Hoe moeten gemeenten staan tegenover de economische politiek? Leraren M.O. en V.H.O. Scherp Russisch antwoord aan het regiem van Tito RADIO beklagen zich bij de regering DETECTIVE Belangrijke inleidingen voor congres Vereniging van Nederlandse Gemeenten Na de pakhuisbrcmd in de hoofdstad Joego-Slavië in het kamp van de vijand De Tennis kampioenschappen te Noordwijk S.V.V.-Heerenveen kan beslissing brengen Gezonde huid In de Rotterdamse Schouwburg had de vereniging van Neder landse Gemeenten Donderdag in aansluiting op de Woensdag gehouden jaarvergadering, een congres belegd, waarop de pro fessoren dr. J. Tinbergen en dr. D. Simons inleidingen hielden over de uitgaven van de gemeenten en de economische politiek der overheid. De vergadering stond onder leiding van mr. P. I. Oud. Prof. dr. Tinbergen wees er op, dat de werkgelegenheid in Neder land sterk afhankelijk is van de wereldconjunctuur en deze weder om van de conjunctuur in de Ver enigde Staten. Volgens spr. mag aangenomen worden, dat de Ame rikaanse regering maatregelen tot stabilisatie van de conjunctur zal nemen. Andere regeringen zullen deze politiek eveneens voeren. Spr. meent dat op een grotere stabi liteit dan in de jaren 1929-39 mag worden gerekend. Deze politiek verdient volgens spr. ondersteuning in ons eigen na tionaal belang door overeenkom stige maatregelen van de Neder landse overheid. Deze maatregelen dienen, zeide hij, vooral te bestaan uit wisselende belastingtarieven hoog in tijden van voorspoed, laag in tijden van depressie en hoge uitgaven bij depressie lage bij voorspoed. Daarnaast zullen wel licht andere maatregelen, b.v. ter regulering van landbouwmarkten, nodig zijn. Naar spr.'s overtuiging verdient het aanbeveling, dat de gemeenten in deze een politiek voeren, die ge synchroniseerd is met die der cen trale overheid, een synchronisatie die veel kan bereiken door vrijwil lige medewerkers en stimulering door wisselende subsidies en even tueel andere faciliteiten, waarbij het grote belang van de zaak toe passing rechtvaardigt van controle en voorschriften als verdere moge lijkheid. Prof. dr. Simons meende, dat bevordering van industrialisatie door passende maatregelen van de gemeenten kan worden gesti muleerd en adviseerde tot de uit oefening van het toezicht door Gedeputeerde Staten en zo nodig van het vernietigingsrecht door de Kroon. Hierdoor kan de vereiste inkrim ping van eigen kapitaalsuitgaven der gemeenten bewerkt worden. Het toezicht van de Nederlandse Bank als deviezeninstituut achtte spr. voldoende. Spr. heeft een ontwerp van de regering gezien waarvan de hoofd lijnen zijn, dat een speciaal toezicht wordt ingesteld op de investerin gen van lagere publiekrechtelijke en semi-publiekrechtelijke lichamen, De besturen daarvan moeten zich onthouden van handelingen, strij dende met het algemeen regerings beleid op financiëel-economisch ge bied. De regering kan terzake al gemene richtlijnen verstrekken. De strekking van dit ontwerp is volgens spr. dat met het oog op PROGRAMMA ZATERDAG 4 JUNI HILVERSUM II 415 M. KRO 7,00 Nieuwsber. 7.15 Engelse volks liederen, 7.30 gram.muz. Vigilie v. Pinksteren, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuwsber., 8.15 Pluk de dag 9.00 Voor de vrouw 9.05 Ochtendconcert, 9.30 Waterstanden. 9.35 Georges Bou- langer en zijn orkest, 10.00 Klein, klein kleutertje.., 10.15 Gram.muz. Elck wat wils" 11,00 De Zonne bloem, 11.45 Werken van Spaanse componisten gram., 12.00 Angelus, 12.03 Zang en orgel, 12.30 Medede lingen land- en tuinbouw, 12.33 „Om en Om" lunchconcert, 12.55 Zonne wijzer, 13.00 Nieuwsber. en kath. nieuws, 13.20 „Om en Om", lunchc., 13.50 Film en toneel, 14.10 Kinder- totenlieder, 14.40 Boekennieuws, 14.50 Franse cabaretsterren, gram., 15.10 Naar het Wonderland der mu ziek XXIV, 15.30 Jongerenconcert, 16.00 „Als de bode aan de deur staat", 16.10 Nieuwe gramafoonpl., 16.30 ,.De schoonheid van het Grego riaans", 17.00 De Wigwam, 18.00 Re portage hockeywedstr. Denemarken- Nederland, 18.15 Pianoduo, 18.30 Journalistiek weekoverzicht, 18.45 Amusements orkest, 19.00 Nieuwsber. 19.15 Actualiteiten, 19.25 Amuse mentsorkest, 19.50 „Pinksterstorm over ons", door Z.E. heer A. M. Jan sen, 20.00 Nieuws in 't kort, 20.05 De gewone man, 20.12 Gram.muz., 20.20 Lichtbaken, 20.45 Gram.muz., 21.00 „Zomersproeten", Ork. zonder Naam, 21.45 Om het landskampioenschap in spelregelkennis. 22,00 Promenade orkest, 22.30 Wij luiden de Zondag in, 23.00 Nieuwsber., 23.1524.00 Kamermuziek, gram.pl. HILVERSUM I, 301 M. VARA 7.00 Nieuwsber., 7.15 Ochtendgymn., 7.33 Muziek bij ontbijt, 8.00 Nieuws ber., 8.15 Gevarieerd ochtendprogr., gram., 9.00 Londens Philh. Orkest. VPRO 10.00 Spreker: „Tijdelijk uitgeschakeld", 10.05 Morgenwijding VARA 10.20 Radiofeuilleton „Clau dia'.', 10.35 Uitz. voor arb. in continu- bedr., 11.35 Zang en piano, 12.00 Filmselecties, gram., 12.30 Medede lingen land- en tuinbouw 12.33 Or gelspel, 13.00 The Ramblers, 14.00 AJC-uitz., 14.20 Marinierskapel, 15.00 Es de zomer kump, 15.25 Omroepka- merorkest, 16.10 Komt u binnen, 16.25 Kleine koorwerken, 16.45 Sport- praatje, 17.00 Gram.muz., 17.30 Om en nabij de twintig, 18.00 Nieuwsber., 18.15 Orgelspel, 18.30 Ned. Strijd krachten, 19.00 Reportage SVV Heerenveen, 19.10 Artistidke staal kaart. VPRO 19,30 „Lezen in de bijbel", 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. VARA 20.00 Nieuws, 20.05 Dingen v. de dag, 20.12 VARA- varia, 20.15 Omroeporkest, 20.45 De Golfbreker zonnig zomerprogr., 21.00 Socialistisch commentaar, 21.15 Ge varieerd programma, 22.00 Stradiva- sextet, 22.25 Mensen, die we wel eens ontmoeten, ,,De Stille", 22.40 Accor- deola, 23.00 Nieuwsber., 23.15 Gra- mofoonmuziek. het geringe volume van voor inves tering beschikbare middelen en de viezen een speciaal toezicht nodig wordt geacht, om de urgentie van de kapitaalsuitgaven van de lagere publiekrechtelijke lichamen te be oordelen, daarnaast wordt genoemd de conjunctuurpolitiek. Volgens spr. past dit ontwerp niet bij het stelsel van grondwet,en gemeentewet, dat aan de gemeen tebesturen vrijheid laat, behoudens het voorafgaande toezicht van Ge deputeerde Staten en het vernieti gingsrecht van de Kroon. Spr. acht het ontwerp onnodig, bij de lagere publiekrechtelijke li chamen is voldoende gezindheid aanwezig om mede te werken aan e'en algemene welvaartspolitiek, wanneer de regering inzicht daar in verschaft. Bij de conjunctuur- politiek, zo besloot spr., zal het vooral van het Rijk afhangen, of het de Gemeenten tot het doen van de wenselijke uitgaven in de de pressie in staat stelt. Bij het debat, dat op deze inlei dingen volgde, zeide prof. C. W. de Vries in de dertiger jaren de op merking te hebben geleerd, dat de Gemeenten en de Provincie in het algemeen veel minder conjunctuur gevoelig zijn dan het Rijk. Wan neer het Rijk maatregelen neemt, kan het nog niet tegen de Gemeenten zeggen: dat moet gij ook doen. De Gemeenten beschik ken niet over de macht van het Rijk in economische zaken. Het is gemakkelijk voor de gemeenten met de hausse mee te gaan, maar moeilijker wordt het in tijden van baisse. De herziening der sociale verzekering Het rapport van het commissie- Van Rhijn inzake de herziening der sociale verzekering is in de cen trale organisaties, welke in de Stichting van den Arbeid samen werken, bestudeerd. Het. heeft tot een aantal opmerkingen en voor stellen aanleiding gegeven, die aan de minister van Sociale Zaken zijn doorgegeven. VLEERMUIS VERWEKTE CONSTERNATIE Gisternacht omstreeks half vijf was er grcte consternatie op de Ceintuurbaan te Amsterdam. De alarminstallatie van een bontzaak was in werking getreden en het brute lawaai van dit apparaat verscheurde de rust van de prille ochtend op akelige wijze. Buren werden wakker en keken uit de ramen, maar er was niets te zien. Wat doet een rechtgeaard Amster dammer in zo'n geval? Hij draait vijf maal 8 en enkele ogenblikken later klonk een tweede sirene over de Ceintuurbaan, ditmaal die van de auto van de radiodienst der politie Ook het Bureau Stad houderskade zond hulp in de vorm van een hoofdagent te fiets met assistentie. Op alles voorbe reid trokken de dienaren van de heilige Hermandad het gebouw binnen. De inbreker zou geen kans hebben. Helaas voor al dit manhaftig vertoon, er was geen inbreker. Treurig en geschrokken zat er op een schapje aan de muur een eenzame vleermuis, die door een open raam was binnenge vlogen en onbekend met de men selijke techniek de onvoorzichtig heid had begaan het alarmappa raat in werking te brengen. BESTUUR VERENIGING VAN NEDERLANDSE GEMEENTEN Op de te Rotterdam gehouden vergadering van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten werden als leden avn het bestuur herkozen mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, mr. H. J. M. Loeff, burgemeester van 's Hertogen bosch, de heer W. van Elk, burge meester van Bemmel, en de heer A. H. S. Stemerding, burgemeester van Oost- en West-Souburg. LEDEN HANNIBAL-SPIEL VEROORDEELD Veertien dagen geleden stonden twee spionnen, die gedurende de bezetting betrokken waren ge weest bij het zogenaamde Hanni bal Spiel, voor het Haagse Bijz. Gerechtshof terecht. Het waren de 37-jarige Hagenaar Van der Burch, alias „Ederveen" en de 32-jarige J. Boegheim, die zich afzonderlijk of in combinatie in talrijke illegale organisaties had den ingedrongen, en vele leden van ondergrondse groepen aan de Duitsers overleverden. De procureur-fiscaal bij het Haagse Hof eiste levenslange ge vangenisstraf tegen B. en 20 jaar tegen Van der B. Het Hof veroor deelde Donderdag conform de eis, terwijl Van der B 19 jaar tegen zich hoorde uitspreken. In de hoofdstad worden heden, Vrijdag, de uitreikingslokalen der distributiedienst, waar de Amsterdammers gedurende ruim tien jaren hun distributiebescheiden konden afhalen, gesloten. De waarnemend voorzitter van het uitreiklokaal aan de Ooster parkstraat sluit de deur, voor goed. Het bestuur van de Raad van Leraren bij het voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs heeft zich met een adres gewend tot de raad van ministers, waarin o.m. wordt gezegd, dat van een be reidheid tot principiële verho ging van de maxima der leraars- salarissen nog niets is gebleken, ondanks het feit, dat de beraad slagingen over de technische her ziening van het bezoldigingsbe sluit hun einde naderen. Daarentegen Is aan een categorie van tevoren met de leraren bij het V.H. en mogelijk gestelde ambtena ren, nl. de leraren bij het middel baar nijverheidsonderwijs, in be langrijke mate een overschrijding van het maximum salaris ten deel gevallen. De raad van leraren bij VH en MO gelijk gestelde ambtena dat er redenen zijn om dit onder wijs lager te waarderen dan het M.N.O. Voorts wordt in het adres betoogd, dat in de verschillende behandeling van de Ieraren in beide categorieën van onderwijs een bewijs moet wor den gezien van de achterstelling van het algemeen culturele bij het technische vakonderwijs en dat de Het verlies van het driedelige pakhuis „de Hoorndrager" en de zware beschadiging van het pakhuis ,de grote Zwaan" aan de Oude Schans is voor de liefhebbers van het Amsterdams stedeschoon zeer ernstig. Deze 17e eeuwe pakhuizen immers behoorden tot de mooiste van Amsterdam en vormden een bron van studie en genot voor allen die het architectonische schoon van de hoofdstad aan het hart gaat. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets positiefs te melden. Wel staat vast dat gisteren enkele jon gens, of jongemannen, in de pak huizen zijn geweest. Zij werden als opslagplaatsen gebruikt en daarom kwam er zelden iemand. Of deze jongens een sigaret hebben gerookt zodat vonken zijn achter gebleven, of dat zij vergeten hebben de motor van de electrische lier welke zij hebben gebruikt, af te zetten, waardoor kortsluiting is ontstaan, zijn vragen, die bij omwonenden zijn gerezen, doch waarop nog geen antwoord is gegeven. De recherche is nog steeds met het onderzoek be zig. Drie Niwin-gezelschappen naar Indonesië Met het troepentransportschip „Zuiderkruis", dat heden, Vrijdag 3 Juni naar Indonesië zal vertrek ken, zullen het gezelschap Her man Tholen en het frontgezel schap „De Eubati's voor de Niwin een tournee naar Indonesië aan vangen. Eveneens met de „Zui derkruis" vertrekt Jan Ooster- welder, een bekende figuur uit de Amsterdamse jeugdbeweging, die op de buitenposten in de tro pen „praatavonden" zal houden over verschillende onderwerpen. Al deze artisten zullen voor de vraag is gerezen of er bij de rege ring onvoldoende belangstelling be staat voor de noden van het V.H. en M.O. en gebrek aan begrip voor de belangrijkheid van dit onderwijs voor de toekomst van het volksle ven. De Raad van Leraren verzoekt de ministerraad de nodige aandacht te schenken aan de belangen van het V.H. en M.O. en aan de leraren in deze tak van onderwijs in materieel opzicht recht te doen wedervaren. Herenhoeden vrij in prijs In de Staatscourant is verschenen de beschikking tot vrijlating van prijzen voor herenhoeden waarbij de prijzenbeschikking herenhoeden '48 de wolvilten en haarvilten heren hoeden niet meer aan prijsregeling gebonden. VILLABRAND TE BENTVELD BENTVELD, 2 Juni. Donder dagmiddag is de villa van de KLM piloot Overeinde, die met een twee de villa onder een rieten dak stond op de hoek van de Grenslaan en Zandvoortse Laan te Bentveld een prooi der vlammen geworden. Ook de tweede villa bewoond door de familie Edema van der Puk, werd zwaar door het vuur geteisterd. Tien minuten nadat brand ontstond waren de Bloemendaalse en Zand voortse brandweer ter plaatse, doch toen sloegen de vlammen reeds door het dak. Het huisraad van de beide gezinnen kon door toegescho ten buren en een twintigtal solda ten, die juist in een auto passeer den, grotendeels in veiligheid wor den gebracht. Nederlanders in Bolivia in veiligheid Van de consul der Nederlanden in La Paz, de hoofdstad van Bolivia, is op het ministerie van buiten landse zaken bericht ontvangen, dat de Nederlanders in het gebied van Oruro, waar, zoals men weet, ernstige onlusten zijn uitgebroken, in veiligheid verkeren. DE STAKING IN ITALIë ROME, 2 Juni (Reuter). De staking van anderhalf millioen landarbeiders in Italië gaat thans reeds de derde week in zonder dat er tekenen zijn die op een kentering van de toestand wijzen. De employe's van het ministerie van financiën begonnen gisteren 'n staking van 24 uur om kracht aan hun eisen tot loonsverhoging bij te zetten, terwijl 500.000 bouwarbeiders een staking van vier uur hielden omdat de werkgevers weigerden met hen over het loon te onderhan delen. In Bologna en Modena is door de landarbeiders een „algemene" staking uitgeroepen. Binnen enkele dagen worden be sprekingen tussen werkgevers en werknemers in de petroleum- en de textielindustrie verwacht. Mochten deze besprekingen mislukken, zo heeft het algemeen vakverbond la ten weten, dan zullen stakingen ge organiseerd worden. De studenten van Napels hebben gisteren een staking uitgeroepen MOSKOU, 2 Juni. (Reuter) De Sowjet-regering heeft een Joego-SIavische nota, waarin wordt beweerd, dat genoemde re gering een „vijandige en discri- minatieve actie" tegen Joego slavië voert, van de hand gewe zen, aldus meldt het Sowjet- Russische persbureau Tass. Tass zegt, dat de Joego-SIavische nota, die op. 23 Mei j.l. op de Sow- jet ambassade te Belgrado werd overhandigd, verklaard had, dat het optreden van de Sowjet-Unie het Sowjet-RussischJoego-Sla- vische verdrag tot 'n „dode letter" had gemaakt. De Joegoslaven. al dus Tass, eisten, dat de Sowjet- Unie verdere activiteit van Joego- SIavische emigranten in de Sowjet- Unie en de verschijning van het blad, dat zij in Moskou publiceren, zou verbieden. In het Sowjet-antwoord, dat op 31 Mei op het Joego-SIavische mi nisterie van buitenlandse zaken werd overhandigd worden de bewe ringen in de Joego-Salvische nota „grove laster" genoemd. In de Sowjet-nota wordt gezegd, dat Joe- go-Slavië zich van het recht, een vriendschappelijke houding van de De prijs van krentenbrood is vrij Blijkens een publicatie in de Staatscourant heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening de prijzenbeschikking krentenbrood 1948 ingetrokken, zo dat krentenbrood niet langer aan prijsbepalingen is gebonden. VLIEGTUIG MAAKTE NOODLANDING LOCHEM, 2 Juni. Donderdag morgen moest een spitfire van de militaire vliegbasis Twenthe tussen Markelo en Lochem in het zoge naamde Stokkumerbroek een nood landing maken. Nadat het vliegtuig een draad versperring van het weiland had meegetrokken kwam het tot stil stand tegen een afrasteringspaal. De propeller werd vernield en ook 't landingsgestel werd beschadigd. De vlieger kwam met de schrik vrij. Sowjet-Unie te verwachten, had beroofd, omdat het: 1. Een anti-communistisch, anti democratisch en terroristisch re giem had ingesteld, 2. door zijn vijandigheid tegen over de Sowjet-Unie „het kamp van de vijanden der Sowjet-Unie was terechtgekomen", 3. had toegestaan, dat de Joego- SIavische pers „de spreekbuis voor ongebreidelde anti-Sowjet-Russi- sche agitatie" was geworden. De Sowjet-Unie zal voortgaan gastvrijheid te verlenen aan anti- Titogezinde emigranten, omdat zij die Joego-Slaven vertegenwoordi gen, die voorstanders zijn van de onafhankelijke ontwikkeling van hun land, zo zegt de nota. DIEF KREEG BEROUW Aan het politiebureau J. D. Meyerplein te Amsterdam bezorgde de post een aangetekend stuk: een enigszins beschadigde ordinaire en veloppe, geadresseerd aan de „melkboer" en inhoudende f 280, Enige dagen geleden had een melk boer aan dit bureau aangifte ge daan van diefstal van zijn geldtas met circa f 300,die hij even had laten ligen op een voddenkraampje op het Waterlooplein. Dolgelukkig betaalde de melk boer de f 0,30 strafport en nam hij dit beduidend deel van het verloren gewaande in ontvangst. Prijsverhoging minerale terpentijn Tengevolge van een voortgaande stijging van de notering op de we reldmarkt voor wihte spirit zijn de prijzen voor minerale terpentijn met ingang van 1 Juni jl. verhoogd. Deze bedragen thans bij levering aan afnemers aan wie geen vrijdom van het invoerrecht en het bijzon dere invoerrecht is verleend: A. f 26,60 per 100 liter, in leenvaten franco huis; B. f 24,60 per 100 liter, geleverd per tanklichter, spoorwagon of tankauto; C. f 31,85 per 100 liter, in leenblikken franco huis. Bij levering aan afnemers, aan wie vrijdom van het invoerrecht en het bijzondere invoerrecht is ver leend, bedragen de prijzen voor de onder A en B genoemde leveringen resp. f 14,10 en f 12,10 p. 100 liter. De uitslagen van Donderdag van de internationale kampioenschap pen van Nederland, welke te Noordwijk worden gehouden, lpidden: Heren dubbelspel. Eerste ronde: Peten (Belg.) en Matous (Tsj. Slow.) slaan Knot tenbelt en Wilton 61, 62. Tweede ronde: Remy en Colin (Fr.) slaan Linck en Dehnert 61, 62. Fannin en Sturgess (Z. Afr.) slaan Reidt en Teschmacher fi1, 61. Shafei en Coen (Eg.) slaan Tonjes én van Dalsum 75, 06, 62. Gonzales (Ver. St.) en Am- pon (Philipp.) slaan Sanglier (Fr.) en van Meegeren 63, 61. Gemengd dubbelspel. Tweede ronde: Mej. Manfredi (It.) en Borren (Ned.) slaan mej. Curry en Roberts (Gr. Br.) 26, 62, 63. Mej. Rollin Couquerque (Ned.) en Balbiers (Chili) slaan mevr. Losecaat-Vermeer en Windt 6—1, 6—1. Derde ronde: Mevr. Koopmans en Rinkel slaan mej. Hoaning Gr. Br.) en M. Del Bello (It.) 7—5, 9—7. Dames dubbelspel. Eerste ronde: Mej. Mc. Guire en mej. Butler (Ver. St.) slaan mevr. Hoyer en mevr. van Haeren 62, 62. Mevr. Koch-Ernst en mej. Kornfeld (Isr.) slaan mej. Hefting en mevr. de Bruyn-Kops 6—1, 6—3. Heren enkelspel. Derde ronde: Punced (Eng.) slaat van Swol 97, 61. Gemengd dubbelspel. Derde ronde: Mevr. Bossi en R. Del Bello (It.) slaan mej. Tuckey en Lewis (Gr. Br.) 6—1, 60. Mevr. Rihbany (Ver. St.) en Fan ning (Z. Afr.) slaan mevr. Roos en Knottenbelt 64, 6—1. Mevr. Blaisse (Ned.) en Remy (Fr.) slaan mevr. Straubeova en Matous (Tsj. Slow.) 4—6, 6—2, 6—3. Mej. Marcellin (Fr.) en Sturgess (Z.- Afr.) slaan mevr. Hoyer .(Ned), en Taverne (Chili) 64, 63. Mevr. Scholten (Ned.) en Ampon (Philipp.) slaan mej. Manfredi (It.) en Borren 62, 64. Mevr. Schmier (Ned.) en Colin (Fr.) slaan mej. Rollin Couquerque (Ned.) en Balbiers (Chili) 64, 6—3. LANDSKAMPIOENSCHAP Zoals wij reeds schreven, kan de Ontmoeting SVVHeeren veen Zaterdagmiddag de be slissing brengen in de strijd om het landskampioenschap. De Schiedammers hebben aan een gelijk spel reeds voldoende, om zich eerste club van het land te mogen noemen. Heerenveen, dat de laatste tijd zo goed in vorm is, zal het echter op een Friese overwinning trachten aan te sturen. En in dat geval eindigen de twee tegenstanders de competitie met een gelijk aantal punten en is een beslis singswedstrijd noodzakelijk. Er is voor SVV echter nog een andere kaper op de kust. En dat is BW, dat Zaterdag bij NO AD wol met de volle winst zal gaan strijken en dan ook op 13 punten komt en voor deelname aan de beslissings wedstrijd in aanmerking kimt. Op conditie echter, dat Hee renveen wint. Het lot van de Bossenaren hangt dus niet al leen af van hun eigen presta tie, doch ook van die van Hee renveen! Voetbalminnend Nederland verkeert in spanning, hoe de dag van morgen zal aflopen. De ontmoeting AGOVV NO AD op 2e Pinksterdag is van geen betekenis meer. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND SVVHeerenveen (Zaterdag 4 Juni) NOAD-BW (Zaterdag 4 Juni) AGOVV—NOAD Heren dubbelspel. Harper (Austr.) en Puncec (Eg.) slaan van der Kruk en Goelst 6—4, 6—0. M. en R. Del Bello (It.) slaan Bjerre (Den.) en Krijt 6—2, 60. Levy en Cockburn (Z. Afr.) slaan Peten (Belg.) en Matous (Tsj. Slov.) 62, 62. Van Swol en Rinkel slaan Robert en Lewis (Gr. Br.) 6—2, 6—2. Dames dubbelspel. Tweede ronde: Mevr. Rihbany en mej. Lee Boyer (Ver. St.) slaan mevr. van Diggele en mej. Waldthausen 64, 62. Mevr. Koopmans en maj. Kiek slaan mevr. van Berkel en mevr. Marin- kelle 62, 63. Mevr. Blaisse en mevr. Roos slaan mevr. Koch- Ernst (Ned.) en mej. Kornfield (Isr.) 60, 62. Mej. Marcellin (Fr.) en mej. Hermsen slaan mevr. Vlielander Hein en mej. van der Schriek 61, 61. Dames enkelspel. Tweede ronde: Mej. P. J. Curry (Gr. Br.) slaat mej. B. Waldthau sen 62, 6—2. Derde ronde: Mevr. R. Rihbany (Ver. St.) slaat mej; A. Mc Guire (Ver. St.) 6—1, 6—2. Mej. L. Man fredi (It.) slaat mevr. J. Roos 64, 61. Mej. J. Marcellin (Fr.) slaat mevr. G. Blaisse 46, 61, 6—3. Heren enkelspel. Derde ronde: Gonzales (Ver. St.) slaat Wilton 63, 64. Stur gess (Z. Afr.) slaat Peten (Belg.) 7—5, 6—0. Dames dubbelspel. Eerste ronde: Mevr. Jonquiere en mej. Eggersman slaan mevr. de Gruyter en mej. Moolenburgh 6—2, 6—2. Heren enkelspel. Derde ronde: Fannin (Z. Afr.) slaat Remy (Fr.) 64, 62. Har per (Austr.) slaat M. Del Bello (It.) 3—6, 6—4, 6—2. Barbiers (Chili) slaat R. Del Bello (It.) 75, 75. Lewis (Gr. Br.) slaat Cockburn (Z. Afr.) 62, 36, 64. Ampon (Philipp.) slaat H. Beernink 61 60. Dames enkelspel. Derde ronde: Mej. P. J. Curry (Gr. Br.) slaat mevr. A. Koop mans 61, 60. Mevr. Bossi (It.) slaat mevr. Schmier 60, 60. Gemengd dubbelspel. Derde ronde: Mej. Mc Guire (Ver. St.) en Puncec (Eg.) slaan mevr. van Berke en Wiegers 64, 6—3. Dames enkelspel. Derde ronde: Mej. K. Tuckey (Gr. Br.) slaat mej. N. Hermsen 60, 86. Mej. G. Hoahing (Gr. Br.) slaat mej. V. L. Boyer (Ver. St.) 62, 61. Mevr. H. Strau beova (Tgj. Slow.) slaat mej. M. Rollin Couquerque 46, 75, 6—4. Dames dubbelspel. Eerste rende: Mevr. H. Vlielan- 'der Hein en mej. B. van der Schriek slaan mej. J. Munro (Gr. Br.) en mej. J. Goeting 57, 61, 62. Mevr. E. van Berkel en mevr. T. Marinkelle slaan mej. W. Broers en mej. J. Jamin 63, 63. vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30 ct. JEUGDIGE FANTAST SLAAGDE ER IN INTELLECTUELEN OP TE LICHTEN Vervolg van pag. 1 Op een desbetreffende vraag van de president erkende getuige, dat hij wel wat naïef was geweest. Ver dachte had hij wel enthousiast ge vonden, maar niet opschepperig. Er is nooit enige zekerheid voor verstrekt, dat de centrale kas van ruim drie ton naar Curasao zou worden overgemaakt. Getuige is toen niet vertrokken, omdat z.i. eerst de hele zaak in orde moest zijn. Overigens erkende hij, dat hij lichtvaardig is geweest in alles. Hij zeide volkomen te goeder trouw te zijn geweest. De arts, J. H. Hoffmann te Nij megen, die in militaire dienst was toen hij via notaris Beth in rela tie kwam met P. L, verklaart, door bemiddeling van deze orga nisatie in een dag gedemobliseerd te zijn om mee naar Curacao te kunnen gaan. Hij heeft zijn huis en praktijk verkocht en verbond zich voor een verblijf van tien jaar in Curacao, waar hij een maandsalaris van f 1000 zou ont vangen. De vader van verdachte, de heer F. A. A. Lombert te Den Haag, die als vice-president alle bijeen komsten van P. I. had bijgewoond, merkte o.a. op, dat de Chief-presi dent" op iedere vergadering in ver band met de expeditie naar Cura cao opnieuw zeide, „ik beloof niets". De Officier van Justitie, mr. baron van Dedem, voerde hiertegen aan, dat de zoon toch maar contracten tekende, waarin hoge salarissen werden beloofd. Maar die zijn onder protest getekend, zeide getuige. Tot zover is de rechtbank met de ge tuigenverhoren gekomen, die nu op 13 Juni zullen worden voortgezet. FEUILLETON d.„ h. völmee tegen wil en dank Niwin enige tijd tourneren onder "ft protest tegen de verhoging van militairen op de buitenposten. 1 het collegegeld. 45 „Wanneer je de inspecteur de ge vraagde inlichtingen kunt geven, Paul", zei Deschamps ernstig, „ben je daartoe verplicht. Het is niets voor jou, een misdadigster in be scherming te nemen. Ik heb je al toos beschouwd als één man, die eerbied heeft voor de wet." Op vlakke toon antwordeo So- lange: „De man is abuis, Victor. Ik weet werkelijk niet wat hij wil. Zo lang ik dit appartement bewoon, heeft geen vrouw er een voet ge zet, uitgezonderd de "schoonmaak ster dan." Deschamps wendde zich tot Upp- ström. „Ja, als Paul het zó pertinent verzekert „Waar bemoeit u zich mee?" viel de inspecteur uit. „Wie bent u? Waar woont u?" „Wie ik ben, zei meneer Solange u reeds: rustend hoogleraar in de philosophic. Ik woon in 't „Sint Olaf". „Aha, déAr? Sinds wanneer?" „Sinds Vrijdag." „U hebt ongetwijfeld gehoord, wat in dat hotel is voorgevallen?" .Waarschijnlijk doelt u op de be roving van de brandkast? Natuur lijk heb ik er van gehoord en gele zen. Het gebeurde vóór mijn komst.'' „Nu ja. Voorlopig laten we het hierbij. Maar u beiden ziet mij te rug. Heel spoedig al, naar ik ver moed." Uppström nam de lift en was op het punt 't flatgebouw te verlaten, toen hij zich bedacht. Aan de in gang stond niet langer de portier, met wie hij had gesproken, doch 'n ander. Uppström toonde hem zwijgend zijn politiepenning. „Kent u de Fransman, Paul Solange, die hier woont?" vroeg hij de nieuwe func tionaris. „Zeker ken Ik hem." „Heeft hij een wagen?" „Hij beweerde, Woensdagmiddag naar Saltsjöbaden te zijn gereden." „Eens kijken;" De portier zette de uniformpet af, krauwde zich door 't haar. Woensdagmiddag had ik dienst. Uit de aard der zaak let ik weinig op het doen en laten van de gasten; 't is hier 'n geregeld ko men en gaan. Toevallig herinner ik ik me meneer Solange te hebben gezien, omdat hij een bijzonder knappe dame bij zich had." „Jong en blond?" „Juist. Een beeld." „Zij was blootshoofds, niet, en droeg een lange zwartfluwelen mantel?" „Dat is meer een dracht voor 's avonds, niet voor overdag. Neen, ze had een grijs mantelcostuum aan en een hoed op." „Zou je haar erkennen als je haar weerzag?" „Vast. Zo'n knappe verschijning vergeet je niet gauw." „Werden zij soms afgehaald door een wagen van de Kalundby's? De portier zette grote ogen op. „Nee maar, weet u alles? Ja, het was een wagen van de Kalundby's. 'k Heb nog even met de chauffeur gepraat." „Bedankt. Een rokertje?" „Dat sla ik niet af! is er mis schien iets niet in de haak met die dame? Het zou me spijten." „Neen, hoor niets! Tweeëntwin tig karaats!" Trots als een pauw stapte inspec teur Uppström naar 't hoofdbu reau. „Daar komt 'n reisje naar Saltsjöbaden van!" beloofde hij zich innig vergenoegd. Ik zal een baard krijgen, als ik er niet opduikel wat ik nodig heb! Verdorie, die windbuil van een Solange kan liegen! Oho, hij is nog niet van me af! En die snaak met zijn kunstbeen vertrouw ik ook voor geen haar!" XIV Om half zes die middag trad Au gust Söderman de wintertuin van 't Grand Hotel te Saltsjöbaden bin nen. Toen hij van .zijn bezoek aan Anders Svartan in 't „Sint Olaf" terugkeerde, vond hij op zijn kamer een boodschap, door de telefoniste opgenomen. Zij luidde: „Indien het de heer Söderman gelegen komt, zou mejuffrouw Karlsson graag om half zes in de wintertuin van 't Grand Hotel te Saltsjöbaden een onderhoud met hem hebben." Na tuurlijk ging hij. Hij behoefde niet langer Otto Elmblad om toestem ming te vragen en diens jeremiades aan te horen. Doch zelfs al ware hij nog hoteldetective van ,t „Sint Oiaf" geweest' ,dan hadden geen 10 gérants hem kunnen weerhouden. August zat er nauwelijks vijf mi nuten, toen Marianne Karlsson verscheen. Zij droeg een grijs man telcostuum en grijze vilten hoed. Veerkrachtig stapte zij op zijn ta fel af, reikte hem glimlachend de hand. Lief dat u bent gekomen", zei ze, tegenover Söderman plaats ne mend. „De Kalundby's dineren met de Béringuards in Stockholm; ge lukkig nodigden ze mrj niet uit. Daar we vanochtend ons onderhoud moesten afbreken, dacht ik dat 't een mooie gelegenheid was om het voort te zetten." Zij wachtte tot h(j de kellner zijn orders had ge geven en ging toen voort: „Ik ver keer in een hacheiyke positie. U wilt me geloven, is het niet?" „Ik verzeker u, dat ik niets lie ver wil doen". (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3