Nieuw DE TSJECHISCHE GESTAPO BEZET LOKALEN VAN HET AARTSBISSCHOPPELIJK SECRETARIAAT Op 16-jarige leeftijd bij S.S. De varkens hadden weinig zin om te emigreren C.H.U. in Katwijk kreeg in 1946 een zetel te weinig Willem Ruys" bracht kinderen en evacué's te Rotterdam EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN nHd Mgr. Beran gaat de weg van Kard. Mindszenty Zaterdag 18 Juni 1949 45e Jaargang No. 11591 De andere kant Mgr. Beran gevangen in zijn eigen Paleis te Praag Twee secretarissen gearresteerd Een protestschrijven van de Primaat N.S.B.-ouders wilden hun zoon kwijt Achttien jaar geëist De groentenexport naar Duitsland Afscheid van commodore Vel leng a De Langkoeas naar Indonesië Kroniek en Kritiek College Alg. Bestuur dient ontslag in Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd„ inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4 familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vonde A s H VAN HEDEN Pagina 1 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Laat 221, teL 2046 (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K2240 TOEN WIJ GISTEREN, onder de „Kroniek", schreven over de Rus sische droom, wisten wij, dat de zaak ook nog een andere kant had. Dat is trouwens met alle dingen in de samenleving zo. Zo heeft ook de uitslag van de pas gehouden raadsverkiezingen twee kanten. Wij wezen op het verlies, het zware verlies, van de Com munisten, waarmee de teruggang sinds 1946 geconsolideerd werd. In zoverre, dat in elk geval ge bleken is, dat, gerekend over de 23 grote gemeenten, de C.P.N. bijna 5000 stemmen terugliep, op een totaal van 524.000 stemmen. Dit betekent dan ook, dat de communisten percentsgewijs hun stemmenaantal zagen dalen, ook al vergeleken bij 1948, van 8.71 tot 8.04, dat is dus met 0.67 procent. Vergeleken met 1946 be droeg de teruggang intussen (van 13.76 procent tot 8.04!) 5.72 pro cent!! Reden tot juichen was er dus voor de „Waarheid" aller minst. Toch heeft de zaak, zoals we zeiden, ook een andere kant. Daar wijzen ook de verschillende an dere bladen op. „Het Parool" legt de nadruk op het communistische verlies en schrijft een vlammend artikel, waaruit wel blijkt, dat de ,.Parool"-heren van het lonken naar de Moskouse roden radicaal genezen zijn. Het gaat om de z e - t e 1 s, zegt het blad terecht en dan helpt er geen ge-lieve-vader- of-moeder aan: de C.P.N. is van 71 zetels in de 23 grote gemeen ten gezakt op 38 en dus vrijwel gehalveerd. De schuld ziet „Pa rool" gelegen in de voosheid en de leugenachtigheid van de CPN- propaganda, die inderdaad, menen wij, meermalen over de schreef ging. Anders redeneren andere bla den. Zo meent „Trouw" en dat is dan ook de andere kant, waar voor we niet blind mogen zijn dat niet over het hoofd mag wor den gezien, dat de communisten in de oude raden, gelet op de in middels gehouden Kamerverkie zingen van 1948, boven hun stand leefden. In vergelijking met 1948 heeft hun „afgang" zich wel voortgezet, maar niet overdreven sterk. 8 procent communisten i s voor ons land nog veel te veel, zegt „Trouw" terecht! In die geest schrijft o.a. ook het „Binnenhof", dat de nSening verdedigt, dat men niet alleen naar de zetels moet. kijken, maar ook naar de stemmenaantallen. Inderdaad blijkt dan, dat „de ver schuivingen niet zo belangrijk zijn. Wij menen dan ook, dat men, naast de grote voldoening over de zware teruggang van de C.P.N. sinds 1946, de ogen niet mag slui ten voor het onmiskenbare feit, dat de communisten vrijwel hun peil van 1948 hebben gehand haafd. In de roes over de grote zetelverliezen van de C.P.N. sinds 1946, welke trouwens te verwach ten waren, mag niet over het hoofd gezien worden, dat de C.P.N. nog 8 procent van de kie zers achter zich weet te houden, ondanks de gebeurtenissen, welke zich tussen de zomer van 1948 en de zomer van 1949 overal in de wereld hebben afgespeeld. Tenslotte mag daarbij worden aangetekend, dat eerst na de laat ste verkiezingsdag, die a.s. Woens dag plaats heeft, definitieve con- clussies getrokken kunnen wor den. Bij de cijfers en procenten, hier genoemd, zijn slechts de gro te gemeenten gerekend. Er zal pas een definitieve conclusie ge trokken kunnen worden, wanneer de balans geheel kan worden op gemaakt, met de gegevens van de middelgrote gemeenten en het platteland erbij en met een ver rekening van de vier grootste gemeenten daarbij, waar de stem ming a.s. Woensdag plaats heeft. Dan zal er ook antwoord gegeven worden op de vraag, hoe met na me Amsterdam, het rode bolwerk, zal reageren op de teruggang, welke de C.P.N. sinds 1946 in zo sterke mate heeft moeten maken! PRAAG, 17 juni (A.P. en Reuter). Diplomatieke woord voerders te Praag hebben Vrijdag bekend gemaakt, dat Dinsdag en Woensdag razzia's hebben plaats gehad in het paleis van de Aartsbisschop van Praag, Mgr. Beran. De Aartsbisschop zit op het ogenblik practisch gevangen in zijn eigen paleis. Een be trouwbare woordvoerder verklaarde, dat de positie van Mgr. Beran neerkwam op huisarrest". Twee priesters van de Aarts bisschoppelijke kanselarij zijn gearresteerd. jl. gesproken had over de raad zaamheid „om een tijdelijke op volger te benoemen, voor het ge val ik spoedig gearresteerd wordt. Pers en radio zwijgen over deze incidenten. Betrouwbare diploma tieke woordvoerders delen over het gebeurde echter het volgende mede: Dinsdag, terwijl de aartsbisschop op visitatie was buiten de stad, meldden zich drie vertegenwoor digers van het ministerie van op voeding bij het secretariaat van het paleis en eisten de kerkelijke archieven op. Zij beriepen zich op een wet uit 1847 toen Tsjecho- Slowakije nog deel uitmaakte van het Oostenrijks-Hongaarse keizer rijk. Zij werden ontvangen door de kanselier van het consistorie, dr. Rudolf Doerner, die gezegd zou hebben: „Ik kan u de sleutels van de archiefkasten in afwezigheid van de aartsbisschop niet geven. U moet morgen, als mgr. terug as, nog maar eens komen". De minis teriele vertegenwoordigers kwa men echter nog dezelfde middag terug in gezelschap van drie poli- tie-agenten, die dr. Doerner arres teerden. Zij namen ook de cyclos tyle van het secretariaat in beslag. Op deze cyclostyle zou mgr. Beran zijn herderlijke brieven doen ver menigvuldigen. Woensdagmorgen vroeg ver toonden zich tien agenten van po litie in de consistoriezaal, terwijl de aartsbisschop met het episco paat vergaderde. De agenten door zochten de archieven van het secretariaat van de morgen tot de avond. Zij arresteerden vervolgens een tweede priester, pater Kuce- raa. Over de verblijfplaats van de twee gearresteerde priesters is niets bekend. Beiden werden waarschijnlijk weggevoerd om ondervraagd te worden. Een betrcuwbare woordvoerder verklaarde, dat de ontvangkamer en de telefooncentrale van het bisschoppelijk paleis waren bezet door de geheime staatspolitie. Niemand werd tot de aartsbisschop toegelaten, zonder dat hij zich eerst bij de politie had gelegiti meerd. Deze strenge bewaking scheen er op te wijzen, dat de berichten als zou de laatste twee dagen zelfs aan hoge diplomatieke autoritei ten de toegang tot de aartsbisschop geweigerd zijn, op waarheid be rusten. Een diplomatieke woordvoerder zei, dat de aartsbisschop Zaterdag Engelse straalvliegtuigen naar Frankrijk Engeland zal het Franse leger 100 vliegtuigen met straalaandrij ving leveren, waarvoor de kosten zullen worden gedragen door het inter-geallieerde militaire hulp fonds, zo heeft de Franse minister van defensie, Ramadier, gisteren in de nationale vergadering mee gedeeld. In Praag doen thans niet beves tigde verhalen omtrent het verzet van mgr. Beran de ronde. Een van deze verhalen luidt als volgt: Verschillende weken geleden kwamen er politionele autoritei ten op het paleis en verzochten de aartsbisschop mee te gaan in een politiewagen om in de Pan- krak-gevangenis ondervraagd te worden. Volgens het verhaal had de aartsbisschop gezegd: „Goed, ik zal met u meegaan naar Pan- krak, maar niet in een politiewa gen Ik zal in mijn paarse toga gaan, te voet dwars door Praag, zodat mijn volk mij zal kunnen zien". De politie, aldus het ver haal, ging weg zonder mgr. Beran. In een ander verhaal wordt ver teld, dat de aartsbisschop zich, toen de politie werd aangemeld, had teruggetrokken om de kleren, die hij in het concentratiekamp van Dachau had gedragen, aan te doen en zijn verzetsmedailles op te spelden. Zo zou hij zwijgend voor de politie-autoriteiten zijn verschenen. Ook ditmaal .zou de politie zonder meer zijn vertrok ken. A.F.P. meldt uit Praag, dat Mgr. Beran een schrijven heeft gericht aan de minister van openbaar onderwijs Nejedly, om te protes teren tegen de gewelddadige be zetting van de lokalen van het aartsbisschoppelijk secretariaat en tegen de benoeming van een ver tegenwoordiger van de minister om controle te oefenen op de aartsbisschoppelijke administratie. Mgr. Beran betoogt in zijn pro testbrief, dat „de maatregel onge grond en bijgevolg strijdig met de grondwet is". Mgr. Beran protesteert even eens „tegen de gewelddadige be zetting van de lokalen der aarts bisschoppelijke administratie. Die lokalen, zo verklaart hij, werden bezet zonder enig bevelschrift, onder voorwendsel, dat een anti nationale proclamatie zou zijn verspreid". „Iedere bisschop heeft het recht zijn ondergeschikten om een ver klaring van trouw en gehoorzaam heid te verzoeken, telkens wan neer hij zulks nuttig acht. Dit is niet in strijd met de principes van het volksdemocratische regiem, want deze verklaringen worden ook door de staat geëist". Mgr. Beran haalt in dit verband artikel 42 van de grondwet aan, volgens hetwelk iedere volksvertegen woordiger de eed moet afleggen op straffe van ontheffing van zijn mandaat. „U is wel een allerdroevigst ge val stelen, oplichten, niet wer ken en ten slotte moordenaar", aldus mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, president van het bijzonder gerechtshof te Am sterdam Vrijdagochtend tegen de 25-jarige ex-SS'er J. H. van den Berg uit Nieuwersluis. De verdachte was op 16-jarige leeftijd dadelijk na het begin der bezetting in dienst getreden van de SS. Voordien was hij in Vaals, waar hij hij zijn ouders woonde, her haaldelijk in aanraking geweest met de kinderrechter en had, ver oordeeld wegens diefstal, enkele maanden in een tuchthuis gezeten. Tijdens zijn dienst bij de SS heeft hij aan het Oostfront gevochten en toen hij terugkwam in Nederland werd hij ingedeeld bij het „Kom- mando Feldmeyer" tezamen met andere leden van dit commando heeft hij, volgens de tenlasteleg ging driemaal medegedaan aan Sil- bertannemoorden. Ten aanzien van een der gevallen kwam uit de ge tuigenverklaringen ter zitting vast te staan, dat hij zelf de moord ge pleegd had. Het betrof de moord op de heer C. v. d. Meulen uit Marum, die op 13 Juli 1944 als slachtoffer viel van de Duitse repressailles. De procureur fiscaal, mr. N. H. Gelinck hield rekening met de on gelukkige omstandigheden waar onder verdachte in zijn prille jeugd heeft geleefd. Zijn ouders waren NSB-ers en toen hij uit de tucht- Links: Een grote menigte autoriteiten verza melde zich bij het beginpunt van de te openen weg bij De Hulk. Op de voorgrond de motoren ■van de Wegenwacht, die voorop in de stoet auto's reden, welke nadien een rit over het parcours maakten. Achter het nummerbord HX 3400 ziet men ir. Bergansius, de Hoofding.-dir. van de Directie Wegen, die de aanwezigen toe spreekt. Vooraan rechts een der hekjes, die nader hand door ir. Ringeling werden weggenomen, door welke symbolische daad de weg voor het verkeer werd opengesteld. Rechts: Na de opening reed het gezelschap in ongeveer dertig auto's gezeten, het gehele traject. De foto werd genomen vanaf het viaduct in de W'meer-dijk. Voorop ziet men de motoren van de Wegenwacht. (Eigen foto). school werd ontslagen, deden zij hun best hem over te halen dienst te nemen bij de SS om hem kwijt te zijn. Mr. Gelinck wilde in ver band met de jeugdige leeftijd van verdachte niet een der zwaarste straffen vorderen en eiste 18 jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd doorgebracht in preventieve de tentie en ontzetting uit de politieke rechten voor de tijd van het leven. De verdediger, mr. H. van Zut- phen, bepleitte clementie. Uitspraak op 1 Juli. Plojhar: „Een kern van waarheid" De gesuspendeerde priester Josef Plojhar, Tsjechoslo waaks minister voor gezondheid, heeft tegenover Reuter te Rome verklaard, dat in Tsjecho-Slowakije geen twist bestaat tussen kerk en staat, doch slechts een twist tussen de aartsbisschop van Praag en de regering. Aartbisschop Beran was geheel en al tegen de regering en een derge lijke houding was niet toelaatbaar. De persberichten, volgens welke het aartsbisschoppelijk paleis door zocht is en twee geestelijken gear resteerd zijn, zouden „een kern van waarheid" kunnen bevatten, aldus Plojhar. FRANKFORT, 17 Juni (AP). Van Amerikaanse zijde is vandaag te kennen gegeven, dat er pogin gen gedaan zullen worden om de uitvoer van Nederlandse groenten naar West-Duitsland te hervatten. Naar aanleiding van klachten in de Nederlandse pers, dat het hand haven van de dollar-clausule voor de Duitse handel de schuld is van de huidige moeilijkheden zei een Amerikaanse woordvoerder: Wij sloten namens de Duitsers een handelsverdrag om zoveel groenten te hopen. Wij zijn onze overeenkomst nagekomen. Het lijkt me, dat de verplichtingen, welke wij hadden, daar ophielden, het is ech ter normaal, dat wanneer een han delsovereenkomst op het punt staat af te lopen, maatregelen genomen worden om het te verlengen. Ik betwijfel niet, met dezelfde gang van zaken in dit geval gevolgd zal worden. DE „WATERMAN" MORGEN TE ROTTERDAM Het "troepentransportschip „Wa terman" wordt Zondag 19 Juni a.s. in de morgenuren in de haven van Rotterdam verwacht. Aan boord be vinden zich 210 R.I., de 3e genie- veldcompagnie en een aantal mili tairen, dat om persoonlijke redenen wordt gerepatrieerd, behorende tot het KNIL, de Kon. Marine en de Kon. Landmacht. Onvoorziene om standigheden voorbehouden, zal de ontscheping beginnen te 9 uur. Familieleden of vrienden kunnen niet worden toegelaten tot het de- barkatie-terrein en kunnen even min in de gelegenheid worden ge steld de repatrierenden met eigen vervoermiddelen af te halen. G Vrijdagmorgen lag de „Willem Ruys" van de Kon. Rotterdam- sche Lloyd, terug van zijn negen de reis, weer aan de Lloydkade te Rotterdam. Onder de 950 passa giers waren 252 kinderen en bijna 400 evacue's, welke laatste aan de goede zorgen van de dames van „Nederland helpt Indië" werden toevertrouwd. Na de debarkatie had aan boord een intieme plechtigheid plaats. De zeemansloopbaan van de gezagvoer der van het schip, kapitein C. H. Vellenga, tevens commodore van de Lloydvloot, nam met deze reis een einde. Kapitein Vellenga, die ook kapitein ter zee bij de Konink lijke Marinereserve is, gaat nl. in Hoek van Holland van zijn pensioen genieten. Tot zijn opvolger als ge zagvoerder van de „Willem Ruys" is aangewezen kapitein G. H. Visser te Wassenaar, beter bekend als de „boerenvader". De directie van de Lloyd kwam aan boord afscheid nemen van kapi tein Vellenga. Een der directeuren, de heer Th. A. W. Ruys, deelde tij dens zijn toespraak mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd hem te benoemen tot Officier in de Orde van Oranjenassau. Deze uit reiking op zijn laatste reis ont ving kapitein Vellenga reeds uit handen van de Koningin van Siam een Siamese onderscheiding ge schiedde in tegenwoordigheid van jhr. F. G. van Weede als vertegen woordiger van de minister van Ver keer en Waterstaat. De heer Ruys wees in zijn toespraak op de zeer grote verdiensten van kapitein Vel lenga, die in zijn loopbaan bijna een millioen zeemijlen heeft afge legd of bijna veertig maal de om trek van de aarde. Uit dankbaarheid bood de directie hem als persoon lijk bezit in een speciaal daartoe vervaardigd kistje, de commodore- vlag van het schip aan. Gevraagd, of hij nu op zijn lau weren ging rusten, antwoordde commodore Vellenga, dat hij zich daarvoor nog te jong voelt. „Maar", zo voegde hij eraan toe, ,,u moet er voortaan rekening mee houden, dat ik nu weer gedegradeerd ben tot eerste stuurman, want mijn vrouw is de gezagvoerder". Besprekingen Berlijnse transportcrisis mislukt. Economische en transportexperts van de „Grote Vier" hielden besprekingen over de Berlijnse transportcrisis in de Taberna-Academica in de Britse sector van Berlijn. Ondanks de goodwill die van alle kanten werd getoond, kwam men toch niet tot een bevredigende oplossing. Een overzicht van de bijeenkomst. Achter de tafel; tweede van links, de Russische generaal-majoor P. A. Kvashnin. Aan het eind van de tafel zit de Franse delegatie. Tegen wil en dank zc gaven er gillend en spartelend blijk van zijn Vrijdagmiddag meer dan honderd varkens scheep gegaan in de „Langkoeas", om te emigreren naar Indonesië. In grote veewa gens waren ze in Ouderkerk aan de Amstel gehaald en naar het schip gebracht. Zoals reeds ge meld is gaat de heer H. J. de Lan ge met deze levende have zijn grootbedrijf, dat door de Japan ners verwoest werd, weer opbou wen. De thans 53-jarige toonde zich nog vol ondernemingsgeest. Zijn vrouw en kinderen laat hij voorlopig hier achter, want hij keert nog terug om meer fokvee te halen. „U moet niet vergeten," zei hij, „dat ik bij Ba tavia een boerderij had met 45 hec taren grond. Daar liepen op 8500 varkens, 80 koeien, 12 paarden en nog wat kippen en konijnen. Alles ging verloren en van de boerderij bleef geen steen op de andere. In de oorlog werd ik in een Jappen kamp gestopt, waar mij de functie van slager werd toebedeeld. Na de oorlog was ik zo goed als ridder te voet, maar de Chinese familie Ling en de directeur van het abattoir in Batavia, hebben me flink geholpen. Toen kon ik opnieuw beginnen met honderd inheemse dieren, voorna melijk koeien. Maar Nederlands vee voor de fok was dringend nodig. Daarom ben ik hier gekomen. Mijn bedrijf in Batavia wordt in mijn af wezigheid geleid door drie gedemo biliseerde militairen, die me ais assistent terzijde staan. Voor de oor log had ik honderd man Indonesisch personeel en van hen zijn er dertig teruggekomen, zodat er alle hoop is dat de zaak spoedig weer goed mar cheert." De „Langkoeas", het nieuwe mo torschip van de Kon. Rotterdamse Lloyd, nam hedenochtend vroeg zijn overige passagiers op doch niet tegen wil en dank en om tien uur maakte het zich van de kade los en zette koers naar zee. WILLEMSTAD, 17 Juni (APN). Hedenmiddag hebben de leden van het college van algemeen be stuur, da Costa Gomez, Beaujon, Eman, Newton en Romer, de gou verneur medegedeeld, dat zij, ge zien de huidige omstandigheden, in het landsbelang hebben beslo ten af te treden en dat zij mits dien om ontslag verzochten. Aangaande de ontslagaanvrage dient de adviesraad te worden gehoord. De aftredende leden zijn bereid op diens verzoek met de gouverneur te blijven medewer ken zolang de opvolgers nog niet zijn benoemd en beëdigd. Naar vernomen wordt is nog geen nieu we formateur aangewezen. Eerst thans is aan het licht ge komen, dat in 1946 in Katwijk een fout is gemaakt bjj de bere kening van de samenstelling van de gemeenteraad. Ten gevolge van zeer bijzondere omstandigheden had, naar het schijnt, aan de Christelijk Histori sche Unie in Katwijk aan Zee een extra zetel moeten worden toege kend, krachtens een wetsartikel, dat slechts uiterst zelden van toe passing is. Dit artikel lOOd van de kieswet zegt, dat aan een partij, die de volstrekte meerderheid van de uitgebrachte stemmen heeft gekre gen, bij de zetelverdeling een zetel extra toegekend moet worden, wanneer volgens de normale bere kening deze lijst niet een absolute zetelmeerheid verkregen heeft. Dit nu is het geval in Katwijk, tengevolge waarvan gedurende de afgelopen drie jaar ten onrechte een lid van de KVP zitting heeft gehad, terwijl de CHU met een ze tel minder dan waarop zij recht had, genoegen heeft genomen. Bijzondere juridische consequen ties schijnt deze uitzonderlijke vergissing niet te hebben, aange zien indertijd niet is geprotesteerd tegen de officiële uitslag binnen de daarvoor wettelijk vastgestelde termijn. Voor zover bekend is dit het enige geval, dat zich op dit ge bied tot nu toe in Nederland heeft voorgedaan. Meer dan vuil (J.H.) Dezer dagen publiceerde het communistisch orgaan, dat zich nog altijd brutaalweg blijft tooien met de naam „De Waar- beid", een even walgelijk als las terlijk artikel tegen dr. Beel, dat met een nare listigheid werd op gediend om zoveel mogelijk laster lijk te kunnen insinueren en toch uit de handen van de strafrechter te blijven. De enige verdienste van dit gemene stukje vuilspuite rij is geweest, dat de Haagse pro cureur-generaal mr. Versteegh nu de affaire van de gewezen Haagse burgemeestei eens duidelijk uit de doeken gedaan heeft, om alle las terlijke geruchten de kop in te drukken. Het bleek nl. dat de ge wezen Haagse burgemeester en zijn secretaris een belangrijk be drag aan dollars en francs uit Zwitserland hebben gesmokkeld, verborgen in een grote enveloppe, geadresseerd aan de toenmalige minister-president dr. Beel. „De Waarheid" insinueerde hieruit niet alleen, dat dr. Beel ook zijde lings in deze zaak betrokken was, maai' dat de gewezen burgemees ter dingen wist ten nadele van dr. Beel en deze niet alleen had ge dwongen hem tot burgemeester van Den Haag te benoemen, maar ook daarna dr. Beel chanteerde. De Haagse procureur-generaal heeft nu Woensdag bij zijn onder houd met de pers dit verhaal een gemeen verzinsel genoemd, waar van geen woord waar was en hij drukte er zijn verontwaardiging over uit, dat een Nederlands blad, zonder enig onderzoek, dergelijke laster publiceerde. Maar wat doet nu „De Waarheid"? Hoewel haar verslaggever bij dit onderhoud tegenwoordig was, zwijgt zij over deze reprimande in alle talen. Maar erger is, dat het blad het doet voorkomen, dat de mede delingen van de procureur-gene raal haar lasterlijke mededelingen bevestigd hebben. Het blad ver meldt alleen, dat de P.G. beves tigde, dat de gewezen burgemees ter deviezen smokkelde in een dienstenveioppe, geadresseerd aan de minister-president dr. Beel, maar verzwijgt daarbij, dat de P.G meedeelde, dat uit het onder zoek duidelijk is komen vast te staan, dat dr. Beel van dit alles niets wist en van deze enveloppe, z.g geadresseerd aan de minister president, alleen gebruik is ge maakt om de douane te misleiden, dat het een diplomatiek stuk was, dat niet geopend mocht worden. Deze mededelingen, die de waarde van deze enveloppe in het juiste licht stellen, verzwijgt het blad opzettelijk, maar voegt er voor in de plaats^dat de P.G. heeft moe ten erkennen, dat er hier een mysterieuse enveloppe in het spel was met het adres van de ex- minister-president en Hoge Ver tegenwoordiger der Kroon dr. Beel. Tegenover zoveel opzette lijke gemeenheid en laster is geen enkele tegenspraak opgewassen. Maar het zou toch wel diep te be treuren zijn, indien een dergelijke opzettelij ke laster-j ournalistiek door de strafrechter niet flink ge straft zou kunnen worden. Hier moet door een onverbiddelijk von nis duidelijk gemaakt worden, dat zulk soort „journalistieke voor lichting" in een vrij en democra tisch land als een der ergste mis daden geldt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 1