Verge ingelai EEN TRIP DOOR DE DUINEN Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier VERGADERING VAN DE K.V.P. Oud-leerlingeri der landbouw scholen op excursie TRIP NAAR ZUID-HOLLAND I\H1 PAG. 4 Donderdag 2 Juni 1949 Excursie Nederlandse Heide Maatschappij Algemene vergadering Lezing over de Vrijmetselarij De Katholieke Kerk en de vrede Werkloosheid in Friesland Boekbespreking Advertentie Het Guzek rij is af! Ook autope reparaties J. BL0KLAI L. O. P. f Voor de a.i Feestdagei B I S K A N T ONS NOORI glpH ~V - W» "".SM! - j.,,' x. De Amerikaanse plaatsvervangend gouverneur-generaal Hays heeft plannen bekend gemaakt over de ontmanteling van het I. C. Farben concern, nu de Britten, Amerikanen en Duitsers overeenstemming hebben bereikt over de vorming van 3 zelf standige industrieën. De verkoop aan de nieuwe eigenaars zal wei vijf tot zes weken vorderen. De imposante gebouwenreeks van de I. C. Farben in Frankfort, waar thans nog de staf van het Amerikaanse leger in Europa verblijf houdt. Hoewel Noordholland nagenoeg geen hei heeft," althans niet boven het Noordzeekanaal, is de afdeling Noordholland boven het IJ van de Ned. Heide-Maatschappij de groot ste in ledental. Vorig jaar maakte men 'n trip naar Vlieland met ca. 200 leden, die ondanks de regen 'n interes sante dag hadden. Gisteren troffen deca. 80 deel nemers aan deze Heide-Mij.-excursie het beter wat het weer betrof. Het was een dag van stralende zonneschijn en dat was nodig voor 'n trip door de schone omstreken van Bloemendaal en de duinen van de provincie van Wijk aan Zee tot Schoorl. In Overveen de plaats van samenkomst stonden twee bus sen klaar, die met ir. Moens uit Bloemendaal als gids de schone- dreven van dit lust-oord rondtoer den. In Bloemendaal aan Zee werd even 'n kijkje genomen bij de ge strande C. A. Banck, waarna een bezoek werd gebracht aan het riant-gelegen Openluchttheater van Bloemendaal en het daarrond gele gen wandelpark. Hier verwelkomde de afdelings voorzitter, de heer G. Nobel uit Lutjewinkel het gezelschap, dat, na 'n kop koffie genoten te hebben naar Wijk aan Zee reed, waar ge luncht werd. Hier herdacht men ook met 'n ogenblik stilte de vorige week bij 'n auto-ongeluk om het leven gekomen oud-houtvester van de Heide-Mij., de heer M. de Ko ning. Met de heer E. Vogelenzang, rentmeester van de Provinciale duinen als gids reed men des mid dags met bijzondere vergunning door de voor publieke wandeling gesloten duinen van Wijk aan Zee naar Egmond en vandaar via Woud door het onlangs nieuw-aan- gekochte Prov. Duinterrein naar Bergen aan Zee. Bij de Fransman" werd links-al geslagen en reed men via de mooie Uilevangcrsweg naar de bossen van Staatsbosbeheer, die tot slot van de mooie excursie eveneens door kruist werden. Deze wegen in de Staatsbossen tussen Bergen en Schoorl zijn zonder vergunning voor fietsers en wandelaars open gesteld. Voor de Provinciale dui lien kan men zich voor 'n gering bedrag 'n dagkaart of seizoenkaart verschaffen, o.a. bij de V.V.V.- bureaux. De Duinflora. Een tocht door deze duingebie den is alleszins aan te bevelen. Hoewel de plantengroei in de duinen door de droogte van de laat ste jaren er viel in 1947 en 1948 200 milimeter water minder dan normaal veel geleden heeft, kun nen de liefhebbers van de duin flora er nog hun hart ophalen. Merkwaardig is het verschilvan vegetatie in de kalkrijke duinen ten Z. van Egmond en de kaikarme duinen, ten N. daarvan. In deze laatste gloeit de gele brem (berbe ris), die men in de zuidelijke dui nen niet aantreft; dit gemis wordt daar echter vergoed door de aan-, wezigheid van vele andere flora- kinderen, zoals: ereprijs- of ogen troost; het driekleurig duinviooltje; de akkerkoornbloem; de hondstong; de Gelderse roos of wilde sneeuw bal; de waterranonkel, de gele rol klaver enz. In de duinen onder Heemskerk verbouwen de tuinders in van de Prov. gepachte duinpannen en -vlakte rogge, die er niet al te best bij sttfnd. rabarber, vetzaad, aard appelen, aardbeien en bolgewassen., Voor het roggeland wordt kunst mest gebruikt, voor de tuingrond stalmest. De heer Vogelenzang, die in deze Provincie-duinen al 30 jaar zijn werkterrein heeft, vertelde ons. dat het P.W.B. jaarlijks ca. 18 millioen M3 water uit de duinen haalt. Natuurlijk moet dit van in vloed zijn op de duinflora en .,als ik 't voor 't zeggen had aldus de rentmeester dan had ik liever, dat men vandaag dan morgen de waterwinning in de duinen staakte. We mogen aan de hand van deze uitspraak dus veilig aannemen, dat het P.W.B. medeschuldig is aan de wateronttrekking aan de Geest gronden in Kennemerland. Wat de faüna betreft, ziet men in deze duinen de fasanten en ha zen en in de bossen de eekhoorn; wie oplet, ziet soms 'n hagedis in de struiken schieten. Het duinko nijn wordt niet meer als wild, doch als schadelijk gedierte (in de zin der wet) beschouwd; het diertje is 't hele jaar vogelvrij en komt dan ook niet zo veelvuldig meer voor als voorheen. Tenslotte hebben de duinen ook veel oorlogsschade geleden. De Duitsers kapten 162 hectare bos en bouwden ontelbare bunkers, waar van er al heel wat gesloopt zijn. Nog steeds zoekt men naar mijnen, die hoofdzakelijk ten Westen van de Van Oldenborgh-weg liggen. Voorzichtigheid blijft daar dus geboden. De deelnemers aan deze excursie van de Heide-Mij. waren over de trip ten zeerste voldaan. JONGE MIDDENSTANDERS MET VACANTIE De Katholieke Jonge Midden standsvereniging organiseert deze zomer twee prima verzorgde en verantwoorde vacantieweken, uit sluitend voor Katholieke Jonge mannen uit Middenstandsmilieu in de leeftijd van 17 tot 25 jaar. Ook zij, die geen lid zijn van de K.J.M.V. kunnen van deze vacan tieweken profiteren. Van 1824 Juli is „Vijverduin" te Bloemendaal voor de vacantie- gangers gereserveerd en van 22 27 Augustus „Geerlingshof" te Valkenburg. Een bekwame staf heeft de lei ding dezer goed georganiseerde vacantieweken, die een prettige vacantie in een gezellige sfeer ga randeren en een aalmoezenier is aan deze staf toegevoegd. Het pro gramma dezer weken staat vol aardige en interessante punten. Protesteren tegen het vervlakkend amusement der Butlin-camps e.d. is niet voldoende. De K.J.M.V. be wijst door de organisatie van deze vacantieweken dat het haar ernst is met haar protest tegen een va- cantiesfeer van geestdodende men- taliteit of gevaarlijk heidendom, li In verband met het verzoek van de penningmeester van het Hoogheemraadschap, de heer P. W. Groot, om hem eervol ontslag te wilen verlenen met ingang van 1 Juni, werd de algemene vergadering van het hoogheem raadschap, dit jaar iets vroeger gehouden dan anders. Nadat de notulen waren goed gekeurd. kwam het eerste voorstel ter sprake, dat inhield de verkoop van een strook grond, (een ge dempte bermsloot), aan de Zuid polder bij Edam. Het voorstel werd aanvaard, evenals de voorstellen tot verkoop van grond aan de ge meente Winkel en tot overname van de proefpolderdijk te Anlijk. Besloten werd voorts een regeling te treffen inzake het onderhoud van een gedeelte omgelegde Voor straat te Egmond aan Zee en een overeenkomst van grondruiling met die gemeente aan te gaan. Ten behoeve van de bouw van een wo ning voor de ingenieur van het, .hoogheemraadschap, om hem eer- Hoogheemraadschap, aan de Hoe-1 verweg te Alkmaar, werd besloten de begroting voor 1949 te wijzigen. Men kwam vervolgens overeen, de uitkering bij ongeval aan arbei ders van het Hoogheemraadschap, evenzo te regelen als bepaald is in geval van ziekte. Een voorstel omtrent een rege ling van inkoop van diensttijd voor pensioen, werd aanvaard en even eens werd besloten tot wijziging der pensioenverordening 1921. Een voorstel tot wijziging en aanvulling van de begroting, dienst 1948 ont moette geen bezwaren en, nadat uit de vergadering enkele opmer kingen waren gemaakt over de re kening 1948, werd deze rekening op gunstig advies van een commis sie uit de vergadering, die haar had nagezien, vastgesteld. De com missie kon zich geheel verenigen met het gevoerde financiële beleid en sprak woorden van dank tot de scheidende penningmeester. Nadat een voorstel tot aankoop van grond in Barsingerhorn. was aanvaard en de vergadering beslo ten had tot verkoop van de vorde ring van het hoogheemraadschap op het grootboek van de wederop bouw, was aan de orde het opma ken van een aanbeveling voor de benoeming van een dijkgraaf, we gens periodiek aftreden per 1 Jan. DRAVERIJEN TE ALKMAAR Meer nog dan anders zullen de beide Pinksterdagen Alkmaar zet ten in het teken van de Paarden sport. De Paardensportver. „Vooruit" toch heeft het aangedurfd om zo wel voor de eerste als voor de 2e Pinksterdag Draverijen uit te schrijven op de baan van het Ge meentelijk Sportpark, in de over tuiging dat er voor de paarden sport in Noordholland zoveel be langstelling is, dat beide dagen op een groot bezoek kan worden ge rekend. Een groot aantal paarden met de meest bekende pikeurs, staan ingeschreven, zowel voor de .gewone" nummers als voor de Heat en het lange afstandnummer. De baan staat bekend als de snel ste in ons land. de Totolisator is Alkmaar steeds goed verzorgd, Zij stelt hier een daad en dat is I zodat spannende ritten zijn te ver lofwaardig. 1 wachten. 1950, van de heer Mr. A. F. Kamp. Nummer een op de aanbeveling, werd met algemene stemmen Mr. Kamp, de tegenwoordige dijkgraaf. Als tweede werd de heer Sluijs ge kozen, nadat de stemmen twee maal gestaakt hadden. De heer Joh. de Veer werd als derde geko zen. Vervolgens werd een aanbeve ling opgemaakt voor de benoeming van twee hoogheemraden, wegens periodiek aftreden van de heren P. Groot Jzn. (niet herkiesbaar) en P. Tromp Sr. per 1 Jan. 1950. In de vacature Groot werden aanbevolen^ de heren Dijksen. J. de Boer Jz. en Schagen. De heer Tromp werd, na stemming wederom als eerste aan bevolen voor benoeming in de vaca ture Tromp. Voor de tweede candi- daat staakten de stemmen; na her stemming werd de heer J. de Boer Wz. gekozen, perde candidaat werd de heer J. B. van Kampen. Hierna werd gunstig beschikt op het verzoek van de heer P. W. Groot, penningmeester van het WIERINGEN Maandag vergaderde de K.V.P. in het Parochie huis. Nadat de voorzitter de Z.E. Heer Pastoor verzocht had, de vergadering te openen met de Chr. groet, deelde de voorzittet mede dat men zich maar van de gewone gang van zaken zou onthouden om vlugger te komen tot de lezing. Na enige mede delingen over de komende gemeenteraadsverkiezing nam dan de lezing over de Vrijmetselarij een aanvang. Deze werd gehou den door de heer A. J. Schemkes. 't Geheimzinnige oefent altijd een sterke aantrekkingskracht uit op elke mens. En wanneer er ge sproken gaat worden over vrijmet selarij, dan spitsen zich de oren cn wordt de nieuwsgierigheid wel buitengewoon geprikkeld. Maar geheime genootschappen zijn er heus meer dan de vrijmetselarij; op de eenzame eilanden van onze Molukken en op N.-Guinea kent men ze even goed als in de oer wouden van Afrika. Ondanks alle geheimzinnigheid staat het wel vast dat de vrijmet selarij doet aan ondergronds ge modder, dat zij tracht, zonder mo gelijkheid van kritiek der buiten wereld, zonder controle der Over heid te arbeiden. Zonder enig recht eist ze 't voorrecht op een staat in 'n staat te vormen. Er heersen de meest rare ideeën ovei vrijmetselarij en de onkunde is daar de voornaamste oorzaak van en de vrijmetselarij doet heus niets om die onkunde weg te nemen. Er is heel wat moois te lezen in het wetboek voor vrijmetsela ren: maar er is b.v. veel lelijks te vinden over het Pausdom, en de toekomst van 't Vaticaan en de Dom van St. Pieterals ten minste de visie van Br. M. Con rad Mac. Schcurk van de Loge „Hiram Abiff" wordt verwezen lijkt. Wat is de vrijmetselarij en wat wil ze? Als men hoort spreken over bouwen aan der Mensheid Tempel en vrij metselen aan het menselijk geluk.... dan vraagt men zich af: alles goed en wel, maar wat betekent dit symboliek „geval". Duidelijker wordt het als we logemannen horen spreken over (als 't over de R. K. Kerk gaat): obscurontisme, fanatisme, Jezuï tisme, clericalisme, dogma-sla- vernij. Wat is loge? 't Wezen er van is geheimzinnigheid en haar doel: natuurdienst, geen dienst van God, maar humaniteits godsdienst mensheidsdienst! De lagere graden der vrijmetse larij zijn waarschijnlijk niet in gewijd in de diepste aard en plan nen der loge. Mogelijk zelfs wor den deze meer of mindere gras- duiners in een liberale vrijzin nige levensbeschouwing om de tuin geleld. Hun enigszins philan- tropische levensbeschouwing en hun streven naar lekenopvoeding, lekenmoraal, overgoten met een sausje humaniteit moet maar vol doende zijn. Er is dus nogal verscheidenheid van mening over 't ontstaan. Maar allen zijn 't er over eens, dat de vrijmetselarij in haar he dendaagse vorm dateert van 1717, toen 4 Londense vrijmetselaren- gilden, vier Loges (vergaderlokaal van 't gilde of het gilde zelf) stichtten. Uitvoerig ging spr. nu het gilde- wezen, het ontstaan, werkwijze en doel na. Na nog te hebben stil gestaan bij de verschillende stromingen die langzaam uit het Antieke (d.w.z. 't Heidendom) zijn geïm porteerd in de Loge, zoals Kab balah, Gnosticisme, Tempeliers en Rozenkruisers, kwam hij tot de slotstelling dat de vrijmetselarij de grondslag van haar beginselen vindt in de natuurwijsheid van 't antieke heidendom, dat zij dus gesproten is uit 't Heidendom en streeft naar nieuw georganiseerd heidendom, of beter een gemoder niseerd heidendom. De Loge heeft zich vooral in de. 19e eeuw snel verbreid over de wereld, vooral in de Engels spre kende gebieden, en zij maakte slechts langzame voortgang in landen met Absoluut gezag: 't Rusland der Tsaren...., de op ruiming die Mussolini hield onder de Loge-mensen, die een gewel dige invloed hadden in Italië, is wel bekend. Met de bespreking van 'n drietal figuren die in nauw contact ston den en/of streden tegen de vrij metselarij: Napoleon III, Keizer van Frankrijk; Garcia Moreno, president van de Républiek Ecua dor en Daniel O'Cennel, de eman cipator van de verdrukte Ieren, sloot de spr zijn lezing. Na de rondvraag dankte de Z.E. Heer Pastoor de spreker voor zijn zo in bijzonderheden afdalend be toog en sloot op verzoek van de voorzitter de bijeenkomst met de Chr. groet. vol ontslag te willen verlenen met ingang van 1 Juni 1949. In de vacature, ontstaan door 't heengaan van de heer Groot, werd voorzien, door benoeming tot. pen ningmeester van het hoogheem raadschap. van de heer P. J. Boze- lie, commies-verificateur ter secre tarie der gemeente Nieuwer-Am- stel. Hierna werd de vergadering gesloten. Kring Selectiewedstrijden Dames Zondag 1.1. werden te de Woere de jaarlijkse kring-selectie wed strijden voor dames gehouden, waaraan door een 50-tal turnsters werd deelgenomen. Bij afwezigheid van de Kring voorzitter heette de heer Kamp de aanwezigen hartelijk welkom en hoopte dat de deelnemende da mes hun uiterste best zouden doen, om een plaats in de keur- ploeg te verwerven. Begonnen werd met een vrije oefening, waarbij al dadelijk bleek dat er door de deelneemsters hard was gewerkt. Het hele programma t.w. vrije oefening, ringen, brug en paardspringen werd vlot en goed afgewerkt. Na afloop maakte de heer Kamp de uitslag bekend en feliciteerde de 12 dames met het hoogste aan tal punten met hun opname in de keurploeg, waarna hij een woord van dank bracht aan de jury, tech nische commissie en kringsecreta resse voor het vele werk door hen verricht. De uitslag was als volgt: 1. tevens Kringkampioene mej A. Zut, D.W.V. Warmenhuizen; 2. mej. V. Kos, D.V.V. (Langedijk); 3. mej. Tr. Groot, S.S.S. (Lujte- broek); 4. mej. L. Hoogeboom D.W.V. (Warmenhuizen); 5. mevr. Beemsterboer-Pronk, D.W.V.; 6 mej. G. Glas, D.V.V. (Langedijk); 7. mevr. Bruin-Kos, D.V.V.; 8. mej. C Hand, D.V.V.; 9. G. Molenaar, T.O.G. (Heerhugowaard)10. mej. G. Groot, D.W.S.V. (Ursem); 11 mej. B. Appel, D.V.V.; 12. mej. L. de Rijk, T.A.V.E.N.O. Alkmaar). Men schrijft ons: TERUGKERENDE MILITAIREN UIT INDONESIË Op 8 Juni a.s. hopen de volgende militairen uit ons gewest met het troepentransportschip Grote Beer' in Amsterdam aan te komen, om weer voet te zetten op vaderlandse boden» Het zijn: N. S. Brink, Rijks weg 229. Heiloo; V. J. Kaagman, Zessfedenweg 19, Grootebroek; F. A van Kooten, Ropjeskuil 4, Alkmaar; P. de Jong, Oudorperdijkje 6, Alk maar; C. A. Beentjes, Dorpsstraat 90 Bergen; G. Beerse, Westwoud O 15; C. W. Renses, Oterlekerweg D 60, Stampetoren; G. Gul, Zuiderstr. 31 Egmond aan Zee; N. Madder, Baan- «ingel 20, Alkmaar; C. Meijer, Ver- dronkenoord 5, Alkmaar; A. Schoon v. Dorpstraat 127, Broek op Lange dijk; H. v. d. Struik, Stuartstr. 4a Alkmaar; P. Veeter, Grootesloot E 36, Schagerbrug; G. P. L. A. de Vries, Kerkweg E 58, Heer Hugo- waard; M. J. Bakker, Atlas H 10, Den Hoorn (Texel); J. de Graaf Pieter Florisstraat 27, Hoorn; J. F. Groenendaal, Tuinstr. 45, Den Hel der; C, Hartland, Kanaaldijk 225 te Koedijk; A. Hopman, Kruisweg 27, Bergen; M. G. Huiberts, Huiswaard 14; W. Klomp, Grootesloot 5, Sint Maartensbrug; M. Koopman, Geest 30, Alkmaar; J. v. Gelderen, Dorp straat 360, Assendelft; J. Muis, Ka naaldijk 323, Koedijk; J. Stavenuiter Zuiderhavendijk 52, Enkhuizen; B. J. Wester, Oude Gracht 42, Alk maar; P. Ottens, Keern 55, Hoorn; M. J. van Strien, Stationsweg C 95, Schagen; J. P. Wigboit, v, Hengel- straat 8, Hippolytushoef; C. Zwart, Zuiderstraat 4, Egmond aan Zee; C. A. van Hoolwerff, van Aostastraat 15, Heiloo; F. Dam, Hoogwoud D 74. HOOFDVERPLEEGSTER KWAM DOOR VERBRANDING OM HET LEVEN LEEUWARDEN. - Gisteren werd voor de Leeuwarder rechtbank de zaak tegen de 48-jarige huisknecht van het Algemeen Ziekenhuis te Harlingen, M. de J. voortgezet. Men zal zich herinneren, dat hem ten laste was gelegd: het veroorzaken van dood door schuld. Doordat het aan zijn onoplettendheid en onvoor zichtigheid te wijten zou zijn dat de hoofdverpleegster-operatiezus- ter C. Kolkman door verbranding om het leven is gekomen. Thans werden nog gehoord de beide ver balisanten zr. Oosterkamp en de directrice in hoofdzaak over de vraag of verdachte alleen, dan wel met een zuster de gevraagde medi: cijn haalde. De Officier van Justi tie, mr. P. P. H. Nooren zei in zijn requisitoir geen andere gezichts punten te hebben ontdekt en per sisteerde daarom bij zijn eis van f 150 boete of 50 dagen hechtenis en drie maanden voorwaardelijk. De uitspraak werd bepaald op 15 Juni a.s. (Van onze bjjz. medewerker) Tegenover de lastercampagne, die al jaar en dag in Italië en spe ciaal ir Rome tegen Kerk en Paus is geveerd door communisten en 'n deel der socialisten, heeft het blad van het Vaticaan stelling genomen. Op grove wijze hebben deze linkse elementen aan het katholicisme ver weten, dat 't aardse macht wil ver garen, tot oorlog ophitst en het ka pitalisme bevordert. Deze aantijgin gen zullen onze verontwaardiging opwekken, maar zij moeten ons niet verwonderen .Wij dienen ons goed voor ogen te houden, dat het een gebruikelijke communistische strijd- methode is, om tegenstanders onge gronde verwijten te doen zelfs om tegenstanders te beschuldigen van wat men zelf doet. De hoofdredacteur van de „Os- servatore Romano" neeft daartegen in drie artikelen katholieke gedach ten uiteengezet over oorlog, vrede en kapitalisme. Wij zouden niet graag beweren dat één dezer drie stukken belangrijker is dan de bei de andere. Maar in deze kolommen worden soms vraagstukken behan deld van internationale politiek: wat Nederland doorgaans niet en soms wel doet, wat Amerika's in zichten en plannen zijn, wat de Sovjet-Unie beraamt, wat India wil, wat in China gebeurt en elders ter wereld. Daarom zouden wij hier graag vooral stilstaan bij de ver handeling over de katholieke Kerk en de -vrede. Christus' Rijk is niet van deze wereld, maar Christus' Kerk is wel in deze wereld een strijdende Kerk. Zij strijdt niet met aardse, stoffe lijke machtsmiddelen, maar met de geestelijke kracht van het woord, de idee, 't christelijk ideaal. Daar om kon men verwachten, dat het Vaticaan niet bereid bleek zich te vereenzelvigen met het politieke streven van een der grote staats machten van deze aarde. Al is de „Osservatore Romano" geen offici ële stem uit 't Vaticaan, zijn hoofd artikelen hebben zeker gezag, spe ciaal als zij met zoveel nadruk zijn geschreven als deze drie stukken over oorlog, vrede en kapitalisme. De terughoudendheid, waarmede 't Vaticaanse blad zich uit over de buitenlandse politiek der grote mo gendheden, valt daarbij op. „Wan neer de Kerk nu bidt om vrede, dan bedoelt Zij daarmee de christelijke vrede en zwijgt over pachten en afzonderlijke blokken", zo ongeveer lezen wjj. De bewerkers van 't Oos telijke systeem van niet-aanvals- pacten beweren, dat zij alleen maar de vrede willen verdedigen en ke ren zich daarom fel tegen het At lantische Pact, waarvan de onder tekenaars op hun beurt zeggen, slechts de vrede er door te willen bevestigen. In de tegenstelling tus sen Oost en West gaat het dus om verschillende systemen ter beveili ging van vrede. Het gaat daaren boven echter ook om verscheiden heid van opvatting omtrent de vre de zelf. En het is niet noodzakelijk dat één van beide „de christelijke vrede" voorstaat, die de Kerk af smeekt. Niet weinigen zjjn bezorgd over de dwingende keus die men ons wil laten maken tussen Oost of West. Zij aarzelen niet, de Sovjet-doelein den en -methoden af te wijzen, maar dat betekent niet, dat zij daarom enthousiast zijn over wat Amerika wil en doet. Want ook daarin vinden zij het ideaal van de christelijke vrede niet altijd terug. Die keuze tussen Oost en West be tekent voor hen soms de keus tus sen twee kwaden, waarvan één wel het minste kwaad is, maar toch niet een ideaal. Daarom willen zij de dwang tot die keuze niet gaarne aanvaarden. Zij kunnen daarom ook geen bewondering hebben voor een beleid, dat ons in steeds groter af hankelijkheid van één der grote machten dreigt te brengen en daar bij de schijn wekt, alsof dat nu 't mooiste, beste en voordeligste is wat men zich maar wensen kan. Daarboven wordt hier nog eens duidelijk het ideaal gesteld van de christelijke vrede de rust der orde, waarvan de beginselen en maatstaven niet door machtspoli tiek worden bepaald, maar allereerst door Gods wet en scheppingsplan. De Kerk beschikt over geen andere macht dan die van het woord, om dit ideaal te prediken. Zal haar woord klinken als de stem eens roepende in de woestijn van harde machtspolitiek Wij menen nog altijd, dat haar woord gehoor dient te vinden, bij voorbeeld om bij huis te blijven bij de grote politieke partijen in de Benelux-landen, die door haar leer en idealen worden geïnspireerd. Wij menen, dat die partijen over vol doende invloed beschikken, om de drie lage landen tot een kracht te maken in dienst van de christelijke vrede. Maar dan zal men zich daar én omtrent dit ideaal dieper moeten bezinnen en bereid moeten zijn, zijn, die invloed tot dit doel daad werkelijk aan te wenden. Zolang dat nog niet het geval is, blijft ook hier op dit punt de stem der Kerk die eens roepende in de woestijn. In de prille Junimorgen, toen de dauw nog over de velden lag, trok ken 44 landbouwers door het nog slapende land met enkele middel grote autobusjes zuidwaarts. Hun reis gold het zuidelijke deel van ons land, met name het eiland Oud- Beierland, ten noorden begrensd door het nijvere Rotterdam en ten zuiden door Dordrecht, Moerdijk en Biesbos. Nauwelijks hadden deze groepen oud-leerlingen van de landbouw scholen van Schagen en Alkmaar echter de Langedijk, met haar keu rig gerijde koolplanten achter zich gelaten, of de zomerzon zond haar koesterende stralen over de van wasdom blakende akkers. Beverwijk en het Velzer-pont leverden het bijna spreekwoorde lijke oponthoud. Kort voorbij Was senaar ontwaarden we de eerste boden van het snel naderende Haag je. Hoog in de lucht de kleine gele sport- en lesvliegtuigen van de Ypenburgse vliegschool van Frits Diepen. Rotterdam bood als altijd de aan blik van een haastige en hardwer kende handelsstad met een bonte drukte van kaden en loswallen. Via het beroemde Feijenoord-stadion en de even beroemde Maastunnel be reikte het gezelschap reislustige boeren het vruchtbare akkerland van de Zuid-Hollandse eilanden. Menigmaal was onderweg door de reizigers met tevredenheid gecon stateerd. dat de stand der gewassen in ons onvolprezen West-Friesland in elk opzicht beter was dan die welke men passeerde, doch hier werd het anders. Prachtige korenvelden, reeds uit gebloeide en dik vruchtzettende koolzaadakkers wedijverden hier in overdadige wasdom met het reeds bloeiende vlas. Kris kras werden buitengewoon rijke polderlanden doorkruist doch overal imponeerde de weelderige stand der gewassen. De natuur heeft hier willen goedmaken wat men senhanden er vernielden. Hoekse- waard en omringende polders zijn immers niet minder dan 18 maan den geïnnundeerd geweest, beducht als het Herrenvolk was voor de komst der geallieerden. Met een buitengewone interesse bezichtigden de oud R.L.W.S.-ers 't monsterbedrijf van de Ambachts heerlijkheid Cromstrijen te Numans- dorp, met haar 1200 H.A. binnen- en 800 H.A. buitendijks bouwland, dat volledig gemechaniseerd een kapitaalsinvestering van ruim 1 millioen gulden heeft gevraagd. Dit ene bedrijf van directeur A. B. H. Vlielander is precies het gehele wa terschap en een complete gemeen te. In een afzonderlijk artikel zullen we daaromtrent nog het een en an der vertellen. Wel willen we bijzonder even de aandacht vestigen op de enorme aanplant van vruchtbomen in dit gebied. Een voorzichtige schatting brengt ons tot een jaarlijkse uitbrei ding van het met fruit beteelde op pervlak van rond 200 H.A. Vervolgens werd het niet minder belangwekkende bedrijf van de Dortse Landbouw-onderneming (Dir. H. de Vos) bezichtigd, dat ook 680 H.A. groot is, waarvan ruim 80 H.A. overjarige boomgaarden die thans volop dragen. Op dit bedrijf wordt veel geëxperimenteerd met nieuwe machines. O.a. ontstond er 'n nieuw sproei- en nevelsysteem, terwijl men ook bezig is met een machine ter bestrijding van nachtvorst. Met een maaltijd in het Oranje Hotel werd de dag besloten. Men zocht n.l. al vroeg het bed op, om dat het Donderdagmorgen te half 7 weer aantreden zou zijn voor een rondvaart door dé Biesbos, die door de St. Elisabethsvloed in 1428 is ontstaan en nu binnen enkele jaren geheel bedijkt en drooggemaakt zal worden. LEEUWARDEN. Blijkens een uitvoerig raport van het Econo- misch-Techiloiogisch Instituut voor Friesland over de omvang en de kosten van de werkeloosheid in Friesland, zullen vele kleine land bouwbedrijven in Baradecl en Me- naldumadeel voornamelijk de. zgn. gardeniers, die een klein stukje land intensief bewerken, in een moeilijke positie komen. Bereids heeft een provinciale commissie dit vraagstuk in studie en zij zal de gevolgen onder ogen zien die de wettelijke regeling van de wisselbouw voor de huidige aardappelgrond zal hebben. Men schat dat voor duizend gardeniers nieuwe bestaansmogelijkheden moe ten worden gezocht. Het rapport stelt de gemiddelde werkeloos heidsuitkering van thans op 25 gul den per week per werkeloze. Dit is 1300 gld. per jaar. De normale werkeloosheid die in 1938 f 650.000 vroeg komt voor 1948 op f 1.820.000 de seizoen werkeloosheid (1938 f 2.405.000) kostte voor 194648 f 2.548.000 het structureel arbeids- overschot der Friese Wouden in 1948 zal kunnen stijgen tot f 4.550.000. Het rapport besluit met de mening dat na de oorlog de sei zoen werkeloosheid financiëel ge zien minder kostbaar is geworden, wanneer althans het gestegen prijsniveau buiten beschouwing blijft. Wel is een stijging van 3 tot 4 milioen gulden te verwach ten; maar de structuurwerkeloos heid zal een nog iets groter deel van de overheidsuitgave opeisen. Bij de Uitgeverij J. H. Kok N.V. te Kampen verscheen de tweede druk van de „Herinneringen van een Schoolmeester" door de beken de Protestantse onderwijzer-emeri tus W. G. v. d. Hulst. Wanneer het schrijven van memoires op zich reeds een hachelijke onderneming is, dan zeker als een „schoolmees ter" zich tot deze taak geroepen voelt en meent, dat zijn ervarin gen voldoende interessant zijn om ze wereldkundig te maken. Nu is hetgeen v. d. Hulst ons heeft te vertellen echter wel van een dus danige importantie, dat zijn boek niet alleen voor hen, die de schrij ver van nabij gekend hebben, maar ook voor anderen, die in het alge meen belangstellen in de ondervin dingen der schoolopvoeders, van be lang is. Het is wel geen hoge lit teratuur, maar het wil ook niet de pretentie hebben dit te zijn. Na tuurlijk zijn sommige „sterke stukjes" pour besoin de la cause wel een beetje aangedikt en te mooi voorgesteld en krijgt men nu en dan het idee dat hier de vol maakte opvoeder aan het woord is, maar dat nemen we dan gaarne op de koop toe. Het boek werd aardig geïllus treerd door W. G. v. d. Hulst Jr. Henk Mondria: „Een vrouw of fert zijn vrouw", en „Thuisvaart". Uitg.-Mij. J. H. Kok N.V. Kampen. Twee sombere boeken, die ver tellen uit het leven van de eenvou dige boeren- en vissersbevolking aan de Oostkust van de Zuiderzee. Suggestief en soms benauwend door een harde realiteit beschrijft Mon dria in het eerste de hartstochte lijke pogingen van Klaas van Gu- lik om het door de schuld van zijn vader verloren gegane familiebezit terug te winnen. Verbeten en met niets ontziend fanatisme offert hij alles op aan deze „begeerte", dié hem bezit en die hem niet loslaat. Zelfs zijn vrouw, die eens gedroomd had met hem gelukkig te zullen zijn. voelt dit geluk verkwijnen vanaf de eerste dag, dat zij de' da gelijkse zorgen met hem deelt. Haar leven ziet uit op een doodlo pend slop en er blijft niets anders over dan ellende en tegenslagen, terwijl het vertrouwen op een "ho gere macht zo goed als geheel ont breekt. De andere roman is een variant op de vele bekende verhalen van de kwijnende visserij aan de kust van de IJselmeer gematamorphoseer- de Zuiderzee. Ook hier weer een drama. Het milieu leende zich daar immers goed voor! Siem Brink wil zijn oude stiel niet vaarwel zeggen, maar zijn kinderen zullen hem op zijn tochten over de oude binnenzee niet meer volgen, omdat deze zee door een ingrijpen der moderne techniek in vruchtbaar land zal worden veranderd. Mondria leverde met dit boek een waardevolle bij drage tot de historiografie van de vissersbevolking rondom het „Dode Water". Bij een klimaat als het onze, is het onmogelijk de kleding naar de ka lender te richten. Mo menteel moesten wij al lang onze winter-garde- robe op non-actief heb ben gesteld en in fleurig, licht zomergoed zijn ge stoken. Daarentegen noopt het slechte weer ons, regenmantels en vesten te dra jon. De vrouwen, die een bont mantel ryk zijn, vinden deze nog maar een wat geriefelijke dracht. In Engeland is het niet beter met het weer ge steld dan hier en daar door kon het voorkomen, dat op de laatste shows behalve zomerjaponnen, ook veel bont werd getoond. Maar weer of geen weer, de vrouw, die „uit" gaat, trekt haar cocktailjapon aan. De foto links boven toont een cocktail-japon van groen satijn met goudmotief. Om de strakke rok valt een losse rok, die van voren open is. Ruiten blijven nog steeds troef in het modebeeld. De zwart met rose geruite jurk (rechts boven) is een zeer geschikte wandeljapon. De zwarte ceintuur, waarvan de uiteinden rechts en links schuin naar beneden vallen, geeft aan dit eenvoudige japonnetje een apart cachet. Zeven tien jaar is een moeilijke leeftijd; te groot voor servet en te klein voor tafellaken. Een grote strohoed, die achter op het hoofd wordt gedragen (midden boven) is zeer flatteus voor de bakvis. Als zij naar een tuinfeest gaat, kan zij van een bont-pellerine (vooral geen zware bontcape!) over de avondjurk veel plezier hebben. WIERINGEN. terschap van de h vergaderden de van Wieringen Ma, Centraal" te Hyp.hc De uitgebreide r na een opmerking Dekker goedgekeur Een schrijven wa: van het Prov. bestu goedgekeurd, het t bestuur der lloofdir „Schouw" te mogei Maart 1950. Punt 5 van de ag Voorstel tot wijzigi profiel, genoemd in Hoofdingelanden d 1948, met betrekkin ven van enige dij] zuidzijde van Wieri De heer M. Kooy trent mede, dat ec worden ingediend welks voorstel wer Alle aanwezigen het voorstel verenig worden verzonden a fende instantie. Ook het aangaan geldlening werd got M. Kooy de noodza van had uiteengeze De kascontróle-eo vervolgens mede, c orde had bevonden, De rekening en Heemraadschap Wie als volgt: Ontvangs uitgaven f 39.294.1 f 4.825.41'/.. Punt 7 vermeldde voor het Heemraad ringen dienstjaar li Totaal der ontvanj uitgaven f 40.081.92 saldo nihil. De lasten behoev den verhoogd, zodE haafd blijven op f 1840 H.A. dus f 20. Nadat de heren Dekker naar aanleii groting enige vrage steld, werd zij goec Door de voorzitti gens naar voren g< Vóór U een RIJ koopt, gaat d: eerst riei Wettig gedepone merk Hoogst in kwali Laagst in PD hebben wij p r i voor de laagste Alle voorkomer spoedig, billijk en LUTTIK - OUDO! I ALKMAAR Telefoon 3485 Gooi het oud niet weg. Bet voor Liefdewerk Oud U doet er eei werk mee! voor stad en 1< per Doorr. rnnderlappe Doorr. runderollade Magere rnnderlappe Kiblappen Rauw rundvet per 1(X Pekelvlees Ontbijtspek Hamworst Boterhamworst Metworst Zonder bon per Bloedworst m. veel s Leverworst Tongenworst BEZOEKT tijdens di sterdagen onze auto voor verschiller hartige hapje Achterstraat, h< Magdalenenstr., A FRIESLAND GRONINGEN DRENTE IN DEZE PROVINCI1 de huisvrien alle R.K. ge Verschijnt in twee Groningen-Dri Friesland Losse m.m.-prijs oplage 26 cent. tarieven. Kantoren: GRONINGEN: Gebc Maarten, Poststra tel. 25116; LEEUW7 Reindersbuurt 31, t' SNEEK: Ged. Po len 4, tel. 2589 I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 4