Nieuw Enorme brand in de hoofdstad Westelijke Drie doen voorstellen aan Wisjinsky inzake Berlijn Ook China onderwerp op de Parijse conferentie JEUGDIGE FANTAST SLAAGDE ER IN INTELLECTUELEN OP TE LICHTEN lelange! MAR TOR Liefdesdrama te Arnhem K eest 1949 Samboozlers VAN! ilenbon No. 06 ENHANDEL I EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Nachtelijke brand te Amsterdam Vrijdag 3 juni 1949 45e Jaargang No. 1 1 579 Pakhuizen aan de Oude Schans een prooi der vlammen Brandmeester dodelijk verongelukt Onze groeiende jeugd Dr. Beel op weg naar Nederland Italië in de plaats van China? Vrije verkiezingen onder controle van de Grote Vier lfChief-President" van Particulier Initiatiefvoor de rechtbank West-Duitsland open voor toeristen Berlijnse spoorweg stakers zetten door Na vier jaar onderduiken gepakt Enige Kath. kerk te Moskou in gevaar? China heeft een nieuwe premier A iliiij iv) tSjLJ PINKSTERDAGEN: 3 uur Dte zaal: tr. In de voorzaal: -Concert r en Co Sieuwerts dag. van 11 tot 1 u. EN IN BIJ ALKMAAR ij komen hem halen net vaste boord, i, heerlijk fris en dan met fleurige deed. U vindt bij moderne dessins een keuze zoals !l«ll*ll*ll«ll MAANDAG 6 JUNI Tweede Pinksterdag ;en van de aapjes. Tip in de toren ge- ar zou die rakker Ze vragen overal een groot fabrieks- ippelen. „Jullie zijn laar eens zoeken." i hoeken en gaten. 3t een zwart apen- aan. Ze komen in mky" roept Tonio. nky heeft wel wat Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Siumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. BankrelatiesNoorderbank; Nederi. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren; HOORN, Draafsmgel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 AMSTERDAM, 3 Juni. Vrijdagmorgen omstreeks 1.15 is in de drie pakhuizen „De drie korendragers" aan de Oude Schans te Amsterdam door nog onbekende oorzaak een enorme brand uitgebroken. De pakhuisruimten, die onderverhuurd zijn aan verschillende bedrijven en waar o.a. meubels, huiden en lom pen waren opgeslagen, stonden in een minimum van tijd in lichter laaie. De vuurgloed was in alle delen van de stad duide lijk zichtbaar en tot ver in de omgeving hing een verstikkende rook. De brandweer, die met groot materiaal uitrukte, voerde verbe ten een wanhopige strijd tegen de laaiende vlammenzee. Het hoog boven het dak oplaaiende vuur zette de gracht in een rossig licht. De politie had handen vol werk de honderden kijkers naar dit gi gantische vlammenspel op een af stand te houden. De brand heeft zich ontwikkeld tot een van de ernstigste branden, welke de hoofdstad teisterde se dert de bevrijding. Alle beschik bare brandweermateriaal was ter plaatse geconcentreerd en desal niettemin breidde het vuur zich uit. Geweldige hoeveelheden vod den, leer, meubelen en lompen werden een prooi van het vuur en daarbij tevens de prachtige oude pakhuizen, waaronder „De koo rendrager", welke dit hoekje Van de hoofdstad zö beroemd hebben gemaakt. Om tien minuten voor half drie stortte met donderend geweld een stuk van de linker voorgevel van een der pakhuizen op straat. Dit gebeurde zeer onverwachts en een der brandweerlieden, de brand meester De Boer, kon niet meer tijdig wegkomen. Hij werd ge raakt door een stuk gevelsteen en (J. H.l Het bekende jaarboek over 1948 van het R. K. Centraal Bureau voor Opvoeding en Onder wijs is dit keer wel zeer beschei den van formaat, een gevolg van de tijdsomstandigheden. Maar het bevat toch ook ditmaal wel weer interessante cijfers. Terwijl we nog altijd wachten op de resultaten van de reeds bijna drie jaar geleden ge houden volkstelling wat duurt dit toch vreselijk lang geeft dit jaarboekje weer interessante erj fers over de groei der Kath. bevol king, vooral onder de jeugd. Op 1 Januari 1948 bedroeg het totaal aantal kinderen op al onze lagere scholen 1.316.922 en daar van waren alleen op de Kath. bij zondere scholen 563.629, wat onge veer 46 procent van het totaal uit maakt. Wanneer we nu weten dat er vooral hier in het Noorden nog een betrekkelijk groot aantal ge meenten is waar het Kath. zie lenaantal zo klein is, dat er geen kath. school is dan mag hieruit ge rust geconcludeerd worden, dat we wat de jeugd betreft ,de 50 pro cent der bevolking bijna halen. Bij het kleuteronderwijs is de zaak voor ons kath. nog gunstiger het kath. kleuteronderwijs had in 1948 137.346 leerlingen, het pro testants bijz. kleuteronderwijs 60.135, de neutrale bijzondere scho len 30.289 en de openbare kleuter scholen 36.464, zodat we op deze leeftijd, wat het aantal kinderen betreft de 50 proeent reeds belang rijk overschreden zijn. In elk geval bewijzen deze schoolcijfers wel heel duidelijk, hoe op het gebied van de jeugd, de kath. Nederlan ders een zeer belangrijke positie innemen. Merkwaardig is, hoe het open baar onderwijs in ons land, nog steeds terugloopt en met een getal van 369.478 verre ten achter staat bii het gehele bijzonder onderwijs, dat in ons land 947.444 kinderen telt. Intussen leren de cijfers van de laatste drie jaren ons ook dat wij katholieken met ons kindertal in 'n dalende lijn gaan, moet daaruit ge concludeerd worden, dat het aan tal kinderrijke gezinnen ook bij ons aan het afnemen is? Voorlopig is echter weer een niet onbelangrijke stijging te verwach ten, want in de oorlogsjaren en ook nog in 1945 en 1946 is het kin deraantal met grote sprongen om hoog gegaan. Dr. Verhoeven re kent ons voor, dat we in de gevol gen van dit geboorte-accres in 1952 voor het eerst op de lagere school zullen ontmoeten en dat 't leerlingencijfer dan stijgen zal tot 1958. Hij betoogt dat we in deze jaren op een toename van 150.000 kinderen meer zeker moeten reke nen, wat betekent, dat we 625 schoolgebouwen meer zullen moe ten hebben dan er nu zijn, met 3750 Ieerlokalen en natuurlijk ook onderwijzers. Maar na die datum kan weer een belangrijke daling verwacht worden waardoor na enkele jaren deze schoolgebouwen geheel over bodig zullen zijn. Dit verschijnsel schept wel een probleem waaraan zeer grote moei lijkheden verbonden zijn, want men kan toch moeilijk 625 nieuwe scho len gaan bouwen, die na enkele ja ren weer overcompleet zijn! kwam in het water terecht. Ge lukkig werd aan de overzijde van de gracht het ongeluk gemerkt. Van alle kanten sprongen mensen in het water, brandweerlieden en burgers, en zij slaagden er in de zeer zwaar gewonde en bewuste loos geraakte brandmeester op de wal te brengen. Hij is onmiddel lijk naar het Binnengasthuis ver voerd. Omstreeks kwart over vier hedenmorgen is de heer de Boer in het binnengasthuis aan zijn verwon dingen overleden. De brandmeester bereikte de leeftijd van 47 jaar. Hij Iaat een vrouw en vier kinderen achter. Het vuur bood een fantastisch schouwspel, dichte vonkenregen waaide over het water van de Oude Schans en leverde zelfs ge vaar op voor de overkant. De vlammengloed was zo fel, dat men hem in de gehele binnenstad kon zien. Iedereen, die op dit late uur nog op straat was, spoedde zich naar de plaats des onheils en was getuige van de gigantische strijd, welke de Amsterdamse brandweerlieden op deze smalle Bij haar aankomst op het vlieg veld Cointrin bij Cenève, werd koningin Frederika van Grie kenland verwelkomd door haar ouders, de hertog en hertogin van Brunswijk, en ex-koning Michael van Roemenië met zijn vrouw Anna. Koningin Frede rika (rechts) op weg naar een gereedstaande auto met Anna van Bourbon en ex-koning Michael. gracht tegen hun erfvijand voer den. Bij het krieken van de dag, omstreeks drie uur, kwam er eni ge tekening in dit gevecht en kon men hopen dat de brandweer het vuur onder de knie zou krijgen. De plaats van de brand maakte het bestrijden van het vuur heel moeilijk en aan de achterzijde zijn de pakhuizen ingebouwd en bevindt zich een chemisch labo ratorium, gelegen aan de nieuwe Uilenburgerstraat. Ook door dit gebouw zijn slangen gelegd. Aan de voorzijde, in de gracht, lag de Jan van der Heyden, die met zijn waterkanon zeer grote massa's water in het knetterende hout werk wierp. Het was precies 3.43 uur heden morgen toen de commandant van de Amsterdamse brandweer, de heer J. B. Schuitemaker, de cen trale seinzaal aan de Achtergracht kon doen melden: „Wij zijn de brand meester", en daarmede zijn zoveelste overwinning boekte op de rode haan. De inmiddels overleden brand meester de Boer was zeer gezien onder zijn mannen, die in de meest absolute zin van het woord voor hem door het vuur gingen. Er is nog niet beslist, of hij met corpseer zal worden begraven. De begrafenis vindt Dinsdag a.s. plaats. Het nablussingswerk was heden morgen te zeven uur nog in volle gang en men verwachtte, dat het niet voor de middag beëindigd zou zijn. Het nablussen werd verricht door twee motorspuiten en de drij- vande spuit „Jan van der Heijden". BATAVIA, 2 Juni (Aneta). Dr. Beel is Donderdag naar Neder land vertrokken per constellation van de K.L.M., uitgeleide gedaan door een groot aantal belangstellen den, dat het restaurant van het vliegveld Kemajoran geheel vulde, waaronder verschillende leiders van deelstaten, dr. van Royen en leden van de Nederlandse delegatie, leden der voorlopige federale regering, leden van de commissie der Vere nigde naties, leden van het corps consulair, leden der bijeenkomst Fe deraal Overleg, de adjudant van de heer Lovink en tal van burgerlijke en militaire autoriteiten. Donderdagavond om half zeven heeft de 30-jarige G. B. in het park Sonsbeek in de omgeving van het Lorentzmonument te Arnhem, de 22-jarige mej. R. F. met een pis toolschot gedood. Het meisje was op slag dood. De dader werd ter plaatse gearresteerd. De aanleiding tot de moord was een verbroken verkering. Het slachtoffer is Riek Freriks, een dochter van een landbouwer te Didam. Zij was te Arnhem in dienst betrekking en had omgang met de fabrieksarbeider G. B. Toen zij deze wilde verbreken was dit niet naar B's zin. Of de verbreking het enige motief voor zijn daad is geweest, 6taat nog niet vast. De K.L.M.-Constellation PH-T.D.B. „Batavia'", die Zondag 29 Mei j.l. van Schiphol vertrok voor de openingsvlucht van de nieuwe trans-Atlantische K.L.M.-lijn naar Curagao via Montreal en Havana, is Donderdagmorgen op Schiphol teruggekeerd. Aan boord bevonden zich behalve Z.K.H. Prins Bernhard en de ove rige gasten, die deze eerste vlucht naar Canada meemaakten, ook de Canadese generaal Moiton en echtgenote, de wethouder van Montreal en de heer Asselin, die de burgemeester van Montreal vertegenwoordigt. Z.K.H. Prins Bernhard verlaat het vliegtuig. LONDEN, 2 Juni (Reuter). Volgens Reuter's diplomatieke medewerker zijn diplomatieke waarnemers te Londen van mening, dat tijdens de besprekingen te Parijs waarschijnlijk de toekomstige diplomatieke status van de oorlogvoerende partijen in China in beschouwing zal worden genomen. Men concludeert dit uit de reeds gemelde aankomst of ver wachte aankomst van twee voor aanstaande persoonlijkheden uit 't nationalistische China te Parijs, terwijl nu melding wordt gemaakt van het arriveren in de Franse hoofdstad van de Sowjet-Russische ambassadeur bij de Chinese rege ring, Roschin, hetgeen doet ver moeden dat onderhandelingen, waarover een strikt stilzwijgen zal worden bewaard, te verwachten zijn. Roschin is per vliegtuig van Kanton naar Parijs vertrokken voor het voeren van besprekingen met de Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken Wisjinski, men beschouwt dit te Londen ffls een sterke aanwijzing, dat de Sowjet- Unie voornemens is het communis tische bewind- in China te erken In de gisteren gehouden zitting van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken, die slechts anderhalf uur duurde, heeft Acheson, de Amerikaanse minister, mede namens zijn twee westelijke collega's aan Wisjinsky een document overhandigd, waarin voorstelen zijn verwerkt over Berlijn. De tekst van het door minister Acheson aan de Sowjet-Russische delegatie voorgelegde voorstel luidt als volgt: 1. De vier geallieerde comman danten van Berlijn zullen voor bereidingen treffen voor het hou den van vrije verkiezingen in ge heel Berlijn, die onder controle zullen staan van vertegenwoordi- gres der vier mogendheden, een en ander op basis van de werk wijze, die is gevolgd bij de in Oc tober 1946 gehouden verkiezingen 2. Het gemeentebestuur van Berlijn, dat op grond van de uit slagen van deze verkiezingen zal worden samengesteld, zal een voorlopig karakter dragen, het zal echter over volledige bevoegdhe den beschikken en het zal func tioneren overeenkomstig de bepa lingen van de in Augustus 1946 opgestelde tijdelijke bestuurs- wetgeving voor Groot-Berlijn. Er „Ik moest hem aanspreken met chief-president, maar eigenlijk was hij excellentie, zei hij", zo verklaarde de heer M. Brouwer uit Den Haag gistermiddag voor de Rotterdamse rechtbank, waaf zijn gewezen baas op zijn 26e verjaardag terecht stond, verdacht van oplichting, 't Was R. Th. F. Lombert uit Maastricht, die deze titel voerde. Hij was „chief-president" van de vereni ging P.I., Particulier Initiatief tot het doen van charitatieve werken. Het bestuur van de onlangs fail liet verklaarde vereniging zou, na zich hier te lande te hebben bezig gehouden met wat hulpverlening aan kinderen, charitatieve werken gaan verrichten op Curasao en daartoe hadden de leden van het bestuur met een aantal gezinsleden zich per vliegtuig derwaarts bege ven, maar o.a. op grond van een rapport van het Centraal Archief- en inlichtingenbureau inzake maat schappelijk hulpbetoon is het ge zelschap door de autoriteiten terug gestuurd. Omstreeks drie maanden geleden is de „Chief-president" ge arresteerd en gisteren had hij zich te verantwoorden voor de rechtbank te Rotterdam. Hem was ten laste gelegd, dat hij in 1947 en 1948 te Rotterdam en elders in Nederland de arts J. H. Hoffmann, de notaris L. A. Beth inmiddels wegens ver duistering cn valsheid in geschrif te tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld en de étaleur P. L. Audiffrcd onder valse voor wendsels heeft bewogen tot afgif te van bedragen van resp. f 14.822, f 10.309 en f 1485. Er was een groot aantal getuigen gedagvaard, vijf ervan waren echter niet verschenen, zodat, nadat de zitting van 's morgens tien tot middags bij zessen geduurd had, de rechtbank .besloot de behandeling der zaak te verdagen tot Maandag 13 Juni. Intussen werd toch een aantal ge tuigen gehoord. Mr. J. van der Ven te Den Haag, curator in het faillisement van „Particulier Initiatief' verklaarde, dat er een koffer vol bescheiden was, doch een behoorlijke boekhou ding en een huishoudelijk reglement ontbraken. Getuige zegt zich te heb ben afgevraagd hoe het mogelijk was, dat een vereniging, in welker bestuur notarissen zaten, de zaken zo kon behandelen. Er moet ruim f 50.000 geweest zijn, f 14 is er over, doch er is geen enkele verantwoor ding, waar het geld gebleven ls. De president merkte op, dat het merkwaardige in deze vereniging, die charitatief zou werken, is, dat er alleen maar benadeelden zijn. Uit de mededelingen van de cu rator. bleek o.m. nog. dat de familie L. een bedrag van f 26.000 in de kas gestort had. Hij beschouwde dit als de opbrengst van de liquidatie van de kleermakerij van de vader van verdachte. Hij gaf verder te ken nen, dat het onbegrijpelijk is, dat op statuten zoals de vereniging die had, de Koninklijke Goedkeuring is verleend. Getuige L. A. Beth, voorheen notaris te Rotterdam en thans ge detineerd, verklaarde de statuten te hebben ontworpen. Voor het werk van P. I. op Cu racao zou een fonds van f 400.000 worden gevormd. Getuige was van oordeel, dat notaris Quaed- vlieg te Maastricht, bestuurslid der vereniging, dit fonds zou vol storten, nadat de bestuursleden hadden bijgedragen wat zij kon den. De tocht naar Curagao werd per vliegtuig gemaakt door 19 of 21 per sonen. De tickets werden uit de centrale kas betaald en van het overschot zou het gezelschap voor lopig leven. Voor charitatieve doel einden bleef dus niets over, stelde de president vast. Maar de Neder landse Bank had, bij monde van mr. Dons toegezegd, dat f 400.000 zou den worden overgemaakt, als het werkprogram door de Staten van Curagao was goedgekeurd, zo gaf getuige te kennen. Uit het verdere verhoor bleek, dat de bestuursleden f 1000 per maand zouden toucheren en de „Chief-president" meer, zulks omdat hij de hele leiding had. Vol gens de getuige had verdachte hem verteld, dat mr. van Kleffens stond achter de organisatie, welke belang rijk werk zou kunnen doen bij een volgende oorlog. Overigens gaf ge tuige te kennen, dat hij nooit van mr. van Kleffens had gehoord. Mr. da Costa Gomez, vertegenwoor diger der Nederlandse Antillen in Nederland, heeft volgens mededeling van getuige de tocht van P. I. naar Curagao zeer aangemoedigd. De heer J. Quaedvlieg, notaris te Maastricht, verklaarde, dat de ver eniging P. I. uitsluitend iets deed tot hulp aan kinderen. Er werden ook uitvoeringen georganiseerd. Hij erkende, dat de door notaris Beth gemaakte statuten wel wat eigen aardig waren. Er is nooit een cen trale kas geweest. De reis naar Cu ragao is betaald uit de bijdragen, die de familie Lombert, notaris Beth en dr. Hoffmann hadden ge stort. Er zou een centrale kas tot een bedrag van f 400.000 worden gevormd. Daaruit zou worden ge leefd, maar later zou het bedrag in tegraal naar ons land terugkomen, zo had mr. Gomez beloofd. Vervolg op pag. 3 kunnen in gezamenlijk overleg wijzigingen in deze bestuurswet- geving worden aangebracht. 3. De nieuw te verkiezen Ber- lijnse gemeenteraad zal worden gemachtigd een permanente be- stuurswetgeving voor Groot-Ber- li.jn op te stellen, met gebruikma king van de vroegere voorstellen voor een dergelijke wetgeving, die in 1948 aan de geallieerde kommandantura zijn gedaan. 4. Tegelijkertijd met de instel ling van een voorlopig gemeente bestuur zal de geallieerde vier- mogendheden-kommandantura worden gewijzigd en in overeen stemming worden gebracht met de beginselen voor haar func tionering, waarover de vier mi nisters tijdelijk hun huidige zit ting overeenstemming bereiken. 5. De bezettingskosten zullen tot een minimum worden terugge bracht en deze kosten zullen wor den vastgesteld overeenkomstig een door de vier mogendheden ge zamenlijk uit te werken regeling. Wisjinsky verklaarde, dat de Berlijnse kommandantura gedu rende drie jaar had gefunctio neerd en dat zij er in was ge slaagd problemen op te lossen, die zo moeilijk waren ais de oorspron kelijke, in 1946 voor het bestuur van Berlijn ontworpen wetgeving. Het is niet het beginsel van een stemmigheid", dat het werk van de kommandantura heeft belem merd. Het werd belemmerd, door dat de Amerikaanse commandant van Berlijn midden in een zitting plotseling verklaarde, dat hij naar huis ging om te slapen, omdat hij de volgende dag een heleboel werk had te doen. Deze „grofheid" had zijn weer slag op de Sowjet-Russische com mandant en op de andere geal lieerde bevelhebbers van Berlijn. Eerstgenoemde besloot, dat hij niet meer aan het werk van een dergelijke kommandantura kon deelnemen." De vergadering van gisteren eindigde in een ongewoon goede stemming, waarbij de ministers met elkaar schertsten. Zeep bij de verkiezingen Woensdag werden in Nu- mansdorp gemeenteraads verkiezingen gehouden en, zoals overal elders, werden door de vijf mededingende partijen de nodige circulai res verzonden. De V.V.D. meende meer te moeten doen en zo werd huis aan huis (ongeveer 1200 gezin nen) verpakt in een loon zakje een stukje toiletzeep bezorgd met een circulaire, waarop o.m. voorkwam: „Veel werd U beloofd, maar de V.V.D. begint met de daad. Wast uw handen van alle „politieke" onrein, waarmede u de laatste we ken werd gebombardeerd, met bijgaand stukje zeep". Toen men gisteren ter stem bus trok had de A.R. partij aanplakbiljetten opgehan gen met als opschrift: „Stemt zonder zeep maar met plezier de mannen van lijst 4". BERLIJN, 2 Juni (Reuter). Van officiële Amerikaanse ztfde is medegedeeld, dat 21 Juni de datum is, waarop de drie Weste lijke zones van Duitsland voor bezoekers zullen worden openge steld. De toeristen zullen Duitse rant soenen ontvangen en alle onkosten in Westmarken moeten voldoen. Per week zal een rantsoen van ma ximaal tweehonderd liter benzine worden verstrekt. Bezoekers zullen wel speciale distributiekaarten ont vangen voor 3035 calorieën per dag, geldig in alle Duitse hotels, restau rants en levensmiddelenwinkels. Het gewone dagrantsoen voor volwassen Duitsers is 1095 calorieën. Men verwacht ongeveer vijfhonderd duizend bezoekers. De Wcst-Berljjnse spoorwegsta kers hebben bij de stemming over de vraag, of zij de voorwaarden van de onder Sovjet-Russische controle staande spoorwegdirectie zullen aanvaarden, met een over weldigende meerderheid van bij na 98 procent der stemmen, beslo ten, tot voortzetting van de sta king. Verder meldt Reuter, dat het Amerikaanse bestuur te Berlijn Donderdag heeft geweigerd een Sovjet-Russische eis in te willigen, welke inhield, dat de West-Berlijn- se politie uit de spoorwegstations in West-Berlijn moest worden terug getrokken. In een brief aan de Wes telijke geallieerden heeft de plaats vervangende Russische militaire gouverneur, generaal Dratvin. de Westelijken ervan beschuldigd, de overeenkomst betreffende het be stuur van Berlijn te hebben ge schonden, aangezien zij de verant woordelijkheid op zich hebben ge nomen voor'het handhaven van de orde over het in de Westelijke sec toren van Berlijn gelegen gedeelte van de onder Russische controle staande spoorweg. GOEDE VANGST TE AMSTERDAM Rechercheurs van de Rijkspoli tie, gewest Amsterdam, hebben gisternacht enkele geslaagde huiszoekingen gedaan in de omge ving van het Oudekerksplein te Amsterdam, waar, naar bekend was, enkele voortvluchtige ex-SS- ers en een ex-lid van de feldgen- darmerie, zich moesten ophouden. Inderdaad gelukte het, deze drie mannen te vinden en aan te hou den. Zij waren direct na het einde van de oorlog ondergedoken en hadden dus kans gezien vier jaar ondergedoken te blijven. Eén van hen was in België bij verstek ter dood veroordeeld, om dat hii deel had uitgemaakt van een commando 502 (te vergelijken met een jagdkommando). Vermoed wordt, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan het vermoorden van arrestanten. Hij zal niet aan België worden uitgeleverd, doch het Belgische dos sier zal naar Nederland worden op gezonden, zodat in Nederland bij de berechting rekening kan worden gehouden, met hetgeen hij in Bel gië heeft gedaan. De drie arrestan ten waren van Nederlandse nationa liteit. WASHINGTON, 2 Juni (AFP). In een artikel van de „Evening Star" schrijft de hoofdredacteur, dat men thans te Washington de mogelijkheid bespreekt op de conferentie der vier te Parijs een aecoord tot stand te brengen om Italië in de V.N. toe te laten, waar liet dan In de Veiligheids raad de plaats van China zon moeten innemen. De schrijver van het artikel meent verder te weten, dat Groot- Brittannië op het punt staat de Chinese regering te erkennen in ruil voor de belofte, dat het offen sief niet verder zal gaan dan Kan ton en dat Hongkong niet zal wor den aangevallen. Het State Depar tement zou daarmede instemmen. In officiële kringen te Washing ton legt men veel voorbehoud aan de dag wat betreft het eerste be richt. „De USSR zou, zo zegt men, zich zeer zeker verzetten tegen de vervanging van China door Italië". PHILADELPHIA, 2 Juni (Reuter). Volgens Michael Francis Doyle, een vooraanstaand katholiek te Phila delphia, heeft het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken hem mededeling verstrekt van een Sowjet-Russische poging, beslag te leggen op de enige Rooms Katho lieke Kerk in de Sowjet-Unie. De chef van de afdeling voor het naije Oosten van genoemd ministe rie zou hem hebben meegedeeld, dat een groep Sowjet-Russische vrou wen, vergezeld van Sowjet-functio- narissen met regeringsopdracht, om de Sleutels van de kerk van St. Louis te Moskou had gevraagd. Do waarnemende pastoor, pater Tho mas, had om uitstel verzocht om de V.S. en de Franse ambassades hier van in kennis te stellen. Dit was blijkbaar Dinsdag voorgevallen. De kerk behoorde oorspronkelijk tot het bezit van de Franse ambassade. OVERSPANNEN JONGEMAN BEDREIGDE VOORBIJGANGERS Een 23-jarige jongeman, een ze nuwpatiënt, begaf zich gisteren nacht omstreeks één uur in over spannen toestand, na in zijn woning aan de Bestevaerstraat te Amster dam alles kort en klein te hebben geslagen, op straat en bedreigde verscheidene voorbijgangers met een mes. Reeds waren de G.G.D. én de politie gealarmeerd toen de jonge man zo agressief optrad, dat een agent, om ongelukken te voorko men, een schot op de knaap loste, dat hem in de rechtervoet trof. De jongeman werd naar het ziekenhuis vervoerd. KANTON, 2 Juni (Reuter). Maarschalk Yen Hsi-Sjan, voormalig gouverneur van de provincie Sjansi en plaatsvervangend commandant in Noord-China, heeft de benoeming tot minister-president in de natio nalistische regering aanvaard als opvolger van Ho Ying Tsjin, die Maandag j.l. met zijn kabinet ont slag heeft ingediend. Er kwam weer iets van Lon- dens' voor-oorlogse luister te rug, toen de wacht voor het Buckingham Palace in groot tenue verscheen met rode tu niek en berenmuts. Bij het wis selen van de wacht voor het Buckingham Palace neemt een soldaat van het regiment van Wales, die wegens de regen een cape over zijn uniform draagt, de plaats in van een 'erse wacht, die als laatste in battledress paleis-dienst had gedaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1