Tentoonstelling „Pro Arte Christiana De koperen bruiloftsviering van het Koninklijk Echtpaar Goed nieuws voor vier millioen wielrijders Holland Festival in Scheveningen geopend Religieuze kunst op een dood spoor? Gesneuveld in Indonesië Zorg voor rijwielpaden wordt overheidstaak Botsing te Warschau Luisterrijk gala-concert Franco-Spanje fr 8 - Slg&^ SÉ Zaterdag 18 Juni 1949 HET IS MET DE RELIGIEUZE KUNST heden ten dage eigen lijk en moeilijk geval. Moeilijker dan in de tijd toen de kunst zich samen met en onder invloed van de godsdienst ont wikkelde. Sommigen verwijten haar materialisme, anderen noemen haar overdreven onstoffelijk en denken daarbij aan het grote aantal „abstracten" onder de moderne kunstenaars. Een feit is in ieder geval dat godsdienst en kunst op heden ieder een heel eigen, apart bestaan leiden en dat men de moderne ktmst toch bezwaarlijk een christelijke kan noemen. Het wordt er voor de kunste naar kind van zijn tijd niet eenvoudiger op, als hij met de vormen van het heden eeuwen oude en eeuwigdurende godsdien stige waarden tot uitdrukking wil brengen. Niettemin komen er be stellingen van kerken en zal een schilder of beeldhouwer die het overigens bij Picasso of Zadkine houdt maar daarbij goed katholiek is, allicht eens geïnspireerd wor den door zijn geloof. iluidelijk blijkt op de tentoon- stelling in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam, dat velen met deze moeilijkheden geen raad weten; in plaats van voorzover dit nodig is voor de religieuze kunst nieuwe vormen te zoeken die werkelijk voortkomen uit een vernieuwd godsdienstig leven, zijn ze gaan schipperen en is hun kunst grotendeels vastgelopen in een uitzichtloze middelmatigheid. De Religieuze kunst deelt klaar blijkelijk in de algemene malaise op het gebied van geloof: gebrek aan waarachtige bezieling, een be zieling die niet alleen voortkomt uit de artistieke drang tot het maken van iets dat schoon is, maar ook en vooral uit de diepe innerlijke beleving van het Chris tendom. Vele jonge kunstenaars vergeten dat met het maken van een kleurgevoelig en goed gecom poneerd werk over een onderwerp dat toevallig betrekking heeft op de godsdienst nog geen religieuze kunst geschapen wordt. Het meest zijn de schilders voor werp van critiek en inderdaad geeft hun werk daartoe wel de meeste aanleiding, ofschoon ter verzachting mag dienen, dat de schilders wel het meest door deze problemen geraakt worden. En wanneer er een vernieuwing komt zal het deze groep zijn die de eerste stoot daartoe zal geven. Toch zijn er opmerkelijke schil derijen te zien van oudere schil ders en ook van enkele jongeren, werken die hun waarde zullen behouden; Otto van Rees' „Ark van Noach" en „Vlucht van Lot" horen daarbij. Doeken als „Emmaus" van Lam bert Simon, „Judaskus" van Jaap Min en 't werk van Jan Dijker en Jan Grégoire staan bo ven de middelmaat van deze tentoonstelling en hebben ongetwijfeld hun verdiensten op picturaal gebied. Herin ner u echter eens de expositie van Weense Kunstschatten twee jaar geleden en ga in het Rijksmuseum eens en kele Vlaamse primitie ven zien en ge voelt duidelijk het verschil. Laat onze hedendaagse schilders gerust in hedendaagse vormen schilderen, maar dan met dezelfde geestelijke instelling als de mees ters van vervlogen eeuwen. Van de schilders is 'n aparte zaal toegewe zen aan Joan Colette, die onlangs 60 jaar ge worden is. Wat er aan het werk in de andere zaken mocht ontbreken, wordt hier zeker niet goedgemaakt. Colette's figuren zijn geïnspi reerd op de Byzantijnse kunst en der Russische Ikonen en geschil derd met een zeer licht palet, waarin het wit, het rose en het blauw overheersen. Gelukkig zijn er een zaal verder werkelijke Russische Ikonen te zien en heeft men dus de gelegenheid de schil derijen van Colette daaraan te toetsen. Welnu, met alle respect overigens voor Colette's vele ver diensten, maar een Christusfiguur van de Ikonen is toch heel wat anders dan de Christus van Colet te's „Emmaus". Uan de beeldhouwers vallen vooral op Al- bert Termote met zijn „Piëta" in brons, een fors, mannelijk stuk sculptuur dat doet den ken aan zijn grote rui terstandbeeld van St. Willibrord te Utrecht. Ook verdienen de aan dacht een fijn en nobel gevormde „St. Joannes de Doper" van Mari An- driessen en een altaar, van natuursteen, ont werp van J. J. Beljon. De ceramische afdeling toont ons veel mooi gla zuur- en tegelwerk. Heel goed getypeerd is de St. Benedictus-kop van Wim Harzing. Het werk van de kunstnijveren edel smeden en borduur stersis wel het minst problematisch en toch het meest geslaagd. Nog steeds nemen de ge broeders Jon Eloy en Leo Brom een bizonde- re plaats onder de goud smeden in. Trouwens al het werk van de 17 in zenders in deze afdeling getuigt van gedegen vakmanschap, gepaard aan een heel verfijnde smaak. Een verheugend feit is het dat ook de vrouwen op deze tentoonstelling vertegen woordigd zijn met de typisch vrouwelijke vorm van kunstnij verheid; het weef- en borduur werk. Ge ziet hier het fijne en artistieke naaldwerk van mevr. Hildegard Brom-Fischer over wier werk Jan Engelman een boekje Anink missen de goede stijl en de waardigheid die men van mis gewaden mag eisen. Een storm van bewondering of afkeuring zoals 't werk van Aad de Haas in Wahlwiller heeft veroorzaakt, zal deze tentoonstel ling wel niet teweeg brengen. Het buitengewoon goede, maar tevens het buitengewoon slechte ont breekt er. Alles is in mindere of meerdere mate verdienstelijk, maar zo goed als niets is er dat de schouwer diep ontroert. Wellicht is de tijd niet rijp voor een radicale vernieuwing doch voor de toekomst mogen we ho pen dat de religieuze kunst nieu we wegen zal vinden door kun stenaars die gegrepen zijn door 't Christendom. G. A. G. Wim Harzing, St. Benedictus-kop. NAAR HERZIENING VAN DE NOTARIËLE OPLEIDING De staatscommissie tot reorgani satie van het hoger onderwijs, wel ke dezer dagen haar rapport aan de minister van Onderwijs, K. en W. aanbood, is van oordeel gebleken, dat uiteraard met een overgangs regeling, het bestaande notariële staatsexamen moet worden afge schaft en een universitaire studie en universitaire examens hiervoor in de plaats moeten komen. Deze universitaire opleiding voor het no tariaat is ingelast in het nieuwe studieschema, dat door de commis sie voor da juridische studie wordt voorgesteld. Volgens dit schema zou na een voor allen uniforme can- didaats- en doctoraal examen (dit laatste zonder de thans geldende keuzevakken) een sterk gedifferen tieerd meesterexamen volgen, waar aan de titel en bevoegdheden van meester in de rechten zouden zijn verbonden. De notariële opleiding zou dan een van de mogelijke stu dierichtingen voor dit examen zijn. Als belangrijk voordeel van een dergelijke regeling wordt genoemd, dat elke notaris de op deze wijze zo gewenste algemene juridische vorming zou krijgen terwijl hij aFn het meesterexamen in de notariële richting niet alleen het recht ont leent om na volbrachte opleiding tot notaris te worden benoemd maar tevens alle wettelijke bevoegdheden die aan elk meesterexamen zijn verbonden, waardoor hem nog tal van andere maatschappelijke mo gelijkheden worden geboden. Engels-Amerikaanse bespreking over Hongkong LONDEN, 17 Juni (Reuter). Volgens een gewoonlijk betrouw bare bron te Londen heeft Enge land de V.S. verzocht, haar hou ding te bepalen in geval van een communistische aanval op Hong kong. De toekomst van Hongkong zou in de afgelopen weken zijn bespro ken door de vertegenwoordigers te Nanking van Engeland, de V.S en enkele mogendheden van het Atlantisch Pact én het gemene best. Dezelfde kwestie zou naar verluidt het onderwerp geweest zijn van direct diplomatiek con tact tussen Londen en Washing ton. Otto van Reps, De vlucht van Lot. schreef. Het naaldwerk van de andere inzendsters (en inzenders) bezit ook een hoge graad van kunstzinnigheid, al moeten ze toch wel de minderen geacht wor den van mevr. Brom-Fischer. De kasuifels van Johanna Klein- Op 7 Juli a.s. zal het 12% jaar geleden zijn, dat onze Koningin met Prins Bemhard in het huwelijk werd verbonden. Naar goed Nederlandse aard zal iedere Nederlander, arm oi rijk, in staat dienen te worden gesteld ia deze bruilofsviering, vrijwel zonder financieel bezwaar, aandeel te hebben. Door medewerking van het Hoofdbestuur der Posterijen zal deze gedachte op eenvoudige wijze kunnen worden verwezenlijkt. Knip onderstaand formulier uit en beplak de daarvoor aange wezen ruimte met postzegels ter waarde van ten minste 10 cent en ten hoogste één gulden. Vul Uw naam en adres in en werp het formulier zonder enve loppe in de brievenbus. RUIMTE VOOR BIET PLAKKEN VAN POSTZEGELS Aan AFZENDER het Comité Koperen Bruiloftsviering NAAM: Koninklijk Echtpaar ADRES DRIE HOEKJES 3 WOONPL.: 's-GRAVENHAGE PROV.: De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Koninklijke landmacht: Gesneuveld 22 Mei 1949: serg. J. Riem uit Rotterdam, sold. Ie kl. J. M. A. Tanka, uit Almelo. Gesneuveld 27 Mei '49; korp. P. C. van de Lindeloof, uit Ouden bosch (N. Br.). Gesneuveld 28 Mri 1949: sold. J. van der Meer, uit Monster (Z.H.). Gesneuveld 29 Mei 1949: sold. M. Jansen, uit Rotterdam. Gesneuveld 30 Mei 1949: serg. J. C. van Drongelen, uit Breda; le It. H. J. Giebel, uit Amster- dam-Z.; sold. J. Hindriks, uit Heemstede; sold. A. P. Stoop, uit Roosendaal. Gesneuveld 31 Mei 1949: sold, le kl. L. Eelman, uit Den Helder. Gesneuveld 1 Juni 1949: sold, le kl. K. M. Bruins, uit Zwolle. Gesneuveld 2 Juni 1949: wacht meester G. G. F. van Tongeren, uit Valkenswaard. Gesneuveld 3 Juni 1949: serg. K. Mollema, uit Ulrum; sold. F. J. M. van de Wouw, uit Tilburg. Gesneuveld 5 Juni 1949: sold. W. J. H. Engelen, uit Tilburg. Gesneuveld 6 Juni 1949: wacht meester H. C. Bak, uit Rotter dam; sold. W. P. J. Cillessen, uit Groesbeek; sold. H. H. Levy, uit Wassenaar sold. M. M. G. Richard uit Zutfen. Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneu veld 22 Mei 1949: Amb. mil. serg. majoor A. A. Siahaija, sold. 2e kl. Warso Soetojo; geneubeld 23 Mei 1949: Tim. sold. inf. J. Diaz; ge- neuveld 24 Mei 1949: Men. sold. 2e kl. inf. A. Poluan. allen uit Indonesië. Gesneuveld 27 Mei 1949: sold. 2e kl. Gi A. L. Kareis, uit 's-Gravenhage; mil. serg. A. P. F. WillemseL. Kareis, uit 's-Gravenhage; mil. serg. A. P. F. Willemse. Gesneuveld 28 Mei 1949: Mai. sold. 2e kl. inf. Ma- roep. beiden uit Indonesië (Van onze redacteur) Steen en been klagen de vier millioen Nederlandse fietsers over de verwaarlozing van de rijwiel paden. De rijwielpadverenigingen weten zich geen raad omdat haar ledentallen slinken als sneeuw voor de zon als gevolg van de toe nemende belastingdruk; verschil lende dezer verenigingen zijn reeds tot werkloosheid gedoemd. Onder deze omstandigheden was het geluid dat ir. C. A. Kuysten, chef van de Verkeersafdeling van de A.N.W.B., liet horen ter ver gadering van de Federatie van Rijwielpadverenigingen in Neder land vol grote verwachtingen. Hij deelde mede, dat bij de overheid het inzicht veld wint, dat de rijwielpadverenigingen niet langer uitsluitend een particuliere aangelegenheid zijn. Deze vereni gingen zullen in de toekomst ge financierd worden door de provin cie en de belanghebbende ge meenten. Op deze basis wordt thans in Oost-Friesland een streek vereniging opgericht en in de Geelaerse Achterhoek gebeurt zulks eveneens. In Overijsel werd reeds een provinciale commissie gevormd, ender voorzitterschap van de heer Huis in 't Veld, lid van Ged. Staten, welke commissie in samenwerking met de Planolo gische Dienst een rijwielpadennet voor heel de provincie ontwerpt en het plan bestudeert om naast de Twentse Rijwielpad vereniging zulke streekverenigingen op te richten in Salland, in de Noord- Westhoek en Zwolle met centraal Overijsel. Hetzelfde zal later ge beuren in andere delen van het land. In verband met een beschou wing van mr. J. Willinge Grata- ma uit Zwolle, opperde ir. Lange- meyer, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, de moge lijkheid van aanleg van rijwiel paden, die ongeveer parallel lo per, met de rijkswegen, waardoor het Rijk ontheven zou worden van de aanleg van rijwielpaden naast de verkeerswegen. In dat geval zou misschien voor het Rijk een aanleiding zijn gelegen tot finan- ciale medewerking. Door de vergadering, die onder leiding stond van de heer S. G. L. Baron van Fridagh, werd het af tredende Zeeuwse bestuurslid, de heer L. Louwerse, herkozen. De contributie werd verhoogd tot f 2o.en de volgende jaarverga dering zal in Almelo worden ge houden. Deze te Zwolle gehouden vergadering werd door talrijke autoriteiten bijgewoond. SCHIPBREUKELINGEN ZWOMMEN DRIE KWARTIER Donderdagmiddag omstreeks 16 uur strandde in het zgn. Krabbegat bij de vuurtoren te Haamstede een zeiljacht, bemand met twee perso nen, dat kort daarop zonk. Dit jacht was afkomstig uit Bergen op Zoom en ging buitenom naar Brouwersha ven. De lichtwachter op de vuurto ren zag het ongeluk gebeuren en waarschuwde onmiddellijk de red dingboot „Blankenheim", die in Veere is gestationneerd. Ook de motorvlet van de heer van der Est te Burgsluis voer uit om te trachten de drenkelingen te redden, hetgeen geen resultaat had. Later bleek, dat de beide personen na drie kwartier gezwommen te hebben het strand hadden bereikt, waar zij door de heer M. W. Landegent werden aan getroffen, die ze mee naar huis nam en van droge kleding voorzag. Een der beide schipbreukelingen was er nog al slecht aan toe, doordat hij veel water had binnengekregen, doch knapte later weer op. TUSSEN KATHOLIEKEN EN COMMUNISTEN WARSCHAU 17 Juni. (Reuter) Tijdens de gebruikelijke „Corpus Christi"-processie is te Warschau een straatgevecht ontstaan tussen Rooms-katholieken en communis tische studenten. De studenten trachtten een katholieke processie, waarin priesters en kloosterzusters voorop liepen, te verstoren door met stenen en flessen te gooien en met hun gejoel de kerkelijke gezangen te overstemmen. Later begaf zich een groep katholieken naar het studentenhuis, waar zij de verant woordelijke studenten met stenen bekogelden, totdat de politie tus sen beide kwam. (Van onze Haagse redacteur) SCHEVENINGEN. Vele maan den van het jaar is het er stil. Het Kurhaus staat er als een grote, verlaten burcht. Op het brede plein speelt en stuift de wind. Maar dan komt de fee van het seizoen. In de lucht ontsteekt zij de brand van de zon en onder dat schitterlicht begint gans Scheve ningen te leven. Er verschijnen vlaggen op de tinnen van de burcht, de ramen gaan open, gas ten en bezoekers komen van hein de en verre, het plein wordt het hart van een wereldje op zich zelf. Alle dialecten van Nederland, maar ook alle talen der wereld hoort men er spreken. Wat zoeken al die duizenden in Scheveningen? Iedereen kent het meest voor de hand liggende ant woord: De zon, de zeebries, en het water! De millionair uit Buenos Aires, de werkman uit Oldenzaal, en de huismoeder van driehoog, zij leven hier een zelfde verlangen uit. In ieder leven is behoefte aan licht, aan een kracht, die alle zor gen eens wegblaast; behoefte om eens weg te zijn uit het beperkte en de blik de wijdte te gunnen. De bezoekers van langer dan een dag weten dat zij in Schevenin gen echter ook nog meer kunnen vinden. Het hart van Schevenin gen, het hart van het Kurhaus is de concertzaal. De fee van het sei zoen reist in de wintermaanden door alle landen, de beste diri- zamelt zij om zich heen. Uit hun genten en solisten ter wereld ver genie creëert zü voor deze tel kens weer andere burgers tellen de cosmopolitische gemeen schap dat andere bad, het bad va'n de geest. Fee en zakenman. Sinds de fee hierbij de mede werking verkreeg van de zake lijke vakman, heet dit bad: Hol land Festival. Er is geen reden om voor deze combinatie de neus op te halen. Integendeel. Over heel de wereld worden in deze zomermaanden festivals georga niseerd en Scheveningen doet er dus verstandig aan haar oude re putatie op gelijke wijze te moder niseren. En is het trouwens niet altijd zo geweest, dat de kunst een zakelijke ondergrond behoef de? Die kreeg en krijgt zij op deze wijze in het podium van het Kur haus. Een jonge kunstenaar speelt, een nieuw werk wordt door het concerterende Residentie-orkest gebracht. Dan klatert het applaus op, eenmaal, tweemaal, vele ma len, tot het terras klinkt het door, de zeewind neemt het mee en draagt het de wereld over. Klap- Opsporing verzocht- van minderjarige De hoofdinspectrice van politie, chef-bureau kinderpolitie, te Den Haag, verzoekt namens de moeder, opsporing, aanhouding en terug brenging van de minderjarige Re- nettaJosephina Maria Brusselaars, geboren te Delft op September 1932, wonende Tak van Poortvlietstraat 124 te Den Haag. Zij verliet op 29 Mei j.l. de ouderlijke woning en is daar sindsdien niet teruggekeerd. Haar signalement luidt: lang 1.68 M„ licht blond haar, blauwe ogen, ble ke gelaatskleur en smal gezicht. Zij is gekleed in beige mantel met cein tuur, donker blauwe jurk, bruine schoenen met gaatjes en crêpezo len, lichtbeige kousen. Zij is in het bezit van een grijze plastic schou dertas, rode hoofddoek met witte stippen en zijde shawl met blauw en geel, waarop verschillende figu ren, o.a. een kasteel, zijn opgedrukt. BELGISCHE AMBTENAREN STAAKTEN EEN UUR Meer dan 200.000 Belgische amb tenaren hebben Vrijdagmorgen tus sen 10 en 11 uur het werk neerge legd om te protesteren tegen de houding van de regering met be trekking tot het vacantiegeld, dat thans 500 fr. bedraagt. De ambtenaren wensen echter evenals dit in de particuliere on dernemingen het geval is, een vier de gedeelte van hun maandsalaris als vacantiegeld. Aan de één-uur-staking namen de Belgische spoorwegen eveneens deel. Om 10 uur precies stopten de treinen, de reizigers arriveerden met een uur vertraging. Ook het onderwijzend personeel staakte het werk gedurende een uur doch bleef in de klasse-lokalen. De politie-agenten vervulden hun dienst ingevolge een beslissing van het stakingscomité. Ook de trams reden normaal. Alleen belangrijke- industrieën en ziekenhuizen werden gedurende dit uur van gas en electriciteit voor zien, alle particuliere huizen wer den hiervan verstoken. Montgomery houdt rede te Den Haag Op uitnodiging van de Konink lijke Nederlandse Vereniging ,,Ons Leger" zal veldmaarschalk Mont gomery op 15 Juli a.s. in de ridder zaal te 's-Gravenhage voor een aan tal genodigden een toespraak hou den over het onderwerp: „The Na tion at war in modern Times". De veldmaarschalk zal worden ingeleid door generaal mr. H, J, Kruis. 35.000 TON RIJST VOOR NEDERLAND Voor het eerste halfjaar van 1949 was aan Nederland een hoeveelheid rijst toegewezen worden van 18.000 ton. Thans heeft de IEFC (Interna tionale Nood Voedsel-Commissie) de Nederlandse Allocatie voor geheel 1949 vastgesteld op 35.000 ton. Deze 35.000 ton betekent echter slechts een klein deel van het kwan tum, dat ons land gemiddeld per jaar voor de oorlog importeerde. Toen bedroe2.de Nederlandse rijst- import nl. cl» 170.000 ton, waarvan echter ruim 100.000 ton weer werd uitgevoerd en ca. 16.000 ton voor veevoederdoeleinden werd gebruikt, zodat ruim 50.000 ton of ongeveer 6 kg. per hoofd voor de bevolking beschikbaar kwam. Thans is dit kwantum ongeveer 3.5 kg. per per soon. pende handen, aanzwellende ova ties verstevigen of vestigen repu taties. Morgen, overmorgen zullen de kunstenaar nieuwe uitnodigin gen bereiken, nieuwe, volle zalen zal hij straks elders in de wereld vinden; de in Scheveningen be haalde roem is hem of haar voor uit gesneld. Luisterrijke opening. De afgelopen week is het Fes tival van dit seizoen met een luisterrijk galaconcert ingezet. De Zwitserse dirigent, Ernest Anser- met dirigeerde, de Franse violiste, Ginette Neveu, speelde het viool concert van Brahms. De oude, wat antiek aandoende zaal, die wij echter toch nooit gemoderniseerd zouden willen zien, herbergde een uitgelezen gezelschap: Gouden uit monsteringen, decoraties, stem mige en schitterende toiletten. Daarna knalde het vuurwerk op, fanalen, die aankondigden, dat het feest van de muze weer was be gonnen. Scheveningen is weer Scheve ningen. Voor iedereen heeft het ook dit jaar weer de zon, de zee bries en het water. Duizenden zul len in het nieuwe seizoen op deze wijze hun kennismaking met Scheveningen willen hernieuwen. Zij, die de kunst liefhebben, moe ten echter in gedachten houden, dat er ook dat andere Schevenin gen is. Wat eenmaal het genie der meesters uitschreef ruist en stormt er in de concertzaal over honder den tot het uiterste geboeide toe hoorders heen. Buiten flikkeren de bezoeker weer de glanzen van de lichtreclames tegen, maar hij heeft de klank van het eeuwige, van het buiten-tijdelijk schone gehoord. Ja, ook dat en dat vooral is Scheveningen, het Schevenin gen, dat helaas voor velen onbe reikbaar blijft, maar dat toch, in de komende maanden, door mid del van de radio, geregeld in de huiskamer kan worden binnen geroepen. LAKSPUITERIj UITGEBRAND HELMOND, 18 Juni. Vrijdag middag brak door onbekende oor zaak brand uit in de Lakspuitin- richting van de Meubelfabriek der firma Th. van Mierlo-Geerts aan de Heisstraat te Helmond. Het licht brandbare materiaal werd binnen enkele minuten oorzaak van een felle uitslaande brand in de werkplaatsen. Hoewel de Hel- mondse brandweer spoedig aan wezig was, brandden de werk plaatsen volledig uit. De toon- kamers, waarin een groot aantal ameublementen waren onderge bracht en omliggende gebouwen konden behouden worden. Een vijftiental machines, de volledige lakspuitinrichting en een hoeveel heid hout gingen verloren. De schade wordt geraamd op onge veer 70.000 gulden. Verzekering dekt de schade. METAALFABRIEK TE GOUDA AFGEBRAND Vrijdag tegen het middaguur is te Gouda brand uitgebroken in de draad-, vorm- en strekinrichting van de heer Boonstra, die geves tigd is in een boerderij met rieten dak. Tengevolge van bet kille weer had men de kachel aange maakt. Het rieten dak vatte vlam vermoedelijk doordat de schoor steen niet deugde. Spoedig stond het gehele gebouw in lichter laaie. In het voorste gedeelte van de boerderij woonde het gezin van de tuinder Kraan, bestaande uit tien personen. De machines van het draaöbedrijf zijn verloren gegaan. De eigenaar was verzekerd, even als de eigenaars van het pand. De inboedel van de tuinder was niet verzekerd. De schade wordt op 20.000 geschat. MR. J. M. L. TH. CALS Voorzitter mijnindustrieraad Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling met ingang van 1 Juli a.s. tot voorzitter van de Mijnindustrieraad te benoemen mr. J. M. L. Th. Cals te Nijipegen. De officiële benoeming is dezer dagen te verwachten. De heer Cals werd 18 Juli 1914 te Roermond geboren, studeerde aan de R.K. Universiteit te Nijme gen (rechten) en vestigde zich in 1941 als advocaat en procureur te Nijmegen. Sedert 1947 is mr. Cals plaatsvervangend kantonrechter te Nijmegen en assistent bij de juridische faculteit der R.K. Uni versiteit en van 19 Augustus 1948 af voor de Katholieke Volkspartij lid der Tweede Kamer der Staten- Generaal. Mr. Cals is voorts voorzitter van de K.V.P.-fractie in de gemeente raad van Nijmegen, hoofdkwartier commissaris van de Kath. Jeugd beweging, voorzitter van de Kath. Jeugdraad voor Nederland en lid van de statencommissie voor de „Unesco". li. (Van onze bijzondere medewerker) Al de gisteren door ons genoemde maatregelen heten gericht te zijn, niet tegen het Spaanse volk, maar tegen Franco en zijn regiem. Tot voor kort werkten zij averechts voor wat de positie van Franco be trof. De trotse Spanjaarden, ook de nogal rode mijnwerkers van Anda- lusië, voelden zich in hun nationale eer gekrenkt door dit soort inter nationaal schervengerecht dat tegen hun land werd beproefd en sloten zich nauwer om Franco aaneen. Op de laatste algemene vergadering dei- Verenigde Naties namens een aantal Spaans sprekende en sterk voor de Spaanse cultuur en het Spaanse volk voelende Zuid-Amerikaanse staten het initiatief, om tenminste weer het gewone diplomatieke verkeer middels ambassadeurs en gezanten -met Spanje te herstellen. Tevens stelden zij voor, met dit land op technisch gebied weer in interna tionale organisaties te gaan samen werken. Het voorstel kreeg wèl een gewone, maar niet de vereiste 2/3 meerderheid, doordat Amerika en ook een aantal Westerse democra tieën ook Nederland zich van stemming onthielden. Voor een niet gering deel geschiedde dat, om de Sovjet-Unie aan de vooravond der Pasijse besprekingen niet te stoten, want de Russen en hun aanhang waren ook nu natuurlijk weer fel van leer getrokken tegen hun on democratisch Spanje. Ook socialis tische ideologie speelde bij die stemonthoudingen een niet onbe langrijke rol. Thans heeft ook Spanje dringend buitenlandse, en met name ook Amerikaanse credieten nodig. Het krijgt die niet. Daardoor verslech tert snel de economische toestand, niet van Franco, maar van het Spaanse volk. Wil men op die wijze de Spanjaarden dwingen Franco weg te jagen? Ifet schijnt zo, maar dan rijst aanstonds de vraag: wie of wat komt in zijn plaats? Een echte democratie! roepen een aantal enthousiastelingen en vele socialis ten. Dit nu is alleronwaarschijn lijkst. Spanje is een land van uiter sten. De aard van het volk dat in opwinding geniet van de stieren, gevechten leent zich niet tot rustig beraad en bedachtzaam com promis. Het is geen toeval, dat de democratie er nooit gedijde. Een aantal socialistische, liberale en ook katholieke ballingen, die in het buitenland democratische Spaanse partijen zeggen aan te voeren, zul len, dit naar veler mening niet kun nen veranderen. Daar komt nog bij, dat ballingen hoe tragisch dat ook is nu eenmaal altijd aan hun eigen volk ontgroeien. Het verdwijnen van Franco zou misschien, in het gunstigste geval, voor korte tijd een democratisch bewind in Spanje brengen. Dit be wind zou weinig krachtig, want sterk in zichzelf verdeeld zijn door tegenstellingen tussen anti-clerica- len en confessionelen, monarchisten en republikeinen, conservatieven en radicalen, marxisten en liberalen, autonomisten en centralisten, Cata lanen, Basken en Castiliërs en zo verder. Vrij spoedig zou zulk een bewind onder de voet worden gelo pen door uiterst links, door straat revoluties met stakingen en barri caden, door lieden die wellicht be ginnen als anarchisten, maar heel spoedig werktuigen worden Van Moskou. Moskou zag al tijdens de Spaanse burgeroorlog de geweldige strategische betekenis van Spanje. Die bleek opnieuw tijdens de grote wereldbrand van 19401945 uit de voordelen, die Franco's neu traliteit de geallieerden gaf. Zij spreekt meer dan ooit, nu het At lantisch Pact tot stand komt en er tussen Frankrijk, Portugal, Italië en Noord-Afrika het uitgesloten Spanje gaapt. Heel dit Westelijk verdedigingssysteem komt in dode lijk gevaar als dat Spanje een anti- Westers of pro-Moskou Spanje wordt. Een vrije verbinding tussen de Atlantische Oceaan, de Middel landse Zee, het Suez-kanaal, de Rode Zee, de Perzische Golf en de Indische Oceaan is dan ernstig be dreigd, zo niet onmogelijk. Dat zelfde is het geval met de verbin dingen tussen West-Europa en Noord-Afrika. Van West naar Oost en van Noord naar Zuid wordt dan uiteengereten, wat strategisch ver bonden dient te blijven. Hoe weinig waardering wij voor Franco kunnen hebben, nog veel minder bewondering hebben wij voor het beleid van het Westen je gens Franco-Spanje. Het dreigt te ontaarden in een uithongering van het Spaanse volk en in de vernie ling van een verdedigingssysteem, dat voor het Westen onontbeerlijk is. Onbevredigend, gevaarlijk en kortzichtig is deze politiek slechts te noemen, ook al wordt zij. in naam der democratie gevoerd. K.N.V.B. PROGRAMMA ZONDAG 19 JUNI 1949 DISTRICT V Promotie Vierde Klasse OosterwoldeRood Geel Bergum—Willemsoord KORFBAL Om het kampioenschap van Nederland Blauw Wit—Het Zuiden PSVRigtersbleek Gedrang in de haven van Tandjong Priok. In de haven van Tandjong Priok lagen, wat zelden gebeurt, drie grote mailboten gelijktijdig aan de kade. Vooraan ziet men de Sibajak, daarachter de Willem Ruys, vervolgens een vrachtboot en tenslotte de Oranje. Op de achtergrond bevindt zich de K.P.M.-haven met het station, terwijl geheel in de verte de hangars van het vlieg veld Kemajoran nog zijn te onderscheiden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 3