Nieuw Belgische soldaten bezetten Duitse chemische fabriek REORGANISATIE HOGER ONDERWIJS Prins Bernhard onthulde gedenkplaten aan boord van Soemba en Flores IRDEN Op Brits verzoek Kominform opnieuw bijeen? Hongarije, Roemenië, Bulgarije komen vredesverdragen na rktberichten VLIES lio Piano-Duo: SCHUTTE ORTER (Alt) ngen - Drente EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD\ s België mag de kastan jes uit het vuur halen Dinsdag 14 |uni 1949 45e Jaargang No. 1 1587 Waar het om gaat Accoord te Parijs over Berlijn? Ontmantelingsploegen werden belet hun opdracht uit te voeren Nederland-België op 6 November 300 mensen ziek na eten van leverworst Staatscommissie biedt Minister v rapport aan Gezinspolitiek Moskou antwoordt het Westen Koninklijke vermelding bij dagorder Weerzien van de veteranen Pater Cremers OFM Massa-staking in Amerikaanse mijnen !n en twintig pond ORN. Als je toch per een snoek vangt, vang een een goeie. Dat was feld niet direct de opzet Bouwens uit Kolhorn, Zaterdag na een langdu- jteling met het tegenspar- lier een snoekje van liefst uit het kanaal viste. Hij rustig in de buurt van op wacht naar een over- snoekbaars. Plots ging netje er vandoor, en niet s. Ho, zei het loze visser- ;aat zo maar niet, ik ben og. Maar goede raad was r, want een snoekbaars- is ook niet sterker als hij et. Maar gelukkig de l kwam' op de wal en iirect het middelpunt van den dorpsgenoten. Zeven ig pond vis aan één stuk. iwat genoeg voor een 1ARSPEL, 11 Juni. r. aardappelen kriel 5.10 0 kg fijn 13.60—14.50, 4000 3.90—9.80. .AR, 10 Juni. Export- - Schotse muizen 1315.50 n 612.50; slabonen z.dr. peulen 97—1.40; kom- 12—30; tomaten A 95—1.17 I, C 75; tomaten bonken bloemkool IA 20—35; I 612. spinazie 816; 5—12; sla I 6—9, II 2—4; 22; radijs 46; rabarber peen 16—36; uien 3—6; 16; selie 15; aard- slof 2.80—3.60. 7HARWOUDE, 13 Juni.- ardappelen; Eerstelingen 3; driel. 9.60—10.90; kleine 220 kg bloemkool 20-25 EBROEK, 11 Juni. vroege aardappelen: grote 3, kleine 8—11.50, kriel KOGGE, 11 Juni lardappelen 13.50—16.30; 6.5010; kriel 2.806.70. 7.000 kg. 'ER, PURMEREND E. O., - Schotse muizen 13—17; rs 46; slabonen m.dr. snijbonen 1.30—1.45; peu- doperwten 36—46; bloem- spinazie 615; poste- 5; sla 27.50, andijvie dijs 2; rabarber 1119- 3—37; prei 3—7.50; aard- 1.84. M, 13 Juni. Bevelan- -6, vr. aardappelen: grote I. kleine 12.40—12.08, kriel rode eerstelingen 7.20 speen 15—38; aardbeien loemkool 626; komkom- 18; sla 24.30; knolbieten ten 1,40. BLIK, 11 Juni. 44.000 ppelen groot 15.10—16.10, —13, kriel 8.109.10- rode n: groot 16.30, kriei 9.—. 3IJK, 13 Juni. 88.000 pelen: Eerstel. 14—16.20; 1.80; kriel 8.20—9; 2200 kg '•50-5.70; 500 bos worte- D1R. ERNST KRAUSS rUNI 8 uur - Warsaw concerto - Negro-spirituals cholieren 75 cent mochtend v. 111 uur is He R.K. gezinnen! /ee edities en Friesland le oplage 26 cent leven St. Maarten, 10 - Telefoon 25116 uurt 31, Tel. 4513 n 4, Telefoon 2589 ug? Moeten ze links? luk slaan ze linksom, ndbeeld op dat plein, izien. Dan maar weer Alweer mis. Ze zijn Gelukkig, de agent verstaan. „We zijn ircus Rambini en Co. waar 't circus staat, Opeens krijgt Lucia blij. Het drietal gaat It nagekeken en. wel zes kilometer ver ar Papa en Mama!" .isgebracht. De agent Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stompel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde) A H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR; Laat 221, tel. 2046 (2 lilnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K2240 BIJ DE GEMEENTEPOLITIEK gaat het om de grote beginselen van staat en maatschappij. Er zijn ver schillende plaatselijke belangen. Voor Groningen zijn er andere eisen dan voor den Helder, voor Leeuwar. den andere dan voor Hoorn, voor Zwolle andere dan voor Alkmaar; er zij grote en middelgrote en klei. ne gemeenten. Maar voor alle gel den dezelfde geestelijke beginselen. Daar komen kwesties aan de or- de, die niet door socialisme en li beralisme, om van communisme maar te zwijgen, kunnen worden opgelost, op een wijze, 'die naar de katholieke visie op staat en maat schappij geboden is. Het.ïs weer meer dan ooit de tijd, de katholieke beginselen door te voeren in het openbare leven, over al. ook in de gemeentebesturen. Gemeenteraden en gemeentebe sturen hebben te maken met aller hande zaken, waarbij de beginse len te pas komen. Als het gaat om de toepassing van de vele rijkswet ten. dan moet de politiek-maat- sehappelijke doorvoering daarvan in de diverse gemeenten, bekeken worden door de bril van het katho lieke. het solidaristische standpunt. Denken wij eens aan de belastin- pen, met hun mogelijkheid van kin deraftrek, aan de wederopbouw, met zijn eisen voor het gezin, voor al het grote gezin, aan de toepas sing van de bioscoopwet, aan de redelijke eisen van de Zondagsrust, gebaseerd op de Zondagswet, aan de zorg voor de algemene en de geestelijke volksgezondheid, aan de noodzakelijke eisen van bescher ming der openbare zeden in bad en zweminrichtingen, aan de richt lijnen voor de openbare orde. in verband met allerlei strevingen, die eigenlijk niet toelaatbaar zijn, omdat zij ergernis geven aan de bevolking of de duidelijke neiging hebben, tegen de godsdienst ge keerd te zijn! Inzake tal van maatregelen, zo als ook de zorg voor de volksge zondheid en het ziekenhuiswezen, dient, 'terwille van de hooggeroem de rechtvaardigheid en het bewa ren van het juiste evenwicht tus sen gezag en vrijheid, tussen de plichten en de overheid en de rechten van het particulier initia tief. bepaald te worden, waar de grenzen liggen van de overheids bemoeiing en waar het particulier ondernemen moet worden Hoe Voel ie ,ee Vlij,, nin*'geSPTO- ken over het beroemde subsidiari teitsbeginsel. het beginsel dus van de aanvullende werkzaamheid. Dit houdt dfe katholieke politiek hoog als geen ander en dit kostbare prin cipe is juist ook in het gemeente beleid herhaaldelijk aan de orde. Deze tijd heeft de neiging tot veel centralisatie. Soms onnodig, soms te snel doorgevoerd. Daar waakt de Katholieke Volkspartij tegen. Zeker moet de taak van de plaatselijke gemeenschap aangepast worden aan de eisen van de tijd. Wii zetten de klok niet terug! Maar wij voelen niets voor het loslaten of uithollen van de diepere begin selen. die richtsnoer blijven, ook als er zoveel over aanpassing wordt gesproken. Er zal echter in vele gevallen samenwerking gezocht moeten worden met andere gemeen ten en. dikwijls wellicht meer dan vroeger, met de georganiseerde burgerij. Wie weet, welk een belangrijke taak de gemeenten hebben ten aan zien van onderwijs en jeugdzorg, bescherming en bevordering van de openbare zedelijkheid, cultuur en volksgezondheid, maatschappe lijke zorg en nog zoveel meer, die weet, dat hier zaken worden opge noemd, welke men volgens de staatkundige beginselen naar ka tholieke opvatting niet goed kan oplossen met slagwoorden als „so cialisme", „progressief" e.d.! Ook in de meeste gemeenteraden zal samenwerking tussen de ver schillende partijen noodzakelijk zijn, omdat in tai van gemeentebe sturen verschillende partijen, die van verschillend beginselstandpunt uitgaan, zitting zullen hebben. De sterkste partij zal de meeste invloed hebben. Waar bet dus ook omgaat, dat is, dat de katholieken taak en plicht hebben, de fracties van de Katho lieke Volkspartij zo sterk mogelijk te maken. Dan maakt ons uitste kende, sociaal-ingestelde, redelijk- vooruitstrevende program, dat streeft naar een rechtvaardige politiek, die de oude waarheid van het „draagt elkanders lasten" in praktijk brengt, overal een goede kans! Dat is waar het, nu morgen weer in vele gemeenten de stembus gaat spreken, om gaat. Laat ons zorgen, dat die stembus een katholiek ge luid laat horen. Stemt op de lijsten van de Ka tholieke Volkspartij! De bouw van de sluizen voor het Amsterdam-Rijnkanaal bij Tiel vordert flink. Waar twee maanden geleden nog zand was. ziet men nu betonconstructies (op de foto links)Op andere plaatsen is het beton reeds gestort (rechts op de foto). Op de achter grond het nieuwe viaduct. ALLEEN VOOR DE HANDEL PARIJS, 13 Juni (AP) De vier ministers van Buitenlandse Zaken zouden, wat betreft de kwestie Berlijn, zijn overeenge komen dat er een handeisaccoord dient te komen zonder echter her- unificering van het Berlijnsc politieke apparaat, aldus werd van doorgaans betrouwbare zijde vernomen. In dat geval zou Berlijn twee ge meentebesturen en twee valutas houden. De verhouding tussen de Westmark en de Oostmark zou echter definitief vastgesteld wor den en alle vier zones van Duits land zouden vrijelijk met Berlijn handel kunnen drijven. Hierdoor zou de Russische zóne verhoogde aanvoer van industriële producten uit West-Duitsland krij gen. Het Westen zou op zijn beurt een schriftelijke garantie krijgen tot vrij vervoer per spoorweg, per as en per vliegtuig met de Weste lijke sectoren van Berlijn. Volgens de zegslieden zijn ex perts alhier bezig met de opstel ling van een zodanig handelsac coord. Aangenomen wordt dat Wis jinsky het Kremlin van de bepa lingen op de hoogte stelt met het oog op de bijeenkomst van morgen. DUSSELDORF, 13 juni (A..P.- Belgische troepen met pant serwagens en machinegeweren hebben Maandag, op Brits ver zoek, een fabriek voor synthetische olie in Bergkamen bezet, waar Duitse arbeiders zich tegen Britse pogingen om de fabriek te demonteren hadden gekant. dcn^e^i'raépTSr^ê-T/arncadè'-i'an lichte voertuigen op, die de Duit sers over de weg naar de chemi sche fabrieken van de Essener Steinkohlewerke hadden aange bracht. Ongeveer 600 soldaten met mi trailleurs en geweren volgden de pantserwagens door de bres in de barricade. De Duitsers boden geen verzet. Honderden Duitse arbeiders met stokken en stukken steenkool, die gisterenmorgen uitdagend voor de fabriek samenschoolden, vluchtten bij de aankomst van de troepen. Alleen een paar vrouwen en kin deren bleven achter. De soldaten bleven in de buurt van de pant serwagens en richtten hun wapens op de achtergeblevenen. De pant serwagens reden vervolgens de fabrieksterreinen op, gevolgd door de troepen, in trucks. Bij de bar ricade werden machinegeweren opgesteld, ter dekking van de troepen. De Belgische soldaten deden de 230 arbeiders met spoed de fabriek verlaten en stelden over het ge hele fabrieksterrein machinege weren en wachtposten op. In drie andere synthetischefa brieken in het Ruhrgebied, waar de demontage Maandag zou be ginnen, werden de daarmede be laste arbeiders toegelaten zonder dat een beroep behoefde te wor den gedaan op de steun van de troepen. In een der fabrieken, de Para- finefabriek te Dortmund, was arbeiclefsJza'urcigena: aat de' tfiei de demontage belaste arbeiders geen poging deden om met het werk te beginnen. Zestien van deze arbeiders namen de vlucht en de zes, die bleven, stonden werkeloos onder de boze blikken van de arbeiders van de fabriek. Er zijn in totaal 11 fabrieken in het Ruhrgebied te ontmantelen op grond van een viermogendheden- bepaling, die de productie van synthetische olie of benzine in bezet Duitsland verbiedt. De Engelsen hadden gedreigd alle- 11 fabrieken onmiddellijk te sluiten zelfs de gedeelten waar geen synthetische producten wor den vervaardigd indien de Duitsers zich zouden blijven ver zetten tegen ontmanteling van de machines voor synthetische fabri cage. 's-GRAVENHAGE, 13 Juni. Naar wjj van de zijde van de KN VB vernemen wordt de wedstrijd Nederland-België dit jaar op Zon dag 6 November gespeeld. In een in Juli te houden bestursvergade- ring zal beslist worden op welk ter rein de ontmoeting plaats heeft. Etsen van Rembrandt gestolen PRINCETON 13 Juni (Reuter) In het afgelopen weekend werden uit het museum te Princeton 3 etsen van Rembrandt en een pen tekening van Degas gestolen, een totale waarde van 16,800 dollar vertegenwoordigende. WARSCHAU, 13 Juni (Reuter). Verschillende leden van de Pool se regering menen, dat de Komin form binnenkort voor de derde maai bijeen zal komen, dit keer om concrete maatregelen tegen Joegoslavië te bespreken, aldus wordt van officieuze zijde te Warschau vernomen. Wroclaw (het vroegere Bres- lau) wordt als een waarschijnlijke plaats van samenkomst genoemd. Voor zover bekend, is de laatste bijeenkomst van de Kominform in Juni 1948 in Roemenië gehouden Na deze bijeenkomst werd de uit banning van Joego-Slavië uit de Kominform bekend gemaakt. In genoemde kringen meent men, dat eveneens de status van godsdienstige instellingen, in het bijzonder die der rooms-katho- lieke kerk, en de economische po sitie van Oost-Europa voor het geval de conferentie te Parijs mis lukt, ter sprake zullen komen. Een vooraanstaand politiek commentator maakte te Warschau de opmerking; „Daar Wysjinskv er niet in geslaagd is de weste lijke mogendheden tot een com promis te brengen is het bijna zeker, dat de koude oorlog zich in een vriezende oorlog zal ontwik kelen. Dit zou een bijeenkomst van de Kominform nodig maken om de opinies achter het vredes front van de Sovjet-Unie te ver zamelen". In Rijnsburg (Z.H.) zijn 60 ge zinnen, ongeveer 300 pers., min of meer ernstig ziek geworden door het eten van leverworst. De worst is in beslag genomen en voor on derzoek dooreezonden- personen, die door het eten van le verworst ziek zijn geworden tenge volge van vergiftiging, paratyphus hebben. Hoewel het geen ernstige vorm van deze ziekte is, zo deelde de behandelende geneesheer mede, dient uiterste voorzichtigheid in acht te worden genomen. Op last van de burgemeester zijn alle scholen in de gemeente geslo ten ter voorkoming van besmet ting. Deense communistenleider naar Tsjecho-Slowakije KOPENHAGEN (AFP). Vol gens het Communistische blad „Land of Folk" is de leider van de Deense communistische partij, Axel Larsen, „voor herstel" naar Tsje cho-Slowakije vertrokken. DE STAATSCOMMISSIE tot reorganisatie van het hoger onder wijs heeft hedenmiddag een rapport betreffende deze materie aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan geboden. Deze commissie werd in April 1946 ingesteld en kreeg tot taak rapport uit te brengen inzake vernieuwing van het hoger onderwijs aan de Nederlandse universiteiten en hoge scholen. De commissie heeft zich bera den op de vragen: in hoeverre reorganisatie en vernieuwing behoren te worden aangebracht in de opleiding, exa mens en promoties, opdat deze in overeenstemming worden ge bracht met de eisen van weten schap en maatschappij; in hoeverre het opvoedend ka rakter van het hoger onderwijs méér dan tot nog toe tot zijn recht kan komen; welke veranderingen zouden kunnen worden aangebracht in bestuur en beheer van de open bare instellingen van hoger, on derwijs, opdat deze zoveel moge lijk beantwoorden aan haar roe ping; GEZINSPOLITIEK is ook in de gemeenten her haaldelijk aan de orde. „Gezond gezin, gezond volk" is de bekende leuze van de K.V.P., die ook in de gemeenteraden in toe- passinq moet worden ge bracht. Telkens weer blijkt, dat de Katholieke Volkspartij vrijwel de enige partij is, die het op neemt voor het gezin. Hoe sterker de fracties van de K.V.P., hoe meer veie gevallen is ue wei nige animo bij anderen, om een actieve gezins politiek te voeren, omge slagen in bereidheid om mee te doen. Dat is te danken aan de gestage propaganda van de K.V.P., de gestage pro paganda voor een goede gezinspolitiek. Steunt onze fracties in dit stre ven. Gezond gezin, ge zond volk, ook in en door de gemeentepolitiek. Stemt op de lijsten van de K.V.P.! de vraag in hoeverre, in het be lang van de opleiding, de beoefe ning der wetenschappen en een doelmatige besteding van krach ten, veranderingen zouden kun nen worden aangebracht in de verhouding tussen het Rijk en de gemeentelijke universiteit te Am sterdam en tussen het Rijk en de bijzondere universiteiten en hoge scholen; andere maatregelen, welke dien stig kunnen zijn aan de opleiding en aan de beoefening der weten schappen. Wet op het hoger onderwijs De commissie stelt er prijs op in enkele grote lijnen de naar haar oordeel meest wenselijke struc tuur van de nieuwe hoger onder wijswet aan te geven. Indien de adviezen van de commissie zullen worden gevolgd zal de mogelijk heid bestaan, dat in ons land vier verschillende typen van uni versiteiten voorkomen, t.w. de zelfstandigvcrklaarde (openbare) universiteit, de rijksuniversiteit, de gemeentelijke universiteit, de bijzondere universiteit. De commissie is van mening, dat niet zal kunnen worden vol staan met het aanbrengen van wijzigingen in de bestaande hoger onderwijswet, maar dat het ge wenst is dat een geheel nieuwe wet tot stand komt. Deze wet zou moeten bevatten: a. een algemeen deel, in houdende bepalingen, waarom trent voor alle universiteiten een uniforme regeling mogelijk en wenselijk wordt geacht; b. een bijzonder deel, om vattende een aantal hoofdstukken, die elk betrekking hebben op een der bovengenoemde typen van universiteiten. Toelating en titels De commissie is van oordeel, dat elk intellect toegang dient te heb ben tot de universiteit en daartoe zal het nodig zijn naast het vorde ren van bepaalde diploma's, andere wegen aan te geven welke tot toe lating leiden en het afleggen van examens. Een principiële wijziging van het bestaande selectiesysteem,in dien zin, dat de geschiktheid voor het volgen van hoger onderwijs langs andere weg dan door het overleg gen van in de wet genoemde ge tuigschriften zou moeten worden beoordeeld, acht de commissie vooralsnog ongewenst. De commissie wil het beginsel, dat voor hoger onderwijs geschikt intellect zoveel mogelijk tot zijn recht moet komen, niet trachten te vrewezenlijken door middel van principiële wijzigingen in de col legegeldheffing. Zij heeft zioh op het standpunt gesteld, dat onver - mogenden, die voor universitaire studie geschikt en aan de universi teit op hun plaats zouden zijn, op andere wijze en wel in hoofdzaak door het verlenen van studietoela gen in staat zouden moeten worden gesteld een opleiding aan de uni versiteit te volgen. Vervolg op pagina 2 LONDEN, 13 Juni. (Reuter). deurs aan Engeland eri overgemaakte nota's bekc.o maakt met betrekking tot een bespreking tussen de hoofden van diplomatieke missies der „Grote Drie" over het nakomen der vre desverdragen door Hongarije, Roe menië en Bulgarije. De Sowjet-regering had de no ta's waarin de drie genoemde lan den beschuldigd worden van het niet-nakomen van de vredesver dragen bestudeerd en uit de uitvoe rige antwoorden der landen was gebleken, dat de vredesverdragen nauwgezet nagekomen werden, met inbegrip van de clausules betref fende de garantie der menselijke en primaire vrijheden. (Engelarid en Amerika hebben de drie landen er van beschuldigd de clausules befref- (Van onze redacteur) Twee kleine Hollandse kanonneerboten smeten bij de invasie op Sicilië en het Italiaanse vasteland hun granaten op de stel lingen van Mussolini's keurtroepen. Ze lagen dicht onder de kust, want hun kanonnen droegen niet ver. Ze trotseerden de grootste risico's van vijandelijk tegenvuur en gingen ook rustig door met het uitvoeren van de opdrachten, toen de bombarde mentsvliegtuigen hun last op de invasievloten wierpen. De „Flores" en de „Soemba" kregen van de Engelsen de bijnaam „battery-killers"; zo doeltreffend wisten zij de kustbatterijen onder vuur te nemen en tot zwijgen te brengen. Deze k|eine oorlogsbodems hadden dappere bemanningen en dappere com mandanten, van wie kapitein-luitenant ter zee Sterkenburg heldhaftiger nagedachtenis in volle wapenrusting sneuvelde. ging. Jan klaagde dat ie een Z.K..H. Prins Bernhard onthulde gisterenmorgen aan boord van bei de bodems op de Marinewerf te Amsterdam 'n gedenkplaat, waar op de „Koninklijke Vermelding bij Dagorder", die in November van het vorig jaar werd verleend, staat vermeld. De gehele vaste beman ning van het Marine-établissement stond op de binnenplaats aangetre den. Aan de kade lagen de gepa- voiseerde Soemba en Flores en daarvoor stonden de manschappen aan wie beide schepen de Konink lijke onderscheiding te danken heb ben. Velen hunner waren reeds lang afgezwaaid en stonden in burger plunje temidden van hun makkers in uniform, die uit alle Marine-in stellingen van ons land waren op geroepen om de plechtigheid bij te wonen. Sommigen hadden elkaar in jaren niet gezien Wa.t een won der dat het weerzien een vreugde was, omdat de schoonste herinne ringen weer werden opgehaald. Daar kwam Jan Hoek, die moest vertellen hoe het met z'n „rimme- tiek" ouwe kerel geworden was. „Zei je rimmetiek? Me hele heupbeen is vergroeid!" En Dirk die nu een baantje heeft op de. scheepswerf van Vlissingen werd zo oud als hij was in de maling genomen, omdat zijn hard-blauwe boordje van de knoopjes was gegleden. Dirk zei rustig dat ze hun „apostolische uit drukkingen" voor zich moesten hou den. Met welk raadselachtig ant woord z'n kornuiten genoegen na- Prins Bernhard werd ontvangen door de commandant Maritieme Middelen kapitein ter zee W. van Lier, die de leiding had van de plechtigheid. Tot de genodigden be hoorden o.m. de Commandant Zee macht Nederland schout bij nacht J. J. L. Willinge, vice-admiraal b, d. L-H-Quant en de Britse en Ame rikaanse Marine-attachcés. Z. K. H., gekleed in admiraals uniform, ontving de gebruikelijke eerbewijzen, waar bij het Wilhel mus werd gespeeld door de Mari nierskapel. Na de inspectie richtte de Prins zich met een kort woord tot de Marinemannen, in het bij zonder tot de oude bemanning van Flores en Soemba, die hij prees om haar moed en het voorbeeld dat zij de Marine van thans heeft gege ven. „Uw acties zjjn een klinkend antwoord op de argumenten van sommige theoretici, die menen dat de Koninklijke Marine zich slechts moet bepalen tot een re gionale taak. Duidelijk is aange toond dat de Marine niet gebon den is aan eng omgrensde- ge bieden, maar over al ter wereld kan opereren. De sleutel tot Uw successen was de loyale samen werking tussen alle mannen op alle schepen en verschillende wa pens". De commandant van Prins Bern hard, it. ter zee I. F. Steinmetz las het Koninklijk Besluit voor, waarin de Vermelding bij Dagorder werd toegekend. De Prins onthulde de gedenkplaat aan boord van de Soemba, zijn adjudant deed dit aan boord van de Flores. Met het weg trekken van de driekleur was de plechtigheid verricht. Deze eenvou dige handeling was voldoende om allen die thans en in de toekomst deel uitmaken van de bemanning der beide oorlogsschepen, de grote daden van hun voorgangers met bewondering en eerbied te doen ge denken. Vier gedecoreerden Tijdens de onthulling door Z.K.H. Prins Bernhard van de gedenk plaat aan boord van Hr. Ms. oorlogsschip „Soemba", als dank voor hetgeen dit schip in de oorlogsjaren heeft gepresteerd. Z. K. H. reikte aan vier Marine mannen onderscheidingen uit voor moedig gedrag gedurende de oor logsjaren in Indonesië. Korporaal- vliegtuigmaker Boldingh ontving het vliegerkruis, het bronzen kruis kregen kapt. lt. ter zee Rombeek, sergeant der Mariniers Spa en kor poraal-machinist Bentelaaar. Voor het front werden hen de onder scheidingen op de borst gespeld. Voorafgegaan door de Mariniers kapel defileerden de manschappen voor de Prins en zijn hoog gezel schap, waarna de gedecoreerden vele vriendenhanden moesten druk ken. fende deze rechten niet te zijn na gelbomen) AmeritvoT de drie ïari.iow heid hadden uitgedrukt, beteken den niet slechts geen schending van de vredesverdragen, doch waren daarentegen er op gericht „strijd te voeren tegen organisaties van een fascistisch type en andere organi saties, die tot doel hebben het volk van zijn democratische rechten te beroven." De Sowjetregering is van ooi- deel, aldus radio Moskou, dat Ame rika deze zaak kunstmatig tot het onderwerp van een dispuut wenst te maken^ teneinde de vredesver dragen te kunnen gebruiken voor inmenging in binnenlandse aange legenheden van Hongarije, Roemenië en Bulgarije en om druk te kun nen uitoefenen op hun binnenland se politiek. APOSTOLISCH PREFECT VAN HOLLANDIA ROME (K.N.P.). Bij decreet van de H. Congregatie De Propaganda Fide is de naam van het Aposto lisch Vicariaat van Nederlands Nieuw Guinea veranderd in Apos tolisch Vicariaat van Amboina. Ver der is opgericht de Apostolische Prefectuur van Hollandia. Deze prefectuur wordt losgemaakt van het Apostolisch Vicariaat van Am boina (vroeger dus van Nederlands Nieuw-Guinea) en is toevertrouwd aan de orde der Minderbroeders- Franciscanen. Tot Apostolisch Pre fect van Hollandia is met ingang van 3 Juni 1949 benoemd de hoog eerwaarde pater Oscar Cremers O.F.M. Meer dan 450.000 arbeiders van de Amerikaanse steenkoolmijnen zijn Maandag, op de oproep van John Lewis, de voorzitter van de United Mineworkers, een staking van een week begonnen, de twee de van dit jaar in de betrokken industrie. De staking is naar Lewis ver klaarde, begonnen om een „periode van stabilisatie" in de industrie. Volgens AFP hebben de mijnen thans grote hoeveelheden steenkool in voorraad en Lewis meent, dat het voor hem beter is, met het oog op de beraadslaging over een nieuw collectief arbeidscontract, dat deze voorwaarden verminderen. Het hui dige contract verloopt per 30 Jurr aanstaande. HET GRAF VAN DE H.PETRUS LONDEN. 13 Juni. (Reuter). Volgens een bericht in de „New. Chronicle" is nu archeologisch be wezen dat het graf van de Apos tel Petrus zich onder de St. Pie terskerk bevindt. In 1950 ter gelegenheid van het Heilig Jaar wordt de publicatie van een gedetailleerd rapport verwacht van de werkzaamheden der Pause lijke commissie die de archeologi sche onderzoekingen leidde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1