Nieuuu Export van groenten Zwolle at gestempeld maar ongekeurd vlees Grote Vier hielden meest besloten zitting Duitse kustvaarder verkeerde in nood naar Duitsland stopgezet Katholiek protest tegen executies in België C.C.D. met gestolen stempel jarenlang om de tuin geleid '360.- m iol te Hoorn eerlinsren if f3000.- VAAG 135 lunten uit /aliteit R C E L WE NIEDORP WAARD-ZUÏD Heiligenberg k-concours PAARD" I Drlse kermis 3 en 14 Juni „Duinzicht" BLAD! EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Treinravage te Hilversum Maandag 13 Juni 1949 45e Jaargang No. 1 1586 De ware grondslag Om de democratie Betalingscontingent snel uitgeput Berlijnse stakers stemmen morgen Nieuwe plannen voor Berlijn Terdoodveroordeelden in hongerstaking Schip naar Maassluis gesleept Hatta sprak niet met Sjafruddin Trein ontspoord te Hilversum Giuseppa Rossello heilig verklaard Drie jongens verdronken i bij de Directeur, 4371, die alle moeten aar hebben bereikt. stige voorwaarden. LARD te HOORN. ik 'elefoon 3575 lieden JUNI strijd jieuyve niedorp [strijd «ïieuwe niedorp 3iurende die dagen: the musical iagmorgen 10 uur morgen 11 uur en te rijwielstalling. 'EL. 4463 oncoursterrein slót-repetities - :e prijzen aanwezig ASSING bekende Zaanse c Rhythme Boys piet duin or versnaperingen icia en Tonio. gt, dat je niet Iers dan Zaan- dat merken de een drukte. issen! Wat een Er is letterlijk skinstrumenten, oem maar op! De Brusselaars n door. „Kom", Kom, Tonio!" Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A S H VA Al HEDEN Pagina 1 en 3 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De gemeente maq met volle recht genoemd worden „een kleine maatschappij", dat is: een geordende eenheid van velen op één doel. Het gaat bij gemeente naren zo goed als bij gemeenteraadsleden om de behartiging van een algemeen welzijn en dat qeschiedt: evenzeer als de landspolitiek, op de qrondslag van de zede lijke normen, welke ge legen zijn in de natuur lijke orde en de godde lijke openbaring, gelijk deze door het kerkelijk leergezag worden ver klaard. Dat is de grond slag van de Katholieke Volkspartij. Wie het al gemeen welzijn op de juiste wijze wil dienen, stemt b ij de ko mende raadsver kiezingen o p d e K.V.P. BOVEN OMVANG, welstand, ka rakter en bevolkingsdichtheid staat voor het Nederlandse dorp en de Nederlandse stad het Nederlandse gemeente-zijn", een gemeenschap van Nederlandse burgers, die zich zelt bestuurt en dat bestuur eerbie digt en behartigt als een publieke zaak. Medezeggenschap der inge zetenen en openbaarheid der be sprekingen over het algemene wel zijn, deze twee karakteristieken maken de gemeente een gezond, le venskrachtig en onontbeerbaar ele ment in de staatsgemeenschap. En deze karakteristieken typeren tege lijk de gemeente als het bolwerk der democratie. Zo stond bet in de doeltreffende brochure, waarin de K.V.P. ,,Ons Gemeenteprogram" in novelle-vorm behandelde. Dat program zette trouwens te recht voorop, dat in het plaatselijk bestuur de eerste verdedigingslijn van onze democratie, d.i. „gezonde volksinvloed", want een der be langrijkste kenmerken van een de mocratische staat is de medezeggen schap der ingezetenen in het plaat selijk bestuur. Het is goed, dat wij ons aan de vooravond van deze verkiezingen nog eens op de betekenis van de democratie bezinnen. Want er wordt veel gesproken en geschre ven over dit toverwoord van de moderne tijd, maar daarbij ver koopt men nogal eens wat kaf on der het koren. Er is veel misverstand en wan begrip, bijv. bij de communisten, die gewagen van „volksdemocratie" Een dwaze, onbegrijpelijke term, waarin venijn zit verborgen. On langs heeft een Hongaars sateliet van Moskou het openhartig bekend: volksdemocratie betekent, dat we voortmarcheren onder het vaan van de Sovjet-Unie. Dan weten we genoeg! Meer houvast bieden ons de richt lijnen uit Rome, die we niet slaafs hebben te volgen, maar die een koers afbakenen welke we runnen wijzigen naar aard en omstandig heden van elk land. Welnu, in zijn beroemde Kerst rede van 1944 over de ware en valse democratie, heeft Z.H. Paus Pius XII de plaats bepaalt van de staat in de absolute orde, die ,,in het licht van het christelijk geloof geen andere oorsprong kan hebben dan een persoonlijke God, onze Schepper, daarom is de waardig heid van de mens tevens de waar digheid van het evenbeeld Gods; de waardigheid van de staat waarvoor de gemeente evenzeer be tekenis heeft! is de waardigheid van de door God gewilde zedelijke gemeenschap; de waardigheid van het staatkundig gezag is de waar digheid, ontleent aan haar voort spruiten uit het Goddelijk Gezag! Geen democratie kan dit innige verband ontkennen! Een gezonde democratie, zo zei de Paus verder, moet gebaseerd zij op de onverantwoordelijke be ginselen van het natuurrecht en de ons geopenbaarde waarheid. De toetssteen van elke democratie is, dat haar grondslag en doelstelling en methoden moeten zijn: ,,in over eenstemming met de absolute orde, die door de Schepper is gewild en door de in het evangelie vervatte openbaring in een nieuw licht is gesteld. Deze grondslagen, waarop menselijke persoonlijkheid en staatsgemeenschap zijn gevestigd, moeten worden geëerbiedigd. Het is alleen de staatkundige partij der Katholieke Nederlanders, die deze beginselen als haar doei en uitgangspunt zonder voorbehoud heeft aanvaard. Wie daarom ook bij de a.s. verkiezingen voor de gemeenteraad de zuivere democra tie wil helpen handhaven, verster ken en bevestigen, die heeft maar één keus: hij stemt de candidaten der Katholieke Volkspartij! Koningin-moeder Elisabeth ziek Koningin-moeder Elisabeth. de Belgische Koningin-moeder, heeft tengevolge van een ernstige griep aanval voor de komende dagen van alle officiële bezigheden moeten afzien, aldus is officieel te Brussel békend gemaakt 's-GRAVENHAGE, II Juni Naar het A.N.P. verneemt is de Nederlandse export van groenten naar Duitsland met ingang van Maandag 13 Juni stopgezet. Na uitvoeringe beraadslagingen is men hiertoe overgegaan, om dat het tot heden beschikbare contingent van drie millioen dol lar is uitgeput. Onderhandelingen hebben tot dusver nog niet tot goedkeuring van een nieuw con tingent geleid. Voorlopig kunnen geen uitvoermachtigingen worden afgegeven. Zoals bekend geschiedde de ex port van verse groente naar Duit land sedert begin Mei 1949 op indi viduele basis, zulks in afwijking van het contract, dat in 1948 met de bezettingsautoriteiten werd af gesloten en waarvan een centrale levering van 200.000 kilogram ton werd overeengekomen. Dit contract was eind April 1949 volledig afgewikkeld. Op 2 Mei werd op basis van het in het nieuwe han delsverdrag overeengekomen be drag begonnen met de export van verse groenten naar Duitsland, waarbij meer rechtstreeks contact tussen importeur en exporteur mo gelijk was. De afdeling voorlichting van het ministerie van Landbouw meldt, dat de enorm grote vraag van Duitse zijde naar de Nederlandse producten een buitengewoon snel le uitputting van het overeenge komen betalingscontingent teweeg bracht. Een dergelijke ontwikke ling was ten enen male niet te voorzien, omdat de spontane vraag van West-Duitsland niet vooraf gepeild kon worden. Daarbij komt, dat in Duitsland gebroken was met het systeem van toewijzingen op basisjaren, Waardoor de individuele handelaren volkomen vrij waren in het bestellen van alle gewenste kwantiteiten, hoewel zij gebonden zijn aan overeengekomen maximum- en minimumprijzen. De vraag van Duitse zijde is zo groot gebleken, dat de uitputting van het ZWITSERS DORP PROOI DER VLAMMEN BERN, 12 Juni. In de nacht van Zaterdag op Zondag is het op 1600 m. boven de zeespiegel gele gen bergdorp Selva, aan de ooste lijke rand van de Oberalpas in het kanton Graubuenden, geheel afge brand. De brand ontstond in de late avond in een van de 15- woonhui zen van het dorp. Het vuur werd zodanig door de krachtige wind aan gewakkerd, dat reeds na een half uur het gehele dorp in lichter laaie stond, de kerk en een twintigtal stallen inbegrepen. De uit hun slaap opeschrikte bewoners konden slechts het vege lijf redden. Van de onge veer 150 inwoners bekwam niemand letsel, doch al hun vee werd een prooi der vlammen. LIJK VAN MUZIKANT OPGEHAALD De brandweer heeft Zaterdagnacht uit de Prinsengracht bij de Lelie gracht te Amsterdam het lijk van de 74-jarige muzikant Bouke van der Meer opgehaald. De muzikant, die verbleef op het woonschip „To ko" dat gemeerd lag in de Keizers gracht, verkeerde, volgens de po litie, waarschijnlijk onder invloed van alcohol en is toen te water ge raakt. waarde-contingent buiten verwach ting werd versneld. Aangezien Ne derland verantwoordelijk is voor het beheer over het contingent, werd het noodzakelijk, in afwachting van het resultaat van opnieuw geopende onderhandelingen over aanvullende contingenten, de export van groen ten op te schorten. Het bedrijfschap voor groenten heeft zich dus ge noodzaakt gezien met ingang van Maandag 13 Juni de export van groenten naar Duitsland tot nader order stop te zetten. In officiële kringen hoopt men, dat energiek gevoerde onderhandelingen tot snel le resultaten zullen leiden, omdat juist in de komende weken de aan voer op de veilingen van bepaalde producten zeer groot belooft te worden. De veertienduizend stakende West-Berlijnse spoormannen zul len Dinsdag stemmen over al dan niet hervatten van het werk. Dit besluit is genomen op een storm achtige vergadering van achthon derd stakersvertegenwoordigers, welke Zondag in de Britse sector werd gehouden. De dag tevoren had de Amerikaan se militaire commandant, generaal Frank Howley, mede namens zijn twee Westerse collega's, er bij de stakers op aangedrongen het aanbod van de spoorwegdirectie tot betaling van zestig procent van het loon in Westmarken te accepteren, onder de belofte, dat nog vijftien procent van het. loon door het Westelijk ge meentebestuur naar een koers van een tegen een in Westmarken zou worden omgezet. Howley noemde in zijn schrijven het aanbod van de spoorwegdirectie „billijk". Op de vergadering van Zondag werd door de afgevaardigden op alle referenties aan de Sowjets en de spoorwegdirectie met gejoel ge reageerd. Vele sprekers zeiden, dat de Westelijke commandanten geen waarborg hadden gegeven tegen eventuele represaille-maatregelen van de spoorwegdirectie. Toen bleek, dat men het Piet eens kon worden over de compromis voorstellen van Howley, werd met overweldigende meerderheid be sloten tot het organiseren van een stemming. Het hoofdbestuur van de UGO en van de bij de UGO aangesloten spoormannenvakbond heeft zich uitgesproken voor hervatting van het werk op de door Howley ge noemde voorwaarden. DE WEEKKAARTEN OP VERKIEZINGSDAG De directie der Nederlandse spoorwegen deelt mede, dat in verband met de gemeenteraads verkiezingen. die op 15 of 22 Juni worden gehouden, de reizigers, die weekkaarten hebben dit keer zonder bijbetaling voor de heen reis van deze kaart gebruik kun nen maken met treinen die vol gens de dienstregeling tot 12 uur vertrekken. Voor de trugreis geldt die dag de regeling als voor week kaarthouders op Zaterdag. Grote groepen stakende spoor wegmannen belegeren 't onder Russische controle staande hoofdbureau van de Reichsbahn in de Amerikaanse sector van Berlijn. Enige stakers waren met revolvers in de hand het gebouw binnengedrongen. Zij trokken daar sommige por tretten van Stalin van de muur, andere draaiden zij om. Voer de kamer waar besprekingen werden gevoerd tussen een af gevaardigde van de Duitse spoorwegen en Russische offi cieren, hielden zij stil en som meerden de onderhandelaars de kamer te verlaten. Door leden van de Duitse politie en Russi sche officieren werden zij weer buiten het gebouw gezet. De aankomst van ^Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong in het Beursgebouw te Leeuwarden, waar de Friese Katholiekendag onder enorme belangstelling is gehouden. Naast Z. Em. de voor zitter mr. J. B. Heijmeijer. (Van onze redacteur) In de bezettingstijd omtrent 1944 werd uit het gemeentelijk slachthuis te Zwolle een goedkeuringsstempel gestolen. Dank zij het geregeld gebruik van dit stempel heeft een groepje van drie mensen uit Spoolde Zwolse slagers geregeld van ongekeurd, maar gestempeld vlees kunnen voorzien, zonder dat de C.C.D. op deze bedenkelijke bedrijvigheid vat kon krijgen. Het drietal is Zaterdag voor de Officier van justitie geleid en ingesloten. Bovendien werd tegen 13 Zwolse slagers, van wie vast stond, dat zij tot de geregelde afnemers behoorden, proces-verbaal opgemaakt. De loonslager B. B. had kans ge zien in oorlogstijd dit stempel als mede inkt en intkussen te stelen. Hij slachtte clandestien met W. J. N. uit Zwollerkerspel een niet te be naderen aantal runderen. Deze N. financierde dit bedrijf en omdat hij een erkend veehandelaar is, viel het niet moeilijk aan runderen te ko men. De derde van het driemanschap was een zekere S., die zijn varkens hok beschikbaar stelde voor de clan destiene slachtingen. Het was niet zó, dat maar raak geslacht werd. Naarmate de toewij zingen vlees voor de consument kleiner of groter waren, werd er veel of weinig geslacht. Was bij de slagers de behoefte aan vlees groot, dan werd er een beestje geslacht en het vlees, voorzien van goedkeu- ringpstempels, afgeleverd. Dat hieraan vele kwade kanten zaten, was duidelijk. De consument PARIJS, 12 Juni. (Reuter). Dc vergadering van de vier mi nisters van Buitenlandse Zaken is Zondag in een geheime bijeen komst voortgezet om, zoals waar nemers menen, de zakelijke be spreking van een plan voor een regeling te Berlijn, te hervatten. Na de besloten vergadering, die anderhalf uur duurde, werd be kend gemaakt, dat de ministers eerst Dinsdag opnieuw bijeen zul len komen. De officiële reden voor de beslo ten zitting, die begon na een open debat van vier uur en een kwar tier, was, dat de ministers de pro cedure voor Maandag wilden be spreken. Waarnemers ter conferentie ver klaarden echter in toenemende mate tot de overtuiging te geraken, dat achter de klaarblijkelijke besluite loosheid van de Zondag gehouden open vergadering plannen zijn ge maakt om in Berlijn een regeling te bereiken, gebaseerd op weder zijdse tolerantie. De verrassende loop van de ver gadering volgt op een aantal offi cieuze particuliere besprekingen tussen alle vier ministers. Van ge zaghebbende zijde wordt het diner, dat Wisjinsky Zondagavond met Acheson had, veel meer dan een pure beleefdheids gelegenheid ge noemd. Ook Bevin had Zaterdag in de Sowjet-Russische ambassade een of- fizieuze bespreking van meer dan twee uur met Wisjinsky, zo werd Zondagavond bekend gemaakt. In de besloten vergadering waren de ministers elk vergezeld van niet meer dan een adviseur en gezag hebbende Amerikaanse kringen noemden het de meest besloten zit ting van de conferentie. Na de open vergadering maakte een Sowjet-Russische woordvoerder bekend, dat er geen beslissing was genomen over Wisjinsky's voorstel om een vredesverdrag voor Duits land te ontwerpen. De ministers werden het erover èens, dat men over het Ditse vredesverdrag was uitgepraat. die vlees op de bonnen haalde, kreeg soms ongekeurd vlees. Eén ziekte koe op deze wijze in de handel ge bracht, kon heel wat onheil stich ten. Een van de voornaamste oorzaken was de te kleine legale vleesom- zet, die de slager geen bestaan kon opleveren. Aan de andere kant was bij verschillende slagers een bon nen-tekort ontstaan, door vleesleve ranties aan hotels, die slechts over beperkte vleestoewijzingen beschik ten. Deze ernstige malversatie is aan het licht gekomen, doordat de stempelafdrukken een hiaat ver toonden. De verstelbare datum in het midden van dc stempel ont brak. Omdat als regel deze af drukken op het vlees nogal on duidelijk zijn, was het ontbreken van dc datum tevoren nimmer op gevallen. In plaats van de datum werden een paar donkere vlekjes afgedrukt, zodat de fraude niet terstond opviel. Ofschoon voor de keurmeester zulk een stempel is, wat een schiet wapen voor de politie is en diefstal practisch uitgesloten moet worden geacht, was in het onderhavige ge val deze stempeldiefstal vrij gemak kelijk. Want in de bezettingsjaren waren de Duitsers steeds in het abattoir aanwezig, zij beschikten over alle sleutels, ook die van het stempelkastje en zij maakten regel matig van de stempels gebruik. De controle op de stempels was derhal ve uitermate moeilijk en de diefstal zou stellig niet zwaar zijn aangere kend, wanneer daarvan na de be vrijding geen gebruik was gemaakt. Opmerkelijk was, dat een enkele slager wel van dit vlees betrok, mits het niet gestempeld was. Het vlees werd voor f 1.50 per halve kilo af geleverd. De 398 ton metende nieuwe Duit se kustvaarder Klaus Bischoff", die op de terugweg was van Rot terdam naar Hamburg, maakte Zondagmorgen vroeg ter hoogte van de Wassenaarse Slag, plotse ling water. Vier van de acht op varenden gingen in een rubber boot om aan wal Nederlandse as sistentie voor hun in nood ver kerende coaster in te roepen. Om twintig over zeven gistermorgen kwamen zij bü Selieveningen aan wal, waarop de reddingboot „Arthur" en de sleepboot „Maas" onmiddellijk zee kozen om hulp te bieden. De Duitse zeelui gingen met hun rubberboot weer naar hun schip te rug. Om kwart over elf Zondag morgen werd de Klaus Bischoff" vastgemaakt en kort daarop begon de sleep naar de Nieuwe Waterweg. Zondagavond was de kustvaarder te Maassluis aangekomen, gesleept door de sleepboten „Argus" en „Maas" en nadat de Rijkswaterstaat toestemming had gegeven het schip, dat zeer zwaar slagzij maakte, de Nieuwe Waterweg op te slepen. Om 4 uur werd Hoek van Holland gepasseerd. De „Arthur" is tot de Hoek bij het schip gebleven, waar na een van de sleepboten de be manning van de „Klaus Bischoff" overnam. „Klaus Bischoff" is een nieuw schip, van de rederij Bornhofen uit Hamburg, dat zijn tweede reis naar Rotterdam maakte. Volgens de stuurman van het schip zou men hier met een con- BRUSSEL, 11 Juni (ANP). In de afgelopen week is in België aan 11 politieke delinquenten het doodvonnis voltrokken. Het be sluit hiertoe van de Katholieke minister van Justitie, Moreau de Melen, heeft in kringen van de Christelijke Volkspartij grote ver ontwaardiging gewekt en dc voor zitter, de Schrijver, heeft, naar gemeld wordt, namens de Waalse en Vlaamse vleugel van de CVP krachtig geprotesteerd tegen deze executies. Hierbij zou er volgens het kath. blad „De Standaard", in het bijzon der op gewezen zijn, dat deze te rechtstellingen in de verkiezings periode zeer ongelegen komen. De Schrijver zou van minister Moreau de Melen geëist hebben alle exe cuties tot na de verkiezingen stop te zetten. Moreau de Melen zou daarop alle nog voorgenomen te rechtstellingen hebben opgeschort. Inmiddels hebben de ter dood ver oordeelden, die in de gevangenis St. Gilles te Brussel opgesloten zijn, besloten van Zondag tot Dinsdag in hongerstaking te gaan, teneinde te protesteren tegen het voornemen van de minister van Justitie nog verscheidene andere politieke delin quenten voor 15 Juni, de datum waarop het leger opnieuw op vre- desvoet wordt gebracht, te laten te rechtstellen. De niet- ter dood ver oordeelde politieke delinquenteen zouden uit solidariteit een werksta king beginnen. Het aantal in België voltrokken doodvonnissen bedraagt thans 300. MEISJE DOOR HOLLEND PAARD OMVERGELOPEN AMSTERDAM, 13 Juni. Een ruim 2-jarig meisje uit de Jan van Galenstraat dat Zondagmiddag om streeks half dne met haar moeder in het Vondelpark wandelde, na bij de ingang Amstelveenseweg, is door een op hol geslagen paard omvergelopen en met een gebroken linker dijbeen in het Emma-Kin- derziekenhuis opgenomen. De draver, die voor een tweewie lige sjees was gespannen, gleed voor de ingang van het park uit, trapte hierbij op de rechter dissel boom, brak uit zijn tuig en sloeg op hol. Eerst bij de 200 meter ver der gelegen speelweide gelukte het aan een agent het paard tot staan te brengen. BATAVIA, 12 Juni (Aneta). De leider van de Republikeinse Noodregering bleek zich niet in Atjeh te bevinden, aldus ver klaarde de voorzitter van de Re publikeinse delegatie, Moh. Rum Zondagavond, toen hij uit Bang- ka terugkeerde. Het gezelschap dat met Hatta naar Kotaradja reisde om Sjafrud din te ontmoeten heeft geen con tact gehad met Sjafruddin noch met leden van zijn regering. Rum zeide, dat Hatta slechts gesproken had met plaatselijke autoriteiten en politieke leiders. Hij kan geen ant woord geven op de vraag of op nieuw een bezoek aan Kotaradja zou worden gebracht of aan een andere plaats op Sumatra. Naar verluidt zou Sjafruddin zich diep in het binnenland van Sumatra bevin den. Evenmin kon Rum mededelen of een verzoek aan Sjafruddin zal worden gericht om zich naar Bang- ka te begeven. Rum, die heden met de Sultan van Djogja en enige le den van de Republikeinse delegatie uit Bangka aankwam, noemde deze reis een „routine-bezoek" voor het uitbrengen van verslag. KATHOLIEKE OOSTENRIJKSE JEUGD DEMONSTREERT WENEN. 12 Juni (AFP). Za terdagavond had op de „Ring" en op het plein „Am Hof" bij toorts licht, een grote manifestatie van de Oostenrijkse katholieke jeugd plaats, in tegenwoordigheid van kardinaal Innitzer. kanselier Figl en verscheidene ministers. Deze ge» beurtenis vormt een inleiding tot de grote katholieke bijeenkomst, die te Wenen voor de eerste maal se dert 1933 zal plaats hebben. BERLIjNSE BESPREKINGEN ZONDER RESULTAAT BERLIJN, 12 Juni (Reuter). De economische deskundigen van de vier bezettende mogendheden zijn er Zondag te Berlijn, na besprekin gen, die de gehele dag geduurd heb ben, niet in geslaagd tot overeen stemming te komen. De deskundigen hadden van de raad van ministers te Parijs op dracht gekregen voor Maandag 13 Juni de onderhandelingen over de uiteindelijke opheffing van, de Ber lijnse blokkade te eindigen en op die datum rapport aan de ministers uit te brengen. In een Britse communiqué werd bekend gemaakt, dat men ten aan zien van de vervoerkwestie geen overeenstemming had kunnen berei ken, omdat de Sowjet-autoriteiten de volledige controle op het vervoer naar en van Berlijn wilden behou den. structiefout te doen hebben, omdat het water niet van onder af in het schip, doch door een der wanden binnendrong. Volgens deze zegsman is de kustvaarder niet lekgestoten en zijn er geen andere ongelukken gebeurd. De „Klaus Bischoff" lag drie mijl uit de kust. GROTE MATERIËLE SCHADE HILVERSUM, 13 Juni. De snel trein uit het Noorden, die omstreeks 12 uur vannacht het station Hil versum passeerde, is door tot nu toe onbekende oorzaak uit de rails ge lopen. De locomotief werd voor een groot deel vernield, terwijl alle tien de wagons zwaar werden bescha digd. Wonder boven wonder hebben zich geen ernstige persoonlijke on gelukken voorgedaan. De machinist en de stoker liepen verwondingen op en een der passagiers kreeg een lichte hoofdwonde. Vanzelfsprekend was de opwin ding onder de overigens niet talrijke reizigers zeer hevig. Hun letsel bleef evenwel beperkt tot enkele builen en schrammen. De materiele schade daarentegen is bijzonder groot. Voor nadere bijzonderheden zie pag. 3 VATICAANSTAD, 12 Juni (AFP en HP). Zondagochtend is in de St. Pietersbasiliek de gelukzalige Giuseppa Rosselo, in 1811 te Albis- sola nabij Savona geboren en die in 1938 door Z.H. Pius de Elfde z.g. zalig werd verklaard, op plechtige wijze heilig verklaard. Giuseppa Rosselo is op 13-jarige leeftijd in de Franciscaner Orde ge treden. In 1837 bood zij haar dien sten aan de bisschop van Savona aan voor het in goede banen leiden van afgedwaalde meisjes. In over leg met deze prelaat stichtte zij het instituut van de dames van OLV van barmhartigheid en opende zij een tehuis in de voorstad van Savo na. Zij overleed in 1880. De H. Vader heeft bepaald dat 7 December, de dag daarop de nieuwe Heilige gestorven is, haar feestdag zal zijn. De klokken van de 400 kerken in Rome luidden Zondagmorgen ter ere van de nieuwe heilige. De plech tigheid werd door bijna 20.000 men sen bijgewoond. Elf kardinalen en 70 bisschoppen waren aanwezig. In het gecorrigeerde gebied on der de gemeente UbbergenBeek bij Nijmegen zijn Zaterdagavond in het Wylermeer drie jongens ver dronken. De 11-jarige Gradissen, de 12-jarige Benda en de 14-jarige Schattner waren met een 13-jarig vriendje naar het meer gegaan, waar zij een plat bootje van een visser hadden gevonden. Terwijl het vriendje aan de kant bleef, zijn de drie anderen met het bootje naar het midden van het meer geped deld. Daar sloeg het vaartuig om. Slechts een van de jongens kon zwemmen, maar hij werd door de anderen mee naar de diepte ge trokken. De vriend is naar huis ge gaan en schijnt niemand iets te hebben gezegd, totdat de ouders van de slachtoffers lieten onder zoeken, waar de jongens gebleven waren. Zondagochtend heeft hij de burgemeester de plaats van het on geluk aangewezen. De politie is heel de dag aan het dreggen ge weest, maar men heeft slechts en kele kledingstukken opgehaald. Nader wordt gemeld, dat de stof felijke resten van de drie jongens Zondagavond tussen 7 en 8 uur zpn opgedregd. Zij werden door de po litie vrijgegeven aan de ouders. BOERDERIJ AFGEBRAND Zondagmiddag ontstond brand in een grote boerderij te Escharen (bij Grave). Binnen een half uur waren woonhuis en schuur tot de grond toe vernield. De brandweer uit Gra. ve kon niets doen, daar geen wa ter aanwezig was. Twaalf personen zijn dakloos. Bijna de gehele in boedel en enkele stuks vee gingen verloren. PAUL ROBESON TE MOSKOU Paul Robeson heeft Zaterdag avond voor 20.000 Sowjet-Russische arbeiders in een park te Moskou gezongen. Zijn zang werd met ge juich begroet. Robeson heeft te Moskou verklaard, in de toekomst te zullen weigeren „tegen hoge prij zen voor snobs" te zingen, doch dat hij alleen tegen lage prijzen voor de arbeiders zou zingen. „Zingen is een sociaal wapen," aldus Robeson.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1