Een ernstig symptoom in Protestantse kringen Ten too De kop van het FILMS VAN DE WEEK Vacantie - kinderuitzending r PAG. 2 Angst die spoken ziet Rome en de Vrije Noordhollander Afd. Parapluie- Reparaties een staalboekje samengesteld Woltering Wackers N.V,ALKMAARSE WASSERIJ „St. Caecilia" in uniform „Die zwarte vlek moet weg' J Actie van kath. standsorganisaties mm Reli Het is met i Zaterdag 18 juni 1949 „De Vrije Noordhollander" is een jonge krant, een zeer jonge krant, die neh een Christelijk Nationaal Dagblad noemt. Wij lezen de Vrije Noordhollander meestal met met meer aandacht dan het blad ver dient, maar op Zaterdag 14 Mei trof fen wij er eindelijk eens een goed geschreven hoofdartikel in aan De redactie van deze Vrije Noord- hollander had het toen namelijk nuttig geoordeeld ons artikel over het Alkmaarse H. Bloedwonder in zijn geheel over te nemen, en nu waarlijk eens op een journalistiek oirbare manier. Wij hebben daar ditmaal dan ook niet het minste bezwaar tegen gehad, al moet het ons van het hart, dat de \juc Noordhollander meestentijds gnffer onze berichten dan onze dogmata overneemt, en dat niet altijd op oirbare wijze. Wij hebben echter onze bezwaren tegen het commentaar op ons arti kel, dat de Vrije Noordhollander op 16 Mei als hoofdartikel plaatste. Dit commentaar kwam uit 's Noordhol landers eigen koker en was dus. zouden wij bijna schrijven stun telig tot in het opschrift. Een zekere H. J. schreef daar enig fraais over een Roomse veldtocht, die op komst zou zijn en hield daar, op een meer in prostestantse krin gen gebruikelijke manier, zijn gere formeerde hart bij vast om de Roomse vloedgolf, die de arme kerk der reformatie zou overstromen en vernietigen. „Rome", zo zegt H. J. in de Vrije Noordhollander, „ontkent de natio nale bouw van onze natie, als zijn de van protestantse bouw." Welk een meesterlijke zin. niet waar. en welk een meesterlijke on zin! Wij hebben weliswaar de preten tie, tot de jaren des onderscheids ge komen te zijn, maar wij zijn slechts bij machte in dit ctiaat te onder- scheiden wat er had moeten staan, in die zin en in heel dat ar tikel. En wet de Vrije Noordhollander daar dan. op zijn manier, onder woorden brengt, is de steeds meer op de voorgrond tredende angst voor Rome in protestante kringen. Men vreest een Roomse meerderheid en men vreest de Roomse intolerantie, wanneer die meerderheid in Neder land eens een feit geworden zal zijn. Over deze vrees voor Rome werd en wordt nog-altijd van protestante zijde uitentreuren geschreven; werd en wordt nog altijd van katholieke kant welwillend geantwoord. Hoe actueel de protestantse vrees voor Rome is. bewijst het recente protest der protestantse kerkgroepen tegen de katholieke processies, bewijzen ook de talloze reacties op een arti kel, dat Anton van Duinkerken over deze aangelegenheid schreef in het weekblad „Vrij Nederland" van 16 April. Sprekend over de kort na het H. Bloedwonder traditioneel geworden feestelijke ommegang, schreven wij in ons artikel: „Door de ongunst der tijden jegens het katholicisme werd de Alkmaarse traditie onderbroken, doch in 1917. aangepast aan tijd en omstandigheden, hersteld." Deze zin neemt de Vrije Noord hollander nu als uitgangspunt voor zijn alarmerend artikel over de Roomse usurpatie. Deze nuchtere constaterende zin, zonder enige bijbedoeling, waarin alleen maar staat wat er staat, werd door de Vrije Noordhollander gela den met een machtswellustige in houd. die er eenvoudig niet is. Want in een angst, die spoken ziet. inter preteert de schrijver in de Vrije Noordhollander deze zin. volkomen ten onrechte, alsof wij daar zoiets geschreven hadden als: „Wacht maar heren protestanten, als wij eenmaal de meerderheid hebben, is het uit met jullie geestelijke vrijheid; dan zullen wij jullie wel eens even al onze Roomse dogmata opdringen: dan zullen jullie je ook moeten bui gen als op de eerste Zondag in Mei een plechtige Roomse processie door Alkmaar trekt, vanuit de Grote Om aan vele wensen onzer clientèle te vol doen, hebben wij heden voor 't OVERTREKKEN VAN PARAPLUIES PAYGLOP 6, ALKMAAR Telefoon 3581 (Adv.) Recht en plicht Tegenover ieder „recht" staat een „plicht". Zo is het ook met het recht zelf te bepalen welke mensen in de Gemeenteraad zitting zullen hebben. Tegenover dit „recht" staat de „plicht" dan ook inderdaad zelf te zorgen dat uw mensen in vol doende mate vertegenwoordigd zijn. Die voldoende mate is pas be reikt, als het maximum aantal i gekozen is. Zelf moet U daarvoor zorgen, of er wordt niet voor ge zorgd. Zoudt U dit aan anderen overlaten, dan komen niet die men sen in de Raad, die volgens U daar zitting in moesten hebben. U als katholiek kunt slechts ka tholieken in de Raad wensen, de andere stromingen, die daar na tuurlijk ook in thuis horen, zullen daar wel ingebracht worden door de niet-katholieken. Hoe kunt U nu uw „plicht" doen tegenover uw kies..recht"? Niet door niet te stemmen; U maakt hierdoor uw recht tot een aanfluiting en oefent uw plicht in het geheel niet uit. Niet door blanco te stemmen; dit betekent practisch een stem voor de andere partijen. Niet door op een niet-katho- lieke partij te stemmen; hiermede zoudt U uw eigen levensbeschou wing geweld aan doen. U kunt a.s. Woensdag Uw Katho lieke burgerplicht slechts vervullen door te stemmen op No. 1 van LUST 1 DE LIJST VAN DE K.V-P. G. de Zeeuw Voorz. K.V.P. afd. Alkmaar Kerk. die dan weer een Roomse St. Laurenskerk zal zijn." Wij zeiden het reeds, hier is een angst aan bod, die spoken ziet; hier is sprake van hallucinaties tenge volge van een angstpsychose. Wij verklaren, bij alles wat ons heilig is, dat een dergelijke gedach- tengang als de Vrije Noordhollander ons toeschrijft. ons volkomen vreemd wès, toen wij de gewraakte zin neerschreven. De vrees voor Rome in protestante kringen is een feit. Het verlangen naar een „gesprek" heeft er plaats gemaakt voor de angst. En deze angst is betreurenswaardig genoeg om ernstig genomen te worden. Angst kweekt haat en Christus leer de ons lief te hebben. WIJ zouden niets liever willen dan onze pro testante broeders ervan overtuigen, dat de katholieken van Nederland geen machtswellustelingen zijn en dat zij zich evenmin als usurpators zullen ontpoppen, wanneer zij even tueel de meerderheid in den lande verworven zullen hebben. Van Duinkerken schreef, in het bovengenoemde artikel in „Vrij Ne derland", over de behandeling van deze materie in de „Academische Kring", Deze Kring is een gesloten gezelschap van katholieke acade mici. Dr. J. van Kilsdonk S.J., die het vraagstuk der katholieke tole rantie bij een eventuele Roomse meerderheid, van theologisch stand punt behandelde voor de Academi sche Kring, kwam, onder volledige instemming van zijn gehoor, tot de conclusie, dat de onderdrukking van de gewetensvrijheid en de vrijheid van meningsuiting van andersden kenden in strijd is met het Evange lie. En v. Duinkerken besluit zijn artikel met de volgende woorden: „Persoonlijk zou ik niet graag leven in een absolutistische katholieke staat. Ik zou daar het ab solutisme bestrijden en ik zou het doen op evangelische gronden. Ik zou het bovendien gevaarlijk, ja schade lijk vinden voor het geloof." Van Duinkerken spreekt hier voor zichzelf, doch wij zijn er van over tuigd, dat zijn woorden de mening weergeven van het Nederlandse katholieke volk. De protestantse angst voor Rome mag dan al spoken zien, zij is mo menteel symptomatisch voor het Nederlandse protestantisme. Het artikel in de Vrije Noordhollander is slechts een echo van wat klinkt in de kringen der protestante kerk. Wij kathol, kunnen weinig anders doen dan, telkens weer, tegenover de ernstige angst onzer protestante broeders, in eerlijke overtuiging onze ernstige goede mening stellen. Het weinige dat wij daarnaast kun nen doen, is veel. Wij kunnen, mèt Christus. Zijn Hogepriesterlijk Ge bed bidden voor onze broeders, die, met ons, Zijn naam dragen. WESTERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WAS BE HANDELING (Adv.) VOORZITTER „ALCMARIA" ALKMAAR. Naar de Alkm. Crt. verneemt, heeft de heer T Bonsema, die circa 20 jaar de functie van voorzitter van de voet balclub Alcmaria Victrix be kleedt, wegens drukke bezigheden buiten de stad, zich genoodzaakt gezien, deze functie neer te leg gen; op de vergadering van 1 Aug. zal een opvolger benoemd wor den: tot die datum zal de 2e voor zitter, de heer K. Swager als voorzitter optreden. IS U DAT EEN DAALDER WAARD? ALKMAAR. Vierde verant woording: vorig saldo f300.61; Sch. f 1.50; F. V. (2e keer) f 1.50; BI. f 0.20; M. (3de keér) f 0.25; H. B. (5de keer) f 0.10; de B. (5de keer) f 0.10; J. B. f 1.50; N. N f 1.—. Saldo f 306.76. In dit tempo, Caeciliavrienden, kunnen wij natuurlijk niet door gaan; het is n.l. de bedoeling, dat wij „St. Caecilia" de uniformen aanbieden bij het zilveren jubi leum en niet bij het gouden. En daarom zullen enkele „St. Cae- cilia"-enthousiastelingen zeer bin nenkort bij u op bezoek komen en u een inteken-kaart aanbieden, waarop u uw daalder, of welk be drag dan ook, kunt invullen; te betalen; ineens, in drie maande-" lijkse termijnen, of in 15 wekelijk se termijnen. Het comité wil u dus de moeite besparen uw bij drage te komen brengen. Voor degenen, die graag een uniform zouden willen geven, maar f 100.nogal veel vinden en dat is vandaag de dag ook veel -willen wij er even op wij zen, dat ze b.v. ook een tuniek kunnen geven (f 50.of een pantalon (f40.of 'n uniform pet (f 10. Gisteren bracht het muziek corps een bezoek aan het Uiten- bosch-kwartier, om de bewoners daar aan onze actie te herinneren; volgende week komt een andere wijk aan de beurt. Maandag brengt „St. Caecilia" de bezoekers aan de K.V.P.-propagandavergade- ring van Waagplein naar Gulden Vlies en vandaag speelt het wak kere corps om medewerking te verlenen aan de reclasseringscol- lecte. Dat is driemaal optreden in vier dagen! Is u dat geen daalder waard? KAASMARKT ATTRACTIE VOOR NEDERLANDERS ALKMAAR. Het beeld, dat de kaasmarkt gisterenmorgen bood, was minder internationaal dan we doorgaans gewend zijn. Afgezien van een tiental bezadig de Engelse echtparen uit New castle en een groepje dito Ame rikaanse officieren, die zich met statige pas tussen de stapels kaas bewogen, was er weinig buiten landse belangstelling. De verkoop aan de kleine Waag liep dan ook niet zo vlug. Het meeste bezoek kwam van binnen het land. Grote groepen kijkers kwamen uit Friesland en Groningen terwijl wij ook nog een aantal bussen uit Zuid-Holland door de stad zagen tuffen. Het weer was echter niet van dien aard, om zijn plezier buitenshuis te zoeken, zodat rond elf uur, juist toen er een miezerig regentje dreigde te vallen, de grootste drukte al weer gedaan was. De aanvoer van kaas was buiten verwachting groot. Onge veer 55.000 kg, waaronder ver scheidene stapels Goudse kaas, betekende voor dit jaar al weer een record. K.A.B.-HOEKJE Regeling met Bibliotheek Reeds eerder hebben wij de leden attent gemaakt op de R.K. Biblio theek. welke in Alkmaar gevestigd is in het Gebouw: Laat 194. Wij troffen zelfs een regeling met het bestuur dezer instelling, opdat juist ook die boeken zouden worden aangeschaft, waaraan onze mensen behoefte hebben. Wij meenden daar-, mede vruchtbaar werk te ver rich' ten. Maar toen wij onlangs eens in. formeerden, naar de belangstelling welke bedoelde boeken wel geno ten. kwamen wij tot de bevinding, dat practisch geen reactie gekomen was op onze aansporing. Wij geloven, dat nimmer teveel aandacht op dergelijke dingen ge vestigd kan worden, daarom spre ken we er deze keer weer over. Grijp toch de kans om mooie. leer. zame. prettige boeken te lezen, zon der dat het TT veel geld kost. Gij kunt TT ontwikkelen, ge kunt Uw vrije tiid prettig doorbrengen, want er is voor elk wat wils. Indien ge speciale wensen hebt. geef het gerust aan ons door en we zullen ons best doen om Uw wen sen in de daad om te zetten. Laat ons evenwel niet voor u werken, zonder belangstelling Uwerzijds. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Johnny Belinda, 18. jaar. Victoria: De dokter kiest een vrouw, 18 jaar. Americain: Het drei gende water, 18 jaar. A.B.T.: De vrouw die te rugkwam; Eiland der ver schrikkingen, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: mevr. de wed. C. M. B Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Zaterdag: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, tel. 2288; Zondag: J. Smit, Omval 60, tel. 3931. ZONDAGSDIENST DOK TOREN: Dr. J. Degenaar, Emmastraat 95, tel. 2310. Dr. Koppejan, Oudegracht 186, tel. 2382. Hoe beschermt fnen elkaar in het verkeer? Raadgevingen voor alle weg gebruikers: Houdt U altijd stipt aan de ver keersregels! Weest beleefd en hulpvaardig! Behandelt een ander op dezelfde wijze als waarop U behandeld wilt worden! Snel verkeer en langzaam verkeer, Weest beleefd, over en weer! Geslaagd ALKMAAR. De dames J. Groeneveld. P. C. Leestemaker en A. E. Miedema, alhier, slaagden aan de Rijkskweekschool alhier voor acte L.O.; voorts slaagde hier G. Zwarekant uit Westwoud. Dansavond voor katholieken Zondag 19 Juni a.s. wordt in het „Gulden Vlies" de 8ste, tevens laat ste, dansavond van dit seizoen ge houden, onder leiding van de heer Joh. van Berkum. Muzikale mede werking W. Ligthart. Kaartverkoop 1112 uur aan de zaal. Per telefoon worden geen be stellingen aangenomen. ZANGCONCOURS De ring Noord-Holland van de Koninklijke Bond van Chr. Zang en Oratorium Ver. in Nederland or ganiseerde dit concours in de sted. muziektuin alhier. Na een wijdings- dienst in de Grote Kerk, en geza menlijke zang op het Waagplein, waar o.m. het Bondslied werd uit gevoerd, begon om half een het concours in de tuin. Drie en twintig koren uit Noord- Holland namen er aan deel en 19 daarvan wisten een eerste prijs te behalen. Er werd over het algemeen zeer goed en beschaafd gezongen. De uitslag van deze zangwedstrijd is als volgt: Zang en Vriendschap. Heiloo, 324, le prijs, Excelsior, Castricum, 310, le prijs, Halleluja II, Andijk, 304, le prijs, De Lofstem, Den Oever, 318, le prijs, De Lofstem, Hippoly- tushoef, 318, le prijs, Gera, Zaan dijk, 300, le prijs, Ger. Kerkkoor, Alkmaar, 310, le prijs, Zions Lof zang, Wormerveer, 330, le prijs, De Lofstem, Alkmaar, 295, 2e prijs, Chr. Mannenkoor, Oosterend, 263, 2e pr Chr. Gem. Koor, Breezand. 294, 2e prijs, Ger. Ev. Zangkoor, Haarlem- Noord, 333, le prijs, De Lofstem, Oosterend, 316, le prijs, Zanglust, Julianadorp, 308, le prijs, Hosanna in Exelsis, Opperdoes, 337, le prijs, Chr. Mannekoor, Den Helder, 301, le prijs, Chr. Gem. Koor, Bergen, 354, le prijs, Soli Deo Gloria, Pur- m.erend, 299, 2e prijs, Looft den Heer, Edam, 316, le prijs, Halleluja, Me- demblik, 364, le prijs. Looft den Heer, St. Pancras, 376, le prijs, De Lofstem, Zaandam, 368, le prijs, Halleluja I, Andijk, 389, le prijs. Geslaagd ALKMAAR. Bij het op 26 Mei te Amsterdam gehouden examen in Esperanto slaagden voor di ploma A: Eerw. Br. Arsenius, mej. T. Stroomer en rtiej. J. Margot var de vereniging „Fine ni ven- kos", en mevr. A. Huyblok-Bak- ker. mevr. M. A. Sterk-Frielink en de heer J. Slikker van de ver eniging „Vekigu". VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR. N. M. van Hou ten, dienstb. van Bloemstraat 33 naar Heiloo; A. M. P. Meeuvis, kin derjuf. R.K., van Oudegracht 283 naar Nederweert; T. de Boorder, H. in de H., N.H. van Boezemsin gel 3 naar Schoorl; G. Langeveld- zonder, R.K. van Rekerstraat 12 naar Beverwijk; C. P. de Vries-Ho- nig en kinderen van Rekerstraat 12 naar BeverwijkE. J. Rokker, elec- tr. R.K. van Baanstraat L 4 naar Elten; C. de Jong, dienstb., van Kennemerstr.weg 142 naar Bergen; M. Meeldijk, dienstb. van Geester singel 36 naar Velsen; J. de Jong- B1 anke voor tj N.H. met kinderen v. Verdronkenoord 195 naar Heiloo; H. M. van der Haagen, coupeuse, N.H., van Overdiepad 17 naar Zeist G. M. Schouten, R.K. van Emma straat 12 naar Rosmalen; J. M. Lap .verpleegster, N.H. van, Julia- nalaan L 4 naar Texel; P. Kam- minga, handelsag. Gerf. van Wes- terweg 53 naar Maastricht; E. On rust, dienstb. Gerf., van Wilhelmi- nalaan 11 naar Den Helder; W. E. D. Jacobsen, N.H. van Houttil 21 naar FerwerderadeelG. M. Th. Groot, gezinsverz., R.K. van Baan- singel 37 A naar Grootebroek; O. Wötzl. suikerbakker, met echtgen. van Frieseweg 34 A naar Weenen; M. J. Galama. H. in de H., van Langestraat 88 naar Bolsward; T. Slooten, diensb. R.K. van Peperstr. 1 naar Oudorp; M. J. N. H. Rosier H. in de H., R.K. van Rippingstr. 34 naar Hengelo; C. Peereboom, boekh. van Rozenstraat 32 naar Nijmegen; B. W. Gaerhe, R.K. van Brouwerstraat 23 naar Bloemen- daal; E. A. Bedikink en kind van Rembrandtstraat 62 naar Purme- rend; W. Oppersma-Kasenberg en kind van Overdiesetraat 67 naar Hildesheim; Th. J. M. Beckers van Everdingenstraat 18 naar Amster dam; A. van der Gragt-van der Veer, van Jac. van Heemskerkstr. 10 naar Koedijk; J. A. F. Kooien, R.K. priester, van Nassaulaan 4 naar Utrecht; W. J .Bijl van Bis schop Bottemannestraat naar Vel sen; J. Dovis, grondwerker, van Stuartstraat naar Velzen; J. N. Keijser en kinderen van Oudegracht 186 naar Haarlem; J. van de Geer- Elzer met kind van Uitenboschstr. 59 naar Krommenie. VAN BUNKER TOT VACANTIEVERBLIJF EGMOND AAN ZEE De Ver kades Fabrieken te Zaandam heb ben van de nood een deugd ge maakt en de bunkers in de duinen van het P.W.N. ten Zuiden van Egmond aan Zee omgebouwd tot vacantïeverblijven voor het perso neel. De Directie van de Friese Waterleiding Maatschappij te Leeu warden heeft dit voorbeeld gevolgd. Zo is, ongeveer 1 km. ten zuiden van Egmond een vacantieoord ont staan, dat er zijn mag en waar een tiental gezinnen kan worden on dergebracht. Een door de Duitsers aangelegde straatweg verbindt dit vacantieoord met het dorp, zodat het ook per auto uitstekend te be reiken is. De gemeente zorgde voor aan sluiting bij de gemeentelijke wa terleiding, terwijl gekookt wordt op buta gas en een eigen installa tie voor Electrisch licht zorgt. De grootste bunker is verbouwd voor een gezellig centrum met restau rant. Men is thans nog bezig met het aanleggen van een behoorlijke afgang naar het strand, dat mo menteel, hoe dichtbij ook, voor de bunker-bewoners onbereikbaar is. Ais deze afgang klaar is, zal Eg mond tevens een nieuwe wandel weg rijker zijn, want dan kan men langs de straatweg de duinen door wandelen en komt men via de strandafgang uit op het strand, bij het gemeentelijk kampeerterrein. Daarmede breidt zich de badex- ploitatie practisch steeds verder zuidwaarts uit, tot onder de Ge meente Egmondbinnen, die daar door nog dringender behoefte krijgt aan openstelling van de Oude Schulpweg, vanaf het dorp Egmond Binnen naar Zee. Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren: Pieter J. J. zoon van Jacob Butter en van Elisabeth van der Kogel. Ondertrouwd: Cornelis J. Daal- meijer, oud 25 jaar en Josephina F. Konijn, oud 26 jaar, wonende te Beemster; Hendrik Baneman, oud 32 jaar, wonende te Amsterdam en Immetje Horsmeier, oud 33 jaar. ATLETIEKWEDSTRIJDEN IN HET HEILOOËR BOS onder auspiciën van D.O.V.E.S. HEILOO Het District Noord Holland van de Kon. Ned. Athl. Unie heeft begrepen, dat, wil Ne derland internationaal op de athle- tiekveldten blijven meetellen, er meer aandacht aan de jeugd ge schonken zal moeten worden, zowel (Zie vevolg Stadsnieuws op pagirra 5) Cinema Americain Het dreigende water Op de plantage „Rosslgnol" in een der zuidelijke Staten van Ame rika, speelt zich een geheimzinnige geschiedenis af, waarvan de char mante Leslie Calvin, ternauwer nood aan een scheepsramp ont snapt, het slachtoffer dreigt te wor den. In plaats van liefderijk door familie ontvangen te worden, er vaart zij weldra, dat zij niet meer dan een gevangene is en als een toegewijde bediende haar waar schuwt en later vermoord wordt, is het duidelijk, dat ze weg moet. Een behulp me dokter Grove helpt daarbij een handje en de bende die het op Leslie's leven en geld voor zien had, moet het tegen hem af leggen. Een detective-romannetje, zoals er twaalf in een dozijn gaan, niet onaardig verteld en spannend genoeg om anderhalf uur naar te kijken. In het journaal opnamen van het bezoek van de Franse president Binnen afzienbare tijd begint voor de schoolkinderen ,,de grote vacantie". Een tijd welke zij met verlangen tegemoet zien en waarin zij hopen te genieten van hun vrije tijd, van sport en spel, van zon, licht en lucht. De jeugd is onbe zorgd, vandaar hun onbevangen zijn be- BSMmpjj r 7 gflMMI B IS i f - Bovenste foto: Deze foto van het gisteren geopende gedeelte van de Rijksweg no. 7 werd genomen vanaf de oprit van het viaduct in aanleg in de nabijheid van het St. Bonifacius Missiehuis te Hoorn. Men krijgt een goede indruk van de wijze waarop in de weg de bochten geprojecteerd zijn. Hierdoor zijn zeer grote snelheden zonder gevaar voor 't verkeer mogelijk Onderste foto: Het viaduct bij het begin van de Wieringermeer. De foto geeft een duidelijk beeld van de aanleg van de dubbele banen, de z.g. ,,Staphorstjes", welke de veilig heid van het verkeer aanmerkelijk verhoogt. vreugde in het vooruitzicht deze prettige tijd. Maar in onze grote steden veel ouders, welke met een zorgde blik deze tijd zien naderen. Men woont dikwijls op een boven huis 2 of 3 hoog. zonder voldoende ruimte voor de kinderen om zich te vermaken, in de omgeving zijn geen speelvelden, er is niet vol doende gelegenheid om in de frisse buitenlucht te gaan wandelen, van daar dat velen van die stadskinde ren op straat hun vertier moeten zoteken. Juist deze stadsjeugd heeft een grote behoefte aan de vrije na tuur, aan echt gezonde buitenlucht; en menig ouder zou gaarne de kin deren een gedeelte van de vacantie willen laten doorbrengen op het platteland, opdat zij bruingebrand van de zon, naar lichaam en geest gesterkt, het nieuwe schooljaar weer konden beginnen. Maar dat is veelal niet mogelijk, men heeft geen relatië's. Dit wetende hebben zich de laat ste jaren in verschillende plaatsen comité's gevormd, om die uitzen ding van stadskinderen naar de dorpen en buitenplaatsen mogelijk te maken. Ook in Alkmaar is op initiatief van de K.A.B. een comité opgericht, waarin naast genoemde vereniging zitting hebben genomen, afgevaardigden van de L.T.B.. van de K.A.V.. van de K.A.J, en van de Kath. Actie Jonge Vrouwen. Bo vendien heeft de R.K. Midden standsver. haar medewerking toe gezegd. Het comité wil in Alkmaar een aantal kinderen trachten onder te brengen, gedurende „een week" van de vacantie. Alkmaar ligt voor deze actie wel bijzonder gunstig, vlak aan zee, bos en strand. Binnenkort, te beginnen deze week, worden verschillende adres sen aan huis bezocht om aldaar zo mogelijk een stadskind te plaatsen. De kinderen welke daarvoor in aanmerking komen zijn jongens of meisjes tussen de 7 en 13 jaar. De pleegouders kunnen zelf hun keuze maken. Het is natuurlijk ondoenlijk om in geheel Alkmaar aan huis te gaan vragen of men een kind wil opne men; vandaar dat het comité de gelegenheid opent, om schriftelijk de wens een kind op te nemen, kenbaar te maken. Dit kan geschie den bij de secr.: Dr. Schaepman- kadc 9 te Alkmaar. Het comité hoopt en vertrouwt op veel medewerking, om dit mooie werk te doen slagen. Er is geen mooier werk denkbaar, dan kinde ren een „echte vacantie" te bezor gen. Auriol aan Noord-Afrika, herden kingen van de invasie aan de Fran se kust en beelden van de rennen te Epsom. Het voorprogramma be vat voorts nog een interessant filmpje over de havenwerken van Marseille en Algiers en het leven in het Noord-Afrikaans kustgebied. Harmonie Theater Johnny Belinda De Harmonie prolongeert deze week de uitstekende film, Johnny Belinda, waarover we verleden week reeds uitvoerig schreven. In het voorprogramma interes sant binnen en buitenlands nieuws: w.o. de voetbalmatch Denemarken Holland, en de zeer imposante Trooping the Colour, de traditio nele vlaggenparade ter gelegenheid van de verjaardag van de Engelse Koning. Victoria De dokter kiest een vrouw 'n Schrijfster, die furore gemaakt heeft met 'n boek over de zelfstan dige vrouw, die haar weg door het leven gaat zonder te zuchten onder de heerschappij van 'n man, ziet zich door 'n grap gedwongen zich uit te geven voor de echtgenote van 'n pas benoemde professor. Het slot van het liedje is, dat zij elkaar na 'n serie grappige situa ties toch krijgen. Het gegeven is aardig verwerkt, 't Is geen dende rende film, maar wie zich wil amu seren, kan deze overigens onschul dige Columbia-rolprent gaan zien. In 't journaal 'n reportage van de voetbalwedstrijd Denemarken - Holland en 'n brandweerfestijn te Eindhoven. A. B. T. De vrouw die terugkwam Na binnen- en buitenlands nieuws, zien wij deze week in het Alkmaars Bioscoop Theater de film „Eiland der Verschrikkingen". Het is weer eens een ouderwetse rolprent vol paarden en pistolen. Er zijn schurken, er is een knappe held met een snorretje, er is een schone senorita en er is warempel niet eens een happy ending. De hoofdfilm heet „De vrouw die terug kwam". Deze film heeft een vrij lugubere inhoud. De toe schouwer voelt tijdens het filmver haal meer dan eens de bekende rilling, die in het achterhoofd be gint, langs zijn rug omlaag lopen. De hekserij-historie is onderhou dend en hier en daar bepaald span nend. Er zijn zelfs nog enkele brok jes goede film in te genieten. Ove rigens is het hele geval voor de liefhebbers, die er dan ook van kunnen smullen. GEMEENTERAADS VERKIEZING BURGERBRUG Woensdag is ons dorp ter stembus getogen, uit gezonderd dan de 44 stemgerech tigden, die verstek lieten gaan. Uit gebracht werden 401 stemmen, waarvan 10 ongeldig. De P.v.d.A. kreeg 106 st.; de K.V.P. 143; Ge meentebelangen 114 en de C.P N. 28. Voor de gehele gemeente worden de cijfers respectievelijk 1025, 874, 856 en 229 (kiesdeler 271). De zetels zijn nu als volgt verdeeld; PvdA 4; KVP 3; Gemeentebelangen 3 en CPN 1. Het enige verschil met „de oude raad" is, dat Gemeentebelan gen 1 zetel won en de CPN 1 zetel verloor. Voor de KVP zullen nu zitting nemen de heren: P. G. Raatgers, J. E. J. Kramer en G. Doedens. De PvdA vaardigt af de heren: P. Ott, N. F. Hopman, C. Kok en J. C. Veter. wat betreft de training als wed strijdgelegenheid. Zij heeft hiertoe speciale Junio ren wedstrijden ingesteld in de vorm van een Club-Competitie. Elke athletiekvereniging kan hieraan meedoen met een ongeli miteerd aantal Jongens en Meisjes, met dien verstande dat iedere athleet of athlete maximum twee nummers mag verwerken plus eventueel de estafette, terwijl op elk nummer de twee best geplaat ste per vereniging in de puntentel ling vallen. Noord Holland is verdeeld in District „Noord" en „Zuid". Heiloo en Alkmaar zijn bij district Noord ingedeeld. Zondag a.s. vindt de eerste ont moeting plaats en wel op het prachtig gelegen sportveld „De Kortelingen" (het vroegere z.g. paardenlandje) in het Heilooër Bos. Behalve de organiserende verg. DOVES hebben ingeschreven: A.V.A., R.K. Olympus Alkmaar, H.A.V. den Helder Olympia Wie- ringerwaard, D.S.V. Warmenhuizen en Marathon, Hoorn, ieder met hun beste athleten. Een bezoek aan deze wedstrijden is alleszins de moeite waard. De sport die U te zien krijgt is van de beste soort. De wedstrijden begin nen om 13.30 uur en zijn om 16 uur beëindigd. Athletiek liefhebbers komt eens kijken naar deze jonge lui, waaronder er misschien wel zijn die in 1952 naar de Olympische Spelen in Helsinki gaan!! OP TER STEMBUS! HEILOO. A.s. Woensdag 22 Juni zal 'n nieuwe gemeenteraad gekozen worden. Natuurlijk gaat onze interesse in hoofdzaak uit naar de resultaten, welke de KVP zal behalen. Er zijn twee zetels méér te verdelen en hiervan kan de KVP ruim haar deel hebben, mits iedere katholiek haar of zijn plicht doet. Het merendeel van het katholieke kiezerscorps ziet het belang natuurlijk in. Er zijn er ech ter ook die met 'n gemeenteraads verkiezing niet veel ophebben. La ten deze mensen er van overtuigd 'zijn, dat het hier gaat om enkele stemmen. Nu méér, dan ooit! Men heeft in verschillende plaat sen waar de verk/ezingen plaats vonden kunnen bemerken wat enige stemmen meer of minder kunnen uitwerken! U hebt 'n stemplicht welnu doet Uw plicht! No. 1 van lijst 1! Zij, die niet anders naar het stembureau kunnen komen als per auto, kunnen zich opgeven bij J v. d. Peet (slagerij), Stationsweg, Heiloo. Cemidsa-f-entoonstelling HEILOO, Naar men ons mede. deelt zal de Gemidza-tentoonstelling gehouden worden op 13, 14, 15, 10 en 17 Sept. Formulieren voor deel name zijn bereids aan de gegadig den gezonden. Het comité mocht reeds 'n groot aantal aanvragen op stand-ruimte ontvangen. TWEE AANRIJDINGEN HEILOO. Gisterenmorgen omstreeks half elf stopte op de Rijksstraatweg nabij de St. Willi- brordusstichting, een autobus van de Naco-dienst AlkmaarHaar lem. De chauffeur van een vlak achter de bus rijdende vrachtauto, geladen met stenen, kon niet ver hinderen dat zijn wagen op de bus inreed. De autobus werd aan de achterzijde beschadigd. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor.AC Anderhalf uur later reed, op on geveer gelijke, hoogte, de expedi teur K. met zijn nieuwe vracht auto in de richting Alkmaar. Hij wilde de Stationsweg inslaan, en liad daartoe zijn richtingwijzer uitgestoken. Uit de richting Alk maar kwam een file auto's. K. wilde zijn tegenligger eerst laten passeren en bracht zijn auto tot stilstand. Een zware vrachtauto van van Gend én Loos, die achter hem reed, kwam toen in aanra king met de auto van K. Een der achterdeuren werd beschadigd. De wagen van van Gend en Loos kreeg een zeer geringe schade on der de motorkap. Nieuwe tentoonstelling K.C.B. BERGEN. Vanaf 18 Juni wordt in de Kunstzaal van de Rustende Jager te Bergen een ex positie gehouden van werken van de schilders Emile Dehe, David Kouwenaar, Jaap Min en Jaap Mooy. Tevens is er beeldhouw werk te zien van Jéanne Kouwe- naar-Bijlo en ceramiek van Dirk Hubers. Tenslotte zal ook de gra fische kunst vertegenwoordigd- zijn door werk van Mia Pot-van Regteren Altena en Rein Snapper. De tentoonstelling duurt tot en met 1 Juli. Voor het Rode Kruis HARENKARSPEL Op verkie zingsdag werd in deze gemeente een buscollecte gehouden voor het Rode Kruis. De opbrengst was res pectievelijk in Dirkshorn f129.86, in Waarland f131.56 en in Kerkbuurt f70.18. Te samen alzo f331.60. Hollandia nieuws TUITJENHORN Zaterdag avond speelt Hollandia CDirks horn A om 7 uur. Voor Zondag luidt het programma: Hollandia B SRC B 12 uur, Hollandia A— SRC A 1.15 uur. Hollandia IISRC II 2.30 uur. De opstellingen hangen op de bekende plaatsen. Spelers, die we gens het concours van het fanfare corps verhinderd zijn, moeten hier van zo spoedig mogelijk de Elftal commissie in kennis stellen. Burgerlijke Stand ZIJPE, 16 JUNI 1949. Geboren; Jacob, z. van L. Vos en van L. Bootsma; Popkje, d. van D. Bak ker en van K. Bakker; Adriana, d. van D. van der Vorst en van G. Brouwer; Nicolaas J., z. van J. Brakel en van G. H. Mulder; Griet je, d. van G. Schoorl en van M. Raven; Wilhelmus J. M., z. van G. Doedens en van M. J. Kolster; Leonardus A., z. van. A. C. J. van der Linden en van A. M. Boekei; Adriaan, z. van L. G. Verschoor en van N. Ploeger; Petrus J„ z. van G. Driesse en van C. W. Bakker; Caroline, d. van J. P. Bogerd en van A. C. Los; Geertje, d. van J. Nobel en van G. Jonker. Ondertrouwd: J. J. Kossen en J. G. van Ee; D. Borsch en N. A. Renooij; H. Slagter en M. C. Kuijs. Getrouwd: J. J. Wijnja en L. Baaijens; D. W. Visser en C. Vlam; J. J. Kossen en J. G. van Ee; G. N. Jonker en A. de Boer. Overleden: J. Krejjger, oud 74 j. e.v. A. Kreijger; J. Bakker oud 75 jaar e.v. A. Bekendam; K. Drooger oud 83 jaar, weduwe van J. Buik; IJ. Bakker, oud 67 j., weduwnaar van M. de Leeuw.; A. Baken, oud 19 j., ongehuwd. lijk en mo kunst zich same wikkelde. Som noemen haar ov grote aantal „a feit is in ieder een heel eigen, kunst toch bez> Het wordt er naar kind van eenvoudiger op, vormen van het oude en eeuwigdi stige waarden tot brengen. Niettem stellingen van k« schilder of beelc overigens bij Pic houdt maar daarb is, allicht eens gi dén door zijn gel Huidelijk blijkt stelling in he seum te Amsterd met deze moeilijk weten; in plaats i dit nodig is v< kunst nieuwe vo die werkelijk voc vernieuwd godsdi ze gaan schipper kunst grotendeel: een uitzichtloze i De Religieuze kr blijkelijk in de a op het gebied va aan waarachtige 1 zieling die niet e uit de artistieke maken van iets maar ook en voc innerlijke belevin tendom. Vele jo: vergeten dat met een kleurgevoelig poneerd werk ove dat toevallig beti de godsdienst noj kunst geschapen Het meest zijn d' werp van criti geeft hun werk meeste aanleidini verzachting mag schilders wel het problemen geraal wanneer er een v zal het deze gr< eerste stoot daar Toch zijn er opr derijen te zien v ders en ook van werken die hun behouden; Otto Rees' „Ark van I en „Vlucht van horen daarbij. I als „Emmaus" var bert Simon, „Jud van Jaap Min werk van Jan Dij Jan Grégoire sta: ven de middelma deze tentoonstelli hebben onget\ hun verdienste) picturaal gebied. ner u echter ee expositie van V Kunstschatten twe geleden en ga i Rijksmuseum eer kele Vlaamse pri ven zien en ge duidelijk het ve Laat onze heden< schilders gerus hedendaagse v schilderen, maai met dezelfde geês instelling als de ters van ven eeuwen. Van de schild' 'n aparte zaal toe zen aan Joan C die onlangs 60 ja worden is. Wat e het werk in de s zaken mocht ontb: wordt hier zeker goedgemaakt. Co figuren zijn ge reerd op de Byza: der Russische Ikc derd met een ze waarin het wit, J blauw overheerse: er een zaal ver Russische Ikonen Op 7 Juli as. zc met Prins Bernhc Naar goed Ned< rijk, in staat die vrijwel zonder fi Door medewerkir gedachte op een Knip onderstaan' wezen ruimte me en ten hoogste Vul Uw naam e loppe in de brie' RUIMTE AFZENDER NAAM ADRES WOONPL. PROV.:

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 2