Voorstel in beroep te gaan bij de Kroon aangenomen Waarborg voor taxi's Betere verlichting bepleit De moord te Enkhuizen Eindelijk beslissing in de promotie-competitie? Autoriteiten reden langs bevlagde Rijksweg 7 ALKMAAR Deze herfst berecht Autostrada van De Hulk naar W'meer Stoomwasserij GEB R. SCHOEN Spoedvergadering Raad van Heiloo Begrafenis Piet Pannekeet Gemeenteaad van Castricum Laatste appèl Een derde psychiatrische rapport? Afdeling Noordholland Kwart finales Gouden Kruis Marktberichten Zaterdag 18 juni 1949 PAG. 5 HOORN. Zoalswij reeds mededeelden werd gisteren het wegvak De Hulk (Berkhout)Hoornse Brug (W'meer) van rijksweg 7 officieel in gebruik genomen. Nadat de Hoofdinge nieur-directeur van de Directie Wegen ir. L. J. A. Bergansius in een korte toespraak op de betekenis van deze moderne snel- verkeersweg had gewezen, en het gereedgekomen gedeelte daarna namens de minister had opengesteld, nam Hoofdingenieur N. C. Ringeling de beletselen (een tweetal houten hekjes) weg, en maakten de aanwezigen in dertig luxe auto's voorafgegaan door twee motoren van de Wegenwacht en gevolgd door motoren van de Rijkspolitie een rit over het 17 K.M.-lange parcours. Zowel aan het beginpunt by De Hulk als bij de keet in Wognum en op de Hoornse Brug wapperde de driekleur op het moment dat 'n lange file auto's zich in beweging zette om dit pracht stuk werk, dat een groot gedeelte van West-Fries land doorsnijdt, in ogenschouw te nemen. Uiteraard was dit niet de gelegenheid om te kunnen consta teren of de weg voor snelheden van 150 km geschikt is, maar deze proef hadden wijzelf de dag tevoren wel kunnen nemen. De laatste bocht voor De Hulk bracht voor een snelheid van 130 km geen moeilijk heden. Alleen blijven de drie wegkrui- singen op de plaatsen waar de via ducten nog op hun voltooiing wach ten zeer gevaarlijk. Het verkeer dat hier de hoofdweg verlaat of oprijdt zal een buitengewone voor zichtigheid moeten betrachten. Over de snufjes van rijksweg 7 schreven wij gisteren reeds. De nieuwste vindingen op gebied van wegenbouw zijn hier toegepast. Het is zonder overdrijving, zoals burge meester Beemsterboer van Berk hout tijdens de feestelijke bijeen komst in hotel De Doelen te Hoorn zeide: zeer veel wegen in Noord- Holland zijn ten achter bij het mo derne verkeer, maar deze weg is dit verkeer minstens 20 jaar voor! Tegen het middaguur verzamel de zich in hotel De Doelen te Hoorn 'n groot aantal autoriteiten, waar onder o.m. de reeds genoemde in genieurs L. J. A. Berganisius en N. C. Ringeling, Hoofdingenieur adj. directeur van de Prov. Waterstaat, ir. C. Krijn, ir. Wisseling, Hoofd ingenieur-directeur van de Directie Noord-Holland van de Rijkswater staat, de burgemeesters van Hoorn Berkhout, Wieringermeer, Wierin- gen, Wognum, Abbekerk en Sijbe- karspel, de Dijkgraven Groot van Drechterland en Peters van De vier Noorder Koggen, de waarn. dijk graaf P. G. Luth van de W'meer, dhr. V. Nobel, voorzitter van het Waterschap Westerkogge, Kapitein v. d. Steur, commandant van het District Alkmaar van de Rijkspoli tie, de heren D. Joustra en C. Scholten, resp. Techn. Hoofdambte naar en Hoofdopzichter van de Rijkswaterstaat, de directie van de Mij. Wegenbouw N.V. te Utrecht, en vele andere belangrijke mede werkers en belangstellenden. Tijdens de lunch wees burge meester Beemsterboer van Berk hout o.a. op de buitengewoon fraaie wegbeplanting van het gereedge komen gedeelte rijksweg no. 7 deze is n.l. zodanig dat het streek eigene werd behouden, op dezelfde wijze als dit door Drechterland bv. langs de Zwaagdijk geschiedde. Burgem. Leemhorst van Hoorn wenste West-Friesland van harte geluk met het gedeelte autostrada, dat voor het verkeer werd openge steld. Burgemeester G. G. Loggers van W'meer constateerde, dat de tot standkoming van deze belangrijke étappe in de verbinding tussen Friesland en Holland zeer belang- Visserslaan 11 - Tel. 3712 ALKMAAR Katfioliek Bouwblad De plannen betreffende de bouw van de Katholieke Universiteit te Nijmegen waarvoor niet alleen in wetenschappelijke kringen belang stelling bestaat, worden in het Juni-nummer uitvoerig besproken in een beschouwing, rijk met foto materiaal verlucht. Het voorgaande nummer is gewijd aan een artikel over de gewijde kunst, verschenen in de Osservatore Romano naar aanleiding van het tumult, ontstaan rond het werk van Aad de Haas. Jan Beerend bespreekt er verder het werk in van de glazenier Stok- hof de Jong en Albert Kuyle houdt een praatje over de steun aan noodlijdende kunstenaars. KATH. VROUWENBEWEGING in het Bisdom Haarlem De eerstvolgende Algemene Ver gadering van de Nederlandse Ka tholieke Vrouwenbeweging in het Bisdom Haarlem zal gehouden worden op Dinsdag, 28 Juni a.s. te Grote Markt. Behalve voor de stemgerechtigde afgevaardigden van de erkende afdelingen van de Katholieke Vrouwenbeweging in 't Bisdom is deze vergadering ook toegankelijk voor belangstellenden. Belangstellenden worden echter vriendelijk verzocht zich van te voren schriftelijk aan te melden bij Mevrouw C. Schotel-Heyink, Pijls laan 136 te Haarlem. Op de agenda staat o.m. vermeld bespreking van programma-moge lijkheden voor het komende vereni gingsjaar. rijk is voor de Wieringermeer, om dat hierdoor het beurscentrum Middenmeer tot op drie kwartier afstand van Amsterdam is komen te liggen. Nadat een vertegenwoor diger van de Directie van de Mij. Wegenbouw N.V. het woord had gevoerd, sprak Dijkgraaf Groot zijn grote waardering uit voor het werk van ir. Ringeling, die met de hoofdleiding van het werk belast was. Kapitein v. d. Steur zegde toe, dat de verkeerspolitie er haar me dewerking aan zal verlenen, dat 't beschavingspeil van de weggebrui kers zo mogelijk en zo nodig zal worden opgevoerd. De heer Nobel zeide, dat de moei lijkheden van de waterlozing in het Waterschap Westerkogge, welke door de aanleg van de weg dreigde te onstaan, naar voldoening wa ren opgelost. Ir. Wisseling releveerde het werk van Staatsbosbeheer in verband met de geslaagde beplanting van de weg. Ten slotte maakte ir. Bergansius van de gelegenheid gebruik op de goede samenwerking der territori ale diensten te wijzen. Over het spoedig gereedkomen over het weg gedeelte De HulkOosthuizen was hij pessimistisch gestemd. Hij hoopte, dat dit wegvak met mede werking van de Provincie verbe terd kan worden. Hij bracht dank aan de ANWB voor het aanbren gen der verkeersborden en verder aan allen, die aan de aanleg van de weg hun beste krachten hadden gegeven, waarmede deze plechtige en vriendschappelijke samenkomst werd gesloten. In Augustus zal het echter weer feest zijn, want dan wordt het gedeelte naar Den Oever opengesteld. Gisterenavond 22 uur kwam de Raad in spoedzitting bijeen. Nu was ook de hr. D. de Jager (WD) die buitenslands vertoefde, aan wezig. De voorzitter zeide in zijn ope ningswoord, dat niet behoefde te worden toegeilcht, waarom deze vergaderiog gehouden werd. (Wij willen onze lezers even weg wijs maken. Het voorstel van de meerderheid van B. en W., om in beroep te gaan bij de Kroon tegen een beslissing, door Ged. Staten van Noord-Holland genomen, in zake toekenning van een verhoogde sub sidie aan de Bijzondere scholen (van f 13.20 tot f 19.84 per leerling) was in de vergadering van Woens dag j.l. verworpen met 6 tegen 6 stemmen. Achteraf bleek, dat art. 58 van de Gemeentewet aangeeft, dat bij staking van stemmen zo spoedig mogelijk een nieuwe ver gadering moet worden gehouden en het betreffende voorstel weer in stemming gebracht dient te worden. Heeft weer staking van stemmen plaats, dan wordt het betreffende voorstel als verworpen beschouwd.) Direct na het openingswoord van de voorzitter deelde de heer Bolten namens de R.K. fractie mede, dat genoemde fractie haar ingenomen standpunt aangaande de beslissing van Ged. Staten handhaafde. De heer De Jager (WD) vroeg enige toelichting van het geval, omdat hij de laatste vèrgadering niet had medegemaakt. De voorzitter zei, dat wel te wil len doen, maar dat de heer De Ja ger dit in de stukken had kunnen lezen (sic!). Hierna gaf de voorzitter de ge vraagde inlichtingen. De heer Olivier (PvdA) voelde zich gedrongen zijn teleurstelling te uiten over de gang van zaken. Wij zitten hier met 13 raadsleden, aldus spr., en hebben de zaken der ge meente te behartigen als waren het onze eigen zaken. Er is 'n school onder ons beheer gesteld door de Wet en de Wet verplicht ons hier voor te doen wat wij kunnen. Er is ook 'n Wet, waarin andere scholen (spr. doelde hier op de Bijz. scho len) aan onze zorg zijn toever trouwd en of wij het met het be staan van deze scholen eens zijn of niet, ook die moeten wij beharti gen. In de Wet is gelegenheid ge geven aan de schoolbesturen om tegen door de raad genomen beslis singen in beroep te gaan. Als de beslissing van de raad daardoor te niet wordt gedaan, dari voel ik mij belaagd(ü) en op de vingers getikt en dat neem ik niet. Het uiteindelijk resultaat is dan, dat ik ook in beroep ga! Het spijt mij dat het juist weer de R.K. Bijz. School is. Toevallig zitten enige(!) leden in de raad die met deze scho len sympathiseren; deze nemen nu stelling tegen de eens genomen be slissing van die raad, in zake vast stelling subsidie, waaraan zij zelf medewerkten. De heer Schuyt (RK) repliceerde hierop, dat de R.K. fractie voor iedere school 'n zelfde beslissing zal nemen en accoord zal gaan met be slissingen van Ged. Staten. Voorzitter vroeg aan de heer Schuyt of het geen bezwaar voor de fractie is om zich tegen de Wet te .stellen. De heer Schuyt antwoordde, dat hij zich niet kan voorstellen dat Ged. Staten ooit zullen handelen tegen de Wet! Hierna kwam het voorstel van B. en W. in stemming en werd met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. Voor stemden de P.v.d.A.-fractie, WD, CPN en Chr. Derde Orde H. Dominicus Maandagavond om 7.30 visitatie door de Promotor Provincialis in de zaal naast de kerk. Aller opkomst dringend gewenst. PIANO-DUO DE RAAFF EN SCHUTTE ALKMAAR. Het was niet de bedoeling van deze pianisten een recital te geven in de gewone zin ven 't woord, waarbij dus speciaal de klassieke groot-meesters van 't klavier aan het woord zijn, maar méér om de lichte muren eens op charmante wijze te serveren en de minnaars van dit genre, het volle pond te geven, en we zouden zo menen, dat hebben ze wel voor honderd procent gehad. Er was niet veel geestelijke inspanning voor nodig, men kan zonder enige moei te ten volle genieten yan muzikale effecten, welke perfect werden ge- lahceerd. Tussen het vuurwerk van Liszt in een rhapsodie en Tarantella plus de vurige Vuurdans van de Falla, als ontspanning, de charmante Tanog van Albeniri en Liebestraum van Liszt. Na de pauze 'n tikje meer popu lair met het Warschau Concerto, en muziek van de zo geliefde com ponist Gershwin. Aangenaam was ons de kennismaking met de Alt zangeres Lien Koster, een pracht- stem, zoals we hier in jaren niet vermochten te horen, speciaal wil len we vermelden haar artistieke interpretatie van de Negro Spiri tuals en de Hongaarse Volksmelo dieën. Het publiek, grotendeels be staande uit de jongere generatie was uitermate enthousiast en liet de executanten dan ook niet zon der toegift vertrekken. We zouden de beide pianisten te kort doen, indien we niet zouden memoreren hun voortreffelijk sa menspel en hun muzikale interpre tatie; welke zelfs sommige goed kope momenten uitstekend camou fleerden. Als uitsmijter een kostelijke pa raphrase over die Fledermaus van de beroemde Straus. Voor ernstige muziekliefhebbers, die ook eens in het rijk der tonen een uitstapje willen maken is een avond als deze uitermate geschikt, en leerzaam, om ook te waarderen, dat het lich te genre ook op kunstwaardige wijze kan worden gebracht. De executanten hebben hun be doeling volkomen verwezenlijkt en daarom was hun optreden volko men verantwoord, m.a.w. ze heb ben ons precies gegeven, wat ze beloofden, en dit is hun succes. Schreurs. TURVERS GEVRAAGD! Zoals gewoonlijk met de verkie zingen organiseert onze redactie 'n eigen verkiezingsdienst. teneinde de uitslag zo gauw mogelijk bekend te kunnen maken. Daarvoor heeft zij de medewerking nodig van ditmaal 27 turvers, die voor ons om 5 uur in een der 27 stembureaux aanwe zig zijn, om daar bij het opmaken van de uitslag, deze voor onze re dactie te noteren aan de hand van door ons verstrekte turflijsten. Nooit deden wij een vergeefs beroep op medewerkers en zij, die ditmaal onze redactie hierbij van dienst willen zijn. worden verzocht zich Maandag of Dinsdag even op ons kantoor te vervoegen. ir Hedenmorgen had met militaire eer de uitvaart en begrafenis plaats van de Woensdag tengevolge van een noodlottig ongeval op de Leus- derheide omgekomen soldaat Piet Pannekeet. Om 9.30 werd in de St. Laurentiuskerk een gez. H. Mis v. Requiem opgedragen door de Hoog- eerw. Deken J. Th. Jacobs. Het St. Laurentiuszangkoor zong de twee stemmige Mis „De Profunids" van W. Reijniers. Onder de H. Mis werd het drie- In de dezer dagen gehouden raadsvergadering bleek, dat ook de feesten op Koninginnedag niet aan de verwachtingen hadden beant woord. Er gingen stemmen op om voor de schoolgaande jeugd toch nog iets te doen op de verjaardag van Prinses Wilhelmina, een voor stel, dienaangaande door de heer J. Bastiaan gedaan, zal door B. en W. in overweging worden genomen. Bij de opening der raadsvergade ring sprak de burgemeester, de heer C. F. Smeets nog een kort woord ter gedachtenis aan het overleden gemeentelid, de heer Hollenberg, die met gevaar voor eigen leven een kind te Alkmaar redde doch zelf de dood vond. Medegedeeld .werd dat de heer Beijersbergen van Henegouwen wegens bedanken als lid der K.V.P., ontslag als raadslid ge vraagd had. Het stembureau had daarop als benoemd verklaard de heer C. Res. Er Was voorts bericht binnengekomen van Zuster Ranzijn, dat zij haar benoeming tot lid van M. H. aanvaard had. De heer Stroo- mer, die geruime tijd met ziekte verlof is geweest, is nu herstellende en zal binnen afzienbare tijd weer in dienst der gemeente kunnen treden. Nadat door een speciale commis sie uit de raad de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid, de heer C. Res, waren gecontro leerd en in orde bevonden, werd besloten genoemde heer Res als lid van de raad benoemd te verklaren. Aan de R.K. Jongensschool zal een vergoeding van f6700.aan de R.K. Meisjesschool f7025,en aan de school met de Bijbel f14.450, worden toegekend, bedoeld in art- 103 der L.O. wet. Tevens werd door de raad een crediet gegeven aan het R.K. schoolbestuur voor het aanbrengen van een muur en een schutting op het terrein der jongens en meisjesscholen. Vastgesteld werd een verorde ning op het autovervoer welke in houdt. dat taxibedrijven een waar borgsom zullen moeten betalen aan de gemeente. Bij de rondvraag vestigde de heer Bedeke de aandacht van B. en W. op de vernielingen, welke de laat ste tijd bij het pompstation te Bak- kum plaats vinden. Hij bepleitte een degelijke afsluiting van het gebouw. Voor een goed transport van be zoekers van het tentenkamp naar het station zijn door B. en W. maat regelen genomen. Ook de verlich ting Zeeweg-Johannesweg zal op verzoek van Mevrouw Jacobs-Wen- tink verbeterd worden. FEESTAVOND ST. MICHAËL-PAROCHIE SCHERMER Ter gelegenheid van het 25 jarig priesterfeest van de Zeer Eerwaarde Heer B. W. Kloes werden 3 avonden aangebo den door de jongeren van St. Mi chael. De Maandagavond werd verzorgd door de schooljeugd. Alle schoolgaande kinderen met hun ouders waren aanwezig. Kinderen imiteren graag grote mensen. Om die specifiek kinder lijke eigenschappen in 'n toneel stuk tot uiting te laten komen, had men voor deze gelegenheid gekozen het toneelstuk „Joco T' door Ed. van der Velde; in drie bedrijven. Het was 'n echt kinderlijke wer kelijkheidsimitatie. Het eerste be drijf ging zeer vlot. De andere twee waren iets minder maar ook daarin waren soms zeer komische gedeel ten. Om kort te gaan; ieder deed zijn best. Namens de schoolkinderen sprak N. Serrarens onder de pauze haar gelukwensen uit en bood de pas toor namens de gehele school een prachtig boekwerk aan, waar hij zeer blij mee was. De pastoor be dankte alle medewerkers en ook degenen, die de leiding van deze avond op zich genomen hadden. Dinsdag- en Woensdagavond wa ren het de jeugdverenigingen van de parochie, die deze avonden vul den met 'n zeer gevarieerd pro gramma. Zang, declamatie en to neel volgden elkaar vlot op. Na de opening door de heer van der Ploeg zong het Dameszangkoor „O Cor amoris". Daarna volgde het stukje van Wim Snitker: „Hoe St. Antonius de vastenwet schond". Dit werd voorafgegaan door 'n 3-tal declamaties. Het „Ave Maria" en het „Stedeke van Nazareth" wer den prachtig gezongen. Ook „De Eerste blijdschap van Maria" van J. Boon, voorafgegaan door declama tie, was zeer mooi. Óm de jongens in Indië ook te laten delen in de feestvreugde werd onder de pauze van beide avonden een collecte voor Thuis front gehouden om hen een dezer dagen iets extra's te sturen. De ge zamenlijke collecte bracht de mooie som op van f94.72. Het tweede gedeelte van de avonden was iets van het lichtere genre. „De waarzeggende kwartel" van B. van Meurs en „Boerke Naas" van Guido Gezelle droegen 'n komisch karakter. Ö.l.v. de heer Gerbr. Kuiper werden op uitste kende wijze enkele zangnummers ten gehore gebracht. Tot slot van het programma werd opgevoerd de één-acter „De duvel kocht 'n lapke grond" van Lambert Melissen. Op uitstekende wijze werd het voor het voetlicht ge bracht. In dit één-actertje hebben we te doen met 4 kerkmeesters die op 'n listige manier het lapke grond wisten te kopen van 'n oude her bergier vqor hun pastoor die bin nenkort 25 jaar priester zou zijn. Na afloop bedankte de pastoor allen die hebben medegewerkt om zijn 25 j. priesterfeest zo mooi mo gelijk te doen zijn. In het bijzonder sprak hij 'n woord van dank aan de voorzitter van het feestcomité, de heer v. d. Ploeg en de heren Kraakman en Louwe die deze avonden op zo buitengewone wijze hadden geleid, 'n Bijzonder woord van dank paste ook hen die het toneel en de verlichting zo goed verzorgd hadden. MEERVOGELS A-NIEUWS Zondag a.s. speelt Me.ervogels A een wedstrijd in de Rijp tegen REO I. De baten zijn voor Katholiek Thuisfront. De wedstrijd begint om 2 uur, want daarna wordt gespeeld DEM IVitesse I. Dus wij kunnen twee wedstrijden zien. M. vertrekt per bus om 1.15 uur. Supporters die wensen mede te gaan met de bus kunnen zich opgeven bij de secre taris, wij verwachten een grote schare supporters, want REO is er op gebrand om ons een nederlaag te bezorgen en de Rijp op de fiets is heus niet zo ver weg. Wij hopen op een spannende wedstrijd en na Zondag wordt er niet meer gespeeld voof 7 Augustus, dan gaan wij het nieuwe terrein openen bij USVU -te Uitgeest. „Oranje" Woensdag te Amsterdam Het M.S. „Oranje" van de Maat schappij „Nederland" wordt Woens dag 22 Juni uit Batavia in Amster dam verwacht. Aan boord bevinden zich 800 passagiers. Waarschijnlijk zal de „Oranje" Woensdagmorgen IJmuiden binnenvaren waarna des middags te ongeveer drie uur de ontscheping aan de Javakade te Amsterdam zal aanvangen. Voor het afhalen van passagiers dienen toe gangsbewijzen te worden aange vraagd bij het hoofdbureau passa- gedienst van de maatschappij „Ne derland" te Amsterdam. stemmig „Libera Me" van Perosi gezongen. Onder de aanwezigen merkten wij op: de vertegenwoordiger van de regiment-commandant van het Garderegiment Grenediers, de Kap. der Grenadiers H. Kraagenoord, alsmede Majoor Hulshof, Aalmoe zenier en Majoor G. de Vries, beide uit Amersfoort en de Regiment Commandant van Alkmaar Majoor W. Houbolt. De wacht bij het stoffelijk over schot, dat gedekt was met de Ne derlandse driekleur, werd ingeno men door een 12-tal Grenadiers, onder aanvoering van een Onder officier der Jagers. Na de H. Mis stelde zich op het Verdronkenoord de militaire stoet op, voorafgegaan door de tamboers die op hun omfloerste trommels de roffel sloegen. Een detachement van het garnizoen Alkmaar en een deta chement van 50 man van het regi ment Grenadiers uit Amersfoort volgden achter de lijkwagen. In de St. Barbarakapel op de Ka tholieke begraafplaats werd de Ab- soute verricht door kap. B. Voets. Bij het graf, waar de genoemde detachementen in het rond stonden aangetreden, werd, nadat de kist in de groeve was neergelaten, door het vuurpeloton, bestaande uit 12 man, van de in Alkmaar gelegerde mili tairen het eresalvo gelost. A.O.G. opgelet! A.s. Zondag, 19 Juni, speelt zowel het eerste als het tweede elftal te gen Limmen I en II. Daar de wed strijd om half twee begint, moeten de fietsers om 12.30 uiterlijk aanwe zig zijn bij „de Molen van Piet" (Heilooërbrug). Ook degenen, die niet meespelen zijn natuurlijk van harte welkom. De elftallenopstelling staat aan bij de heer J. Smit op de Nieuwesloot. Het Bestuur. In het kader van de propaganda van de K.V.P. afd. Alkmaar, zal Maandag a.s. om 8 uur een verga dering worden gehouden in het Gulden Vlies, waar zullen spreken de heren G. van Slingerland, Mr A. J. M. Leesberg en C. Venneker. Gewetens wroegi ng ALKMAAR. Een 72-jarige man heeft zich vrijwillig bij de politie te Haarlem gemeld, waar hij bekende ongeveer zes jaar ge leden twee fietsen te hebben ge stolen, in Alkmaar en ift Velsen. De man is naar Alkmaar over gebracht. Het bleek dat hij in de zomer van '43 of '44 op de Ken- nemerstraatweg een fiets gestolen heeft. Kind te water ALKMAAR. Een 2-jarig kind van de familie V., wonende aan de Hoornsekade, is gisteren spe lenderwijs in het water geraakt. Een buur jongentje vertelde de vader van het kind wat er ge beurd was. De vader zag zijn kind in het water drijven en wist het op het droge te brengen. Het kind was buiten bewustzijn geraakt doch kwam spoedig weer bij ken nis. Het werd door een arts on derzocht en naar huis gebracht. Het kind bleek geen noemens waardige gevolgen té hebben on dervonden. Vliegend raadslid bracht de beslissing! In de gemeenteraad van Heiloo staakten Woensdag de stemmen over een voorstel van B. en W. Vrijdagavond werd een nieuwe vergadering gehouden. Het Woens dag afwezige raadslid de Jager kwam voor deze raadsvergadering, naar het „Vrije Volk" meldt, per vliegtuig uit Engelad over, om met zijn dertiende stem de door slag te geven ten gunste van het voorstel van B. en W. (om bij de Kroon in beroep te gaan tegen een beslissing van Ged. Staten, waar bij de kosten per leerling van het Openbaar Onderwijs aanzienlijk hoger werden vastgesteld dan vol gens de berekeningen van het gemeentebestuur het geval zou moeten zijn). Herijk van molen en gewichten BREEZAND. B. en W. van A. Paulowna maken bekend, dat herijk van maten en gewichten zal plaats vinden op Maandag 20 Juni a.s. van 1012 en van 1316 uur en op Dinsdag 21 Juni a.s. van 9.3012 en van 1315.30 uur in het lokaal van de heer N. v. d. Goes, Molenvaart 97. (Eigen bericht) Naar wjj uit betrouwbare bron vernemen, is het onmogelük ge bleken, dat de Enkhuizer moord zaak, die destüds zoveel stof deed opwaaien, nog vóór de vacantie in behandeling komt bö de Alk- maarse rechtbank. Zü zal echter, zo mogeiyk, nog in de herfst van dit jaar wopden berecht. De 15-jarig HBS-leerling, Matthie B. uit Enkhuizen, die op 19 Novem ber van het vorig jaar, op het ter rein van de Schietberg, even bulten de Noorderpoort, aldaar, het 16- jarige meisje Annie Rolle, met wie hij sinds twee jaar bevriend was, van het leven beroofde, werd, na dat hij bij de politie een eenvoudige bekentenis had afgelegd, voor korte tijd opgenomen in de psychiatrische afdeling van de St. Willibrordus- stichting te Heiloo. Hij stond daar onder toezicht van dr. M. L. J. Vaes- sen, die een psychiatrisch rapport over hem uitbracht. Na zijn verblijf in Heiloo, vertoefde Matthie B. ter verdere observatie in de Valerius- kliniek te Amsterdam. Onlangs is een tweede psychiatrisch rapport gereedgekomen van prof. dr. L. v. d. Horst, de geneesheer-directeur van de Valeriuskliniek, en dr. Tam- menoms Bakker. Vóór de gerechte lijke behandeling van deze destijds zo geruchtmakende zaak, zal de verdediger, een advocaat uit Den Haag, hoogstwaarschijnlijk van zijn recht gebruik maken, om nog een derde psychiatrisch rapport aan te vragen, hetgeen, naar verluidt, zal worden uitgebracht door prof. dr. E. A. D. E. Carp te Leiden, een Nederlandse psychiater van uitste kende naam in binnen- en buiten land. Wij menen hieruit te mogen op maken, dat de beide rapporten, die tot nu toe zijn gereedgekomen, tot toerekeningsvatbaarheid van de dader concluderen. Wij kunnen bovendien met zeker heid verklaren, dat de sensationele verhalen, die kort na de moord in omloop waren, onjuist zijn gebleken. De mededelingen over de invloed van beeldromans en luisterspelen, die aanvankelijk in de eerste offi ciële berichten voorkwamen en de geruchten over geheime genoot schappen en spiritistische invloe den, missen elke grond. De moordzaak zelf draagt overi gens een zeer ernstig karakter, waaromtrent wij, met het oog op de precaire kant ervan, nog geen mededeling kunnen doen. Deze misdaad is te ernstig en te gecompliceerd, om uitsluitend door de Kinderrechter te worden be recht. Wanneer echter, in de sr.s. Herfst, de Meervoudige Kamer van de Rechtbank deze zaak zal behan delen, zal dit in elk geval met ge sloten deuren geschieden. Aanbesteding veilingcomplex Bij de Vrijdag gehouden openbare aanbesteding ten behoeve van de Coöp. Tuinbouwveiling „de Zuid- Hollandse eilanden" te Rotterdam voor het bouwen van een veiling complex nabij de Waalhaven, wa ren 44 biljetten binnengekomen. Laagste inschrijver was de firma Mosselman en Korteweg, Rotter dam, voor f 1.006.500, hoogste in schrijver de firma J. Pieters, Delft, voor f 1.276.000. De gunning werd aangehouden. Dertig doden bij overval in Frans Noord-Afrika PARIJS, 17 Juni (AFP). Uit Algiers wordt bericht, dat een dertigtal personen, onder wie drie Fransen, om het leven zijn geko men bij incidenten waartoe het kwam toen een groep inlanders bij verrassing de militaire post tc Sebbach, in Fezzan, overviel. Door de soldaten van een nabijgelegen garnizoen werd de aanval afge slagen. Ts Parijs wordt dit inci dent niet aan politieke motieven toegeschreven, doch aan godsdien stig fanatisme. P. C. Wesseling overleden In het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde te Den Haag, waar hij verleden week wegens een ernstige ziekte was opgenomen, is Vrijdag overleden dc heer P. C. Wesseling, hoofd van de afdeling bevolking en verkiezingen en burgerlijke stand van de Haagse gemeente secretarie. Sydney E. Clark bezcoht Indisch Instituut De reiziger-schrijver en vriend van Nederland, Sydney E. Clark hij schreef onder meer „Holland on fifty dollar" en „Holland on ten pounds" bracht Vrijdagmiddag met zijn echtgenote een bezoek aan het Indisch Instituut te Amsterdam. BIOSCOOPBOND DREIGT B. EN W. VAN GOUDA B. en W. van Gouda hebben van het hoofdbestuur van de Nederland se Bioscoopbond het verzoek gekre gen voor 1 Juli a.s. de belastinghef fing op bioscoopvoorstellingen van 35 pCt. op 20 pCt. te brengen. Indien geen verandering in de huidige belastingtarieven mogelijk is, zullen de ftrie Goudse bioscopen op 1 Juli a.s. worden gesloten. Het hoofdbestuur spreekt het vertrou wen uit, dat een dergelijke stap, die slechts aan alle kanten schade kan toebrengen, zal kunnen worden voorkomen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: LATER IETS MINDER KOUD! Aanvankelijk iwaar bewolkt, maar overwegend droog weer en nog steeds lage temperaturen. Morgen in de loop van de dag hier en daar brekende bewolking en iets minder koud.' Meest matige wind uit noordelqke richtingen. Zondag a.s. zal dan naar alle waarscnynnjKneid de beslissing vallen in de strijd om twee plaatsen in de vierde klasse K.N.V.B. Met een verbetenheid die haar weerga niet kent, hebben vier ploegfn wekenlang om dat kostbare bezit gespeeld. Sijbekarspel was de eerste, die twee weken geleden afviel en Zon dag zag Sporters met de haven in zicht haar kans door Schoorl dus danig verkleinen, dat ZAP en Spor ters nu in een beslissingswedstrijd zullen moeten uitmaken, wie van de twee Schoorl zal vergezellen naar de vierde klasse. Inderdaad met Schoorl, want het is toch niet aan te nemen, dat de Duinkanters met een gelijk spel als voldoende prestatie in de laatste wedstrijd tegen veruit het zwakste elftal LSW nog zouden struikelen. Want als dat gebeurt., dan wordt het tussen Schoorl, Sporters en ZAP een eindeloos verhaal. In Alkmaar op het Alkm. Boys terrein om half drie zullen naast LSWSchoorl, de twee overge bleven candidaten Sporters en ZAP elkaar in de haren vliegen. Aan wie de kans te geven? Zo op het oog ZAP, dat immers op de beste resultaten onderling kan bogen. Maar dit is wat anders, hier spe len de zenuwen een zeer grote rol, hier is het maken van een eerste doelpunt vaak beslissend, hier zijn bijkomstige omstandigheden, die elke voorspelling onzeker maken. Gaat alles normaal, dan gaat Anna Paulowna morgenavond feestvie ren!!! Het GouSen Kruis Hier zijn we tot de kwartfinales aangeland. Purmersteijn 2QSC 3 is al gespeeld als U deze regelen onder het oog krijgt en daar de uitslag 11 was, is QSC 3 de win naar en dus eerste demifinalist. Blokkers en Alkm. Boys 3 spelen Zondag tegen elkaar en gezien het kleine veld van de thuisclub, is deze favoriet, want dit veldje zal vóór de Boys, die grote terreinen gewend zijn, zeer grote moeilijkhe den met zich brengen. Zaterdag voor 26 Juni of Zondag 26 Juni spelen VZV en KGB tegen elkaar, daar er morgen in 't Veld niet gevoetbald kan worden en verder speelt nog voor de achtste finale Vitesse 3Hugo Böys a.s. Zondag. Dat wordt een Heerhugo- waardse zegepraal, waarna de oranjehemden 25 of 26 Juni thuis tegen Westfrisia 4 zouden komen. Óp 3 Juli a.s. dan de demifinales en tenslotte op 10 Juli de finale. Het zal ons benieuwen wie uit eindelijk de buit van SRC zal over nemen. Zullen we voor de aardig heid eens voorspellen? Welnu VZV is onze favoriet! K.F.C. KEURNG ALKMAAR: Harmonie. Johnny Belinda, 18 j. (Cl); Victoria, De dokter kiest een vrouw. 18 jaar (Cl); Cinema, Het dreigende water, (Cl); A.B.T., De vrouw die terug kwam. 14 jaar (B). HOORN: Winston, De Bewaar school, 18 j. (Cl); Victoria, Noodlot, 18 j. (Cl). DEN HELDER: Tivoli, De zaak Pa- radine, 18 j. (Cl), Mannen in de achterhoede, 18 j. (Cl): Viësta, (onbekend) In de nor, alle leeft. (A); Witte. De Piraat. 14 j. (B), Huis in de Duleimerstraat. 18 j' (Cl). SCHAGEN: Royal, Een avontuur in Berlijn, volw. met rijpe levenser varing, 20 jaar op wacht, alle lft. (A). TEXEL: Cinema, De Rode HengTit, 14 jaar (B); Walvis in zicht, 14 jaar (B). WIERINGEN: Cinema dc Haan, Dc Piraat, 14 jaar (B); Rio Rita, 14 jaar (B). LUTJEBROEK: City, Het Portret, niet bekend. MEDEMBLIK: Scala, Grof Geschut, alle leeft. (A); De zwarte Zwaan, 14 jaar (B). HEILOO, 17 Juni 1949. Aardb. 2028 p. doosje; 2.103.70 p. mand; asperges le srt 1.051.20; 2e srt 0.750.90; wortelen 0.22 0.28 p. bos; bloemkool lc srt 0.21 —0.32; 2e srt 0.12—0.16; kropsla 0.02—0.05 p. st.; spinazie 0.18-0.22; peulen 0.620.86: doperwten 0.41 0.58; rabarber 0.110.16; tuin bonen 0.220.28; slabonen 1.60 1.85 p. kg. BOVENKARSPEL, 17 Juni 650000 kg aardappelen groot 10— li.70 kl. 8.80—10.40. kriel 5a20—6.70. Rode Eersteling 12.4013.60. 100 kg aard beien 6593 per 100 'kg; bloemkool 31. 200 stuks. ALKMAAR, 17 Juni Schotse mui zen 9—11, ld. klein 58; slabonen z dr 1.802; stóksnijbonen 1.70 2,1»tuinbonen 213( peulen 85 1,06; doperwten 06--76; komkom mers 1025; tomaten A 0.901,06; B 8593; bonken 75—90; bloemkool Ia 22—32, I 15—20, II 314; spinazie 1634; postelein 1935; sla 26; andijvie 1824; rabarber 415; rode bieten 1618: bospeen 61128; waspeen 2834; Asperges 951.20: soepgroenten 2—6; selie 1.504.50; aardbeien 2.403.00 BEEMSTER 17 Juni. Schotse mui zen 9.5012; id. kleine 4—7.50; sla bonen m. dr 1,65—1.90; stamsnijbo- nen 1151.35; tuinbonen 2730; doperwten 44—49, bl. blauwschok kers 641; komkommers 1024; bloemkool 641; spinazie 612; postelein 1216; sla 25; andijvie 7 15; rabarber 610 bospeen 717; waspeen 10; prei 26; kruisbessen 35—62; aardbeien 67134. HOOGKARSPEL. 17 Juni. Kriel 5000 kg 4.505.60; 75000 kg aardap. fijn 9.70—10.20; 15000 kg id klein 7,9010; 150 st. bloemkool Ia 28. ZWAAG. 17 Juni. Aardappelen 2.5011.70; spinazie 1230; postelein 22—26; slabonen 1.601.97; snijbo nen 1.511.63; tuinbonen 24; dop erwten 46;peulen 82100; tomalen 85105; waspeen 19: bospeen 14—29; rabarber 813, andijvie 20—25. sla 23.40 bloemkool 634. komkom mers i525. asperges 90; perziken 430 aardbeien 56111; rode prui men 102134; druiven Glorie van Zwaag 330340. rode bessen 170 175; prolefic 2210. jonathan 82 131. HEM 17 Juni Vroege aardapp, 9.20—11.80; klein 6.50—10.30; kriel 3 6,80; rode Schotse 11,2012.80;^ aanvoer 82000 kg; bloemkool 633:" sla 2.104; rabarber 14; bospeen 14—15; bosuien7.20—7.40; bospeen 1626; spinazie 24; slabonen 173 185; peulen 70—78; aardbeien 38— 122: kruisbessen 4880 WARMENHUIZEN, 18 Juni. 1100 kg aardappelen: Schotse muizen 10.7012; drielingen 7.608; kleine 5.10. NRD.-SCHARWOUDE. 18 Juni. 32.000 bg aardappelen: Eerstelingen 10.10—12.60. grote 10.50—11, drielin gen 6.909.50, kleine 4.406.10. rode eertitel. 12.50; 2400 kg rabarber 24.10; 150 stuks bloemkool I 24. II 19.—. LANGEDIJK. 18 Juni. 130.000 kg aardappelen: Eerstelingen 10 10- 12.50, drielingen 8.3010.70 kV'ine 5.307.60;. 6800 kg'rabarber 4130; 700 kg tomaten A 92, B 90, C 82.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1949 | | pagina 5