HET VOORBARIGE BOMBARDEMENT VAN ROTTERDAM Nieuwe IJsselmeerpolders door het Rijk bestuurd Honderdduizend bezoekers op het NCRV-jubileumfeest VIJFTIG JAREN APOSTOLAAT IN NOORD-NEDERLAND De Franciscanen te Woerden in het goud Goedkeuring van „Contract Fox PAG. Struikroversmanieren van de Duitse weermacht En kolonel Schcirroo vocht met 900 slecht-bewapende kinderen!... Hatta naar Atjeh Geen voorbarige inlijving bij aangrenzende provincies Geeft gij acfit? Herdenking op de Grebbeberg „Izvestia" beschuldigt Politieke bezwaren blijven bestaan Pinkster-drie Dinsdag 7 Juni T949 IN DE OCHTEND van de 14e Mei 1940, de meest rampzalige dag in de geschiedenis van Rotterdam, werden er in de buurt van de Maas en de Hertenkade drie Duitse officieren opgemerkt met een witte vlag. Luidkeels riepen zij: Holland in Ehren, wir haben pariementare Briefe für den Bürgemeister". Onmid dellijk stelde burgemeester van Rotterdam zich in verbinding met de commandant, kolonel Scharroo. Daar was toen juist een Duitse officier met twee couverts bij zich, een voor de com mandant, de ander voor „Die Autoriteiten van de Staat in Rot terdam". Beide bevatten een in een vreemd brabbeltaaltje, half Nederlands, half Duits, gelijkluidend ultimatum. Letterlijk stond er het volgende te lezen: „De weerstand, die in de open stad Rotterdam tegen de offensieven der Duitse troepen getoond wordt, noodzaakt mij, indien Uwe weerstand niet on middellijk gestaakt wordt, die doelmatige maatregelen te nemen. Dit kan de volledige vernieling van het stad ten gevolge hebben. Ik verzoek U als een man die verantwordingsgevoel bezit, daar op aan te dringen, dat het stad niet dit zware verlies lijden moet. Als teeken van overeenstem ming verzoek ik U dadelijk een parlementaire te sturen welke die noodige macht bezit. Indien ik binnen twee uren na overhandiging van deze mededee- ling keen antword ontvang, ben ik geno'odzakt die scherpste maat regelen van vernieling te nemen" Geen handtekening! Dit document was ondertekend door de Kommandant van de Duitse troepen. Echter geen naam. Had er wel een handtekening ge staan dan zou wellicht het bom bardement van Rotterdam zijn voorkomen. Want nu achtte de commandant van de Maasstad mystificatie niet uitgesloten. Daarom werd de kapitein Backer met het volgende schrijven naar het Noordereiland gestuurd. „Ik ontving Uw brief. Deze was niet ondertekend en vermeldde niet Uwen militairen rang. Alvorens een dergelijk voorstel in overwe ging te nemen moet dit mij be reiken, voorzien van Uwen mili tairen rang. Uwen naam en Uwe handteekening". Om 12.15 uur was de kapitein op de bedoelde plaats, dus nog ruim voor het verstrijken van de fatale termijn. Hij ontmoette er een Oberstleutnant Von Cholitz, met wie hij tot vijf voor half een in een melksalon heeft moeten wachten. Teen kwam de luitenant generaal Schmidt om het ant woord in ontvangst te nemen. Bij hem was o.a. generaal Student. Om 13.20 uur is kapitein Backer wéér vertrokken met een nieuw ultimatum, thans getekend en wel. Om precies 16.20 uur moest daar op een antwoord komen. Twee Duitse officieren zouden de Hol landse kapitein over de Koningin- nebrug brengen. Nauwelijks wa ren zij op weg of een Duits vlieg tuigeskader ronkte in de lucht. Onmiddellijk heeft generaal Schmidt toen lichtkogels laten af schieten om het eskader tegen te houden. Er werd geen notitie van genomen. Om half twee vielen de eerste bommen. Wellicht heeft kolonel Scharroo nimmer zwaardere uren in zijn leven gekend. Rotterdam moest onmiddellijk capituleren. Deed hij dat niet en het was hem reeds duidelijk genoeg te verstaan ge geven door de Duitsers dan zou Haarlem, Den Haag en Am sterdam eveneens met de grond worden gelijk gemaakt. Het was de wil en de wens van Goering, voor wie de ultimatumhandelin gen geen zin hadden. Hij beval en zijn bevel was wet. Zin had de verdediging van Rotterdam ook niet meer. Er klinkt uit de woor den van kolonel Scharroo een bittere aanklacht tegen de leiding. „Ik had 900 recruten van de ge nie, pas veertien dagen onder de wapenen, de stakkerds. Zij heb ben als leeuwen gevochten, 5 da gen lang. Dat is niet altijd erkend, wij hebben er nooit iets over ge hoord. Dit doet natuurlijk een beetje pijnlijk aan, vooral voor die jonge mensen.... BESPREKING MET RECALCI TRANTE REPUBLIKEINEN BATAVIA 5 Juni. AFP. Het Franse persbureau AFP meldt, dat de minister-president van de Repu bliek, Moh. Hatta, vergezeld door vijf andere Republikeinse persoon lijkheden, waaronder drie ministers hedenmorgen van Bangka naar Atjeh is vertrokken voor een ont moeting met het hoofd der Repu blikeinse noodregering, Sjafruddin Prawiranegara. Het doel van deze reis is, er de noodregering toe te bewegen ,zich achter de overeen komst van Royen-Rum te plaatsen. Prawiranegara had verklaard, voor Sumatra geen bevel tot staking van het vuren te zullen geven, vooral eer de Republikeinse regering terug zou zijn in Djokja en hij had te kennen gegeven, op de hoogte te willen worden gesteld van de in houd der getroffen overeenkomst. Als Moh. Hatta er in slaagt, met de noodregering tot overeenstem ming te komen, zal er een einde komen aan de verwarring ontstaan door het bestaan van twee Repu blikeinse regeringen, aldus het AFP. Sp^rsaldi verminderd De door de Nederlandse Spaar- bankbond gepubliceerde cijfers wij zij uit, dat in de maand April 1949 bij de Algemene Spaarbanken werd ingelegd f 27.023.956 en terugbetaald f 29.64*1.563. Het spaartegoed ver minderde dus met f 2.617.607 Met deze ongelukkige slecht bewapende kinderen heb ik het nog vijf dagen volgehouden. Maar toen dacht ik: Dit kan toch niet langer meer duren. Hulp krijg ik niet. De Franse hulp heeft nooit de noordkant van de Moerdijk be reikt en de Engelse hulp is tot Hoek van Holland gekomen en toen weer verdwenen. Met generaal Winkelman in Den Haag was geen telefonisch contact meer mogelijk. Kolonel Scharroo heeft toen een ordon nans naar de Residentie gezonden met het definitieve besluit: De capitulatie van Rotterdam. Later hebben de Duitsers bij monde van Seyss Inquart en Goe ring de schuld van het bombarde ment op de Nederlandse autori teiten trachten af te schuiven. Goering beweerde, dat het bom bardement noodzakelijk was om parachutisten te ontzetten. Er waren misschien op dat moment een tiental parachutisten in het gebouw van de Nationale Levens verzekering Maatschappij aan de Boompjes. Dat was alles. Goering vertelde verder dat de uitbreiding van de brand een gevolg is ge weest van het in brand raken van een margarinefabriek. De enige reden is, dat de Duitsers Rotter dam kapot wilden maken. Kolo nel Scharroo had de vaste over tuiging, dat alles van de ultimata maar schijn is geweest. Vanuit Duitsland wilde men de stad ka pot maken, men moest er door... Het bombardement van Rotter dam heeft uiteindelijk de capitu latie van Nederland versneld. Op de 15e Mei om vijf uur verscheen een Duits officier op het Alge meen Hoofdkwartier met het be richt, dat generaal Winkelman om 8.20 uur bij de Maasbrug te Rot terdam werd verwacht. Te Rijs- oord vroeg generaal von Küchier of generaal Winkelman gerech tigd was om namens de gehele weermacht te spreken en of zijn bevelen worden opgevolgd. Daar na werden de voorwaarden voor de overgave punt voor punt voor gelezen. Tegen een enkele heeft generaal' Winkelman bezwaar ge maakt. Toen hiervan de tekst was gewijzigd heeft Winkelman zijn handtekening gezet. Voor Neder land was hiermede de directe oor log voorbij. Contact met de rege ring heeft de opperbevelhebber in deze belangrijke uren niet kunnen zoeken, omdat hij niet wist waar deze zich bevopd. De strijd was toen in het gehele land reeds ge staakt. De avond tevoren was generaal Schuurman met 't capi- tulatiebesluit naar Hotel des Indes te Den Haag gegaan, waar de Duitse legatie was geïnterneerd. In overleg met de Duitse militaire attaché werd toen een mededeling voor radio-Hilversum opgesteld. Zo lang de Noordoostpolder nog een openbaar lichaam is met aan het hoofd een Landdrost, wordt het werk van de gemeen teraad voorlopig verricht door een commissie voor polderbe- langen. Naar aanleiding van een op een vergadering van deze commissie gestelde vraag heeft de Wieringermeerdirecte (Noordoostpolderwerken) haar oordeel over de provinciale in deling van de IJselmeerpolders kenbaar gemaakt. Het moment, dat onafwendbaar bleek - Capitulatie Beeld van troosteloosheid in een zwaar beproefde stad Een kleine 100.000 man woonde 2e Pinksterdag: de plechtige ope ning- bij van de jubileum-samen komst van de NCRV, ter gelegen heid van het 25-jarig: bestaan, welke in het La riksdal in Sons- bfeek werd gehouden. Ook buiten het Lariksdal bevonden zich nog vele duizenden, zodat het park Sonsbeek letterlijk overstroomd was door de Nederlanders, die uit alle delen van ons land kwamen om van dit feest getuige te zijn. In de diepte van het Lariksdal was een groot podium gebouwd, waaromheen zich de zangkoren tesamen 10.000 man en de muziek corpsen hadden gegroepeerd, die aan dit openingsprogram meewerk ten. In zijn welkomstwoord richtte mr. Roosjen zich in het bijzonder tot dr. W. Drees, de minister-president, vergezeld van zijn echtgenote, prof. dr. F. J. Th. Rutten, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap, mr. W. F. Schokking, minister van Oorlog en Marine, en vele leden van de Eerste en Tweede Kamer. Na dit welkomstwoord sprak de burgemeester van Arnhem er zijn dankbaarheid- over uit, dat men Gelre's hoofdstad als plaats van sa menkomst had gekozen. Minister-President Drees merkte op, dat uit de ontzaglijke opkomst blijkt welk een plaats deze omroep vereniging in de harten der aanwe zigen en in het geestelijk leven van Nederland inneemt. Hij legde de nadruk op de sfeer van geestelijke vrijheid, waarin dat alles zich kon ontwikkelen en noemde dit een wezenlijk kenmerk van het Neder landse volk. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen prees de ze genrijke arbeid van de NCRV in de loop van 25 jaar. Een arbeid, die in het bestel als gevolg van het thans in bewerking zijnde wetsontwerp moet worden voortgezet in redelijke en verantwoorde autonomie. Deze spreker deelde mee, dat het de Koningin behaagd had, om het bestuurslid en leider van de afde ling propaganda, de heer D. Pere boom, te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tenslotte sprak de voorzitter van de Radioraad, prof. mr. P. S. Ger- brandy, die namens deze raad ge lukwensen overbracht en een per soonlijk woord tot de aanwezigen richtte. Het hoogtepunt van deze bijeen komst was de aanbieding van het jubileum-geschenk, waaruit bleek, dat de jubileum-actie sinds 15 Oc tober 52.712 nieuwe leden had ge bracht. In totaal heeft de NCRV thans 175.348 leden. „Wilt gij acht geven op uw Bisschop, opdat God acht zal geven op TJ?" zó luidde een der vragen bij de gemeenschappelij ke geloofsbelijdenis in onze Kerken op de avond van het Pinksterfeest. Geeft gjj acht op uw Bisschop ook als zij belangrijke uitspraken doen op maatschappelijk terrcein? Herinner u dan de verklaring van het Episcopaat - 1946-1948 - dat de verwezenlijking van de christelijke be ginselen op het staatkun dig terrein het best ge waarborgd is bij de Ka tholieke Volkspartij. Her inner U dat, ook in deze dagen! Bij OPPERVLAKKIG BESCHOUWING lijkt het gebouwen complex der Paters Franciscanen te Woerden èèn geheel te vormen. In werkelijkheid bestaat het uit twee volkomen van elkaar gescheiden gedeelten, die elk voor zich het centrum zijn van geheel verschillend apostolaat. In het ène, de kerk en pas torie, wordt de officiële zielzorg voortgezet, welke sinds bijna driehonderd jaren door de Franciscanen in de statie, later parochie Woerden is uitgeoefend. In 1653 kwam Pater Gijsber- tus Dominicus van Nes, de zoon van Jaspar van Nes, die de pionier der Katholieke herleving in Woerden moet worden ge noemd, als eerste Franciscaanse pastoor in deze statie en sinds dien zijn de Minderbroeders daar onafgebroken werkzaam ge bleven. Daarnaast is er het klooster, in 1899 gesticht en waar van op 14 juni a.s. het gouden bestaansfeest wordt herdacht. Deze stichting is de gehele Ka tholieke gemeenschap ten Noor den der grote rivieren ten goede gekomen, door het speciale apos tolaat der paters: de assistentie. Het is de eerste stichting van die aard, welke na de Reformatie be noorden de Moerdijk tot stand kwam, haar jubilé is daarom niet op de eerste plaats een Woerden- se aangelegenhend, maar raakt de gehele Katholieke wereld in het Aartsbisdom Utrecht en het bis dom Haarlem. Wat is „Assistentie" Herhaaldelijk komt het voor dat de pastoors en kapelaans aan wie de zielzorg voor de katholie ken van een nauwkeurig be grensd terrein, dat parochie heet, is toevertrouwd, wegens ziekte of afwezigheid of voor bijzondere kerkelijke plechtigheden, tijde lijk hulp nodig hebben van ande re priesters. Daarvoor worden dan gewoonlijk paters ontboden die niet aan een vaste werkkring ge bonden zijn. Deze komen wanneer ze ontboden worden en vertrek ken zodra hun arbeid is gedaan. Men noemt dat assistentie verle nen -van assistere of bijstaan, en zulk een assistentie-klooster is Woerden, waarvan de meeste paters voor dit werk zijn bestemd. De stichting van het klooster. Vóórdat dit klooster werd ge sticht, moest assistentie gevraagd worden aan een of ander klooster in het Zuiden, wat dikwijls met grote vertraging gepaard ging, terwijl het soms noodgevallen be trof. Daarom besloot de Provinci aal der Franciscanen, Pater Ste- phanus van de Burgt in 1897 tot de stichting van een assistentie- klooster boven de Moerdijk. Na onderhandelingen met Mgr. Bot- temanne, bisschop van Haarlem te beginnen in Oudewater of Woer den. De keuze viel op Woerden. Dit lag prachtig door de goede spoorverbinding, wat van grote betekenis is voor een assistentie- klooster met zijn voortdurend gaande en komende bevolking. Bovendien was daar reeds een Franciscaans centrum en de gro te tuin die aan kerk en pastorie grensde vormde een geschikt ter rein voor de bouw. Op 18 Octo ber 1897 kwam de overeenkomst met het Kerkbestuur tot stand. De bestaande pastorie, die vrij wel midden in de tuin lag werd afgebroken en een nieuwe werd gebouwd met de gevel naar de Rijn, terwijl het klooster daarte genover zou komen te liggen, met zijn gevel aan de Wilhelminaweg Beide gebouwen liggen dus met de achtergevels naar elkaar toe. Nog in October 1897 werd de eer ste steen gelegd en onder toezicht van de architect J. H. Tonnaer werkte de aannemer J. G. van der Linden zó voorspoedig door, dat op 2 Mei 1898 de vlag van de nok waaide en de leidekker aan zijn hoogstaande arbeid kon be ginnen. Precies een jaar later, op 2 Mei 1899 had de plechtige inwij ding plaats, begonnen met een plechtige Hoogmis door Pater Provinciaal opgedragen en door vele katholieke- en niet-katholie- ke genodigden bijgewoond. Door Pater Felix Aghina, pastoor van Woerden, werd de feestpreek ge houden. Na de inzegening der verschillende onderdelen was het gebouw officieel „klooster" ge worden en werd het pauselijk slot de „clausuur" van kracht. De eerste bewoners, zeven paters en zes broeders, ded?n er hun intre de. Van deze zijn de eerste gar diaan P. Vitalis Kleenen, later Provinciaal, en P. Julianus Joos- ten het meest bekend geworden. Met sympathie en een tikje nieuwsgierigheid werden ze be groet. In tegenstelling met de pa ters der pastorie die meestal „zwart" droegen, waren ze in ha bijt met blote voeten. Toen de eerste morgen P. Richardus van Scheijndel zo op straat kwam riepen een paar kleine snuiters: „Jonges, daar komt een broeder an, de broeder met z'n blaute bai- nen en 'n mutz an". De geschie denis der stichting was ten einde en de volgende vijftig jaren vor men de geschiedenis van het apos tolaat der assistentie. Vijftig jaren van apostolaat Na enige weken behelpen en een vooral voor mannen onder el kaar niet onvermakelijke war boel, kwamen het klooster en zijn bewoners zo zachtjes aan in hun voegen. Eerst begon het aanvra gen om assistentie te druppelen, spoedig daarna te regenen en het duurde niet lang of het begon aanvragen te stortregenen. Voort durend moesten nieuwe hulp krachten naar Woerden worden gezonden en het oorspronkelijke getal bewoners klom spoedig van 13 tot boven de 30. Het assisten- tieleven is wel vol variaties en loopt voor een deel over spoor rails maar het gaat niet altijd over rozen. Het is zeer vermoei end, zodat niet weinig paters na enkele jaren rust nodig hadden: hun beste krachten hadden ze op gebruikt. Want van Dokkum en Delfzijl tot Didam en Vlissingen strekte zich hun arbeidsterrein uit. Onder de velen die het Woer- dense klooster grote bekendheid gaven, staan P. Borromeus- de Greeve en P. Gilbertus Lohuis vooraan, daarnaast ook maar meer op wetenschappelijk terrein P. Bonaventura Kruitwagen. De paters zelf noemen als een der meest verdienstelijke personen de syndicus apostolicus of liever Papa J. G. van der Linden, die ge durende bijna twintig jaar de stoffelijke belangen van het kloos ter behartigde. Omdat de Minder broeders geen eigendom mogen hebben heeft ieder klooster een leek, door het pauselijk gezag aangesteld, die het tijdelijke ver zorgt. Papa van der Linden moest een ideaal syndicus zijn geweest. Aan grote gebeurtenissen is de geschiedenis van Woerdens kloos ter .niet rijk. De mobilisatie van 1914 bracht tijdelijk een aantal Hollandse militairen daar in kwartier, de oorlog van 1940 le verde herhaaldelijke bezetting van Duitsers, die het benedenge deelte opeisten en de paters het bovenstuk lieten. En dan is er in een groot schilderij het moment vereeuwigd waarop Prins Hen drik op 26 Juli 1934 zijn bezoek aan het klooster bracht enkele da gen voor zijn dood; een gebeur tenis waaromheen talrijke legen den zijn geweven. Het moet ge zien worden als een vriendschap- bezoek aan Pater Borromeus de Greeve, die hij sinds diens rede op het Malieveld in November 1918 de grootste achting toedroeg. Vijftig jaren van assistentie vormen een geweldige hoeveel heid geestelijke arbeid vooral door de vele vormen welke dit apostolaat in de laatste jaren heeft aangenomen. In 1947 heb ben de Paters van Woerden 23 Missies gepreekt, 109 retraites ge leid, 60 maal een veertigurenge bed verzorgd; ze hielden 63 mis- weken, 28 series lijdensmeditaties en verleenden 339 assistenties. In dit staatje zijn de huwelijksweken niet opgenomen. In dankbaarheid voor hun belangrijk werk voor de katholieke gemeenschap verricht heeft zich een Comité gevormd om de Paters van Woerden een onvergetelijke dag te bereiden. Voor het Aartsbisdom hebben daarin zitting Deken A.W.G.M. Wiegerink van Utrecht, Pastoor E.A.W. Wehnan (Utrecht) en Pas toor J.P.J. Kaarsgaren (Baarn). Het bisdom Haarlem wordt ver tegenwoordigd door Deken J. F. A Bots uit Gouda, Pastoor H.C.J. Haver (Rotterdam) en Pastoor J. C.C. Groot (Nederhorst-den Berg) Het Comité wenst als feestge schenk een nieuw altaar voor de kloosterkapel aan te bieden, wat een buitengewoon passende her innering aan dit feest zou zijn. Want het tegenwoordig altaar is wel een duidelijke demonstratie van de armoede, die Vader Fran- ciscus aan zijn volgelingen preek te, maar niet in overeenstemming' met de waardigheid van Zijn He melse Koning, die het centrum en de krachtbron vormt voor het apostolaat waarvan Katholiek Ne derland zo rijkelijk heeft gepro fiteerd. Giften kunnen worden gestort op giro 6287 t.n.v. Franciscanen klooster te Woerden. W.v.d.P. INSPECTIE-TOCHT VAN DE H. V. K. BATAVIA, 6 Juni (Aneta). De nieuwe Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer Lovink. heeft op Pinksterzaterdag de lunch ge bruikt met dr. van Royen en Moh Rum. Tweede Pinksterdag bezocht hij in Bantam gelegerde onderdelen van de eerste infanterie-brigadegroep van de Zeven-December-divisie. Op een tocht van 300 K.M. via Tange rang, Serang en Rangkasbitung, waarbij de HVK vergezeld werd door generaal-majoor Engles, divi sie-commandant, sprak hij met of ficieren, soldaten, bestuursambte naren, geestelijken en vertegen woordigers Van het bestaan van een gemeen te worden vier factoren afhankelijk gesteld: gebied, personen, locale belangen en bestuursorganisatie. Deze vier factoren gelden eveneens voor het bestaan van een provincie. Bij een IJsselmeerpoldcr is in de aanvang uitsluitend de factor gebied aanwezig. Voor de vestiging van een normaal provinciaal bestuur ontbreekt derhalve al evenzeer de basis als voor de instelling van een gemeente. Geen enkele, ook niet aangren zende provincie kan een recht op inlijving van een nieuwe IJssel- meerpolder bij haar territoir doen gelden, de wetgever is dus volko men vrij in zijn keuze van het treffen van een voorziening. In de ontwikkeling van een nieu we IJsselmeerpolder vallen vier phasen te onderscheiden. Eerst bij het aanbreken van de vierde phase kan een gekoloniseerd gebied rijp voor de instelling van een gemeente worden geacht. Ten aanzien van de provinciale indeling ligt de zaak niet anders. En tot de vierde phase' is bereikt, blijft voor de inrichting van de polder verantwoordelijk het rijk, hetwelk de polder droog legt, in cultuur brengt en koloniseert. OUD-STRIJDERS EERDEN HUN KAMERADEN De Grebbeberg, het achtste re giment Infanterie 1940 en de twee de Pinksterdag, vormen in onze jongste geschiedenis een niet te scheiden eenheid. Op deze dag werd door het dappere regiment op de Grebbeberg in de Meidagen van het rampjaar 1940 het felst gestreden en verloren ruim 230 kameraden hun leven. Ook op tweede Pinksterdag 1949 waren oud-strijders van het voor malige regiment bijeengekomen voor een eenvoudige, maar plechtige her denking. Onder de talrijke autoriteiten be vonden zich o.a. generaal B. D. H. G. Winkelman en de burgemeester van Rhenen. Vele nabestaanden, oorlogs invaliden en oud-strijders stonden rond de groeven geschaard, om bij deze jaarlijkse dodenherdenking hen, die hun grootste offer brach ten, wederom te eren. Als eerste sprak de voorzitter van de Vereniging 8 R.-I., mr. B. Coops, destijds waarnemend commandant \&n de 8 P.A.G. Ook de legerpredikant van 8 R.-I. ds. J. G. Groenewegen en de aal moezenier W. Joosten, herdachten in gevoelvolle woorden de gevalle nen. Twee oorlogsinvaliden legden een krans aan de voet van het mo nument van 8 R.-I., met het Wilhel mus werd de plechtigheid besloten. OORZAAK VAN DE PAKHUISBRAND MOEILIJK TE ACHTERHALEN De brandweer is Zaterdagmorgen bij de Oude Schans ingerukt. Het nablussen was toen achter de rug. Wel is nog gedurende enkele uren een wacht achtergebleven, maar deze is om 10.30 uur eveneens inge rukt. Nu is het ook mogelijk dat de recherche aanvangt met een onder, zoek ter plaatse. Alle sporen van de oorzaak van de brand zullen echter wel verdwenen fijn. Mer. vreest dat het daarom niet mogelijk zai blij ken evenals dat het gewal was bij de brand in het Blaauwfries etn definitieve uitspraak "uitrent de oorzaak te doen. De waarde van de verloren ge- gane goederen is nog niet bepaald. Deze verantwoordelijkheid kan het rijk alleen dragen, wanneer de plannen voor de opbouw van de polder niet door maatregelen van een ander gezag kunnen worden doorkruist. Bij de Wieringermeer is kennelijk I in de aanvang zo min aan de ge meentelijke als aan de provinciale I bevoegdheden met betrekking jot I de inrichting en de aankleding Van een gemeente en een provincie de.;- nodige aandacht geschonken. In de Noordoostelijke polder is I het rijk op die weg nog verder ge-1 gaan door de provinciale indeling I achterwege te laten en zich de uit- oefening van verschillende provin- ciale bevoegdheden voor te behou- I den. UTRECHT BEREIDT ZICH VOOR OP KONINKLIJK BEZOEK H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zijn voorne mens aan de hoofdsteden van alle provincies in de loop van dit en volgende jaren een of ficieel bezoek te brengen. Het eerste van de reeks geldt Ut recht de hoofdstad van het ge west waarin de Koninklijke familie woont. Het bezoek is voor Utrecht aan leiding om van 17 Juli een feest- dag te maken, daarin de gehele be- I volking te betrekken en de ont- I vangst niet alleen feestelijk, doch I vooral zo hartelijk mogelijk te doen I zijn. Bij binnenkomst der koninglijke I stoet zal tot aan het stadhuis door I de militairen van het garnizoen een 1 erehaag worden gevormd. Van kwart over tien tot half elf zullen alle klokken van de torens der stad de inkomst van H. M. de Ko- ningin en Z.K.H. de Prins der Ne derlanden aankondigen. Sigarenfabriek gaaf verhuizen De grote sigarenfabriek der Fir ma van Oene en Manssen, produ centen o.a. van de bekende Prins Maurits sigaren, welke ruim 45 jaar in Hilversum gevestigd was, gaat binnenkort compleet verhuizen naar het Zuiden des lands, nL naar het dorpje Bergeyk aan de Nederlands- Belgische grens. De gehele appara tuur wordt naar dit plaatsje over gebracht. OVEREENKOMST TE BATAVIA WAS EEN „POLITIEKE LIST" Het blad van de Sowjet-Russi- sche regering „Izvestia" heeft de voorlopige overeenkomst tussen Ne derlandse en Republikeinse verte genwoordigers te Batavia een politieke list met verreikende be doelingen" genoemd. „De onderhandelingen tussen de Nederlandse overheersers en de „regering"-Hatta zijn in de eerste plaats en vooral het bewijs van het mislukken van de Nederlandse ge wapende interventie in Indonesië, waarmede het vernietigen van de Republiek en het terugkeren van de Indonesische archipel tot haar feo dale status werd beoogd". Na de Engelse en Amerikaanse „gebiedsuitbreiders" beschuldigd te hebben van 't aanmoedigen en on dersteunen van de Nederlandse ac ties, zegt Izvestia, dat zij een schijn van een politieke overeen komst in Indonesië nodig hadden voor het bereiken van een verdrag voor het gebied van de Stille Oce aan. WASHINGTON, 4 Juni (Ancta) Nadat Mattew Fox herhaaldelijk in de Amerikaanse pers werd aange vallen wegens het monopolistische karakter van het „contract Fox", heeft hij niet slechts aangeboden dit contract zodanig te veranderen, dat het State department er niet langer op die gronden bezwaar te gen kon hebben, doch heeft hij thans officieel goedkeuring van het State department verkregen voor dit gedeelte van het gewij zigde contract. Fox heeft deze kwestie nogmaals op het State department besproken en vervolgens schikkingen getrof fen voor een aantal wijzigingen in het contract. Er blijven echter „bezwaren we gens politieke redenen", over de betekenis waarvan de woordvoer der van het State department zich nie wenste uit te laten. In dit verband brengt Ancta in herinnering dat in het begin van dit jaar het State department een verklaring uitgaf, waarin gezegd werd, dat het zich in 1948 om twee redenen tegenover het contract stelde: ten eerste, omdat de Ame rikaans-Indonesische handelsver eniging zou optreden als enig agent voor de republiek Indonesië, welke aanduiding het department mono polistisch van aard noemde, en ten tweede, omdat de republiek niet moet worden aangemoedigd, zich vast te klemmen aan toekenning van souvereiniteit zoals door con trole over haar buitenlandse han del, terwijl een orgaan van de Ver enigde Naties poogt de republiek er toe te krijgen, deel te nemen aan de Verenigde Staten van In donesië. Vermoedelijk zijn de huidi ge „bezwaren wegens politieke re denen tenminste gedeeltelijk ge baseerd op deze tweede overwe ging. De Feestdagen die de kerk ons laat vieren, zijn als de polsslag van een gezond leven. Tegenwoordig heeft iedereen vacantie; die is natuurlijk van harte gegund. Maar is die voorbij, dan staat weer een heel jaar voor de boeg, in één trek, onafgebroken.. Met de kerkelijke feestdagen is dat anders: die liggen verspreid over het hele jaar en bren gen afwisseling en onderbre king. Dat is een onmiskenbaar voordeel. Zeker voor het ze nuwachtige, haastige tempo waarin de moderne mens met zijn machines en techniek leeft. Wij vierden Pinksteren: een oase van geestelijke ont spanning en rust. Deze week keren de Quatertemper-dagen terug. Leven we mee! Marctts

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3