1 ABE LENSTRA SPEELT NIET MEE De arbeidersgezinnen komen in de knel Herhalingsoefeningen voor gedemobiliseerden DETECTIVE :oon in PAG. 3 0f>& *#L« Ufa#*" 9J 5J ACHTING Het Nederlands elftal voor Helsinki Ook Timmermans en Brandes door anderen vervangen RADIO Zei U iets? SANAPIRIN Centrale Verbondsvergadering K.A.B. Dit jaar moet er werk komen voor bijna 100.000 man Prijzenpolitiek is uit de tijd Nog geen beslissing over de duur De „chief-president in vrijheid gesteld Groenteprijzen in dalende lijn tegen wil en dank Dinsdag 14 juni 1949 langer over! i Uen i elk gebied werkelijk zeer teit voor prij- e betalen zijn. iborstels, ir haar, ;en Woensdag agens, gevuld, ;en Woensdag n vloerwas, >rima kwaliteit, ;en Woensdag 9J rpoeder, us, prima kwal. *en Woensdag itpapier, rol, gen Woensdag c 9 cmjpers, veer, 20 stuks, gen Woensdag 15J oudzeep, eekend dubbel D-stuk, gen Woensdag S !3e OM ÜlIAW MAAR (Adv.) livudtidcu par©— 't Verenigingsge- oor de receptie, ïem. Zangvereni- ia" onder leiding Hemmelreich het lerman Strate- bood de voor stcommissie, de astoor, aan de t parochiecadeau een eikenhouten lent met lamp. i Corda" bood stje sigaren aan. ,aanDe Koning de Missienaai- bewerkte stoel te. neef van de ligde vcrschil- van de familie, e de Neomist in sspraak voor al- studietijd onder- hem te willen r gebed. üorda", „Domine gezongen, be- parochianen ge- st geluk te wen- di-uk gebruik e Laurentius-pa- riesterzoon ten te eren. op brand vernield Zaterdagnacht ntdekten omwo- scffuur op het O. Bosker aan polytushoef. e direct werd ioedig ter plaat- rerhinderen, dat brandde. >n M. Kaptein, :huur, benevens Bosker en di- ■erbrandden ge- line werd be- k van de brand cering dekt ge- 3 Stand Geboren: r van Albert de e Koedijk; Bri- Simon Duif en Hovenier, oud 3ep, echtgenoot (overleden te Oukes, oud 81 echtgenoot van tornelis Vader, beroep, echtge- der Molen. Cansen, 24 jaar dijk en Hen- lar, zonder be- Gerrit Kansen drika W. Post; dorp en Esther et K.N.M.I. te Dinsdagavond (RIJ KOEL! weer met wis- Zwakke tot wind. Aan- oel weer. KOPENHAGEN, 13 Juni (A.N.P.). Voor de wedstrijd tegen Finland, welke Donderdagavond 16 Juni te Helsinki wordt ge speeld, is het Nederlands voetbalelftal als volgt samengesteld: doel: de Munck; achter: van Bun en Schijvenaar; midden: van Schijndel, Terlouw en de Vroet; voor: van der Tuyn, Schaap, van Roessel, Wilkes en Clavan. Behalve Lenstra is ook Timmer mans vandaag naar Nederland vertrokken. De samenstelling van het Neder lands elftal voor de wedstrijd te gen Finland zal hier en daar enige verwondering wekken, aldus een speciale ANP-verslaggever. Aan gezien het niet de gewoonte is om een winnend elftal te wijzigen en zeker niet op verscheidene plaat- .sen. In de eerste plaats was het bekend, dat Timmermans te Hel sinki niet kan meespelen, omdat hij in ons land een belangrijk exa men moet doen en hij van oordeel was, dat zijn maatschappelijke toe komst belangrijker is te achten dan een landenwedstrijd, een stand punt, dat ongetwijfeld toejuiching verdient. Abe Lenstra is onverwacht naar Nederland teruggekeerd. Een van de KNVB-officials, de heer van der Meulen, was met de anto naar Kopenhagen gekomen om de wedstrijd tegen de Denen bij te wonen. Lenstra vond dit een prachtige gelegenheid om met de heer van der Meulen vandaag temg te reizen. Wat was het geval? In de trein naar Kopenhagen had Lenstra reeds enkele malen ge klaagd over pijn in het been, doch bij onderzoek bleek, dat van een blessure geen sprake was. Het is voldoende bekend, dat, afgezien van het fraaie doelpunt, de Heren veenspeler te Kopenhagen geen goede wedstrijd heeft gespeeld. Reeds Zondagavond gaf hij te ken nen. dat de pijn in het been ver ergerd was en dat hij zich niet fit genoeg voelde om naar Helsinki te gaan. Dus werd besloten, dat Len stra de ploeg zou verlaten. Verder heeft Brandes blijk ge geven niet in conditie te zijn. Voor al physiek is zijn vorm danig ach teruit gegaan, hetgeen duidelijk tijdens de wedstrijd tegen Dene marken bleek. De leden van de keuze-commissie en de technische commissie, die te Kopenhagen aan wezig zijn, hebben na rijp beraad besloten om Brandes te vervangen door een speler die ook in zijn vereniging de midvoorplaats bezet, van Roessel van Longa. Bovendien wilde men Schaap op de rechts binnenplaats laten spelen. zodat Wilkes naar links verhuisde, naast Clavan, wiens blessure volkomen VOETBAL: KLAAS SCHIPPER LEIDT NOORWEGEN—Z.-SLAVIË Naar wij vernemen is aan de Groningse scheidsrechter Klaas Schipper de leiding opgedragen van de wedstrijd Noorwegcn- Zuid-Slavië, Zondag 19 Juni a.s. te Oslo. Dit wordt dan zijn in ternationaal debuut als referee. Aangezien, zoals bekend, Karei van der Meer diezelfde dag te Stockholm de ontmoeting Zweden- Hongarije fluit, zullen op 19 Juni twee Nederlandse scheidsrechters gelijktijdig landenwedstrijden lei den, een feit zonder precedent in de geschiedenis van het Neder landse voetbal. WIELRENNEN: BARTALI NIET IN TOUR DE FRANCE MILAAN, 13 Juni (ANP). Naar verluidt zal Bartali dit jaar niet aan de Tour de France deelnemen. PROGRAMMA WOENSDAG 15 JUNI HILVERSUM II 415 M. NCRV; 7.00 Nieuws; 7.15 Te Deum Laudamus; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor jonge zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Reportage; 12.00 Giaconda ensemble; 12.30 Medede lingen; 12.33 Koor; 13,00 Nieuws; 13.15 Metropole Orkest; 14.00 Piano; 14.40 Even onder ons; 15.00 Con certgebouworkest; 15.45 „Alma Mu- sica"; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.45 Lezing; 18.00 Mannenkoor; 18.30 Orgelcon cert; 19.00 Nieuws; 19.15 Het nieuws uit Indonesië; 19.30 Vacantie voor pret; 19.45 Pianoduo; 20.00 Nieuws; 20.15 Uitslagen v. gemeenteraads verkiezingen; 21.30 Gramofoonmu ziek; 21.45 Residentie Orkest; 22.15 Gramofoonmuziek; 22,25 Viool en piano; 22.45 Avondoverdenking; 23,00 Nieuws; 23.15 Fluit en orkest; 23.30 Gramofoonmuziek; 23.57 Slui ting en Wilhelmus. HILVERSUM I 301 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerrapporten; 8.15 Orgelspel; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 Korte causerie en morgenwijding; VARA: 10.20 Kookpraatje; 10.35 Voor de vroUw; 11.00 Gramofoon muziek; 12,00 MUler-sextet; 12.30 Mededelingen; 12.33 Voor het plat teland; 12.38 Orgelspel; 13.00 Het Nieuws; 13.15 Kalender; 13.20 „Vin- centino"; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Ka mermuziek; 15.00 Voor de zieken; 15.30 Kinderkoor; 15.50 Waar zwer ven we?; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.15 Voor kleuters; 16.30 Vragen staat vrij; 16.55 Zo de ouden zongen; 17.15 Promenadeorkest; 18.00 Het Nieuws: 18.20 Gramofoonmuziek; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19 00 Gemeentelijke problemen; 19.15 Blaaskwartet; VPRO; 19.30 Voor de jeugd; VARA: 20,00 Nieuws 20.10 Holland-festival. Kurhaus- concert; 21.05 Malando en zijn tan go-rumba orkest; 21.30 Verkiezings uitslagen: 22.45 Er zijn maar wei nig23.00 Nieuws; 23.15 Verkie zingsuitslagen. genezen blijkt te zijn. Men heeft er nog over gedacht om van der Tuyn midvoor te zetten en geen speler speciaal naar Helsinki te laten overkomen, doch uit inlich tingen van Jesse Carver, die als verzorger van de Engelse B-ploeg enige tijd geleden te Helsinki de Finnen heeft zien spelen, is geble ken, dat in het Finse elftal een forse stopperspil is opgesteld en daarom achtte men het onjuist om de kleine man van Hermes DVS tegenover een zware stopperspil te plaatsen. Dinsdag vliegt het Nederlands elftal, vergezeld van enkele offi cials, naar Helsinki, de heren mr. E. J. Bulder en H. J. Mommers, de andere KNVB-officials, zijn Maan dag per trein via Stockholm naar de Finse hoofdstad gegaan. ABE LENSTRA VOORWAARDELIJK GESCHORST Naar het weekblad „Sport" ver neemt heeft 't KNVB bestuur Abe Lenstra geschorst voor de tijd van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, zulks in verband met het feit, dat hij is in gegaan op een aanbod van een schoenfabriek om zijn naam als reclameobject te laten gebruiken. Onder de 53 mensen, die een cursus van 3'/s week aan de Burger-Verdedigingsschool te Gloucestershire (Engeland) volgen, bevindt zich één huis vrouw, mevr. Anne Nicholas. De cursisten worden volledig op de hoogte gesteld van de verdedigingsmiddelen tegen atoombommen. Zij hebben tot taak op hun beurt weer de be woners van hun dorp of stads wijk bekend te maken met deze verdedigingsmiddelen. Nou, morgen zal het dan in lal van gemeenten weer ge beuren. Óm acht uur gaan de stembussen ogen, om vijf uur worden ze gesloten. Dat zijn kostbare uren, waarin in vele gevallen over het lot van de gemeentelijke toekomst wordt beslist. Laten wij ons niet van de wijs doen brengen door de vele leuzen, waarmee verschil lende partijen de goe-gemeen- te om de oren slaan. Wat wij nodig hebben, is een vast, be proefd beginsel en een doel treffend program. Dat vindt u bij de K..V.P. De tekenen zijn goed. In verscheidene, zij het merendeels kleinere gemeen ten, heeft de stembus al ge sproken. Er is verlies voor de Partij van de Arbeid, veel ver lies, vooral ook van zetels, voor de communisten, winst voor de V.V.D. en bijzonder goede winst voor de katholieken. Laat dat morgen doorzetten. Vooral die winst voor de ka tholieken. Dat komt stad en land ten goede. Laat geen stem verloren gaan. Een paar stem men kunnen het 'm doen, zo als verschillende uitslagen, waarop al gewezen is, hebben aangetoond. Ja, één stem kan oorzaak zijn van verlies of winst van een zetel. De ver antwoordelijkheid in dit op zicht zou voor iemand, die hier de schuld draagt, niet gemak kelijk te dragen zijn! Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijn Pijnverdrijver bij uitnemendheid Buisje 40-75 ct. De Katholieke Arbeidersbewe ging hield Maandag zijn centrale verbondsvergadering te Utrecht. De voorzitter, de heer A. C. de Bruijn, opende deze vergadering met een belangrijke rede. Er is nog een nieuw en eigen tijds middel, aldus de heer de Bruyn, dat zich op ons doel richt en dat even belangrijk is als èn parallel loopt met de onderne mingskader-training, dat is wat wij zouden kunnen noemen: de Ondernemings-Apostolaats-Trai- ning. Die training omvat hen, die met leiding zijn belast, doch richt zich óók op anderen, anderen. dat zijn de onderscheidene KAB-ers, arbeiders en bedienden, geschool den, technici, handelsreizigers, be ambten en ambtenaren, mannen en vrouwen, jongeren en ouderen. Voor die training dient de KAB te zorgen. Sociale positie Een en ander betekent stellig niet, dat de KAB onvoldoende aan dacht zou schenken aan de sociale positie van haar leden en hun ge zinnen. Dat thans een wetsontwerp op de PBO bij de Tweede Kamer aan hangig is, stemt in het bijzonder de KAB tot voldoening, zo ook, dat insiders verwachten, dat het in het begin van het volgend jaar in het Staatsblad kan staan. Zonder op het thans gewijzig de wetsontwerp hier verder in te gaan, stelde spreker er toch prijs op te doen blijken, dat de door de regering ingediende wijzigin gen zijn instemming hebben in het bijzonder die, welke betrek king heeft op de totstandkoming, de instelling van Bedrijfschap pen. Aan de sociale verzekering schenkt de KAB voortdurend grote aandacht wetende, dat door middel van de sociale verzekering sociale zekerheid mogelijk is. Daarom wordt betreurd, dat de Tweede Kamer traag is bij de be handeling van het wetsontwerp wachtgeld- en werkloosheidsver zekering. Hoewel wij ons enerzijds bij onze arbeid niet door pessimisme be hoeven te laten leiden, dienen wij anderzijds de werkelijkheid in het oog te houden zo ging de heer De Bruijn verder. Er zijn feitelijke aanwijzingen, welke er op duiden, dat in' sommige bedrijfstakken de werkgelegenheid krimpende is. Daar komt bij, dat dit jaar voor 32.000 gedemobiliscerden en 60.000 nieuwe jonge arbeidskrach ten emplöoy moet worden gevon den. Dit probleem heeft de volle aan dacht van de Stichting van de Ar beid. De ,,subsidie"-gulden. Virsteviging van onze econo mische positie is nodig om de so ciale positie van de arbeiders en de massa van ons volk zo veilig te stellen. Er wordt, en terecht, in de krin gen van de arbeiders doorlopend geklaagd over hun minimale be- staanspositie. Bij het bepalen van het levensonderhoud wordt veelal met centen gerekend. Hier komt bij, dat juist omdat met centen wordt gerekend, ontstemming heerst over de „subsidie-gulden". Er is nauwelijks nog twijfel mo gelijk, dat de prijsstijging van ver schillende artikelen, gevolg van de subsidie-politiek, niet onbelangrijk hoger is dan eertijds vooraf werd berekend. Het verschil wordt op ongeveer 20 pCt. gesteld. Indien de regering de onjuistheid van haar aanvankelijke berekening moet er kennen, dan zal zij er bezwaarlijk aan kunnen ontkomen daarvan de consequentie te aanvaarden. De uit arbeid verkregen midde len laten momenteel veelal niet toe, dat duurdere artikelen als kle ding, dekking en meubilair wor den aangeschaft. Die toestand is onbevredigend. Daardoor wordt de goede gezind heid, van zo groot belang ook voor de productie, niet bevorderd. Het is goed, dat met een en ander zeer ernstig rekening worde gehouden nu de regering beslissingen moet nemen met be trekking tot de belasting-, de huur-, de premie- en de subsi die-politiek, waarbij aanstqnds valt op te merken, dat onze ar beidersgezinnen erop mogen re kenen, dat de KAB bij het op lossen van de genoemde en an dere moeilijkheden allereerst hun belangen voor ogen zai hou den, waarbij uiteraard het alge meen belang niet zal worden ver waarloosd. De brief der Bisschoppen. Omdat het van belang is, dat leiders ook van niet-katholieke organisaties in het buitenland kennis nemen van de motieven, waarom in Nederland de katholie ken zich katholiek organiseren en omtrent het standpunt, dat de hoogste kerkelijke autoriteiten hier te lande jegens die organisa ties innemen, hebben wij, aldus de heer De Bruijn, de jongste Vasten brief van het Nederlandse Episco paat, vertaald, naar buitenlandse adressen gezonden. Die „brief" was van uitzonder lijke betekenis. Daarom is hij ook in Nederland op zeer ruime schaal verspreid. Voor niet-katholieken moge de kennisneming van het document er toe bijdragen de houding van „de Kerk" in zaken van sociale en economische aard naar juiste waar de te schatten. Daardoor kan misverstand wor den voorkomen, dan wel worden opgeruimd, daardoor kan achter docht plaats maken voor waar dering. Daardoor kan de goede geest onder het Nederlandse volk worden bevorderd. De KAB gaat overigens wel over wogen haar weg. Zij rekent bij het vervullen van haar nationale taak op de medewerking van de dui zenden functionarissen, maar ook op elk 'lid afzonderlijk. „Indien het alle KAB'ers ernst is met ons aller streven gericht op de bouw van een nieuwe maat schappij, dan komt ze er," zo be sloot de heer De Bruijn zijn rede. „Dan zullen „vrede, recht en nieuw vertrouwen," de onderlinge verhoudingen beheersen. Dan zal de KAB, althans een deel van haar werk op haar slofjes kunnen af doen. Tot het zover is, is het ech ter voor allen nog „pootaan" spe len. Gij en wij zullen, zo lang het God belieft, stevig mee aanpak ken!" DETAILHANDELAREN TEXTIEL ZENDEN TELEGRAM AAN MINISTER Het hoofdbestuur van de Ne derlandse Bond van Detailhande laren in Textiel- en Modeartike len „Demotex" heeft een tele gram gezonden aan de minister van Economische Zaken, waarin het „met bijzondere nadruk de aandacht vestigt op de wijze, waarop de huidige prijzen- en dis- tributiepolitiek achter de feiten aanloopt". „In de practijk van duizenden winkelzaken is gebleken" aldus het telegram „dat bij tal van artikelen voor dagelijks gebruik de onderlinge concurrentie reeds auto matisch tot prijsverlaging leidt. De bemoeiingen van de prijsbeheersing worden hierdoor vóór de overige luxe artikelen als volkomen over bodig aangevoerd. Voorts blijkt, dat het publiek over grote puntenover- schotten beschikt, welke in geen verhouding staan tot de aanwezige koopkracht." „Demotex" verzoekt daarom „nogmaals met nadruk, om in het belang van een vrije ontplooiing van de handel in textielgoederen thans op korte termijn een eind te maken aan twee stelsels, die zich zelf hebben overleefd"'. Vrijlating van bepaalde verzekeringspremiën De Staatscourant bevat de be schikking tot vrijlating van de premiën voor levensverzekering en schadeverzekering. Vrijlating prijzen van consumptie-ijs en dranken in café's e.d. De Staatscourant bevat de be schikking tot vrijlating van de prijzen van consumptie-ijs en van dranken en consumptie-ijs voor gebruik ter plaatse van de verkoop Hiermede zijn thans de prijzen van alle dranken, welke in hotels, restaurants, café's e.d. inrichtingen nog aan een maximum waren ge bonden, vrijgelaten. LESVLIEGTUIG MAAKTE NOODLANDING VOGELENZANG 13 Juni. Dins dagavond omstreeks zeven uur was de bestuurder van een lesvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool, ko mende van Ypenburg, als gevolg van de dikke mist, verplicht een noodlanding te maken in een hooi land onder Vogelenzang. Het vliegtuig en de bestuurder, de leerling-vlieger A. W. Alings, brachten het er goed af. De meeste schade kreeg het hooiland van de heer Verdegaal zelf, want door de grote belangstelling werd veel gras dat weldra gemaaid zou worden, platgetrapt. Onlangs hebben de adjudant- generaal der Kon. Landmacht^ generaal-majoor mr. W. J. v. Dijk, en de directeur voor de demobili satie der Kon. Landmacht in Nederland, kolonel G. Pruys, op een persconferentie te 's-Graven- hage omtrent de repatriëring der troepen in Indonesië ook vragen beantwoord over de herhalings oefeningen, welke de uit Indone sië komende militairen na hun demobilisatie zullen moeten vol gen. Daarbij is te kennen gegeven, dat deze herhalingsoefeningen niet langer dan zes weken zullen duren. In verband met de ongerustheid, welke hier en daar door deze mededeling is gewekt, heeft een redacteur van het A.N.P. een on derhoud gehad met generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf. Men is geschrokken over deze zes weken, zeide generaal Kruis, maar die schrik is ongemotiveerd. Er is nog geen definitieve beslis sing genomen. En hij voegde er aan toe, dat het weinig waar schijnlijk is, dat de duur der her halingsoefeningen zes weken zal worden. „Wat de herhalingsoefeningen betreft, zo zette generaal Kruis verder uiteen, keren we in zekere zin terug tot de toestand zoals we die voor de oorlog kenden. Wan neer de dienstplichtigen uit Indo nesië terugkomen, demobiliseren ze en gaan ze met groot verlof. Maar dan moeten ze beschikbaar komen om in geval van onver hoopte moeilijkheden in West- Europa gebruikt te kunnen wor den. Daar komt nog bij, dat de staat van geoefendheid der uit Indonesië terugkerende soldaten bepaald niet geschikt is voor Europa." „De legerleiding, zo voegde ge neraal Kruis hieraan toe, begrijpt zeer wel, dat herhalingsoefeningen onmiddellijk na terugkomst der demobilisanten in ons land niet zeer geapprecieerd zouden word°n en bovendien niet eens mogelijk zouden zijn." Hoofdredacteur „Merdeka" in Nederland Aan boord van de Constellation „Delft", welke Maandagmiddag op Schiphol uit Batavia arriveerde, bevond zich o.m. de heer Boerha- noedin Mohamed Diah, hoofdre dacteur van 't republikeinse dag blad „Merdeka". De heer Diah was vergezeld van zijn echtgenote, eveneens journalist en verbonden aan het weekblad van dezelfde naam. „Ik ben naar Europa ge komen met geen ander doel dan het opnemen van contacten en het inwinnen van informaties, welke voor mijn journalistieke arbeid van nut zijn. Te dien einde wil ik proberen contact op te nemen met leiders van politieke partijen in Nederland, in België, Engeland en Zwitserland, welke landen ik ook hoop te bezoeken. Voorlopig blijf ik echter in Nederland, in ieder geval tot na de ronde tafelconfe rentie, dus vermoedelijk tot eind Juli", aldus de heer Diah. Op de vraag hoe hij zich het verloop dah voorstelde, antwoord de generaal Kruis: „Allereerst worden de terugkerende dienst plichtigen gedemobiliseerd en hun wordt de gelegenheid gegeven een plaats in de maatschappij terug te vinden. Middelerwijl kunnen voor bereidingen gemaakt worden om ze te demobiliseren en ze dan la ter in de loop van 1950 voor een zo kort mogelijke periode te laten opkomen. Men moet dat zien als een mobilisatie- en een korte herhalingsoefening. De gedachte gaat uit naar een zodanige periode dat met medewerking van de werkgevers de betrokkenen daardoor in hun burgerwerkkring geen hinderd zullen ondervinden". Generaal Kruis deelde mede, dat het zal gaan om maximaal 20.000 man in 1950. De lichtingen 1941-1944 kunnen het huidige „hiaat" niet opvullen, aldus generaal Kruis, daar zij in plaats van korte herhalingsoefe ningen een volledige opleiding van ten minste een jaar zouden moeten ontvangen, waartoe naast de opleiding der gewone lichting door gebrek aan kader en opleidingsgelegenheid geen mogelijkheid bestaat. NEDERLANDSE TE NICE VERDWENEN NICE, 13 Juni (AFP). Jonk- vrouwe Joanna de Pesters, een Nederlandse die sinds 1940 te Nice woonde, is sinds 26 Mei spporloos verdwenen. Zij verliet op die dag haar hotel te Nice en liet in haar kamer geld om haar rekening te voldoen, haar paspoort en een pa ketje voor haar vader achter. De politie stelt een onderzoek in. IEDER DIE WERKEN WIL KAN NAAR AUSTRALIË Voor een juist inzicht in de mo gelijkheden tot emigratie deelt de Australische Legatie mede, dat in het algemeen gezegd, zij die be reid en in staat zijn alle werkzaam heden welke worden aangeboden aan te pakken, naar Australië kun nen emigreren. Er bestaat een grote vraag naar werkkrachten in Australië op alle terreinen. Alleen aan „white collar people", aan ad ministratieve krachten, bestaat m Australië geen behoefte. II De officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, mr. Baron van Dedem, heeft Maandagmiddag een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zeven maanden voorwaardelijk, met onder toezicht- stelling van R.K. Reclassering en een psychiater, gevorderd tegen de 26-jarige „Chief-President" van „Particulier" initiatief" R. Th. F. Lombert te Maastricht, die terecht had gestaan onder verdenking van oplichting. De verdediger mr. A. van Ros- sem pleitte vrijspraak en onmid dellijke invrijheidstelling. De recht bank heeft dit verzoek ingewilligd en zal op 23 Juni uitspraak doen. Nederlandse houthakkers vellen in het Zwarte Woud de bomen, welke voor Nederland zijn bestemd. De stammen worden met Nederlandse vrachtauto's naar Karlsruhe gebracht en daar over geladen in Nederlandse Rijnschepen, die het hout naar ons land brengen. Tijdens het overladen van de boomstammen uit de vrachtwagens in de schepen in Karlsruhe. In de loop van Maandagmorgen werden lagere prijzen op de groentenveillngen besteed, dan in de vorige weken het geval was. Deze prijsdaling zette reeds in in de tweede helft van de vorige week op grond van geruchten, dat de export op Duitsland zou worden stopgezet wegens uitput ting van het dollarcontingent. Hoewel door het tijdelijk wegval len van de Duitse markt een vrij aanzienlijke prijsdaling op de vei lingen intrad ,kon men althans tij dens de eerste veiling uren geens zins van Ineenstorten van de prij zen spreken. Van een catastrophe is geen sprake. De bloemkool met name, waarvoor men het ergste vreesde, werd behoorlijk verkocht, waarschijnlijk ook omdat de groen- tenverwerkende industrie in de markt schijnt te zijn. Tot dusver binnenkomende be richten spreken van „normaal doordraaien", dat wil zeggen, dat slechts inferieure aanvoer, de zoge naamde „oneetbare" kwaliteiten dus, als gewoonlijk onverkocht blij ven. DR. BEEL CONTRA „DE WAARHEID" Naar wij vernemen zal dr. L. J. M. Beel in verband met het artikel „geruchten over dr. Beel", voor komend in „De Waarheid" van Zaterdag 11 Juni j.l. bij de Offi cier van Justitie een aanklacht in dienen. WIE KENT DEZE MAN? De Commissaris van Politie te Schiedam verzoekt de opsporing, aanhouding en voorgeleiding van Cornelis Rademaker, geboren te Schiedam 10-6-1894, handelsagent, voorheen bootsman grote vaart, in geschreven te Rotterdam, Kleiweg 311, verdacht van poging tot op lichting. Hij noemt zich Randekk, Rendoll of Rondell en geeft voor in opdracht te handelen van de „In terallied Committee for Western Germany" te Bonn. Hij plaatst bij verschillende industrieën belang rijke orders en vraagt dan om dat zijn traveller-cheque geëxpi reerd is, of om andere reden een voorschot van f 100 tot f 200. op zijn provisie. Hij treedt impo nerend op en geeft voor in de grootste hotels hier te lande te lo geren. Signalement ong. 1.90 M., flink postuur, blozend gelaat, licht blond haar. Kleding, enigszins sjo fel donkerblauw costuum, had een wandelstok bij zich. Vrijlating prijzen van een aantal goederen De Staatscourant bevat een be schikking van de minister van Economische Zaken, waarbij de prijzen zijn vrijgelaten van de vol gende goederen: microscopen, ver rekijkers en vergrootglazen, baro meters, hygrometers en thermome ters, vloeistofwegers, brilmonturen, zonnebrillen, niet optisch geslepen, zonnebrilglazen, voorhangers, zon- nekleppen, lasbrillen. motorbrillen en motorkleppen, brilétui's, spie gels met of zonder lijst, alsmede het bewerken van vlakglas, foto grafie- en filmapparatuur en ge luidsprojectoren, fotografisch lichtgevoelig materiaal, bloempot ten en plantenschalen van aarde werk, porselein of glas. tweede hands flessen, kruiken en potten, de onderdelen en toebehoren van bovengenoemde goederen. Met het oog op de vrijlating van de brilmonturen werd de prijzen- beschikking brilleglazen en bril monturen 1947 tevens gewijzigd in de prijzenbeschikking brille glazen en brilmonturen 1947 tevens gewijzigd in de prijzenbeschikking brilleglazen 1949. JUNGLE-DRAMA OP BELGISCH SCHIP BRUSSEL, 13 Juni. (ANP). Een wilde jaguar, die aan boord van het Belgische schip „Christian Scheid" naar Antwerpen werd ge voerd, gelukte 't in zee uit zijn kooi te ontsnappen. Het beest hield het schip twee dagen onder zijn terreur voordat de bemanning erin slaagde het dood te schieten. Eerst had men getracht de jaguar met stukken vlees te vergiftigen, doch het dier was niet hongerig. Het had zich na melijk aan verscheidene apen en een aantal zeldzame vogels, die eveneens voor de Antwerpse die rentuin bestemd waren, te goed ge daan. Dimitrof overleden? LONDEN, 13 Juni (Reuter). In een bericht uit Adrianopel in Turkije, gepubliceerd in de „Daily Telegraph" wordt gezinspeeld op het mogelijk overlijden van Georgi Dimitrof, de Bulgaarse minister president. Volgens de laatste be richten verbleef Dimitrof in de Sovjet-Unie voor behandeling van een leverkwaal. door H. VöLMER FEUILLETON 53. Dagelijks lichtte de spiegel haar in, dat zjj er zeer goed uitzag: door haar po sitie bij de Kalundby's, die haar meer als huisgenote dan als be taalde werkkracht behandelden, verkeerde zij in de gelegenheid, met gefortuneerde jongelui in aan raking te komen. Toch trok Söder- man haar' sterk aan. Hij was harte lijk, trouw, zou voor haar door het vuur gaan. Doch er kwam een man méér kijken om 'n vrouw te onder houden ,die van zó nabij de weelde had leren kennen. Een dienstbode klopte, opende de deur en berichtte: „Juffrouw Karlsson, iemand wenst u te spre ken. Hij laat zich niet afschepen en zegt, dat hij detective is. Ik heb hem in de ontvangkamer gelaten." Marianne rimpelde 't voorhoofd. Hoe ondoordacht van August! Hij moest niet hier komen, mevrouw Kalundby zou er aanmerkingen over maken en het gaf maar aan leiding tot kletspraatjes. Waarom had hij bovendien zijn naam niet gezegd? Detective wat een ver beelding! Vlug ordende zij haar kapsel, bekeek zich met welgeval len in de spiegel. Zij vroeg zich af, of zijn komst oorzaak was, dat haar hart opeens zo snel klopte. Doch niet zodra had zij de ont vangkamer betreden of een onge articuleerde kreet ontsnapte haar. Zij zag niet degene, dien zij ver wachtte te zullen zien. De bezoe ker was een haar onbekende. Een robuste, onaangename, sinistere verschijning. Hij bleef in zijn fau teuil zitten, de hoed op 't hoofd. „Bent u mejuffrouw Karlsson?" informeerde hij zonder zich voor te stellen. „Om u te dienen. Wie bent u?" „Inspecteur Uppström van de centrale recherche. Waar was u in de nacht van Dinsdag op Woens dag?" Marianne nam de politieman van het hoofd tot de voeten op. Zij was een weinig verbleekt, maar haar stem klonk vast. „Hoe waagt u het, hier te komen en „Kalm aan!" viel hij haar grijn zend in de rede. „Blaas niet zó hoog van de toren, hé? U bent óók maar een ondergeschikte! U kunt kiezen: mijn vragen hier beantwoorden of op 't hoofdbureau van politie. Woensdagmorgen 9 uur bracht u meneer Solange een bezoek in het Universal flatgebouw en 's mid dags reed u met hem in een wagen van de Kalundby's naar Saltsjöba- den. Ontkent u het soms?" „Weineen .Ik heb er geen enke le reden toe". „Dat Is voldoende. Kleed u aan en ga mee!" „Meegaan met Marianne krulde de lippen, ,,'k Denk er niet aan!" Uppström plantte de hoed vaster op zijn hoofd en kwam overeind. „Hoofdbureau van politie!" luidde kortaf zijn bescheid. Alle kleur ebde van Marianne's gelaat, haar handen zochten steun aan de tafel. „Waarvoor?" „Voor moord op Gunnar Lundq- vist." „U bent niet bij uw positieven!" protesteerde zij in een mislukte poging zich groot te houden. Hoe komt u aan zo'n krankzinnige be schuldiging. „Waar bracht u de nacht van Dinsdag op Woensdag door? Of méér nauwkeurig: waar was u tussen drie en acht in de morgen?" „Ik ik weiger daar op te ant woorden." „O ja? Dan mee en gauw! Of wilt u, dat ik krasser optreedt? Het moet u minder aangenaam lij ken, geboeid dit huis te verlaten!" „Ik ik ga mee", zei Marianne, e ensnik wegslikkend. „Gun me even de tijd, me te kleden.' „En door een venster er de spat in te zetten? Daar komt niets van in, jongedame! Ik verlies u geen seconde uit 't oog! Neem een goede raad aan en begè. geen domheden!" Vijf minuten later stapte Mari anne Karlsson, bleek als een dode, in de taxi. Uppström zette zich naast haar. Gedurende de rit stel de hg alles in 't werk om 't meisje aan 't praten te krijgen, doch dit beantwoordde geen enkele vraag, hoe de politieman raasde en tierde. Indien Uppström had gedurfd, zou hij tot straffer maatregelen zjjn overgegaan; bgvoorbeeld haar vin gers tussen de zijne gekneld of haar pols omgedraaid te hebben. Maar hij wist, dat hij zijn boekje te buiten was gegaan door zonder machtiging een arrestatie op ander dan Stockholms grondgebied te verrichten. Verder moest hij reke ning houden met Kalundby's in vloed; hij zou ongetwijfeld hemel en aarde bewegen om 't meisje op vrije voeten te krijgen. Het stónd voor Uppström vast, dat zij Gun nar Lundqvist had vergiftigd, doch tot nu toe had hij niet meer dan betrekkelijk vage aanwijzigingen. Hij volgde Marianne's voorbeeld en deed er 't zwijgen toe. Pas toen ze 't centrum van Stockholm nader den, zei hij tot de chaufefur: „Stop eerst even aan 't „Sint Olaf". Je kent het, niet?" Uppström stapte niet uit toen de auto stilhield. Hij stak zijn hoofd door het raampje en riep de por tier. „Haal Söderman ,de hotel-detec tive!" beval hij. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3