zelf staat. En alweer: Daar gaat het juist om! Het afwijkende standpunt, dat de regering huldigt, voelt men hier zelfs nog veel scherper. Voor anderen is de ontwikke ling een vorm van salarisverho ging zonder meer en die gedach- toegang behoort dus ook tot de onderwijzers te worden uitgestre ken. De regering is echter van mening, minister Rutten heeft dat nog eens duidelijk gezegd, dat de ze ontknikking haar rechtsgrond vindt in de vernieuwing van het ambtenarenapparaat. Tegenover de verzwaring van de eisen heeft de 5% het karakter van een com pensatie. In deze gedachtengang zouden de onderwijzers dus alleen gelijk op kunnen gaan, wanneer ook in dit vak nieuwe trappen van bekwaamheid zouden kunnen worden gelegd. Mevr. Fortanier de Wit (V.V.D.) achtte zulks niet bij voorbaat onmogelijk, de heer Hoogcarspel (com.) wees er ech ter ons inziens niet ten onrechte op. dat de categorie van de onder wijzers zich hiertoe veel minder leent dan die der ambtenaren. Blijft nog over het derde punt van de motie; Het verzoek om de PROGRAMMA VRIJDAG 3 JUNI HILVERSUM II 415 M. NCRV 7.00 Nieuwsberichten, 7.15 Te Deum Laudamus, 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gram.pl. 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken, 9.30 Waterstanden, 9.35 Microfooncompetitie v. zieken, 10.05 Suite voor altviool en piano, 10.30 Morgendienst, 11.00 Gramo- foonpl., 11.30 Zangrecital, 12.00 Lunchconcert, 12.30 Mededelingen voor land- en tuinbouw, 12.33 De vijf Zapakara's, 13.00 Nieuwsber., 13.15 ,,Mandolinata", 13.45 Gram.pl. 14.00 Amsterd. strijkkwartet, 14.40 „Onder dak en dan..?", lezing, 15.00 Concert piano en orkest, 15.40 Van oude en nieuwe schrijvers, 16.00 Gram.pl., 16.40 Voordracht: Onder een regenboog van Pinkstervuur, 17,00 Nederl. Kamerkwartet, 17.40 Concertgebouw koperkwartet, 18.05 Promenade-orkest, 18.30 Het Evan gelie in Esperanto. 18.45 Geestelijke liederen, 19.00 Nieuwsber., 19.15 „In het hart van het schip 19.30 Het actueel geluid, 19.45 CNV-kwar- tier, 20,00 Nieuws in 't kort, 20.15 „Op naar Arnhem", 20.30 „Hohe Messe" concert, 22.45 Avondover denking 23.00 Nieuwsberichten, 23.15 Gram.muz., 23,5724.00 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I, 301 M. VARA. 7.00 Nieuwsber., 7.15 Ochtendgymn., 7.33 Muziek bij ontbijt, 8.00 Nieuwsber., 8.15 Orgelspel, 8.50 Voor de huisvr., 9.00 N.I.R. symphonie ork. VPRO 10.00 Thuis", causerie, 10,05 Morgen wijding. VARA 10.20 Gram.muz., 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Concert piano, 11.15 Kort verhaal. 11.35 Jan Vogel ace.orkest. AVRO 12.00 Tuschinski-orgel, 12,30 Mededelin gen land- en tuinbouw, 12.33 Sport en prognose, 12.45 Gram.muz,, 13.00 Nieuwsber., 13.15 Orkest Piet van Dijk, 13.50 Zang gram.pl., 14.00 Cau serie Kookkunst, 14.20 De Kwintet spelers, 15.00 Ons volk en zijn dich ters, causerie, 15.20 Vrijdagmiddag- platencabaret. VARA 16.00 Vin- centino. 16.03 Tussen twaalf en zes tien, 17.00 Filmland presenteert, 17.20 Wij en de muziek, 18.00 Nieuwsber., 18.15 De VARA feliciteert, 18.30 Ned. Strijdkrachten, 19.00 Denk om de bocht, 19.15 Pianoduo. VPRO 19.30 Spreker: „De derde weg", 19.50 Tien voor acht, 20.00 Nieuws in het kort 20.05 Kwintet voor pia no, 20.30 „Industrialisatie" III, 20.55 „Zo juist verschenen boeken". VARA 21.00 Men vraagten wij draaien 21.30 Orgelspel, 22.00 buiten lands weekoverzicht, 22.15 Swing and Sweet. VPRO 22.40 „Een Pink- sterboodschap" VARA 23.00 Nieuwsber. 23.15 In huwelijk en ge zin, 23.30 Joh an Seb. Bach, concert befaamde ontknikking, uitgaande van de regeling van gelijktijdig heid en evenredigheid. De minis ter liet de Kamer vrij om de mo tie al dan niet te aanvaarden. Dit wilde echter ook weer geenszins zeggen, dat hij het er dus wel mee eens was. Integendeel. Hij stelde uitdrukkelijk vast dat de regering de consequenties hiervan niet kon overzien, zij moest zich dus alle vrijheid van handelen voorbehouden. Denkt men hierbij tevens aan de reeds vermelde visie van de regering op de ontknik king en voegt men hieraan nog toe, dat minister Rutten het met mevr. Fortanierde Wit (V.V.D.) eens was, dat eerst eens zou moe ten worden uitgemaakt wat men met gelijktijdigheid en evenredig heid bedoelde, dan is men ge neigd met de heer van Sleen (P.v.d.A.), die overigens toch ook voorstemde, deze motie een slag in de lucht te noemen. Wat de voorgeschiedenis van dit debat betreft, alle sprekers lever den critiek op het feit, dat de re gering zo maar bot weg het over leg met de onderwijzers organisa ties had afgebroken. Minister Rutten bracht hiertegen in, dat de A.N.O.F. een voorstel had in gediend, dat in genen dele reke ning hield met de reëele beteke nis van de technische herziening. Er was alleen rekening gehouden met de voordelen, niet met de na delen. Verder overleg had dus geen zin meer. Dit was voor de Kamer intussen geenszins zo vanzelfsprekend. Mevr. Fortanierde Wit (V.V.D.) gaf als haar opvatting dat het overleg „dus" daar was afgebro ken waar het juist had dienen te beginnen! De interpellant dacht aan een klasje waar de onderwij zers alleen maar naar meester- regering hadden mogen luisteren. Waarom handelde de regering eigenlijk zo? Sommigen zochten het in een geïrriteerde stemming, de heer van Sleen (P.v.d.A.) acht te het niet onmogelijk, dat de ambtenaren de onderwijzers hun verhoging zouden misgunnen. Hoe dat zij, de heer Peters (K.V.P.) stelde kort en goed vast, dat de regering achteraf tot de conclusie moest zijn gekomen, dat het ac- coord de salarissen te hoog had opgetrokken. Dit kabinet was blijkbaar niet bereid het beleid van de regering-Beel te continue ren. Tegen deze laatste aantijging voerde de minister aan, dat dit kabinet-Beel reeds besloten had, dat de ontknikking niet voor on derwijzerssalarissen boven de 3000,zou gelden. De heer Tilanus (C.H.) stelde de belang rijke vraag wat er zou gebeuren, wanneer de onderwijzersorgani- satiés geen verzoek zouden doen om het overleg te hervatten. De minister had hier reeds gezegd, dat de regering haar eigen rege ling klaar heeft, waarom zij ook reeds de goedkeuring van de grote, alles overkoepelende sala riscommissie ad hoc had gekre gen. Men had zich daar zelfs be vreesd getoond, dat de regering, in vergelijking met andere groe pen, reeds te ver zou zijn gegaan. Het is dus nu maar afwachten wat er, na dit debat, nog uit de bus zal komen. De motie zelf, wij zeiden het reeds, is een slag in de lucht, maar het is mogelijk dat de aandrang, die er achter school, de regering toch nog wel wat zal hebben te zeggen. Het gaat hief ook niet om een finan ciële kwestie zonder meer. Wan neer de toeloop naar de kweek scholen er door zou verminderen, De 53 jaar oude Engelse cou reur Soapy" Sutton vestigde in de twee-persoons Engelse 25 P.K. Jaguar met 21 1 km. per uur een nieuw record over een mijl voor auto's van die klasse. Sutton neemt met een brede lach de ovaties in ont vangst, die het publiek, dat voor deze recordpoging naar de autobaan te Jabbeke bij Ostende was gekomen, hem toebracht. dan wordt uiteindelijk het kind van dit alles de dupe. Dit wijze woord van de heer Peters (KVP) is vooral een nadere overdenking waard. Wellicht kan de suggestie in een artikel van oud-minister Gielen een uitkomst bieden, hier op neerkomende, dat de verho ging iets minder zou zijn, maar dan gelijktijdig en evenredig, Het was dit artikel, waarnaar Mevr. Fortanierde Wit (V.V.D.) de opvolger van de schrijver ver wees. De uitslagen van de tweede dag der internationale lawmtenniskam- pioenschappen te Noordwijk luiden: Heren enkelspel: tweede ronde: Wilton slaat Roberts (Gr.-Br.) 64, 64, Fannin (Z.-Afr.) slaat Lim 62, 61, Balbiers (Chili) slaat Linck 8—6, 64, R. del Bello (It.) slaat Shaff (Fr.) 6—3, 6—1, Cock- burn (Z.-Afr.) slaat van Dalsum 64, 75, Lewis (Gr.-Br.) slaat Sanglier (Fr.) 36, 61, 62. Dames enkelspel: tweede ronde: mevr. A. Koopmans slaat mej. S. Hutte 64, 6—2, mevr. J. Roos—v. d. Wal slaat mej. W. Broers 62, 60, mej. A. Mc Guire (Ver. St.) slaat mej. T. van Dalsum 62, 61. Dat van Meegeren „overtennist" is en het racket eens een poosje moet laten rusten, bleek duidelijk in zijn partij tegen H. Beernink. Hoewel Beernink een prima partij speelde, is hij toch geen speler waar van van Meegeren mag verliezen. Van Meegeren kon de juiste lengte niet vinden vooral niet in de tweede en derde set, toen Beernink letter lijk alles terugspeelde en met lange rallies beide sets en daarmee de partij won (36, 86, 63)H. Beernink komt nu in de derde ron de tegen de kleine Philippijn Am- pon. Verdere uitslagen luiden: Heren enkelspel: eerste ronde: Harper (Austr.) slaat Lissauer 60, 62, tweede ronde: Gonzales (V. St.) slaat Devroe (Belg.) 36, 62, 61. Puncec (Eg.) slaat Levy (Z.- Afr.) 6—2, 6—2, M. del Bello (It.) slaat Rinkel 61, 75, Ampon (Phi- lipp.) slaat Matous (Tsj. Slow.) 6—4, 6—2. Dames enkelspel: tweede ronde: mej. L. Manfredi (It.) slaat mevr. van Haeren 60, 61, mevr. A. Bos- si (It.) slaat mevr. H. Vlielander Hein 60, 63, mevr. Z. Schmier slaat mevr. T. van Haagen 61, 61 De laatste uitslagen van de och tend-partijen luiden: Heren enkelspel: tweede ronde: Remy (Fr.) slaat Shafei (Eg.) 36, 62, 6—4, Sturgess (Z.-Afr.) slaat Holst 60, 63, Peten (Belg.) slaat Knottenbelt 61, 61. Dames enkelspel: tweede ronde: mej. J. Marcellin (Fr.) slaat mevr. R. Raaymaakers 57, 61, 62, mevr. H. Rihbany (Ver. St.) slaat mevr. E. Hoyer 6—1, 60, mevr. G. Blaisse slaat mevr. T. Marinkelle 60, 61, mej. K. L. R. Tuckey (Gr.-Br.) slaat mevr. I. KochJol les 60, 64, mej. G. Hoahing (Gr.- Br.) slaat mevr. E. van Berkel 64, 6—2, mej. V. L. Boyer (Ver. St.) slaat mevr. D. de Bruyn Kops 63, 62, mevr. H. Straubeova (Tsj. Slov.) slaat mevr. A. Koch—Ernst 6—2, 6—2. De verdere uitslagen luiden: Heren enkelspel: tweede ronde: Harper (Austr.) slaat Taverne (Chi li) 6—2, 6—0. Dames enkelspel: tweede ronde: mej. M. Rollin Couquerque slaat mej. G. Kornfeld (Isr.) 64, 75. Gemengd dubbelspel: tweede ron de: mevr. Rossi en R. Del Bello (It.) slaan mej. JaminKeuls 62, 60, mej. Mc. Guire (Ver. St.) en Puncec (Eg.) slaan mej. Hermsen en Linck 97, 57, 75, mevr. Schol ten (Ned.) en Ampon (Philipp.) slaan mej. Grosveld en Taminiau 64, 6—3, mej. J. Marcellin (Fr.) en Sturgess (Z.-Afr.) slaan mevr. Vlielander Heim en F. Beernink 63. 62, mevr. Straubeova en Ma tous (Tsj. Slow.) slaan mevr. van Haagen én Coen, 61, 64, mevr. Koopmai f en Rinkel slaan mevr. KochJolles en Shaff (Fr.) 60, 6—0. Heren dubbelspel: eerste ronde: Reidt en Teschmacher slaan Ma rinkelle en Thung 63, 63. HOLLANDSE INBREKER OPEREERDE IN BELGIË BRUSSEL, 1 Juni (ANP). De politie te Türnhout heeft de hand gelegd op de 24-jarige Nederlander Henri Kreynen, afkomstig uit Til burg, die gisteren heeft ingebroken in een villa van notaris Dierckx aan de Oosthovense Steenweg te Turn hout. Reynen had tapijten, rookgar- nituren, traplopers, antieke voor werpen enz. uit de villa ontvreemd. Hij werd aangehouden in een café. Verschillende voorwerpen had hij reeds verkocht, K. bleek geen onbekende voor de Belgische politie, want hij onderging in België reeds éen gevangenisstraf van 40 maanden. JUWELEN EN HORLOGES GESTOLEN Door vernieling van een etalage ruit van een juwelierszaak te Den Haag werden gisterennacht uit de étalage ontvreemd juwelen en hor loges tot een gezamelijke waarde van f 8675. Te half vier werden in de omgeving van de winkel door de politie gearresteerd de 28-jarige chauffeur E. P. G„ de 35-jarige mon teur A. P. J. V. en de 39-jarige chauffeur J. D. D. E. allen te Den Haag. Bijna alle ontvreemde voor werpen werden bij hen in beslag genomen. Genoemde personen zijn in bewaring gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. WRAK VAN VERONGELUKT VLIEGTUIG GEBORGEN Het wrak van het Zweedse sport vliegtuigje, dat Dinsdagavond bij Goeree-Overflakkee in zee stortte, is Woensdag door de sleepboot „Maas" van L. Smit en Co. naar Maassluis gesleept, waar het aan wal is ge bracht. „Hengelen, hengelen, hen gelen, hengelen, is zo mooi", zong Louis Davids en nu de datum van 1 Juni is aangebro ken, laat menige verwoede visliefhebber zich door het re freintje inspireren. De eerste Juni wordt echter een beetje overschaduwd door een be sluit van de politieke henge laars, om de prijs van de vis- acte per 1 Juni 1950 bij de wet niet onaanzienlijk te ver hogen. Daar was nogal wat oppositie tegen, maar minis ter Manshoit zei, dat het niet anders kan. Dus zegt de ,,Mraarheid", dat de Partij van de Arbeid de visakte duurder maakt. Het was echter een be sluit van een gezamenlijke meerderheid in de Tweede Kamer, maar mijn vrienden van de C.P.N. denken: je bent visser in troebel water of je bent het niet! „De Waarheid" zag zelfs kans té beweren, dat het demonstratieve congres van de Kahtolieke Jongeren in Utrecht „katholieke ver kiezingspropaganda" vias. Hoewel de meerderheid van de vijftigduizend deelnemers niet kiesgerechtigd was, zou je, als je je propaganda-hengel een paar schalkse salto's laat maken, voor deze „Waar heid"-ontdekking wel iets kunv.en voelen, immers, ik las, dat het daarbij in Utrecht ging om geloof en leven, en ook om ordentelijk nakomen van pauselijke en bisschoppe lijke richtlijnen. En de Bis schoppen houden altijd nog staande, dat de beste manier, om christelijke politiek te voeren is, de Katholieke Volkspartij zo krachtig moge lijk te maken. Dat geldt ook voor de gemeenteraad. Wat is hengelen toch mooi! Heb ik effe beet!! Bolivia stond Woensdag aan de rand van een burgeroorlog, in het hoog in het Andes-gebergte gele gen Catavi-mijngebied werd zwaar gevochten tussen de sta kende mijnwerkers uit de tinmij nen, die bewapend waren met machinegeweren en staven dyna miet en troepen. Men verwacht, dat de Boliviaanse regering, die Dinsdag reeds de al gemene mobilisatie en de staat van beleg heeft afgekondigd, zeer spoe dig zal overgaan tot het van kracht verklaren van de krijgswet voor La Paz. Als gevolg van de gevechten in het gebied der tinmijnen zijn reeds vele personen om het leven geko men. De bewegingen der troepen, die tot opdracht hadden de opstandige beweging in Catavi de kop in te FILM OP HET HOLLAND-FESTIVAL Al is het nog in bescheiden mate, toch heeft de jongste muze zich ook een plaats verzekerd temidden der fflinstzinnige manifestaties op het naderende Holland-Festival te Sche- veningen en Amsterdam. Een in verband met het Festival speciaal uitgeschreven prijsvraag van de Nederlandse Bioscoopbond in samenwerking met de Culturele Ad- vies-commissie bracht als prijswin naars de cineasten R. Hornecker (met „Napoleon contra Venus") en Y. Brusse (met „Parlevinker"). Op de eerste première-voorstel ling (Dinsdag 21 Juni in het Kur- haus te Scheveningen en Zaterdag 25 Juni in het theater Tuschinski te Amsterdam) zal Hornecker's „Na poleon contra Venus" worden ver toond. Bovendien zullen er fragmen ten worden gedraaid uit de nieuwe voortreffelijke Franse film van Noël-Noël, onder regie van Han Dré- ville „Les casse-pieds" (Parade du temps perdu) terwijl voorts de gro te Rubens-documentaire van de kunstzinnige Belgische cineast, Henri Storch, wordt vertoond. Het tweede première-programma wordt binnenkort bekend gemaakt. Het was een zeer ongewoon schouwspel in de plechtige trouwkamer van het Amster damse stadhuis toen de heer H. van Dijk van de firma „Animali" Woensdagochtend een pas getrouwd bruidspaar tooide met twee meterslange pythons. Het zonderlinge huwelijks geschenk was bestemd voor de heer en mevr. J. H. Westen bergGroninger, beiden be kende figuren in de kermis wereld. Honderden belang stellende Amsterdammers hadden zich bij het stadhuis opgesteld om het jonge bruidspaar, dat in een grote kermisauto kwam aangereden, te begroeten. Binnen in de hal voor de trouwkamer wa ren ongeveer 300 vrienden uit de kermiswereld uit het gehe le land verzameld om de plechtigheid bij te wonen. De bruid, de 18-jarige mej. C. F. Groninger is de dochter van „professor" Groninger, die bij de geboorte van prin ses Beatrix een levende ooie vaar aan prinses Juliana aan bood. een geschenk van de circusbezoekende jeugd. Car ry, zoals zij door alle beken- Internationaal congres van dagbladdirecteuren Van 14 tot en met 17 Juni aan staande wordt te Amsterdam een internationaal congres van dagblad directeuren gehouden, uitgaande van de „International Federation of Newspaper Publishers", die in Juni van het vorig jaar te Parijs is ge sticht en waarvan onze landgenoot J. van de Kieft voorzitter is. Onge veer 40 gedelegeerden van België, Denemarken, Egypte, Finland, Frankrijk, Engeland, Italië, Luxem burg, Noorwegen, Zweden, Zwitser land, de Verenigde Staten en Neder land nemen aan dit congres deel. In behandeling zullen o.a. komen prae- adviezen over de kostprijs van het dagblao'ezen en de vrijheid van meningsuiting. den in kermiskringen wordt genoemd, werkte tot nu toe in de apenshow. Nu zij ge trouwd is, zal zij met haar man als slangenbezweer ster optreden. En dat zij zich in de slangenshow thuis zal voelen, bleek wel uit de onge dwongenheid waarmede zij zich in de trouwkamer liet tooien met het kronkelende reptiel, onder de angstige blikken van de ambtenaar en de bode. Gisterenavond werd het feest gevierd op de kermis in de Jan van Galenstraat, waar aan in het geheel minstens 600 gasten deelnamen. drukken, werden door het uitbreken van een algemene (sympathie)-sta king onder de spoorwegarbeiders belemmerd. De stakende mijnwerkers zijn voor het grootste gedeelte indianen dit ras is het beste bestand tegen het werken in dergelijke hooggelegen gebieden zij zijn door de troepen naar bergen in de omgeving van Catavi verdreven, doch zij belege ren thans hier twee belangrijke tin mijnen. Vrije verkoop van slikslof meststoffen De uitbreidings- en herstelwerk zaamheden bij de Nederlandse stik- stof-indutsrie zullen in de loop van het seizoen 1949/1950 hun definitieve beslag krijgen. Op grond van de verhoogde productie, die hiervan het gevolg zal zijn. is besloten de distri butie van stikstofmeststoffen per 1 Juli 1949 op te heffen. Aangezien de industrie bij ^oor- rang op de tot 31 Juli a.s. nog geldi ge stikstofbonnen zal moeten afle veren, zullen eerst in de loop van het volgende seizoen voorraden voor directe verkoop ter beschikking ko men. Hoewel dc distributie van kali zal dienen te worden gehandhaafd, zal het op grond van de verwachtfh- gen met betrekking tot de import mogelijk zijn een aantal normen te verhogen. TOERISME NAAR BELGIË Naar aanleiding van berichten voor vereenvoudiging van de forma liteiten voor het toerisme naar Bel gië deelt de contact-commissie van werkgevers-organisaties voor het wegvervoer (CWW) het volgende mede: Nederlanders, die buiten de provincie, waarin zij woonachtig zijn, met vacantie gaan en tijdens hun vacantie als groep per touring car naar België wensen te gaan, die nen in het bezit te zijn van een gel dig Bewijs van Nederlandschap (een uittreksel uit het bevolkingsregister is niet voldoende). Voor individuele reizen naar Bel gië zal het Bewijs van Nederlander schap voorlopig niet voldoende zijn. Collectieve paspoorten moeten in de plaats van inwoning worden aange vraagd. Is men b.v. met een gezel schap uit Groningen in Limburg, dan kan men in deze provincie geen collectieve pas voor een tripje naar België krijgen. BUITENLANDSE KAAS ZONDER BON De mogelijkheid van een ruimere voorziening van de Nederlandse markt, met buitenlandse kaassoor ten krachtens de met enige landen gesloten handelsverdragen, zal een hoeveelheid kaas uit die landen (o.a. Frankrijk, Italië en Zwitser land) in Nederland ingevoerd kun nen worden heeft de minister van Landbouw, Visserij en voedsel voorziening doen besluiten met in gang van 3 Juni a.s. Voor alle geïm porteerde kaas de distributiebepa lingen in te trekken. Van deze datum af mag buiten landse kaas derhalve bonvrij ver kocht worden. Doordat het gemeentehuis te Heemskerk moet worden geres taureerd, kunnen daar op het ogenblik geen zittingen van de gemeenteraad plaats hebben, noch kunnen er andere officiële plechtigheden geschieden. Het gemeentebestuur heeft daarom voorlopig zijn toevlucht gezocht in het kasteel „Assemburg", dat als jeugdherberg in gebruik is. Als eerste plechtigheid voltrok de burgemeester van Heemskerk, de heer Nielen, het huwelijk tussen de K.L.M.-vlieger C. Molenaar en mejuffrouw A. G. v. d. Ploeg. (Ingezonden mededeling) Voor het tijdvak van 5 t.e.m. 18 Juni geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Voedingsmiddelcnkaarten 905: 161 Vlees (a, b, d) 100 gram vlees 162 Vlees (a, b) 300 gram vlees 163 Vlees (d) 100 gram vlees 164 Alg. (a, b, d) 250 gram rijst 165 Alg. (a, b d' 250 gram boter marg. of vet 166 Alg. (a, b) 250 gram boter, marg. of vet 167 Alg. (a, b) 200 gram, kaas of 250 gr. korstl. kaas 172 Alg. (b) 500 gram boter, marg. of vet 174 Alg. (d) 125 gram boter, marg. of vet 175 Alg. (d) 100 gram kaas of 125 gr. korstl. kaas Tabakskaarten 903 85, 86 tabak (QA) 2 rants, sigaretten of kerftabak 87 tabak (QC) 2 rants, sigaretten of kerftabak (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffend bonnen voorkomen) Bonkaarten ZA. ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 907 (Bijz. arbeid, .a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter P. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 Juni worden ge bruikt. De niet-aangewezen bonnen 144, 149. 150, 151. 153, 156, 157, 158 en 159 kunnen worden vernietigd. Ontberen doet waarderen! „Ge zondheid en vrede," zei die vrind „waarderen we maar als we ze kwijt zijn!" Wat is 't 'n weelde, we draaien 'n kraan open en we hebben 'n over vloed van fris helder water. Kom eens in streken waar de men sen 't doen moeten met regen en putwater. Denk aan de oorlog, toen we put ten en pompen sloegen om niet ver legen te raken. Laten we 't dankbaar waarderen en met overleg gebruiken. 'n Andere vriend, die bij de water leiding is, zei: „als in 'n plaats watermeters worden ingevoerd daalt 't verbruik met de helft." Laten we ons die last en die kosten besparen! Om ons 't water in huis te bren gen, worden geregeld steenkolen verstookt. Ook daarop besparen we dan. OLYMPISCHE DAG Thans is ^efenitief bepaald, dat op de Olympische dag op 26 Juni in het Olympisch Stadion de Nederlandse bondsploeg zal uitkomen tegen een Zwitsers elftal, voornamelijk be staande uit jongere internationals en coming men, een combinatie die in kracht niet onderdoet voor het na tionale elftal. Na Mei volgt Juni. Dat is de maand die bijzonder is toege wijd aan de verering van het H. Hart. Morgen is het eerste Vrijdag. Dat moet te bespeu ren zijn in de H. Mis en aan de Communiebank. Laten we er eens wat voor over hebben om morgenochtend naar de kerk te gaan of morgenavond naar hei Lof. Beziet eens het beeld van het H. Hart. Dat moet niet zo maar een pronkstuk zijn in onze kamer. Het is natuurlijk qoed, als er licht voor brandt of als er bloemen bij staan. Maar méér en beter is als wij in ons huisgezin, leven in de aeest en volgens de wetten van Christus. Dan zal het H. Hart onze huisgezinnen pas waar lijk kunnen zegenen! MARCUS. FEUILLETON 44. „Maak u niet dik, inspecteur!" antwoordde Solange tergend kalm. „Ik ben geen Zweed, volkomen juist. Indien dit een reden is om me te verdenken, verkeren duizen den met mjj in hetzelfde geval. Daar ik een groot bewonderaar ben van de Zweedse litteratuur, heb ik uw taal geleerd om de werken in 't oorspronkelijke te kunnen lezen. Wat ik hier uitvoer? Een studie schrijven over de financiën van uw land, vroeger en nu. Wie bereid, is, voor mij in te staan? Kan Justus Kalundby genade in uw ogen vin den? Of moet ik nóg hoger op?" De inspecteur streek zich over de mond. Justus Kalundby was een naam, die in heel Zweden klonk als een klok. Toch deed het zijn verden king jegens Solange niet afnemen. „Kent u hem?" vroeg hij op strakke toon. „En of! Ik ben werkzaam op zijn bank, dineer dikwijls bij de familie en werd er ook meermalen te lo geren gevraagd. Nu over die bewus te Woensdagmorgen. Ik stond om en bp tienen op eerlijk bekend: ik had me verslapen studeerde tot vier uur in de bibliotheek van Kalundby's bank, wandelde daarna naar mjjn flat, verkleedde me en reed naar Salts jobaden. Desge vraagd zullen de Kalundby's u mee delen, dat ik bij hen dineerde en de nacht doorbracht. Hetzelfde de den baron en barones de Béringu- ard." „Luister eens vriend," zei Upp- ström gemoedelijk. „Jongelui, die er goed uitzien en behoorlijk in hun klein geld zitten, komen licht in aanraking met dames, van wie zij beter op gezegende afstand konden blijven. Wat weten jullie feitelijk van ze? Blijkt achteraf, dat de da me, die jullie voor achttien karaats versleten, ze lelijk achter de elle bogen heeft, dan schrijft een soort van ridderlijkheid voor, haar tegen over de politie in bescherming te nemen, maar daarmee halenjullie 't paard van Troje, of waar die knol vandaan kwam, binnen." „Bedankt voor de preek. Maak u intussen over mp niet bezorgd. Ik weet heel goed op mezelf te pas sen." Uppström wilde hem een hand op de schouder leggen en Solange week ijlings terug. „Woensdagmorgen negen uur ont ving u bezoek van een blonde dame, blootshoofds, in lange zwartfluwe len mantel en u liet haar binnen", hield de inspecteur vol. „Breng uzelf niet in een lastig parket door haar te sparen; zij is het niet waard. Vermoedelijk bent u er onkundig van, dat de politie haar zoekt. U gaat toch liever gezellig uit dine ren, dan in een cel te worden ge stopt .nietwaar vriend?" „Noem me geen vriend, zeg! Klinkt veel te familiair voor zo weinig kennis!" „Ik zal u uit de droom helpen. Zij was de vrouw, die Gunnar Lundqvist poogde te vergiftigen." De spottende uitdrukking week van Solange's gezicht. Zijn fletse ogen flikkerden onrustig, zijn mond viel open. Uppström besefte een succes te hebben geboekt en be sloot het uit te buiten. „De dame wist uit een taxi te glippen, terwijl de chauffeur alle aandacht had voor een lekke band. Dit was 's morgens kwart voor drie. Tot acht uur bleef zij onzichtbaar. Daarna hebben verscheidene perso nen haar gezien. Aan één van hen vroeg zij de naaste weg naar het Universal flatgebouw, waar u een appartement bewoont. Tegen negen uur kwam zij hier. U weet nu, wie u in bescheming neemt. Een misda digster. Blijf het doen en u draait met haar de gevangenis in. Waar kan ik haar vinden?" „U hebt me daar 'n hoogst inte ressant verhaal gedaan", teemde Solange. „Maar waar het op aan komt: ik liet de misdadigster niet binnen. Ik weet niet eens over wie het gaat. Hoe kan ik u dus zeggen, hoe zij heet en waar zij woont?... Hallo... wie daar?" Iemand was de zitkamer binnen gestapt. Iemand, die een dof dreu nend geluid veroorzaakte, telkens als hij de linkervoet neerzette. „Waar zit je, Paul?" vroeg een diepe stem. „O ben jij het?" antwoordde So lange. ,,'k Heb bezoek, ouwe jongen" Hij verliet de slaapkamer, met Uppström op zijn hielen. De inspec teur gaapte de man met het kunst been aan alsof hij een abnormali teit voor zich zag. „Alle mensen, wat is dat voor een heerschap?" vroeg hij Solange, terwijl hij de bezoeker achterdochtig opnam. „Victor, beste kerel, mag ik je inspecteur Uppström voorstellen Hij beschuldigt me, een dame, die iets heel lelijks heeft uitgehaald, aan de nasporingen van de politie te onttrekken. Deschamps, oud hoogleraar in de philosophie uit Parijs". Met zijn koolzwarte ogen keek Deschamps de inspecteur doordrin gend aan. „Is het onbescheiden, als ik nadere bijzonderheden vraag?" „In 't geheel niet. De dame zat bij zekeren Gunnar Lundqvist in 'n taxi, prikte hem met 'n vergiftigde injectienaald, griste in de gauwig heid zijn welvoorziene portefeuille weg en kneep er tussen uit. Ik volgde haar spoor tot aan de deur van dit appartement. Meneer Solan ge beweert haar niet te hebben binnengelaten; ja, hij zou haar niet eens hebben gezien. Indien u een vriend van hem bent, druk hem dan op 't hart, voor de waarheid uit te komen. Al wat ik verlang is haar naam en adres." (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3