Nieuw n :n S BRAM SUIKERS Gebouw van de Berlijnse Spoorwegen door stakers bezet en weer prijsgegeven Van Gelder en Zn. tot boete van f850.000 veroordeeld Kardinaal Suhard naar zijn laatste rustplaats Schuchtere verwachtingen elfde prijs BLA Arbeiders op het congres van Labour verwekten opschudding van tenminste één resultaat kvoorUf EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNf DEN HELDERSCHAGEN NHD s Voor Van Gelder loopt het in de papieren Donderdag 9 |uni 1949 45e laargang No. 11583 Demonstraties in het Ruhrgebied tegen verdere ontmanteling Een misverstand Een Brits plan voor Bonn De eerste linie Fabrikatie-voorschriften overtreden Doodgeschoten op de vlucht Dreigende invasie van coloradokevers Ongezouten critiek op de nationalisatie /Teleurgesteld Lewis kondigt' een staking af Kroniek en Kritiek De „Grote Beer" Amsterdam te Conferentie te Parijs 73 Juni beslissende datum peen f 28f 35, Prei f 2; f 230—310, Andijvie f 13, iBROEK, 7 Juni. Vroe- >pelen: Grote f 15,90 ine f 12,10—f 16,50, totaal Kriel f 11,30—f 15,70; steling: Groot f 19,30 7 Juni. Aardappelen r0; spinazie f 814, pos- f 37, uien f 2, slabonen jbonen f 88f 90, dop- 30, tomaten f -55f 87, 35—f 47, sla f 2,20—f 8,50, f 7f 43, komkommers perziken f 4—f 37, aard- 3—2,20. SEND. 7 Juni 1949. Kaas- ingevoerd 1 stapel, we- kg, 1 stapel Edammer f4,per 50 kg. arkt: Kipeieren f 12,50 r 100 stuks, 4000 Eenden- 50. ct: Runderen, totaal 424 vette koeien levering, 230 n 360f 600, stugger; loeien f 500f 800, kalm, f 250f 330, stil, 5 stieren, ere kalveren, levering; id. -f 70, matig, 30 vette var- fokzeugen f 275f 425, biggen f 40f 68, stug 439 55f 70, kalm, 1090 lam- 28f 40. stugger, 84 bok- eiten f 10—f 70, stug, 73 i 350f 650, stug. markt: Oude kippen en itte en rode) f 2,40f 2,60, kippen en hanen (blauwe) 2,60, 350 hennen f 5f 7, ;e hanen (blauwe) f 2 00 jonge hanen (witte en ,60f 1,75, 200 Jonge een- rde eenden f 2f 3,50, 350 f 5f 6,50, 20 ganzen f 5 1 en vaarvoor U ze bij Irijf kunt bestellen, zeerste aanbevolen Electro-Installateurs soorten van de beste neest vakkundige wijze lEIÜN's THEE lir, krachtige en toch mooie donker-oranje 5r zij door duizenden wordt geprefereerd. Juni ontvangt U bij aan- im Albert Heijn's thee SC. p.1 OOgr. 1 5ct DEKEN p. bus 58.. p. gr. rol 25 IJTKOEK p. st. 23-45.. erdag RSTJES p. pak 22 et SN dubbel pak 47 ct 55-60-70-74 ct. l goed verlopen, hoor! De n Zaandam naar Brussel! i: zeven grote wagens. Hoe gebeurde dat reizen ■Ti de wagens. De andere Maar nu wordt er op rein, jazeker, met de trein! Amsterdamse station ge- water. Jumbo loopt er ach- sns blyft steken, dan geeft el eenvoudiger, als Jumbo ich wel een buitengewoon Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4382 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 BERLIJN, 9 Juni (Reuter). Ongeveer 200 West-Berlijnse spoormannen hebben gisteravond laat het kantoorgebouw van de onder Russisch toezicht staande Berlijnse spoorwegen bezet. Het gebouw bevindt zich in de Amerikaanse sector van de stad. Een tiental wachten van de Duitse spoorwegpolitie uit de Sow- jet-zêne bood geen weerstand en gaf de wapens over aan de stakers. Het stakingshoofdkwartier noemde de bezetting een daad van zelfverdediging en een protesf tegen de onverschillige houding van de spoorwegdirectie jegens de levensomstandig heden van de West-Berlijnse spoorwegarbeiders. De stakers bezetten het gehele gebouw op het kantoor van de Russische verbindingsofficier na. De grote belangstelling die de K.V.P. koestert voor het gezin, met name wanneer dit tot de kin derrijke families behoort, is alge meen bekend. Jammer genoeg is zij vrijwel de enige politieke par tij, die een waarachtige gezinspo litiek wil voeren. Hoever wij in Nederland nog achterstaan bij wat wenselijk en noodzakelijk is, kan ons alleen reeds een vergelijking met België leren. „Ten onrechte wordt de verge lijking wel eens doorgetrokken tot Frankrijk en vóór 1940 tot Duitsland. Immers, in deze beide landen had de gezinspolitiek het speciale doel grote gezinnen te vormen, teneinde de dreigende uitsterving der bevolking te voor komen, ófwel teneinde de staat te helpen aan de nodige arbeiders en soldaten. Het is mogelijk, dat daardoor het misverstand is ont staan, als zou de gezinspolitiek, met name die van de K.V.P., zich enkel richten op het gróte gezin. Natuurlijk heeft dit de bijzondere voorliefde van de K.V.P., maar alleen om dezelfde reden als waarom zij tot gezinspolitiek tout court gekomen is, n.l. de overtui ging, dat het gezonde gezin een gezcfnd volk waarborgt. Daartoe behoort ook in materieel opzicht het gezin, en derhalve speciaal het grote, voorwerp van voortdu rende aandacht te zijn van de zijde der politiek. Om het misverstand te vermij den, als zouden onze zorgen zich alleen of hoofdzakelijk uit strekken tot het gróte gezin, neeft indertijd de R.K. Bond voor Gro te Gezinnen zich omgedoopt tot de Katholieke Bond voor het Ge zin. En wie twijfelen mocht of een dergelijke organisatie nog no dig is, leze in het laatste nummer van haar orgaan het hoofdartikel van de voorzitter, dr. Jos de Boer, die daarin een aantal bedenke lijke tekenen van een allerge vaarlijkste houding tegenover het gezin signaleert. Wanneer de di recteur-generaal van het Centraal Bureau voor de Statistiek de groei onzer gezinnen na de oor log toeschrijft aan een vermin derd verantwoordelijkheidsgevoel der ouders, wanneer in de U.S.A. ■stemmen opgaan om de Marshall hulp af te stemmen op de bereid heid der volkeren geboorte-con trole te aanvaarden, dan is het duidelijk, dat een scherpe waak zaamheid onzerzijds geboden is. Misschien het is zonder meer niet 'duidelijk schuilt het gesignaleerde misverstand ook onder stelling IV, die prof. Del- gaauw verdedigde op de vergade ring van het Thijmgenootschap op 28 Mei 1.1. te 's-Bosch. Daarin lezen we o.m.: „Uit economisch oogpunt is gezinspolitiek gericht op of leidende tot stimulering van de bevolkingsaanwas, in ons land niet verantwoord; er blijft echter plaats voor gezinspolitiek, gericht op qualitatieve zorg voor de opgroeiende generatie en be staande in maatregelen op het gebied van volkshuisvesting, on derwijs, enz." In ieder geval valt hierbij op te merken, dat van de zijde der K.V.P. geen politiek wordt voorgestaan „gericht op of leidende tot stimulering van de bevolkingsaanwas". Zij gaat uit van concrete feiten, voortvloeien- óen uit de leer der Kerk en ge legen in de maatschappelijke ver houdingen. Zij wacht er zich wel voor verder te gaan dan de grens, die aan de politiek in deze gesteld is. En zeker zou zij die grens overschrijden indien zij als partij, hetzij in programmapunten, het zij in de feitelijke politiek invloed uitoefende op het bepalen van standpunten t.a.v. kinderrijkdom, zoals de katholieke ouders die krachtens hun geloofsovertuiging hebben in te nemen. Integendeel: de wijze waarop nationaal-socia- lisme en fascisme de slaapkamer betraden is haar weinig minder antipathiek dan de manier waar op geboorteregelaars dit trachten te doen. De politiek behoort haar grenzen te kennen, al zal zij die alleen dan met juistheid kunnen bepalen, indien zij ook hierbij van levensbeginselen uitgaat. Het leek ons goed, juist nu net bevolkingsvraagstuk tërecht zo'n grote belangstelling in Nederland ondervindt, het misverstand t.a.v. gezinspolitiek hetzij te voorko men, hetzij uit de wereld te hel pen. De hardnekkigheid waarmee soortgelijke legenden zich hand haven, biedt redenen te over om tijdig het standpunt der K.V.P, die de gezinspartij bij uitstek is, te verduidelijken. JOS. J. GIELEN Daarna rukten 500 man der West-Berlijnse politie aan, die te zamen met vier gewapende, in het gebouw aanwezige, Sowjet-officie- ren de stakers uit het gebouw verdreven. Na de terugtocht der politiemannen sloten de Sowj et- officieren het gebouw. De stakers zagen nog kans een aantal niet- stakende spoorwegemployé's uit het gebouw te verdrijven. In het kantoor, dat in de nabij heid van het Anhalter station in het centrum van Berlijn is gele gen, bevindt zich een telefooncen trale voor de gehele Berlijnse bo vengrondse spoorweg. De arbeiders van twee belangrijke fabrieken in het Rührgebied, de „Dortmunder Paraffin Werke" te Dortmund en de „Chemische Werke Essener Steinkohlen" te Bergkamen, hebben vandaag arbeiders, die voor ontmantelingsdoeleinden de fabrie ken wilden betreden, dé toegang be let. De arbeiders, die vergezeld wa ren van een ambtenaar van het mi litaire bestuur, vertrokken daarop. Op vele plaatsen in het Rührge bied is gedemonstreerd tegen het bevel van het Britse militaire be stuur om elf belangrijke fabrieken van synthetische producten als „Verboden industrieën" te ontman telen. Generaal-majoor Bishop, de regio nale commissaris voor Noordrijn- landwestfalen, heeft een conferentie gearrangeerd met de directies en de voorzitters van de fabrieksraden der betrokken ondernemingen. In welingelichte Duitse kringen wordt verklaard, dat generaal Bishop de directies zal opdragen al het geor ganiseerde verzet tegen het ont mantelingsbevel te staken. Gezonde gezinnen vormen een gezond völk! Gezonde gemeenten vormen een ge zonde staat!! In de gemeen te zijn vaak grote belangen te behartigen. De Raad is het hoofd der gemeente. Kiest een goede Raad. Die de gemeente gezond houdt. In het plaatselijk bestuur ligt de. eerste verdedigings linie van onze democratie. Dat is een groot algemeen belang. Stemt daarom op de lijsten van de Katholieke Volkspartij! Kiest K.V.P.! Engeland is van plan Bonn, de nieuwe Westduitse federale hoofd stad, tot een „niet-bezettc zóne" te maken, opdat het politieke leven aldaar zich in een volkomen onaf hankelijke sfeer kan ontplooien, aldus wordt heden te Frankfort vernomen. De Britse autoriteiten overleggen met de Belgische bezettingsstrijd- krachten, die thans in Bonn zijn, over terugtrekking van alle troe pen, met inbegrip van de militaire politie,.uit de stad en een gebied met een straal van bijna vijftig K.M. rondom. Generaal Robertson, de Britse Hoge Commissaris, zal zijn hoofd kwartier vestigen in Keulen en An dre Francois-Oncet, zijn Franse collega, in Koblenz. De beide hoofd steden van de zones zullen aldus niet te ver van Bonn liggen Keu len ongeveer 30 K.M. ten Noorden en Koblenz ongeveer 55 K.M. ten Zuiden van de stad. Het Amerikaanse hoofdkwartier zal in Frankfort blijven, bijna 130 K.M. ten Zuidoosten van Bonn. Door het uitwerpen van foto-!ichtkogels werd New York niet alleen hel verlicht, maar tevens opgeschrikt door hevige knallen, die elkaar met tussenpozen van ongeveer vier seconden opvolg den. Het betrof hier, een experiment teneinde steden bij nacht te kunnen fotograferen. Om de bevolking van New York niet te alarmeren, had de pers vooraf bekendheid gegeven aan deze oefeningen. Deze foto geeft een gezicht op New York, van Brooklyn af genomen. Onderscheiding voor dr. Ph. J. Idenburg 's-GRAVENHAGE, 8 Juni Dr. Ph. J. Idenburg, directeur- generaal van de statistiek, is be noemd tot grootofficier in de Orde van Leopold II van België. De tuchtrechter voor de prijzen te Amsterdam, mr. J. A. Bletz, heeft de Koninklijke Papierfabrieken van Gelder en Zn, te Velsen wegens overtreding van prijsvoorschriften veroordeeld tot het betalen van een boete van f 850.000. De betrokken N.V. was ten laste gelegd: de overtreding tn 1946 en 1947 van een tweetal voorschriften, betrekking hebbende op de fabri- katie en groothandel in papier. De tuchtrechter wijdde een viertal zit tingen aan deze feiten, die van uiterst ingewikkelde aard bleken, zowel technisch als juridisch. De verdachten meenden een juiste prijspolitiek te hebben gevolgd, het geen door de raadslieden, mr. Zui- dema uit Nijmegen en mr. van Haersolte uit Amsterdam in uitvoe rige pleidooien uiteen werd gezet. Hiertegenover stelde het directo raat-generaal voor de prijzen de zienswijze, dat de N.V. zowel bij de fabrikatie als bij de groothandel welbewust te hoge prijzen had be rekend. Dezer dagen wees de tuchtrechter een uitvoerig vonnis en hierin ver enigde hij zich voorzover het de groothandel betrof in hoofdzaak met de mening van de N.V. van Gelder en sprak deze dus óp verschillende onderdelen vrij. Wel achtte hij (Van onze correspondent) COEVORDEN. Tijdens een ont vluchtingspoging zagen ambtenaren van de douane zich genoodzaakt na sommering te schieten op een smok kelaar, die zich ophield in de ver boden streek •onder Schoonebeek. Er bevonden zich op dat moment twee smokkelaars in deze strook, waarvan een, een zekere C. uit Essenbruggedijk werd getroffen. De man, die voor de douane-beambten geen onbekende bleek te zijn, werd naar het ziekenhuis van Coevorden vervoerd, waar hij kort daarop overleed. De andere smokkelaar wist te ontvluchten. Er werden twee zakken met zak mesjes door de douane in beslag genomen. Een onderzoek naar de voortvluchtige smokkelaar werd in gesteld. Een aantal burgemeesters uit de provincie Groningen -brengt op het ogenblik met hun echtgenoten een officieel bezoek aan Engeland. Zij werden door~de lord mayor van Londen, Sir George Aylwen op het Mansion House ontvangen. Sir George Aylwen (met ambtsketen) in gesprek met de burgemeester van Win schoten, mr. dr. A. j. Romijn. Geheel links de burgemeester van Wedde, de heer B. Nauta, en naast hem de- burgemeester van Nieuwe Pekela, de heer G. Boekhoven. overtredingen aanwezig, voorname lijk betrekking hebbende op de fa brikatie, Mr. Bletz legde een vijf tal boeten op tot een bedrag van tezamen ongeveer f 25.000 en ver oordeelde de N.V. voorts tot het be talen van een bedrag van f 825.000, zijnde het geschatte onrechtmatig genoten voordeel uit de begane overtredingen. Inmiddels is namens de N.V. tegen dit vonnis hoger beroep aangete kend. Bij informatie is ons gebleken, dat dit vonnis geen invloed op de pa- pierprijzen zal hebben, daar deze allereerst als gevolg van de con currentie reeds enigszins gezakt zijn en bovendien sedert 1947 daar voor nieuwe voorschriften in wer king zijn getreden, die tweeërlei uitleg onmogelijk maken. HOUTPRIJZEN EN ZAAGTARIEVEN De prijzen voor inlands mijn- hout, inlands gezaagd hout, ge ïmporteerd loofhout met uitzon dering van rond populieren- en wilgenhout en het zagen van hout, behalve het verder zagen van bekantrecht naaldhout en het za gen van Amerikaans grenen- en oregon pine, worden vrijgegeven. De prijsregelingen voor inlands rond pop'ulieren- en wilgenhout worden ongewijzigd gehandhaafd. GEVAAR VOORLOPIG AFGEWEND In nauw verband met de weers gesteldheid zijn gisteren colorado kevers aan de Nederlandse kust aangespoeld. Deze, hoogstwaar schijnlijk uit Frankrijk afkomstige diertjes, konden zonder veel moeite worden vernietigd. In middels is het weer omgeslagen, zdoat het gevaar voor een her nieuwde. eventuele grotere aan voer van deze kevers voorlopig voorbij is. Bij Egmond werden er ongeveer 2000 onschadelijk gemaakt. Een zelfde aantal bij Bergen aan Zee en voorts bij Schoorl en Castricum een paar honderd.! Tussen Callants- oog en Huisduinen heeft de politie van Den Helder op een strook strand van ca. 6 K.M. lengte een 3500 van deze zeer onwelkome vreemdelingen vernietigd. Mocht de stroom aan houden, dan zal de Helderse school jeugd worden ingeschakeld. Eveneens uit Wijk aan Zee werd de vondst van kevers gemeld, zij het dan, dat het hier slechts een klein aantal betiv" Zij werden door schoolkinderen gevonden en on middellijk naar het politiebureau gebracht. Ook te Zandvoort zijn colorado kevers aangespoeld. Tientallen van de gevaarlijke insecten werden ge pakt en door publieke werken ver brand. Koos Vorrink uit het ziekenhuis Koos Vorrink zal morgen het ziekenhuis te Nykoebing verlaten Zijn 82-jarige moeder zal hem naar Kopenhagen vergezellen, waar hij voor herstel van krach ten enige tijd zal blijven alvorens naar Nederland terug te keren. PARIJS, 8 Juni (Reuter). Achttien aartsbisschoppen, veertig bisschoppen en vele andere kerk- dignitarissen uit geheel Frankrijk hebben heden deelgenomen aan de begrafenis van Emanuel kardi- De golf van onrust onder de werkers van de Britse spoorwegen vond heden haar weerslag in de jaarlijkse conferentie der Britse partij te Blackpool, toen een spoorwegarbeider opstond en ver klaarde dat de gang van zaken bij de spoorwegen sinds de nationalisatie is verslechterd. De verklaring van deze spoorweg arbeider, een zekere Shaw, verwekte opschudding onder de aanwezige ministers en 1500 andere afgevaar digden van de partij. Shaw ver klaarde, dat zijn kameraden hem hadden opgedragen tijdens de con ferentie uiting te geven aan hun mening over de nationalisatie der Britse spoorwegen. Volgens Shaw zouden de huidige niet-officiële „weekeinde-stakingen" en de in het algemeen onder de spoorwegarbei ders heersende onrust niet zijn voorgekomen, indien de leiding van het bedrijf der spoorwegen was toevertrouwd aan de arbeiders zelf. Shaw die zich niet liet beïn vloeden door luid „nee"-geroep van uit de vergadering verklaarde dat er onder de spoorwegarbeiders algemeen een gevoel van teleurstel ling heerst. De arbeiders zijn van mening, dat zij door de leiders van het bedrijf eronder worden gehou den. „Plaats de spoorwegen onder de leiding van de arbeiders en wij zullen ervoor zorgen dat het bedrijf OPROEP TOT 450.000 MAN WASHINGTON, 8 Juni (Reuter) De leider van de Amerikaanse mijnwerkers, John Lewis, heeft de arbeiders in bruinkool- en steen kolenmijnen opgeroepen Maandag a.s. voor een week het werk neer te leggen. De oproep geldt meer dan 450.000 man. Lewis heeft de plaatselijke vak verenigingen meegedeeld, dat ge durende deze week geen andertf werkzaamheden zijn toegestaan, „dan die ter bescherming van men senlevens en eigendommen". Het bevel van Lewis komt slechts drie weken voor de afloopdatum van de lopende arbeidsovereenkomsten in de mijnbouw. De onderhandelingen over een nieuw contract met de Zuidelijke mijneigenaren hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. op doelmatiger wijze wordt geleid, dan thans geschiedt door de bemoei enissen van uw 5000 pond sterling per jaar verdiende functionarissen", zeide hij. Ook een arbeider, die werkzaam is bij een bedrijf van de genatio naliseerde electriciteitsindustrie, oefende critiek uit. Hij zeide, dat zijn medearbeiders verstoord zijn over de bovenmatig hoge salaris sen, die aan ambtenaren worden betaald. Ook hadden zij er bezwaar tegen, dat hoog-bezoldigde betrek kingen werden gegeven aan gepen- sionneerde vakbondsfunctionarissen, er bestonden teveel van deze „be trekkingen voor grootvaders". naai Suhard, de aartsbisschop van Parijs, die tien dagen geleden op 75-jarige leeftijd is overleden. Bij het vertrek van de stoet van het aartsbisschoppelijk paleis wer den gezangen uitgevoerd door de „zangertjes van het houten kruis." De politiemannen, die de menigte langs de route van de begrafenis stoet naar de Nötre-Dame in be dwang hielden, droegen purperen tressen op de schouders. Tijdens het overbrengen van het stoffelijk over schot van het Paleis naar de Kathe draal luidden de kerkklokken. Ach ter de baar werden de kardinaals hoed, de bisschopsmijter en het bis- schopskruis meegedragen. Daarach ter volgden de Pauselijke Nuntius, mgr. Ronaclli, de kardinalen en de geheim-Kamerheren van het Vati- caan in zwarte gewaden. De voorgevel van de Nötre-Dame was behangen met zwarte draperieën waarop de kardinaals-emblemen waren geborduurd. De rouwdienst in de kathedraal werd geleid door kardinaal Lienart, aartsbisschop van Rijssel. De plechtigheid werd bij gewoond door leden van de Franse regering en van het corps diploma tique. Een eigen Partij (Sm.) Wat zijn die Nederland se Katholieken toch eigenwijs, met hun eigen Katholieke Partij. In het buitenland gaat dat allemaal heel anders. Behalve Engeland, welker situatie al voor de oorlog herhaal delijk afdoend onder de loupe ge nomen is, zien we, vooral na de oorlog, (de doorbraak!) in landen als België en Frankrijk bijv. nieu we partijen ontstaan, die niet be paald uitgesproken Katholiek wil len heten. Waarom zouden wij dat hier dan wel doen, waarom hier niet met zijn allen in die ene grote partij, die ook voor Katholieken openstaat? Zo redeneren sommigen graag. Deze redenering is echter vals. De grondsalg der CVP in Bel gië is practisch Katholiek, de be ginselen van de M.R.P. in Frankrijk zijn die van staatkunde naar Ka tholieke opvatting. Theoretisch staat intussen de Katholieke Volks partij ook open voor niet-katholie- ken, die onze grondslagen en pro grampunten, om hun innerlijke re delijkheid, evengoed kunnen aan vaarden. Maar de K.V.P. is niette min een uitgesproken Katholieke Partij. In zoverre dat iets anders zou zijn dan in Frankrijk en België bijv., valt dat vanzelfsprekend te danken aan de gewijzigde omstan digheden in ons land. Hier verbeeldt de Partij van de Arbeid zich de algemeen-socialistische partij. die eigenlijk elk ander Partijverband overbodig zou maken. Maar in Frankrijk en in België bestaan er gewone socialistische partijen, óók naast andere groeperingen, ook naast de practisch-katholieke par tijen als de M.R.P. in Frankrijk en de C.V.P. in België. En met die socialistische partijen van het bui tenland onderhoudt de P.v.d.A. een innig contact, zoals de K.V.P., als zelfstandige Katholieke Partij, een innig contact onderhoudt met haar zusterpartijen in verschillende lan den, o.a. in België en Frankrijk! Het groepje Katholieken in de P.v.d.A. heeft indertijd wel gepro beerd, met de P.v.d.A. ook contact te leggen met de M.R.P., de partij van Bidault en Schumann, de prac tisch-katholieke Volksbeweging in Frankrijk, maar dat is terecht niet gelukt. Er bestaat dus eei) katho lieke politieke inf.eviiatior.ale, naast een socialistische politieke interna tionale. Zoals er een Katholieke Politieke Partij naast een Socialis tische Politieke Partij in Neder land bestaat. Daar is helemaal niets bijzonders aan. Die Nederlandse Katholieken zijn dan ook helemaal niet eigenwijs. Zij doen wat hun gezond verstand en hun principieel inzicht voorschrijft. Net als de socialisten, die hier en in hun eigen land elders, ook hun eigen partij hebben. Dat komt aan de zuiverheid van de politieke verhoudingen ten goede. Voor land, gewest en ge meente. Ook voor de gemeente, al mag dat hier meer, daar minder zijn. Bij de komende gemeente raadsverkiezingen handhaven de katholieken hun eigen Partij, om op de grondslag daarvan het alge meen belang te dienen! Een kostbaar transport Gistermorgen vertrok een vlieg tuig van Aero-Holland, de PH-NC N, naar Tanger met aan boord 450 kilogram goud. Dit goud wordt in opdracht van het Nederlandse kantoor van een buitenlandse fir ma vervoerd. 1200 GEDEMOBILISEERDEN Gistermiddag om 12 uur meerde het troepentransportschip „Groote Beer" aan de Javakade te Amster dam. Ongeveer 1200 militairen, de eersten na het afkondigen van de versnelde demobilisatie, zijn daar mee in het vaderland teruggekeerd De luitenant ter zee I. C. W. Th. baron van Boetzelaer heette de troepen namens H.M. de Koningin welkom, vervolgens sprak de mi nister van oorlog en marine, Mr. F. W. Schokking, namens de rege ring. Minister Schokking begroette de troepen hartelijk en zei: „het eerste woord moet zijn een woord van dank". Vervolgens herdachten de minis ter en alle aanwezigen op kade en schip de gevallen vrienden van de teruggekeerde jongens. De minister onderhield zich persoonlijk met de gedemobiliseerden, vooral met de gewonden onder hen. Voorts sprak majoor Van Goor van de staf van Z.K.H. Prins Bern- hard, die de troepen namens de Prins welkom heette. Aan boord bevinden zich van de Koninklijke Landmacht 677 man, mariniers 17 man, Koninklijke ma rine 459 man ,en K.N.I.L. 55 man onder deze bevinden zich 79 nog bedlegerige patiënten. PARIJS, 8 Juni (Reuter)Het verrassende Amerikaanse voor stel, inhoudende dat de ministers van Buitenlandse Zaken onmiddellijk tot een bespreking van handels- en vervoersmoei- lijkheden te Berlijn zullen overgaan, heeft hedenavond de reeds geslonken hoop te Parijs, dat de conferentie mogelijk toch nog enig tastbaar resultaat zal opleveren, doen herleven. In officiële kringen werd op voor zichtige wijze uiting gegeven aan de hoop, dat de conferentie althans er in zal slagen een einde te maken aan de huidige verslechtering van de verhouding tussen de autoritei ten der Sowjet-Russische en Weste lijke sectoren van Berlijn. In dit verband hecht men in con ferentie-kringen vooral waarde aan de door minister Acheson voorge stelde datum van 13 Juni, waarop uiterlijk overeenstemming zou moe ten zijn bereikt tussen de geallieer de militaire bevelhebbers te Berlijn Men brengt in dit verband in her innering, dat deze datum twee dagen vroeger is dan die van 15 Juni, welk laatste tijdstip in Amerikaan se officiële kringen niet-officieel is aangenomen als de uiterste datum waarop ter conferentie, hetzij de een of andere overeenkomst moet zijn bereikt, hetzij het falen van de besprekingen moet worden erkend en een einde aan de bijeenkomst zal worden gemaakt. Indien de vier geallieerde bevel hebbers te Berlijn erin zouden sla gen de handels- en vervoersproble men van deze stad te regelen, zou de raad van ministers in staat zijn op althafis een resultaat van zijn be raadslagingen te wijzen, zij het ook dat een dergelijke oplossing be reikt door het uitoefenen van druk door de 'ministers slechts indirect aan hun zou kunnen worden toege schreven. Waarnemers uit kringen der Wes telijke mogendheden voeren aan dat, indien „de tegenwerking der Sowjet-unie" voortduurt en op 13 Juni a.s. nog geen overeenkomst is bereikt, Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten in staat zullen zijn te verklaren: „wij hebben er slechts op voorwaarde, dat de blokkade van Berlijn zou worden opgeheven mede ingestemd, dat een nieuwe bijeen komst van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken zou worden gehouden. De Sowjet-unie heeft deze blok kade wederom in gevoerd, zodat zij hierinede de reden voor het bijeen komen van de raad heeft teniet ge daan en de bijeenkomst heeft doen eindigen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1