Wij hebben gewerkt voor de spijs die vergaat" Duitse herstelbetalingen in geen enkele verhouding tot de aangerichte schade Eerste tastbare resultaat op de Parijse conferentie Massa-evacuatie uit Djogja is Donderdag beëindigd Menselijke keten" voor het sooorweggebouw te Berlijn Laatste verslag van het C. G. R. Dreigementen Ultimatum aan Schade van milliarden wordt ons niet vergoed Vrijdag 10 Juni 1949 45e Jaargang No. 1 1584 Democratisch kenmerk Socialisme geen levensbeschouwing? Pinkster bood schap van Prinses Wilhelmina van Engelse stakers Handels besprekingen van de Benelux Twee vliegtuigen neergestort ff HET FEIT familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank S H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 In het plaatselijk be stuur ligt de eerste ver dedigingslijn van onze democratie, want een der belangrijkste kenmerken van een democratische staat is de medezeggen schap der ingezetenen in het plaatselijk bestuur. Versterk deze linie van de gezonde invloed door in de gemeenteraad man nen en vrouwen te kie- zenwier ware democra tische inzichten steunen op een vast beginsel. STEMT OP DE K.V.P. STEEDS HEBBEN WIJ gedacht, dat het socialisme een levensbe schouwing was en nog is. Althans, dat socialisme en levensbeschou wing zoveel met elkaar te maken hebben, dat het ondoenlijk zal blij ken, mensen van verschillende le vensbeschouwing op het socialisme te verenigen. Beweren de Neder landse socialisten niet, dat er nauw verband bestaat tussen gods dienst en politiek en zijn in de practisehe politiek niet telkens za ken aan de orde,die op de grond slag van beginsel en levensbe schouwing moeten worden opge lost? Ten aanzien daarvan kon op de grondslag van het socialisme democratisch socialisme heet dat tegenwoordig geen oplossing gevonden worden door mensen van verschillende levensovertuiging. Wie dat toch forceren wil, moet zijn toevlucht nemen tot opportu- 1 niteit. In een polemiek met de K. V. P.-voorzitter Andriessen had het „Vrije Volk" beweerd, dat het socialisme geen levensbeschouwing is, maar een maatschappelijk be ginsel. Zo algemeen gesteld, zal dat voor vele socialisten een ont nuchtering zijn geweest. Er is na- tuurlijk een socialistisch maat schappelijk stelsel en zijn in de staatkunde socialistische metho den, maar wat laat hij, die „het" socialisme als levensbeschouwing ontkent, uiteindelijk van het „so cialisme" over? Voor duizenden die nooit anders zijn opgevoed, is dat socialisme immers wel degelijk de levensovertuiging, duizenden ande ren, die geen kerkgenootschap (meer) erkennen, beschouwen de democratie als hun godsdienst! Vandaar 't onvermijdelijke conflict met dè katholieke levensbeschou wing en met de belijders van de katholieke godsdienst! De heer Andriessen nu toont, in een^ repliek in de „Maasbode', aan, dat in het Beginselprogram van de Partij van de Arbeid „innig verband" wordt gelegd tussen levensover tuiging en politiek inzicht, hetgeen hij nog nader aantoont. Bovendien had Andriessen een waarschuwing laten horen in de geest als wij dezer dagen enige malen deden tegen de neiging, die zich in onze P.v.d.A.-kringen openbaart, om op alles een overwe gend en eenzijdig „socialistisch" stempel te drukken en met name wees hij op het internationale so cialistencongres in Baarn, „waar andere levensbeschouwingen vol slagen genegeerd werden". Naar aanleiding daarvan liet de K.V.P.-voorzitter een waarschu wing en een oproep horen tot de Katholieken om attent en actief te zijn. Vruchteloos is dat, zei het V.V., want er is geen katholiek maatschappelijk stelsel. Dit lezend, wrijft men opnieuw zijn ogen uit. Bestaat er geen katholieke socio logie, zijn er geen katholieke maat schappelijke beginselen, geen ka tholieke maatschappijleer Natuurlijk wel! Zijn „Rerum No varum" en „Quadragesimo Anno" dan tevergeefs geschreven? Na tuurlijk niet. De eerste was „over- ('■•even duidelijk" jegens het socia lisme van de 90'er jaren, de laat ste liet evenmin twijfel over „het" rucialisme, dat wel degelijk tegen over het katholicisme staat. Ook cm het verschil in „levensbeschou wing', dat men in deze tijd wel kan villen verdoezelen (er zijn verkie- rmgen gaande!), maar dat ten slotte toch bestaat. Zo voelen ook duizenden socialisten het aan; bij hen en op de duur ook bij anderen, zal de natuur (der diepste en te respecteren overtuigingsterker zijn dan de leer (der opportuni teit). Tegenover het socialisme, ook tegenover het zgn. democratische socialisme, stellen wij de katholie ke beginselen en methoden op so ciaal en politiek gebied. Voor de politiek internationaal en na tionaal, gewestelijk en plaatselijk. Dit is een practisehe overweging voor deze dagen, nu het er om gaat, daar waar de Katholieke Volkspartij met een eigen lijst aan de gemeenteradsverkiezingen deel neemt, te zorgen, dat zo sterk mo gelijke fracties worden gekozen, die op de grondslag van de katholieke staatkundige beginselen de belan gen der gemeente naar best ver mogen behartigen. Zo gaat het bij de komende stembus ook om de keuze naar „levensbeschouwing", een keuze, die voor een goed én verstandig katholiek niet moeilijk kan zijn. Ter gelegenheid van de overdracht van de functie van Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, waren alle wali-negara's en kepala-daerah's te Batavia bijeen. Van links naar rechts: dr. Mansur (Sumatra's Oostkust), mr. Djumhana, minister-president van Pasundan, mr. J. Vleer, secretaris BFO, R. A. A. Tjakraning- rat (Madura), R. A. A. Wiranatakusumah (Pasundan)Tjokorde Cde Rake Sukawati (Oost Indonesië), Sultan Hamid II (West Borneo), Abdul Malik (Zuid Sumatra), Ahmad Kusumonegoro (Oost Java), Anak Agung Cde Agung, premier van Oost Indo nesië, en dr. Suparmo, lid van de bijzondere delegatie uit de BFO, van Madura. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft gisteravond voor de beide radio zenders de volgende rede uitge sproken ter gelegenheid van de Pinkstertijd: „De Heilige Geest door God met Pinksteren gezonden, moge ons niet slapende vinden, in dromen verzonken, over dingen die ver gaan; zelfvoldaan bij het geden ken van hetgeen door ons niet wordt betracht. Laten wij ons hoeden voor de grootste fout, die een mensch begaan kan, door waar en diep geloof te verwarren met geijkte termen en godsdien stige begrippen. Dat God's geest ons klaar wakker vinde, bereid te „staan" voor wat ons wachten mo ge en voorwaarts te gaan. Immers hoe kan de Heilige Geest woning bij ons maken en hoe kunnen wij Zijn taal spreken, „de taal die ieder hart verstaat", indien ons hart niet hongert en dorst naar deze Hemelse Gave met achter stelling van alle andere wenschen en verlangens? Tenzij ons hart Voor de derde maal is er een jaarverslag verschenen van het commissariaat-generaal voor de Nederlandse economische belan gen in Duitsland (CGR). Onlangs werd besloten het CCR voor 30 Juni a.s. te liquideren, zodat er van moet worden uitgegaan, dat het derde jaarverslag het laatste zal zijn, dat verschijnt. Wat tenslotte categorie A betreft verwacht men, dat er met betrek king tot de opbrengst van Duitse bezittingen in het buitenland en het lage Nederlandse percentage in deze categorie (3.9 pet.) geen be dragen uit zullen komen, die in enige verhouding staan tot de Ne derlandse claim. De herstelbetalin gen uit de lopende productie kun nen buiten beschouwing blijven, omdat het wel duidelijk is, dat daarvan niets terecht komt. Voor de derde soort (oorlogsbuit goederen) werd Nederland „belast" voor ongeveer f 10.000.000. brandende in ons is, bewust en vol verwachting om daarop weer klank te geven, hoe kan die Hei lige Kracht ons opheffen tot Hem, Wiens komen de verlossing onzer zielen betekent? Want is dit niet het waarmerk van Zijne Heilige tegenwoordigheid, dat de verlos sing daadwerkelijk voor onze oogen geschiedt, terwijl toch geen van ons die kracht bezit en geen van ons ooit meer kan wezen dan een knecht des Allerhoogsten? Te lang is de wereld reeds blind geweest voor de waarheid dat noch ideologieën, noch stoffelijke belangen ons kunnen brengen tot die inkeer, die alleen bij machte is ons te leiden uit de verbijste rende verwarring, waaruit wij uit komst zoeken, doch slechts wan hoop vinden. Voortgekomen uit het verkeerde beginsel vast te houden aan bepaalde stelsels en bepaalde vormen, zijn de pogin gen, over de geheele wereld on dernomen, hoe verschillend zij zich moge voordoen, tevergeefs, omdat het uitgangspunt van ver lossing berust op liefde. Ten slotte moeten wij erkennen, dat wij gewerkt hebben voor de spijs die vergaat onze daden, niet onze woorden, getuigen van ons dat wij op dat voedsel meer vertrouwd hebben dan op het brood, dat van den hemel neer daalt, zelfs in de verlatenheid van de woestijn. Ons rest niets dan afstand te doen van onze schijn bare zelfgenoegzaamheid en van alle dingen die wij gewrocht heb ben ten koste van onze naaste; om af te breken wat wij opbouw den als zelfbescherming, zoowel verstandelijk, moreel, ais stoffe lijk, want dit bleken noodlottige staketsels te zijn, zoowel tusschen LONDEN, 9 Juni (Reuter). Het bestuur van de Britse gena tionaliseerde spoorwegen heeft vandaag de onderhandelingen met de vakverenigingen afgebroken en gedreigd gehele secties van het spoorwegnet te sluiten indien sto kers en machinisten volharden in hun „symbolische" stakingen van 24 uur op Zondagen. Duizenden spoormannen hebben zich de afgelopen drie Zondagen bij deze staking aangesloten, die een protest is tegen de diensten, die het treinpersoneel noodzaken buiten de woonplaats te overnachten. De leiding van de nationale bond van spoorwegpersoneel heeft de stakende leden geadviseerd niet verder te staken, doch de spoorwe gen gewaarschuwd, dat de bond alle middelen zou aanwenden om die le den te beschermen, tegen wie dis ciplinair zou worden opgetreden in dien zij zouden weigeren diensten te verrichten, waardoor zij buitenshuis zouden moeten overnachten. Te Liverpool hebben 5000 haven arbeiders besloten hun staking voort te zetten ondanks het verzoek van premier Attlee om het werk te hervatten. Tesamen met havenar beiders te Avonmouth en Bristol steunen zij de staking van de Ca nadese zeeliedenbond door te weige ren op schepen te werken, waarvan de bemanningen zijn aangesloten bij de wedijverende internationale bond van zeevarenden. PARIJS, 9 Juni (Reuter). De vier ministers van Buiten- menschen onderling, als tusschen God en den mensch. Niets rest ons dan deze donker ste ure der mislukking te helpen omzetten in een volkomen keer punt. Door niet langer aan den leiband te loopen van berekening, geweld en vrees, doch ons toe te vertrouwen aan de leiding van Hem, „wandelende met Hem", Wiens Liefde boven onze bevat ting en al ons denken uitgaat, Wiens Hand in tegenstelling tot de aardsche leidslieden, ons leidt naar de eeuwige vrede". Deze rede werd, nadat de prin ses haar uitgesprokep had, ver taald in 't Hebreeuws. De Wereld omroep zond de rede uit naar In donesië in het Nederlands, waarna H.K.H. haar voorts in het Engels en Frans uitsprak. Hierin wordt o.m. gezegd: Wanneer men, ondanks de vele bezwaren, verbonden aan een ver gelijking in geld, een optelling van de waarde der gerestitueerde goe deren maakf en daarbij die der culturele voorwerpen op f 20.000.000 stelt (een bedrag, dat niet meer dan een grove schatting is) dan komt men op een totaal taxatie waarde aan gerestitueerde goede ren van f 389.200.000.Tegenover de claim „wegens schade door roof" van 3.640.000.000 minus f 500.000.000 effecten is f 3.140.000.000, werd dus 12.4 pet. teruggevoerd. Restitutie en herstelleveringen. Hoe staat dit resultaat ten op zichte van de andere vorm van schadevergoeding door Duitsland, de herstelbetalingen? De schade, die Nederland door de Duitse be zetting heeft geleden, is vele malen groter dan de schade door roof. De Nederlandse regering berekende haar op f 25.725.000.000. Daarin is de f 3.640.000.000 voor schade door roof begrepen. Men maakte op de „Paris Confe rence on reparations" een regeling omtrent het percentage, dat elk land zou krijgen uit datgene, wat als herstelbetaling ter beschik king zou komen. In categorie A, omvattende elke vorm van herstelbetaling, uitge zonderd die van categorie B, werd voor Nederland een percentage van 3.9 pet. vastgesteld. In categorie B, omvattende in dustriële outillage en schepen, werd het percentage voor ons land op 5.6 pet- vastgesteld. Men mag aannemen, dat Duits land in categorie B niet meer dan mk. 1.000.000.000 zal leveren. Daar het al wel vast staat. dat zeker 100120 fabrieken van de lijst zul len worden geschrapt, zal het uit eindelijk ter beschikking komende bedrag nog lager worden. Neder land ontvangt 5.6 pet. van het to taal. De practijk heeft geleerd, dat de inkoopwaarde van de verkregen machines zodanig is, dat 1 mk. op f 0.50 kan worden gesteld. Rekening houdende met deze factoren neemt men aan, dat ons land niet meer dan ongeveer f 20.000.000 uit dien hoofde zal ontvangen. Te Parijs begonnen gisteren be sprekingen tussen vertegenwoordi gers der Beneluxlanden over de vernieuwing ven het handelsver drag tussen Nederland en de Bel gisch-Luxemburgse Economische Unie, dat op 1 Juli a.s. afloopt. In het nieuwe- verdrag zullen tot uit drukking moeten komen de beslis singen ten aanzien van de voor unie van de Benelux, die, zoals be kend van 1 Juli 1949 'tot 1 Juli 1950 zal bestaan. De besprekingen wor den in Parijs gevoerd, zo deelt men ons van officiële Nederlandse zijde mee, omdat verschillende onder handelaren daar tevens besprekin gen voeren in verband met het Marshall-plan. In het kader van het nieuwe handelsverdrag zal vastgesteld worden, welke goederen in de loop vdn de periode der voor-unie onbe perkt uitgewisseld zullen kunnen worden tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie. Geconcludeerd wordt, dat het totaal voor Nederland als herstel betaling ter beschikking komen de in geen enkele verhouding staat tot de Nederlandse schade-claim (ons land krijgt in categorie B 0.1 tot 0.15 pet. van de claim) en ook, dat de waarde van de aan Nederland als herstelbetaling toe gewezen goederen slechts een gering deel is van datgene, wat Nederland heeft weten te resti tueren. 1000 MILITAIREN UIT INDONESIË Het M.S. Johan van Oldenbarne- veldt van de mij. Nederland, is met ongeveer 1000 militairen in de haven van Amsterdam uit Indonesië aan gekomen. Gisterenmorgen is men met de ontscheping der troepen be gonnen. Onder hen bevinden zich officieren .onderofficieren en man schappen van de KNI, de landmacht en de marine. Als dank voor het schoolmateriaal, dat Canadese schoolkinderen verleden jaar naar Nederland stuurden, overhandigde Tineke van Royen, het dochtertje van dr. J. H. van Royen, het boekje Behind the Dunes and Dykes" (Achter duinen en dijken) aan Canada's oud-premier Mackenzie King. In totaal werden 6000 van deze boekjes, ieder vergezeld van een briefje van een Neder lands schoolkind, aan de UNESCO in Canada gestuurd. Tineke van Royen (links) in vrolijk gesprek met de heer Mackenzie King. Rechts van hen, op de kist met de boekjes, de vierjarige Wim van Royen. BATAVIA, 9 Juni (Aneta). Sedert 19 Deember hebben de Nederlandse troepen rond 600 mortieren, 450 machinegeweren en vele duizenden handvuurwapenen, munitie en explosieven in beslag genomen, aldus wordt van officiële zijde gemeld. De massa-evacuatie uit Djogja is heden beëindigd. Volledige gege vens over de evacuatie zullen spoedig vanwege de Nederlandse delegatie worden bekend gemaakt. Woensdag is te Semarang het laatste transport geëvacueerden uit Djogja aangekomen, groot 365 per sonen, waaronder 87 Chinezen. In totaal werden sedert 21 Mei uit Djogja afgevoerd 28045 personen, waarvan er te Semarang 24.955 zijn aangekomen. Uit Semarang werden afgevoerd 8556 geëvacueerden. zodat er in de evacuatie-centra in Sema rang nog 16.399 zijn. Te Djogja treft de desbetreffende republikeinse commissie thans voor bereidingen voor het overnemen der burgerlijke diensten, de veiligheid in de stad neemt af. waardoor on der de stadsbevolking een gedrukte stemming heerst. In het gebied tussen Magelang en Djogja werden enkele kleine ben den, die de convooien beschoten, buiten gevecht gesteld. Te Solo is de aciviteit der benden de laatste maanden voortdurend toegenomen en worden terreur- overvallen door communistische groepen op de bevolking gemeld. Bij het optreden van Nederlandse troepen tegen volgelingen van het „Front Demokrasi Rakjat" bleken deze laatsten goed bewapend te zijn In het grensgebied tussen Madium en Solo werd een aantal bendeleden gedood of gevangen genomen, waar bij o.a. dum-dum munitie m beslag is genomen. Op de industriële werkzaamheden heeft de soms sterk wisselende vei ligheidstoestand in grote streken van de nieuw opengekomen gebie den weinig invloed. In vele streken ts de ondernemingslust hoopgevend. West Java. In de stad Cheri- bon is de toestand dusdanig ver beterd. dat de bepalingen inzake de avondklok konden worden ver zacht. Sumatra. In het bijzonder in het grensgebied van Atjeh en in Noord-Sumatra in het algemeen deed zich een lichte stijging van de terreur-activiteit voor. In het noordelijke deel van Midden-Su- matra vinden beschietingen op de wegen plaats. In Zuid-Sumatra toont de toestand in het algemeen een gunstige ontwikkeling. Doch er is plaatselijke druk van benden op de bevolking, welke druk er op gericht is. er de bevol king toe te bewegen, niet met de overheid samen te werken. PILOTEN WERDEN GEWOND Donderdagmorgen omstreeks 11 uur kreeg een Spitfire van het vliegveld Twente, die met 3 andere machines was opgestegen in de richting Winterswijk, motorstoring tengevolge waarvan de piloot, de eerste luitenant J. Eden, gedwon gen werd een noodlanding te ma ken. Het toestel stortte neer aan de rand van een weide in de buurt schap Usselo en sloeg twee maal over de kop, waarbij de beide vleu gels afbraken en de romp ongeveer 40 meter doorschoof. Het vloog echter niet in brand, omwonenden, die op het land aan het werk wa ren, snelden onmiddellijk toe en slaagden er in, met behulp van een in allerijl gehaalde ijzerzaag, de piloot uit zijn benarde positie te bevrijden. Men vermoedde dat hij beide armen en een been had ge broken. Hij is naar het ziekenhuis „Ziekenzorg' 'te Enschede overge bracht. Eveneens moest gistermorgen de Spitfire H 32 een noodlanding ma ken bij Iserlohn op Duits gebied in de Britse sector. De bestuurder, de tweede luitenant H. J. Folmer, werd hierbij licht gewond. De vlieger werd opgenomen in een ziekenhuis te Minden in Duitsland. Zijn toe stand is niet gevaarlijk. Het toestel werd vrij zwaar be schadigd. Een commissie van het vliegveld Twenthe is naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Ook nu was motorstoring de oorzaak van de noodlanding. Naar wij hedennacht vernamen is KONINKLIJKE VERMELDING BIJ DAGORDER Zoals bekend zullen op Maandag 13 Juni a.s. te Amsterdam aan boord van Hr. Ms. oorlogsschepen ,',Flo- res" en „Soemba" twee gedenkpla ten onthuld worden in verband met de Kon. vermelding bij dagorder die deze schepen te beurt viel als blijk van waardering voor hetgeen zij in de oorlogsjaren hebben verricht. Een dezer gedenkplaten zal door Prins Bernhard onthuld worden. Nadat de Prins de aanwezige of ficieren en manschappen heeft toe gesproken volgt voorlezing der Kon. besluiten en onthulling der gedenk platen. Aan boord van Hr. Ms. „Soemba" zal deze handeling door Z.K.H. ge schieden en aan boord van Hr. Ms. „Flores" door diens adjudant, luite nant ter zee der le klasse F. Stein- meitz. Na deze plechtigheid zullen door de Prins nog een aantal Ko ninklijke onderscheidingen worden uitgereikt. Met een défilé van de troepen, vooraf gegaan door de ma rinierskapel, wordt het officiële ge deelte van de bijeenkomst gesloten. landse Zaken hebben beden een zitting van 4>/s uur gehouden. Van Franse zijde wordt vernomen, dat minister Wisjinski aanvankelijk had geweigerd in te stemmen met het voorstel v an zijn collega Aehe- son, dat ten doel had de vier ge- allieerde bevelhebbers te Berlijn hetzij gezamenlijk, hetzij door ieder van de ministers afzonder lijk opdracht te doen geven een rapport uit te brengen over de maatregelen, genomen tot ophef-, fing van de blokkade van Berlijn. Volgens een nader bericht werd evenwel bevestigt, dat minister Wisjinski gedeeltelijk heeft igne- stemd met het door zijn collega Acheson gedane voorstel. Het bij verrassing aan het einde van de zitting gedane Sow- iet-Russische tegenvoorstel hield in, dat de ministers ieder afzon derlijk bovengenoemde opdracht aan de militaire bevelhebbers hunner regeringen te Berlijn zul len verstrekken. Het voorstel van Wisjinski werd door de drie andere ministers on middellijk aangenomen; dit be sluit is het meest tastbare resul taat, dat sinds het begin der con ferentie op 23 Mei j.I. is be reikt. Het was, na afloop van de zit ting van heden, niet onmiddellijk duidelijk ,of tijdens de bijeen komst van morgen de bespreking van het Berlijnse vraagstuk zal worden voortgezet, of dat zal worden overgeschakeld op het houden van inleidende besprekin gen over het sluiten van een vre desverdrag met Duitsland. Men is te Parijs van menmg, dat de voor de geallieerde mili taire bevelhebbers te Berlijn be stemde boodschappen zo spoedig mogelijk door aan de delegaties toegevoegde functionarissen zul len worden opgesteld en vervol gens aan de ministers ter goed keuring zullen worden voorgelegd. BERLJN, 9 Juni (Reuter). De werkzaamheden van de admi nistratie van de Berlijnse spoorwegen waren gisterenmorgen practisch lamgelegd doordat de bij het spoorweggebouw in de Amerikaanse sector postende stakers het Duitse personeel ver hinderden het gebouw te betreden. De posters vormden, arm in arm, een menselijke keten rond het ge bouw. Alleen een aantal Sowj et- Russische officieren konden door deze keten heenbreken. Ook een vrouwelijke Russische tolk werd na lang argumenteren doorgelaten. Verder waren in het gebouw alleen nog de Duitse telex-typisten en te lefonisten werkzaam, die er reeds de nachtdienst hadden vervuld en niet door hun collega's konden wor den afgelost. Sowjet-Russische officieren, die het gebouw wilden verlaten en de posters traehtten te passeren, werden door de „menselijke ke ten" zonder meer terug naar bin nen geduwd. Rond half elf werden de posters, die reeds op wacht hadden gestaan van Woensdagavond af,'toen zij ge durende korte tijd het gebouw be zet gehouden hadden, door kame raden afgelost. Na wat boterham men te hebben gegeten, die door de vakverenigingen werden uitgedeeld, legden de afgeloste posters zich in de buurt van het gebouw op geïm proviseerde legersteden in de zonne schijn te slapen. In de loop van de morgen ver- de toestand van de eerste-luitenant J. Ede minder' ernstig dan aanvan kelijk werd verondersteld. De be handelende medicus had op het eer ste gezicht breuken in beide armen en een been verondersteld, doch in het ziekenhuis is gebleken, dat dit gelukkig niet het geval is. De ver wondingen beperken zich tot diepe vleeswonden. De toestand van de luitenant is bevredigend. scheen een Sow jet-Russisch officier in een open auto met dozen voed sel voor zijn collega's binnen. Hij werd met gejoel door de stakers ontvangen. Na ongehinderd langs de posters heen te zijn gekomen keerde hij zich bij het binnengaan om en riep: ,,jullia bent allemaal nazi bandieten". De fabricksraden van 11 in het Rührgebied gelegen fabrieken voor de vervaardiging van syn thetische producten is aangezegd, dat zij tot Zondag a.s. te midder nacht de tijd hebben hun verzet tegen de ontmantelingsinstructies der Britse bezettingsautoriteiten te staken. Indien het verzet dan niet is opgeheven, zullen de fa brieken worden gesloten. POLITIEKE GEVANGENEN TE SURABAJA ONTVLUCHT SURABAJA, 9 Juni (Aneta). Dinsdagavond zijn uit de gevange nis aan de Werfstraat te Surabaja 40 politieke gevangenen ontsnapt. Zij overvielen drie gewapende be wakers en hamen hun wapens mee. De gevangenen, die afkomstig zijn uit de omgeving van Surabaja, wer den nog niet achterhaald. CRAMMOS-GEBERGTE IN HANDEN DER CUERILLASTRIJDERS BELGRADO, 9 Juni (Reuter). Volgens de „Vrije Griekse Radio" is het Grammos-gebergte thans geheel in handen der guerillastrij- ders, aldus meldt het Joegoslavi sche nieuwsbureau Tanjoeg. Het Grammosgebergte in noord- west-Griekenland, dicht bij de Albanese grens, is het toneel ge weest van hevige gevechten in de bürgeroorlog.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1